GOESCNE COURANT. BIJVOEGSEL l*rovincienicuws. Rechtzaken. Landbouw, Veeteelt en Yisscherij. School en Kerk. Gemeente-Publicatiën, 40le Staatsloterij 2e kl. Telegrafisch Weerbericht. Burgerlijke Stand van Roes. Stadsnieuws. is die vraag nit den aard der zaak slechts met het noodige voorbehoud te beantwoorden. Zoo voorzichtig mogeHjk berekenend en steeds aan den lagen kant blflvend, meent de commissie echter hare ra ming niet te hoog te nemen, als zij veronderstelt, dat de plattelandsbe volking van de meerdere, uit het invoerrecht te halen inkomsten, éen derde deel betaalt. Dit vooropzettende komen wij tot de volgende berekening: Betwarenf 558,900 Huishoudelijke artikelen - 3,320,000 Keukenbehoeften - 37,500 Bedrijfsbenoodigdhoden - 699,000 Bouwmaterialen - 200,000 het bijzonder onderwijs f50.000, te zamen f262.100. In totaal zal dus de meerdere uit gaaf z{jn te stellen op f582.860 's jaars. Voorgesteld wordt, de wet in werking te doen treden op 1 Januari 1914. Aangezien bovenstaande becijfering is gebaseerd op den toestand van 1 Januari 1912, zal, indien de wijziging voor het eerst op het dienstjaar 1914 wordt toegepast, voor dat jaar ver moedelijk zijn te berekenen op een hoogere uitgaaf van ongeveer 6 ton. Sport. Wielrijden. Ben winterbaan in Holland. VAN DE van ZATERDAG 14 DEC. 1912. 'a-Gravenpolder. In de Woensdag gehouden raadsvergadering werd de rekening van het Burg. Armbestuur over 1911 goedgekeurd in ontvang op f 5347,00 i/i, In uitgaaf op f 3946,27 '/i, met een goed slot van f 1400,73. De begrooting van dat lichaam voor 1913 werd vastgesteld in ontvang en aitgaal' op 16107,35 Va, met een post voor onvoorziene uitgaven van f 2917,88 Tot lid van het B. A. werd her benoemd de heer A, van Dtjke. Ook werden herbenoemd de leden der commissie tot wering van school verzuim. Het verzoek om eau bedrage voor de tentoonstelling in 1913 te Middel burg werd voor kennisgeving aan genomen. laraeke- De heer E. de Jonge is herbenoemd tot kerkvoogd by de Ned. Herv. Kerk en heelt die benoeming aangenomen. Het bestuur der Christ, school heelt besloten een 6e leerkracht aan te Btellen en het schoolgebouw met 2 nieuwe lokalen te vergrooten. Er zyn thans 205 leerlingen. Maandagmorgen vroeg, tnsschen 4 en 5 uur, heeft hier een brutale diefstal plaats gehad. Toen werden uit een loods van een oesterkweeker, nadat kort te voren daar gewerkt was, oesters gestolen, 't is niet nauwkeurig bekend hoeveel. Niet ver er van daan stond achter op den dijk een vat met oesters gevuld. Verondersteld wordt, dat de dieven, onraad bemerkend, zonder hnn bnit op de vlucht gegaan zijn. Kapelle. Gisterenavond gaf de gymnastiek-vereeniging „Olympla" een soirée by de Wed. Hanson voor haar begunstigers, donateurs en ge- noodigden. Krabbendijke. Donderdag heeft on ze gemeente een van zyn meest geachte burgers verloren door het overlyden van den heer Anth. de Kok Jz. On danks zyn vele zorgen en bezigheden, wist by toch den tyd te vinden om zich belangeloos te wöden aan de be langen van gemeente en kerk. Tal van jaren is hy wethouder, voorzitter van het burgerlek armbestuur, dijk graaf van den Nieuw-Krabbendyke- polder en president-kerkvoogd der Ned. Herv. kerk geweest. Deze be trekkingen bekleedde hy met den meesten yver. Wegens langdurige ziekte zag hy zich genoodzaakt voor die betrekkingen te bedanken. Ovezand. Door de brandwaarborg- maatschappy, gevestigd te Zierikzee, is een premie van f 15 uitgekeerd aan het personeel der brandweer alhier, voor de verleende hulp by den brand op het hoefje van J. Adriaanse. Nisse. Donderdag vergaderde de raad dezer gemeente. Aanwezig waren alle leden. De begrooting voor 1913 werd gewjzigd, in verband met de snbsidiën voor het onderwys, terwijl een af- en oversehrflving op de be grooting 1912 werd gedaan tot een bedrag van f5, in verband met de advertentiekosten. Tot onderwyzer aan de O. L. S. werd benoemd de heer J. F. Hol te Hoeven, met 6 stemmende heer J. M. de Nooyer te Colynsplaat, verkreeg 1 stem. De heer A. Slabbekoorn werd herbenoemd tot lid van het burgerlijk armbestuur, terwijl de heereu J. Huis- soon, P. Meijers, L. de Blaey en Jac. Eckhardt werden herbenoemd als leden van de commissie tot wering van schoolverzuim. Besloten werd, om de straatverlichting in eigen beheer te nemen, terwyi ook besloten werd, aan den Ondelandschen dyk palen te plaat sen ter bevrijding van het voetpad. Het suppletoir kohier hondenbelas ting werd vastgesteld op een bedrag van f5. Donderdagavond trad voor de Chr. Nat. Werkliedenvereeniging „Dient elkander door de liefde" alhier, als spreker op ds. J. van Selma van Grypskerke (W.), met het onderwerp „De menseh", waarin hg deed uit komen, wie w5 zyn, wat wij zyn, wat wy moeten zyn en wat wy kunnen worden. Het talry k opgekomen publiek volgde deze lezing aandachtig. In de Woensdagavond te Hein- kenszand gehouden vergadering van de gecombineerde aideelingsbesturen van de Diaconessen-arbeid van de ge meenten Heinkenszand, 's Heer Arends- kerke en Nisse werd een hoofdbestuur gevormd, bestaande uit de heeren A. P. Ch. Pont, predikant te Nisse, president; P. Warners, toekomstige predikant te Heinkenszand, vice-pre sident A. van der Poest Clement te Nisse, secretariB J. de Voogd, predi kant te 's Heer Arendskerke, penning meester, en mej. H. Vermande te Heinkenszand, bestuurslid. Woensdagavond had de vrouw van den landbouwer M. van 't West- einde alhier, het ongeluk, in den kelder te vallen, waardoor zy zoodanig aan haar hoofd werd verwond, dat zU in bewnsteloozen toestand werd opge nomen en den anderen dag aan de gevolgen overleed, zonder tot bewust- zyn te zyn teruggekeerd. Wissenkerke. Met het doel eeuer opwekking tot het steunen der ver eeniging tot bestrijding der tuberculose, werd Woensdagavond, iD de openbare school alhier, een lezing gehouden door dr. P. J. Fret. Die lezing werd ver- duidelykt door lichtbeelden, waaruit tevens bleek, welke goede resultaten reeds door het werk dier vereeniging waren verkregen. Spreker spoorde de aanwezigen,die in grooten getale waren opgekomen, aan, de vereeniging en vooral ook deafdeeling van het „Groene Kruis", in die richting mede werk zaam, krachtig te steunen. Door misverstand, aldus schryft onze correspondent, werd verzuimd te melden, dat Dinsdagavond door ons muziekgezelschap Apollo", in „de Kroon", een uitvoering werd gegeven voor de contribneerende leden. De opkomst was niet gröot, wat wegens hot slechte weer en den toestand der wegen voor de buitenlui te veront schuldigen was. Toch is't jammer, ze hebben daarvoor veel gemist, want 't was weer een avond van muzikaal genot en de voordracht „Afgeraakt",' benevens het nastnkje, voldeden uit stekend. Bet drama, hoe verdiensteiyk ook gespeeld, bleef erg zwaar op de hand, waaraan de samenstelling van het stnk echter de grootste schnld droeg, 't Geheel, met het dansje na, leverde een zeer genoegiyken avond. Waarde. Woensdagavond gaf de gymnastlekvereeniging „Voorwaarts" alhier in de zaal van den heer D. Verburg een openbare uitvoering. De verschillende gymnastische oefeningen werden flink uitgevoerd, terwyi eenige voordrachten en een tooneelstnkje een aardige afwisseling brachten. Hun, die aan deze nitvoering hebben medege werkt, komt een woord van lof toe voor hetgeen zy ten aanrchouwe hebben gegeven. Hoewel een flink pnbliek was opgekomen, hadden wy toch gaarne nog meer ouderen in de zaal gezien. Waarlyk, een vereeniging, die zooveel ambitie toont als „VoorwaartB", ver dient ook van de zSde der ouderen meer belangstelling. Wy hopen, dat de gymnastiekvereniging nog meer van zulke uitvoeringen te zien zal geven als die van Woensdagavond. Wolfertsdijk. Donderdag had de ongehuwde landbonwerskneeht C. B. het ongeluk, met zyn band in een snymolen te geraken, zoodat de pink van zyn rechterhand deeriyk gekwetst werd en geneeskundige hnlp moest worden ingeroepen. Schipper J. van Putte, met zyn honten vaartuigje met beetwortelen geladen, aan den Egbert Pett uspolder alhier liggende, had het ongeluk, dat zyn vaartuig door midden brak. Het scheepje zal voor afbraak worden verkocht. De bieten worden overgela den in een ander vaartuig. Een en ander is zeker voor bedoelden schipper een schadepost, daar zyn vaartuig niet verzekerd is. Arrondieaements-Bechtbank te Middelburg. In de zitting van heden Vrijdag zyn veroordeeld wegens Niet voldoen aan het bevel van een ambtenaar, gepleegd te Colynsplaat C. R. 37 j. schipper, Werkendam, tot fJO b. oi 10 d. h. (eiseh idem.) Beleediging ambtenaarW. D. 26 j. arbeider Wemeldinge, tot f 10 b. of 10 d. h. (eiseh idem.) WederspannigheidM. de J., 24 j. arbeider Kwadendamme, tot 3 maan den gev. (met bekrachtiging van het verstek-vonnis van 8 November.) Overtreding jachtwet: L. S. 58 j. landbouwer te Kruiningen, f5 b. of 4 d. h. (eiseh idem) met vernietiging van het vonnis van den Kantonrechter. Naar het huis van bewaring te Middelburg is overgebracht C. deL., 58 j. geboren te Kapelle, zonder vaste woonplaats, verdacht van landloopery Door het gerechtshof te Amsterdam is Woensdag uitspraak gedaan in de zaak van J. v. d. P., molenaar te Ellewoutsdyk, door de Middelburg- sche Rechtbank veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf wegens be- driegelyke bankbreuk. Beklaagde werd vrygesproken. Een oplichter. Voor den Hoogen Raad is gepleit in de zaak van A. van Buren, directeur van de Commanditaire Vennootschap Maatschappy voor Landbouw- en Veeteeltbelangen, een schnldinvor- deringsmaatschappy te Rotterdam, door de rechtbank aldaar tot 6, doch door het gerechtshof te 's Gravenhage veroordeeld tot 4 maanden gevange nisstraf wegens oplichting. Hy had den landbouwer S. Zwarts te Schie- broek bewogen een abonnementsakte te teekenen by zyn maatschappy, waarby de landbouwer zich voor 10 jaar verbond tegen f10 per jaar, zonder dat de landbonwer die akte had gelezen, doch terwyi deze door hem in den waan was gebracht, te doen te hebben met een volmacht om den requirant ..voor zich te doen op treden tegen een glasverzekeringmaat- schappy. Requirant had nl. valscheiyk opgegeven, dat hy van andere tuin ders zulke volmachten had en Zwarts in den waan gebracht, dat dit waar was, door aan Zwarts een aantal stukken te toonen en voorts had hy in stryd met de waarheid beweerd, dat, als Zwarts teekende, hy voor f 10 van alles af zou zyn en dat hy niets zou kr(jgen, als hy niet teekende. Mr. C. J de Vries, advocaat te 's-Gravenhage, lichtte by pleidooi een reeds by memorie voorgesteld cassatie- middel toe, volgens hetwelk men hier niet te doen had met oplichting, aan gezien art. 326 Strafwetboek niet is geschreven om domheid te bescher men, hetgeen pl. nader aantoonde met een beroep op de geschiedenis van dit artikel Het publiek dient tegen leugen op zyn hoede te zyn. En nu meende pl. dat de bedrogen boer als een domoor gehandeld heeft door het stuk, dat hem ter teekening was voorgelegd, niet te lezen. Wel stelde de requirant hem niet in de gelegen heid, de andere stukken, die hem ge toond waren en die zoogenaamde volmachten zouden zyn te lezen. Maar juist dit had den boor tot ach terdocht behooren te bewegen, en hem moeten prikkelen om de hem voor gelegde akte te lezen, alvorens ze te teekenen. Van listige kunstgrepen was hier evenmin sprake als van een samen weefsel van verdichtselen, want de eene leugen maakte de andere leugen niet waaraehyniykdie leugens hin gen als droog zand aan elkander. Een opeenstapeling van leugens zonder meer vormt nog geen samenweefsel van verdichtselen. Pl. merkte nog op dat geenszins is ten laste gelegd of beslist, dat de boer niet wist, wat hy teekende. Vervolgens betoogde pl., dat hier geen wederrechteiyke bevoordeeling heeft plaats gehad, immers de land bouwer is niet benadeeldbet hoi althans laat dit in het midden. Pl. concludeerde tot ontslag van rechtsvervolging. Conclusie O. M. 23 dezer. De Tariefwet en de Landbouw. Een commissie, aangewezen door de afdeeling „Cultura" van het Nederl. Instituut voor Landbouwkundigen, heelt een rapport uitgebracht naar aanleiding van de haar gegeven op dracht „het ontwerp-Tariefwet te be- oordeelen uit een landbouwkundig oogpunt." Haar conclusies zyn „Reehtstreeksche voordeelen hebben wy, althans tot een noemenswaard bedrag, niet kunnen aanwyzen. „Reehtstreeksche -adeelen zyn zon der eenige moeite (dus als voor de hand liggende) tot een bedrag van ruim 1V» millioen galden aan te wyzen. „Indirecte voordeelen en indirecte nadeelen beschouwen wy als zaken, die voor zeer verschillende waardee ring vatbaar zyn. Wordt het doel van den wetgever bereikt, dan zal de landbouw door de indirecte nadeelen zwaar worden getroffen en zullen de indirecte voordeelen óf geen waarde voor hem hebben, öf gevaar voor hem opleveren." De aanzienlijke, reehtstreeksche na deelen, die de stellers van het rapport (de heeren P. E. Posthnma en J. van der Koogh) bedoelen, zyn als volgt samen te vatten. Ten gevolge van het invoerrecht op paarden, znllen de bedryfskosten per benoodigd paard met f 10 worden verhoogd, voor zoover de paarden fokkerij aan deze dieren behoefte heeft, hetgeen men bijna mag afleiden uit den geraamden invoer. Als verbrniker zal de hoogere prys van verschillende eetwarenschaaps- vleeseh, varkensvleeseh, worst, vet, gedroogde en gerookte visch, marga rine, boter, kaas, honig, vruchten, sago, vermicelli, havermout en specerijen, ook voor hem meerdere kosten mede brengen. De huishouding zal meer gaankosten, doordat deinvoerrechten opbedveeren, voorwerpen van nikkel en aluminium, lampen, meubelen, houtwerk,schoenen, manufacturen, dekens, kledingstuk ken, hoeden, tapytgoed, vloerzeil, gordynen, tafelkleedan, aardewerk, porcelein, bedden, matrassen en uur werken hooger worden. De uitgaven voor keukenbehoeften: styfsel, zeep, zeeppoeder, kaarsen, schoensmeer,'.wrijfwas en poetspoeder zullen tengevolge van het verhoogde tarief stygen. Het land- en tninbonwbedryf zal zyn bedrijfskosten zien sty gen, wanneer door het nienwe tarief voor kaasstrem- sel, smeerolie, teen- en mandenmakers- werk, matten, zadelmakerawerk, pak- linnen, vensterglas, kruidnagelen, rij en voertuigen, rywielen, messen en scharen, borstelmakerswerk, kippen voer, kettingen, tonwwerk, stekel- en prikkeldraad, voorwerpen van yzer, staal, blik, koper, lood en zink, zooi en riemleder een hooger tarief wordt toegepast. De woningen en voor het bedryf benoodigde gehouwen zullen den na- deeligen invloed ondervinden van het verhoogen van het tarief op bouw materialen, gootsteenen en waschbak- ken. Vraagt men ons nn, hoe groot voor den land- en tninbonwer het geldeiyk nadeel van*het verhoogde tarief op de genoemde artikelen zal zyn, dan f4,815,400 Hiervan is een derde deel f 1,605.130, waarby dan nog de f4000 rochten komen, die by den invoer van paarden worden goheven. Het in geld uitgedrukte reehtstreek sche nadoel is echter grooter. De gevolgen van tariefsherziening zullen niet slechts zijn, dat de prijs der inge voerde waren met het invoerrecht wordt verhoogd, doch de stille wenseh wordt gekoesterd, dat van alle artike len, waarop het invoerrecht wordt verhoogd ook dat deel, dat In het binnenland geproduceerd wordt, in prys stygt. En van deze prijsstyging zal ook de verbrniker ten plattelande zyn deel hebben te betalen. Naar het weekblad „De Plets" weet mee te deelen, zal in Rotterdam een winterbaan komen. Het circusgebouw zal daartoe worden ingericht. De baan zal komvormig worden, zonder rechte einden met platten kant aan de onder- zyde en een breedte krygen van pl.m. 4i/, M. Als voorloopig programma is vast gesteld, dat half Januari een 24-uurs- wedstrjjd voor koppels, open voor be- roepsryders en onafhankeiyken, zal worden georganiseerd. Slaagt deze wedstryd naarwensch, dan volgt nog een zesdaagsche wed stryd in het laatst van Januari of begin Februari. Tegemoetkomingen aan onderwijzers bij het lager onderwijs. (Kindertoelage en huishnurbydrage.) Ingediend is een wetsontwerp voor tegemoetkomingen aan onderwijzers by het lager onderwys. In de toelichting tot deze wetsvoor- dracht, merkt de minister van Binnen- landsche Zaken op, dat het in Maart jl. gehouden debat over de motie, door de heeren Arts en Ter Laan aan de Kamer voorgesteld, de regeering versterkt heeft in de meening, dat verbetering van de geldelyke positie der onderwyzers by het L. O., althans voorshands, niet kan geBchieden by wyze van verhooging der in art. 26 der L. O.-wet vastgestelde minima. Elke zelfs betrekkelijk geringe stijging dier minima jaagt aanstonds den staat op onevenredig zware lasten. En egen het brengen van zoodanige offers is te meer bezwaar, omdat allerminst zekerheid bestaat, dat de onderwyzers- stand over de geheele linie daarvan zal proflteeren ja, naar de ondervin ding leert, kan worden verwacht, dat dit niet het geval zal zyn. De Minister herinnert er aan, des tijds op den voorgrond te hebben ge steld, dat hy meende, dat langs an deren weg althans het noodigste kon worden gedaan. Waar de steun van 's ryks kas uit den aard der zaak binnen beperkte grenzen moet biyven, worde zegt de Minister die stenn buiten het salaris aan de onderwyzers zeiven geboden en wel aan diegenen onder hen, die daaraan de grootste behoefte hebben. Met dit beginsel voor oogen, is het begrypelyk, naar de Minister voorts opmerkt, dat een uitspraak als het tweede gedeelte der sedert ingetrok ken motie-Arts aan de Kamer vroeg, sympathie by de regeering vond. Door een kindertoeslag tegemoet te komen aan hoofden van grootere gezinnen, die dus geacht kannen worden onder de zwaarste lasten gebukt te gaan, is een denkbeeld, dat geheel in dezen gedachtengang past. In dezelfde lyn ligt het, don mannelyken onderwyzer van bystand, die een gezin heelt ge vestigd, na volbrachten 28 jarigen leef- tyd, ietwat ruimeren byslag te geven dan het 8e lid van art. 26 L. O.-wet beoogt. Bjj het thans ingediende wetsont werp wordt nu voorgesteld om uit 'b Ryks kas, onverminderd de bydra- gen welke krachtens de L. O.-wet worden verleend, dc volgende tege moetkomingen uit te keeren a. indien het hoofd of de onder wyzer van bystand van een openbare lagere Bchool of van een school, welke voldoet aan de in art. 59, le en 2e lid der L. O.-wet gestelde eischen, meer dan twee wettige of gewettigde kinderen beneden den 18jarigen leei- tyd ten zynea laste heeftf 40 per jaar voor ieder kind boven de twee ft. f 50 per jaar voor iederen man nelyken onderwyzer van bystand als onder a bedoeld, indien hy den leeftyd van 28 jaren heeft bereikt en hetzy gehuwd is, hetzy als weduwnaar wet tige ot gewettigde minderjarige kin deren ten zynen laste heeft. De in het eerste lid onder a bedoelde tegemoetkoming wordt, waar het vrou wen geldt, slechtB uitgekeerd, indien zy weduwe zyn. In de Memorie van Toelichting zet de Minister voorts uiteen, waarom z.i. de vorm, waarin het wetsontwerp is gekleed, de voorkeur verdient boven een aanvulling van de L. O.-wet. De uit het wetsontwerp voor het ryk voortvloeiende kosten zyn, per jaar berekend, te stellen als volgt: a. Ryksbydrage wegens kindertoe lage: voor het openbaar ouderwys f191.240, voor het byzonder onderwys f 129.520, samen f320.760; 6 Verhooging der bydrage wegens tegemoetkoming in de huishuurvoor het openbaar onderwys f 212,100, voor AzfcEÏBESTEOINQ op Vrydag 30 December 1918, des voormiddags ten 10 uren, in bet Raadhuis van Gemeente-werken en leverantiën voor 1918, te weten: le. het timmerwerk en de levering van touwwerk; 2e. het metsel-, stukadoor- en steen- houwwerk 3e. het leidekkers-, lood-, zink- en pompmakerswerk 4e. het smids-, kachel- en sloten- makerswerk 5e. het schilderB-, behangers- en glazenmakerswerk 6e. het stoffeerderswerk 7e. de levering van borstel- en mandenwerk 8e. het gewone onderhoudswerk aan de straten der gemeente Alles volgens tarief. De levering van hetgeen omschre ven is in de artikelen 19 en 24 van het tarief wordt niet afzonderlyk aan besteed, maar aan verschillende aan nemers opdragen. Het bestek ligt vanaf Zaterdag 14 December op de gewone uren in het Raadhuis ter inzage. Niet ingevulde tarieven zyn aldaar verkrygbaar zoolang de voorraad strekt, h f0,50 per exemplaar. Nadere inlichting geeft, indien dit verlangd wordt, de Gemeente-Bouw meester. Goes, den 13 December 1912. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. B. DE BEAUFORT. De Secretaris, G. A. HAJENIUS. Trekking van Woensdag 11 Dec. 3e 1. f 1000: 8398 - 200: 105491197613011 - 1001303113325 20557 20656 20893 - 30: 3093 5729 5743 5863 5880 5883 5898 594110010 10011 10110 10122 10155 12934 Trekking van Donderdag 12 Deo. 4e 1. f 2000 996 - 100: 13766 30: 3917 3992 5873 10152 12938 19103 19121 naar waarnemingen in den morgen van 13 Dec. medegedeeld door het Ned. Kon. Meteor. Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 775.5 te Horta. Laagste barometerstand 728.2 te Vestmanoer. Verwachting tot den avond van 13 dezer: matige tot krachtige, tydelyk stormachtige Z.W.-iyken wind, meest zwaar bewolkt, waarschyniyk regen buien, zelfde temperatuur. Van 11 Dec. 13 Deo. Geboren10, Jan Cornelis, z. v. Willem Pieter Andries Jonker en Magdalena Elisabeth Westerveld. 12, ChriBtoöel, z. v. Willem Christoffel Sinke en Levina Catharina van der Klooster. Overleden11, Pieternella Maria Lockefeir, 24 jr., ongehnwd. Benoemd. Tot directeur-administrateur der N. V. Ghesche Courant is benoemd de heer G. W. van Barneveld, te Warns- veld. Feesten 1913. Het bestuur der buurtvereeniging Lange Kerkstraat verzoekt ons, afge vaardigden en belangstellenden te

Goessche Courant | 1912 | | pagina bijlage 1