I.OESCHt COURANT. Kona Cacao N°. 68 1912. Dinsdag 11 Juni. 99"* jaargang. Vam Houten's De onzichtbare Dood. ia FEUILLETON» De beste voor den prijsl Bintienlaad. Telefoonnummer 22. Directeur A. F. A. van Seters. Uitgave van de 'Naaml. Vennootschap „Goesche Courant". Hoofdredacteur W. j. C. van Santen. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen Prjjs per kwartaal, in Goes f 0,75., buiten Goes, franco f l,S5. Afzonderlijke nommers 5 cent. Inzending van advertentian op Maandag en Woensdag vóór a uren, op VRIJDAG vóór 12 uren. De prjjs der gewone advertentiën is van 1-5 regels50 et., elke regel meer lOct. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijk- en doodsberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 1—10 regels Kif 1,— berekend. Bewfjsnummers 5 cent, geschiedenis heeft in en bniten het parlement groote beroering verwekt en de opwinding in Bnda Pest over dezen ongehoorden aanslag was on beschrijfelijk. Voor het zoover kwam, had Tisza de oppositie dan ook het leven totaal onmogelijk gemaakt. Hij had het strenge beslnit genomen, de door de politie uit de zaal verwijderde 33 afgevaardigden, evenals de voor eenigen tijd van de zittingen uitge sloten 5 afgevaardigden, in geen ge val tot het Hais toe te laten. Toen de oppositie, ongeveer 30 man sterk, onder aanvoering van den afgevaar digde Jnsth, voor het parlementsge bouw verscheen, verklaarde de politie, dat zij Justh, die tot de aangeslotenen behoort, niet mocht binnenlaten. De afgevaardigden drongen de politie op zjjde en verschaften zich met geweld toegang, waarbij een glazen deur in gruizels viel. Boven aangekomen, be gaven zjj zich in de zittingzaal en namen aan hnn lessenaars plaats. Toen graaf Tisza bemerkte, dat de afge vaardigden de zaai waren binnenge drongen, liet hjj de politie aanrukken en 25 afgevaardigden met geweld verwijderen. Da afgevaardigden, die niet van de zitting waren buitenge sloten, ten getale van 20, teekanden protest aan. Zij verklaarden, dat zij gerechtigd waren de zitting bjj te wonen en zeiden, dat hun verwijde ring een groote willekeur was van den president. Toen alle 25 vorwjjderd waren en de politie de zaal verliet, trok de geheele oppositiepartij uit de zaal en riep .Dat is geen parlement meer, maar een verzamel plaats voor krankzinnigen en schur ken". Tisza maakte evenwel onmiddellijk gebruik van de afwezigheid der oppositie en deed in een oogenblik tjjds drie wetsontwerpen af, terwijl bij meerderheid van stemmen verschil lende leden der oppositie van een groot aantal bijeenkomsten werden uitgesloten. Thans heeft hij zjjn houding toege licht en verklaard, dat zij in overeen stemming was met het reglement van orde. Alieen met de legerwet had hp een uitzondering gemaakt, omdat hij, met het oog op de obstructie, die sedert elf maanden gevoerd was, genoodzaakt was geweest het regle ment zoo toe te passen, dat de obstruc tie de aanneming der wet niet kon verhinderen. De oppositiepartijen hebben nu echter in een inanifeBt de stemming over het militaire wetsontwerp van nul en geener waarde verklaard en protest aangeteekend tegen de hande lingen van Tisza, welke ze onwettig noemen. Hoe 'took zjj, de „ijzeren" president heeft wel een radicaal middel toege past. De beste wjjze, om iedere obstruc tie te verhinderen, zal toch wel altjjp blijven, de voorstanders daarvan een voudig buiten de denr te zetten. De opening van de Grieksche Kamer. Met groote belangstelling heeft men naar de opening uitgezien, wetende, dat er dan iets heel bijzone era zon gebeuren. Want de Kretenzers-bewo- ners van het eiland Kreta, dat tot Turkije behoort hadden afgevaar digden gekozen en besloten, dezen bij de opening van het Grieksche parle ment eenvoudig in de zaal van af- gevaardigdén een plaatsje te ver schaffen. Dat beteekende dus, dat Kreta daarmede te kennen gaf, zich aan de Grieksche souvereiniteit te onderwerpen en alle Turksche banden eenvoudig van zich af te schudden. Nu is Kreta een heel mooi eiland en wanneer daar geen Tnrksche, maar een neutrale vlag wapperde, zou Grie kenland zonder twijfel de afgevaar digde Kretenzers met open armen ontvangen. Maar ongelukkig genoeg beschouwen de Turken al is dit nog zoo tegen den zin der bewoners het eiland als hun eigendom en zon, wanneer de ICretenzer-afgevaardigden in de Grieksche Kamer werden toe gelaten, dit onmiddellijk aanleiding geven tot een ernstige botsing tus- schen Griekenland en Turkije. En de Grieken begrijpen heel goed, dat Turkjje nog te sterk is, om het nu reeds zonder kleerscheuren dat mooie eiland afhandig te kunnen maken. Zij laten daarom kalmweg de Italianen de kastanjes voor hen uit het vuur halen en wachten de gelegenheid ai, dat Turkije zoo verzwakt is, dat zij zonder gevaar de maar al te gewilli ge Kretenzers onder hnn hoede kunnen nemen en hun afgevaardig den aan de Grieksche beraadslagingen kunnen doen deelnemen. En daarom zijn de Kretenzer afge vaardigden, die door een cordon politie gebroken waren, bij den ingang van het parlement, heel beleefd door den president ontvangen, die er echter zjjn leedwezen over uitdrukte, de heeren nog niet te kunnen binnenlaten en hnn beleefd, maar dringend verzocht, terng te gaan en kalm hun tijd at te wachten. En de Kretensers, die deze actie meer als een protest, dan wel als werkelijk gemeend zullen beschouwd hebben, maakten netjes op de trappen van het parlementsgebouw rechtsom keert en zorgden, dat ze er even gauw af kwamen, als ze er op geklommen waren. Zoo blijft de Europeesche vrede bewaard en hebben de Kretenzers toch aan hun eed voldaan. Z)j hebben zich werkelijk naar het Grieksche parlement begeven. De staking in de Londensche haven. Dezer dagen zal een beslissing vallen. De leider der transportwerkers heeft gedreigd de staking over het gansehe land af te kondigen, wanneer de werkgevers niet mat aannemelijke voorstellen komen. De werkgevers zouden nog geen oplossing der hangende geschillen willen treffan, nóch daarover onder handelen, zoolang de staking niet wordt opgeheven. Daarentegen wordt van andere zijde gemeld, dat de werk- Een onware bewering. Het is van algemeene bekendheid, dat men ter rechterzijde voor niets staat. Men licht daar de kiezers op hoogst eenzijdige wijze voor en laat zich niet weerhouden van het debi- teeren van halve of heele onwaar heden. Een alhier verschijnend roomseh- katholiek orgaan beweert, over de verwerping van de Bakkerswet schrij vend, de volgende enormiteit: „Het tegenstemmen „en bloc" van de libe ralen uitgezonderd de heer De Klerk lijkt ons verdacht, Daar zit o.i. politiek in den slechten zin des woords achter. Niet zoozeer om de zaak als om den persoon des ministers stemden zjj tegen. Niet erg liberaal, zoo'n handeling." Wy zouden willen zeggen niet erg „christeiyk", zoo'n bewering. De op zettelijke onwaarheid als wij de redactie althans op de hoogte der zaak mogen achten ligt er duimen dik op. Wie de Handelingen der Tweede Kamer met aandacht heeft gevolgd, zal weten, dat men ter lin- kerzüde behalve de sociaal-demo craten de politiek uit het ontwerp- bakkerswet heeft geweerd. De socia listen daarentegen wensehten óók in dit ontwerp hnn klassenstrijd en deze is zeer zeker politiek van de slechtste soort te propageeren en de heer Talma liet zich door hen willig op het sleeptouw nemen. Hfl is daarvoor voldoende gewaarschuwd, doch hield zich doof. De reddingsplank werd den Minister toegestoken door den christeiyk-histo- rischen afgevaardigde Snoeek Henke- mans. Zyn amendement, het tweeploe- gen-stelsel verdedigend, had ten doel, de aanvaarding van het wetsontwerp bij alle partyen, uitgezonderd maar weer de sociaal-democraten, mogeiyk te maken. Van liberale sijde heeft men dan ook het amendement-Snoeek Henkemans krachtig aanbevolen. Tevergeefs echter. En nu durft men brutaal-weg be weren, dat links politiek in de slech ten zin des woords heeft gevoerd 1 Wel ja; waarom ook nietl Er zjjn „christenen", die meenen, dat zjj zich tegenover huu politieke tegenstanders alles mogen veroorloven. Maar een vraag. Van de roomsch-katholieke fractie stemden zes leden tegen. De geheele Christeljjk-historische fraotie, op twee leden na, stemde tegen. Twee antire volutionairen deden hetzelfde. Dr. Kuy- per, die niet aanwezig was, had zich tegen het wetsontworp verklaard. Hebben na deze afgevaardigden ook politiek in den slechten zin des woords gevoerd We zouden op deze vraag gaarne het antwoord van het roomsche blad willen vernemen. Baitenlaud. Het Hongaai-sche parlement. 't Is een raar huishonden, dat Hon- gaarsche parlement. Een huishouden, Uit het Amerikaansch. IX. Pogingen om bet raadsel of te lossen. De wandeling deed my goed en het was lang na middernacht, toen ik eindeiyk het Maratbonhótel binnen kwam. Heggens, de portier, sloot juist de buitendeuren en even later voegde h(j zich bjj mjj in de lift. „Er is een heer om n te spreken, mijnheer", zei hjj, terwjjl de lift om hoog ging. „Mynheer Godfrey. Hjj is tien minnten geleden gekomen. Hjj ■ei, dat u hem verwachtte en ik heb hem das in nw kamers gelaten." „Dat was uitstekend", zei ik en dacht weer aan Godfrey's onuitputte lijke energie. Ik vond hem achteroverliggend in «en leuningstoel en hjj keek glim lachend op, toen ik binnenkwam. „Hoe hou jS het toch nit, Godfrey ▼roeg ik, tegenover hem plaats ne mend. „Jjj schijnt heelemaal niet ver moeid.' „En tooh ben ik het," zei hg. „Maar ik heb je eenige dingen te vertellen." „Steek van wal." „WIS hebben juist, vóór ik heen ging, «Mi telegram van ons Parysch bureau («had. Hat schijnt, dat monsieur waar altyd gekibbeld wordt en waar altijd klappen vallen, omdat men er nn eenmaal van een krijgszuchtige natuur is, omdat men nu eenmaal gewoon is, eikaar het leven zuur te maken en omdat er in den regel geen krachtige heer des hnizes is, die onder zyn huisgeuooien met tact en gestreng held de noodlge orde weet te houden. De Hongaar leeft van obstructie waartegen die gericht is komt er minder op aan. En daarom kan de regeering er op rekenen, dat, wat zy ook voor mag stellen, altyd een krachtige oppositieparty gereed staat al haar plannen in de geboorte te verstikken. Door zeer beperkt kiesrecht bestaat het Hongaarsche parlement nit lieden, meestal van adel, dié met de nooden en wensehen van het volk absoluut onbekend zjjn. Nadat verschillende regeeringpar- tyen tevergeefs getracht hadden, een legerwet aangenomen te krijgen en telkens stnitten op tegenwerking van de oppositie, nam minister Lnkacz een middel te baat, dat even orgineel als doeltreffend was. Hij benoemde name lijk Stephan Tisza tot voorzitter van het parlement, daar het van dezen man bekend was, dat hy in tegenstel ling met zyn voorgangers op de meest krachtige wyze in het parle ment wenscht op te treden. Deze voorzitters-benoeming bleek al dadelijk een uitstekende geweest te zyn. Met verwerping van alle amende menten, en zonder dat de meeste afge vaardigden eigenlijk goed wisten wat er toch gebeurde, wist hij de legerwet in eerste, tweede en derde lezing in vijf minuten t(jds te doen aannemen. Toen waren er natuurlijk afgevaar digden, de geheele oppositie, oud ministers, graven en baronnen, die ernstig tegen een dergelijke wijze van handelen protesteerden, maar Tieza liet onmiddellijk de politie in het parlementsgebouw binnen, wees de „lastige" afgevaardigden aan en liet ze door politie-agenten eenvoudig buiten de deur zetten Zoo zuiverde nog dezer dagen een Kamer-president zyn parlement van een lastige oppositie om met de ge trouwen, die hem overbleven, de voor gestelde ontwerpen zonder strijd en tegenwerping tot wet te kunnen maken, Nainarlijk bleef de reactie niet uit. De Leden der oppositie, die nog niet door den sterken arm waren verwijderd en velen van hen, wien het gelakt was, ondanks de uitzetting weer naar binnen te komen, brachten den voorzitter een serenade van ketel muziek en belemmerden op alle moge- lyke wijzen het voortzetten der beraadj slagingen. Vrijdag loste de afgevaar digde Kovacs op den voorzitter drie revolverschoten, zonder hem te raken. Daarna richtte h(j het wapen op zich zelf en bracht zich een levensgevaar lijke wonde toe. Onder een ontzettend tnmnlt sloot Tisza, die dood kaim was gebleven, de zitting. Deze ongekende gebeurte nis in de annalen der parlementaire Théophile d'Aureile viool speelt in het orkest van het Café de Paris. Hy speelde vanavond als gewoonlijk, zoo dat het beslist onmogelijk is, dat hy tegeiykertyd in de New-Torksche morgue ligt. Bovendien heeft de man, voor zoover hy weet, op het oogenblik geen vriend in Amerika. Misschien zon hy in staat zyn het portret van den doode te herkennen en wy hebben al een erheen gestnurd, maar wy kunnen er pas over een dag of zes wat van hooren. Maar mijn veronder stelling was juist: „de naam van den vermoorde is niet d'Aureile." „Je zegt, dat je een portret hebt?" „Ja, ik heb vanmiddag eenige van het lyk laten maken. Hier is er een van, bewaar het, het kan je misschien te pas komen." Ik nam het kaartje aan en terwijl ik naar het gelaat keek, begreep ik, dat het verwrongen gezicht van dien middag my geen flauw ideo van het voorkomen van den man had gegeven. Nu waren de oogen gesloten, de gelaatstrekken kalm en vredig, maar zelfs de dood kou ze geen waardigheid geven. Het was een zwak, verloopen gezicht, het gezicht van een koffiehnisparasiet, van een straatslijper der boulevards, van een man zonder eerzucht en in staat tot de laagste daad van bedrog en slechtheid. Ten minste, zoo vond ik het. „Hyls blijkbaar een verloopen type", sei Godfrey, myn blik volgend. „Als wy weten, wie hy is, kunnen wy misschien erachter komen, waar voor hy mynheer Vantine opzocht. Wy kunnen ontdekken, wie de vronw was, die Vantine vanavond heeft be zocht, dat hangt maar af van de wy'ze, waarop wy Hogers het vuur aan de schenen leggendan kunnen wy haar opsporen en haar het geheim ont lokken. Wy kunnen gewaar worden, waarom Hogers haar tracht te be schermen. Dat alles is betrekkeiyk eenvoudig. Maar dat alles zal ons niet helpen. Wat wy moeten weten is, hoe Philip Vantine en de onbe kende Franschman vermoord zyn. En dat is juiBt, wat niemand ons kan vertellen. Er steekt iemand achter, maar wie Ik weet het niet, het is als een dreigende schaduw, waaraan men geen houvast heeft". Een stilte ontstond, toen geloofde ik, dat myn lyd van spreken was gekomen. „Godfrey", zei ik, „wat ik nn ga vertellen is volkomen in vertrouwen en moet een geheim biyven, tot ik je permissie geef, er gebruik van te maken. Beloof je my dit „Vooruit", zei hy met zyn blik op myn gelaat. „Welnu, ik geloof, dat ik weet, hoe die twee mannen vermoord zyn. Luister." En ik vertelde hen in bijzonder heden het verhaal van het antieke kutjeik herhaalde Vantine's theorie omtrent den eersten eigenaarik noemde den prijs, dien hy bereid was er voor te betalenik beschreef het verschil tnssehen het oorspronkelijke kastje en het pendant en legde den nadruk op Vantine's bewering, dat dit een oorspronkelijk stuk was van eenige en onbetwistbare kunstwaarde. Lang voor ik gereed was, sprong Godfrey uit zyn stoel en liep de kamer op en neer met gloeiende wangen en schitterende oogen. „Prachtig", mompelde hy van t(jd tot tyd. „Heerlijk I Wat een geval zal dat worden, Lester!" riep hy, terwyl hy voor myn stoel bleef staan, en met stralende oogen op my neerzag, toen ik ophield met spreken. „Eenigl Dat is juist het mooie van de zaak I Even eenig in zyn soort als dit be wonderenswaardige kastje „Je ziet het dus ook in vroeg ik, eenigszins teleurgesteld, dat myn theorie zoo eenvoudig leek. „Het kastje bevat een geheime lade" sprak Godfrey. „Dat is onver- mydeiyk, als het werkeiyk Madame de Montespan heeft toebehoord. Ieder kaBtje, voor haar gemaakt, zal zeker een geheime lade bevattenzy zal dit verlangd hebben even zeker als zy kant aan haar ondergoed en ju- weelen knoopen aan haar handschoe nen heeft verlangd. Die lade, welke misschien onschatoare documenten, zooals de minnebrieven van een koning, moest bevatten en nog in hooger Ieder die een proef neemt met zal tevreden zijn en moeten erkennen dat deze cacao is 1 Kg. /1.50|»/y.%./0.42è - 0.80 Vin.. - 0.18 J gevers, op aansporen der regeering, aan de arbeiders tegemoet willen komen. IntusBChen biyft de kwestie steeds hangende en begint het lang zamerhand woelig te worden aan de dokken. Verschillende gevechten tns sehen politie en stakers hebben reeds plaats gehad en meerdere zullen on getwijfeld volgen. Een van de laatste berichten meldt intnsseben, dat de leden van den nationalen raad van de Transportar beidersfederatie Vrijdagnacht aan alle afdeelingen in het koninkryk bevolen hebben, heden de nationale staking te proclameeren, ingeval het antwoord der patroons onvoldoende mocht biy- ken. Eirete Kamerverkiezing. De verkiezing van een lid van de Eerste Kamer door de Prov. Staten van Noord-Holland (vacatnre-mr. Kist) zal 18 Juni plaats hebben. Congre» voor staatspensionneering. In de te Amsterdam gehouden ver. gadering van de commissie nit den Bond voor Staatspensionneering, ter voorbereiding van het tweede congres voor Staatspensionneering, is beBloten, het congres te houdaji op Zaterdag 3 Augustus, te 's-Gravenhage. De toegezegde deelneming is groot. O a. znllen deelnemen de Liberale Unie, de Vry zinnig-Democratische Bond, de Bond van Christen-Socialisten, het Alg. Ned. Werkliedenverbond, de Ned. Fed. Bond van gemeente-werk lieden, de Vereeniging tot behartiging van de belangen der vronw te Rotter dam, de Ned. Ver. tot Afschaffing van alcoholhoudende dranken en waar schijnlijk de S. D. A. P het Nederl. Vakverbond en de Bond van Gemeente werklieden. Als sprekers zuilen optreden de heer mate, wanneer de minnebrieven van een anderen man warenmoest op geschikte wyze beschermd worden en daarom werd een mechaniek ge maakt, dat dengene, die trachtte ze te openen, prikte en in de wond een vergif bracht, zoo krachtig, dat het een onmiddellij^en dood veroorzaakte. Is dit tot zoover juist?" „Wonderbaar juist", knikte ik. „Ik had het zelf niet zoo logisch over dacht. Ga voort". „Wy komen nu tot de conclusie, dat het bezoek van dien onbekenden Franschman aan Vantine op de een of andere wyze in verband stond met dit kastje". „Dat dacht Vantine ook", viel ik hem in de rede. „Goed! Dat schijnt aan te duiden, dat wy op het juiste spoor zijn. ilet bezoek van den Franschman had dus iets te maken met dit kastje en met de geheime lade. Alleen gelaten, zag hij het kastje in de kamer, grenzend aan de wachtkamer, probeerde de lade te openen en werd vermoord". „Ja maar Vantine?" „Vantine's dood is niet zoo gemak kelijk to verklaren. Waarschijnlijk bad het bezoek van de onbekende vrouw iets met het kastje te maken. Ook zü wilde de geheime lade openen om zich van den inhoud meester te makendat schynt vrij zeker door haar connectie met den eersten bezoeker". (Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1912 | | pagina 1