AANBESTEDING. MpÉrtB de HOFWEDE, Bouw- 61 Wellantiei, Landbouw, Veeteelt en Visscherij. &oiiie()£<l Nieuws. Marktberichten. Burgerlijke Stand van Gu$n. ADVERTENTIE^ Op Donderdag 17 April a.s., Burgers Keerenrij'wiel, plm. 300 Ma. PRUISISCHE GRINT Voorloopfge aankondiging. J. C. DE BESTE Wz„ mocraten accoord te gaan. Met 46 togen 12 stemmen werd het evenwel verworpende geheele rechterzijde, mitsgaders zes vrjjzlnlgen, stemde tegen. De sociaal democraten hebben zich Vrijdag wél geweerd. liet ontwerp ziekteverzekering van Minister Talma doet het ziekengeld eerst ingaan op den derden dag der ongeschiktheid tot werken. Door deze bepaling wil men de simulatie van onbeduidende ongesteldheden tegen gaan. Wederom was van sociaal democratische zijde een zeer goed amendement ingediendmen wilde ook over de beide eerste dagen het ziekengeld zien uitgekeerd, indien de ongeschiktheid tot werken langer dan twee dagen duurt. Maar ook hiervan wilde de rechterzijde niemendal weten als één man stemde zij en met haar de heeren De Kanter (unie-lib.) en Tydeman (vrU-lib.) tegen het amendement. Met een zelfde stem verhouding werd een derde sociaal democratisch amendement verworpen, strekkende, om den termfin van zlekengeld-uitkeering van zes op twaalf maanden te brengen. Zuiver rechts tegen links kelderde een amen dement, eveneens van de sociaal democraten afkomstig, om bij zwan gerschap en bevalling minstens tien weken het ziekengeld uit te keeren. Slechts voor één concessie was Minister Talma te vindenbfi zwan gerschap wordt ook over de beide eerste dagen van ongechiktheid tot werken uitgekeerd en na de bevalling wordt onmlddellfik het volle loon betaald. Het gaat ook wel wat lastig, een bevalling te simuleeren I Morgen zjju wat kleine wetsontwer pen aan de orde. Als deze afgehandeld zfin, gaat de Kamer wederom met de ziekteverzekering voort. Stadnieuws. Schaakwedstrijd. De Nederlandschen schaakbond zal op Hemelvaartsdag te Goes een natio nale wedstrijd organlseeren. coöperatie. Daartoe aitgenoodigd door de af- deeling „Goea'van den Nederlandschen Bond voor Vrouwenkiesrecht, trad j.l. Vrijdagavond in do .Prins van Oranje" als spreekster op mej. Marg. Mefiboom, met het onderwerp De Coöperatie en de Vrouw." Na ingeleid te zijn door den heer Slemelink, die er op wees, dat de vrouw in den tegenwoordlgen tfid in het maatschappelijk leven meer en meer op den voorgrond treedt, ving spreekster haar voordracht aan met er op te wfizen, hoe ongelijk de bezittin gen onder de mensehen zijn verdeeld en dat, daarmede in verband, bescha ving, ontwikkeling en levensgeest niet ieders deel zjjn. De minder bedeelde zoekt dan ook langs verschillende wegen naar verbetering in zfin toestand en één daarvan is de coöperatie, welke op vreedzame wijze kan gevoerd worden, maar ook dikwijls strfid ver wekt. Breedvoerig besprak zjj, hoe de coöperatie is ontBtaan, hoe zij gewoon lijk wordt ingericht en werkt en welke resultaten zfi heeft. In het bijzonder weidde zij uit over de coöperatie in Kngeiand en in Denemarken, waar die een bijzonder hooge vlucht heeft ge nomen en waar in alles wordt gecoö pereerd, wat daarvoor maar eenigszins vatbaar is; in Engeland rekent men, dat een vijfde deel der bevolking be hoort tot de leden van de eene of andere coöperatieve vereeniging. De gevolgen daarvan zijn er duide lijk te bespeuren de werkgevers zoo wel als de werklieden genieten wel vaart bibliotheken dragen bij tot ont wikkeling en gepaste ontspanningen worden den werkman aangeboden. Een eerste voorwaarde voor het slagen van. coöperatie is, dat zij blfift bulten godsdienst en politiek en in alle opzichten zich houdt aan een absolute neutraliteitdit voorkomt strijd en daardoor weer scheuring in wat één geheel moet zfin. Daar coöpe ratie zich voornamelijk ten doel stelt het vervaardigen en aankoopen van huishoudelijke en verbruikers-artike len, ligt het voor de hand, dat zij voor de vrouw als huismoeder van veel béteekenis is. Daarom spoorde spr. dan ook haar gehoor aan, lid eener coöperatieve vereeniging te wor den en te ijveren voor deze zaak, die zoovele misstanden uit de tegenwoor dige maatschappij kan wegnemen. Na de pauze gaf zij een uitvoerige beschrijving van haar bezoek aan Engeland, als afgevaardigde van den Nederlandschen Coöperatieven Bond. Een aantal fabrieken, werkplaatsen, magazijnen, winkels, keukens en was- scherijen heeft zij in verschillende steden bezichtigd en overal verkreeg zfi den indruk, dat coöperatie een reuzenmacht vormt tot het ver krijgen van welvaart, ontwikkeling en levensgenot. Doch niet alleen in Engeland, maar in geheel Europa breidt de coöperatie zich sterk uit en overal geniet men van haar voordeelen; men verkrijgt goede waar voor billijken prijs. Onwillekeurig komt men tot sparen, daar de gemaakte winst geheel of gedeeltelijk wordt teruggegeven j in coöperatieve keukens is voor weinig geld goed voedsel te verkrijgen on aUes, wat coöperatief wordt be handeld, geeft meer bevredigende resultaten dan het koopen bij parti culieren. Daarbfi komt, dat de werk lieden in coöperatlevo bedrijven meest al een niet te langen arbeidsdag hebben. Het streven der Coöperatie is het bevorderen van het algemoon belang, waarvoor dat van particulieren moet wijken. Na nogmaals de aanwezigen te hebben aangespoord, lid te worden van den Coöperatieven Vrouwenbond, sloot spr. haar voordracht, die, blfkens het applaus, met belangetolllDg en instemming werd aangehoord. E»Bjj het debat, waarvoor gelegenheid werd gegeven, maakte de heer A. C. Bolufit, alhier, de aanmerking, als zou mej. M. alleen den kleinen man op het oog hebben gehad en niet den middenstand, ook beweerde hij, dat coöperatie geen stand houdt, daar sommige vereenigingen spoedig na haar oprichting weer verdwijnen en dat het koopen by particulieren onder goede contrè'e de voorkeur verdient, Een en ander werd door de spreekster op meer dan afdoende wijze weerlegd De heer Siemelink dankte baar voor de gehouden voordracht en sprak de hoop uit, dat de ervaring loeren zal, hoe ook te Goes de coöperatie een zegen moge worden. Voetbal Gisteren sloeg Z. V. GOES met 6—1 plaatsgebrek noodzaakt ons het ver slag over dezen wedstrfid tot een vol gend nummer uit te stellen. Provincienieuws. Borsselen. Op den 16en dezer is benoemd tot postbode de heer J. Priester, thans hulpbestelier. Door B. en W. is benoemd tot dagelijksch opzichter bij het aanleggen van den keiweg in deze gemeente de heer J. de Rfik te Middelburg. Hoedakenakerke. De visscher V. alhier bad al een heel ongelukkige week. In den nacht van Donderdag op Vrijdag huiswaarts koerende,verloor bfi, door het ruwe weer, de achter zijn hoogaarts hangende beun, die de vangst van de geheele week inhield. Een schadepostje voor hem van zeker een vfftig gulden. Baarland. Zaterdag vergaderde de raad. Alle leden warer annv -Ag. ue voorzitter de'ldo mede, dat het sifik aar weg naar Ondelande is ver kocht voor f 18,52 en dat de gewijzigde ligger van wegen en voetpaden is vastgesteld (het voetpad over het erf van den heer A. D. Zeevaart komt hierop niet meer voor). Nog werj medegedeeld, dat de begrooting voor 1913 door Ged. 8t. is goedgekeurd. Besloten werd, over te gaan tot de leening van f 350 voor brandbluschma- teriaal. Een coneept-regioment van het Burgerlijk Armbestuur werd na lezing en een kleine aanvulling, vastgesteld. Het dorpsplein zal op hst Oosteinde worden afgestoken en de afkomende grond bij inschrijving worden ver kocht. Hierna ging de raad in geheime zitting tot vaststelling van den H. O. 's Heer Hendrikekinderen Za terdagavond werd het 10 jarig zoontje van de Wed Zw. door een fletser omvergereden. Eerst meende men dat het nogal goed was afgeloopen. Toon gisteren de pijnen steeds heviger werden en de dokter werd gehaald, bleek, dat het been van den jongen op twee plaatsen was gebroken. Heinkenszand. Op de Zaterdag alhier gehouden veemarkt was geen enkel stuk vee aangebracht. Zon men niet beter doen, het houden van vee markten alhiermaar af ;te schaffen Zatei dag was een ruim tweejarig kind van den heer P. van 't West- einde alhier in een onbewaakt oogen- blik in de schuur langs een ladder geklommen tot op een zg.n. dilt, waarvan bet kind afviel met het ge volg, dat het een beentje brak. Heer Abtakerke. Zaterdag hield de raad een vergadering, waarin de heer Vermue afwezig was. De voor zitter deelde een schrfiven mede van den minister, waarin gemeld wordt, dat waterclosets wel vereisoht worden, doeh geen put met afvoerbuizen. De begrootingen 1912 en 1913 werden gewfizigd, ook de begrooting van het burg. armbestuur. De heer Dekker kreeg ontslag als ambtenaar van den burg stand. Het gemeenteverslag over 1912 werd den raad aangeboden. Ook werd den raad medegedeeld, dat de rioleering op f 300 wordt geraamd. Brandbluschmiddelen worden aange schaft en de brandkranen genummerd en door paaltjes aangeduid. De schiet vereniging .Nimrod" krfigt een me daille vcor haar te houden wedstrfid op Pinksteren. Ten slotte werd nog besloten, de lantaarns tot 1 April op de tegenwoordige wijze te laten branden. Kattendljke. Woensdag hield de werkmansvereeniging .Hulp in Nood" alhier haar gewone jaarvergadering, die door bfina alle leden en een enkele begunstiger werd bjjgowoond. Uit rekening en verslag bleek, dat het boekjaar 1912 voor de vereeniging een zeer gelukkig jaar was geweest. Geen enkel lid was door den dood ontvallen en slechts weinige uitkeerin- gen wegens ziekte had men behoeven te doen. Dat een en ander de kas niet weinig ten goede was gekomen laat zich begrfipenin de vier jaren tfids van het bestaan der vereeniging was zjj dan ook tot f 514,96 aan gegroeid. Het ledental was met drievermeerderd. In het bestuur was weinig verandering gekomen, alleon was tot penning-' meester, in de plaats van don heer A. Spruit, die bedankt had, de heer W. Snoek Jr. gekozen. Het aantal uitkeeringsweken bjj ziekte was van acht op elf gebracht. Moge het de vereeniging in alle opzichten welgaan is zeker de welgemeende wenBch van alle ingezetenen. Nlsse- Donderdag had de wed. J. Moerland alhier, toen zfi het raam van haar woning wilde opschuiven, het ongeluk, dat zjj uitgleed en dien tengevolge in de glasruiten sloeg, waardoor zfi zoodanig werd verwond, dat zfi zich onder geneeskundige be handeling moest stellen. Rilland Bath. De meening, dat de waterleiding niet doorgelegd zal wor den naar Bath, zoodat die buurtschap de eenige uit doze gemeente zou zfin, welke daarvan verstoken zou blijven, kan men onjuist noemen, daar wfi uit oiïïcieele bron vernomen hebben, dat ook te Bath de buizen der waterleiding zullen worden gelegd. Wlaaenkerke- In de op Vrfidag gehouden raadsvergadering waren alle leden aanwezig. De traktementsregeliDg van den on- derwfizer C. van Es werd vastgesteld. Benoemd werd tot lid van de plaat selijke schoolcommissie de burgemees ter, tot leden van de commissie tot wering van schoolverzuim te Kamper land de heeren C Vos, J. P. de Kam en M. Goudswaard. Daarna werden de leden der ver schillende stembureaus benoemd. Het verzoek van den heer H. van Pagee, schilder te Wissenkerke, om een beurt als gemeentescbilder, werd toegestaan, zoodat bfi het volgende jaar aan de beurt is. Verder werd met algemeene stem men besloten, van den scheidingsmuur tusscheu het brandspuithuis en de schilderswerkplaats van den heer Kramer, de helft (f 56.voor reke ning der gemeente te nemen, en voor de verlichtiDg van het gemeentehuis en voor de buitengewone politiediensten, bfi het burgemeestorsfeest, f80 af- en over te schrijven op de begrooting. Fet -erzoak van den heer J. J. ueronimus, ondernemer van den ornni- busdienst Wissenkerke-Kortgeensche- veer, om verhooging van subsidie, werd ingewilligd. Echter werd ve n de gevraagde f 150 gemaakt f 100, met de bepaling, dat de omnibus voortaan over Geersdfik naar Kortgono zou rfiden. Daarna kwamen aan de orde voor stellen van B. en W. in verband met den toestand der openbare wegen. Allereerst achtten B. en W. noodzake- Lfik een voorschrift tot het zuiveren der voertuigen van slijk, vöór deze van 't land of nit een kleiweg op den openbaren weg komen. De politie verordening werd in dien geest aange vuld. Daardoor was de weg bereid voor een volgend voorstel tot verbetering der wegen Ter tafel gebracht werd een uitvoerig deskundig rapport, waar in vergeleken werden, met het oog op de degelfikheid van het werk, de kosten van een eenvoudige verharding der wegen door een bedekking met macadam en van een geheel nieuwen macadamaanleg, afdoende ingewalst. Van het begin van den Geersdfikschen weg tot den afrit in den Willempolder en van den oprit aan 't andere eind tot aan de Geerdjjksche haven zou een keiweg worden gelegd. Na ampele discussie werd besloteD, het plan van nieuwen aanleg uit te voeren, mits de polderbesturen genegen waren, een jaarlfiksche bijdrage van 5 a 600 gulden te geven, waaraan niet sterk getwijfeld werd. Besloten werd verder, de wegen op de gewone wijze met grind te onderhouden, als het voorgenomen werk niet gereed mocht zfin voor het bietenvervoer weer daar was. Op een vraag van het lid Diele- man deelde de voorzitter mede, dat de verordening op het schuren der straten ook geldt voor het troittoir te Kam perland en dat onderzocht zal worden, of daaraan iets van gemeentewege geschieden kan. Daarna ging de vergadering, die te 10 uur v.m was aangevangep, over in besloten zitting, ter behandeling van den H. O. Dit werk hield de leden tot half 7 n. m. bfieen. Wollertedijk. Zaterdagavond hield het muziekgezelschap „Woli'erts fan fare" zfin jaarlijksche algemeene ver gadering in de zaal van den heer J. Polefi alhier. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren W. Haartsen en F. Kaboords en gekozen in de plaats van den heer C. Zufidweg, die om zfin hoogen leeftijd niet meer in aanmer king wensehte te komen, da heer F. van de Voorde. Uit de rekening van den penningmeester bleek, dat er was ontvangen f 184 en uitgegeven f 182,61. Er is dus een batig saldo van f 1,39, zoodat nu het nadeelig saldo van dit gezelschap de som van f 32 bedraagt. Het salaris van den directeur werd opnieuw vastgesteld op f60. Besloten werd om nu in het Ver- eenigingslokaal te oefenen en ook om de te geven uitvoeringen in genoemd lokaal te doen plaats hebben. Oesters In de maand Maart zfin verzonden van lerseke, Wemeldlnga, Krabbea- dljko, Th.lon en Bruinlsso naar onder staande landen Nederland 340.500 oesters; België 3 276.300; Dnitschland 1.196.300; En geland 723,700; Pratkrijk 518.000; Rusland 11.700; Zweden en Noorwe gen 16 000. Totaal 6.082.500 oesters. Dit totaal bedroeg in dezelfde maand van het vorig jaar 4.384.300 oesters Een ajknnootje ingeslikt. Kon driejarig kind te Baarn, kreeg Zondag morgen, tfidens een hoestbui,een apen- nootje in de long, waarop een hevige benauwdheid volgde. Men kon het nootje nit do long niet verwfideren, waarom per anto naar Hilversum werd gegaan, waar men oveneens geen kans zag, den armen kleine te helpen. Daarop besloot men, naar Utrecht te gaan, waar na een operatie hot eindelijk gelukte, het kind van het nootje te bevrijden. Aanvankelijk dacht men, dat het kind na deze operatie wel weder zou bfikomen, doch het heeft niet zoo mogen wezen. Da arme kleine is Don derdagmorgen na een smartelijk lijden in het ziekenhuis te Utrecht overleden. Een steker. Zettere De G. te St. Anna(Nfimegen), wiens vrouw omgang had met een gep. O.-i militair, heeft dezen met een kaasmes een paar steken toegebracht. De man is In levensge vaarlijken toestand naar het Canisins- ziekenhuls gebracht. De dader is door de politie aangehouden. Bigamie. Eon heer uit Twjjzal, die er stilletjes met een onderwijzeres uit het naburige Kooten vandoor ge gaan was, is bfi aankomst te New-York aangehouden, beschuldigd van biga mie. Hij wordt ter beschikking van de Nederlandsche justitie gesteld. Een valsche Israels. Een bekend kunstbandelaar te Amsterdam werd Woensdag opgescheld door een jeug dig kunstschilder, die hem vroeg, of hij een „Jozef Israëls" wilde koopen voor i' 10.000. De kunsthandelaar noo- digde den schilder uit, eens aan te komen en Donderdagmorgen verscheen de kunstschilder dan ook per rijtuig met den „Israels". Niet zoodra had de kunsthandelaar de „kostbare" schil derij gezien, of hij ontdekte, dat deze valsch was. Zfin eerste ingeving was, den aanbieder op onzachte wfize te verwijderen, doeh hij gaf aan dit voornemen geen uitvoering, daar het hem bleek, dat de schilder te goeder trouw was. In den trein had deze namelijk kennis gemaakt met een paar Hagenaars, die de schilderij bij zich hadden en hem den verkoop er van hadden opgedragen. De „Israëls" was volgens hen afkomstig van iemand, die in geldverlegenheid zat. De schilderij stelde een famllieta- freel voor, een interieureen vrouwen figuurtje was „ontleend" aan een ech ten Israëls, een katje aan een ander eeht stuk vau dezen meester. Zelfs de onderteekening was niet vergeten Daar hot lang niet voor de eerste maal was, dat men getracht had, den kunsthandelaar er In te laten loopeD, meende deze goed te doen de politie te waarschuwen. Een rechercheur verscheen en met dezen en den vsl- schen „Israëls" ging de kunstschilder per rijtuig naar een lunchroom, waar de beide Hagenaars zfin terugkomst verbeidden. Het wederzien was, zooals men begrfipen kan, voor de hieren niet zeer aangenaam. Ze werden mee genomen naar het hoofdbureau van politie en eerst in den avond weer op vrfie voeten gelaten. De kunstschilder moet zich vast hebben voorgenomen, voortaan alleen zfin eigen kunstproducten alB echt te beschouwen.„lldbl." Uitleg. Nu ik de laarzen drie maanden heb gedragen, zijn ze totaal versleten, en u hebt mfi verzekerd, dat ze liet minstens zes maanden zouden uit houden. Non ja, elke schoen drie maanden. In- en uitval. Aan een diner wil een der gasten een aardigheid plaatsen, en zich naar de gastvrouw overbuigend, vraagt hfi „Is dit een van de wilde eenden van Ibsen, mevrouw?", waarop deze een weinig verlegen antwoordt„Pardon, we hebben een anderen poelier". Telegrafisch Weerbericht Verwachting tot den avond van 8 dezerKrachtige tot matigen Noord- Oostelfiken wind, zwaar tot halt be wolkt. Weinig ot geen regen. Dag temperatuur iets hooger. Rotterdam, 7 April 1913. Vlas op het land kleine omzet. Marktaanvoer 11860 st. blauw 35 a 58 st., 1300 st. Groningen onverkocht, 1400 st. geel 45 if 54 St., 5400 St. wit onverkocht, meer vraag, vooral ge noteerde soorten; Aardappelen, Zeeuw- sche Bonten f ff,7--a f2,25, Eigenhei mers f 1,a f 1,30, redelfike vraag, tamelfiken aanvoer, overigens prfis- houdend. Granen bultenlandsehe zeer vast. Meel fl2s/«, kalm. Bouwman onveranderd, kalm, noteerlngen on veranderd. B 1 n n 0 n 1 a n" d'S c h 0 Nieuwe Tarwe f 9.90 4i 11,50 Tarwe (afwijkende)-- .7,75^»^ Koolzaad - 12,75, - Karwfizaad - 12,5li - 13,25 Lfinzaad (voer) - 10,50 „- 11,— Lfinzaad (zaai) - 12,25 - 14,50 Erwten -,-7- - Bruine boonen - 6,~- 1 10,— Mais, mixed - 132,- Rogge - Chevalier - - Eieren Zceuwsehe - 3,75 - 4,20 Overinaaaehe - 3,85 - 4,30 Varkenatnafkf Rotterdam: Veeaanvo9r varkeus 1382, 27 >4 a 25 ct., lichte soort 28 a 25 et., handel radelfik. Van 2 7 Febr. lste Huw.-alk. i SgPbllippus Paauwe, 27 j. jm. to Goes eb'Jaeomina van da Schraal', 25 j. jd. te Kattondfike. Overleden2, ie Middelburg, Jo hanna AnthonisBe, 45 j, ongehuwd. 4, Levenloos vrouWblfik kind van imaii Imanse en Jacomina Uoogflstegor. 7, Johannes van Dongen, 454. gehnwd met Lena Vermeule. des v m. te 11 uttrj zal door den heer J. de Poorter, (0 llansuieert, worden aanbesteed in het café van den heer Dit Boks, sldaar, het. sloop en.van een perceel en hetbouwen, van een Woon huis met Winkel en Slacht plaats, op een perceel, ge legen aan den Rijks Grind weg te Hansweert. Bestek en teekeuiug verkrfigbaar vanaf 2 April k f-1,per stel in genoemd café, alwaar de aanwjjzing zal plastB hebben op 12 April; v.m. 10 uur. De Besteder, J. DE POORTER. Bijzonder billijk aanbod van oen wéinig gebruikt prachtig model de LUXE met vrfiwiel, gesloten kettingkast ea zeel- licht loopend. De garantie mag er bfi overgenomen worden. Br. fr. lett. L-, bureau dezer courant. De LANDBOUW VEREENl(3INGJte Borselen zal, bij inschrijving, trachten aan te besteden van 2 tot 7 c.M., te laveren vrfi op de haven te BoriseUn, tnsschen 1 en 20 Mei 1913. Biljetten in te leveren per 1600 K.G. vóér of op 19 April a.s. bfi den Secretaris, bfi wien tevens in lichtingen te vorkrfigen zfin. Namens het bestuur, De Secretaris, J. VAN DE VELDE. In de lerseksehemoer |»e- staat gelegenheid tot het WEIDEN van lOit imiJKS HOORN VEE. Jr-fct weidegeld wordt naar de grootte van het vee gerekend. Te bevragen bfi dhr. J. BEEN- HAKKER, te Waf-eg.^ Den lldéa Juni 1813 Z*«o 's-Qra- venpolder, in 'het kóBehnis van L. Vrrbeek, voor Mevrouw Wed. en Er ven Dr. H. K. Pereant Snoep, publiek worden verRódht: in de gemeeDte 's-Qravenpolder, aan Schoortjes Zandweg,jmet J in de gemeenten 's-Oravenpolder( 's-Heer Abtakerke en KUSeUiige, Samen ter grootte van 23 HA, 65 A. 44 oA. In paeht bfi den heer Jacob Ver hulst tot na rooven,.oogst 1916. Notaris PILAAR. gebouwen enz. zonder Iets le beschadi gen, op billfike voorwaarden en onder garantie. Aanbevelend, 's-Ueer Hendriksklnderenstraat D 49, Of) ES.

Goessche Courant | 1913 | | pagina 2