N°, 72 1912. Donderdag 20 Juni. 99*" jaargang. De onzichtbare Dood. B i t e n 1 a n d. FEUILLETON. Binnenland. Rechtzaken. Landbouw, Veeteelt en Visscherlj. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, in GoeB f 0,75, buiten Goes, franco 1,25. Afzonderlijke nommers 5 cent. Inzending van advertantiën op Maandag en Woensdag vóór 2 uren, op VRIJDAG vóór 12 uren. COUKANT. De prijs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 ct., elke regel meer lOot. By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijk- en doodsberichten en de daarop betrekking hebbend» dankbetuigingen worden van 1—10 regels 1,— berekend. Bewijsnummers .5 cent, Telefoonnummer 22. Directeur A. F. A. van Seteks. Uitgave van de Naaml. Vennootschap .G-oesehs Courant". Hoofdredacteur W. J. C. van Santen ZIJ, die zich met ingang van I Juli a s. op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende num mers gratis. De staking In de Londensche haven- Door gebrek aan sympathie loopt de staking langzaam maar zeker ten einde. Nu hebben weer de Schotsche transportarbeiders met overgroote meerderheid besloten, niet in staking te gaan, terwijl de dokwerkers in ver schillende havensteden besloten, den arbeid te hervatten. De voorzitter van de federatie van arbeiders in het transportbedrijf heeft in een Zondag te Londen gehouden vergadering dan oek eerljjk erkend, dat er van een nationale staking wel niets zal komen. HU drong daarom aan op beëindiging der Londensche staking, maar werd door de oppositie overstemd. Intnssehen blijkt ook het geld voor langer volhouden te mackeeren. En waar alle verzoeningsvoorstellen nog op verzet of halsstarrige koppigheid zouden kunnen stuiten, zal de geld kwestie wel epn belangrijke factor voor een spoedige oplossing blijken. Een staker met hongerige maag grjjpt spoedig de gelegenheid tot wer ken aan, vooral wanneer het zoo goed als zeker is, dat het sncces toch zal Uitblijven. Een geheimzinnig schip. Een raadselachtige geschiedenis heeft zich in het Belgische plaatsje Zee-Brugge voorgedaan. Verleden w»ek liep daar uit Glasgow de post boot .Vos" binnen. Het schip voer onder Belgische vlag en was onge laden. Niets deed vermoeden, dat dit schip ▼oor een bijzondere expeditie bestemd was en de bemaneing vertelde aan iedereen, die het maar hooren won, dat het schip maar heel toevallig te Zee-Brugge aanlegde en bestemd was voor het maken van een excnrsietocht. Intnssehen ontving de Belgische minister van bnitenlandsche zaken bericht van den consul eener Ameri- ksansche republiek, dat te Zee-Brugge •es vaartuig zoogenaamd met ave- >•8 zon binnen loopen, dat in die plaats zou trachten een groote voor raad wapens en oorlogsbenoodigdhe- den, benevens een tweehonderdtal Portugeesche koningsgezinden, aan boord te nemen. De papieren van de .Vos" werden daarop aan een nauwkeurig onder zoek onderworpen en daar ze niet heelemaal in orde bleken te zjjn, werd het schip aan den ketting gelegd, om z|jn vertrek te verhinderen. Het bleek 17 Uit het Amerikaansch. Ik liep naar de binnenkamer. .Hier is het", zei ik en knikte in de richting van het antieke kastje, dat daar stond in den vollen stroom van lieht. .Het is nog niet te laat, om oas plan op te geven, Godfrey". ,0 ja, dat is het wel", zei hij kalmpjes zijn jas uittrekkend. .Het was te laat op het oogenblik, dat jy m(j dat verhaal vertelde. Als ik hel nu opgaf, Lester, zou ik nooit meer kunnen slapen." ,En als je het niet doet, kan je misschien nooit meer wakker worden". HB laehte luchthartig. Wat een ongeluksprofeet ben jij 1 Neem een stoel en kijk, terwyl ik bezig ben." Uit zijn zak haalde hij een ivoren, Opgevouwen duimstok, opende hem en begon een serie maten te nemen, soo nauwkeurig en zoo ingewikkeld, dat een half uur verliep, zonder dat een woord werd gesproken. Toen hield hy op, nam ook een stoel en ging naast my zitten. .Ik kan er geen hoogte van krygen', lef hij. .Hetheele ondergedeelte van het kastje is ingesloten en die drie kleine laadjes vuUen slechts een klein gedeelte van de ruimte. De achter kant van het ding schijnt dubbel te gjin tenminste er is daar een ruimte vla tien centimeter, waarvan ik mil getu rekenschap kan geven. Zoodat al spoedig, dat men juist gezien had, toen eenige dagen daarna aan hot station Zee-Brngge drie waggons aan kwamen, geladen met niet minder dan een 400-tal kisten geweren, munitie en de noodige krjjgsuitrusting, terwijl dezer dagen tevens verschillende groepjes Portngeezen, onder wie ver scheidene officieren, in die plaats hnn intrek genomen hebben. Beweerd wordt, dat de expeditie ten doel had om koning Manuël den gewezen koning van Portugal, die thans te Londen vertoeft weer op den troon te plaatsen. De „Vos" was door deze konings gezinden aangekocht en bleek later de gewezen Engelsehe postboot Edith" te zijn. De bemanning bestaat uit Engel- sehen en Belgen. Zij zegt de ware bedoelingen van haar officieren1 niet te hebben gekend en onder bijzonder voordeelige voorwaarden te zijn aan gemonsterd. Men wijt de schuld van de ontdek king geheel aan den kapitein, die in plaats van de bevelen van zijn last hebbers op te volgen en buitengaats te ankeren, te Zee-Brugge binnen liep en zoodoende de aandacht der auto riteiten op schip en lading vestigde. De Belgisehe regeering heeft on middellijk zeer krachtige maatregelen genomen. Het pai ket van Brugge stelt oen uitgebreid onderzoek in naar de leiders van het complot en de voor naamste samenzweerders zuilen, zoo dra Portugal dit verzoekt, worden uitgewezen. Volgens opgaven van de politie zonden er zich in Brugge en omliggende plaatsen niet minder dan 200 verdachte Portngeezen ophouden, die den laatsten tijd voortdurend van woonplaats zyn veranderd. Uit alles bljjkt wel, dat het plan lang van te voren was vastgesteld. Hoe men er echter toe kon besluiten met een oude postboot, al is deze nog zoo goed van wapens en ammunitie voorzien, een strijd aan te binden met de aan strenge eisehen voldoende PortugeeBChe oor logsschepen, is ons een raadsel. ZoolaDg de koningsgezinden niet met betere strijdmachten voor den dag kannen komen, zal koning Mannël wel te Londen blyven. De negeropstand op Cuba. Negers zijn eigenaardige mensehen en negers, die een opstand hebben op touw gezet, zijn wel de meest onbe trouwbare individuen, die er op de wereld rondloopen. Op Cnba hebben de negers thans weer een nieuwen generaal uitgeroepen, die lang niet gemakkelijk blijkt te zjjn. Hjj is namelvjk begonnen te dreigen, dat alle vreemdelingen zonden worden opgehangen, wanneer zij niet binnen 48 uur de koffieplantages zouden ver laten. Intnssehen werd een Fransch- man, die hem blijkbaar in den weg er plaats is voor een dozijn geheime laadjes, als Madame de Montespan er zooveel noodig had. En nu moeten wjj de combinatie vinden". Hij bevestigde den stalen hand schoen zorgvuldig aan zijn rechter hand en ging op den vloer voor het kastje zitten. „Ik zal beneden beginnen," zei hij. ,Als ik een plekje oversla, waarschuw rnjj dan." Hij liet zjjn vingers over de sier lijke pootjes glijden, zorgvuldig iedere ongelijkheid van de ietwat overladen bronzen versiering betastend. Voor namelijk drukten zijn vingers op ieder bultje en puntje, trachtend het in te drukken of op en neer te schuiven, want zy waren alle onbewegelijk. Toen onderzocht hy nlterst nauwkeu rig het ondergedeelte van het tafeltje en gebrnikte zijn electrische lantaarn om ieder spleetje te verlichten, maar weer zonder eenig resultaat. Zoo verliep weer een half uur en toen hy ten slotte onder net tafeltje uit kwam, droop zijn gezicht van het zweet. .Het is afmattend werk," zei hij en ging weer zitten, terwijl hjj zijn gezicht afveegde. Maar na een oogen blik hervatte hij zyn werk weder. „Als er een geheime lade is", sprak Godfrey, „dan moet ze van achteren zijn, waar een open rnimte schynt te wezen. Maar om uu de combinatie te ontdekken Hij liet zijn vingers over het inleg- sel glijden en probeerde al de kleino figuurtjes van het paneel, maar zjj bleven alle vast op hun plaats. teEén ding is zeker", zei hij, .de combinatie, wat ze ook is, kon niet zat, reeds opgeknoopt. Een gerucht doet thans de ronde maar het is nog zeer onwaarschijn lijk dat een tnssehenkomst van de Vereenigde Staten op Cuba elk oogen blik kan verwaoht worden, omdat president Gomez niet bp machte is, den opstand te onderdrukken. Kiesrechtregeling in Engeland. In de zitting van Maandag heeft minister Pease de Engelsehe mi nister van onderwijs in het Lager huis een wetsontwerp toegelicht, tot hervorming van het bestaande kies wet-ontwerp. De regeering streeft thans naar een algemeen kiesrecht, wil het meervoudig stemrecht af schaffen en alle verkeerdheden in de bestaande kieswetten opheffen. Voor parlementair stemrecht is noo dig, dat men in een kiesdistrict ge durende een tijdsverloop van zes achtereenvolgende maanden is werk zaam geweest. Wordt het ontwerp aangenomen, dan zal een betere ver deeling der kiesdistricten over het geheele land spoedig volgen. üe presidentsverkiezing in Amerika. Het blijft een harde strijd. Taft noch Boosevelt denkt er aan dien op te geven en met alle denkbare strijd middelen tracht ieder van hen de Amerikaansehe bevolking voor zich te winnen. Bij de voorloopige verkie zingen, welke thans hebben plaats ge had, is een groot aantal zetels betwist gebleven en een conventie, welke rnoeBt onderzoeken wie daarop recht had, heeft ze alle aan Taft toegewezen, omdat het in Amerika nu eenmaal de gewoonte is, dat de regeerende presi dent zich die zetels ziet aangewezen. Toeh zijn de aanhangers van Taft nog Jang niet gerust en vreezen zjj bovenal den grooten persoonlijken invloed, welke van den „beminuelijken" oud- president Boosevelt uitgaat en dien Taft ten eenenmaal mist. Thans is Boosevelt te Chicago en de opgewondenheid in die plaats is buitengewoon groot. Algemeen ver wacht men hie" een ernstige botsing tnsschen de aanhangers van beide candidaten en de strengste politie maatregelen zijn genomen om een bloedig samentreffen te voorkomen. In de buurt van het gebouw, waar thans oen eonventie gehouden wordt, is de halve politiemacht van Chicago samengetrokken. Beide partijen trach ten thans de neger-afgevaardigden nit het Zuiden op hun hand te krijgen, daar men gelooft, dat hnn stemmen ten slotte den doorslag zullen geven. De party van Taft is dan ook uiter mate vriendelijk voor deze negers en richt groote feestmaaltyden aan, waar- by zp naar hartelnst mogen smullen, terwyi er echter tevens voor gewaakt wordt, dat geen der voorstanders van Boosevelt met de zwartjes in aanra- door toeval ontdekt worden b.v. door iemand, die op het kastje leunde. Het is niet de kwestie van hei. een voudig drukken op een veerhet is waarsehyniyk noodig een serie hef- boomen los te maken in een zekere volgorde, anders gaat de lade niet open. Ik vrees, dat het ons zal mis lukken". Hy zat met samengetrokken wenk brauwen naar het kastje te staren. Toen stond hy op en begon op den achterkant van het kastje te kloppen. Ik weet niet wat het was want ik hoorde geen geluid maar een geheimzinnige macht trok myn blikken naar het raam aan het verste einde der kamer. By het bovengedeelte van het houten luik, dat Parks en ik op zyn plaats hadden gezet, was een kleine, ronde opening, om wat lieht door te laten en door die opening staarden twee oogen twee gloeiende oogen. Zy waren op Godfrey gericht met zulk een koortsige spanning, dat zy myn blik niet zagen en onmiddeliyk boog ik myn hoofd. „Godfrey," zei ik met bevende stem, „kyk niet op beweeg je hoofd niet, er kykt iemand door de opening in het luik tegenover ons". Godfrey antwoordde niet dadeiyk, maar ging voort met het oaderzoek van het kaatje. „Zag hy, dat je naar hem keek?" vroeg hy eindeiyk. „Neen/ hy keek naar jou, terwyl zyn oogen byna uit zyn hooid puildon. Ik heb nog nooit znlke oogen gezien". „Zag je iets van zyn gezicht .Neen, de opening is te klein, ra verbeeld my, dat ik de vingers van king komt. Intussehen probeeren ook dezen de negers met lekker eten en drinken voor zich te winnen en menige kleur ling is, na zich eerst op kosten van Taft te goed gedaan te hebben, stil letjes naar het kamp van Boosevelt gealopen, om daar voor de tweede maal getraeteerd te worden. Dit ib ook politiek, al is ze niet van de beste soort. Het is dan ook niet te verwonderen, dat de nitsiag der stemming van deze negerafgevaardigden in heel Amerika met belangstelling tegemoet gezien wordt. Eerste Kamer. De Provinciale Staten van Noord- Holland hebben gisteren gekozen tot lid van de Eerste Kamer (vacature wyien mr. Kist) den heer J.Th.Cremer, oud-minister van koloniën, met 38 stemmen, tegen 22 stemmen op prof. Fabius (antirev.), te Amsterdam. District Emmen. By de centrale liberale kiesvereeni- „Drenthina", in het district Emmen, is van den afgevaardigde, dr. P. H. Boessingh, bericht ontvangen, dat hy voor een eventueele candidatuur voor het lidmaatschap der Tweede Kamer in genoemd distriet zieh wederom beschikbaar stelt. District Winschoten. In een te Winschoten gehouden vergadering heeft de federatie der afdeeling S. D. A. P. in dat distriet tot oandidaat gesteld voor de Tweede Kamerverkiezingen in 1913, den heer L. M. Hermans te Arnhem. Politiek curiosum. De heer De Savornin Lohman heeft in zyn blad De Nederlander de bedoe ling van zyn historische 25 amende menten thans vau den heer Rood- hnyzen uiteengezet. Het artikel luidt „Verplichte Ziekteverzekering zonder raden van Arbeid." Nu wil de speling van het lot, dat in hetzelfde nummer van 8 Juni, waarin die belangrijke uiteenzetting gegeven wordt, het leidend hoofd artikel tot titel voert„Standvastig heid", met als ondertitel - „Zyt stand vastig, onbeweeglyk".... (1 Cor. 1518). Het is van P. Stegenga te Zwartsluis. Ontuchtige handelingen. Naar het huis van bewaring te Middelburg is overgebracht J. G., 29 j., arbeider, geboren te 's Heer Abtskerke, wonende te Wolphaartsdyk, verdacht van ontnehtige handelingen, met een 7-jarig meisje gepleegd op den Sloe- dam onder Arnemniden. een hand zag, waarmee hy zieh vast hield". „Hoe hoog is de opening?" „By den bovenkant van het raam". Een oogenblik laten kwam Godfrey weer terug naar zyn stoel, ging zitten en veegde langzaam met zyn zakdoek over zyn gezicht. Toen boog hy voor over, schynbaar om do pootjes van het kastje te onderzoeken. „Ik heb hem gezien", zei hy, „of liever, ik zag zyn oogen. Vrij woest zyn ze, hé?" >Het zyn tygeroogen," zei ik vol overtuiging. „Welnu, het helpt niet, of wy met ons werk voortgaan, zoolang hy bui ten ia. Zelfs al vonden wij de iade, dan zonden wy een oogenblik later dood zijn". „Bedoel je, dat hy ons zou vermoor den „Hü zou ons onmiddeliyk dood schieten. Wat zou dat een sensatie maken, Lester 1 Parks hoort twee pistoolschoten, snelt naar binnen en vindt ons hier dood op den grond liggen. Grady zou een stuip krijgen en wy beiden zonden eenige dagen beroemd zyn." „Ik wil liever op een andere manier beroemd worden", zei ik droogjes. „Wat ga je nn doen?" „Wy moeten trachten hem te pak ken en als het ons gelukt nu, dan zijn wij beroemdI Maar het lijkt heel veel op het opnemen van een Bchor- pioen wy zyn zeker, dat wy ge wond worden. Als de kerel, die buiten staat, de man is, dien ik denk, dan is hy zoowat het gevaarlijkste aci^p- sel ter wereld." .Hjj ii weglriep ik. De arrondissement-rechtbank te Botterdam, heeft Dinsdag tegen den 41-jarigen zaakwaarnemer A. van B. te Botterdam ook in onze provincie bekend wegens oplichting, 2 jaar gevangenisstraf met onmiddellijke gevangenneming geëiseht. Eijkstuinbouwleeraars. De heer J. P. M. Camman, rijkstuin- bouwleeraar te Breda, wordt 1 Juli werkzaam gesteld in Zeeland, terwyl de heer E. Snellen, rykstuinbonw- leeraar in algemeenen dienst, met ge noemden datum wordt gesfationneerd te Breda. Aan het verlangen van de Zeeuw- sehe fruitkweekers om een Bpecialen tuinbouwleeraar voor hun gewest, zal dus thans voldaan worden. Melkmachines. Naar aanleidingvan de onlangs alhier vertoonde en in werking ge stelde melkmachine willen we over dit interessante werktuig het een en ander mededeelen. Uitvindingen zijn meestal het gevolg van behoefte aan hulpmiddelen en geschieden niet bij toeval, zooais wel eens beweerd wordt, maar ze zyn de vrucht van zorgvuldige waarnemingen, gepaard met kennis van zaken. De groote Engelsehe natuurkundige Newton vond de wet der zwaartekracht uit door den val van een paar appels. Toen hy zich onder een appelboom bevond, vielen twee appels op hem, een kleine, die van hoog viel en een groote van een der onderste takken en toeh gevoelde hy meer van den kleinen dan van grooten. Dat bracht hem aan het denken met het bekende gevolg. Hoeveel appelplnkkers hebben vóór hem niet dozynen appels op hnn hoofd gekregen en toch ontdekte niemand de wet der vry vallende lichamen. Men moet daarvoor een Newton zijn. De uitvinding der melkmachines houdt met deze waarheid direet ver band. Toen eenige jaren geleden in Amerika, het land der uitvindingen, de veefokkery sterk toenam en ten gevolge daarvan ook de melkery, bleek een bezwaar voor verdere uit breiding daarin te bestaan, dat het zoo moeilyk was geschikte melkers en melksters in voldoend aantal te vinden. Het is te begrypen, dat voor een melkerij van een honderd koeien die 2 of 3 maai daags moeten ge molken worden, de vraag grooter was dan het aanbod. Deze omstan digheid deed by ontwikkelde belang- heboeuden de vraag ontstaanZon het niet mogelijk zyn, koeien machi naal te melken In twee stappen was Godfrey by het raam. „Kijk eens hiernaar 1" zei hij, „en vertol my dan, of hy niet een genie is". Ik volgde de richting van zyn vin gers en zag dat juist tegenover de opening in het luik een klein gaatje in het glas was geboord. „Die man weet alles vooraf," zei God frey vol geestdrift. Hy heeft waarschijn lijk dat gat geboord, zoodra het donker was. Hij moet geweten hebben, dat wij vanavond bet kastje zonden onder zoeken en hij wilde niet alleen zien, maar ook hooren. Hy heeft alles gehoord, wat wij gezegd hebben, Lester 1° „Laten wy hem naloopen!" riep ik en zonder op antwoord te wachten, sprong ik de voorkamer door en rnkte de deur open, die naar de vestibule leidde. Parks en Rogers zaten op het veld bed en nooit heb ik twee mensehen heviger zien schrikken. „Om Godswil, mynheer Lester!" hijgde Hogers, met zyn hand naar zyn keel grijpend. „Is het mijnheer Godfrey?" riep Parks. „Er is een man buiten. Heb je je revolver, Parks „Ja, mijnheer", en hy haalde ze uit zyn zak. Ik ontrukte ze hem, opende de straatdeur, sprong over het hekje en sloop het huis langs naar den hoek. Toen, al mijn moed byeenrapend, rende ik om den hoek. Er was niemand te zien, maar ergens in de nabyheid klonk een luide, spot tende lach. f Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1912 | | pagina 1