N°. 113 1912. Dinsdag 24 September. 998te jaargang. Van Houten's Cacao Buitenland. Van deze krachtige cacao is zoo u/einig noodig voor een heerlijken kop Chocolade. Daarom zoo voordeelig. a JbEUlLLETUiN, Het eenzame Kasteel. Biiineala&d. Landbouw, Veeteelt en Visscherij. G0ESCI1E COURANT. Telefoonnummer 22. Directeur A. P. A. van Setess. Uitgave van de Naaml. Vennootschap ..Goesche Courant". Hoofdredacteur W. J. C. van Santen. Dejuitgave dezer Courant geschiedt'Maandag-, Woensdag- en'Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. JPrfjs per kwartaal, in GoeB f 0,75, buiten Goes, franco 1,25. Afzonderlijke nommers 5 cent. Inzending van advertentiön op Maandag en Woensdag vóór 2 uren, op VRIJDAG vóór 12 uren. De prjjs der gewone ad vertentiën is van 1-5 regels -50 ct., elke regel meer lOct B{j directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijk- en doodsberichten en de daarop betrekking hebbend dankbetuigingen worden van 1—10 regels A 1,— berekend. Bewijsnummers 'fi cent. IS1 Zij, die zich met ingang van I Ootober a.a. op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. De Engelsche regeering heeft, als iedere krachtige persoonlijkheid, die nieuwe toestanden en ongekende ver beteringen in het leven wil roepen, op hevig verzet van een groot deel van het volk te rekenen. Een oppositie, die altijd bestaan heeft en altijd zal blijven bestaan, rekent het nu eenmaal tot haar plicht, alles wat van de re geering uitgaat met alle kraeht te bestrijden en daardoor mede te wer ken aan een mislukking der regee- ringsplannen en een aftreden van het kabinet. En waar ^de tegenwoordige Engelsche regeering op krachtige wjjze verschillende wets ontwerpen in het leven geroepen heett en niet aarzelt, de meest ingrijpend» verbeteringen tot stand te brengen, is het te begrijpen, dat zieh een machtige oppositie-party gevormd heeft, die, in een onverzwakten stryd met de voor stellen van het tegenwoordige kabinet, de leden daarvan ten val tracht te brengen. Zoo heeft nu weer de verzekerings wet een krachtige bestrijding gevon den. De tegenstanders van deze wet hebben een vereeniging opgericht, die xgn. volstrekt geen party bedoelingen zou hebben,maar slechts de organisatie zyn van hen, die de wet van minister Lloyd George verkeerd aehten. Uit een schry ven van eender bestuursleden van deze vereeniging aan verschillende werkgevers is nu eehter ten duidelyk- ■te gebleken, dat het doel van de orga nisatie au juist niet is de bestriding van de verzekeringswet, maar de bestry- ding van de regeering zelf. In dat schrijven wordt nml. gezegd, dat men, door de aandacht van het publiek te vestigen op de onrechtvaardigheid en onbiliykheid van de verzekeringsbelas ting, een belangrijken invloed nitoeient op da toekomst der regeering en er veel toe bydraagt, deze by tnsschentydsche verkiezingen de nederlaag te bezor gen. Men wijst er daarbij tevens op. dat, iedien de regeering door de ver zekeringswet ten val kon worden ge bracht,ook de zoozeer bestreden Home- Ruie bet zelfbestuur voor Ierland te gronde zou gericht worden. Want zonder een krachtig verzet tegen de verzekering is er weinig kans, de regeering alleen door het verzet tegen Home-Rule ten val te brengen. Den anti-Home-Rulers, die hnn verzet nu vanuitde stad Ulster leideD,zyn daarom bydragen ter ondersteuning van de agitatie tegen de verzekeringswet ge vraagd. Duidelijker kon niet blijken, dat niet de fouten van de verzekerings wet op den voorgrond worden gesteld, maar dat het eigamy te doel alleen is, de regeering ten val te brengen. De unionisten tegenstanders van Home-Rnle zitten inmiddels ook niet stil. Zaterdag hebben zy in Ulster het zgn. convenant onder teekend, een overeenkomst, waarbij besloten wordt, zich krachtig tegen de invoering van Home-Rule te ver zetten. iaJJit alles blijkt wel, dat de Engelsche regeering bij het doorvoeren van haar plannen op een krachtig en goed ge organiseerd verzet zal stuiten. Een land, dat in deze dagen wel het meest van oppositie kan meepraten, blijft toch zeker wel Hongarye. Want de politieke toestand aldaar is nog altijd beneden alle kritiek. Het Hongaarsche Huis van afge vaardigden is uiteengegaan, nadat de delegaties benoemd waren, die heden te Weenen zouden bijeenkomen voor de behandeling van de begrooting der monarchie. Maar een aantal oppositie leden waren vast besloten, ook naar Weenen te gaan om daar door een voortgezette obstruetie de besprekin gen te beletten. De regeering heeft nu gelast, dat een afdeeling Hongaarsche politie zieh naar Weenen zal begeven, om bet Hongaarsche Huis, waarin de afge vaardigden vergaderen, te bewaken. Zy, die als toeschouwers, niet als lid der delegaties, de zitting by wonen en die pogen door rumoer de ver gadering te belemmeren, znlien een voudig buiten de deur worden gezet. Met het oog op het karakter van het Hongaarsche Huls te Weenen, zuilen de Hongaarscde politie-agenten de rnmoermakers buiten het Huis leiden en ze daar vryiaten, maar ze den verderen toegang beletten. Voor wat op straat gebenrt moet de Weensehe politie maar zorgen. Maar het zyn niet alleen toeschouwers, het zyn ook leden der delegatie, die plan hebben, herrie te schoppen. Wat met hen gebeuren zal, is nog niet vastge steld. Graaf Karolyi, een der ijverigste oppositieleden, heeft verklaard, de kosten te willen dragen, voor zoover noodig, voor het overbrengen van een zoo groot mogeiyk aantal lawaaima kers naar Weenen 1 Dat alles vosrspelt weerde noodige parlementaire schandaaitooneeltjes. Ondanks de zware wolken, welke zieh den laatsten tijd boven bet onge- inR-k ge i'urkya samentrokken, on- danks de telkens weer herbaalde voorspellingen van oorlogsverklaring en mobilisatie van verschillende na burige staten, blyft men in Turkjje zelf zeer optimistisch gestemd. Uit Constantinopel wordt gemeld, dat men daar aan de berichten over de houding der Balkanstaten geen geloof hecht en het bestaan van gevaar voor oorlog ontkent. De Turk- sche regeering beschouwt den toestand vol vertrouwen en grondt zieh daar voor op de mededeelingen der gezan ten van de groote mogendheden, u&t, hun regeeringen geen verstoring van de rust op den Balkan zullen dulden. Vooral Rusland heeft Turkije RONA Roman van A. CONAN DOYLE. Op een goeden dag hen ik bezig met een bloemenrand in den tuin aan ta leggen, toen de generaal naar my toekomt en zegt: .Israël," zegt hjj, .heb jy wel eens oen pistool afgesohoten .God beware 1" zeg ik, .ik heb mjjn heele leven nog zoo'n ding niet in handen gehad." ,Dan doe je beter, er nu niet meer mee te beginnen," zegt hjj. „Elk by zyn eigen wapen. Ik wed, dat jy flink den stok hanteeren kant." „Ja," zeg ik trotseh, „zoo goed als dén van de boeren hier." ,Dit is een eenzaam huis," zegt hy, ,en we konden wel eens door schurken overvallen worden. Het is altjjd veilig, op zoo iets voorbereid te zyn. Ik en jy, mjjn zoon Mordaunt en meneer Eotbergill West van Branksome die komen wil, als het noodig is kunnen al heel wat samen uitrichten, wat zeg jij t" „Jawel, mynheer," zeg ik, „maar oten is beter dan vechten zoo u mij twaalf gulden per maand wil opslaan, dan zal ik ook een handje meehelpen, als de nood aan den man komt." „Daar willen we geen ruzie om maken," zegt hy, en ik kreeg twaalf golden per maand meer, net zoo ge- makkelyk, alsof het halve stuivers waren. Ik wil geen kwaad spreken, maar ik kon niet nalaten te denken, dat geld, waar hy met zulk een gemak afstand van deed, niet eerlyk ver kregen was. Ik ben volstrekt niet nieuwsgierig of bemoeiziek van aard, maar ik moet zeggen, dat ik wét graag wilde weten, waarom de generaal 's nachts zoo rond liep, inplaats van als een gewoon menschte gaan slapen. Op zekeren dag was ik bezig, de gangen te dweilen, toen myn oog viel op een hoop gordijnen, oude karpetten en meer van dien rommel in een hoek, niet ver van de dear van de kamer van den generaal. Plotseling kreeg ik een slimme gedachte en ik zeg tegen mijzelf: „Israël, jongen, waarom zon je daar vannacht niet achter wegkrni pen en uitvinden, wat de oude man doet, wanneer hy denkt, dat niemand hem zien kan Hoe meer ik er over dacht, hoe eenvoudiger het mij leek en ik besloot, er dadelijk gevolg aan te geven. 's Avonds zeg ik tegen de meid, dat ik erge kiespyn heb en vroeg naar myn kamer wil gaan. Ik wist wel, dat, al» ik daar eenmaal was, er geen kans verzekerd, dat het iedere poging, om den bestaanden toestand op den Bal kan te wijzigen, zal weten tegen te gaan. Slechts de toestand in Noordoost- Albanië wekt bezorgdheid door het optreden der Malissoren, maar in diplomatieke kringen wordt niet ge- loofd, dat daarvan internationale ver wikkelingen het gevolg zullen zyn. Tot besluit van ons bnitenlandsch overzicht nog het een en ander over een land, waarvan in den laatsten tyd niet veel bijzonderheden te melden waren, nml. China, dat nog steeds druk bezig is, zich tot een modernen staat te hervormen. Volgens een telegram nit Peking is thanB door president Yoean Sji Kai, dr. Sun Yat Sen, Hoean Sing den waarnemend minister-president en generaal Li Yoean Hing een program voor hervormingen opgemaakt, dat als volgt lnidt Het Ryk wordt geregeerd volgens een stelsel, gelijkelijk: geldend voor alle provinciën. Het stelsel van goede trouw in regeeringszaken wordt gehandhaafd. Op militair gebied wordt een cen tralisatie ingevoerdde manschappen van leger en vloot worden behoorlijk geoefend. China wordt opengesteld voor bet bnitenlandsch kapitaal, dat gebruikt zal worden voor den aanleg van spoor wegen, de exploitatie van mynen en de oprichting van staal- en andere fabrieken, die welvaart aan het land knnnen brengen. Ondernemingen op het gebied van handel, nijverheid, land- en boschbonw znlien worden aangemoedigd. Militaire zaken, diplomatie, het fiaancie wezec, de justitie en het ver keer zullen onder het centraal gezag worden gebracht, provinciale aange legenheden worden, voor zoover de omstandigheden het toelaten, geregeld volgens het stelsel van zelfregeering Het financiewezen wordt zoo spoedig mogelyk op behoorlyken voet ge bracht. De toenadering tussehen de ver schillende partyen zal worden bevor derd en de orde zal worden gehand haafd. By vergelyking van dat program en een dat onder het oude regime zon zyn opgesteld, komt men eerst goed tot de overtuiging, dat de revo lutie in China een zeer noodzakelyk kwaad tot ontwikkeling en moderni seering van dit renzenland is geweest. Ommen. Naar De (antirev.) Solterd. vernoemt, heeft het bestuur van de centrale antirev. kiesvereeniging in het district Ommen voor het lidmaatschap van de I weeda Kamer, in de vacature-dr. A. 'vuyper, als voo.-loopige candidaten gesteld de heeren mr. J. A. de Wilde, te 's-Gravenhage, prof. mr. P. A. Die penhorst, te Amsterdam, mr. H. van bestond, dat men my zon storen. Ik wachtte dus een poosje en toen alles stil was in hnis, trok ik myn schoenen nit en ging de andere trap al tot ik by den hoop oude kleeren kwam. Ik ging er onder liggen, keek met het eene oog door de opening en bedekte my verder geheel met do karpetten. Doodstil bleef ik liggen, tot de gene raal my voorbijgegaan was op weg naar zyn slaapkamer. Op mjjn woord, ik zou het niet graag weer doormaken, niet voor al het geld van de Bank van Dumfries. Ik word er nu nog koud van, als ik er aan denk. Het was verschrik- kelyk daar te liggen wachten, terwyi geen enkel geluid de stilte verbrak, oehalve het zware getik van de oude klok ergens in een hoak. Eerst keek ik den eenen kant van de gang af, toen den anderen en telkens scheen het my toe, alsof er juist iets of iemand van den kant aankwam, dien ik niet opkeek. Het koude zweet stond mij op het voorhoofd, myn harp klopte tweemaal zoo gauw als de klok en wat mij nog het meest benauwde, was, dat ik het stof van da gordynen en kleeden in myn longen kreeg en moeite had, niet te hoesten. Allemachtig I het verwondert mij, dat myn haar niet grys werd van al, wat ik doormaakte. Het zal zoowat twee uur 's nachts zijn geweest en ik begon juist te den der Vegte, te Zwolle, dr. C. C. Sehot Czn,, te Hardenberg en C. Smeenk, te Arnhem. De definitieve eandidaatstelling heeft plaats in de vergadering van de cen trale antirev. kiesvereeniging op a. s. Vrydag. Aan Bet Volk wordt gemeld, dat een zekere groep ehristelyk-histori- sche kiezers in het district Ommen, mr. J. Verkouteren te Amsterdam, candidaat zal stellen, ook dan nog, indien de chr.-hist. kiesvereeniging met een eoalitie-groep mede gaat. Den heer Verkonteren eehter is, zoo wordt nader bericht, van dit voornemen nog niets bekend. Kamerverkiezingen in 1913. In antirevolutionaire kringen te Leiden gaan er stemmen op, dat de antirevolutionaire kiesvereenigingen in 1913 met een a.-r. candidaat voor de Tweede Kamer znlien uitkomen. Reeds in 1909, toen dr. J. Th. de Visser opnieuw van de christelyk-hlstorisohe kiesvereeniging door de antirevolu tionaire werd overgenomen, heeft deze zich uitdrukkelijk het recht voor behouden, in 1913, evenals voorheen, met een eigen candidaat nit ta komen. Reeds wordt als candidaat genoemd mr. P. E. Briët, a.-r. lid van den LeidBchen gemeenteraad. Oogstoverzicht van 15 September. Het onderstaande overzicht van den stand van het fruit en der warmoe- zerjjgewassen op 15 Sept. is, met medewerking der Rykstuinbouwleer- aren, samengesteld naar gegevens, verstrekt door de correspondenten van de Directie van den Landbouw. ken, dat ik niets meer te zien zon krijgen en daar waB ik niet rouwig om toen mij ineens een gelnid helder en duidelyk in de ooren klonk. Men heett my al dikwijls gevraagd, dat gelnid te beschry ven, maar ik heb het altjjd heel lastig gevonden, er iemand en goed denkbeeld van te geven. Het was heel iets anders, als ik ooit gehoord had. Het was een Bcherp, kletterend geluid, zooals wel veroorzaakt kan worden door met den nagel tegen den rand van een wynglas te knippen, maar veel hoo- ger en yler en vermengd met iets, dat klonk als het vallen van regen droppels in een watervat. In mjn angst ging ik overeind zitten, te midden van myn karpetten en luisterde ingespan nen. Toen was het weer stil en hoorde ik slechts het doffe getik van de klok in de verte. Plotseling kwam het weer terug, even helder, even scherp als te voren, en ditmaal trof het ook het oor van den generaal, want ik hoorde hem een zueht slaken als van een doode- lyk vermoeid man, die uit zyn slaap wordt gewekt. Hy stoud op en ik vernam een ge ritsel, alsof hy bezig was zich te klee den en daarna zyn voetstappen, toen hy zyn kamer op en neer begon te loopen. Goeie genade 1 in een ommezien lag Sinds het versehynen van het vorig oogstoverzicht, betreffende den stand van het fruit en der warmoezeryge- wassen, van 12 Juli jl., zyn de voor uitzichten heel wat minder rooskleurig geworden. De aanhoudende regens, waardoor de maand Augustus en de eerste 10 dagen van September zieh hebben gekenmerkt, gepaard aan ab normaal lage temperatuur, hebben de ontwikkeling van vele warmoezeryge- wassen tegengehouden. Daarby komt, dat de lage pryzen, waarover in het oogstoverzicht van 12 Jnli jl. met betrekking tot de groenten reeds werd geklaagd, nog eer gedaald dan ge stegen zyn. Aan den Langendyk heeft voorts de draaihartigheid nog nooit zooveel schade aan den koolbonw berokkend als dit jaar. Wat het frnit aangaat, moet in de eerste plaats worden vermeld, dat de storm van 26 en 27 Augnstns in enkele der voornaamste frnitcentra, met name in de Betuwe, Utrecht, Zuid-Beveland en Zuid-Holland, enorme schade heeft aangericht, vooral aan de appels. Op vele plaatsen werden frnitboomen ont worteld of gebroken, terwyl in de genoemde streken een groot deel van het frnit afwaaide. Dit afgewaaide, on rijpe fruit bleek zeer weinig, ten deele geheel geen handelswaarde te bezitten. Ook overigens zyn de fruitpryzen zeer laag. De kasdruiven zyn, tengevolge van het koude weer zonder zonne schijn, slecht van kleur. In Zeeland wordt veel geklaagd over bladluis in de appelboomen. Over het algemeen echter belooft de oogst, hoewel niet zoo overvloedig als zieh eerst liet aanzien, toch nog bevredigend te zullen worden. Van de appelen is de stand goed op Zuid-Beveland, van de peren zeer goed. ik weer onder de karpetten. Ik trilde over al my leden, zei zooveel gebe den op als ik maar bedenken kon en gluurde met één oog door het kijk gaatje naar de deur van 's generaals kamer. Daar hoorde ik de kruk omdraaien en de deur werd langzaam geopend. Er brandde licht in de kamer en ik zag even iets, wat geleek op een ry zwaarden, die langs den heelen muur hingen, toen de generaal er nitkwam en de deur achter zieh sloot. Hy droeg eeu kamerjapon, een roode muts op het hoofd en oen paar pantoffels, waarvan de hielen afgesneden en de teenen omhoog gekeerd waren. Een .oogenblik dacht ik, dat hy slaapwandelde, maar toen hy op my afkft.im, viel hot schynsel van het licht op zjjn wydgeopeiide oogen. Zyn gczichi, was geheel verwrongen, als van iemand, die in doodsangst verkeert. Ik hield den adem in en sloeg hem aandachtig gade, maar jnist, toen by vlak by my was, Btond my het hart stil van schrik, want „ting" klonk, op een meter afstands van my, weer het zelfde helsehe geiuid, dat ik reeds eerder had gehoord. Waar het vandaan kwam of wat er de oorzaak van was, kan ik onmogeiyk zeggen. (Wordt vervolgd

Goessche Courant | 1912 | | pagina 1