N°. 79 1912. Zaterdag 6 Juli 99"* jaargang. De onzichtbare Dood. Bij dit do, bekoort een Bijvoegsel. De politieke kwakzalver. FEUILLETON. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Pr|s per kwartaal, in Goes 0,75, huiten Goes, franco 1)28. Afzonderlijke nommers 5 cent. Inzending van advertentiën op Maandag en Woensdag vóór 2 uren, op VRIJDAG vóór 12 uren. De prijs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 ct., elke regel meer lOct. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, hnweljjk- en doodsberichten en de daarop betrekking hebbend* dankbetuigingen worden van 1—10 regels 1,— berekend. Bewgsnummers ;6 cent, Telefoonnummer 32. Directeur A. F. A. van Setbbs. Uitgave van de 'Naaml. Vennootschap .Goesehe Courant". Hoofdredacteur W. j. C. van Santen. GOESCHE COURANT. Men kent de vreemdsoortige rol, welke de politieke kwakzalver dr. Kuyper vóór en tijdens de behandeling van het ontwerp-bakkerswet heeft gespeeld. Niet alleen schreef hij het, hij verklaarde ook rondweg, in dit opzicht niet met den .dierbaren" Talma te knnnen medegaan. Maar, toen het in de Tweede Kamer der Staten-Generaal op stemmen aankwam, werd tevergeefs op het stemgelnid van den gecompromitteerden „van God gegeven" leider gewacht. De heer Abraham Kuyper had er de voorkeur aan gegeven, achter de coulissen te verdwijnen. Na is er echter in breede kringen protest aangeteekend tegen de ver werping van de Bakkerswet. Bijzon derlijk roeren zich de arbeiders, die In „christelijke" organisaties zijn on dergebracht. Zjj hadden van de coalitie en ook van den man, die het eenmaal uitsprak, dat de kleine lnyden niet konden wachten, geen dag en geen nacht, anders verwacht. Men kent onze bezwaren tegen het verworpen ontwerp-bakkerswet van den heer Talma. De Minister had zich op sleeptouw laten nemen door de sociaal-democraten. Nn zij het verre van ons, te verwerpen alles, wat van soeiaal-demoeratische zijde komt, maar het mag toch verwondering wekken, dat een Minister, behoorend tot een Kabinet uit de rechterzijde, zich de wet laat voorschrijven door liedeD, wier politiek een eenzijdige en eng hartige is. De sociaal-democraat, die zijn kracht alleenlijk zoekt in het afbreken, en niet de handen uit de mouw durft Bteken, als hij wordt gevraagd, mee op te houwen, kan toch waarachtig niet de aangewezen persoon zijn, om den toon aan te geven, waar het onze sociale wetgeving betreft. Immers: de sociaaldemocraten hebben een merkwaardige overeen komst met de bekende vronwen van de vischmarkt. Zij overvragen. Laten wij, om matig te blijven, zeggen honderd procent. Als er morgen aan den dag een partij komt, welke twee honderd procent overvraagt, loopt het „bewuste" proletariaat tot bóétr over. Het kan ons alleen verwonderen, dat deze party nog niet in het leven ge roepen is. Doch laten wy niet afdwalen. Dat de vrijzinnigen van allerlei sehakeering tegen het ontwerp bak kerswet hebben gestemd, lag volkomen in de lijn der liberale politiek. De wet was veel te eenzijdig opgezet, en, alle waarschuwingen ten spijt, heeft Minis ter Talma aan zijn ontwerp vastge houden, prat op den stenn zijner nienwe bondgenootende .sociaal democraten. De houding des heeren Talma is onverdedigbaar geweest. Had hy geluisterd naar de waarschu wingen, welke ook nit eigen kamp tot hom gekomen zyn, wy zonden een ontwerp-bakkerswet gekregen Uit het Amerikaansch. „Op een dag was ik op de boot en i*g neer op de passagiers derde klasse, toen ik Georges Dronet opmerkte, die daar rondslenterde. Ik was versteend van verbazing en toen hy opkeek en onze blikken elkander ontmoetten, kwam hy zoo dicht mogeiyk by my en beval mü, hem dien avond ergens te ontmoeten. Toen hoorde ik van *yn plan. Hy wilde zelf de brieven bemachtigen en ze verkoopen.* „Aau wien vroeg Godfrey. Aan hem, die het meest ervoor be taalde", antwoordde Julie, alsof zoo- iets vanzelf sprak. „Zy zouden eerst madame worden aangeboden tegen tien duizend frank ieder; als zy weigerde, zou hy ze den hertog aan bieden die ze stellig zeer graag in handen zou willen krygen Da gesluierde dame rilde en legde instinctmatig haar hand op haar boezem, om zich te overtuigen, dat het kostbare pakje veilig was. Daarna", vervolgde Julie, „lag ik langen tyd wakker in mijn hut om «Ml middel te vinden, dat dit ken hebben, waaraan de Tweede Kamer der Staten-Generaal haar goedkeuring kon hechten. Dat men ter burgerlijke" linkerzyde de soeiaal-demoeratische bondgenooten van Minister Talma hebben zich vrywillig buiten de bur- geriyke gemeenschap geplaatst wel degeiyk de slechte toestanden in het bakkersbedrgf wil verbeteren, is ge bleken eerstens nit de rede van den oud-Minister Goeman Borgesins, toen hy zpn stem tegen het wetsontwerp- Talma motiveerde, en tweedens nit het feit, dat de unie-liberalen onmiddel- ïyk bereid gevonden zyn, een nieuw ontwerp-bakkerswet in te dienen, waaraan niet de fouten kleefden van het ontwep des heeren Talma. Dit staat als een paal boven water de vryzinnigen knnnen hnn stem tegen het ontwerp-bakkerswet van Minister Talma voor hun kiezers op afdoende wyze motiveeren. Maar de politieke charlatan Kuyper Hy schreef er tegen en sprak er tegen. Doch, toen het op stemmen aankwam, was de „van God gegeven" antirevolutionaire held absent. En thans zet hy zy'n immoreel kwak- zalvers-bedryf voort. Wy zeiden het zoo juistin chris- teiyke arbeiders kringen heerscht ont stemming over de verwerping van Talma's ontwerp-bakkerswet. Menige motie in dien zin is aangenomen. En de mannen van „Patrimonium" zyn niet achterwege gebleven. Wat doet dr. Kuyper nn? Zegt hy tot de „Patrimonium"-lieden naar antirevolutionairen niet naar Engelschenl—stylMannen-broeders, ge hebt groot gelyk met uw protest Hy deukt er niet aan. Integendeelop de meest cynische wijze gaat hy de mannen van „Patri monium", die hem en zoovele door- dik-en-dnnners op het gestoelte der eere hebben gebracht, hoonen. Hy zegt het zelf in zyn perfide Standaard dat „Patrimonium", nog keffen kan. De huishonden des heeren Abraham Kuyper sehynen, volgens hem, noeh tot blaffen, noch tot byton in slaat. Zelden lazen wij een zóó cynisch stokje als het bedoelde in d^Standaard, het orgaan van den „van God gegeven" leider. Na lezing moesten wy erkennen de bedoeling, den „Patrimonium"- mannen een ezels-trap te geven, ligt er dik bovenop. Het is een stukje, den politieken kwakzalver dr. Knyper waardig.Onoprecht,zooals zyn gansche politiek tot heden toe onoprecht is geweest. Onwaar, zooalB dr. Kuyper's politiek leven onwaar is gebleken. Men pinkt nu eenmaal geen goede vachten van een slechten boom. De man begint, met „Patrimonium" een pluimpje te geven, dat de werk- liedenbond in zake de bakkerswet met znlk een flinkheid is opgetreden. De „christelijke" held durft er natuurlijk niet by te vermelden, dat hy, toen het op stemmen aankwam, zich achter de schermen hield. Een eind verder heet het: dat het den /Standaard-redacteur goed deed te hooren, „met hoeveel klem de demo cratische toon werd ingezet". Brutaler kan het bijkans niet van den man, voorkomen, want ik had wei begrepen, dat Drouet niet meer om my gaf en dat het geld voor een andere vrouw gebruikt zou worden. Ik besloot dns, dat ik zoo spoedig mogelijk hier naar dit huis zou gaan, monsieur Vantine de zaak zou uitleggen, hem zon over halen, my de brieven te geven, waar mee ik naar madame zou snellen. Ik wist ook, dat ik op haar dankbaarheid zou kunnen rekenen men moet immers voor zyn ouden dag zorgen." „Je hebt tenminste één deugd die der oprechtheid," zei de gesluierde dame. „Ga voort." ,'s Avonds vond ik de gelegenheid, hierheen te gaan. Jk schelde en ik erken eerlyk, dat ik niet naar binnen was gekomen, als niet myn man de deur had geopend. Zelfs toen ik een maal binnen was, weigerde hy my by zyn meester te brengen, maar terwyl wy hierover twistten, kwam monsieur Vantine zelf in de vestibule en ik snelde op hem toe, hem smeekend, naar my te luisteren. Toen liet hy my hier binnen. Ik vertelde hem de geheele geschiedenis, hy luisterde vol belang stelling, maar toen ik voorstelde, dat hy my de brieven zon geven, aarzelde hy. En eindelijk bracht hy my in de kamer, waar het kastje stond. Al de lichten brandden." „Is dat het kastje?" vroeg hy mij. .Heel zeker," «prak ik „en ik kan die met een spottenden glimlach en een onverschillig gebaar reeds in 1901 zyn democratie als „oude plunje" over boord smeet. Het luBt ons niet, bet onoprechte artikel van dr. Kuyper geheel te vol gen. Voor geen enkel politiek man gevoelen wy die walging, welke de „van God gegeven" leider opwekt. On waarheid, onoprechtheid, schandelijke exploitatie van het geloof, zoovelen een vondigen-van-ziel dierbaar, zie daar de politieke troefkaarten van dezen staatsman. Wy verwonderen er ons niet over. Wie met een leugen zyn leven begint, kan het bezwaariyk in waarheid eindigen. Dit geldt in de allereerste plaats voor dr. Kuyper. Wy beklagen de lieden, die aan zoo'n man hnn heil toevertrouwen, wetende, dat zy bedrogen zullen uit komen. Zy zullen het eenmaal zeiven in zien. En dan leeren zy den man, den „van God gegeven" leider, o, pro fanatie I in zyn ware gedaante kennen. Wy kennen hem aldus reeds langen tyd. Voor ons is dr. Kuyper niets anders dan een kwakzalver, die het gelnk heeft buiten de wet te vallen. Meer niet. Boitealaiid. De opstand fn Albanië. 't Is een moeilyke tyd, dien Tnrkye doormaakt. Van vele zijden bestookt, bedreigd door binnen- en bnltenland- Bche twisten, blyft het ry'k van de halve maan niets anders over, dan zyn uiterste krachten in te spannen om te redden, wat nog gered kan worden en zich zoo lang mogeljk aan een voor hem nadeelige tnsschen- komst van andere mogendheden te onttrekken. Maar daarvoor is het in de eerste plaats noodzakelyk, dat Tnr kye over sterke en goed gediscipli neerde legertroepon beschikt en de opstand in Albanië heeft weer getoond, hoe weinig waarde op den duur aan de trouw van het leger kan gehecht worden. De desertie van officieren en manschappen van het zesde legercorps te Monastir dnnrt onafgebroken voort. Het geheime comité, bijna uitsluitend nit officieren bestaande, blijkt meer en meer een tegenstander van het Jong Tnrksehe comité te zijn en staat aan het hoofd van de geheele bewe ging. Daar hnn program tal van Albaneesehe eischen bevat, vermoedt men, dat tusschen het comité en den bond van Albaneezen overeenstem ming bestaat. Een gedeelte van de Albaneesehe notabelen heeft zich by de muiters aangesloten, terwyl op verschillende andere plaatsen de desertie grooter omvang aanneemt. De in het leger dienende Albanee zen hebben zich met de muiters soli dair verklaard. Zy weigeren beBlist, aan de militaire operaties der Turken tegen de Albaneezen deel te nemen. Vandaar, dat de Turken in de laatste tien dagen niet tegen de opstande lingen opgetreden zyn. De muiters weigeren met de regeering in onder- het u zeer gemakkelijk bewijzen. Ik ging naar het kaBtje en drukte op de drie veeren, zooals ik het madame had zien doen. Het kleine handvat viel naar voren, maar plotseling hield hy my tegen. „Ja, dit is het kastje," zei hy, „dat zie ik. En ongetwyfeld bevat de lade de brieven, waarvan u spreekt. Maar deze brieven behooren n niet toe. Zy zyn van uw meesteres. Ik kan u geen verlof geven, ze mee te nemen, want ik ken u niet. U zoudt er misbruik van knnnen maken." „Ik zei, dat znlk een verdenking on rechtvaardig was, dat ik vol toewijding was voor myn meesteres en dat ik wenschte haar te beschermen. Hy luisterde, maar was niet overtuigd. Ik had knnnen gillen van woede*. „Ga naar uw meesteres en zeg haar, dat ik haar de brieven heel gaarne zal teruggeven. Maar ik geef ze alleen in haar eigen handen. De brieven zyn hier, wanneer ze ook wil komen om ze te halen". „ik zag, dat geen verder redeneeren hielp en verliet dns het huis, hijzelf deed de deur voor my open. En dat is al wat ik weet, madame." „En", zei Godfrey zacht, .zoodra u thuis kwam, hebt u uw mevrouw ver teld, wat er was gebeurd?" Julie werd vuurrood. „Heen, monsieur, ik heb haar niets handeling te treden en verlangen absolute voldoening van al hun eischen. Dat zon wel eens indirect tot een spoedige oplossing van den Itali- aansch-Tnrksche oorlog knnnen lei den, al ziet Turkjje die oplossing ongetwyfeld liever op een voor haar voordeeliger wyze tot stand komen. De Keizers-ontmoeting. De ontmoeting tnsscben keizer Wilhelm en czaar Nicolaas in de Finsche scheren trekt natuuriyk de aandacht van geheel Enropa en het feit, dat de Russische premier en de Dnitsche Rijkskanselier daarby tegen woordig zyn, maakt, dat de meeat verschillende onderstellingen en be schouwingen de ronde doen. Velen gelooven, dat hier door on derlinge bespreking, den grondslag voor een spoedige beëindiging van den Turksch ItaliaanBohen stryd zal gelegd worden, al komen ook weer verschillende bladen hiertegen op. Russische bladen komen met de mededeeling, dat keizer Wilhelm zon aandringen op beperking in den aanbouw van de Russische Oostzee- vloot en terugtrekking of vermindering van Duitsche en Rnssische troepen in de wederzydsche grensstreken. De Kölnische Zeitung schryft, dat, wat men van de keizerreis verwacht, is de bevestiging van de vertrouwelijke betrekkingen tusschen Rusland en Duitsehland, welke te Postdam op zeer bevredigende wyze zyn aange knoopt. Toch blyven al deze uitlatingen slechts veronderstellingen en zal de ontmoeting te Baltisebport wellicht nog verrassingen brengen, die nie mand heeft kunnen verwachten. De koningsgezinds!! In Portugal. De jonge republiek maakt wel moeilyke tyden door. De overgang van koninkrijk in den tegenwoordigen vorm is te haastig gegaan, dan dat verschillende royalistische elementen niet telkens weer pogingen zonden aanwenden het koningsschap te her stellen en den jongen Dom Mannel weer op den troon zijner vaderen te plaatsen. Talrijke Portugeesche uitge wekenen houden zich thans in de nabijheid der grenzen op en men deelt mede, dat zy druk bezig zyn in een klooster de noodige toebereid selen te maken voor de nitrusting van eenlge afdeelingen infanterie en cavalerie. De royalistische officieren zouden bovendien, voornamelijk uit Barcelona, aanzienlijke wapenvoorraad ontvan gen hebben, terwyl hun ook belang rijke geldsommen toegezonden zyn, zoodat zy vooreerst geen gebrek aan geld zouden hebben. Al is het niet te verwachten, dat hun pogen met guustigen uitslag be kroond wordt, zy kannen het de tegenwoordige regeering lastig genoeg maken. De presidentsverkiezingen In Amerika. Volgens een telegram uit Lansing (Michigan) heeft de leider der Roose- velt-aanhangers, gouverneur Osborne, verklaard, dat de nienwe Rooseveit- verteld." „Ik zon gedacht hebben, dat ge nw toewyding had willen toonen", ver volgde Godfrey zoo vriendelyk mo gelyk. „Ik vreesde, dat zy, zonder de brieven, myD beweegredenen verkeerd zon begrypen," bromde Julie. „En dan zou er zonder de brieven ook geen belooning wezen," vulde Godfrey aan. Julie antwoordde niet, maar zy keek woedend. De gesluierde dame stond op. „Hebt n haar nog iets te vragen t« sprak zy. „Neen madame," zei Godfrey, „het verhaal is afgeloopen". Jnlie bond haar slnier weer voor en wierp op Godfrey een allesbehalve vriendelyken blik. De gesluierde dame stak my de hand toe. „Ik dank u, mijnheer Lester, voor nw vriendelijkheid," sprak zy. „Kom Julie." En zy liep naar de deur, die Rogers snel opende. „Er is één ding, dat ik heel graag wilde weten," zei ik, toen Godfrey en ik waren achtergebleven, „n.l. wie Philip Vantine heeft vermoord. Je ziet nn zeker ook in, dat onze mooie theorie in dnigen is gevallen „Dat schynt wel zoo." party na de benoeming van gouverneur Wilson tot democratisch candidaat voor het presidentschap nn overbodig geworden isde progressieve republi keinen zouden op Wilson kannen stemmen. Uit Minneapolis wordt gemeld, dat de bond van vry zinnige republikeinen besloot, op Wilson te stemmen. Het begint er voor Roosevelt wel bedenkelyk nit te zien. Binnenland. Auteurswet. Gisteren heeft de Tweede Kamer de behandeling der Auteurswet ten einde gebracht. De stemming werd aange houden tot hedenmiddag nadepanze. Boomsche verdeeldheid. Het roomseh-katholieke Dagblad van Noord-Brabant schryft „Met leedwezen vernemen wy, dat in Tilburg en Almelo door de mannen van Unitas (ohristelyke textielbewer kers) candiiaten znüen worden ge steld tegen de zittende leden, de heeren Arts en Aalberse. „De candidatnur Stins in Ameio is blykbaar geboren uit verzet der UnitasBers tegen het starre vasthonden van mr. Aalberse aan het bevel der Bisschoppen tot stichting en bevor dering der katholieke vakorganisatie. „Ea de kandidataar Oldenkotte in Tilburg kwam op na het verbod van den Bosschen Bisschop aan de katho lieke werklieden, om lid van Unitas te zyn". Uit de Coalitie. Een der vaste medewerkers van het Cristelijk Volkedagbladdie zieh Kees onderteekent, schryft o. m. „AlLerwege wordt, en dat in den zomer tyd, vergaderd, al wat dom melde is wakker. Motie na motie wordt gesteld, aangenomen en pn bliek ge maakt. In die allen ia maar één sprake van groote teleurstelling en geschokt vertrouwen. Bet Volk maakte voor de geregelde mededeeling er van een vaste rubriek met het opsehrift: „De Ohristelyke arbeiders bedrogen". Treu rig dat het zoover komen moest. Maar wat het nog droever maakt, is wel het feit, dat men (d.w.z. Dr. Knyper in de Standaard, Rad. Bet Volkdat doen van Patrimonium „keffen" noemt. En men weetkefferB zyn geen bijters, die vreest men niet. Dan, nu niet om den naam keffers, maar wel omdat men dezen niet vreest, is de zaak het droevigst. „Wanneer zal nu de oplossiug der kwestie komen By mensehen is geen hulp en heil meer. Nooit geweest I Daar moet in Patrimoninm's aktie, in hare vergaderingen en motiën ook de toon van ootmoed en schuldbely- den voor God den Heare worden ge hoord en het gebed opklimmen, dat Hy hulp en uitkomst geeft. Dan zal niet alleen door en om ons God worden gevreesd, maar zelfs die tegenstaan ons vreezen". Zoo wordt dus reeds tegen Kuyoar, Loeff en Lobman Gods Hulp door da ohristelyke arbeiders ingeroepen! „Er is geen vergiftig mechaniek aan die lade dat is zeker." „Neen en dit is er ook nooit ge weest. Bovendien was de lade gesloten, toen de mannen gevonden werden." Wij staan dus wear voor een blinden muur," zei ik hopeloos. Er is nog een andere mogeiykheid," sprak Godfrey. „Welke is die?" „Dat de hand, die Drouet en Vantine gedood heeft, ook de lade weer heeft gesloten," zei Godfrey, my aanziende. „En de brieven er in heeft gelaten Neen, Btellig niet.' Hy keek naar het gesloten raam en ik begreep, van wien hy vermoedde, dat de hand was. „Hoe -zon hy zyn binnengekomen Hoe zou hy zyn heengegaan? Wat zocht hy, als hy de brieven liet liggen Toen stond ik vermoeid op. „Ik moet terug naar mijn bureau. Het is Zaterdag en wy sluiten om twee nar. Ga je mee „Neen", antwoordde hy, „als je het goed vindi, blijf ik hier nog een poosje om over de dingen nate denken, Lester. Misschien kom ik toch nog achter de waarheid." (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1912 | | pagina 1