BIJVOEGSEL GOESCHË COURANT. Ik leed aan Asthma. ZATERDAG 25 MEI 1912 No. 62. Ingezonden Mededeehogea. B it i t e n i a<i. Do vlootuitbreiding in Zweden. Minister Wentholt zou ongetwijfeld wel willen, dat hy minister van ma rine in Zweden was, want zoo moeilijk als het in ons land gaat, om de toe- stemming en het geld voor den bouw van een pantserschip te krijgen, zoo gemakkelijk gaat het daar. De staatscommissie nam in de zitting van gisteren de door de Zweedschepant- serschipvereeniging voor den bouw van een pantserschip geschonken som van 12 millioen kr. aan. Namens den Zweedschen staat deelde de koning dit den rijksmaarschalk per brief mede, er bijvoegend, dat het. koninklijke huis eveneens tot versterking van de landsverdediging wilde bijdragen en derhalve 100.000 kronen schonk voor het pantserschip. Dat schoepje zal er wel komen. Tripoli. Ai is het gevechtsterrein tusschen Turkije en Italië tegenwoordig in hoofdzaak naar de Egeïsche Zee ver plaatst, tooh is het op Afrika's noord, kust den eigenlijken appel van twist nog alles behalve pais en vrede. De Italiaansche generaal Garioni ontving dezer dagen bericht, dat een vijandelijke karavaan vertrokken was. Garioni besloot de karavaan te ver rassen en uit elkaar te jagen. Dien tengevolge beval hy den troepen in Buchamez een krachtige beweging in Zuid-westeiyke richting te maken, om de karavaan te verstrooien en de Turksch-Arabisehe troepen, die zich ter bescherming van de karavaan langs den karavaanweg verdekt opgesteld hadden, terug te werpen. De spits der Italiaansche kolonne werd gevormd door een bataljon in fanterie, een bataljon bersaglieri en een bataljon bergartillerie. De tweede linie bestond uit een bataljon bersaglieri, vjjf compagniën Askari's en een afdeeling snelvuur- geBchut. Op 10 K.M. van Buchamez wierp de spits der kolonne zich op de door den vijand aangelegde schansen, die zg na een heftigen strijd over meesterde. Daarop deden de talrjjke vijandelijke troepen, die zich op de naastbyzjjnde duinen bevonden, een tegen-aanval. De Italianen ontvingen den vjjand met een krachtig, welgericht vuur, waardoor deze op de vlucht gedreven werd. Hierop opende een battery bergartillerie het vuur op de karavaan der vijandelijke troepen en verstrooide haar. By het vallen van den nacht wilden de Italianen zich achter de verschansingen terng trekken, toen plotseling talrijke escadrons vijande lijke ruiters verschenen.Opnieuw werd de strijd aangebonden. Wederom opende de bergartillerie een heftig vunr op den vijand, die zich haastig en in groote wanorde terugtrok. Een reserve-bataljon nam de. vervolging op zich en joeg de laatste vijandelijke afdeelingen uit elkander. Den volgen den morgen vertoonden zich in de verte talrijke vijandelijke patrouilles, die de gevallenen begraven wilden. Aan de zyde der Italianen werden een man gedood en 19 gewond, waar onder 2 officieren. Zooals het gevecht thans gemeld wordt, schynt het wel van Italiaansche zijde afkomstig te zijn. Volgens de Turksche opgaven zijn de Italiaansche wapenfeiten in den regel niet zoo schitterend. De Amerlkaansche presidentsverkiezing. Waar men al niet toe genoodzaakt wordt, als men president van een re publiek wil worden, daarover kan Roosevelt meepraten. Zoo had hy o. a. dezer dagen te bewijzen, dat hy geen dronkaard is, wat zijn tegenstanders zoo vriendelijk waren geweest over hem uit te strooien. Om zich te zui veren heeft hy dan nu ook een brief rondgestuurd, waarin hij plechtig ver klaard, dat hy absoluut geen dronk aard is, doch een uiterst matig man. Hy drinkt nooit whisky en heeft in zyn heele leven nog nooit een cog nacje geproefd. Meer dan een dozyn theelepels brandewijn per jaar drinkt hij zeker niet, zoodat hy de beschul diging van zijn tegenstanders, dat hij een alcoholiker zou zyn, ver van zich werpt. Dr. Abbot, de uitgever van een Amerikaansch blad, heeft deze verkla ring van Roosevelt bevestigd en ver klaard, dat hy er voor instaat, dat Roosevelt's hootddrank melk is, waai - van de president niet minder dan vier glazen per maaltijd gebruikt. De ge heel-onthouders kunnen dus gernst op hem stemmen 1 In den Senaat heeft de democraat Stone een ernstig woord gesproken over het jammerlijke schouwspel, dat Taft en Roosevelt thans in de bestrij ding van elkander bieden en scherp kwam hy er tegen op, dat deze beide hooggeplaatsten elkander te lijf gingen met een taaltje, dat aan de vischmarkt herinnerde. Inderdaad ljjkt het er meer op, of de heeren onderling twisten over het presidentschap van die illustre inrich ting, dan over dat van de grootste en meest moderne republiek der wereld. Lasterpraatjes. Een abscuur bericht heeft in Bel gische kringen de ronde gedaan. De koning zon namelijk op intiemen voet mot een hofdame verkeerd hebben en bij die gelegenheid door de koningin zyn verrast. Thans heeft echter de bevolking van Brussel op treffende wyze uiting gegeven aan haar, alleszins te begrij pen, verontwaardiging over de ver spreiding der vnile lasterpraatjes. Toen het koninklijk echtpaar Woens dagmiddag zou uitrijden voor een officieel bezoek verzamelde zich zulk een geweldige menigte voor het paleis, dat bijzondere politie-maatregelen moesten worden genomen. Op het oogenblik, dat de koninklijke rijtuigen het paleis verlieten, steeg een geweldig gejuich op, het volk verbrak het cordon en drong door tot vlak by het staatsierijtuig, waarin de koning en de koningin hadden plaats genomen. Er scheen aan het geroep van „leve de koning, leve de koningin 1" geen einde te zullen komen; vooral koningin Elisabeth bleek zeer getroffen en ont roerd door deze spontane uiting van waarachtige sympathie. Zoo wordt de lasterpraat het gauwst en het best bestreden. omdat geen enkel geneesmiddel dat ik voor mijn kwaal had aangewend, my helpen wilde. Staten-tiencraal. TWEEDE KAME R. Woensdag heeft de heer Patijn (unie lib.) zyn Dinsdag afgebroken rede beëindigd met een pakkende kritiek op het ontwerp zelf, in het bijzonder op de inrichting der Raden van Arbeid, waarvan hy den opzet veel te grootscheeps achtte. Zoolang er aan gedacht werd, die Raden te belasten met de uitvoering van het gansche verzekeringswezen, kon men bij dien grootsehen opzet zich neer leggen nu echter de plannen van den Minister volkomen bekend zyn en die Raden de ziekenkassen zullen besturen, gaat dat niet meer en de amendementen van den heer Treub (vrjjz.- dem.) zullen de Kamer allicht een welkome gelegenheid bieden, om de Arbeidsraden te kortwieken. De heer Tydeman (vry-lib.) zong den lof van de vrijwillige verzekering. Hjj vreesde, dat deze wet overdreven „ambtenarigheid" zou meebrengen was voorts van meening, dat de volkskracht vernietigd zou worden door het ontwerp-ziekteverzekering, daar dit het particulier initiatief ver treedt. De heer Aalberse (roomsch-kath.) ontwikkelde een eigen stelsel, doch deelde meteen mede, dat hy „met enthousiasme" zou berusten in het systeem, door de regeering geboden 1 Vanwege de innigheid der coalitie natuurlyk. Gisteren heeft de heer Duijs (soc.- dem.) een lange redevoering gehou den, een redevoering, welke inderdaad belangwekkend was. Hy sprak zich uit ten gunste van de verplichte ver zekering en het ergerde hem, dat het beroep op vryheid en de sympathie voor het particulier initiatief alleen worden vernomen, wanneer zy het kapitalisme baten. Maar de heer Duijs wil niet de bureaueratisch-gecentrali- seerde dwangverzekering van den Minister Talma. Zyn kritiek daarop was niet malsch, zyn betoog, dat de Minister in geen enkel opzicht wilde profiteeren van de in het volk levende organisaties, de vakvereenigingen, viel samen met de grief, door den heer Treub reeds eerder geuit. De heer Duijs beloofde niet, vóór het ontwerp-ziekteverzekering te zul len stemmen. Vermoedelyk zullen de sociaal-democraten hun stem, welke de heer Talma ongetwijfeld zal noodig hebben, wel duur laten betalen. Vandaag zijn de heeren De Savornm Lohman (chr.- hist.) en Kuyper (antirev.) aan het wöord. School en Kerk. Op de Openlucht Bamenkomst van Vrijzinnige Godsdienstigen, die op Zondag 23 Juni a.s. zal gehouden wor den in hot Mastbosch bjj Breda, hopen als sprekers op te tredenDs. H. A. v. d. Meulen van Bergen op Zoom, Ds. G. O. W. van Geytenbeek van Tilburg, de heer J. L. Bosma, hoofd eener openbare school te Utrecht, Dr. W. Haverkamp van Nijmegen, Ds. D. van Peursen van Eindhoven en Dr. W. Meindersma van 's Hertogenbosch. Tengevolge van influenza leed ik al jaren aan asthmaaldus schrijft ons de 86-jarige heer Arend Hendrik van StrOhe te Oud-Loosdrecht. Ik stond onuitstaan bare benauwdheden uit en kon geen nacht slapen. Ik moest maar voort durend hoesten en de fluimen kwamen niet los. Ik was altijd rillerig en koud en had altjjd koude handen en voeten en niesde veel. Ik ging met den dag achteruit en verwenschte mijn leven, De Heer A.H.v.[jStröhe volgens portret. Toen probeerde ik hot met de Ab dijsiroop, Klooster Sancta Paulo, die ik kocht bij den heer C. Hennipman winkelier te Oud-Loosdrecht. Reeds het gebruik van de eerste flacon Ab dijsiroop gaf mij eene zoodanige ver lichting, dat ik besloot het gebruik hiervan voort te zetten. De slijm kwam nu gemakkelijk los, zoodat ik mij verruimder op de borst gevoelde. De nachten, die ik voorheen slapeloos doorbracht, werden rustiger, zoodat ik mij veel beter ging gevoelen. Ik heb de Abdijsiroop doorgebruikt tot 7 fles3chen aan toe en was toen totaal genezen. Ik ben zeer dankbaar voor mijne genezing en zal de Abdijsiroop aanbevelen, waar ik kan. De Abdijsiroop, Klooster Sancta Pau lo, geneest asthma, pleuris, influenza, kink- en slijmhoest, verouderde en verwaarloosde verkoudheid, heesch- heid, keelpijn en alle borst- en long aandoeningen. Voorkomt de teriug. De Abdijsiroop, Klooster Sancta Paulo, kost per flacon van 230 gram f 1.per flacon van 550 gram f 2 en per flacon van 1000 gram f3.50. Generaal-Agent L. I. AKKER, Rot terdam. Verkrijgbaar bij de bekeDde verkoopers, alle drogisten en de meeste apothekers. Een gevaar. Er wordt tegenwoordig onder de benaming „cacao" een product ver kocht, in bussen zoowel als los bij het gewicht, hetwelk zoo Bterk ontvet is, dat het eer de benaming van „afval" verdient dan die van „cacao". De verhouding der voedingswaarde van dit „afval" tot die van werkelijk goede cacao, is dezelfde als die van uitge kookt soepvleesch tot een sappige biefstuk. Een ieder die geen gevaar wil loo- pen bedrogen uit te komen, koope de bekende bussen BLOOKER's daalders Cacao. Provincienienws. Driewegen. In de vergadering van ingelanden van het Waterschap Elle- woutsdijk, Woensdag alhier gehouden, waarbij 36 van de 41 ingelanden tegenwoordig waren, werd goedge keurd de rekening over hetloopende dienstjaar met een ontvang van f 43444,00 een uitgaaf ad f 41398,08, dus met een goed slot van f 2045,99 i/i. Tot vertegenwoordiger van het Water schap in den dgkraad van den Cala- miteuzenpolder Borssele werd, met 32 van de 36 stemmen, herbenoemd de heer E. A. van der Bent. Een verzoek van den gemeonteraad van Driewegen en een dito van parti culieren, om in 1912 eenige wegen te begrinden, word tot een volgende vergadering verdaagd, aangezien voor de uit te voeren werken geen sommen worden beschikbaar gesteld. Besloten werd, om geldelijk zoo krachtig moge lijk te steunen de plannen van een comité van eenige gemeentebesturen, ten einde te trachten, de gemeente Elle- womsdjjk aan het bekende tramwegnet aan te sluiten. De vergadering stelde die bijdrage gedurende 25 jaren vast op f300 per jaar. Van den landbouwer Bruijnooge te Ellewoutsdjjk was een verzoek ingekomen, om den zeedijk bij z(jn hofstede met hoornvee temogen beweiden. De vergadering was van gevoelen, dat dit verzoek by het bestuur thuis behoort. De pachter Smallegange, die door de verhooging in 1911 van den inlaagdyk eenige scha de heeft geleden, had om vergoeding gevraagd. De vergadering besloot dit aan het bestuur over te laten. De amb tenaar H. Koole had verzocht, om zoo nu en dan eenige particuliere werk zaamheden te mogen verrichten. De vergadering vond goed, dat het be stuur naar de bepalingen van de in- strnctie voor dezen ambtenaar in deze optreedt. Heinkenszand. In den nacht van Woensdag op Donderdag, omstreeks twee uur, werden de ingezetenen al hier uit hun slaap gewekt door het geroep van brand, gevolgd door het luiden der klok. Spoedig bemerkte men, dat de korenschuur van den land bouwer L. Courtin, ongeveer twintig minuten gaans buiten de gemeente, in brand stond. De brandweer, bur gemeester en politie begaven zich naar het terrein van den brand, maar daar gekomen, bleek, dat er aan blus- sehen niet mee? te denken viel. De Bchuur was bflna ingestort, alleen kon den het in de nabijheid staande woon huis, varkenshok enz. voor het vuur gespaard worden In de vlammen zijn omgekomen een paar lammeren, een kalf en wat pluimgedierte, waaronder een twintigtal eendenvoorts land bouwwerktuigen, gereedschappen etc. De bewoners der hofstede werden door het hooren van gekraak uit hun slaap opgeschrikt. Half gekleed span den zjj zich in om te redden, wat te redden viel. De eigenaar is tegen brandschade verzekerd bjj de maat schappij de Jong Co. te Amsterdam. De oorzaak is onbekend. Aan den kommies le klasse J. Crombouw is, met ingang van 1 Juni 1912, eervol ontslag nit 's Ryks dienst verleend. Kortgene. Tot deurwaarder by de arrondissements-rechtbank te Middel burg, met standplaatB Kortgene, is benoemd de heer G. Heyboer aldaar. Kloetinqe. De kerkeraad der Ned. Herv. Gem. benoemde Woensdagavond tot voorlezer-voorzanger den heer J Oele, ouderling. Kapelle. Een net gekleed straat koopman klopte bjj een der vooraan staande huisjes in ons dorp aan en vroeg of hy zyn koffer hier even mocht zetten, terwijl hy den inwoners van het dorp met een briefje kennis zou geven van zyn komst. Dit werd grif toegestaan. Bjj het halen van zijn koffer kwam hy den man, bg wien deze stond, by het station tegen en van deze gelegenheid maakte hy ge bruik. De huishoudster maakte hg wgs, dat mynheer een haarkam had gekocht van 35 cent en dat zg dit maar betalen moest. Dit was echter niet naar haar zin, omdat zg wel inzag, dat de kam geen dubbeltje waard was, maar, door het aanhouden van den koopman, betaalde zy. 's Middags kwam mynheer thuis en werd hem de kam vertoond, wat hem verschei den woorden van verbazing en ver ontwaardiging ontlokte. Ook hier werd weder het spreekwoord bewaarheid: ondank is 's werelds loon. Wat zal alle fruit er vroeg zgn en wat zal er veel zijn! De krnisbes- sen hangen vol en men besteedt reeds thans een hoogen prys, 11 cent per kilo; zwarte bessen zyn er in tame- iyke hoeveelheidroode bessen heel veel; kersen puik, vooral de latere soorten pruimen geen peren ruim beschotsommige fijnere soorten, die anders nooit laden, hangen volde appel, thans nog niet goed te zien, belooft veel. In een woord, er zal veel fruit zgn, wat een zegen is voor den eigenaar, don plukker, den ver voerder, voor den kooper en den ge bruiker. Krabbendijke. Woensdag hield de Rederykerskamer „Nieuw Leven" haar eerste gezellige bgeenkomst. Het be- stuur had voor een goed programma gezorgd. Allereerst hield de heer Visser een interessante lezing over „Verbetering van onzen volkszang". Daarna lazen enkele leden iets voor o a. het Kinder- Twaalfuurtje van Heyermans. „De brief van den loteling" van Conscience en een gedeelte uit Multatuli's „Vors tenschool", nl. het gesprek tusschen koningin Louise en haar moeder. Een drietal dames gaven de voordracht „Trineke op de kostschool". Deze voordrachten werden afgewisseld door een drietal zangnummers, gezongen door eenige heeren. Met voldoening kunnen de leden en donateurs op dezen avond terugzien. Katlendijke. Donderdag werd een vergadering van ingezetenen dezer gemeente gehouden in de herberg v&n den heer Felius. De heer Arnoldi, het hoofd der school, daartoe uitgenoodigd door het comité, was zoo bereidwillig deze vergadering te leiden. Na een inleidend woord van den voorzitter van het comité, den heer P. J. de Wilde, somde spreker achtereenvol gens de voordeelen en de noodzake- lgkheid van een tram door onze gemeente op. En nu die Bchoone illusie voor de Kattendgkenaren dreigde in rook te zullen opgaan, daar de ge meente Kapelle ook reeds subsidie had toegezegd, meende de heer Arnoldi de ingezetenen er op te moeten wyzen, dat zg een wyziging van het eens genomen plan moesten trachten te voorkomen. Nadat alle aanwezigen hun sympathie voor de tram hadden betuigd,' noodigde spreker den bur gemeester uit, om reeds Vrydag een vergadering van B. en W. te doen houden, teneinde het Tramcomité een voorloopig subsidie te kunnen toe- zeggen. De burgemeester was zoo bereidwillig, dit verzoek toe te staan en daarmede was punt Ivan de agenda afgeloopen. Na de pauze behandelde de heer Arnoldi de Electrische Centrale. Hg schetste hiervan alles, wat hg op ver schillende lezingen in onze onmid- dellgke nabgheid van den heer Ten Bosch had vernomen. Hy noemde alle voordeelen en gemakken en spoorde de aanwezigen aan, bg even tueels oprichting eener electrische ver lichtingscentrale hun medewerking te verleenen. De burgemeester beloofde alles in 't werk te stellen om Katten- djjke een tram en electrische verlich ting te bezorgen. Hiermede eindigde spreker zyn rede en de heer De Wilde dankte den heer Arnoldi voor zyn duidelijke uiteenzettingen en het tal rijke publiek, waaronder eenigen uit Wilhelminadorp, voor zijn aandacht ©li sprak de hoop uit, dat het tramplan onveranderd zou worden gehandhaafd en ook op Kattendjjke spoedig elee trisch licht zou mogen schijnen. Kolijnsplaat. By het verrichten van werkzaamheden aan de haven, welke in het begin dezer week be gonnen zyn, had een werkman het ongeluk, met de rechterhand tusschen twee lories beklemd te raken,waardoor een paar vingers zóó werden gekwetst, dat hij het werk moest staken en zich onder de behandeling van den dokter stellen. By heerlijk zomerweder gaf het fanfare-gezelschap Wilhelmina"alhier j.l. Woensdag in de door de vereeniglng gerestaureerde muziektent in de Voor straat zgn eerste volksconcert, dat door zeer velen met genoegen werd aangehoord en goed voldeed. Oudelande. De heer Johs. Mol Lous, tgdelyk onderwijzer alhier, komt als no. 1 voor op de voordracht voor onderwgzer te Wilhelminadorp. Rilland-Bath. Door het kiescoliege der Ned. Herv. Kerk alhier is Woens dagavond tot predikant beroepen ds. Visser van „Neverskerke. lud° door de kolenvereeniging „De Vryheid* Woensdagavond gehou den vergadering, die bggewoond werd door slechts 17 leden, werden de af tredende bestuursleden, de heeren J. v. d. Bande en L. v. Weele, herkozen, respectievelijk met 16 en 14 van de 17 uitgebrachte stemmen. Voorts werd bepaald, dat, in verband met de hoogere prijzen der steenkolen, het aandeel voor dit jaar zou gebracht worden van f16 op f18 per aandeel van 18 mud. In de Donderdag gehouden raads vergadering, bijgewoond door 6 leden afwezig was de heer A. Butgn, met kennisgeving werd eene com missie benoemd, bestaande uit de hee- ïfn J- J- van GorBel Hz., C. v. d. Werff en Adr. Butgn, met het doei, te onderzoeken of een gemeenschappe- lgke gasfabriek voor de gemeenten Krabbendgke, Waarde en Rilland-Bath mogelijk en economisch voordeelig is. Op het verzoek van den heer J. P. Verplanke, om een belooning als keurmeester, werd besloten, hem een bedrag van f 15 per jaar daarvoor toe te kennen. Voorts werd bepaald, dat 5"'„, die zoowel - i de terug- als op de heenreis bg het begraven van de lijk koets gebruik wenschen te maken, voor de terugreis, evenals voor de heenreis, een bedrag van f3.25 moe ten betalen. Vllssingen. Alhier zyn officieel candidaat gesteld voor den gemeen teraad: in district I, vacature wylen den heer A. J. van Ockenburg Sr. /o r\ böeren W. van Broekhoven n tA* KrÖ*er Gib.) en P. G. Laernoes Sr. (antirev.)in dis trict UI, vacature wylen den heer F. van der Meer (antirev,), de heeren A. G. van Hall (6. D. A. P.), p. G. Laer noes Sr. (antirev.) en A. W. Smits (vrijz.-dem.). De stemming heeft plaats op 5 Juni, en de herstemming, zoo noodig, op 18 Juni. Waarde. By de Donderdag ge houden herstemming voor een nota bele by de Ned. Herv. Gem. alhier werden uitgebracht 36 geldige stem men. Hiervan verkregen J. van Krui- ningen 27 en M. Weststrate 9 stemmen, zoodat de eerste benoemd is. Ds. P. Snoep alhier heeft het beroep naar Eist bg Amerongen aan genomen. d S K iu W 8. Het vreemdelingenverkeer OP Zuid-Beveland. De zomer komt. En met hem komt het reisseizoen Dan grypen weer Engelschen, Fran- BChen, Duitschers, Belgen en zooveel andere toeristen naar hun Baedeker dan trekken zg naar Zwitseriand's Alpen, naar Italië's schoone meren naar de fjorden van Noorwegen en dan, ja, dan zgn er ook enkelen die naar Holland komen. Nog is hun aantal niet groot nog staat ons vaderland niet bekend als een land van natuur schoon en biedt het velen niet wat zy zoeken in het grootsche natuur goden. V8n g6n' *letsche™ of Maar Nederland heeft andere be- koring. Het Is mooi in zgn zacht groene weiden, het is mooi

Goessche Courant | 1912 | | pagina bijlage 1