N°. 38 L9l;i Dinsdag 1 April, 1009te jaargang. 45 FEUILLETON, De Vrouw in 't Spel. Oh uitgave dezer Courant geschiedt jMaandag-, Woensdag- en Wry dagavond uitgezonderd op feestdagen. Ih'tjs per kwartaal, in Goes .f 0,75, bnlten Goes, franco f Afzonderlijke nommera 5 cent. intending van ad verten tien op Maandag: en Woensdag vóór 2 uren, op VRIJDAG vóór 13 uren. MJRANT. De prFjs der gewone ad vertentiën ia van 1-5 regels 50 et., elke regol meer 10 et li® directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huweljk- en doodsberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels 1,berekend. Bewijsnummers 5 cent, Telefoonnummer 33. Directeur G. W. van Barneveld. Uitgave van d9 Naaml.Vennootschap „Goeiiehe Courant". Hoofdredacteur W. J. C. van Santen. Het kan niet op I De nieuwe partflen en fracties ter rechterzijde rijzon den laatsten tyd als het ware als paddenstoelen uit den i grond. Thans brengt De (ehr.-hiBt.) i Nederlander het bericht, dat er oon 1 nieuwe „cbristeiyk'-politleko part® op komBt is, welke zich tooit met een ouden naam, nl. dien van „vr(j anti revolutionaire party". Wat zij wil? Het is zoo maar niet in oen paar woorden ineens te zeggen. Maar aan haar oprichting ligt het zelfde motief ten grondslag, hetwelk leidde tot de stichting der christelijk' i sociale partij van mr. dr. Van de Laarafkeer jegens de walgelijke succes-politiek, welke, nog al liefst in don naam des Hoeren, wordt gevoerd door do cbristeiyk-bistorischen van het type-De Savornin Lohman en De Visser, en de antirevolutionairen. De nieuwe partij is voorts tegen de samen werking met de roomsehen, die in het protestantsche Nederland een hoe langer zoo hoogeren toon aanslaan en zelfs in Limburg al durven beweren, dat anders-denkenden gastvrijheid zal worden verleend, mits ze zich gedragen naar den wil van Kome. De op komBt zijnde vrfi-antirovolu- tionaire party bestrijdt voorts do vrij- zinnigen, omdat zy de rede op den troon plaatsen. Dit is voor ons potjes- latyn en de noodige opheldering is hier dringend gewenscht. Ook de sociaal-democraten krijgen een veeg uit de pan die snoodaards prediken den klassanstrijd als blinde werktuigen van Satan". En daarom ook hen treffen de banbliksems der nieuwe party. De vry-antirevolutionairen zullen voorts zijn tegen een Staatsschool, welko ontaard is in een zoogenaamd neutrale; zy is togen bijzonderescho len, als zijnde sekte-scholen, en acht zich geroepen, bij de Overheid aan te dringen, dat de bijbel de plaats op de school weer inneemt van voorheen. Een uitlating, welke dr. Kuyper minder aangenaam stemmen en dr. Krom6igt gnuiven doen zal van pleizier. Het door hem uitgestrooide zaad begint op te komen Ten slotte: de nieuwe party is tegen elke verzekering, hetzij v&n den staat, hetzij van partlculiereu, omdat elke verzekering in lijnrechte tegenspraak met Gods woord en een verloochening van zijn voorzienigheid is. Doch zij noemt daarentegen „voorziening in de behoeften van de ouden van dagen en der armen" oen „dure roeping voor de bezittende klasse". Dit is ook al niet bijzonder duideiyk. Wfj; hebben nu gezien, waar de nieuw te stichten partij Zich tegen verklaart. Maar waar is zjj dan wel voor zal men vragen. De Nederlander noemt slechts twee puntenevenredige vertegenwoordi ging en algemeen kiesrecht. Zou het blad van den „rechtvaar digen" Lohman soms met een iets te vroege April mop gekomen zyn? Of is het ernst, wat De Nederlander Een crimineele Roman uit hoogo kringen. „En hoe breng je hem in verband met den moord?" „Herinnert ge u de verklaringen van de koetBiers Verbeek en Timmer mans Ze hebben beiden onder eede verklaard, dat de man, die dien nacht bij Burgess was, een diamanten ring droeg aan den wijsvinger van zyn rechterhand". „Wat beteekent dat? Byna iedere heer in Amsterdam draagt een dia manten ring." „Maar niet aan den wijsvinger van zijn rechterhand." „En doet Ten Hope dat?" „Ja I" fc'A.Een punt van overeenstemming. Maar is dat je eenlge bewijs?" „Alles wat ik op 'toogenblik kan bijbrengen." ,'tls zeer zwak," zei Prince. „De zwakste bewijzen kunnen sterk genoeg worden, om iemand de doos in te draaien," merkte Klaus op. „De verklaringen van Ten Hope waren duldeiyk genoeg", zei Prince, •die opgestaan was en heen en weer mededeelde Blijkens do opmerkingen, do wel zeer hatelijke opmerkingen, welke het blad aan de mededoeling toevoegde, zou men meenen van wel. Maar dan blijkt voor do zooveelste maal ook weer, dat de tegenzin jegens de coalitie met den dag in ehristeiyk- historische kringen grooter wordt. Gaan de „christelijke" broi'ders het de concentratie nu nog véél gomak- kelijker maken, dan zij ooit heelt gedacht Buitenland. Nog altoos de Balkan. In de Daily Telegraph komon twee mededeeiiugen voor, welke van groot belang voor do ontwikkeling van den toestand op don Balkan kunnen zyn. De eerste is deze dat, na heel veel aarzeling, de Russische regeering in structies heeft gezonden aan de gezan ten te Cettinje en Belgrado, om aan de regeeringen van Montenegro en Servië mede te doelen, dat de grenzen van Albanië in het Noorden en Noord westen zyn vastgesteld door de mogend heden, dat Skoetari en Durazzo deel uitmaken van den nieuwen Albanee sehen staat, en dat de mogendheden verwachten van Servië en Montenegro, dat zy de troepen uit het aangowezeu gebied zullen terugtrokken. De tweede mededoeling is, dat Ser vië zich bereid heeft verklaard, aan dien wensch van de mogendheden gevolg te geven. Reeds is bevel ge geven aan de Servische troepen voor Skoetari, om het vuren op die stad te stakenen zoodra zij den beslisten wensch van de mogendheden heeft ontvangen, zal da Servische regeering haar i roepen uit het Albaneesehe gebied terugroepen. Zyn deze berichten juist, dan wordt daardoor de toestand In Oost-Europa zonder twijfel vereenvoudigd. Rusland blijft, zy het ook aarzelend, zyn mede werking verleenen aan de samenwer king der mogendheden. En Servië toont door zijn besluit, dat de Balkan- staten niet aan de zyde van Montenegro zullen staan, wanneer dit zich mocht verzetten tegen do besluiten van Europa. Of Montenegro zieh bij die besluiten echter zal neerleggen, is wel zeer de vraag. Koning Nikita verkeert in een zeer moeilijke positie. Hij en z{n volk hebben huu hoop gevestigd op het bezit van Skoetari, en dat heeft zyn éérzucht opgewekt. Hjj heeft zyn geheele macht in het werk gesteld, om Skoetari te verove ren. Mislukt hem die poging, dan zal hy noodzakeiykerwys zijn prestige ernstig benadeeld achtenen geen uitbreiding van gebied zal hem en zyn volk het verlies van de zoo be geerde stad kunnen vergoeden. Om die stad vooral is Montenegro ten strijde getrokken. En dat Europa hem de vrucht van zjjn overwinning poogt te onthouden, is een daad, welke het alleen tegen den kleinsten en minst be- teekenenden staat te ondernemen durft. Europa heeft nooit tot een der groo- begon te loopen. „Hij ontmoette Bur- gess ze werden samen dronken. Bur gess verliet het café en Ten Hope volgde hem korten tyd daarna met de jas, die hij had achtergelaten. Die jas werd Ten Hope door iemand nit de handen gerukt." „Dat zegt men." „Dat zegt Ten Hope," zei Prinee. „Je denkt zeker, dat Ten Hope niet zoo dronken was als hy zei, dat hy Burgess op straat volgde, diens jaB aantrok en met hem in het rijtuig stapte." „Dat is mijn theorie." „Vernuftig genoeg," antwoordde de advocaat, „maar waarom zou Ten Hope Burgess hebben vermoord Welke redenen had hy „Die papieren „Bah I Dat is ook weer een idee van Goudsmit. Hoe wiBt je, dat er papieren waren Eigenlijk wilde Prinee niet, dat Klaus weten zou, dat Burgess werke- ïyk papieren by zich had, tot hy zou hebben gehoord, wat Eduma hem te vertellen had. „Er is nog iets," zei Prinee. „Als de theorie juist is, wat ik niet denk, wat is er dan van Burgess' jas gewor den? Heeft Ten Hope die?" „Neen, die heeft hij niet," antwoord de de detective beslist. „Je schijnt daar vrij zeker van te zyn," zei de advocaat, na een korte tere staten durven zeggendaarvan blijft ge af, al was de verovering ook nog zoo onrechtvaardig. En nu komen Engeland, na zieh de halve wereld verzekerd te hebben, Rusland, na ge poogd te hebben, het grootste deel van de rest in de wacht te palmen, Fr.mkrijk, dat half Afrika in bezit nam, Italië, welks headen nog rookon van het bloed der Turkon in Tripoiif, Oostenrijk, dat Bosnië en Horzogowina brutaal weg annexeerde, en Duitsch- land, zuchtend onder de gevolgen der verovering van Sleeswyk-Holstein, Polen en Elzas Lotharingen, om Servië te beletten een haven te krijgen aan de Aiirlatiscke Zee, en Mortenegrote verbieden, Skoetari te bezetten. Twee niet zoo belangryke stukken in ver gelijking met den buit, dien de zes groote mogendheden hebben weten te verkrijgen. Roet in het eten. Het schynt tnssehon Servië en Bul garije op bet oogenblik alweer niet te boteren. Weliswaar heeft de Ser vische regeering de Bulgasrsehe ge luk gewensebt mot de verovering van Ad-ianopel, doch dat blijkt niet meer dan oen bloote vormeljikheid geweest te zUn. Te Belgrado toch is men er zeer slecht over te spreken, dat in de telegrammen uit Sofia zoo weinig ge wag wordt gemaakt van het groote aandeel, dat de Serviërs hebben ge nomen aan de bestorming van Adria- nopel. Men weet immers in de Ser vische hoofdstad, dat het sneees voor een groot deel alleen aan het Ser vische leger te danken was en dat het Servische twintigste regiment het eerst de stad is binnengedrongen. Te Belgrade wordt er dan ook op gewe zen, dat de cavalerie, welke, volgens de berichten uit Bulgarye, het eerst binnen Adrianopel was, niet Bul- gaarsch kan zyn geweest, daar het geheele aantal Bulgasrsche cavale risten voor Adrianopel slechts 130 man bedroeg. Ook hebben de Serviërs nog niet vernomen, dat hun een gedeelte va.i den buit, welke een waarde van 75 millioen gulden moet vertegenwoor digen, zal worden toegewezen. En dat zet bij hen natuurlijk in de eerste plaats kwaad bloed. Geld, das ist die Welt, ziedam het devies der Serviërs. En nu plukharen do dierbare bond- genooten. De onderlinge vriendschap der Balkan-staten is waarlyk roerend Binneniautl. De aanstaande Kamerverkiezingen. In het Kamerdistrict Zntien hebben de christ.-historisehen, volgens de Ned als voorloopig eandidaat gesteld dr. J. Tb. de Visser, te 'a-Gravenhage. V Vrydag vergaderde te Barendreeht de centrale antirev. kiesvereeniging in het Kamerdistriet Ridderkerk. Mr. A. Ph. K, C. Baron van aer Boreh van Verwolde, aftredend lid, werd opnieuw eandidaat gesteld voor de Tweede Kamer. pauze. „Heb je er Ten Hope naar gevraagd „Noen, zoo dom ben ik niet. Ik daeht, dat u een betere opinie over my bad, mynheer Prince. Hem vra gen 1„Neen." „Hoe weet je het dan?" „Ten Hope is buffetehef in „De elf Provinciën."" „Een buffetchef! En hy deed zich voor ais een heer. Onafhankeiyk en met vermogen 1 Maar dat is op zichzelf al voldoende bewys, dat hy geen reden had, om Burgess te vermoorden. Ten Hope leefde op kosten van Bnrgess, wat zou hy dan voor reden hebben gehad, om de kip, die de gouden eieren legde, te slachten? En dan buffetchef worden 1 Het idee is al te dwaas „Het kan wel, dat u gelyk hebt," zei Klaus knorrig „en als Goudsmit fouten maaktik wil niet beweren, dat ik onfeilbaar ben. Maar in ieder geval droeg Ten Hope, toen ik hem in het hótel zag, een zilveren ring aan den wysvinger van zyn rechter hand." „Zilver is geen diamant." „Neen, maar het bewyst, dat hy gewoon was, een ring aan dien vinger te dragen. Toen ik dat zag, besloot ik zyn kamer te doorzoeken." „En je vondt zeker niets Klaus knikte. „Dus viel je kaartenhuis in elkaar. Provincienienws. Borsselen. Benoemd tot telegram- besteister moj. J. Almekinders in olaats van m?j. C. van Duijn, dio als zoo danig heeft bedankt. Als kweekeling aan de Ryks- kweekschool te Middelburg is o.a. ge- plaats J Verburg alhier. Colijnsplaat. Zaterdag werd alhier in het collega van notabelen gekozen met 39 stemmen in de 50 uitgebrachte geldige stemmen de heer L van dor Moer (vacature de heer P. C W. Swemer.J Hoedekenskerke By don burge meester-strandvonder alhier is aan gifte gedaan van hot vinden van een inductieklos met 6 elementen, behoo- rende by een installatie voor draad- looze telegrafie, Mareonie-systeem, welke voorwerpen hier aan den zeedijk waren aangespoeld. Kapalle- In tegenwoordigheid van dén heer Camman, rykstninbouwlee- raar, de Commissie van toezicht en eenige belangstellenden, had Vrydag- avond het eind-examen plaats van den tuin'oouweursns te Kapelle, die onder leiding stond van de hearen M. N. v. d. Linde van Rilland en P. v. d. Werff te Wameldingo. Na afloop gaf de heer Hanken zyn tevredenheid te konnen over de ge maakte vorderingen en overhandigde elk der leerlingen een getuigschrift, ten bewyze, dat zy de lessen met vrucht hadden gevolgd. Verschillende toespraken volgden hierop, terwyi aan 't slot een der leerlingen bedankte voor 't genoten onderwys en elk der onderwyzers een fraai geschenk over handigde. Krabbendijke. Vrydagavond j. 1. hield de heer Jae. Welleman, alhier, voor de werkliedenvereeniging „On derling Belang" een lezing over de iandboawarboidswet. Duidelijk zette spr. het wetsontwerp uiteen en deed uitkomen, dat de voor gestelde artikelen, door de tallooze algemeene maatregelen van bestuur, én voor don werkgever èa voor de arbeiders iets onzekers geven. Enkele der aanwezigen deden vragen, die door spr. werden beantwoord. Met een woord van dank door den voorzitter aan den heer W. werd de vergadering gesloten. Nleuwdorp. Men bericht ons „Uw berichtgever van Nieuwdorp was be- zyden de waarheid met het geven van zyn berieht inzake bet daklooze huis gezin. Van Vrydagavond tot Dinsdagavond is het gezin behooriyk gevestigd ge weest in het logement van P. van Eykeren". Onze correspondent deelt mede, dat het meubilair van het gezin thans weer opgeladen en naar Middelburg vervoerd is. Ovezand. De raad vergaderde Vry dag. Present 6 ledenafwezig met kennisgeving de heer F. de Jonge. De rooilyn voor de te stichten room- sehe school met hek werd vastgesteld. Het idee is ook te dwaas. Ten Hope beging den moord evenmin als ik. Hy was dien nacht te dronken, om iets te doen." „Ja, dat zegt hy." „Iemand belastert zichzelf toch niet voor niets." „Het was een klein kwaad, om aan een grooter te ontkomen," antwoordde Klans kalm. „Ik ben er zeker van, dat Ten Hope dien nacht niet dronken was. Hy zei het alleen maar, om las tige vragen over zyn daden te voor komen. Geloof my, hy weet meer dan hy uitlaat." „En wat denk je nu te doen?" „Ik zal beginnen met de jas te zoe ken." „Denk je, dat hy die verborgen heeft „Ik ben er zeker van. Myn theorie iB deze toen Ten Hope uit het rytuig stapte, ging hy langs een omweg naar de stad terug. Wetend, dat hy te her kennen zou zyn aan zyn jas, gooide hy die weg, ot verborg ze in het een of ander plantsoen en wandelde naar de stad." „In een gekleed eostnum, dat even opvallend was als de jas." „Hy was niet in een gekleed eos- tuum", zei KlanB kalm. „Maar de koetsier heefj dat toch verklaard.' „Ja, omdat hy eenige minnten te voren Eduma zoo gezien had en dacht, Besloten word om aan don openbaren dienst te onttrekken een gedeelte grond van Sectie A no. 608 en een gedeelte ongenummerde weg. Het kohier hoofdgeld voor 1913 werd vast gesteld op f 2721,96 met een percen tage van 3.08. In de begrooting voor 1912 werd af- en overgeschreven tot een bedrag van f 112,35. Aangeboden werd het gemeenteverslag over 1912. In de telefonische verbinding van Eorsseie met den steiger zal jaariyksch fö worden toegestaan. Aan J. Ver meulen werd toegekend een extra- belooning van f20 wegens meerder werk aan den Borselsehendyk. Ten slotte werd besloten tot aankoop van brandbluschmiddelen en de kosten te dekken door een leening. Sehore. Zondag wilde een zoontje van W. PhilipBe alhier de kachel aan maken met petroleum hy ging even wel zoo onverziehtig te werk, dat de geheele vlam hem in 't aangezicht sloeg, waardoor hy zulke hevige brand wonden bekwam, dat hy per rytnig naar Krniningen moest gebracht wor den om zich aldaar onder geneeskun dige behandeling te stellen. Waarde. Zaterdag had op de hof stede der gebr. Poley alhier een onge luk plaats, dat betrekkelyk goed afgeloopen is. Tot het gereedmaken van veevoeder werd een peeënmolen gebruikt, welke door een paard in beweging werd gehouden. Het zoontje van den werkman A. S. kwam met zyn kleeding in aanraking met een z. g. „klanw", de koppeling der molenas en een verbindingstang en werd hierdoor, vóér men het paard tot staan kon brengen en den molen Btil hield, eenige malen rondgeslingerd. Tengevolge der hierdoor veroor zaakte pynen werd het noodig geacht, geneeskundige hulp in te roepen,welke verleend werd door den heer Geill van Krabbendyke. Wollertsdijk. Omstreeks 12 nur in den nacht van Zaterdag op Zondag j.l. werden de bewoners van deze ge meente opgeschrikt door klokgelni en brandgeroep. Het bleek, dat in de schunr van den molenaar D. de Regt, welke schuur tevens tot paardenstal en varkenshok dient, een begin van brand was ontstaan, hetgeen gelukkig door een voorbyganger werd opge merkt. Al spoedigwas er veel volk op de been, doch de brandspuit be hoefde niet uit te rukken, omdat het vunr met emmers water spoedig ge- blnseht kon worden. Was de brand echter niet door bedoelden voorby ganger opgemerkt, dan waren de ge volgen niet te overzien geweest, daar bedoelde schuur zieh onder het graan- pakhuis bevindt, dat tegen het woon huis is aangebouwd. Tot nog toe is de oorzaak onbekend. Kruinlngen. Zaterdagnamiddag ver gaderde in het hotel „Korenbeurs" de afdeeling Krniningen van de Zeeuw- sche Landbouw Maatschappy, onder voorzitterschap van den heer Jae. Welleman. De voorzitter deelde o. m. mee, dat zloh voor den te houden meisjescursus dat het dezelfde man was, die met Bnrgess in het rytnig plaats nam." „Nu, wat zou dat?" „Zooals ge u herinnert, had de tweede man zyn jas dichtgeknoopt. Tan Hope droeg naar ik althans ver onderstel, een zwarte broek en de koetsier kon zieh dus gemakkeiyk vergissen." „En wat ga je nu doen?" „Naar de jas zoeken". „Oeh, dat zal niets geven „'t Is mogeiyk 1" zei Klaus en stond op, om te gaan. „Wanneer zie ik je weer?" vroeg Princ9. „O, van avond," zei Klaus. „Ik had byna vergeten, dat Moeke Nachtpit u spreken wil." „Waarom Wat is er aan de hand „Zy is stervende en wil u een ge heim meedeelen." „Goed, ik zal om acht uur klaar zyn." „Uitstekend, mynheer," zei de detec tive. „Ik ben benieuwd, of die oude furie iets weet," zei Prinee by zichzelf, terwyi hy weer ging zitten. „Zy zal misschien een gesprek tnsschen Bnrgess en zün m&itresse hebben afgeluisterd, ik denk, dat als Eduma my zyn bekentenis doet, ik alleB al zal weten." Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1913 | | pagina 1