93 1912. Donderdag 8 Augustus. 99"* jaargang. De onzichtbare Dood. FEUILLETON, Buitenlaud. Binnenland. 10 goesghe De uitgave dezer Courant gesohiedtJMaandag-, Woensdag- en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prjs per kwartaal, In Goes 0,75, buiten Goes, franco 1,25. Afzonderlijke noemers 5 cent. Inzending van advertentiën op Maandag en Woensdag vóór 2 uren, op VRIJDAG vóór 12 uren. cl!! kam. De pr(js der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 ct., elkejregei meer 10c t. directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelSk- en doodsberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 1—10 regels 1,— berekend. Bewijsnummers j5 cent, Telefoonnummer 32. Directeur A. F. A. van Seters. Uitgave van de Naaml. Vennootschap „Goesthe Courant". Hoofdredacteur W. J. C. van Santen. Vrijzinnige Landdagen. In verscheidene dealen van ons land worden tegenwoordig vrijzinnige land dagen georganiseerd. En met succes. Dit is een verblijdend feit. Onze tegenstanders op politiek ge- bied hebben het bS herhaling ver- klaard, dat de liberale parts dood is. Als men de liberale partij niet anders kan beschouwen, dan zooals de groote staatsman Tborbecke haar dacht, heeft men geiyk. De party, de ééne, groote liberale party, bestaat niet meer. ZJ is uit elkaar gevallen. Maar en dit vergete men nooit by alle onderling verschil hebben de vrijzinnigen de punten van aanraking nimmer ver loren. Wij loven niet meer in de dagen van Tborbecke. Een nieuw geslacht heelt nieuwe eischen gesteld. Doch het heugiyke is ditby alle verandering, bij alle vernieuwing is de vrijzinnige idee niet alleen levende gebleven, doch aan kracht toegenomen. De jongeren getnigen er van. In sommige kerkelijke bladen zijn de .anddagen, welke door jong-vryzin- nigen worden georganiseerd, bespot. Wjj hebben het motief daarvoor nooit kunnen begrijpen. De anti-revolutio nairen weten hun jongeren zeer goed te organiaeerende sociaal democraten niet minder. En moeten wij hier nog uiteenzetten, hoe Rome de aanhangers bijeen weet te houden? Laten wij eeriyk zijn elke politieke party ook al draagt zij een kerkelijk karakter tracht de jongeren tot zich te trekken. Waarom niet De toekomst is immers in handen van het opkomend geslacht I Maar mogen Rome en Dordt doen, wat aan de vrijzinnigen verboden is? Hebben zS soms privi leges Het zou te dwaas zijn om los te loopen 1 En het is dan inderdaad ook niet zoo. Maar de kerkelijke partijen in ons land weten zeer goed, dat haar opbloei een tydelijke is. Het is van een alge meens bekendheid, dat de coalitie met kunst- en vliegwerk bij elkaar ge bonden wordt. Dat de teekenen er op wijzen, dat zij spoedig uiteen zal vallen. En nu is het zoo gemakkelijk, eigen zwakheid, eigen machteloosheid ken nend, te zeggen: de vrijzinnige be weging is dood. Het is een onwaardige truc, door tegenstanders van die be weging uitgehaald. Daarenboven is zij te oud. De rechterzijde moet iets nieuws verzinnen. Doch het Bmalen der kerkelijke pers op de landdagen der jong-vryzinnigen heeft een reden. Men vreest de ont waking, waarvan het vryzinnige kamp getuigt. De ééne groote liberale party, welke Thorbecke zich voor de toe komst dacht, moge een utopie zijn, de liberale idee is niet dood en zal niet sterven ook. Wie het tegendeel beweert, kent het Nederlandsche volk niet. De kerkelijke partjjen raken de kluts 38 Uit het Amerlkaansch. XXVII. CROOUABD LEVERT EEN NASCHRIFT. Een oogenblik staarden wij half verblind naar den schitterenden stapel; toen sprong Grady op en greep een handvol diamanten, alsof hjj zich van hun werkelijkheid wilde overtuigen. „Maar ik begrijp het nietl" hygde hij. „Heb je Crochard ook?' .Helaas niet', zei Godfrey. „Wil je beweren, dat hy je die dingen zonder stryd heeft gegeven ,Myn waarde Grady", zei Godfrey, „ik heb Crochard niet gezien sedert het oogenblik, dat je hem van de boot hebt meegenomen. Ik zou hem gehad hebben, als je Simmonds my had laten opschellen". Grady haalde ongeioovig de schou ders op. „Ik heb", zeide Godfrey, „tien dagen geleden de geheime lade ontdekt terwyi het kastje nog in Vantine's woning stond, den avond, nadat de gesluierde dame haar brieven haalde. Het was gemakkeiyk genoeg. Ik ben verbaasd, dat jy er niet aan dacht, Lester. Ik begreep dadeiyk, dat er nog een lade moest zyn, rechts, en te openen volgens hetzelfde Bysteem". „Ik begrijp het nog niet", zei ik. „Denk een oogenblik na. Waarom kwyt, nu het zoo hard naar 1913 loopt en zy er van doordrongen zyn, met ledige handen voor de kiezers te moeten verschonen. Haar maehtelooze poging is het, de aandacht van eigen zwakheid af te willen leiden door te schimpen op partjjen, welke hoe langer zoo meer aan levenskracht gaan winnen. Men vreest ter rechterzyde de vry- zinnige landdagen. En met recht. Het publiek komt er door tot ont waken. Het leert het „vóór en tegen" kennen. En de weegschaal zal dan steeds overslaan ten nadeele der zoo genaamd „christelyke" politiek. Het vrijzinnig leven ontwaakt. Wy verheugen ons daarover. En wy twytelen er geen oogenblik aan, of het distriet Goes zal by herhaling doen, wat elders met zooveel succes is toegepast. Het kan slechts ten voordeele zyn aan onze zaak. In Essen wordt een jubileum ge vierd, waarmede de vrienden van den vrede bezwaarlyk zullen kunnen instemmen de (Irma Krupp, de bekeDde kanonnen-fabriek, bestaat honderd jaar. Het jubileum wordt vooral in de Duitsehe pers druk besproken, aangezien de Duitsehe kei zer, de rykskanselier en verscheidene ministers persooniyk tegenwoordig zyn Wy laten enkele data uit de ont- wikkelingB-geBchiedenis van deze, on- tegenzeggelyk, renzen-onderneming hier volgen. De firma Krupp dankt haar ont staan vooral aan het Napoleontische continentale stelsel. Hierdoor bleef voor de Westfaalsche industrie het Engelscbe gietstaal uit, op welks be werking zy in hoofdzaak aangewezen was. Dit te vervangen door een ge- lyk waardig product is het doel geweest, waarmede in 1812 Friedrich Krupp de firma oprichtte, welke thans haar eeuwfeest viert. Hy begon in het klein met slechts enkele arbeiders, en voorspoedig is zyn werk allerminst geweest. De eene proefneming na de andere mislukte, zonder dat hy er in slaagde, een aan het Engelsche gelykwaardig gietstaal uit zyn smelt-oven voort te brengen. Ten slotte boette hy er zelfs het grootste gedeelte van zyn vermogen by in, zoodat hy in een kleine opzich ters-woning met zyn familie de laatste levensjaren siy ten moest,met slechts een kleinen smelt-oven in de nabyheid, om daar zyn proefnemingen voort te zet ten. Toen hy in 1826 stierf, was hy een gebroken man. Zyn zoon Alfred Krnpp, die reeds op vyftien-jarigen leeftyd de erfenis van zyn vader aanvaardde, slaagde er echter in, door noesten vijjt en werd Drouet gedood? Omdat hy de verkeerde lade opende. Hy drukte op de veeren aan de rechterzyde der tafel inplaats van op de linker. De mooie Julie had zieh vergist in links of rechts, daar haar meesteres waarachyniyk met den rug naar haar toe stond, toen Jnlie haar de lade zag openen. Het vermoeden van Julie's vergissing wordt zekerheid als zy Vantine de combinatie wyst en ook hy wordt gedood. Ik ontdekte dus heel een voudig de geheime lade". „Ja", zei ik, „en toen?" „Toen nam ik de juweelen eruit, nam ze mee naar een koopman in imitatié-juweelen en zocht duplicaten ervan, die er zoo goed mogeiyk by- kwamen. Het heeft heel wat moeite gekost, een goede Imitatie van dien grooten steen te vinden". Hy nam hem op en hield hem tus- schen zyn vingers omhoog. Prachtig, nietwaar?" Bigot glimlachte. „Het is de Mazarin", zei hy, „en is drie millloen franc waard. Er is een imitatie in bet Lonvre". „Dat is dus waar vroeg ik. „Cro chard heeft ons de geschiedenis ver teld". „Het is onbetwistbaar waar", zei Pigot. „Het is geen geheim het is alleen maar iets, dat iedereen ïb ver geten". „Welnu", vervolgde Godfrey, „nadat ik de imitaties had gevonden, rolde ik ze in de watten en legde ze in de lade, zorgend den Mazarin het onderste te leggen, waar ik hem ook had ge ook door het geld van bloedverwanten geholpen de, naar het scheen, tot ondergang gedoemde onderneming van zyn vader te doen opleven en den grondslag te leggen voor den grooten bloei, waarin de firma zich thans ver heugen mag. Zy heeft na haar eigen mynen, niet alleen in Duitschiand.doch ook in Spanje. De fabriek te Éssen alleen reeds telt zeven-en-dertig-dui zend man personeelin het geheel heeft zy niet minder dan zeventig duizend arbeiders in haar dienst. De oorlog vond natuuriyk in de firma een krachtig beschermster en verde digster zy leefde er van. Hoe anders zou evenwel over de gansche be schaafde wereld een jubileum worden gevierd van een firma, welke zieh in dienst van het vredes werk had ge steld I Het werk van den vrede vordert in onze „eeuw van beschaving" helaas niet {noemenswaard. Een oogenblik vertrouwde men, dat de oorlog tusschsn Italië on Turkije weldra tot het verleden zou hehooren heette het niet, dat er ernstige vredes onderhandelingen aan den gang wa ren De Popoio Romano, een blad, dat met de Italiaansche regeering innige relaties onderhoudt, zegt thans ge machtigd te zyn te verklaren, dat de berichten omtrent in gang zynde vredes onderhandelingen een belache- lyk verzinsel moeten geheeten worden. Welke waarde thans te hechten aan de mededeelingen van de Tribune de Oenève, welk blad met beslistheid volhoudt, dat er wel degelijk te Eviau in Zwitserland onderhandelingen worden gevoerd tusschen den zeer invloedrijken Tnrkscben politicus Said Halim Pasja on den italiaanschen vertegenwoordiger Fusinato Het valt moeiljjk uit te maken. In den tyd der komkommers komt men zoo vaak voor vreemde dingen te staan. Volgens het Zwitsersche blad even wel, dat beweert zyn inlichtingen uit zeer betrouwbare bron te hebben welke krant beweert dit niet zou Tarkye daarby hebben aangeboden, de Italiaansche bezetting van en het bestuut over Tripolitaulë en Cyrenalea te erkennen onder voorwaarde, dat Italië beiden provincies een politiek zelfbestuur toestond, onder souverei- niteit van den sultan en onder regee ring van een islamitiseh onderkoning, voor welken post Said Halim Pasja zelf dan aangewezen zou worden. Wy zullen het afwachten. In Tarkye volgen de gebeurtenissen elkander snel op. Het nieuwste is thans de ontbinding der Kamer. Zy is niet onverwacht gekomen. Maar toch heeft de wyze, waarop de regeering thans deze ontbinding be werkstelligde, veel van een staats greep. Als bet ware by verrassing heeft zy den Senaat doen beslissen, vonden". „Het was goed, dat je daaraan dacht", zei ik, „anders had Crochard stellig argwaan gekregen". Glimlaohend keek Godfrey my aan. „Myn waarde Lester, hy wist, dat alleB verloren was, zoodra hy het eerste pakje opende. Denk je, dat men hem kon bedriegen? Nog niet door de beste imitatie ter wereld." En toen herinnerde ik my, dat Cro chard een kleur had gekregen, toen hy het eerste pakje opende. „Ik verlangde hem niet beet te nemen", verklaarde Godfrey. „Ik wilde hem alleen een kleine verrasBing bereiden. En dan te denken, dat ik er niet by was, om het te zien!" „Maar als hy wist, dat het imitaties waren", zei ik, „waarom beeft hy dan de moeite gedaan, ze te stelen?" „Dat heeft my gisteravond verbaasd", zei Godfrey, „en eeriyk gezegd, ver haast my dat nog". „Misschien heeft hy toch de eehte steenen", sprak Grady, „misschien zyn dat de imitaties". Pigot nam den Mazarin op en keek er naar. „Deze is tenminBte echt", zei hy even later. „En ik twyfel niet, of de andere zyn het ook". Grady, nog steeds ongeioovig, nam een der briljanten in de hand en haalde hem over het vensterglas. Een diepe krab bleef achter. „Ja", gaf hy onwillig toe, „ik geloof, dat het echte diamanten zyn". En hy ging weer zitten. „En nu, heeren", vervolgde Godfrey, dat deze Kamer eigenlijk een voort zetting van de vorige Kamer was waarbjj dus de jongste verkiezingen feiteiyk van nnl en geener waarde, en de mandaten van alle toenmaals nienw-gekozen leden nietig werden verklaard zoodat haar zitting-tijd thans wettelyk was verstreken en de Kamer als ontbonden moest worden beschouwd. Het bijeenroepen in buitengewone vergadering van den Senaat is zoo geheimzinnig mogelyk geschied. Zy, die niet ingewjjd waren, wisten er niets van. Het gansche kabinet woonde de vergadering by. De be slissing der ministers, om aan te dringen op verdaging der Kamer, is bet gevolg van telegrammen, van de byzondere commissie uit Albanië ont vangen. ,In die telegrammen wordt gezegd, 'dat er, in geval de Kamer niet uiteengaat, ernstige verwikkelin gen in Albanië te vreezen zyn. Dit neemt niet weg, dat, met de ontbinding der Kamer, nog lang niet aan alle eischen der Albaneezen is voldaan. Zy verlangen nog vorming van een nieuw kabinet, uitdeeling van wapenen, erkenning der Albaneesche taal als officieels taal, aanstelling uit sluitend van Albaneesche ambtenaren, en ten slotte de in-staat-van-bescbuldi- ging-stelling van alle ministers uit de beide vorige kabinetten. Men vreest echter en niet ten onrechte dat, wanneer deze eischen zyn ingewilligd, de opstandelingen weer nieuwe zullen gaan stellen, welke ten slotte op niet minder dan de er kenning van volkomen zelfbestuur zullen uitloopen. Welke ernstige verwikkelingen hier uit zouden kannen ontBtaan, biykt uit een artikel van de Retej, het Bul- gaarsche regeerings-gezinde blad. In een artikel, biykbaar van de regeering afkomstig, wordt gezegd, dat Bulgarye moet mobiliseeren en aan Tarkye een ultimatum zenden, indien Albanië zelfbestuur krygt. Het wordt weer zeer rumoerig in Europa's klnder-kamer. Teu slotte nog een korte mede- deeling uit Perzië. Volgens een telegram nit Teheran aan Duitsehe bladen doen in de Per zische hoofdstad geruchten de ronde, volgens welke er tussehen Engeland en Rusland geheime onderhandelingen gevoerdzouden worden over den terug keer van den onttroonden sjah Moham med Ali. Het wordt hierby mogelyk geacht, dat Engeland zyn verzet daar tegen zal opgeven voor een behooriyke schadeloosstelling in Zuid-Perzië en wanneer voldoende waarborgen wor den gegeven voor de heropening van het parlement. Maar wy gelooven, dat de Perzen zoetjes-aan vergeten zullen zyn, dat er zoo iets als een parlement bestaat. Eenige moeite, om het byeen te roepen, „nu ben ik bereid, u de diamanten ter band te stellen. Ik zou gaarne willen, dat ze geteld werden en dat u my een bewijs van ontvangst ervoor gaf. „En dan gaat n natnnriyk nw artikel schryven", hoonde Grady, „en zwaait jezelf allen lof toe". „Wel", zei Godfrey, hem aanziende, „vindt je niet, dat ik dien eenigszins heb verdiend En Grady kon slechts blozen en zwygen. „Het artikel is al geschreven. Over tien minuten weet ledereen op straat het en het verhaal zal heel wat opschudding te weeg brengen. Wees zoo vriendelijk de diamanten te tellen. U zult er 310 vinden". „Dat is precies het aantal, dat den grootvorst is ontstolen", merkte Pigot op en begon te tellen. Er waren er 310. „Mr. Shearrow heeft hetbewysvan ontvangst", voegde Godfrey er by. Shearrow haalde een papier uit zyn zak en las het voor. Het bleek niet alleen een ontvangbewys te zyn, maar een volledig verslag van de feiten in het geval, zonder weglating van de bijzonderheden van den diefstal en het sandeel, dat de „Record" had in het herkrygen der diamanten. Grady's gezicht werd steeds rooder. „Ik wil dit stuk niet teekenen", barstte hy uit. „Ik stierf liever". „U zult het teekenen, nietwaar Monsieur Pigot?" vroeg Godfrey. „Zeker", zei de Franschman. „Het is een erkenning van uw diensten, is er sinds maanden al niet gedaan. Volgens een ander telegram uit de Perzische hoofdstad hebben Engeland en Rusland aan Perzië, in afwachting van de sluiting der groote leening, vast een voorschot van één millioen tweemaal honderd duizend gulden toegestaan. Ook al geen gunstig teeken voor Perzië. Want het Russisch en Engelsch geld is niet minder gevaariyk gebleken dan de Russische en Engelsche soldaten het voor dit ryk zyn. Departement van landsverdediging. De Nieuwe Ct. bericht, dat de voor stellen tot het instellen van een depar tement van landsverdediging reeds zyn doorgezonden aan den Raad van 8tate. Binnen dat nieuwe departement zonden voorshands de tegenwoordige departementen van oorlog en van marine als zelfstandige afdeelingen nagenoeg onge"^zigd bljjven voort bestaan. Conferentie voor de veiligheid op zee. In ons vorig nummer berichtten wy, dat de Londensche correspondent van de Vossiechc Zeitung aan zyn blad had medegedeeld, dat de Nederlandsche regeering een internationale confe rentie voor de veiligheid ter zee zou willen byeenroepen. Het Algemeen Handelsblad verneemt thans uit 's Gravenhage, dat hiervan in regeerings-kringen niets bekend is. Tegen de tariefwet. De Ned. Bond van Schoenfabrikan ten, een haast geheel uit katholieken beBtaande organisatie, te Oisterwyk vergaderd, heeft met 24 tegen 14 die u zeer stellig toekomt*. En hy teekende zyn naam meteen sieriyken krul. „Nu jy, Simmonds", zei Godfrey. „Neen, het zal niet gebeuren", barstte Grady woest los. „Biyf waar je bent, Simmonds. Ik, je chef, ver bied je te teekenen". „Neen, Simmonds, hy is je chef niet meer. Hy is al sedert een uur geen politieman meer". Grady sprong op, zyn oogen schoten vonken en hy liep op Godfrey toe. „Wat bedoel je daarmee schreeuw de hy. „Ik bedoel", zei Godfrey, hem pre cies in de oogen kykend, „dat Mr. Shearrow en ik vanmorgen by den burgemeester zyn geweest, hem enkele feiten hebben verteld o.a. hel onderhavige geval en dat ge van middag om twaalf uur uw ontslag hebt gekregen". „Myn ontslag I" brulde Grady, „daar om heb ik nooit gevraagd." „Vertel dat het publiek, als je er lust in hebt", zei Godfrey koeltjes. „Dat moet je zelf weten. Je hadt moeten tc«,foneeren, toen ik het je zei. Nu, Simmonds." Een oogenblik stond Grady als een woedende stier om zich heen te staren en ik verwachtte half, dat hy zich op Godfrey zou werpen; maar in plaats daarvan drukte hy zyn hoed op zyn hoofd, stapte naar de deur, opende ze met een ruk en sloeg ze achter zich dicht. (Slot volgt.)

Goessche Courant | 1912 | | pagina 1