- N°. 94 1912. Zaterdag 10 Augustus. 99"* jaargang. De onzichtbare Dood. Bij dit oo. behoort een Tegen liet Protectionisme. FEUILLETON, Buitenland. De uitgave dezer Courant geschiedt 'Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prjs per kwartaal, in Goes f 0,75, buiten Goes, franco 1,25. Afzonderlijke nommers 5 cent. Inzending; van advertentlön op Maandag en Woensdag vóór 2 uren, op VRIJDAG vóór 12 uren. De prjjs der gewone advertentiën is van l-5regels50ct., elke'regel meer lOot. By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huweigk- en doodsberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels k 1,berekend. Bewgsnummers „5 cent. Telefoonnummer 22. Directeur A. F. A. van Setebs. Uitgave van de Naaml. Vennootschap ,Goes*he Courant". Hoofdredacteur W. J. C. van Santen. GOESCHE COllRINT. Het is van een algemeene bekend heid, dat invoerrechten steeds de nei ging hebben, om den prys van het getroffen artikel met het invoerrecht te verhoogen. Bij herhaling is dit aan getoond door voorstanders van ons tot nn toe gevolgd handels-stelsel. Doch de protectionisten zijn hoorende- doof gebleven en met min-waardige trucjes hebben zij, niet in staat de bewering te weerleggen, de aandacht van het door hen „voorgelichte" pu bliek van de zaak afgeleid. Nn het verslag over de Tarlefwet is verschenen, kan het zeer zeker zijn nut hebben, nogmaals op deze aan gelegenheid te wijzen. Ban tarief-verhooging, gelijk die van Minister Kolkman, welke een sterk- verhoogd of een nieuw reeht legt op tal van artikelen van dagelij ksch ge bruik, wordt een zeer zwaar druk kende indirecte belasting voor die standen onzer samenleving, welke dien druk het minst kannen verdragen. Meermalen heeft een prijs-vergel jking tusschen ons land en Duitschland het ideaal-land, volgens de protectio nisten aangetoond, hoe noodlottig de hooge invoerrechten werken voor de lagere standen. Om het groot be lang der zaak willen wfl hier eenige cijfers z0 zyn van April 1912 geven. Aan den éénen kant staan de «gfers voor Nederland, aan den anderen die voor Duitschland. Nederland Duitschlaiid. Arbeiderswoningen. (Ka mer met keuken of achterhuis f62,p. j. f70. p. j. 1 pond Bpek - 0,40 - 0,48 1 ons natuurboter - 0,17 - 0,19'/, 1 ons koffie - 0,12 - 0,20 1 kilo roggebrood - 0,09Vi - 0,127, 1 pond rijst - 0,09 - 0,12 1 liter groene erwten - 0,20 - 0,24 een paar mans-klompen - 0,55 - 0.60 WQ zullen de lijst niet te lang maken. Behalve van deze genoemde artikelen, biykt, dat de prfs van meel, split- erwten, aardappelmeel, roggebloem, sago, krenten, thee, eacao, havermout, slaolie, bakolie, aardappelen, groenten, melk, enz., in DuitBOhland veel en veel hooger is dan ten onzent. En naar Duitschland verwyzen zy, die in ons land het protectionisme propageeren, zoo gaarne als naar een dorado I Wij biy ven gelooven, dat men het in Nederland niet zal dnrven bestaan, het volk een tariefwet op te leggen, ook al is zij dan van een „christelijk" etiket voorzien.Ztj toch doet den gevoeligsten aanslag op de schraalste benrzen. En als het waar is, dat elk volk de regee ring krijgt, welke het verdient, dan zullen de kleine lnyden voor hun verblinding in 1909 wel zwaar gestraft worden Zóó ver komt het evenwei niet, naar wij vertrouwen. Het verzet tegen de 39 Uit het Amerlkaansch. „Nu, Simmon da," herhaalde Godfrey. En Simmonds teekende. Ik bekrachtigde de handteekeningen en Godfrey greep haastig het papier en rende ermee naar de deur. „Breng dat zoo snel je kunt naar het bureau," zei hij tot een man, die buiten stond. „Ik zal wel inlichtingen telefoneeren." Hij sloot de deur en wendde zieh weer tot ons. „Dat," zei hij, ,is myn belooning voor alles of liever de belooning van de „Record". En nu, heeren, Mr. Shearrow's auto staat beneden, nu zullen wy met deze juweelen naar de een of andere safe rijden." V Het was ongeveer tien dagen later, dat Godfrey op een avond bij mij kwam. Ik was juist terug van een verblijf op Cape Cod, dat mij geheel had opgeknapt Ik behoef niet te zeggen, dat ik bljj was hem te zien. Je ziet er weer normaal uit," zei hij' terwijl hi) ging zitten. „Ik heb nS een tijdje ongerust gevoeld." Ik ben weer geheel in orde." Godfrey keek my mat een vreemd gümlaehje tan. tariefwet wordt ook in roomsch-katho- lieke kringen hoe langer zoo sterker. De regeering zal het by wat tromge roffel moeten laten, wil zij haar eigen glazen niet ingooien. In dit verband mogen wij zeker wel even aan een teekenend feit herinneren. Toen, in 1910, te Brussel de inter nationale tentoonstelling werd gehou den, gaf de Nederlandsche regeering een aantal brochnres uit, een alge meen overzicht leverend van de Ne derlandsche nijverheid, de beteekenis van onzen handel en onze zeehavens. De gegevens, door het departement van Landbonw met groote zorg ver zameld, toonden aan, hoe Nederland onder het tegenwoordig handels-stelsel tot bloei en welvaart gekomen is. Nog maar zeer kort geleden ver scheen, vanwege het departement van Landbouw, in samenwerking met de Nederlandsche Kamer van Koophan del te Londen, een Engelsehe bewer king dezer brochnres De verschillende statistieken zijn bijgewerkt tot 1911. Zij weerspreken op schitterende wyze, dat er iets waar zon wezen van het protectionistische praatje omtrent in zinking onzer industrie, en toonen aan, hoe ome industrie voortgaat, zich op krachtige wijze te ontwikkelen. Vau de groote ontwikkeling onzer nijverheid wordt op uitgebreid terrein getuigenis afgelegd. Frappant is de uitbreiding o, protectionisten door dik-en-dun 1van het aantal machine fabrieken. In 1847 telde ons land er acht, met 3015 arbeiders vjjftig jaar later was dit aantal geklommen tot veertig, met bijna tien duizend arbeiders. Die uitbreiding was vooral groot in de jaren 1887 tot 1897. Doch ook na 1897 is het aantal fabrieken wederom aanzieniyk ver meerderd en hebben de bestaande haar werkplaatsen vergroot, het aan tal harer werklieden vermeerderd en de capaciteiten der werktuigen ver hoogd. In 1911 was het aantal werkkrach ten in de machine-fabrieken, welke in 1897 reeds bestonden, gestegen tot 13181. In het geheel zjjn er thans 190 fa brieken, werk gevende aan 26.500 mensehen. Wy zonden met citaten (omtrent andere takken van industrie knnnen aantoonen, hoe alom vooraitgang v„lt waar te nei ïen. Het bovenstaande moge echter vol doende wezen, om aan te toonen, dat de „inzinking", waarover de protectio nisten dnrven spreken, een nit de lncht gegrepen praatje is. Niets rechtvaardigt het voornemen der regeering, om den weg, tot heden toe met zooveel sncees door het han dels-stelsel gevolgd, te verlaten, om een gevaarlijken sprong in het dnister te doen. Want iets anders is de pro tectie niet. Onvermoeid dienen wü den strijd tegen de roekelooze voornemens van „Lester, ik kom het antieke kastje opeisehen," zei hjj „Op welken grond „Omdat de eigenaar het mij heeft gegeven." En hij haalde een papier nit zijn portefeuille, dat hij mij toestak. Ik opende het en herkende het schrift onmiddellijk. Ik las „Geachte Heer, Ik zie, dat ik de vergissing heb begaan, u te onderschatten en ik bied u mjjn oprechte verontschuldigingen aan. ik vertrouw, dat ik te eeniger tijd het voorrecht mag hebben, nogmaals tegenover u te staan betresnltaat zal stellig zeer interessant zyn. Maar op het oogenblikzieikmij genoodzaakt, met „La Bretagne" naar Europa terug te keeren, daar het onmogelijk is, dat ik na al mijn mooite erin berusten zon, afstand te doen van dejnweelen van Z. H. den Grootvorst. Als een klein bewijs van mjjn groote waardeering verzoek ik u, het antieke kastje te willen aannemen. De goude Mr. Lester zal het n stellig afslaan, als n hem dezen brief toont. Het kastje is niet alleen op zichzelf interessant, maar het is dit dubbel door de rol, die het in onze kleine comedie heeft gespeeld. En ik zon gaarne willen, dat het een hoekje van uw wonii g siert. Tot weerziens, waarde heer, en geloof mij. Uw oprechte bewonderaar, CROCHARD, de On verwinnelijke. Minister Kolkman voort te zetten. Wij mogen bovendien dankbaar zyn voor den stenn, welke ons, tegen wil en dsnk, in dien strijd door de regeerings- broehnres wordt geboden. Onze vryzinnige vrienden znllen er een goed gebruik van weten te maken. Congres tegen bier-alcoholisme. In Roermond is een congres ge houden tegen bier-alcoholisme. De provincie was gelukkig gekozen ner gens toch is het bierverbruik zóó groot als in Limburg. Het aantal ge legenheden, waar de dorstende menseh zich laven kan, is in vtrscheidene ge meenten onrustbarend groother haaldelijk komt het voor, dat de vrouw, waar de verdiensten van den man voor het gezin ontoereikend zjjr, er een café op nahondt, om zoo het inkomen te vergrooten. Men heeft thans ingezien, dat het aldus niet kan blyven voortgaan. Limbnrg telt niet minder dan 6753 drankgelegenheden, dit is gemiddeld 1 op de 49 inwoners. Van de 970 ge- meenteraads-leden,van 122 gemeenten, zyn er 127 herbergiers, 31 brouwers en 2 brouwers-herbergiers. Deze cijfers spreken boekdoelen. Het valt dan ook niet te verwonderen, dat op het congres heftig te velde werd getrokken tegen het bier-alco holisme. Zoo wees dr. Coebergh, uit Maastricht, op de gevaren, weike den verlofhonder bedreigen: het drinker- worden, tekortkoming in de opvoeding der kinderen, ondermijning van het gezins-leven Arts Hnibers, van Maas tricht, gaf te kennen, dat het geregeld drinken van bier zeer dikwijls stomp zinnigheid ten gevolge heeft. Kapelaan Van deVenne, nit Roermond, betoogde, dat het bier-alcohoiisme in vele Lim- bnrgers de lielde tot den godsdienst doodt. Kapelaan Corten, eveneens nit Roermond, wees er op, dat het bier gebruik leidt tot pauperisme en gebrek aan ontwikkeling. De bekende drank bestrijder dr. Ariëns, nit Maarssen, zeide op het congresDe geregelde bierdrinker wordt liefdeloos en hard vochtig, ruw en ongegeneerd. Veel biergebrnik maakt van den menseh een onmensob. Prof. Verhagen, uit Rolduc, constateerde, dat het bier een populariteit geniet, welke het niet toekomt; deze dient weggenomen. Dit zyn inderdaad zeer ernstige uitspraken en het is alleszins be- grypeljjk, dat op stuiting van het bier-kwaad aangedrongen wordt Daar aan kan door de roomseb-katholieken in eigen kring veel worden bijgedra gen, wanneer den paters, die thans bier brouwen en daarvoor vooral in Limbnrg een rnim afzet-gebied vinden, znlks in den vervolge verboden wordt. Indien de geestelijken het goede voor beeld geven, znllen de leeken allicht eerder volgen. Voor bet komische element op dit ongetwijfeld ernstig congres zorgde een mejuffrouw Kruisman, uit Haarlem. Deze dame bewe rde, dat er zoovele „Een kranige kerel, hé?" vroeg Godfrey, toen ik hem zwijgend den brief terug gaf. „Ja. Maar, Godfrey, wanneer is „La Bretagne' vertrokken?" „Vandaag voor acht dagen. Ze moet vanmorgen in Havre aankomen." „Heb je ze gewaarschuwd „Waarvoor gewaarschuwd?" „Dat Crochard op de juweelen loert. Zij zijn immers ook op „La Bretagne" meegenomen „Ja en Pigot is meegegaan.Waarom zon ik dus iemand waarschuwen Ongetwijfeld weten zy, dat Croehard de diamanten inpikt als hij kan. Het is een soort van eerezaak voor hem geworden. Laten ze zelf maar trachten het te voorkomen." „Dat zal niet zoo heel moeiiyk zijn", sprak ik. „De brandklnis op een stoomboot iB ongeveer de veiligste plaats ter wereld." „Ja", gaf Godfrey toe en blies pein- zi-nd een rookwolkj o naar de zoldeting. Veertien dagen later nam ik myn conrant ter hand en mijn blik vielon- middeliyk op den vetgedrukten regel Mlchaelovitoh-juweelen valsch, Fransche detective brengt imitatie-stee- net mee uit Amerika Bedrog ontdekt, toen Grootvorst Mi chael ze zond naar een juwelier, om ze opnieuw te zetten. Ik behoefde het artikel, dat volgde, niet te lezen, want oogenblikkelijk begreep ik, wat er was gebeurd. Ik roomsch-k&tholieke café-houders zijn, wijlde staatsbetrekkingen voor de katholieken onbereikbaar waren I Een onbetaalbare grap. Maar tocb minder aangenaam voor de roomseb-katholieken, van wie hier geconstateerd wordt, dat zij maar in tweeërlei opzicht bruikbaar zyn voor de samenleving: voor een staatsbe trekking, ofvoor café-houder. Wü weten beter van onze roomsche landgenooten. Doch het door mej. Krnisman gesprokene mag hier even worden aangestipt ten bewyze, op hoe onbeholpen en voor de betrokkenen kleineerende manier de politiek wordt binnengehaald op een nuttig congres, dat geheel huiten de politiek moet en wil staan. De eerzuchtige Roosevelt. Theodoor Roosevelt, tweemaal tot president der Vereenigde Staten ge kozen, heeft, zooals men nit vroegere mededeelingen weet, wederom een poging gedaan, de eerste burger in de „vrije" republiek te worden. Het is hem niet gelakt. Zy bet dan ook met kleine meerderheid: Taft werd de candidaat der republikeinen. Het was echter te voorzien, dat Roosevelt bet daarby niet zon laten H() stichtte een nienwe, een zooge naamd vooruitstrevende party. In de conventie dier partij, deze week te Chicago gebonden, heeft Roosevelt zyn programma ontwikkeld. Hy begon al met een lengen, toen hg betoogde, dat de oprichting dezer nienwe party noodzakelijk was gewor den, wyi aan het volk bet reeht be hoorde te worden verschaft, zelf de beginselen zyner politiek vast te stellen. Dit is niet waar. Het volk beeft niet om een nienwe party gevraagd. Maar Roosevelt had haar noodig, om wederom de hoogste sport van de ladder des roems te kunnen bereiken, Een ander motief voor de stichting bestond er niet. Over zyn programma zullen wy ons maar niet nltlaten. Het is natnnrlyk zoo aantrekkelijk mogelijk gemaakt, om des te meer zieltjes voor de Roo- sevelt-partij te kannen winnen. Wat er van terecht komen zal, kan alleen de toekomst uitmaken. De belangstelling moet, volgens een particuliere correspondentie in het Berliner Tageblatt, maar matig geweest zyn. De entree-prys tot de zaal, waar de conventie werd gehouden, en die oorspronkelijk op vijf dollar w/is vast gesteld, moest in den loop van den dag tot één dollar verlaagd worden, omdat by de opening der vergadering de zeer groote ruimte nog bedenkelijk leeg was, en toen ook deze prysver- laging niet voldoende hielp, had men den portier opdracht gegeven, ieder, die er maar fatsoeniyk uitzeg, vrijeD toegang te verleenen. Maar ook toen begreep ook, waarom Crochard de imitatietteenen had gehouden hy kolt ze gebmiken. Hoe of waar hy ze had gernlld, bon ik alleen maar raden. Doeh één ding was zeker de twee weken, die verlyopen waren vóór de diefstal werd ontdekt, hadden hem ruimschoots gelegen leid gegeven, zich van zjjn buit te ontdoen. Het speet mij voor den grootvorst; nog moer voor den bewonderenswaardigen mon sieur Figot; maar ik kon niet anders dan de scherpzinnigheid bewonderen van den man, die hen had bestolen. Ik vroeg mijzelf af, wie den Mazarin gekocht zou bobben. Die diama' it was beslist het moenykst te verkoopen Hjj kon hem in kleinere steenen laten kloocen maar dat zou heiligschen nis wezen. Die vraag werd echter niet lang daarna op onverwachte wjjzs beant woord. Op een ochtend stond in de advertentie-kolommen van de Matin het volgende bericht, dat wjj hier vertaald weergeven: „Aan Mynheer den Directeur van het Louvremueeum, Ik beu zoo gelukkig geweest in het bezit te komm van den diamant, be kend als de Mazarin. Het is myn wensch, hem nw verzameling terng te geven, opdat het niet langer noodig zal zyn, het pnbliek te bedriogen met een stuk gekleurd glas. Het zal my een zeer groot genoegen zijn, u dezen briljant te schenken met mijn groeten, altjjd ingeval 2. H. Grootvorst Michael die de vorige eigenaar van den. nog bleef het getal belangstellenden betrekkelijk gering. Reeds nn dreigt er in de nieuwe party een scheuring te komen door de uitsluiting van negers nit de con ventie, waartoe door de commissie met 16 tegen 15 siemmen besloten werd. De neger-gedelegeerden zullen nn een beroep op Roosevelt zelf doen. Teddy is tot candidaat voor het Presidentschap der Vereenigde Staten door de progressieve, door zijn kunst matig in het leven geroepen party geproclameerd. Natnnrlyk. Het was hem nergens anders om te doen. Maar met reden mag men twijfelen, of hij in zijn eerzuchtige plannen slagen zal. De roemrijke dagen van Roosevelt zyn voorby. De toestand in Turkiie blyft nog steeds kritiek. Te Constanti- nopel is de staat van beleg afgekondigd en nn wordt de censnur zóó streng toegepast, dat men eigenlyk alleen nog nit brieven, welke langs een min of meer zijde.ingschen weg hun be- Btemming bereiken, iets vernemen kan omtrent den toestand van het oogenblik. Zoo blykt uit een te Weenen ont vangen schrijven, dat Halil Bey, de Kamer-president, voor den krygsraad is gedaagd, omdat by geweigerd had, het besluit tot ontbinding van het parlement voor te lezen. Een ander sensatie-verwekkend be richt is,dat de Montenegrünsche regee ring een ultimatum aan Turkije heeft gezonden. Dit wordt te Constantinopei ontkend, hoewel men daar toch toe geven moet, dat de verhouding tus schen de beide landen op het oogen blik zeer gespannen is, hetgeen trou wens van zelf spreekt, nn de Tnrksche gezant Cettinje heeft verlaten. De regeering, zoo wordt verzekerd, zal een decreet afkondigen, waarbij de verkiezingen tegen het midden van September worden uitgeschreven. Het nieuwe parlement zou dan in October bijeenkomen. Alle officieren van het garnizoen te Constantinopei moeten de regeering trouw hebben gezworen. De ambte naren, die aanhangers van bet Jong- Tnrksche com té zyn, zonden een verklaring hebben onderteekeod, dat zy zich niet meer met politiek zullen bamoeien. Waarschijnlijk zijn zij daartoe wel gedwongen uit zelfbehoud. Om de maat vol te maken, is een meer dau ergerlijke knoeierij ontdekt, waaraan Ismail Uakki, de intendant- generaal van het leger, zich heeft schnldig gemaakt. Hy toch wordt be schuldigd, een groot aantal militaire paarden onbruikbaar verklaard en aan een paardenkoopman te hebben verkocht, die dan op zyn beurt de paarden weer aan het leger verkocht. Op deze wyze zou Ismail Hakki on geveer 360000 gulden hebben ver diend. Nog andere schandalen by het departement van oorlog zonden zyn ontdekt. Ismail Hakki is voor den krygsraad steen was zich bij mjjn voornemen aansluit. Mocht hy weigeren, dan zal het mijn treurige plicht zyn, den diamant te klooven in een aantal kleinere steenen, daar hy voor mijn gebrnik te groot is. Maar ik hoop, dat hy niet zal weigeren. CROCHARD, de Onverwinlyke". Wat kon de Grootvorst doen Een weigering zou hem tot den spot der boulevards gemaakt hebben. Boven dien verloor hy niets, dat hy niet al kwyt was. Hjj stemde dus toe. Twee dagen later vond de directeur van het Louvre een pakje op zyn schryftafel. Hjj opende het en voud den Mazarin erin. Eu Croehard? Ik weet het niet. lederen morgen lees ik het eerst de berichten nit Parjjs en zoek naar den Onverwinlyke in een nieuwe rol. Zyn brief aan Godfrey hangt in een lyst boven mjjn schrijf tafel en eiken dag herlees ik hem. Eén zin vooral blyft my in het ge- hengen „Ik vertrouw, dat ik te eeniger tyd het voorrecht mag hebben, nogmaals tegenover n te staan het resultaat zal stellig zeer interessant zjjn." En ik vertrouw, dat het ook mijn voorrecht zal wezen,by die ontmoeting tegenwoordig te zjjn. EINDE.

Goessche Courant | 1912 | | pagina 1