de Qppervrusliibi, H. P. GANSEMAN. Bsiü'geritjke Stand van «oen. Gemeente-P u blicatiën ADY SR I ENTIEN een gehuwde Knecht M]^ÊÊK^m Ondergeteekende stelt H. Slagers in kennis, dat hij lid w mscat te worden van de s Zuid-Beveiandscheu Slig» s- bond, maar dat het hem na de gemaakte oppo sitie te zijner plaatse absoluut koud iaat.. De zaak als Slagerij zal beslist voortgezet worden, al wordt hij dan ook ais lid niet aangenomen. Een staking, die wel niet door zal gaan. De chauffeurs der taxis in Frank fort waren voornemens heden den dag van het bezoek van den Keizer aan Frankfort te staken. Het gaat hierbjj niet om looneisehen of derge lijke, maar het is alleen de bedoeling een betooging te houden tegen de politie, die in den laatsten t(jd al te hoog geachte straffen wegens te snel r(jden en andere chauffeurs overtre dingen oplegt. Maar de politie te Frankfort laat niet met zich spotten en volgens de F rankf. Ztg. zal nu een officieels bekendmaking verschenen, waarin zal worden gelast, dat alle aapjes en taxis Maandag van 's mor gens 8 tot 's avonds 10 uur in dienst moeten z|jn. De politie zal elk uur de standplaatsen der stationneerendo rij tuigen en auto's controleeren en na gaan of alle in dienst zijn. Wie niet op zijn plaats is, moet bewijzen, juist een vracht gehad te hebben. Tegen over treding van dit gebod wordt met hooge boeten bedreigd. Moordaanslag op een bisschop. Toen bisschop Pfluger zich gister- voormiddag half elf in vol ornaat en begeleid door zijn dienaren van het bisschoppelijk paleis naar de Stepha- nuskerk te Weenen begaf voor de hoogmis, ter gelegenheid van den verjaardag van keizer Franz Jozef, werd hij plotseling door een individu met een mes in den schouder gesto ken. De dader werd onmiddelltik in hechtenis genomen. Hij weigerde bij het verhoor eenige inlichtingen te geven. Volgens op hem bevonden papieren heet hij Herman Prinz en werd hij nog kort geleden in een krankzinnigengesticht verpleegd. De verwonding van |den bisschop blykt niet van ernstigen aaid. Een born. Donderdagavond werd een bom geworpen in een der kamers van de woning van den burgemeester van Peilie, bij Nice, terwijl de familie in een aangrenzend vertrek aan tafel zat. De bom richtte groote verwoes tingen aan in het huis, maar gelukkig kreeg niemand eenig letsel. Men beschouwt den bomaanslag als een wraakneming van eeu lid der party, die bij de jongste verkiezingen voor den gemeenteraad het onderspit heeft moeten delven. Een krankzinnige. In een coupé van den buurtspoorweg Berljn-Nauen overviel een, vermoedelijk krankzin nig, jongmonsch drie in dezelfde coupé zittende dames. Met een lang mes stak hij blindelings naar de vrouwen en wondde haar ernstig. Er werd aan de noodrem getrokken, maar de dader wist te ontkomen, voordat er hulp opdaagde. Kinderverlamming. In den laat sten tijd komt kinderverlamming in de drie Noorsche rijken herhaaldelijk ▼oor. in Zweden lijkt het hier en daar op een epidemie. Zij taBt ook volwas senen aan. Te Ekhult b.v. zijn eerst twee kinderen er aan ziek geworden, toen de ouders, toen drie buurkinde ren. In de tweede helft van Juli waren er in Stens&le 11 gevallen, in Sala 7, in Svarta 2te Motala zijn een vader en zes kinderjn ziek geworden. Vele gevallen loopen doodelyk af. Het meest komt de ziekte voor in Vaster botten, Halland en Vestmannaland. Dezer dagen liep een Deensche bad plaats leeg, toen in een pension een kind de kinderverlamming kreeg. Laatdèc en ielegiaüsulie ivgriiiiléll. Goes. Heden -werden alhier in het café lloudeling", ten overstaan van notaris Pilaar, publiek verkocht: do appels, peren, noten en mispels, was sende in verschillende boomgaarden in de gemeenten Kapelle, Klootinge, 's-Heer Arendskerke, 'a-Gravenpolder, Goes, Kwadendamme, Nisse en Wol- fertsdjjk, voor f12292. Ëervol ontslagen. Men seint ons uit Den Haag Op verzoek is eervol ontslagen ais gezworene van den Völckerpolder, de heer J. F. Neve te Rilland-Bath. Een drama- Men seint ons uit Amsterdam: Te Eaatborne, een druk bezochte badplaats in Engeland, heeft heden morgen de gewezen kapitein Murray zijn beide kinderen met revolverscho ten gedood en daarna zijn huis In brand gestoken, waardoor 5 persoilen in de vlammen omkwamen. De dader richtte daarna het wapen tegen zich zelf en schoot zich dood. Twee lijken zjjn reeds uit het puin gehaald. ifalefsetljen voor lerseae. Dagen. Hoogwater. Laag water. Vrm. Nam. Vrm. Num. 20 Aug. 8.23 8.38 201 2 17 21 9.19 9.45 2.50 3.15 22 10.39 li.13 3.57 4 33 23 12.03 12.05 5.18 557 24 12.38 1.16 6.35 7 05 25 141 2.05 7.30 7 53 26 2.26 2.48 8.14 8.33 Verkiiujiiiigeii en VerptHhtilnjreR. AUg. 2i Kruiningcn, Appels en peren, Schram. 2ï Hansweert, Afbraak, Hollmann en Verhoek. 21 Kwadendamme, Hoefje en meubilaire goedereo, Neervoort. 22 's Gravenpolder, Paarden, hoornvee en loopvarkens, Hollmann en Verhoek. 23 Ierseke, Woonhuis met schuur en tuin, v. Dissel. 28 Heinkenszand, Meubilaire goederen, v. Cleef. 28 's Heerenhoek, Vrachtrijdersinspan, Hollmann en Verhoek. 29 Ierseke, Huizen met erf en meubilair, Schram. 31 Driewegen, Inboedel, v. d. Kloes. Krabbendijke, Woonhuis, boomgaard en bouwland, Pilaar. Sept. 5 Ierseke, 4 werkpaarden, wagens en verderen inspan, Hollmann en Verhoek. 5 Ierseke, Woonhuis met schuur en erf en veldvruchten, Schram. 19 Ierseke, Hofstede «Zweedijk", E. Dec kers en J. Pilaar. Oct. of Nov. 's Gravenpolder, Hofstede «Welgelegen». Aug. Aanbestedingen. 31 Borsele, Delfwerk en schoonmaak wa tergangen, Bestuur poldei Borsele. Van 16 19 Aug. Geboren17, Wilhelmina, d. v. Ja cob van der Weele en Pietemella Vermeulen. Overleden17, Arie Romyn, 89 j. weduwn. van Pietemella Pieper, laatst van Geertrnil van de Velde. fftarkibericbien. Rotterdam, 19 Aug. 1912. Aardappelen, Geldersche Blauwen 12,40 a f 2,60, Zeeuwsche Eigenhei mers fl,80 a f2,Friesche Eigen heimers i 1,80 a f 2,Brielsche Kra len f 2,75 a f 3,—, handel matig, aan voer tamelyk. Buitenlandsche granen vast. Buitenlandsch meel f 12,50, vast. Bouwman f127/, a 113 Va. fl2s/s a f 12 vast maar stil. Binnenlandsehe: Tarwe, jarige f 10,50 hf 11,90 Nieuwe Tarwe - 9,z5 - 10,25 Haver - - Koolzaad - 28,-.- 29,— Karwyzaad - 18,25 - Ljjnzaad (voer) - - Lijnzaad (zaai) - - Kogge Chevalier - Erw ten - - Mais, Donau (grove) - 152, Mais, Servische - Eieren Zeeuwsche - 4,80 - 5, Overmaasche - 5,20- 5,40 Varkensmarkt Rotterdam. Veeaanvoer varkens 1071, 64 a 56 ct. Lichte soort 52 a 54 ct., handel goed. Ingezonden Stnkken. Buiten verantwoordelijkheid der Re dactie. De opname van de in deze rubriek voorkomende artikelen bewijst geenszins, dat de Redactie er mede instemt.) Aan de Redactie der Goesche Courant' te Goes. Mijnheer de Redacteur I Wilt u zoo beleefd z0n, nogmaals mij een plaatsje te verleenen, om den geachten schrijvers tegen m|jn inge zonden stuk van Donderdag j.l. van repliek te dienen Wat het verweer (indien ik dat zoo noemen mag) van den heer Werkman betreft, och, wat zal ik daarvan zeggen? „Als een kat in 'tnauw zit, doet hij rare sprongen", is een oud spreekwoord, dat nog, o zoo dikwyls, bewaarheid wordt. Dat „overal op rette wijze ontvangen worden", het „eigenaardig inkleeden van contröle", „onden van jongen leeren" en meer van die fratsen, is wei iets sarcastisch aan mijn adres, al is het nu niet direct persoonlijk. Doch om my direct be lachelijk te maken mist u zeker den noodigen humor. U dient b|j de zaak te blijven. Dat u mij op 20 Juni be zocht, is waar, doch dat ik u uituoo- digde voor een bezoek aan mjn strui ken (we waren er 100 meter van daan) iB een onjuistheid, wat ik met getuigen kan bewijzen. Mijn vrees was toen niet minder of meer dan thans. Ik was toen bepaald ook niet erg vriendelijk, maar dat moet de geachte schrijver m{j vergeven, daar we bezig waren de laatste bessen gereed[ te maken, opdat ze nog dien avond tijdig aan het station konden zijn. Er was zelfs geen tijd om te praten, laat staan den boel te laten liggen en te gaan wandelen. En nu even over deD vader, die u dien jongen als wegwijzer medegaf. Die mijnheer gaf dien jongen wel mee, om een perceel aan te wijzen, dat een eind van den weg af lag, maar u hadt als deskundige dien jongen niet mede moeten nemen in de struiken van het ééne perceel naar het anderedat was een grove fout van u, die niet is vrij té pleiten. Wanneer een leek zoo iets deed, zoudt u zulks vermoedelijk en t terecht ten strengste afkeuren. U schrijft ook: waar nu echter door ons? (door my, bedoelt u zeker zooveel mogelijk zorg wordt gedragen, de ziekte te beperken en niet over te brengen." Maar nu een vraag: uit welk besmet perceel kwam n met twee jongens, toen u twee minuten later bij den heer Duindam, boomkweeker te Kruiningen, ongevraagd met die twee jongens in zijn perceel kwam, waar ook kruisbessen stonden Ge noemden Duindam kwam eerst later ter oore, hoe de vork aan den steel zat Had hy het precies geweten op het oogenblik, dat u bij hem kwam, dan had daar de nette ontvangst wel te wonschen overgelaten. En dat noemt u nu een manier om de ziekte te beperken Dit is nu één bewgs j wil u er nog meer Om te bewijzen, wie in een perceel, met de ziekte belast, de be smetter is, valt nimmer te doen. Maar stel voor, dat er geen vreemdeling in het perceel is geweest dan de contro leur, die van oen buurman is gekomen uit een besmet perceel, dan zit je toch niet te peinzen en te zuchtenhoe zou toch die ziekte er in gekomen zijn En als u nu denkt, dat ik in deze gaarne oppositie voer, hebt u het toch niet by het reehte eind. Vrees voor besmetting, dat is het, wat my angst en vrees aanjaagt en dat schijnt n niet te begrijpen. Maar daar ben u denkelijk nog te jong voor dat kunt u dan van een oude mis schien nog leeren. De raad van u, om mij van verder geschrijf en bemoeiingen in deze te onthouden, is wel een leuk idee. Stelt U. er geen belang in, dat er gestreden wordt in 't belang eener goede zaak, vooral, wanneer 'teen zaak is van zoo groot belang Ik blyf toch niet achter de schermenook bevecht ik u niet met een ongeoorloofd wapen. Ik ga toch recht op den man af en dat zulks nu juist uw persoon treft, is niet mijn schold, wel de uwe. Mjjn dank aan den heer Kakebeeke voor zijn mededeeliog, dat er van de 217 perceelen, die bezocht zijn, nog 160 onbesmet zijn. Reden te meer, om dan zeker op onze hoede te z$jn dan is alles nog niet verloren. Dat ik schreef: „er is haast niets meer vrij", dit waren de woorden van den controleur. Ook verblijdt het my ten zeerste, dat de gevallen op Krui ningen van zeer lichten tot lichten aard zijn. De controleer noemde m5 een zeer ernstig perceel onder de vele andere, die in meer of mindere mate besmet waren. Geheel onhandelbaar zal ik toch wel niet geweest zijn, daar hij my dat alles en nog wat vertelde. Maar nu niet alles te gelijkals 't noodig is later meer. Het zal er van afhangen, in hoeveel bedrijven het stuk zal spelenmisschien vindt de Redacteur het nu al te groot. Toch wil ik nog even, indien het my vergund wordt, een vraag stellen, nl. dezeis het niet mogelijk, dat iedere controleur een linnen pak klee- ren by zich heeft, wat hij by een bezoek in de bessen aantrekt, en wanneer besmette strniken aange troffen worden, dan niet eerder een nieuw perceel ingaat, vóóraleer voldoende ontsmetting van het pak kleeren is toegepast? Want dat het >en gevreesde ziekte is, spreekt mij toch niemand tegen Dan nog een beleefde vraag aan de commissie van advies, om het daar heen te willen leiden, dat voortaan de controleurs vóór, het bezoek aan een perceel, zich aanmelden by den eigenaar of rechthebbende en daar hun wensch te kennen geven, om onmiddellijk toegelaten te worden, wat wel niemand zal weigeren. Dan zal, dunkt me, het werk eens controleurs niet meer als ondankbaar geboek staafd wordendan eerst zal het wor den een gezamenlijk werken en be strijden. Zeer terecht zegt de beer Kakebeeke, dat er groote belangen op het spel staan. Het is ook jnist daarom mijn gegronde vrees, en geen oppositie, die m|i parten speelt. Het zou ten zeerste te bejammeren zijn, dat een land, zooils thans Zuid-Beve- iand, dat er zoo schoon voorstaat en met reuzenschreden vooruitgaat, vooral op 't gebied van fruit- en groenten- te ilt, een kentering moest ondervinden als gevolg van don Am. Kruisbesson- meeldauw. Ik meen thans, Mijnheer de Redac teur, de zaak voldoende in het dag licht gesteld te hebben, in hoeverre het noodig is een wakend oog te honden en steeds op zijn hoede te zjjn. Het zou mij ten zeerste spijten, wan neer het tot verwikkelingen moest komen, die een persoonlijk karakter kregen. Myn hartelyken dank voor de plaat sing. S. A. DE VISSER Jz. Hansweerd, 17 Aug. 1912. Aan den Boofdredacteu- van de Goesche. Courantalhier. WelEdele Heer, In het nr. van Uw courant, datj.l. Vrijdag is verschenen, las ik Uw artikel „Malaise". In zekeren zin doet het my leed, het volkomen met U eens te moeten zyn. Onze roomsch- katholieke pers is niet dal, wat zij moet zyn of althans kon zijn. Op politiek terrein licht zy ons niet vol doende voor en al stel ik de geeste lijkheid hoog, wy vragen tenslotte meer en andere lectuur dan priester jubileums, vergaderingen van Krnis- verhond, congressen, waar veel ge praat en niets gedaan wordt, en anderszins. Ik ben reeds jaren op Uw blad ge abonneerd en lees ook de Nieuwe Zeeuwsche Courant. Het is misschien in de oogen van velen vreemd, dat ik aan Uw blad de voorkeur geef boven het roomseh-katholieke blad. Al ben ik het met sommige hoofdar tikelen van U dikwyls oneens, ik vind de wyze, waarop wij door ons blad, laat ik het zoo maar zoggen, ingelicht worden beslist verkeerd. Ben ik daar om een liberaal katholiek M. d. R ik ken geen liberaal katholieken. Ik acht myn geloof het beste, wat er beBtaat, maar ik ben niet blind voor de fouten, die onze voorgangers maken. En de leeken maken het hot ergst. In de Nieuwe Zeeuwsche Courant van j.l. Vrijdag kwam een bevestiging van Uw artikel voor Daarin kwamen, behalve de rubriek Kerknieuws, waarin nog drie jubileums, niet minder dan 17 extra-katholiek gekleurde berichten voor. En wanneer, M. d. R., de liberale of neutrale pers zoo slecht is, als ons wordt voorgehouden, waarom neemt de redacteur van de Nieuwe Zeeuwsche Courant dan in z(jn nommer van Vrydag niet minder dan 15 berichten nit die pers over Dat geeft te denken, vindt U ook niet Als ondeskundige kan ik geen mid delen aan de hand doen, om de roomseh-katholieke pers beter te doen worden. Maar zooals die ons tegen woordig inlicht, kan zij my en velen niet tevreden stellen. Zjj moet haar eigen eens grondig herzien en niet schimpen op een anders gekleurde pers, die haar lezers tenminste minder partijdig inlicht. Ik hoop, dat U deze regelen in Uw blad van Maandag wilt opnemen. Een getrouw katholiek, die Uw blad leest. Goes, 17 Angustus 1912. Afloop Aanbestedingen en Verknopingen, Nisse. Zaterdag werd door den architect Le Clercq te Kruiningen voor den heer D. de Winter alhier publiek aanbesteed: het bonwen van een woon huis, schuur, varkenshok en bybe- hoorende werken. Inschrijvers waren de heeren Oele te Ellewontsdijk f 9950 De Mnnninck te Borssele f9500; Hu- brechtse te 's Gravenpolder f 9335 Mol te Heinkenszand f9275; Sehout te 's Heer Arendskerke f 9175 Wabeke te Krabbendijke I 8845 Peeters te Kwadendamme f 8787 Chamuïau te Kwadendamme f 8650 Eckhardt te HoedekeDskerke f8236; en Jansen te Nisse f7779. Een biljet was van on waarde. De gunning is aangehouden. JAARMARKT of kermis zal dit jaar aanvangen op Dinsdag 27 Augustus a. s. en eindigen op Dinsdag 3 September d. a. v. Met het opslaan der kramen enz., mag worden aangevangen, behou dens onvoorziene omstandigheden des Vrijdags vóór 't begin, en alleB moet van de plaats zijn vervoerd des Vrijdags i k het eindigen der kermis. De aanvragen om plaatsen moeten vóór den hierboven vermelden aan vang der jaarmarkt vrachtvrij en met opgaaf der benoodigde oppervlakte in Nederlandsche maatbenamingen, gericht worden aan den marktmeester, geschiedende de toelating tot weder opzegging, ook gedurende de kermis. Goes, den 19 Angustus 1912. Burgemeester en Wethouders voorn. J. B. DE BEAUFORT. De fd. Secretaris, VAN BALLEGOIJEN DE JONG. kohier van den Hoofdelijke n Omslag over 1912. Burgemeester en Wethouders van Goes maken bekend, dat de boekjes van den Hoofdelijken Omslag over het loopende jaar, nog tot een beperkt aantal ter Secretarie van de gemeente, verkrijgbaar zyn, tegen betaling van vijfendertig cents per stuk. Goes, den 19 Augustus 1912. Burgemeester en-Wethouders voornoemd, J. B. DE BEAUFORT. De Secretaris, VAN BALLEGOIJEN DE JONG 1. s. Tf 'fraflsch Weerberb hi. naar waarnemingen in den morgen van 19 Aug. medegedeeld door het Ned. Kon. Meteor. Instituut te De Bilt. Hoogste barometer- and 765 o te Uorta. Laagste baromerstand 747.7 te Lerwick. Verwachting tot den avond van 20 dezer: Meast matige Zuidelijke tot Zuidwestelijke wind, gedeeltelijk bo- wolkt, waarschijnlijk enkele rogen buien, zelfde temperamu Dinsdag 20 Aug., zoo de Heer wil en hij leeft, hoept onze geliefde Vader, Behuwd- en Grootvader B. VAN DE REEPE, zijn 75sten .Geboortedag te her denken. Zijne dankbare Kinderen, Behuivd- en Kleinkinderen. Heinkenszand, 20 Aug. 1912 Heden overleed, zacht en kalm, na een langdurig, smart vol, doch geduldig lijden, on:- innig geliefde Echtgoneote s- der, Behuwd- en Gro tmoeder, Mejuffrouw ADRIANA JACOMINA WAVERIJN—Harms, in den ouderdom van 63 jaren. Kruiningen, 18 Aug. 1912. J. WAVERIJN. D. WAVEiilJN. J. S. WAVERIJN— v. d. Plas F. WAVERIJN. 1 M. WAVERIJN Mbijaap.d. 's Gravenhage. E. WAVERIJN CORN. WEST- STR;1 TE— Wavbrijn. CHR. WEST- STRATE. J KLOOSTER MAN— Waverijn. P. KLOOSTER MAN. Js. WAVERIJN. Je WAVERIJN li H. WAVERIJN. Jer WAVERIJN. J.C WAVEUIJN. en Kleinkinderen. Bof van Delft. Ierseke. Waarde. Biezelinge. Kruiningen. Voor do deelneming, getoond bij het overlijden van onze geliefde Eehtgenoote, Moeder, Behuwd-, Groot- en Overgrootmoeder, HUIGTJE WISSE, betuigen wy onzen hartelyken dank. A. NIJSiEN, Kinderen, Behuwd-, Klein- en Achterkleinkinderen. Kapelle. Voor de vele bewijzen van deel neming, ondervonden bij het o„- lij den van ons geliefd zoontje, CORNE- LIS ABRAHaM, betuigen wy onzen hartelyken dank. P. SMIT. W. SMIT—Snoep en kinderen. Krabbendijke, 20 Angustus 1912. Bij inschrijving1 te huren wassende in den boomgaard te Wol- phaartsdijk. Inschrijvingsbiljetten in te leveren vóór of op 27 Aug., uiterlij k tot 1 uur des namiddags, in het café „het Slot Oostende", Goes. Inlichtingen bg CORs, RENTMEES TER, Landbouwer te Wolphaartsd jk. Prima Oliegoederen: J.-assn, Jekkers, Brcekjen, Pijpen enz. Eenig adres voor soliede Schoenen en Laarzen, lederen Fiets- en Motorkappen, Waterlaarzen en Werkschoenen. Groote voorraad, voordeeliga prij>en. Aanbevelend, CORN. VAN DE RËEPE, Papegaaistraat. 1 September gevfaagd. P. VERBURG, Vraehtryder, Goes P.S. De zaak blijft plaatselijk.

Goessche Courant | 1912 | | pagina 3