N'. 122 1912. Dinsdag 15 October. 99ste jaargang. FEUILLETON. Het eenzame Kasteel. Uit de Pers, GOESCHE De^ultgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- on'Yrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prjs per kwartaal, In Goes 0,75, buiten Goes, franco f 1,25. Afzonderlijke nommers 5 cent. inzending1 ran advertentlén op Maandag en Woensdag vóór a uren, op VRIJDAG vóór 12 uren. fOÜRANT. De prjjs der gewone advertentiën ia van 1-5 rogels.50 ct., elkeiregel meer 10 ot. By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huweljjk- en doodsberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 1—10 regels k 1,— berekend. Bewijsnummers 5 cent, Telefoonnummer 22. Directeur A. F. A. van Setebs. Uitgave van de Naam!Ven nootschap „Goasshe Courant". Hoofdredacteur W. J. C. van Santen. Vrijzinnige samenwerking. Met innig genoegen hebben wy vernomen, dat de samenwerking tus- schen de drie vrijzinnige fractieB unie-liberalen, vrijzinnig-democraten en vrij-liberalen aan de stembus van 1913 haar beslag gekregen heeft. Weliswaar zal de algemeone vergade ring de voors' ellen der hoofdbesturen nog goed te keuren hebben, doch het lijdt bjj ons geen twijfel, of die goed keuring zal grif gegeven worden. Ret Handelsblad deelde eenige bij zonderheden mede, welke wij hier laten volgen. By de onderhandelingen, tus8chen de hoofdbesturen gevoerd, waren hoofdpuntenGrondwets-her- ziening, om te komen tot algemeen kiesrecht, zonder zoogenaamde correc tieven, en Staatspensioen voor allen beneden een zeker inkomen, onder het beding, dat de kosten dier pension- neering niet moehten gevonden wor den uit verhooging van het tarief van invoerrechten. Is Het Handelsblad goed ingelicht, dan hebben de hoofdbesturen zich onderling verbonden, na goedkeuring van de samenwerking door de betrok ken vereenigingen, de hoofdpunten van de overeenkomst bij een over winning der linkerzijde als regeerings- program aan te nemen. Nader wordt nog bericht, dat het concentratie-program, naast de Staats- pensionneering, een Kijks-ljjfrentebank voor vrijwillige verzekeringen met Staats-s'eun bevat. Dat de drie vrijzinnige fracties tot de formulearing van een program zyn gekomen, waardoor de zoo gewenschte en zoo noodige samenwerking ver kregen wordt, behoeven wü nog te zeggen, dat wü er ons van harte om verheugen Get was onze onder linge verdeeldheid, waarvan de poli tieke tegenstander steeds profiteerde. De vrijzinnigen bezaten de groote font, zich blind te turen op hetgeen scheiding brengen kan, en de oogen te sluiten voor de gewichtige begin selen, welke hen dienen te vereenen. Ware die verdeeldheid er in 1909 niet geweest, nooit zou het Kabinet- Heemskerk zulk een groote meerder heid in da Tweede Kamer der Staten- Genenaal hebben verkregen. Het is geen fout, van den dwaal-weg terug te treden. De belangen van ons volk maken een nauwe aaneensluiting der vrijzinnigen thans noodiger dan ooit. Want waar wy heengaan, als het Kabinet-Heemskerk het volgend jaar met een eenigszins krachtige meerder heid bestendigd bleef, het Ijjkt ons overbodig, dit bier nog uiteen te zetten. Dat Grondwets-herziening op het program zou staan, om te geraken tot algemeen kiesrecht, lag voor de hand. Unie-liberalen en vrij zinnig-d emocra ten waren het op dit punt reeds ge- ruimen tijd eens. Sn de vrü-liberalen namen tegenover het algemeen kies recht een steeds meer welwillende houding aan. Vermoedelijk heeft het doen van dezen stap hun opoffering gekost, maar zy begrepen, dat, wat het 23 Eoman van A. CONAN DOYLB. Het breede, effen voorhoofd van den vreemdeling, de klare onderzoe kende blik, de vastberaden, doch ge voelige mond gaven hem een zoo edel en indrukwekkend voorkomen, als ik mij slecbts van een heilige kon voor stellen. Ik had niet gedacht, dat ik ooit een zoo onverstoorbare kalmte, gepaard aan een zoo fiere zelfbewust heid, op eenig menschengelaat mocht zien uitgedrukt. Bü droeg een bruin fluweelen jas, een w(jde donkere broek en een over hemd, dat den gespierden, bruinen hals vrüliet, en op zün gitzwart haar den roodeu fez, dien ik den vorigen avond reeds had opgemerkt. Tot mijn verbazing zag ik, dat geen dezer kleeren de minsts sporen droeg van da onderdompeling, die ze hadden moeten ondergaan. „Gü zflt er dus goed afgekomen", zal hy, van den kapitein naar den stuurman ziende. „Ik hoop, dat de be manning even gelukkig is geweest". „Ja, we zjjn, Goddank, allen gered', antwoordde de kapitein. „Maar u had den we geheel opgegeven, u en uw twee metgezellenik had zelfs met meneer West reeds schikkingen ge maakt omtrent uw begrafenis*. zwaarst is, ook het zwaarst behoort te wegen. Volks-belang ging by hen boven partij-belang. Een andere overwinning is op de zaak der Staatspensionneering behaaLd. Wjj wisten, dat de vrü-liberalen zich krachtig kanten tegen een gedwongen verzekering naar Pruisisch model, ge- ljjk Minister Talina wil. Zij hebben het goede deel gekozen, door zich aan te sluiten by de vrienden der Staatspen sionneering. Hetzelfde kan gezegd worden van de vrijzinnig-democraten. Wel was in den Bond de strooming voor Staatspensionneering steeds was sende, doch sommige kopstukken wil den er weinig of niets van weten. Zij hebben echter begrepen, dat de bakens verzet moeten worden, als het getü verloopt. Ais er in ons land een referen dum werd uitgeschreven over de kwestie: Staatspensionneering of ge dwongen verzekering, met premie heffing van de allerlaagste loonen, w8 zouden geen oogenbllk twijfelen, hoe de uitslag wezen zou. De meerder heid van het Nederlandsohe volk zou voor Staatspensionneering stemmen Maar, zal men vragen en in ge dachten hooren wij de vraag reeds als nu Talma's gedwongen verzekering door de Tweede Kamer in deze maand er wordt doorgejast? Ons antwoord daarop is het volgen de eerstens staat het nog altoos te bezien, of het zoo'n vaart loopt. Maar wanneer inderdaad de Tweede Kamer dit gehate ontwerp er doorjast, en de Eerste Kamer volgt dit weinig pry zens waardig voorbeeld, dan is er nog niets verloren. Immershet zal wel 1915 worden, vóór znlk een wet in werking zon kunnen treden. Gesteld nu, dat de linkerzüde in 1913 aan de clericale heerschappij, voor zoover het de Tweede Kamer betreft, een einde maakt, dan is zij niet gebonden, het ia-werking-treden eener wet te bevor deren, waartegen zij reeds met alle kracht geageerd heeft, toen het ont werp nog niet in openbare behande ling was gekomen. Integendeel: wjj ve; tronwen, dat zjj de wet intrekken en zoo spoedig mogelijk met een ontwerp-Staatspensionneering zal ko men. Dit is niet alleen haar recht, doch haar plicht. Maar wy hebben niet alleen te let ten op de verkiezing voor de Tweede Kamer. Het volgend jaar roept ons ook de stembus voor de Provinciale Staten. Ook die moeten de vrijzinni gen speciaal, wat Zuid-Holland en Overijsel betreft trachten om te zetten. En een omzetting van die Staten in vrijzinnigen geest beteekent, dat de weg gebaand is, wederom een vrü- zinnige Eerste Kamer te krygen. Veel werk wacht ons alzoo. Wy gaan echter gaarne aan den slag, wetend, dat we zóó gewichtige volks-belangen hebben voor te staan. Dat men dan nu onmiddellijk met de propaganda aanvange. Iu woord en in geschriit. Allereerst ook iu eigen kring. Ieder vrijzinnige, van wat rang of stand, behoort van na af aan een De vreemdeling keek my glim lachend aan. „Die moeite zullen we meneer West roorloopig besparen; myn vrienden en ik hebben ongedeerd den oever bereikt en een schuilplaats gevonden in een onbewoonde hut, die ongeveer een myl van de kust verwijderd ligt." „Vanmiddag vertrekken we naar Glasgow," zei de kapitein. „Het zal my genoegen doen, zoo ge ons wilt vergezellen. Misschien is Engeland geheel vreemd voor n en zondt ge in mij, tot op zekere hoogte, een gids vinden." „Ik ben u ten zeerste verplicht voor nw attentie," sprak Bam Singh be leefd, „maar we zullen van uw vrien delijk aanbod geen gebruik maken. Nu hetlot ons herwaarts heeft gevoerd, zijn wé van plan, wat van de streek te gaan zien, alvorens vorder te gaan." „Zooals ge wilt," zei de kapitein, de echoaders ophalend. „Ik denk ech ter niet, dat go veel in. dit gat zult vinden, wat n belang inboezemt." Bam Singh lachte. „Dat is heel wel mogelijk, maar ik twijfel niet, of we zullen ons hier wel een paar dagen kunnen bezighouden, want ik hond Branksome niet voor znlk een barba ren-plaats, als gy, kapitein. Als ik mü niet vergis, is de vader van dezen jongen mande bekende meneer James Hunter West, wiens naam met eerbied geaoemd wordt door de geleerde Brahmanen in Inde." Ik was uiterst verbaasd. „Ja, mün vader ia een welbekend onvermoeid propagandist voor zyn schoone beginselen te zyn. Doen wS dit allen, zonder onder scheid, dan zal in 1913 de zon der vryheid wederom over Nederland op gaan. Buitealaud. Het bnitenlandsch overzicht van alle groote bladen bepaalt zich de laatste dagen büna uitsluitend tot de gebeurtenissen op den Balkan. En daar, behalve mededeeling der bekende feiten, niemand met zekerheid kan zeggen, wat er eigenlük op den Balkan gaat gebeuren, hoe de houding der groote mogendheden daarby zal zyn en tot welke gevolgen een moge lijk optreden van verschillende staten zal leiden, vallen de kolommen der bladen zich met berichten van den meest twyielachtigen aard, met ver onderstellingen van correspondenten en aanhalingen uit buitanlandsche bladen, met telegrammen, welke niet zelden elkaar, in het zeltde blad, op de meest besliste wjjze tegenspreken. Om uit dieu chaos van berichten een keus te doen, moeten wy heel voorzichtig zyn en ons beperken tot mededeeling vau dia gebeurtenissen, waarvan de juistheid niet kan worden betwyleld. Trouwens, veel verandering hebben de laatste dagea niet gebracht Nog altyd is de oorlog door Servië, Bulgarye en Griekenland niet ver klaart! en het antwoord aan de mo gendheden nog niet gegeven, al ver wacht men, dat onmiddellük na de verzending van dat antwoord de oorlog zal nitbreken. Wellicht zouden Bulgarije en Grie kenland nog pogingen willen aan wenden, met de mogendheden tot overeenstemming te komen, wanneer zekere belangrijke eiscben hunnerzjjds werden ingewilligd en de Balkanstaten medezeggingschap kregen by het toe zicht op de hervormingen in Euro- peesch-Turkye. Maar de mogend heden schijnen zelf niet te weten, hoever haar eischen, aan Turküe te stellen, zullen gaan. Van volkomen overeenstemming was by haar nooit sprake en al haar plannen en voor nemens werden steeds beheerscht door onderling wantrouwen. Het plan der mogendheden schynt nog altyd te zjjn, den strijd te localiseeren en, na den vrede, den status quo op den Balkan te handhaven, maar het is te voorzien, dat de vier verbonden Balkanstaten zien de vrachten eener mogelijke overwinning niet by voor baat zullen laten ontnemen. Omtrent de gevechten aan de Turksch-MontenegrynBchegrenB wordt gemeld, dat langs de geheele grens- linie hardnekkig gestreden wordt, ilet hevigst wordt gevochten tusschen Podgoritza en Skoetari, ongeveer in het midden van de verbindingslyn. Zaterdagmiddag hebben de Montene- gryuen de tweede Turksche verster king, Kojam, bezet. De Turken boden, geleerde in de Oostersche talen," stem de ik toe. „De aanwezigheid van zulk een man," hernam de vreemdeling lang zaam, „maakt een woestenij aan een stad gelyk, Eén groote geest dnidt op meer beschaving, dan onberekenbare myien steenen gebouwen. Uw vader moge niet zoo geleerd zyn als Sir William Jones ui zooveel algemeene kennis bezitten als Baron vonHammer- Purgstall, maar hy vereenigt de deug den van beiden in zich. Ge kant hem echter nit myn naam zeggen, dat hij zich vergist in de analogie, die hy heeft meenen te vinden tusschen het Samoyede en het Tamulie." Ik boog. „Indien ge besloten zyt, onze plaats met een kort bezoek te vereeren," zei ik, „zou mijn vader zich bepaald gegrietd achten, zoo ge niet uw iutrek oy hem naamt. Hy verte geuwoordigt hier deu „edelman", wieus voorrecht het is, alio vraemde- liogeu vau naam, die deze plaats be zoeken, te herbergen." Myn gevoel van gastvryheid noopte mü tot deze nitnoodiging, ofschoon de stuurman my driftig aan de mouw trok, om mij tegen den vreemdeling te waarschuwen. Dit bleek echter overbodig te zyn, want Kam Singh gaf door een beslist Hoofdschudden te kennen, dat het hem onmogeiyk was, vau myn uitnoouigLggebruik tema ken. „Mrjn vrienden eu ik zyn n zeer verpacht," sprak hy, „maar we heb ben er onze redenen voor, te blfiven, evenals vorige dagen, hardnekkigen tegenstand en braohten den Montene- grjjnen groote verliezen toe. Deze berichten worden van Mon- tenegrjjnsche zyde verspreid. Aan de züde der Turken schynt men aan deze grensgevechten geen byzondere be- teekenis tos te kennen en deelt men niet officieel mede, dat de Turk sche troepen overal hun posities hand haafden, terwyl aan do Servische en Ënigaarsche grenzen de gevechten zich tot onbeduidende schermutse lingen beperkten. Uit Podgoritza wordt gemeld, dat de Turken Vrydag, voor het vallen van den avond, nit hun versterkingen een tegenaanval hebben beproefd, die echter afgeslagen werd. Een onbe schadigd Krnppkanon viel in de stel ling Kojam in handen der Montene- grynen. VolgenB een officieel bericht nit Constantinopel zonden dezen thans een aanval doen in dan Saadjak Novi- bazar, een landstreek, waarvoor Oosten rijk zieh steeds byzonder geïnteres seerd heeft. Het bericht, dat Oosten rijk een Legercorps mobiliseert, met het doel, om zalf den Sandjak te be zetten, wordt echter krachtig tegen gesproken. Terwijl Gusland en Oostenrijk elkaar met wantrouwen blyven bespieden, wordt door den correspondent van de Daily Mail nit Belgrado aan zün blad geseind, dat het enthousiasme voor den oorlog daar begint te verminderen. Wanneer de mogendheden aan de Balkanstaten de overtuiging konden geven, dat aan den onduldbaren toe stand in Macedonië een eind zal komen, zou het, volgens dezen corres pondent, nog best mogelyk zyn, den oorlog te voorkomen. Ook in Grieken land, waar men overtuigd moet zyn van den sleohten toestand van het leger, moet de geestdrift voor een Balkanoorlog belangryk verminderd zyn. Wat we dezer dagen bulletineerden omtrent een mogelyk af breken van de vredesonderhandelingen tusschen Italië en Turkije, is nog niet bewaarheid, maar schynt toch elk oogenbllk verwacht te knnnen worden. Kesjid Pasja, die te Onchy met de Italiaansche afgezanten onder handelt, deed plotseling nienwe voor stellen, waardoor de vroegere over eenkomst, die nog slechts op onder- teekening van beide partyen wachtte, geheel waardeloos geworden is. Dit zou er op kunnen wyzen, dat Turkye zich over den loop der gebeurtenissen op den Balkan niet bezorgd maakt, aangezien het den vrede met Italië voorloopig nog niet dringend nood- zakelyk acht. Een telegram, Zondagmiddag door ons ontvangen, meldt, dat de Italianen thans de onderhandelingen reeds als daadwerkelyk afgebroken beschou- waar we zyn. De hut, die we bewonen, ziet er armoedig en vervallen nit, doch wy, Oosterlingen, hebben er or a in geoefend, te knnnen ieven zonder allerlei dingen, die in Europa als noodzakeiyk befchouwd worden en we gelooven vast en zeker aan de stelling, dat een mensch niet ryk is naar verhouding van wat hy bezit, maar naar verhouding van datgene, wat hy kan ontberen. Een goede vlsscher voorziet ons van brood en kruiden, we hebben zindelijk stroo om op te Blapen en wat kannen we nog meer wensehen?" „Maar 's nachts moet gy, die regel recht nit de tropen komt, het toch koud hebben," merkte de kapitein aan. „Misschien zyn onze lichamen soms koudwe merken het niet. We hebben verscheidene jaren doorgebraeht in het Opper-Himal&ya-gebergte, daar, waar de regioon der eeuwige sneeuw begint, waardoor we onze gevoeligheid voor kou hebben verloren." Ik stelde hem daarop voor, hem einig vleesch en visch te zenden. „Ik dank u," zei hy vriendeiyk. „Wü, Boedhisten, kennen den mensch het moreele recht niet toe, een os of een viseh te dooden voor eigen voe ding. Hy heeft den dieren niet het aanzyn geschonken en heeft niet het recht van den Almachtige verkregen, om hun het leven te ontnemen, tenzy in dringenden nood. Daarom zouden we nw geschenk onmogelyk kunnen aanvaarden." „Maar zoo ge in dit veranderlijke Binnenland!. Mr. H. Goeman Borqesius. Mr. H. Goeman Borgesins is, zooals wy reeds hebben medegedeeld, aan staanden Donderdag 35 jaar lid van de Tweede Kamer. Ter gelegenheid Van dit ieit bieden de leden van de Kamerclub der Liberale Unie hem Vrydag d.a.v. een feestmaal aan. Kamerverkiezingen 1913. De vrijzinnige party in het district Wegtstellingwerf, die, evenals in 1909, den heer Thomson candidaat heeft gesteld, denkt in den aanst tanden winter de propaganda krachtig ter hand te nemen. Dat haar candidaat in 1909 het onderspit moest delven, schryft zü voor een groot deel toe aan onbe kendheid met de vrijzinnige begin selen en gebrek aan goede organisatie. Nn echter by de Centrale 14 kies- vereenigingen zyn aangesloten, hopen de vrijzinnigen het district met kans op meerder succes te bewerken, waar toe bekende woordvoerders der ver schillende richtingen van de vryzin- nige party z®n uitgenoodigd. V Het Dagblad v. Helder meldt, dat mr. Th. H. de Meester zich gaarne bereid verklaard heeft, eventueel op nieuw een eaudidatuur voor het district Heider te aanvaarden. V De Tribune meldt, dat de S. D. P. in het district Enschede dr. H. Gorter candideerde. Dr. Van Leeuwen te Utrecht heeft de Kamereandidatuur der S. D. A. P., by de verkiezingen van 1913, voor het distriet Zwolle aanvaard. Invaliditeits- en Ouderdomtverzekering. Aan deu vooravond van da behan deling van bovengenoemd wetsont werp, schryft de (vrij.-lib.) Nieuwe Hott. Ct. een artikel, waarin zy wei nig waardeering toont en zeer terecht voor het Daitsche dwang verzekering-systeem, dat Minister Talma ook in ons land wil invoeren. Een navolging, waarvan het Kotter- damsche orgaan zegt „En dan nog welk eene navolging I In Duitschiand he ft men ten minste nog gewacht tot de ziekteverzekering eenige jaren in werking was en het aanzyn gegeven had aan organen, door dagelykschen omgang vertrouwd met de zorg voor de geneeskundige behandeling, zoodat de noodwendige onderbouw aanwezig was; hier te lande is daarentegen het tot stand komen van een ziekteverzekering een droombeeld geworden. En mocht ooit oen regeling iu den geest vau het aanhangige ontwerp, dat nu vau de baan is gesehoven, het Btaatsblad bereiken en (alweer enkele jaren later) in werking treden, dan zou men nog en ruwe klimaat weigert, iets voed zaams te gebruiken, zult ge weidra verzwakken en Btervea," voerde ifc aan. De Indiër keek my glimlachend aan en zei zacht: „Het zy zoo." Toen richtte hy zich tot kapitein Meadows met de woorden„Na moet ik af scheid van n nemen en u mün dank betuigen voor de vriendeiykheid, ons gedurende de zeereis bewezen, en ook u, meneer West, zeg ik vaarwel. Ik hoop n nog weer te zien, eer ik deze streek verlaat. Vaarwel 1" Hy nam zyn rooden fez af, boog het edele hoofd met de statigs gratie, die al zyn gebaren kenmerkte en verwüderde zich in de richting, van waar hy gekomen was. „Welnu, meneer West, wat zegt ge van hem?" vroeg de stuurman. „Ik vind h-m een zeer belangwek kende figuur," sL-woordde ik „Welk e-n waardige houding hw ft hy voor een zoo jongen man I Hy kan, dunkt my, nog niet onder zyn dan dertig jaar." „Veertig," zei de stnnrman. „Hy is zeker wel zestig," merkte de kapitein op. „Ik heb hem over den eersten oorlog in Atghanistan hooren spreken, alsof hy dien per- sooniyk had bijgewoond. Hy waato6n al volwassen en dat is nu omstreeks veertig jaren geleden." Wurdl iir-Dclgd.l

Goessche Courant | 1912 | | pagina 1