GOESCHE COURANT INSCHRIJVING VOORDEMILITIE. BIJVOEGSEL Provincienieuws. GEMEENTE-PUBLICATIE N. AANGIFTE MILITIE. Burgerlijke Stand van Goes- 40le Staatsloterij de kl. VAN DE van ZATERDAG 28 DEO. 1912. Borsselen. Ds.Thomson, predikant by de Nederl. Herv. kerk te Hoogland, heeft voor het beroep naar hier be dankt. Maandagavond hield dr. Pfeiffer hier een lezing over het wezen der tuberculose en over de middelen ter voorkoming en bestrijding dier ziekte. Met lichtbeelden werd alles zeer dui- deiyk voorgesteld. Het was voor allen een leerzame avond en een woord van dank mag zeker aan dr. Pfeiffer niet onthouden worden. Jammer, dat het schoollokaal zoo klein is, daar door waren zeer velen genoodzaakt, weer naar huis te gaan, zonder de voordracht te hebben kunnen by- wonen. Heinkanszand. Dinsdag werden de kinderen van de bewaarschool al hier onthaald op melk en koekjes, wat zy te danken hadden aan ruime giften van eenige dames. Al was het nog geen Kerstdag, het lekkers smaakte den kleuters uitstekend. Ieder kind kreeg bovendien ook nog een stukje speelgoed mee naar huis. By de gereformeerde gemeente alhier werden herkozen de heer L. van Vessem tot ouderling en de heer W. van den Berge tot diaken. Maandag zakte een 4-jarig paard van de wed. M. de Jonge alhier, dat voor een wagen was gespannen, in elhaar. Het dier werd daarna op een rolslede naar de hofstede vervoerd. leraoke. Dinsdag vergaderde de voltallige gemeenteraad. Onder de vele ingekomen stukken behoorde de mededeeling van goed keuring door Ged. St. van de geld- leening ad f 8000 voor de gasfabriek. De voorzitter deelde mee, dat zy ge plaatst was k 4 V» Een verzoek van de Vereen, tot bes'rtjding van het gebruik van alco holhoudende dranken moest ter zyde gelegd worden, omdat het ongezegeld was. De heer Bom stelde by deze gelegen heid voor, by verordening te be palen, dat onder de aanbestedings- voorwaarden van gemeentewerken het verbod zal worden opgenomen van t gebruik van sterken drank by de uit voering dier werken. De heer Cupéry wilde hetzelfde doel bereiken door het verbod voor iedere aanbesteding afzonderlek op te nemen. Aan 5 van 6 adressanten werd af schrijving van hoofdelyken omslag verleend. Ingekomen waren van het Burg. Armb. de begrooting 1913 en de reke ning 1911. Beide werden goedgekeurd. De begrooting sloot met eindejfers groot f 8071,68 de rekening bedroeg in ontv. f 9103,22 en in uitg. f 8516,34 ty» en had dUB een goed slot van f586,87 i/j. Nu volgde de benoeming van 2 leden van 't Burg. Armb., wegens periodieke aftreding van de heeren C. Hartoog en C. A. E. Sauer. Behalve de aftre denden had het bestuur aanbevolen de heeren Adr. Mol en M. de Korte. Benoemd werden de heer Hartoog met 10 en de heer de Korte met 6 stemmen. In den boomgaard van den heer D. Poelman zullen een paar huizen ge bouwd worden. Als rooilijn daarvoor stelde de raad vast een lyn op 2 M. afstands achter het bestaande vlecht werk. De door Burg. en Weth. voorgestel de wyzigingen in de gemeentebegroo- ting 1912 en in de begrootingen der gasfabriek over 1912 en 1913 werden goedgekeurd. Te behandelen was nu een aanbod van het best. der Breedo Wat. bew. Ierseke. Het bestuur wil den Ouden dyk begrinden en in onderhoud nemen, onder voorwaarde, dat de ge meente jaarlflks f 150 bydraagt. B. en W. stelden voor, dit aanbod aan te nemen voor 25 jaar vast, mits de grindweg wordt voortgezet tot het kantoor van de My. „Eendracht" en vermeerderd met begrinding van de oprillen by J. Zuüdweg, by de schaaps kooi en by den Welleweg. Zonder die uitbreiding heeft de schikking voor Ierseke geen waarde, oordeelden B. en W. Hun voorstel werd aangenomen. Als gemachtigden der gemeente voor de vergadering van aandeelhouders der Zuid-Bev. Waterleiding-Maatschappy wees de raad aan den burgemeester en de wethouders. Een verzoek van eenige ingezetenen aan den grindweg, om verlenging der hoofdgasleiding, werd aangehouden, omdat nog geen begrooting van kos ten was opgemaakt. Ten slotte werd een aanvullings kohier der hondenbelasting vastge steld, waarop 15 honden voorkwamen met oen gezameiyke belasting van f 31,50. Rllland-Bath. In de zaal van den heer Rottier werd Zaterdag door het muziekgezelschap „Rillandia" de 22e jaarvergadering gehouden. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat het bedrag der inkomsten over het jaar 1912 f 258,50 was en dat der uitgaven f 214,87. Er is dus een goed slot van f 43,63. Het aftredend be stuurslid, do heer A. A. van de Vliet, werd met algemeene stemmen her kozen. In de Maandag gehouden raads vergadering is no 1 der voordacht, mej. C. v. d. Kreke te Middelburg, benoemd tot onderwyzeres aan de school te Rilland. In de Maandag gehouden vol tallige raadsvergadering werd op een verzoek van den heer L. van Baaien, om met de gemeente een stuk grond te ruilen, afwijzend beschikt, omdat verzoeker afgeweken was van het voorstel van B. en W. Een voor stel van dit college, om een meter- standpjjp van de waterleiding in huur te nemen, werd aangenomen. Tot leden der commissie tot wering van schoolverzuim te Rilland werden herbenoemd de heeren C. Akkerman en J. P. J. Verplanke en voor die te Bath de heeren C. van Burg, Jan Blok Jz. en Cristiaan Blok. Voor het burgeriyk armbestuur werd tot lid herbenoemd de heer Jan Blok Jz.Jr. Vervolgens werd opgemaakt het 2e suppletoir kohier van den H. O. en dat van de hondenbelasting. Tot leden der bouwcommissie wer den herbenoemd de heeren C. v. d. Werft, P. M. Boot en A. Blok Jz., ter- wjjl de wegcommissie werd samenge steld uit de heeren A. Buty'n, J. de Jager, J. Blok Jz. en J. J. van Gorsel Hz. Nog werd besloten, een leening aan te gaan, groot f1500.—, voor het bouwen van een privaat aan het gemeentehuis, het gedeeltelijk ver bouwen en vernieuwen van het arres tantenlokaal, het maken van een uri noir, naby de school te Rilland, het doen aanbrengen van een steenen muur, naby de vuilnishoop aldaar, het aanschaffen, lossen, vervoer enz. van 100 M3 kleislag voor de wegen en het koopen van een wagentje en slangen in verband met de waterlei ding. TER De Burgemeester der gemeente GOES brengt ter kennis van wie het aan gaat, inzonderheid van de in het jaar 1894 geboren manneiyke personen, of van hun vader, moeder, voogd of curator, dat by de Militlewet (Staatsblad 1912, No. 21) het volgende is bepaald: Artikel 12. 1. Behoudens het bepaalde in art. 13 wordt voor de militie ingeschreven le. ieder minderjarig manneiyk Nederlander, die op 1 Januari van het jaar, volgende op dat, waarin hp het 18de levensjaar heeft volbracht, binnen het Ryk, in het Duitsche Ryk of in het Koninkrijk België woonplaats heeft, of wiens vader, moeder of voogd op genoemd tydstip in een dier Ryken woonplaats heeft 2e. ieder meerderjarig' manneiyk Nederlander, die op genoemd tydstip in een der genoemde Rjjken woonplaats heeft 3e. ieder manneiyk niet-Nederlander, die op genoemd tydstip ingezetene van het Ryk is. 2. Voor ingezetene in den zin dezer wet wordt gehouden A. de minderjarige niet-Nederlander, die binnen het Rgk woonplaats heeft le. indien zyn vader, moeder of voogd binnen het Ryk woonplaats heeft en gedurende de voorafgaande achttien maanden in het Ryk of in de koloniën of bezittingen des Ryks in andere werelddeelen woonplaats gehad heeft-, 2e. indien hy zelf gedurende de voorafgaande achttien maanden in het Ryk of in de koloniën of bezittingen des Ryks in andere werelddoelen woonplaats gehad heeft, tenzy hy in den zin dezer wet een vader of moeder heeft en deze elders dan binnen het Ryk woonplaats heeft B. de meerderjarige niet-Nederlander, die binnen het Ryk woonplaats heeft en gedurende de voorafgaande achttien maanden in het Ryk of in de koloniën of bezittingen des Ryks in andere werelddeelen woonplaats gehad heeft. 3. Voor de toepassing van het bepaalde in het vorig lid wordt gehouden voor minderjarig hp, die minderjarig is in den zin der Nederlandsche wet voor meerderjarig hy, die meerdei jarig ia in den zin der Nederlandsche wet Artikel 13. Voor de militie wordt niet ingeschreven le. de ingezetene niet-Nederlander, die biykt te behooren tot een Staat, waar de Nederlanders niet aan den verplichten krygsdienst zyn onderworpen of waar ten aanzien van den dienstplicht het beginsel van wedorkeerigheid is aangenomen j 2e. hy, die biykt in de koloniën of bezittingen des Ryks in andere wereld deelen woonplaats te hebben, mits dit niet zy ter zake van krygsdienst. Artikel°14. 1. De inschry'ving geschiedt: le. van hem, bedoeld in art. 12, eerste lid, onder le. a. zoo zyn vader, moeder of voogd binnen het Ryk woonplaats heeft, in de gemeente der woonplaats van vader, moeder of voogd b. zoo hy binnen het Ryk woonplaats heeft, in de gemeente zyner woon plaats, tenzy hy in den zin dezer wet een vader, moeder of voogd heeft en deze in eene andere gemeente binnen bet Ryk woonplaats heeft e. zoo zyn vader, moeder of voogd in het Duitsche Ryk en hy niet binnen het Ryk woonplaats heeft, in da gemeente Amsterdam d. zoo zyn vader, moeder of voogd in het Koninkryk België en hy niet binnen het Ryk woonplaats heeit, in de gemeente Rotterdam; e. zoo hij in het Duitsche Ryk en zyn vader, moeder of voogd niet binnen het Ryk of in het Koninkryk België woonplaats heeft, in de gemeente Am sterdam f. zoo hy in het Koninkryk België en zyn vader, moeder of voogd niet binnen het Ryk of in het Duitsche Ryk woonplaats heeft, in de gemeente Rotterdam 2e. van hem, bedoeld in art. 12, eerste lid, onder 2e a. zoo hy woonplaats heeft binnen het Ryk, in de gemeente zyner woonplaats b. zoc hy woonplaats heeft in het DuitBche Ryk, in de gemeente Amsterdam c. zoo hy woonplaat heeft in het Koninkryk België, in de gomeente Rotterdam; 3e. A. van hem, bedoeld in art. 12, eerste lid, onder 3e., indien hy min derjarig iB a. zoo zyn vader, moeder of voogd binnen het Ryk woonplaats heeft, in de gemeente der woonplaats van vader, moeder of voogd i>. zoo hy in den zin dezer wet geen vader, moeder of voogd heeft of zoo zyn voogd niet binnen het Ryk woonplaats heeft, in de gemeente, waar hy zelf woonplaats heeft B. van ham, bedoeld in art, 12, eerste lid, onder 3e., indien hy meer derjarig is in de gemeente, waar hy woonplaats heeft. 2. De in het vorig lid als plaats van inschryving aangewezen gemeente is die, waar de woonplaats gevestigd is of was op 1 Januari van het jaar, volgende op dat, waarin de in te schryven persoon het 18de levensjaar vol bracht. Ten aanzien van hem, wiens inschryving te Amsterdam of te Botter dam moet geschieden wegens woonplaats onderscheidenlyk in het Duitsche Ryk of in het Koninkryk België, wordt de gemeente waar de inBchryving moet plaats hebben, bepaald naar het Ryk, waar do woonplaats gevestigd is of was op 1 Januari van het jaar, volgende op dat, waarin de in te schryven persoon het 18de .levensjaar volbracht. Artikel 15. 1. Hy, die volgens art. 12'moet worden ingeschreven, is verplicht zich daartoe aan te geven by den burgemeester der gemeente, waar de inschryving moet geschieden. 2. Indien hy ongesteld of afwezig is, rust de verplichting tot het doen van de aangifte a. indien het een minderjarige betreft, op zyn vader, moeder of voogd, mits de vader, moeder of voogd binnen het Ryk, in het Duitsche Ryk of in het Koninkryk België woonplaats heeft, of indien de voogdy is opgedragen aan eene rechtspersoonlykheid bezittende vereeniging, aan eene stichting of aan eene instelling van weldadigheid op de bestuurders b. indien het een meerderjarige betreft, die onder cnrateele staat, op zyn curator. 3. De minderjarige, die in den zin dezer wet geen vader, moeder of voogd heeft, of wiens vader, moeder of voogd niet binnen het Ryk, in het Duitsche Ryk of in het Koninkryk België woonplaats heeft, is, behoudens het bepaalde in het volgend lid, steeds zelf tot het doen van de aangifte verplicht. 4. Hy, die is opgenomen in een der in art. 16 vermeide gestichten en inrichtingen of behoort tot de in het tweede lid van genoemd artikel bedoelde personen dan wel in dienst 1b by de zeemacht, by het leger hier te lande of by de koloniale troepen, behoeft niet ter inschryving te worden aangegeven. 5. De aangifte geschiedt in de maand Januari van het jaar, volgende op dat, waarin de in te schryven persoon het 18de levensjaar volbracht. 6. Voor hem of haar, die tot het doen van de aangifte verplicht is, kan de aangifte geschieden door een ander, daartoe schrlfteiyk gemachtigd. Artikel 16. 1. De bestuurders van krankzinnigen-, idioten-, doofstommen-en blinden- gestichten, van gevangenissen, van rykswerkinrichtingen, van ryksopvoedings- gestichten en van tuchtscbolen zenden jaarlyks vóór 10 Januari een opgave, ingericht in den door Ons te bepalen vorm, van de daarin opgenomen inan- neiyke personen, die alsdan voor de militie moeten worden ingeschreven, aan Onzen commissaris in de provincie, binnen welke de inschryving moet plaats hebben. 2. Ten aanzien van de mannelijke personen, die ingevolge art. 39 van het Wetboek van Strafrecht ter beschikking van de Regeering zyn gesteld en niet in een Ryksopvoedingsgesticht zyn opgenomen, geschiedt gelyke opgave vanwege Onzen Minister van Justitie. 3. De inschryving van de in het eerste en het tweede lid bedoelde per sonen, zoomede van die, welke in dienst zyn by de zeemacht, by het leger hier te lande of by de koloniale troepen, ..geschiedt overeenkomstig door Ons te geven voorschriften. Artikel 17. 1. Voor de militie wordt ook ingeschreven of wordt opnieuw ingeschreven le. ieder minderjarig mannelyk Nederlander, die na 1 Januari van het jaar, volgende op dat, waarin hy het 18de levensjaar volbracht, en vóór het intreden van het 21ste levensjaar zyne woonplaats binnen het Ryk, in het Duitsche Ryk of in het Koninkryk België gevestigd heeit en wiens vader, moeder of voogd niet reeds in een dier Ryken woonplaats had; 2e. ieder minderjarig mannelyk Nederlander, die niet in een der genoemde Ryken woonplaats heeft, doch wiens vader, moeder of voogd na 1 Januari van het jaar, volgende op dat, waarin de minderjarige het 18de levensjaar volbracht, en vóór het intreden van diens 21 levensjaar zyne of hare woon plaats binnen een dier Ryken gevestigd heeft 3e. ieder mannelyk minderjarige, die na 1 Januari van het jaar, volgende op dat, waarin hy het 18de levensjaar volbracht, en vóór het intreden van het 21ste leveosjaar Nederlander opnieuw Nederlander is geworden, zoo hy of zyn vader, moeder of voogd binnen het Ryk, in het Duitsche Ryk of in het Koninkryk België woonplaats heeft 4e. ieder meerderjarig mannelyk Nederlander, die na 1 Januari van het jaar, volgende op dat, waarin hy het 18de levensjaar volbracht, en vóór het intreden van het 21ste levensjaar zyne woonplaats binnen het Ryk, in het Duitsche Ryk of in het Koninkryk België gevestigd heeft 5e. ieder mannelyk meerderjarige, die na 1 Januari van het jaar, volgende op dat, waarin hy het 18de levensjaar volbracht, en vóór het intreden van het 21ste levensjaar Nederlander of opnieuw Nederlander is geworden, zoo hy binnen het Ryk, in het Duitsche Ryk of in het Koninkryk België woonplaats heeft 6e. ieder mannelyk niet Nederlander, die na 1 Januari van het jaar, vol gende op dat, waarin hy het 18de levensjaar volbracht, en vóór het intreden van het 21ste levensjaar ingezetene of opnieuw ingezetene is geworden in den zin van art. 12, tweede lid 7e. hy, die vóór het intreden van het 21ste levensjaar ophoudt te verkeeren in een der gevallen, bedoeld in art, 13, indien hy overigens, hetzy volgens art. 12, hetzy volgens het liervoren onder le.6e. bepaalde ingoschreven zou moeten worden. 2. Met betrekking tot het bepaalde onder le.6e. gelden art. 12, laatste lid, en art. 13. 3. Ten aanzien van de gemeente, waar de inschryving of de inschryving opnieuw moet geschieden, geldt art. 14, eerste lid, met dien verstande, dat de plaats van inschryving wordt bepaald naar de gemeente of het Ryk, waar de woonplaats gevestigd is of was op den dag, waarop de in te schryven perBOon of zyn vader, moeder of voogd is geraakt in een der in het eerste lid van dit artikel omschreven gevallen. 4. Ten aanzien van de aangifte of opgave ter inschryving of ter inschry ving opnieuw gelden de artt. 15 en 16, met dien verstande, dat de aangifte geschiedt binnen dertig en de opgave binnen tien dagen na den dag, waarop de in te schryven persoon of zyn vader, moeder of voogd is geraakt in een der in het eerste lid van dit artikel omschreven gevallen. Artikel 102. 1. Met hechtenis van ten hoogste veertien dagen of geldboete van ten hoogste honderd vyftig galden wordt gestraft de in art. 15, eerste of tweede lid, bedoelde persoon of diegene der in laatstgenoemd lid bedoelde bestuur ders, die niet voldoet aan eene hem by dat artikel of by art. 17, vierde lid, opgelegde verplichting. 2. Met gevangenisstraf van ten hoogste twee maanden of geldboete van ten hoogste zeshonderd gulden wordt gestraft hy, die opzettelyk een der in het eerste lid bedoelde feiten pleegt. De byzondere aandacht wordt er op gevestigd, dat by de in art. 15 ver melde aangifte ter inschryving gelegenheid bestaat om op te geven dereden van vrystelling, die de in te schryven persoon vermoedelyk zal kunnen doen gelden. W Waar in het bovenstaande sprake is van vader, moeder of voogd, heeft zulks betrekking op minderjarigen en strekt de uitdrukking „vader" voor het geval, dat de vader de ouderlyke macht of de voogdy uitoefent;de uitdrukking „moeder" voor het geval, dat de moeder de ouderlyke macht of de voogdy uitoefenten de uitdrukking „voogd" voor het geval, dat over den minderjarige voogdy wordt uitgeoefend door oen ander dan den vader of de moeder. De uitdrukking „curator" heeft betrekking op meerderjarigen en strekt voor het geval, dat dezen onder cnrateele staan. Waar in het bovenstaande sprake is van woonplaats, wordt ten aanzien van hen, die geen vrywillige woonplaats hebben, daaronder verstaan de plaats, waar zy werkelyk wonen, en, zoo deze ontbreekt, de plaats van verblyf. Voorts is het noodig, dat door of voor hen, die elders geboren zyn, by het doen van de aangifte ter inschryving wordt overgelegd een uittreksel uit het geboorteregister, welk uittreksel op aanvrage kosteloos wordt verstrekt. Voor het doen van de aangifto ter inschryving, die moet plaatB hebben tusschen 1 en 31 Januari a s., zal meer bepaald gelegenheid worden gegeven ter Gemeentesecretarie op Maandag, den 6 Januari 1913, des voormiddags van 9 tot 12 uur. Men wordt dringend verzocht, zich zoo mogelyk op een der aangegeven uren voor het doen der aangifte tor Gemeentesecretarie te vervoegen. Goes, den 27 December 1912. De Burgemeester voornoemd, D. D. VAN DEN BOUT, l.b. De Burgemeester der gemeente Goes maakt bekend, dat Gedeputeerde Sta ten van Zeeland NICOLAAS SANDEE, loteling no. 2 der lichting 1913 uit deze gemeente, niet ontvankeiyk heb ben verklaard in zyn verzoek om vrystelling van den dienst by de militie wegens kostwinnerschap. Van deze uitspraak kan gedurende tien dagen, te rekenen van den datum dezer bekendmaking, by de Koningin in beroep worden gekomen le. door den ingeschrevene, wien de uitspraak geldt of door zyn vader, moeder, voogd of curator; 2e. door elk der overige voor de gemeente ingeschrevenen of door zyn vader, moeder, voogd of curator; 3e. door den Commissaris der Ko ningin in de provincie. De personen, onder le en 2e bedoeld moeten het verzoekschrift, waarby in beroep wordt gekomen, behoorlyk met redenen omkleeden en ter secretarie dezer gemeente inleveren Goes, den 27 December 1912. De Burgemeester voornoemd, D. D. VAN DEN BOUT, l.b. Van 23 27 Deo. Geboren: 22, Jacobus, z.v. Jan Ju- docus Verbeom en ltosanna de Ko ning. 24, Cornelia Johannes, z.v. Wil lem Steenhart en Pieternella Weeze- poel. Overleden Willem 1 jr., z.v. Pieter George de Wys en Jacomina Ryk. 24, David Cappon, 79 jr., eerst weduw naar van Katharina Verburg, thans gehuwd met Jacoba Nonnekes. 26, Louisa Susanna Dina, 11/, jrd.v. Willem van Apeldoorn en Theodora Maria Capello. 25, Marinus, 8 mnd,, z.v. Jacob Maartense en Helena Eli sabeth Schryver. Trekking van Maandag 23 Dec. le 1. f -25 000: 11690 - 15001927 20729 - 1000: 17791 - 400: 8143 1110416905 - 200: 3275 930314361 18828 - 100: 1203 2653 60061110711827 14884 - 45: 3086 3879 3901 3912 3977 5016 5715 5811 5816 5829 5870 5884 5915 5946 8675 868010065 1007010079 10112 10118 12921 19138 Trekking van Dinsdag 24 Dec. 2e 1. f 500015174 - 2000: 2480 - 1000 8724 13840 - 400: 16997 - 20013548 - 100: 2121 3696 8460 1179012690 13253 14598 16945 19904 - 45: 3895 3908 3931 3932 3960 3969 3972 3979 4199 5718 5801 5806 5849 5905 5930 5937 5938 5942 867310035 10041 10053 10056 10078 10091 16539 19127 19147

Goessche Courant | 1912 | | pagina bijlage 1