BIJVOEGSEL GOESCHE COURANT. ZATERDAG 12 APRIL 1913 No. 43. Zoeken en Vinden. V V School eii kerk. Rechtzaken. Provincienieuws. Afloop Aanbesteding-en en Verknopingen. 402e Staatsloterij 2e kl. Marktberichten. Stadóieuw». s. d. a. p. Nu zullen dan eindelijk de schoone dagen komen. Zoelere winden waaien over onze hoofden in plaats van den kouden en schralen ooatenwind hebben wij er één uit het zuiden gekregen, welke ons zoelheid en vochtigheid bracht. De vogele zijn beladen met halmen voor hun nestjes, de boomen doen schuchter hun blocsemoogen open, het gras komt overeind, langzaam, langzaam, nadat het geruimen tijd huiverend ineen gedoken was. J ubelend gaat alles een schoonen tijd tegemoet. ^lin wij gaan mede. IfcWij moeten mede. Al zijn wij geneigd over een poos te zeggen mocht dit oogeublik toeven, het is zoo heerlijk al zijn wij geneigd over een poos te blijven stilstaan en te zeggen natuur, niet zoo haastig, laat de boomen in hun bloeitijd blijven en gij, mijn jaren, spoedt u niet voort, het baat ons niets. Wij moeten met de natuur verder, in denzelfden pas, met a! onze broeders, de dieren en de boomen, naar den herfst, ten slotte in den dood. Dit is het klaaglied uit overoude tijden al. Doch het ligt niet in onze bedoeling, droevig te stemmen. Wij achten hel verkeerd, te binden en neer te buigen wij zijn genoeg gebonden en gebogen maar goed is het, te bevrijden en op te richten. Welnuwij willen de hoop uitspreken zij moge vervuld wordendat te midden van alle vergaan en sterven, hetwelk in de natuur en ook in 's menschen leven voorkomt, iets goeds en kostbaars in ons moge voortleven. Wij zouden wenschen, dat bij al het komen en gaan steeds een blij, verheven en fier geloof ons vergezellen kon, dat ons krachtig ter zijde gaat, zoolang wij op reis zijn. vvOp reis? Zijn wij dan op reis? vraagt deze en gene. Zijn wij hier niet thuis? De meeste menschen kunnen dat niet gelooven. Tot hen is het nog altoi is niet doorgedrongen, dat de ware mensch hier op aarde niet thuis is, hier geen vaste woonplaats heeftdat men, als het ware, hier slechts doortrekt, morgen en overmorgen en eiken dag voorwaarts moet, steeds verder, steeds verder Vandaar ook die vraag, dikwerf op minder prettigen toon geuitzouden wij hier niet thuis zijn Wij, die al jaren en jaren hetzelfde land beploegen, die al jaren en jaren lang aan dezelfde werkbank staan die nooit, zoo oud wij zijn geworden, een andere woning in gebruik hebben gehad dan deze, waarin wij zijn geboren en getogen Komaan, dat moet een ■vergissing wezen. Wij en wij zeggen |u zulks met nadruk wij zijn hier wel thuis. Zou het werkelijk waar wezen IJA1. de menschen denken, gelijk wij het zoo juist lot uitdrukking brachten, dan staan weinderdaad voor een netelige kwestie. Wantga maar eens in deze lijn voort 1 Dan zegt men als ik hier niet thuis mij gevoelen kan, dus een [reiziger ben, die morgen mogelijk verder moet trekken, wat deert mij dan hetgeen romdom mij wankelt en weent Het zijn toch allen vreemden voor mij Als ik een vreemdeling ben, wat kan het 'mij dan schelen, of het koren goed verzorgd is en of de kamers schoon 'zijn, waarin ik vandaag eu misschien morgen nog woon Als ik hier maar 'doortrek, dan ben ik bier geen goed 'arbeider. Hoe zou ik in een vreemd land Jeu onder vreemd volk trouw dienen Ik moet altijd deuken aan dat eenewas ik toch maar thuis Het moge dan zeer eigenaardig en zeer netelig zijn, toch is het een waar woordwij zijn vreemdelingen hier op aarde. Iedereen zal dat moeten toegeven. Men moet eenigszins hoog staan, om iets verder te kunnen zien, en dan ziet men het. Wanneer men langs een dijk van dorp tot dorp gaat, dan komt men dik werf eindelijk aan een kromming en daar beneden ligt, een water, stil en slaperig. Op die plaatsjaan den dijk heeft eenmaal een dorp gestaan vensters hebben ge schitterd in het zonnelicht, de ploeg is getrokken door het land, de menschen waren vroolijk onder elkander,zij leefden, soms in zorg, soms buiten zorg. En dit alles is door een ontzettende overstroo ming te gronde gegaan. Zij, die daar gewoond hebben, zijn vreemdelingen geweest, reizigers, die voorbij gingen. Zoo gaat het dikwerf. Velen, die eertijds de eerste personen iajonze gemeente warenwaar zijn zijjgebleven Zij zijn met kinderen en kleinkinderen voorbij gegaan, verder ge trokken, Hon namen leven niet meer onder het huidig geslacht. Doet eens een wandeling over het kerkhof. Terwijl gij daar liept, zijn de menschen, wier namen op de steeneu staan, u voorbij getrokken, jongen en ouden, lang of kort geleden gestorven. Eenmaal waren zij op weg, gelijk wij het nog altoos zijn sommigen wandelden zelfs aan onze zijde. Maar zij hadden meer haast dan wij, om te komen in het onbekende oord, vanwaar nog niemand is teruggekeerd. Een lange optocht, le vens-moede grijsaards ,jongemoedersmet kinderen op den arm, aan wie zij ouder smarten het leven hadden geschonken, verlaten kinderen zoo verdwenen zij door een hooge, donkere poort in een stad met duistere straten, waarboven het morgenlicht opgaat.Allgen God gaat niet voorbijMaar al het geschapene, werelden, menschen, sterren, gedierte trekt langs Hem heen, gelijk een leger voorbij zijn Koning. Den pelgrim herkent men aan zijn loop, den vreemdeling aan zijn aange zicht. Ziet dieren en boomen en grasjes deze zijn uit de aarde voortgekomen, zij staan en gaan daarop, om in den herfst zwijgend, zonder klacht, er wederom op neer te zijgen. Zij hooren thuis op dien grond. Zonde kennen zij niet; het wordt den havik niet toegerekend, dat hij de duif verscheurt. Schuld en berouw kennen zij niet het speet de linde niet, dat zij in haar lente-dagen lange bloemen-kelken liet verwaaien, eu het deed den each geen leed, zóó hoog te zijn opgegroeid, dat de wind hem in zijn ouderdom beroofde van zijn kroon. Zij hebben geen ver langen, om anders te zijn, dan zij zijn hun streven gaat niet naar het hoogere uit. Zij zijn alle aan de aarde gelijk, stil, met zich zelve tevreden. toEn wij ü-la, wij moeten wel erkennen, dat wij ons op reis bevinden. Gaan niet onze gedachten met haar blijdschap en be zwaren terug naar de dagen onzer jeugd, klimmen .zij niet op ten hemel, dalen zij niet af naar de graven onzer dooden, trekken zij niet naar de toekomst, waarheen wij dagelijks ons begeven Als wij rondom ons heenzien, bemerken wij zoevele vreemde dingen, welke een mensch op het denkbeeld brengen, dat wij hier niet thuis behoorendat wij hier zijn, gelijk iemand vele jaren geleden gezegd heeftpelgrims en vreemdelingen, gelijk al onze vadèren. Is dit nu ontmoedigend Voor den ernstigen mensch zeer zeker niet. Ook hij bevindt zich natuurlijk in het land der vreemdelingschap, maar hij is aan eeu jongen man gelijk, die ter wille van zijn ambacht er op uittrok en daarbuiten het bonte gewoel eu alle vreemde dingen aanzag, kalm en koel, dapper en voorzichtig, eu weerkeerde als een weluitgerust man. Of gelijk een ambtenaar, dien net vaderland naar de koloniën zond, die daar bij een ongeregelde levenswijze, in een zedelooze omgeving zich houdt aan de gewoonten van het ouderlijk huis, getrouw aan zijn plicht. Naar den hemel moet onze ziel trekken. Daar, niet hier, is ons tehuis. Wat hebben wij dan feitelijk te maken met de gewoonten in dit land der vreemdelingschap Laat ons handelen als Siegfried en Parsifal. Zij gingen niet altoos met den grooten hoop mee, zij volgden de anderen niet op den voetzij liepen alleen onder de boomen en baanden zich een eigen weg. Zoo hebben alle groote en edele menschen Wij moeten zóó leven, dat de men schen van ons kunnen getuigen tus- schen hen en de wereld is een grenslijn getrokkenj; hij gaat het leven door als door eeu ^land der vreemdelingschap. Eu al zal",dan het leven dikwerf verre van gemakkelijk voor ons wezen, wij vinden onzen besten troost in deze zeker heid: Uit de nev'len zal de dag Eenmaal zeker rijzen. Schoon niet ik hem groeten mag, 'k Zal er eeuwig God voor prijzen, Dat ik op mijn aardschen tocht, Onder weemoed, scherts of lijden, Met een hart voor al wie strijden, Steeds naar 't hoogste zoeken mocht. Binnenland. De aanstaande Kamerverkiezingen. Naar de Ooudsche Ct. verneemt, heeft mr. M. M. Schim van der Loeff, te Gouda, bedankt voor een voorloopige candidatanr in het district Steenwijk. Aan den penningmeester van het comité der vrijzinnige concentratie is, naar de Nieuwe Ct. verneemt, een be drag van f 22.000 ter hand gesteld, als opbrengst van de in Ned.-Indié ge houden Inzameling voor de aanstaande verkiezlngs-propaganda. Baron van Heeckeren van Keil, bur gemaester van Ede, heelt voor een hem van anti-revolutionaire zfjde aange boden candidatuur voor het district Lochem bedankt. De centrale antirev. kiesvereeuiging in het district Enkhnlzen heeft weder om den heer N. Oosterbaan candidaat gesteld. De kieswet. Door de sociaal-democratische Kamer fractie is, Daar Het Volk meldt, een wetsontwerp ingediend, dat ten doel heeft, de Kieswet zoodanig te wijzigen, dat op de stemmingsdagen de stembus tot 'savonds8uur geopend blijft.Thans is zij, naar men weet, slechts tot des middags 5 uur geopend. Acte-examens L. O. Woensdag zijn te Middelburg ge ëxamineerd 8 vrouwelijke candidaten. Daarvan slaagden de dames M. C. Cornellsse, TholenN. C. Mets, Goes A. A. C. v. d. Perel en P. C. Willemse, beiden te Middelburg; A. J. van Damme, Zierikzee en H. J. Verhulst, Zonnemaire. Persgeheim. Het Gerechtshof te 's-Hertogenbosch heeft bevestigd het vonnis van de rechtbank te Breda, waarbij de gijze ling bevolen is van den heer AdHaan Juten, uitgever van De Avondster te Bergen op Zoom, omdat hij geweigerd heeft, den naam te noemen van den schrijver van een in die courant in gezonden stuk. De zaak-Duys. De Haarlemsche rechtbank veroor deelde gisteren den heer J. E. W. Duys, wegens eenvoudige beleedlging van jhr. mr. Elias, burgemeester van Zaandam, tot f25 boete, subsidiair 5 dagen hechtenisstraf. De rechtbank nam als bewezen aan beleediglng van een ambtenaar in de rechtmatige uitoefening zijner be- cienlng. De eisch was t 100 boete. Colljnsplaat. Tot plaatsvervangend dijkgraaf van den polder Al te Klein (Noord-Beveland) is benoemd de hoer P. Tazelaar Az. en tot gezworene van den Oud-Noord-Bevelandpolder de heer G. N. C. Israël, beiden alhier. Cats. De heer E. C. Priester alhier is benoemd tot voorzitter van het be stuur der waterkeering van den cala- miteuzen Leendert-Abrahampolder. Cortgene. Tot lid van het bestuur der waterkeering van den calamiteu- zen Annapolder is benoemd de heer L. J. Dorst alhier. Driewegen. Bij het leggen der huisleidingen alhier, had een monteur het or geluk, te vallen, waardoor hij inwendig zooveel pijn kreeg, dat hij zich onder geneeskundige behandeling moest stellen, waarna geconstateerd werd, dat hij eras'ig gekneusd was. Hanaweert. Het sleepschip „Ftil- horn 3", schipper Wijnen, met een lading zwavelzuur van Antwerpen naar Duitschland, is Donderdagmor gen op de Oosterschelde in het Schaar van Wemeldinge omhoog gevaren en blijven zitten. Vermoedelijk zou het sehip 's avonds met hoog water vlot komen. Schipper Nagte^aal, van het schip „Sjjkiena", geraakte Donderdagmor gen alhier tusschen twee schepen be kneld, waarbij hjj ernstig gekneusd werd. Geneeskundige hulp was spoe dig ter plaatse. Door het zoontje van den aan nemer A van der Straaten alhier werd Donderdagnamiddag de eerste steen gelegd van de nieuwe derde sluis, in tegenwoordigheid van directie, aan nemer en enkele genoodigden. Het was gisteren juist een jaar ge leden, dat er met het werk een aan vang is gemaakt. Benoemd is tot machinist b{j de Decauvilletram Hanaweert—Vlake, standplaats Hanaweert, C. Boogaard, thans in gelijke betrekking bj de stoomtram .Walcheren" te Koude- kerke. „M. Ct.' Kruidingen. Voor de te houden feestelijkheden op 30 Augustus a. s. is een vaste commissie gevormd. Be sloten is o. a. tot traetatle der school kinderen in den voormiddag. Des namiddags zal een optocht worden gehouden en zullen volksspelen wor den gegeven, afgewisseld met zang en muzieknummers. Kloetlnge. A. s. Maandag zal de verkiezing plaats hebben voor één id van den gemeenteraad (vacature Noteboom). Er circuleorcn ljsten voor twee candidaten. In de Woensdagavond gehouden eerste vergadering dor commiB&ie tot wering van schoolverzuim in 1913 werden tot voorzlttor en secretaris benoemd de heeren E. Hoek on A. Blok. Uit het verslag over 1912 bleek, dat in het verloopen jaar in 6 verga deringen 23 gevallen van overtreding werden behandeld. Van de 23 opge roepen aansprakelijke personen ver schenen er slechts 5. Met ingang van 1 Jan. werden de v{jf leden der com missie herbenoemd en deze zullen voortaan gelijktijdig aftreden. Kwadendamme. De tulpenvelden, rond deze plaats liggende, zullen, wanneer het weer mooi bl(jft, aan staanden Zondag in vollen bloei staan en op zijn mooist zjjn. Op Initiatief van de vereeniging .Volksweerbaarheid", aid. Kloetinge, werd Donderdagavond oen vergade ring belegd met het doel een bespre king te houden over het vieren van het onafhankelfkheidsfeest. De talrijke opkomst getnigde van groote beL ng- stelling. Uit de vergadering werd een voorloopig comité van vjjf personen gekozen, die zullen trachten, een feestcommissie samen te stellen. Zoo mogelijk zal samengewerkt worden met de zangvereeniging, die dezen zomer een festival geeft. Rilland-Bath. Naar men ons mede deelt, wenBcht men hier een vrouwen klooster op te richten. Beeds is tot een der grondeigenaars een verzoek gericht tot aankoop van grond voor het te stichten gebouw. Wilhelminadorp. In de zaal van mej. wed. J. v. Djjke alhier had Woens dagavond de jaarvergadering plaats van de schoolfeestvereeniging .Nut en Genoegen". Uit de rekening en ver antwoording van den penningmeester bleek, dat de financieele toestand der vereeniging ongunstig is, daar de rekening sluit met een nadeelig saldo. Verder had een verkiezing van be stuursleden plaats, wegens periodieke aftreding der heeren Van den Broecke, Da Graag en Verhage, die allen wer den herkozen. Voorts kwam in be spreking, welk feest er zou worden getracht, dit jaar den schoolkinderen te bezorgen. Aan een boottocht, als voorheen, zal moeilijk gedacht kunnen worden, daar wegens de duurte der boot dit thans de floaicioele draag kracht der vereeniging te boven gaat. Na hierover nog wat van gedachten te hebben gewisseld, werd besloten, deze zaak verder maar aan het be stuur over te laten. De vergadering was slecht bezocht. Reclame. Hoedekenakerke. Woensdag werd door het bestuur van het waterschap Hoedekenskerke aanbesteed de leve ring, franco op den wal, van 210 8T. bazaltzetstoen, 35 ST. Waalbrikken, 525 stuks gecreosoteerde perkoenen, lang 1.20 M., 850 stuks idem, lang 1.60 M. en 3190 M3. Pruisische grint. Voor de bazaltzetstr en werd inge schreven door Gerrit Dekker te Slie- drecht voor f4,60 per ST. en door W. J Roeloffs voor f 4,48 per ST. Gegund. Voor Waalbrikken dooi G. den Dekker, voornoemd voor f3,30 per ST. Gegund. Voor de perkoenen door C. Mirandolle te Botterdam voor f 0,26 de perkoenen ad 1.60 en f 0,18 de perkoenen van 1.20 M. lang. Ge gund. Voor de grint W. Borsje te Papendrecht voor f 2,58 per M3. en de Grint-maatsohappy te Arnhem voor f 2,49 per M3. Gegund. Een biljet van onwaarde. Trekking van Woensdag 9 April 3e I. f 20000 20049 - 2000: 13137 - 1500: 17385 - 1000: 15454 - 400: 739018253 - 10014051 16143 16296 18941 - 30 695 1267 6659 7058 7295 7313 7342 15195 18406 20999 Trekking vanDonderdag 10 April 4e 1. f 400 3916 - 30 3385 6776 7003 16183 MIDDELBURG, lo April 1913. De aanvoer ter beurze alhier was weder om zeer gering. Tarwe was vast. Witte boonen 50 cent hooger. Overigens kwamen geen veranderingen voor. Ter graanmarkt waren heden de prijzen als volgttarwe f 5,50 a i 7,75 rogge f 6.-— a f7.zomergerst f5,25 a f6,25; witt;e boonen 11,a f15,— ronde bruine boo nen f12,— a 117,lange dito f9,a f 12,paardeboonen 17 a f 9, kroonerwten, t 8,— a iii>—alies per 50 K.G. Noteering der boter en eieren. Boter f 0,51 a f 0,61, voor particulieren f 0,61 per halve Kilo. Eieren f3,30, yoor particulieren f3,70 per 100 stuks. AMSTERDAM, 10 April 1913. Ingezonden door JAC. KNOOP: Commissionair in Aardappelen. Aardappelen. Zeeuwsche Bonten t 2,40 a f 2,60 Zeeuwsche Blauwen - 2,30 a - 2,40 Spuische Eigenheimers - 1,20 a - 1,40 Fiakkeesche Eigenheimers - 1,a - 1,20 Geldersche Blauwen - 1,50 a - 1,70 Friesche Borgers - 1,a - 1,10 Friesche Blauwen - 1,70 a - 1,80 Eigenheimer Pooters - 0,90 a - 1,— Blauwe Pooters - 0,90 a - 1,— Beverwijker zand - 2,50 a - 3,50 Bravos - 1,30 a - 1,60 Oude Malta (per 100 Kilo) - 6,50 a - 7,— De onlangs hier opgerichte afdee- ling van de S. D. A. P. heeft den heer G. Middelburg te 's-Gravenhage, candidaat gesteld voor de Tweede Kamer der Staten-Genoraal, voor het district Goes. Ook aan de Provinciale Staten-ver- kiezingen zal worden deelgenomen. De afdeeling komt dan met den heer G. F. Lindejjer, te Viissingen, uit. In beginsel werd voorts besloten, met één candidaat, die nog nader zal worden aangewezen, deel te nemen aan de verkiezingen voor den ge meenteraad. CONCERT LÜSEN-FENTSOH. A,s. Maandag zullen de heer Dick LJjsen en mevr. Medi Ljjsen-Fentsch een concert geven in de sociëteit V. O. V. Over hun samenspel violoncel en harp zoowel als over hun solo-spel geworden ons gunstige berichten. Verleden jaar trad het kun stenaarspaar hier ook op en dc wei nigen, toen inde concertzaal aanwezig, hebben aan dit optreden waardeerende herinneringen behouden. W(j mogen verwachten, dat de op komst van het publiek thans talrijker wezen zal dan de vorige maal. Serenade. Den penningmeester der Goesche har monie,Euphonia" is Woensdag, op zijn zestigsten verjaardag, 's avonds door dit muziekgezelschap een serenade, gebracht. Dien dag werd de jubilaris, behalve door iamilieleden, vrienden en kennissen, namens het Burg. Armbe stuur, door den voorzitter, den heer D. D. van den Bout en namens de oeconomische spijsuildeeling, door den heer J. A. van Heel, gecomplimenteerd. Bij de serenade was des avonds het geheele bestuur van Euphonia" tegen woordig. De eere-voorzitter der har monie, de heer I. G. J. Kakebeeke, overhandigde, uit naam van de direc teuren, het bestuur en de werkende leden, den heer De Ligny een Swan- fountain-pen, met goud geornamen teerd. Vervolgens hield de voorzitter van Euphoniade heer J. Z. Bisch, een hartelijke toespraak. De heer De Ligny dankte voor de hem betoonde belangstelling en bereidde in den loop van den avond den werkenden leden een geze-lige samenkomst in de boven zaal van het caté Maartense. Voor dien tijd deed Euphonia", door talrijke belangstellenden omstuwd en gevolgd doordichte drommenhossendo jongelui, een muzikale wandeling met fakkellicht door de gemeente. Aantal sollicitanten. Voor de vacante betrekking van directeur-boekhouder der gemeente- gasfabriek alhier hebben zich 37 sol licitanten aangemeld. Aanoehocden. Gisteren werd door de politie aan gehouden J. J. M., gedeserteerd uit zjjn garnizoen te Middelburg. Tevens bleek, dat hjj ook nog 10 dagen hech tenis te goed had. Dienzelfden dag werd hg naar Middelburg gevoerd otn zijn straf uit te zitten, waarna hij ter beschikking van den garnizoenscom mandant aldaar gesteld zal worden. Proces-Verbaal. Heden maakte de rijksveldwacht proces-verbaal op tegen zekeren K., die zich schuldig maakte aan bedelarij en landlooperij. WURVERPLEMNe. Met hartelijken dank ontving aa Wijkzuster twee giften, één van f 3,50 en een van i 2,50terwijl de penning meester nog een gift van f2,50 ont ving van een particulier; eveneens ontving de zuster nog een pak kle ren.

Goessche Courant | 1913 | | pagina bijlage 1