GOESCHE mmh BIJVOEGSEL WREËDHEID. Landbouw, Veeteelt en Visschertj. Recntzakeii. IJit de Pers. Industrie. Provincienieuws. 3i)eia«ng<l Nieuws. Stadsnieuw s. VAN DE van ZATERDAG 20 JULI 1912. Wy allen zyn wreed. Wjj zy'n wreed in ons spreken, ons handelen, ons denken. In ons is een drang om anderen pyn te doen in wat wjj weten, dat hun Hef is en hen gelukkig maakt. En de tegenspoed van onzen buurman, het ongeluk, dat anderen heeft getroffen, het geeft ons leedvermaak, het brengt ons maar al te dikwijls de gelegenheid, wreed te zijn, waar aan ons medelijden en onze liefde zoo groote behoefte was Wee den armen mismaakte, den ongelukkige, den maatschappelijk zwakke, die zich op onzen weg durft plaatsen, die het waagt, zich op te heffen uit den ellendigen toestand, waarin de omstandigheden hem heb ben gebracht! Want aanstonds ont brandt onze toorn en ln heftige woor den zullen wy hem verwijten zfjn mismaaktheid, het ongeluk, dat hem trof, en dat toch ook niet zjn werk was, dat toeh ook reeds hem drukte, zwaarder soms dan eenig buitenstaan der kon vermoeden. Wy zyn wreed in ons handelen. Of was het niet onze aangeboren wreed heid, wanneer we als kleine jongens uren lang gebnkt lagen voorde slacht plaats van den slagerswinkel, opdat niets aan ons oog zou ontgaanis het niet de wreedheid van een volk,trotsch op zyn beschaving, wanneer het zich verlustigt in het doodmartelen van den stier in de arenawijst het niet op het dierlyke in den mensch, wan neer, by het uitvoeren van een dood vonnis, duizenden en duizenden zich groote opofferingen getroosten, opdat geen enkele stuiptrekking van het ongelukkig slachtoffer hun zal ont gaan Wy zyn wreed in ons denken. O, als ons eens bekend waren al de gedachten der mensehen, al die stille hoop, die dikwijls maar al te goed verborgen wenschen, hoeveel leed vermaak, hoeveel wreedheid, onzeg bare wreedheid zouden we niet aan treffen bij hen, die ons als vrienden tegemoet traden! Wij zijn wreed, niet tegen ons zelf, maar tegen alles, wat rondom ons is. Wreed tegen onzen naaste, tegen wat hulpeloos is en zwak, wreed ook tegen het dier, dat in onze macht is en zich niet kan verdedigen. Waarom zyn wy wreed? Omdat de natuur, de geheele natuur, hoe wonderlyk en hoe kunstig, wreed, in-wreed is-, omdat niets en niemand zal leven, dan door den dood en den ondergang van anderen. Om televen moeten wy ons voeden, en om ons te voeden, moeten wy dooden. Wy dooden en eten, wat de natuur heeft geschapen en wat daarom recht had te leven, even goed als wyzelf. De natuur is onbegrfipelyk, maar ze is wreed. Ze schiep de meest kunstige combinaties, de schoonste vormen, de ingewikkeldste organismen maar zy schiep ze zoo, dat de sterkere den zwakkere moest vernietigen. Wjj bewonderen de spin by het weven van haar net, wy staan niet begrypend voor een natuur, die dat kleine organisme in staat stelde, een dergeiyk kunstwerk te vervaardigen, maar wy bedenken tevens, dat heel dat ingewikkelde vlechtwerk slechts één doel heeft, een in-wreedaardig doel, het vangen van de vlieg en het overleveren van de levende, hulpe- looze prooi aan het doodende gif van den vyand. Wy bewonderen den for- schen kop, de prachtige Blagtanden van den koningstijger, maar wy be denken, dat zy slechts zoo zyn ge schapen om des te krachtiger in het lichaam van de prooi te dringen. En zelfs de roos in onze tuinen, de bloem, geschapen als sieraad van onze woningen, zy kon niet leven zonder dorens, zonder een wapen tegen de aanvallen van voortbrengselen dier zelfde natuur. Heeft dat ons wreed gemaakt, die eindelooze struggle for life, dien ouderlingen stryd en vernietiging van alles, wat leeit, die noodzakelijkheid te dooden en zich te verdedigen? Heeft de roos dorens, omdat zy bestaat, of bestaat zy nog alleen, omdat zy dorens had Wy weten het niet, maar waar wy slechts leven door anderer ondergang, daar werden wy heel dikwyis tot wreedheid gedwongen, daar moesten wy menigmaal pyn doen, waar wy, o zoo graag, anders wilden. Want dit is het mooie in ons, dat wy, ondanks alles om ons heen, on danks de natuur in haar verfijnde wreedheid, voelen, dat wy niet goed handelen, dat wy niet gehoorzaamden aan een stem in ons binnenste, wan neer wy de wapens opnamen om hul- peloozen te treffen. Laten wy daarom niet te wreed zyn, niet alleen tegenover onze medemen- schen, maar ook niet tegenover do die ren. Zy, hulpeloos aan ons overge leverd, hebben in de eerste plaats recht op onze bescherming. Zy begrypen niet, dat de natuur onze wreedheid gebood, zy weten het niet, dat wy slechts doo den om zelf te kunnen leven en de taliooze hulpbehoevende dieren, door ruwe handen neergeveld, het kleine konyntje, door hagelkorrels getroffen, beseffen het niet en in hun nameloos lyden hebben de gebroken oogen slechts één vraag, één groote vraag van niet begrypen, waarom Omdat, mijn klein konyntje, de na tuur, de wreede natuur het gebiedt!... Een commissie, vertegenwoordigend* de afdeelingen der Zeeuwsche Land- bouwmaatschappy, kwam Dinsdag alhier tot overeenstemming omtrent de voorwaarden, waarop aardappelen in onze provincie zullen worden ge leverd. Aan deze voorwaarden heeft de Ned. Bond van handelaars in aardappelen zyn goedkeuring gehecht. De arbitrage-voorschriften zullen zoo spoedig mogelyk worden ootwor- worpen en vastgesteld, terwyl de modellen-koopbriefjes binnenkort aan de leden zullen worden toegezonden. Arrondissenwnts-Jiechtbank te Middelburg. In de zitting van heden zyn ver oordeeld wegens Feitelijke aanranding der eerbaar held: A. v. K., 16 j., Schore, tot f 10 b. s. 14 dagen tuchtschool, (eisch 4 maanden tuchtschool). Heden stond voor bovengenoemde rechtbank terecht J. G., 29 j., arbeider te Wolfertsdyk, thans gedetineerd te Middelburg, beklaagd van ontuchtige handelingen met een minderjarig meisje. De officier van Justitie eischte een gevangenisstraf van één jaar met aftrek van de preventieve hechtenis. Kuyper en Lohman. In De (chr.-hist.) Nederlander, het blad van jhr. mr. De Savornin Lohman, komt een scherp artikel voor, dat door de antirevolutionaire pers vermoedely k met weinig instemming zal worden ontvangsn. Wy laten het hier volgen: De antirevolutionaire pers is er steeds op uit, de antirevolutionaire Kamerleden te complimenteeren over hun zwygzaamheid ook by de gewich tigste wetsontwerpen. Voor de Chris- telyk-Historischen, die zoo vry zyn hunne bezwaren openlyk te bespreken, heeft die pers niets over dan minach tende sneers. Wy hebben daar maar liefst het stilzwygen toe gedaan. Maar in de laatste dagen voelt die pers, naar het schijnt, zich toch wat onrustig. De Bakkerswet is jaren lang in behandeling geweest. Niemand scheen van bakkerstoestanden beter op de hoogte dan de minister Talma, de man van Patrimonium, waarin de quaestie voortdurend besproken was. Van verschillende zijden kwamen er bezwaren; maar van de antirevo lutionairen hoorde men niets, 't Waren vooral antirevolutionairen en enkele radicale R.-K., die maar steedB op behandeling aandrongen, ook toen zy, die voor een échec vreesden, deu minister dat échec wenschten' te be sparen. De C.-H. worden in de a.-r. pers voortdurend, om hun bezwaren, in een hatelyk daglicht geplaatst. In de Kamer zwegen de antirevo lutionairen, wier roeping het immers is goed te keuren wat op de party- programma's staat, en daarmee uit. Alle antirevolutionairen, op een paar uitzonderingen na, hielpen, zonder aan het debat deel te nemen, als één man de amendementen verwerpen, die van Christelyk-Historisehe zyde (De Visser, Snoeck Henkemans, De Geer) werden voorgesteld, om aan de bezwaren tegemoet te komen. De wet moest er door, zóó als minister Talma haar ontworpen had. Maar toen de eindstemming kwam, viel het ontwerp met groote meerder- derheid. Slechte vijftien antirevolutio nairen voort Verscheidene hunner bleven weg hetgeen hun, door de geestverwante pers, als een groote daad wordt aangerekendZwygende leden, die met geen woord hun poli tieke „bondgenooten", de christelyk- historischen, hadden gesteund, toen dezen het ontwerp aannemeiyk poog den te maken hebben mee het ontwerp doen vallen. Maar men zat toch een beetje verlegen met den chef. 't Ging toch moeiiyk, alleen die afvallige christelyk- historischen te brandmerken, waar de leider zelf door zyn afwezigheid by de stemming geschitterd had, tengevolge waarvan een deel zyner volgeUngen den noodigen moed kreeg, om door stemming of onthouding de totstand koming van het ontwerp te very de len. En wat geschiedt nu? Eerst schryft De Standaard, in echt Wy moeten hier uitdrukkelijk de aandacht vestigen op den heer Mid delberg, die wél gepoogd heeft het ontwerp te verbeteren door te «temmen voor amendementen van C. H. en tevens stemde vóór het ontwerp. Een zelfstandigheid van oordeel, die wel dadig aandoet. Kuyperiaansehen styi. een stuk,waarin Patrimonium, dat zich hier en daar uiterst verbolgen betoónde, ln gloeiende bewoordingen geprezen werd over de heftigheid, waarmee het aan zyn ver ontwaardiging lucht gaf. Zóó moest het gaan. Dht was leven. Dht beloofde ook voor de tot-komst Het volk moet zich doen hooren; zelfs het woord .keften" werd gebezigd. Maar het merkwaardige artikel eindigde met de leuke opmerking, „dat 't om Christus" wille, ook voor het antirevolutionair beginsel heeft te yveren, ja, dat zelfs 't hebt Qod lief gaat vóór 't Hebt uw naasten lief, hebben onze broeders daarby waarlijk niet vergeten. „Alleen maar, hun was niet gezegd, dat dit er in zat.' Die goede Patrimoniërs I Zy zyn zoo goed; keffen moeten ze: „met klem moet de democtatische toon worden ingezet"dat „schijnbaar goedmoedige Patrimonium kan, als 't er op aankomt, zyn tanden laten zien". Maar ze weten uit zich zelf niet waar het eigenlijk om gaat. Jaren lang maken zy veel beweging, zetten een actie op touwpraten er wat op losmaar „de leiding was verkeerd" „hun was niet aangezegd, dat het wetsontwerp in stryd was met het eerste gebod „God lief te hebben'. Zoo iets moest De Nederlander eens gezegd hebben! Misschien heeft De Standaard wel gevoeld, dat zóó toch een weinig te erg met de goede liên werd gesold. Ten minste levert het blad thans uit voerige betoogen om het standpunt te verdedigen, door de dissentieerende antirevolutionairen tegen de Bakkers wet ingenomen, redeneeringen zooals de Chrtstelyk-Historischen er vele hebben gehouden, toen het nog tijd waal In 't voorbijgaan merken wy op, dat De Standaard nog geen woord gezegd heeft over een andere puzzle, die er ook „in zit"; n.l. of het misschien niet strydig is met dat andere gebod, „gy zult uwnaaBte liefhebben als u zeiven," wanneer de wet een bedrijfsvorm onmogelijk maakt, die zich ontwikkeld heeft onder de bestaande wetgeving, en die op zich zelve ook niet in stryd is met de wetten der zedelijkheid. Of het wel aangaat anders dan in nitersten nood een rechtmatig bedryf te ver nietigen ter wille van anderen, die hetzelfde bedryf op andere wyze uit oefenen Laat ons hopen, dat ook deze puzzle nog tijdig zal worden onder de oogen gezien. Dat het nu althans zal worden „aangezegd" terwijl de zaak in behandeling is. Doch om op de zaak terug te komen. Thans, nu de zaak is beslist, komt men met argumenten aan, niet in de Kamer, maar in de pers. Is dat niet teekenend ln de Volksvertegenwoordiging zwijgen en stemmen. Alleen by groote gelegenheden eens een groote, prin- cipieele oratie. Door een leider. Maar een gewoon lid moet overtuigd zyn als hy binnenkomt; en behoeft niemand te overtuigen, want alles is van te voren gereed gemaakt. Die niet mee gaat, is een „brekespel". Buiten de Volksvertegenwoordiging heeft men het „hoofdblad", dat de lynen trekt. Hebben de volgelingen 't niet goed begrepen, dan moeten zy nader worden ingelicht. Het volk is wel goed, heeft ook intuïtie, maar het moet hun toch even worden „aan gezegd". Ook dat gebeurt al weer in eigen kring. Geen flink open debat. Met dissentieerende geestverwanten in discussie te treden De Standaard heeft het ons by haar laatBte jubileum nog eens recht duidelijk uiteengezet is zeer ontactisch. Men heeft in de pers alleen met aangesloten geestver wanten te doen, die moeten worden gevormd naar het inzicht des leiders. Men ziet wat op die wyze terecht komt van een open en vrjje discussie ten aanhoore des volks en van een billyke beoordeeling van dissentiee rende medestanders, alsmede waar toe de volksvertegenwoordiging zelve verlaagd wordt. Voortdurend blyven wy op deze manier van handelen de aandacht vestigen. Er zyn er, die aan de methode der christeiyk-historischen de voorkeur geven, al ïydt de eenheid soms daar onder. Ons schynt zy met den aard onzer instellingen meer in overeen stemming, dan de leiding der anti revolutionaire party. Op de dezer dagen gehouden nationale tentoonstelling te Meppel werd de firma P. Molenaar Co. te Westzaan voor haar welbekend artikel Kindermeel bekroond met de gouden medaille. Een benoeming. De heer J. J. Ochtman te Goes is, voor den tyd van vyf jaren, benoemd tot lid van het college voor de visscheryen. Borsselen. Door het Kiescollege der Ned. Herv. Kerk werden op het drietal voor predikant geplaatstds. De Jong te 's-Heerenhoek, ds. Van 8eims te Grypskerk (W.), da. Van Essen te Hcadekenskcrke en onmid- deliyk daaruit beroepen ds. J. A. van Selme te Grypskefke (Walcheren). 's-Heer Hendrikskinderen Het door den heer standaart, kerkorgel fabrikant te Rotterdam, in het kerk gebouw der Ned. Herv. Gem. alhier aangebrachte pneumatische kerkorgel, is, op de schildering na, ter ingebruik neming gereed. Het college van kerk voogden en notabelen is zeer tevreden over het degelijke werk. Deinwyding zal plaats hebben op Zondag 28 Juli a.s. 's avonds 6 uur. 's-Heerenhoek. Ook hier wordt getracht, een geitenvereeniging te stichten, waartoe de heer T. B. E. Kielstra uit Middelburg a. s. Maandag een lezing zal houden over de ver betering van het geitenras en het oprichten eener geitenfokvereenigine. Mogen vele belangstellenden aanwezig zyn. Hoinkenszand. By de Woensdag alhier gehouden raadsvergadering waren afwezig de heeren J. Braamse en lz. Wyterschout, beiden wegens ongesteldheid. Mededeeling werd ge daan van diverse ingekomen stukken. De jaarwedden van het onderwyzend personeel werden in overeenstemming gebracht met de nieuwe militiewet. De begrooting, dienst 1912, werd ge wijzigd in verband met de zeBde storting op de aandeelen der Naaml. Vennootschap Waterleiding Maaty. Zuid-Beveland. De voordracht voor zetters by de Ryks directe belastingen werd als volgt opgemaaktH van Iwaarden, Marts. Rijk, J. Dekker en C. Ryk Jz. De staten van oninbare posten Hoofdelyken Omslag en Hon denbelastingen werden vastgesteld overeenkomstig het advies van B. en W., op een bedrag respectievelijk van f81,34en f 2. Aangeboden werd de rekening over 1911 met een goed slot van f 579,00 V*. Drie reclames H. O werden in behandeling genomen,waar van een aanslag werd gehandhaafd. Twee werden verminderd overeenkom stig het advies van B. en W. De heer C. v. d. Swaluw, onderwijzer, werd met algemeens stemmen herbenoemd tot lid van de commissie van school verzuim. Tot ambtenaar van den B. S. werd benoemd de heer Chr. Glerum, ambtenaar ter Secretarie. Nn dezer dagen het bessen pluk ken geëindigd is, zyn er velen bezig met bloembollen pellen, ofschoon biervoor de verdiensten niet zoo grof zyn. Kloetlnge. Dezer dagen had de zoon van den heer G. uit Goes, terwyl hy met eenige kameraadjes in de Groe, by de hofstede van den heer Baan het zwemmen was, het ongeluk, met zün hoofd in de modder te blyven steken. Men trok hem er bewusteloos uit en Blaagde er na een half uur in, de levensgeesten weer op te wekken. Twee gedeelten van de hoofd buizen der Z.-Bevelandsche drinkwa terleiding zyn heden met elkaar ver bonden. By de leidingen der B. W. B. I. by de z. g. n. „hooge heulen", bestond tot nog toe geen gemeenschap met de buizen. Thans is ook deze tot stand gekomen; de buizen zyn even- wel niet in de diepte gelegd, maar liggen op yzeren bruggen langs de steenen dammen over de breede wa tergangen. Om vorstvry te zyn worden ze met asfalt en gummi geisoleerd. Kapelle-Blezelinge. Ds. B. Meyer te Brouwershaven is beroepen by de Ger. Kerk alhier. Krulnlngon. Ds. H. Enserink te Zuidwolde 1b beroepen by de Ger. Kerk alhier. Kolijnsplaat. Voor de vacante betrekking van hoofd der openbare lagere school alhier heeft zich, na herhaalde oproeping, slechts één solli citant aangemeld. Rilland-Bath. Heden zullen de hoofdbuizen der waterleiding van uit Noord-Brabant en Zuid-Beveland ver bonden worden, wat geschieden zal naby den dyk van den Völckerpolder. Donderdag had de vraehtryders- knecht M. Karelse, alhier, de onvoor zichtigheid, dat hy op een in beweging zynden wagen wilde klimmen.Hy gleed uit en kwam met zijn rechterhand onder een der voorwielen. Een ge deelte van den duim werd hem af gereden. In de Donderdagavond gehouden vergadering van Kerkvoogden der Ned. Herv. Gemeente alhier is geko zen tot president-kerkvoogd de heer G. Israëls Sr., zulks ter vervanging van den heer J.Vermeulen, die wegens vertrek als zoodanig had bedankt. Op de voordracht voor onder- wyzeres aan de O. L. school te Rilland komen voor: Mej. Th. J. van Pienbroek te Vlissingen; mej. E. Larooy te Oolt- gensplaat; mej. G. G. Berends te Bergen op-Zoom. Wolfertsdijk. Door de groenteteelt- vereeniging alhier zyn de eerste augurken verzonden, welkeingebracht waren door den heer A. C. J. Noteboom. De beis van ben heer Kakhbeeke. Naar men aan de West meldt, hebben de directeur van den Landbouw en de landbouwkundige, de heer Kake beeke, een bezoek gebracht op de plantage La Ressource en de vesti gingsplaats Domburg in W. Indië. Ook de schooltuin vaD Domburg kreeg oen bezoek. Men meent te veronder stellen, dat de tuin op genoemde heeren een byzonder goeden indruk heeft gemaakt. Zy zyn van meening, dat het onderwys in een landbouw kolonie, op die manier gegeven, niet anders dan vruchtdragend moet zyn. Jammer, dat ze den tuin niet gezien hebben toen hy in vollen bloei stond I En toch waren ze blijkbaar zeer te vreden over wat ze te zien kregen. Ook het systeem van onderwijs geven op genoemde school vond byval. De heer Kakebeeke heeft beloofd over twee maanden terug te zullen komen. Een bezoek. Een gezelschap leden van de Tou ring Club de Belgique zullen per ry wiel een driedaagsch reisje naar Zeeland maken. Zondag komt het gezelschap uit Brussel, over Bergen op-Zoom, Scherpenisse en Gorishoek over de Ooster Schelde naar Goes, waar ge soupeerd en gelogeerd wordt in het hótel De Zoutkeet Maandag vertrekt het gezelschap naar Walcheren, ter wyl Dinsdag verschillende plaatsen op dit eiland en in Zeeuwsch-Vlaan- deren bezocht worden. Vaeantiekaarten. In afwijking van vroeger is het thans met vaeantie kaarten geoorloofd, op het station van vertrek of onderweg in een hoogere klasse over te gaan. Om met een vacantiekaart 3e klasse iu de 2e over te gaan, of met een vacantiekaart 2e in de le klasse, moet men een gewone plaatskaart 3e klasse bynemen. Om met een vacantiekaart 3e klasse in de le over te gaan, moet men een gewone plaatskaart 2e klasse bynemen. Deze supplementskaarten kunnen door de hoofdconducteurs worden afgegeven. Verdronken. De 68-jarige K. te Schiedam, die zyn zoon zou helpen verhuizen, is Donderdagmorgen, met een vracht stoelen op het hoofd de Mariastraat aldaar uitkomende, in de Nieuwe Haven geloopen. Hy werd spoedig op het droge gebracht, maar bleek toen reeds overleden. In zinkenden toestand. Een met schelpen geladen tjalk geraakte Woensdagmorgen in de Zuiderzee lek, zoodat het schip spoedig in zinkenden toestand verkeerde. Een Volendammer botter kwam ter hulp en nam de tjalk op sleeptouw. Door hard aan de pompen te werken wist men de tjalk drijvende te houden en de haven van Hoorn binnen te brengen, waar men het schip op het droge liet loopen. Inbrekers gearresteerd. Onlangs werd te Hilversum ingebroken in de villa van den heer Dill m a n aan den Soestdyker straatweg. Verschillende zilveren en gouden voorwerpen wer den de buit van de inbrekers, die per rywiel naar het buitenland vluchtten. De één bracht het niet verder dan Winterswijk, alwaar hy werk vond. Hy werd echter opgespoord, gearres teerd en naar Hilversum overgebracht. De ander trok naar Duitschland en is daar nu ook aangehouden. Zyn uitlevering is aangevraagd. Door de hitte bezweken. Dinsdag avond is de 8i-jarige C. H. R., in de Tweede Pynackerstraat te Rotterdam, door de warmte bevangen en ineen gezakt. H(j werd by een 'amilielid in de Zaagmolenstraat binnengedragen, waar slechts de dood kon worden vastgesteld. Inbraak in een Stadhuis De Utr. Ot. verneemt, dat Dinsdagnacht in een paar bureaus ten Stadhuize te Utrecht een inbraak heeft plaats ge had. Er is, tot zoover men kon nagaan, niets vermist. Zeer waarsehyniyk hebben de da ders gehoopt geldswaarde te vinden, doch niets naar hun gading werd gevonden. De politie is terstond een grondig onderzoek begonnen. Reeds een vyftal personen werd in verhoor genomen, doch niemand is gearresteerd. Proces-verbaal opgemaakt. Door de politie te Middelburg is proces verbaal opgemaakt tegen de hoofd agenten der lotery-vennootsehappen „De Tydgeest" en „Het Witte Kruis" aldaar, ten einde een gerechtelijke uitspraak in deze veelbesproken zaak uit te lokken. Gedood. Een 7-jarig toontje van den timmerman H. Zwals, te.Erm, ging met een paar broertjes de koeien uit het land halen. Hy wilde een paard, dat daar liep, wegjagen, doch het dier s'oeg achteruit en trof het kind in het gezicht, dat geheel werd stuk geslagen Het kind overleed eenige uren daarna. Een benoeuing. De heer A. A. Beerens, surnumerair by de Post en Telegrafie alhier, is met ingang van 16 Juli benoemd tot commies 4e klasse. Voorgewende inbraak. Naar aan leiding van een bericht betreffende een inbraak by Van dor Minne te Hoeven (N. Br.), waarby f 475 zou ontvreemd zyn, heeft de marechaussee een uitgebreid onderzoek inaesteld en heeft zij eindelijk de vrouw tot de

Goessche Courant | 1912 | | pagina bijlage 1