N°. 47 1918. Dinsdag 22 April 100"4 jaargang. FEUILLETON, De Vrouw in 't (iRESCHE Do uitgave dezer Courant geschiedt ^Maandag-, Woensdag- en 'Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. jPrfls per kwartaal, In Goes 0f75, buiten Goes, franco 1,86. Afzonderlijke nommers S cent. inzending van ailvertentlën op Maandag en Woensdag vóór a uren, op VRIJDAG vóór 12 uren. COURANT. Oe prijs der go wone advertentiën is van 1-5 regels 50 ct., alkojregal meer'10 ct lij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijk- an doodsberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 1—10 regels k 1,— berekend. Bewijsnummers 5 cent, Telefoonnummer 3*2. Direeteur W. van Bahneveld. Uitgave van de Ntfaml.Vennootschap „Gossehe Courant". Hoofdredacteur W. J. C. van Santen. Uit de P«rs. lie coalitie. In Üe Nederlander onder hot op schriftwfjgen ware beter" het volgende, alleszins merkwaardige artikeltje Herhaaldelijk geeft De Standaard den ehrlsteljjk-historisehen vermanin gen, om zich toch goed te gedragen In zake de .coalitie". Wü veroorloven ons de opmerking, dat die vermaningen, omdat ze van die zjjde komen, werken als olie in het vuur. De christelijk-hlstorisehen hebben zich liü voorkeur op eenigen afstand gehouden van de antirevolutionairen, inzonderheid zich onthouden van ant woorden op de vaak onaangename houding der kleine antirevolutionaire pers. Dit neemt intusschen niet weg, dat de aanmatiging, van die zijde on dervonden, kwaad bloed zet. En indien er iets is, dat den vrede in Ommen belemmert, dan is het de bonding door De Standaard in die zaak aangenomende wijze waarop dit blad in den laalBten tijd zeltB het karakter aanrandt van hen, die het wagen, het niet met haar redactie eens te zijn, de beleedigende w{jze, waarop z|j, bij het Ommensche geschil, tegen bepaalde aangewezen personen is opgetreden, dezen allerlei leelijks ten laste leggende, waarvan ten slotte niets is gebleken, dat alles ver bittert veler gemoed. Wü voor ons trekken ons van al die invectieven hoegenaamd niets aan en wü hopen, dat de christeljjk-histo- rlschen het hierin met ons eons zullen zün. De .coalitie", althans het stem bus-aceoord, sluiten wü met bet doel, om eenigen der onzen in de Tweede Kamer te brengen, waar tegenover staat, dat wü hun, die ons helpen, gelijken dienst moeten bewijzen. De eenvoudige regeldoe aan anderen wat gü wilt, dat de anderen u doen, dwingt ons, is het accoord eenmaal tot stand gekomen, onzen plicht te doen. En het gemeenschappelijk doel, rechts gelijkheid op schoolgebied teverwor ven, dringt ons met allen ijver te strüden, onverschillig wat kwaad de menBchen ons aandoen. Maar „een mensch is een mensch" in een groote vergadering heeft dik wijls hi t spontaan gevoel oen oogen blik de overhanden dat gevoel leidt soms tot verkeerde beslissingen. Daarom zouden wjj De Standaard in overweging willen geven, haar ver maningen uit te stellen, tot na afloop der verkiezingen. Indien althans ook haar, waaraan wü niet tw{jf<len mogen, de overwin ning van reohts wenschelük voor komt." Christelijk historischen en Tarie/'wet. Een Kamerlid van rechts heeft on- langs in een politieke rede sahande gesproken van coalitiebladen, die ad vertenties opnamen tegen de tarief- 54 Een crimineels Roman uit hooge kringen. XXXI. Mimi zat aan het ziekbed van Lize en luisterde naar de verwarde woor den, welke aan haar lippen ontsnapten. 14e riep onophoudelfik haar vader toe, dat hü zich moest redden. ,Er is bloed aan uw handen," riep ze, op zittend in haar bed .Rood bloed en u kunt het niet aiwasschen. O, Kain God helpe hem 1 Sytze, je bent niet schuldig, mün vader vermoordde hem I Godl God!" .Wat zou ze toch meenen?" vroeg de dokter. „Niets," antwoordde Mimi kortaf. Toen dr. Banning wegging, zei hü tegen Mimi, dat z\j niemand anders bü de patiënte moest toelaten. ,Net, of lk dat doen zou', ant woordde zü, terwijl zü de deur achter hem sloot. ,Ik bon geen slang, om iemand te büten, die mü heeft gevoed." Intusschen ontving Banning het telegram van Prince, waarover hjj zeer verwonderd was. Hü was dat nog meer, toen h{j, op den aangegeven tüd op het kantoor komende, zag, dat Prince en Eduma niet alleen waren, maar ln gezelschap van een onbekende. De laatste werd door Prinee hem voorgesteld als detective Klaus. De wet-Kolkman. De Nederlander, het christeiyk- hlstorische hoofdorgaan, toont, hoe weinig het zich aan deze meening Btoort. Het blad bevatte Zaterdagavond een advertentie van vier en halve pagina (27 kolommen) tzgen de Ta- rielwet. Het Anti Tariefwetcomité, wetende hoe het gros der christelijk-hlstori sehen slechts noodgedrongen met de protectie meegaat, zond ais adverten tie het bekende adres van de ruim 2O0Ö bedrijishoofden aan het chr.- hist. orgaan toe en dit had geen bezwaar togon plaatsing. Onder hot opschrift „Hoe wordt da Tarlefwet beoordeeld door Handel en Nüverheid" wordt het bekende adres afgedrukt, waarna de duizenden adhaesiebetnigingen volgen, gerubri ceerd naar den aard der ondernemin gen. Menig christelfik-bistorisch lezer zal Zondag een oogenblik tot naden ken bewogen zün wanneer hü in deze indrukwekkende lijsten een groot aantal christelüko namen ontdekken zal, namen van mannen, die onver dacht rechte staan in de politiek. Het Anti-Tariefwetcomité besluit met de mededeeling, dat sedert de aanbieding van het adres aan de Sta- ten-Generaal opnieuw ongeveer 1000 adhaesiebetnigingen van mannen uit de practjjk werden ontvangen, waaruit ten duidelükste bljjkt, dat de Tariet- wet door mannen van elke politieke richting wordt afgekeurd ale schade - lyk voor de nationale welvaart. En dan laat het Comité zeer ter snede volgen Door zeer velen in den iande wordt de Tariefwet-Kolkman geacht te zün in strüd met art. 22 van het Program der cbristelük historische unie, luidende „Bjj do regeling der belastingen worde de rechtvaardigheid in dien zin betracht, dat rekening worde ge houden met de draagkracht der ver schillende kringen des volks, wat evenwel nimmer leiden mag tot eene opzettelijke bevoordeeling van deneenen maaischappelijken kring ten koste van den anderen. Buitenland. De algemeene werkstaking In België. Alles wüst er op, dat het, dank zü deonverbeterlüke h rading der stakers, in België toch wel tot grondwetsher ziening zal komen. D8 liberaal Masson, die de kolenstreek vertegenwoordigt, dus dat deel van het land, waar de staking algemeen is, herinnerde er Vrüdag in de Kamer aan, dat minister De Broqneville het idee van grond wetsherziening niet buiten gesloten had, al had hü later dan ook weer zün woorden herroepen. Het voorstel van den premier, betreffende de eenmaking der kieswetten, iB nog niet ingediend. dokter ging zwijgend zitten, terwjjl Prinee de deur van z{jn kantoor sloot. „In de eerste plaats," begon de advocaat tot BanDing „moet ik u meedeelen, dat u een van de uitvoer ders züt van den laatsten wil van wjjlen mfjnhoer Van Straelen. De twee andere executeurs zünmünheerEduma en ik." „Waarlijk zei de dokter beleefd. „En nu", zei Prinee, „herinnert ge u den moord in het huurrütuig, die eenige maanden geleden zooveel opzien verwekte „Ja," antwoordde de dokter, „maar wat heeft dat met het testament te maken „Niets met het testament, maar Van Straelen was in de zaak betrok ken." De woorden, welke Lize in haar koorts had gesproken, schoten den dokter te binnen en hü vroeg, wat de advocaat bedoelde, terwjj) Klaus een kreet van verrassing uitte. „Ja", zei Prinee tot den laatste. „Je achtervolgt Ten Hope, maar dat 1b onnoodig, want de moordenaar van Arthur Burguss is ontdekt." „Ontdekt 1" riepen Klaus en de dokter in één adem uit. „Ja en zün naam is Van Straelen." Klaus staarde den advocaat aan, ot hü het niet geloofde, maar de dokter sprong op, duwde kwaad zün stoei terug en riep uit: „Ik kan die he sehuldiging aan het adres van mjn dooden vriend niet aanhoorenl" ,'t Is ongelukkig maar al te waar," zei Sytze droevig. Kon dit voorstel aldus Masson ons maar de geringste hoop op eenige tegemoetkoming geven, dan zou er aan alle verwarring een einde komen. De bespreking eener grondwetsherziening is binnen korten tüd tegemoet te zien, zü is onvermjjdel8k, De 11 tieralen zullen dan ook niet langer duldeD, dat de regeering ln haar koppige houding volhardt. Daarom stellen zü de volgende motie voor: „De Kamer acteert, dat de regeering verklaard beeft te willen beraadslagen, zoodra weer kalmte zal heersehende commissie, tot eenma king der kieswetten ingesteld, zal het onderzoek of grondwetsherziening gewenscht is niet uitsluiten en men zal dit onderzoek tegen de verkiezing van 1914 voorbereiden." Minister De Broqaeville heeft tot morgen uitstel gevraagd, wat werd toegestaan. Men heeft nu algemeen den ndruk gekregen, dat tegen mor gen dan ook een oplossing van den toestand tegemoet gezien mag worden. Na de kamerzitting hebben de libe ralen zitting gehouden en zich een parig bü MaBson gevoegd Men verwacht algemeen, dat De Bro^ueville, met steua van de regee ring, zü het dan ook tegen den zin van een deel zün er party, de motie Masson welgezind zal zjn. Met een beetje gojden wil zou duB Dinsdag de crisis kunnen worden opgelost en de staking gesehorst worden. Hierdoor zou het voorstal, een volks- referendum te houden, vervallen. Hoe wel op zieh zelf sympathiek, werd dit voorstel trouwens algemeen »1b te idealiBtiBch beschouwd. De typograten staken thans ook. Toch zün alle dagbladen behalve de socialistische tot nu toe ver schenen, ai werken z'j dan ookgroo- tendeels met onvoldoende personeel. Naar opgaven, in Lot volksgebouw verstrekt, staakten te Brussel Zater dagmiddag 28000 man, waaronder ongeveer 1700 typografen. In de kolen- streken neemt het aantal stakers van dag tot dag toe. De Fraesehs werklieden, in de nyver- heidsondernemiDgen bü deFraDfleh Belgische grens, dreigen te staken, als Fransche steenkool naar België wordt gezonden. Te Antwerpen breidt de staking zich thans ook uit tot de sigarenmakers en de werklieden in de kleine nüverheid. Volgens officieele opgaven staken in de provincie Hene- gonwen thans 172.017 werklieden. Te Charleroi en in het centrum waren Zaterdag 2407 stakers meer dan Vrüdag. Al heeft over het algemeen deze staking een regelmatig en zeer rustig verloop, toch zün er wol eenige ge vallen van geweldpleging te vermelden. Een sehildwaeht, die bü een mün te Ressaix op p03t stond, werd Vrijdag nacht door een tweetal personen aange vallen en op den grond gegooid. De soldaat wist rich te verdedigen totdat „Hoe durf je dat zeggen vroeg Banning. „J8, die nog wel met zün dochter gaat trouwen „Er is maar één manier, om de waarheid vast te stellen", zei Prinee bedaard. „We moeten zün bekentenis lezen." „Maar waarom is er een detective hier vroeg de dokter onvriendelijk. „Omdat het noodig is, dat hijzelf hoort, dat Van Stralen den moord be ging en dan de zaak zal laten rusten." „Niet, voordat ik hem heb ge arresteerd," zei Klaas heslist. „Maar hü is dood," riep Sytze uit. „Ik spreek van Ten Hope," ant woordde Klaus. „Want hü en niemand anders vermoordde Arthur Burgess," „Dat lijkt mü waarschünlüker," zei Banning. „Ik zeg u, dat het niet zoo is", sprak Prinee. „God weet, dat ik graag den gosden naam van Van Straelen wil bewaren en daarom heb ik u allen hier bijeengeroepen. Ik zal de beken tenis voorlezen en als gü de waarheid weet, zult ge allen zwügen, want Van Straelen is dood en bü het openbaren van zün misdaad is niemand gebaat. Ik weet, Klaus, dat je vast overtuigd bent, dat je gelyk hebt en ik ongelijk maar wat zal je zeggen, als ik je vertel, dat Van Straelen stierf, terwül hü de papieren, waarvoor de misdaad werd begaan, in de hand had?" „Wat waren dat voor papieren? „De trouwakte van Alexander van Straelen en Ernestine Baehmann." „En wat nog meer zegt, weet je, dat Van Straelen twee dagen geleden hü door zyn kameraden kon ontzet worden, waarna de aanranders op da vlucht gingen. Een hunner moet tjjdens het gevecht nog door een bajonetsteek getroffen zyn Te Baissienx werd een geweerschot gelost op een tram, die werklieden naar een fabriek aan do grenzen vervoerde en in den tunnel van Halinsart, bü Luik, heeft men een zeer verdacht instrument gevonden. Overigens dwingt, vooral in de groote steden, de houding van die duizenden werkeloozen, door haar kalmte en vol maakte orde, den grootsten eerbied al. De vredesonderhandelingen. De onderhandelingen zijn op den goeden weg. De Bulgaarsche minister Gesjof heelt verklaard, dat het ant woord op de jongste nota der mo gendheden, dat Zaterdag overhandigd is, eenig voorbehoud stelt betreffende da vredesvoorstellen in de nota varvat, wat echter niet van invloed zal zyu op een spoedig tot stand komen van den vrede. De volledige demobilisatie van het leger zal eerst mogelyk zü'n na het sluiten van vrede, maar met de gedeelteiüke demobilisatie zullen alle oorlogvoerenden eerlang beginnen. Het gerucht loopt te Sofia, dat het antwoord van Montenegro op de nota der mogendheden Is ingekomen en dat ook dit land thans zonder voorbehoud de bemiddeling der mogendheden aanvaardt. Men gelooit, dat het beleg van Skoetari spoedig zal worden opge broken. Dit zon zeker oen groote stao nader tot den vrede zqn. Het wordt trouwens ook hoog tüd, daar de ge sebilion tusschen de verbondenen onderling van dag tot dag ernstiger worden. Oe autobandieten. De president der Fransche republiek heeft thans Dieudonné gratie verleend en zyn straf in levenslangen dwang arbeid veranderd. Callemin, Hou- y en Monier zuilen Dinsdagmorgen ge guillotineerd worden. Binnenland. De aanstaande Kamerverkiezingen. De Nederlander meldt De christelijk-historische kiesveree- niging „Gezag en Vrijheid" te Utrecht benoemde tot voorloopig candidaat den heer W. C. baron Röell, die de benoeming heeft aangenomen. Met den benoemde was ook op de voorloopige lüst gebracht mr. H. J. H. baron Van Boetzelaer, op wien in 1909 reeds een zeer aanzienlek stem- menaantal werd uitgebracht. De heer Van Boetzelaer was echter van oordeel zich te moeten terugtrekken ten be hoeve der candidatuur van den heer Rëell. De centrale anti rev. kiesvereeni ging besloot, na de deputatenvergade- Ten Hope een zekere som heeft ter hand gesteld, als omkoopgeld?" „Watl" riep Klaus. „Ja, toen Ten Hope nit het café kwam, heeft hü zeker Van Straelen gezien en hem bedreigd met openbaar making, tenzü hü voor zü» zwijgen werd betaald.' „Zeer vreemd', mompelde Klaus. „Maar waarom hield Ten Hope zich zoo lang stil?" „Dat kan ik je niet zeggen," ant woordde Prinee, „maar de bekentenis zal zonder twijfel alles verklaren." „Lees die dan!" viel Banning hem ongeduldig in de rede. „Ik tast nu geheel in het duister." „Een oogenblik," zei Klaus en haalde een pak onder zün stoel vandaan. „Als n geiyk hebt, wat zegt u dan hiervan en hü hield een lichte, zeer vuil geworden overjas in de hoogte. „Van wien is die?" vroeg Prinee, zeer verbaasd. „Niet van Burgess". „Ja, wel van BurgesB", zei Klaus zeer voldaan. „Ik vond die in het Vondelpark en dit heb ik ook gevon den 1" Hü toonde een klein fleschje en allen riepen tegelijk uit„Chloroform!" „Juist", gaf Klaus toe. „Dit was de flesch, welke het vergif bevatte, dat gebruikt werd door den moordenaar. De naam van den apotheker staat op het etiket en duB kan ik te weten komen, wie het kocht." „Van Straelen" zei Prinee beslist. „Neen, Ten Hope!" riep Banning, op gewonden. „Geen van beiden," antwoordde de ring op 24 dezer, weder candidaat te stellen jhr. mr. H. W. van Asch van Wjjck (a,-r.), aftredend. V In district IX te Amsterdam zal, volgens Het Handelsblad, vanwege de concentratie, mr. Ph. B. Pleyte(V.-ü.), voorzitter van den Raad voor dn Scheepvaart, candidaat gesteld worden. V De district-vereeniging van ehrlst.- hist. kiesvereenigingon in het district Dokkum heeft mr. R. v. Veen weder om candidaat gesteld. Tegen de Coalitie. De (vrü-liberale) Fakkel meldt, dat 15 April in een te Amsterdam in het gebouw „Salvatori" gehouden druk bezochte vergadering door een aantal leden der Ned. Herv. Kerk een Natio nale Bond van Protestantsche kiezers is opgericht, die alle tegen de coalitie gekeerde candidaten by de verkiezin gen zal steunen, welke „het Prote- stantseh karakter der natie en de rechten der Ned. Herv. Kerk hand haven" willen en voor den vrühandel zün. Het district Ede. Uit het distriet Ede schrüft men aan Het Hdbl. Naar men weet, is een van de voor waarden, waarop men rechts de coalitie wil hernieuwen, de uitlevering van het district Ede aan de anti-revoluti onairen. Nauwelijks echter was dat bekend, of er werd gepubliceerd, dat de christelük-hlstorisehe kieBvereeni- gingen te Veenendaal en Ede met algemeene stemmen het aftredende Kamerlid jhr. Schimmelpennick had den gecandideerd. Naar aanleiding van deze candidaat- stelling bezochten we heden den voor zitter van de christeiyk-historische kiesvereeniging ie Ede, den heer W. 8. van Voortbuüsen. „Kan", dns vroegen wü den heer Van Voorthuü'sen, „de aanstaande al- gemeane vergadering van de christe- lyk-historisehe unie geen wijziging meer brongen in uwe voornemens?" Het antwoord op deze vraag was zeer beslist: „Wat de algemeene vergadering ook moge besluiten, wü blijven onwrikbaar aan ons voornemen vast houden om jhr. Schimmelpenninck candidaat te stellen. Onze afgevaardigde heeft bo vendien een bindend mandaat om te stemmen tegen hernieuwing van de coalitie. Wil de vergadering daar niet aan, dan zullen we natuurlük een af scheiding van de unie moeten over wegen. Maar den heer Schimmelpen ninck laten wü in geen geval los". „Heeft jhr. Schimmelpenninck de candidatuur officieel reeds aangeno men?" „Neen. Maar wü beschouwen het als vanzelf sprekend, dat hü dit zal doen. Waarom zou hy het niet detective kalm. „De man, die het kocht, was Arthur Burgess zelf." „Hü zelf?" vroeg Sytze, „Ja, het kostte mü niet de minste moeite, dit te ontdekken." „En waar kocht hü het voor vroeg Banning. „Dat is meer dan ik u zeggen kan," antwoordde Klans. „In het boek van den apotheker staat, dat het gekocht is voor medicinaal gebruik." „De wel eisebt een getuige," sprak Prinee. „Wie was die getuige?" Klaus glimlaehte weer triomfante- lük. „Ik denk, dat ik het raden kan," zei Sytze. „Ten Hope?" Klans knikte. ,'t Is allemaal onzin 1" meende de advocaat. „Er is niets tegen Ten Hope aan te voeren. Als hü Burgess ver moordde, waarom zocht hü dan Van Straelen op?" „Als," vroeg Klaus op zün beurt, „Ten Hope, zooals hü zegt, Burgess' overjas in zün bezit had. vóór den moord, hoe kan ik die dan later vin den in het Vondelpark met eenleego chloroformfllesch in den zak? „Misschien is hü medeplichtig," ver onderstelde Prinee. „Waartoe dienen al die veronder stellingen?" vroeg Banning ongedul dig. „Lees de bekentenis en wü zullen spoedig de waarheid weten, zonder al die praatjes." Prince stemde toe en nadat allen gezeten waren, begon hü te lezen, wat de doode man geschreven had. Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1913 | | pagina 1