N°. 66 1912, Donderdag 6 Juni, 99"* jaargang. De onzichtbare Dood. ii FEUILLETON. GOESCHE C011ANT. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen 'Prjs per kwartaal, in Goes f 0,75, buiten Goes, franco f 1,25. Afzonderlijke nommers 5 cent. inzending van advertenties op Maandag en Woensdag vóór 2 uren, op VRIJDAG vóór ia uren. De prijs der gewone advertentiên is van 1-5 regels 50 ct., elke regel meer lOct. By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijk- en doodsberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 1—10 regels h f 1,— berekend. Bewijsnummers 6 cent. Telefoonnummer 33. Directeur A. P. A. van Seters. Uitgave van de Naaml. Vennootschap „Gossehe Courant". Hoofdredacteur W. J. C. van Santbn. B i t e n 1 ad. De verkiezingen in België. Wat verwacht werd, is gebeurdzon der wanordelijkheden zijn de Belgische verkiezingen niet voorbijgegaan. Toen Maandag te Luik een groot aan tal manifestanten naar bet stadhuis op trokken om daar de invrijheidstelling van een arrestant te eischen, dreef de civiele garde hen terug, maar werd daardoor zeil in 't nauw gedreven. De manifestanten lieten de tramwagens ontsporen en verbrijzelden de vensters, terwijl gendarmen, die te hulp snel den, het gebouw der socialisten bin nendrongen en or alles kort en klein aioegen, waarbj zj drie personen doodden en verscheidenen verwondden. Alle straten in het centrum der stad werden daarna door troepen en gen darmerie afgezet. Al ia de uitslag der verkiezingen nog niet in alle onderdealen bekend, als vaststaand mag thans wel worden aangenomen, dat het clericaliBme, wel verre van verslagen te worden, ver «terkt uit den strijd te voorschijn is gekomen en dat dus het huidige regime een krachtiger voortbestaan is verzekerd. Te Antwerpen veroverden de so cialisten een zetel, maar in Turnhout, Brugge en Gent gingen zetels aan de cleriealen verloren. De provincie Lim burg, die twee vrijzinnige afgevaar digden bezat, wordt thans geheel clericaal vertegenwoordigd, terwijl ook te Luik en Charleroi de verwach tingen van liberalen en socialisten geheel verijdeld werden. Het schijnt, dat in Brussel de oude verhoudingen gehandhaafd zullen bljjven en dat van de v{jf nieuwe zetels zooals onze lezers weten zal de nieuwe kamer een grooter aantal vertegenwoordigers tellen dan ds oude er drie aan de cleriealen en twee aan de oppositie ten deel zullen vallen. In de Brusselsche voorsteden is het aantal clericale stemmen zeer toege nomen en op het platteland, voorna melijk in de Vlaamsche provincies, hebben de kerkeljjken de toch al niet snuggere boeren bang gemaakt, door rond te strooien, dat er allerlei verschrikkelijke dingen op aarde zou den gebeuren, indien de regaaring in handen der tegenstanders zou geraken. Deze onontwikkelde lieden had men tevens wijs gemaakt, dat de socialis ten menschen van het slag der Pa- rijsche autobandieten Bonnot en Gar- nier candidaat hadden gesteld, zoodat het niet te verwonderen is, dat ze huiverend van afschnw, hun stemmen eenparig op de elerieaie candidatcn uitbrachten. Het staat thans vast, dat de katho lieken, die in de oude Kamer over een meerderheid vau slechts zes stemmen beschikten, in de nieuwe Kamer de meerderheid met zestien of misschien Uit het Amerikaansch. VII. Rosebs krijgt een sohok. Grady, Simmonds en Goldberger onderzochten de kamer nauwkeurig, want z(j gevoelden, dat het geheim van het treurspel op de een of andere wijze binnen deze vier muren berustte. Ik hoorde Grady opmerken, dat er geen andere deur was dan die, welke naar de voorkamer leidde en zag hen allen de raamslniting onderzoeken. .Niemand kon die ramen openschui ven zonder het hnis te alarmeeren, cei Grady, wijzend op een dun ijzer- draad, dat langs het houtwerk liep. ,Er is een inbrekers-alarmtoestel." Simmonds knikte en eindeljjk trok het trio zioh in de voorkamer terug. „Wij willen de rest van het huis inspecteeren," zei Grady tot Rogers, die weer overeind zat en de vier mannen gingen samen de hal in. Ik bleet achter met Hughes en JFreyünghuiseu. Zij hadden het lijk op de sofa gelegd en onderzochten het zorgvuldig. Met een beklemd ge moed ging ik dicht bij hen zitten en keek naar hen. Dat Philip Vantine vermoord zou zfin door zijn geestdrift voor het stokpaardje, dat hem zooveel genoegen had gegeven, scheen een tronie van het lot en toch geloofde ik, wel achttien stemmen zullen vormen. Van de twintig nieuwe zetels hebben de liberalen er één voor Brussel, Osstende, Charleroi en Mechelen bezet, terwijl de socialisten nieuwe zetels veroverden te Antwerpen, Bergen, Brussel, Charleroi en Soignies. De Waalscheprovincies hebben de partjjen van links gesteund, terwijl de Vlaam sche de cleriealen steunden. Ook is het een feit, dat het samengaan van liberalen en socialisten, bet zgn. kartel, voor deze verkiezing niet goed be grepen is. Alles wjjst er op, dat niet duidelijk genoeg aangetoond iB, wat de liberale party van de socialistische scheidt, waar het de verwezenlijking van beginselen in de practyk betreft, dat niet duideiyk genoeg is gewezen op bet feit, dat het kartel niet moet beschouwd worden als een fusie van bet liberale en socialistische program. De linksehe bladen zjjn natuuriyk buitengewoon verontwaardigd. De Vlaamsche Gazet van Brussel schryft o a.„Niemand had durven denken, durven vermoeden, dat België zoo laag gevallen was, zoo weinig besef van zijn waardigheid, zjjn toe komst bezat, om tot een dergeljjkenait- slag te geraken. Omkoop en bedrog, zie- lenomkoopery met gald uitj da: staats kas, hebben deze verkiezing geken merkt, dia België voor lange jaren terugploft in den poel van achteriyk- heid, waaruit het zoo vaat besloten was op te staan." Dat bet er anders bjj de verkiezingen warm toegegaan is, bewüzen wel de onlusten in Luik. Zoeals we boven reeds meldden, werden bjj charges van gendarmen en betoogers drie mannen gedood, terwyl een woedende menigte, met .revolvers gewapend, zich op de militairen stortte. Ook te Gent en Verviers hadden hevige botsingen tusachen politie en burgers plaats, terwijl in Charleroi in tal van katholieke inrichtingen de ruiten werden ingegooid. Het werk in de glasblazeryen ligt daar geheel Btil. In de kolenmynen wordt ge staakt, terwyl er in de geheole streek groote opwinding heersoht. In de Borinage hebben twee duizend mgnwerkers den arbeid neergelegd, uit protest tegen het aanblijven der regeering. In het steenkolen bassin Seraing Btaken thans 1280 personen. Een zeer eigenaardig geval deed zich nog te Antwerpen voor, waar vele leden van de burgerlijke garde, inplaats van datgene te doen wat van hen verwacht ward, tegen de katho lieken manifesteerden en handgemeen werden met de politie. In alle geval is de nieuwe regee ring niet onverdeeld welkom gehee- ten en zal zy er mede rekening te houden hebben, dat haar handelingen by|een overgroot deel van de bevol king op grooten tegenstand zullen stuiten. Scherpe critiek, van alles wat zj' onderneemt, zal zeker niet uitblijven. De staking in de Londensche haven. Er valt al heel weinig nieuws over deze staking te vermelden. Zoolang de werkgevers nog niet beslist hebben omtrent de houding, die zg zullen aar.nomen tegenover het denkbeeld der Regeering tot bet oprichten van een Verzoenfngsraad voor de haven en de bijeenkomst der afgevaardigden der transportfederatie uit de Engelsche havens nog niet plaats heeft gehad, komt er geen ver andering. Toch wordt gemeld, dat in de dokken thans 3 ii 4000 man bezig zyn met het lossen van booten. Eenige weken geleden, toen de toe stand in de haven dreigend begon te worden, schijnt de Regeering aan den voorzitter der transportwerkers-fede ratie toegezegd te hebben, een onder zoek naar de grieven te zullen in stellen, mits geen staking werd gepro clameerd. Die belofte is toen gegeven en een ambtenaar werd door de Regeering aangewezen, het beloofde onderzoek in te stellen. En terwyl de Regeering dus dit onderzoek ging in stellen, deed het bestuur der federatie toch de staking uitbreken. Hoewel dit hoogst onvoorzichtig mag genoemd worden, schjjnt bjj de leiders nog niet het voornemen te bestaan, den stakers aan te raden, het werk te hervatten. Waar te Londen zoovelen broodeloos rondloopen en er dus voor havenwerk maar al te veel werkwilligen te vinden zyn,zon het wel eens knnnen gebeuren, dat by volhouden van deze staking talrjjke arbeiders, door latere Uitslui ting, voor geruimen tijd hun werk aan de dokken kwyt raakten. De Franschen In Marokko. Na hevige gevechten is tbans alles rustig in Fez. Maar het heeft er vol gens thans geseinde berichten de vorige week hard gespannen. Dins dagmiddag tasschen 2 en 5 nar rukte de vjjand in kleine afdeelingen aan de noordelijke zijde van Fez op. Zyn aantal bedroeg misschien verscheidene duizeDden. Om 5 uur vielen de eerste geweerschoten. De aanval was hoofd zakelijk op het Earopeesch kwartier gericht. Tusschen 9 en 11 uur hield het vuren der Marokkanen bjj na ge heel op. Men vreesde voor een over val van een anderen kant, maar om 11 uur werd het vuur wederom ge opend en duurde voort tot 's nachts 1 uur, zonder dat een stormloop on dernomen werd. Zes compagnieën deden een uitval uit de stad, waarop de aanvallers zich terugtrokken, ter wyl zy hun dooden medenamen. Hun verliezen schenen aanzienlyk te zjjn, men spreekt zelfs van 600 dooden. Den volgenden ochtend werd ge meld, dat de Marokkanen zich te Kausara, op 15 kilometer ten noord- oosten van Fez, verzamelden. Generaal Lyautey heeft den soldaten, die door 8 moeilijke dagen uitgeput waren, twee rustdagen verleend. Het stadsgebied wordt nog door plunde ringen onveilig gemaakt, maar de stad zeil wordt niet meer bedreigd. Dank zy het krachtig optreden der Fransche trospen zgn de te Fez aan wezige Europeanen dus voor een bloedbad gespaard gebleven. De opstand op Cuba. De negerbevolking zet hardnekkig den opstand voort. In Havana neemt het oproer voortdurend grootere afme tingen aan. De rebellen brandden een dorp af en zeven buizen werden ge plunderd. De negers plunderden even eens de stad San Luis en voerden 3 blanke vrouwen mede. De Cubaansehe gezant te Washing ton verzocht een toezending van 10.000 geweren, ter bewapening van vrijwilligers. Men meldt thans, dat president Gomez een boodschap tot het Congres te Washington heeft gericht, waarin hy verlof vraagt, om de grondwette lijke waarborgen op het eiland Cuba, of in het gedeelte waar hy het noodig acht, te mogen schorsen. In buitengewone zitting zal het Congres over dit verzoek beraad slagen. Hieruit blijkt intussehen, dat ook Gomez den toestand zeer duister be gint in te zien. Binnenlafiil. De Koningin en de Prins te Parijs. Zondagmorgen bezochten de Ko ningin en de Prins de kerk in de Rue Roquépine en woonden aldaar een dienst ojj. Om 11 nur ver lieten de gasten onder het gejuich der menigte het gebouw. Daarna was er receptie in de Nederlandsche kolonie en na afloop daarvan ontving H. M. een deputatie uit de stad Orange, die Haar een album mat foto's van de stad aanbood. Vervolgens verlieten de Koningin en de Prins het gebouw en begaven zich naar het Nederlandsche gezantschap, waar de Nederlandsche gezant een noenmaal aan president Fallières en mevrouw Failières aan bood. Maandagmorgen bezochten de vorstelijke personen Versailles, onder voortdurende regenbuien, en woonden in het kamp van Satory een wapen schouwing bjj. Om half één kwam de koninklijke stoet te Versailles in het kasteel aan, waar het dejeuner ge bruikt werd. Om 3 uur 21 minuten vertrokken de Koningin en de Prins van Versailles, om den terugtocht te aanvaarden. De Fransche bladen wijden geest driftige artikelen aan het bezoek van het koninkljjk echtpaar en herinneren aan de vriendschappelijke verhou dingen, die steeds tasschen beide landen bestaan hebben. mijn vriend wierp. Deze viel met de deur in huis. Rogers nauwlettend bespiedend, zei hy.Hier heb ik een portret, dat ik je wil laten zien. Heb je die persoon ooit te voren gezien En hy reikte Rogers een bedrukt stuk papier toe. Deze weifelde een oogenblik en nam toen het papier in zjjn bevende band. Hevige angst was weer in zyn blik, toen bracht hy langzaam het papier by bet licht, keek ernaar. „Vang hem op, Lester I" riep Godfrey en sprong naar voren. Want Rogers, wild naar zjjn keel grijpend, viel met een slag op den grond. Godfrey's arm brak den val eenlgszins, maar ik was te verschrikt, om my te bewegen. „Haal water, vlugl" beval Godfrey scherp, toen Parks kwam aansnellen. „Rogers is onwel geworden." En terwyl Parks weer de hal doorliep, zag ik Godfrey den halsboord van den hewusteloozen man losmaken en diens slapen hevig wrijven. „Ik hoop, dat het geen beroerte is," mompelde hy. „Ik had hem niet zoo'n hevigen schok moeten geven." Bjj die woorden dacht ik aan het portret, dat uit Rogers' slappe vingers waB gevallen. En toen liet ook ik een halt gesmoorden uitroep hooren, terwyl ik keek naar de donkere oogen, roode lippen, het ovale gelaat het galaat, dat d'Aurelle in zyn horloge droeg! VIII. voorzorgsmaatregelen. Maar het was geen beroerte. Parks Dr. Blooker. f Te Voorburg is, na een langdurige ongesteldheid, overleden dr. C. F. J. Blooker, oud lid der Tweede Kamer, oud wethouder van Amsterdam, ridder in de orde van De Nederlandsche Leeuw, enz. Kamerverkiezingen in 1913. De afdeelingen van de S. D. A. P. in het district Alkmaar hebben candidaat gesteld voor de Tweede Kamerver kiezing in 1913 den heer P. T. Mat- thyssen te Amsterdam. Vacantiekaarten. Met zekerheid verneemt Bet Vader land, dat weder vacantiekaarten wor den afgegeven. Vereeniging voor vrouwenkiesrecht. De Vereeniging voor Vrouwenkies recht veroordeelt het rapport van de Grondwetscommissie lo. omdat zy geen wyziging voor gesteld heeft van art. 80, dat de vrouw uitsluit van het kiesrecht 2o. omdat, waar het zegt, dat de grondwet zelve de toekenning van het kiesrecht behoort te regelen, zy ten slotte die regeling overlaat aan de Regeering 3o. omdat er geen stemming is gehouden over de algemeene vraag, of de vrouw tot het kiesrecht behoort geroepen te worden 4o. omdat de commissie zich geheel heeft laten bebeerschen door manlijk vooroordeel en blijk heeft gegeven geen acht te hebben geslagen op het door de vereeniging ingediende en goed gedocumenteerde rapport ten gunste van Vrouwenkiesrecht; 5o. omdat elk der leden te veel op eigen standpunt is bljjven staan, niet begrijpend de taak der vrouw in de tegenwoordige maatschappij on geen formule vindend, dia alle politieke party en konden aanvaarden 6o. omdat de commissie het weg nemen van het woord „manlyk" uit art. 80 een bijkwestie noemt, evenals geschiktheid en maatschappelijke wel stand, terwjjl dit voor de vrouw en daardoor voor het geheele volk een hoo/dkwestie is; To. omdat de commissie voor het passieve vrouwenkiesrecht den weg niet gebaand wenscht te zien op grond dat, hoewel aan de geschiktheid van onderscheidene vrouwen, om aan het publieke leven deel te nemen, niets wordt te kort gedaan, zij er van door drongen is, dat de roeping van de vrouw een andere is en dat uitzonde ringen aan regel niet mogen be- heerscben 8o. omdat daarnit geringschatting blykt voor den arbeid, dien de vrouw in de wetgevende lichamen zou kun nen prestoeren 9o. wegens den smaad en het groote onrecht, den vrouwen aangedaaD, en de vereeniging spreekt haar sterkste afkeuring uit over de zeer onvoldoende stelde ons gerust, toen hy eeu minuut later terug kwam met een glas water in de eene hand en een klein flesehje in do andere. „Hij heeft van die aanvallen", zei hy, „het is soort van duizeligheid. Laat u hem hieraan maar eens ruiken. Hy oDtkurkte het flesehje en gaf het Godfrey en ik rook den doordringen den geur van ammoniak. Een oogen blik later hjjgde Rogers krampachtig. „Hy zal wel ganw weer in orde zyn", zei Parks optimistisch. „Ofschoon ik hem nooit zoo erg heb gezien." „Wij kunnen hem toch niet hierop den grond laten liggen," zei Grodfrey. „Ik geloof, dat hy ons niets zal willen vertellen, maar zyn gezicht, toen hy naar het portret keek, heeft oub al alles gezegd, wat wy noodig hadden. Ik nam het portret weer uit myn zak en keek ernaar. „Waar heb je het gekregen vroeg ik. „De politiefotograaf heeft er eenige gemaakt. Dat is ééu ervan." „Maar wat deed je vermoeden, dat de twee vrouwen dezelfde waren „Ik weet het aiei"„ antwoordde Godfrey peinzeed. „Het waren beiden Franschea en Hogers sprak van de roode lippen het leek ray niet onwaar- echynlyk. Grady zal morgenochtend in de „Record" eenige dingen vinden, die hy niet weet. Maar dat doet hy gewoonlyk. Dezen koer zulten wjj het hem flink inpeperen. Hallo," vervolgde hij, „onze vriend komt bjj." Wordt vervolgd dat dit het geval was. Freylinghuisen's stem wekte my op uit myu gepeins. „De twee gevallen zyn precies ge- Ijjk", zei hy. „De symptomen zyn dezelfde. En ik ben zeker, dat wy in dit geval verlamming van het hart en het ruggemerg zullen vinden, evenals in het andere. Beide mannen zjjn gedood door hetzelfde vergif." „Kunt u nagaan, van welken aard het vergif is vroeg Hughes. „De een of andere variant van prnisisch zuur denk ik; de reuk be- wyst dat; maar het moet ongeveer vijftig maal zoo doodeljjk zyn als pruisiseh zuur." „Mijnheer Laster", vroeg Grady, toen hy teruggekeerd was, „hebt u ooit gehoord, dat mijnheer Vantine een vyand had?" „Neen", antwoordde ik onmiddellijk, „zoover ik weet, had hjj op de heele wereld geen enkelen vyand." „Was hij, zoover u weet, ooit in moeiiykheden met een vrouw?" „Neen, ik was verbaasd, toen ik Rogers' verhaal hoorde." „U kunt dus niets vertellen om trent de identiteit van die vroaw?" „Ik wou, dat ik het kon," zei ik uit den grond van myn hart. „Dank u, mynheer Lester." Een oogenblik later was ik weer alleen. Lang duurde myn eenzaamheid echter niet, want weldra ho 'rda ik een stap op de trap eu toen ik my omkeerde, tag ik Godfrey kalm naar beneden komen. „Ik ben eenige minuten geleden teruggekomen," verklaarde hjj, ren heb boven eens rondgekeken. Niets. Hoe is onze vriend Grady opgescho ten?" „Tamelijk goed, maar zyn gezicht verraadt niet, of hij iets heeft ontdekt." „Zijn gezicht verraadt nooit iets, omdat het niets te verraden heeft. Hij is een stomme ezel." „O, Godfrey", protesteerde ik, „je bent vooringenomen. Heb je bet ver haal van Rogers gehoord „Omtrent de vrouw? Zeker.Rogers vertelde het mij, vóór Grady kwam. En nu zal ik je bewijzen, dat Grady een stomme ezel is. Hij heeft al de verklaringen gehoord, maar weet hy, wie de vrouw was?* „Natuurlijk niet. Bedoel je, dat jij het weet? Dan ben ik ook een stomme ezel". „Mijn beste Lester", zei Godfrey, „jij bent geen detectivedat is je vak niet, maar wel Grady's vak". „Weet jij, wie zij was?" „Ik ben er vry zeker vandat kwam ik juist bewyzea. Waar is Rogers „Ik zal hem schellen", zei ik en voegde de daad by het woord. Even later verscheen hy. „Hebt u g c9ebeld,my nheer?vroeg hy Hy was nog steeds uiterst zenuw achtig, maar had maar zelfbaheer- schiug dan in het begin van den avond. „Ja," zei ik, „mijnheer Godfrey verlangt je te spreken." Het scheen my toe, dat Rogers zichtbaar verbleekte; maar er was beslist angst in den blik, dien hjj op

Goessche Courant | 1912 | | pagina 1