BIJVOEGSEL GOESCHE COURANT. ZATERDAG II MEI 1912 No. 56. B i is 11 e n a n <1. Staten-Generaal. Rechtzaken. Landbouw, Veeteelt Visscherij. en Provincienlenws. Het pantserschip. De Minister van Binnenlandsche Zaken,voorzitter van den Ministerraad, werd gistermorgen te Amsterdam by H. M. de Koningin in buitengewone conferentie toegelaten. Hfl vertoefde van halftien tot elf uur ten paleize. Kamerverkiezingen in 19HS, Men seint aan de Opr. Haart. Crt. uit Zaandam, dat van het bericht uit Het Volk omtrent een eandidatuur van dr. Bos voor de Tweede Kamer in het district Zaandam geen woord waar is. De Schiedamsche Courant meldt, dat ook de heer Marchant in een te Schie dam gehouden vergadering het be doelde bericht een leugen genoemd en gezegd heeft, dat dr. Bos, desge vraagd, verklaard had, zich alleen te zullen laten eandidaat stellen in zun oude district Winschoten. TWEEDE KAME R. De storm heeft zich gelegdons parlement is, na den Marine minister geëxecuteerd te hebben, aan een minder moorddadig werk begonnen het bakken. Bijzondere stemming was er Woens dag niet. Er was geen energie, wel een zucht tot uitblazen. Zou het noodig zyn, om straks elkander met des te meer kracht in de haren te kunnen vliegen De een zegt: ja. Do ander: neen. Dat de debatten over het ontwerp- bakkerswet laks z{jn ingezet, verwon dert ons niet. Wat valt er trouwens ook nu nog to beweren over al die sedert maanden en maanden bespro ken vraagstukken Iedereen hoeft stelling gekozen en. iedereen heeft er zoo zoetjes-aan genoeg van ge kregen. De Kamer begon alzoo Woensdag op haar slofjes, ofschoon er, in de onderhavige kwestie, een punt van gewicht besproken moest worden. WD leven nu eenmaal in een tjjd, waarin zoo ongeveer alles gereglementeerd iB. De artikelen, die beginnen met: „het is verboden.groeien, om een dichterlijke vrijheid te bezigen, als kool. liet is verboden Zoo begint ook het gebakken en herbakken ontwerp van Ministerï'afma liet is verboden zoo zegt het bakkers-arbeid te verrichten des Zon dags en des nachts. Des Zondags uitstekend, zegt de geheele Kamer, doch een absoluut verbod van den nacht is totaal over bodig. Laat ons den arbeids duur voor de gezellen regelen, suggereert de heer Snoeck Hentcemans (chr.-hist.) in zijn amendement en bepalen, dat als regel, de arbeids duur niet langer dan elf uur mag zijn. Dat geldt voor den arbeid overdag. Maar valt meer dan één uur van den arbeid in den nacht- tijd, het ontwerp zegt, hoe lang die duurt, doeh ook daarop zijn tal van amendementen ingediend dan moet de arbeids duur tot tien uur worden beperkt; en vallen vier uur in den nachttijd, dan kan slechts een werk-duur van negen uren worden toegestaan. Bovendien mag geen bakkersgezel meer dan vijftig nacht uren in de veertien dagen werken. In dit amendement ligt de vrijheid der patroons opgesloten, om zooveel en zoo vaak te arbeiden, als zij wil len, doeh waar hot den nacht-arbeid ook der gezellen niet geheel uitsluit, is voor de concurrentie de patroons- vrijheid heel wat minder bezwaarlijk geworden. Het verbod voor patroonB- arbeid zou evenzeer voor de praktijk veel minder erg worden, zoo het amen dement van den heer Snoeck Henke- mans werd aanvaard. Doch princi pieel is er zooveel tegen liet inperken der persoonlijke vrijheid te zeggen, dat men er liefst niet mee beginnen moet, n'en déplaise den heer Aal berse, (roomseh-kath.), die het amen dement juist veroordeelde, wyl het de patroons vrjj laatl Ongetwijfeldde nacht-arbeid wordt er niet door afgeschaftook dat was den heer Aalberse een grief. Maar is het noodig, angstvallig vast te houden aan die krasse afschaffing, zoo met eenvoudiger middelen een groote, bjjna afdoende verbetering te verkrijgen is, zonder dat het bedrijf «lom wordt geschokt en duizenden ondernemers, dus ook hun personeel, aanmerkelijke schade berokkend wordt De heer Aalberse beweerde kras, dat de kleine middenstanders zouden worden hu, hoe moorddadig „geguillotineerd"Alsof wjj midden in de door de clericalen zoo verfoeide Fransche revolutie zittenNu be weert het is bekend de heer Aalberse véél, doch hij blijft doorgaans in gebreke, voor zijn beweringen be wijzen aan te voeren. Ook ditmaal was zulks het geval. Hij toonde niet aan, dat het amendement van zfln chris- telljk-historischen „boezemvriend" meer schade zou stichten dan het Verbod der wet. Minister Talma heeft het amende ment niet overtuigend bestreden. Zóó zwak stond hy, dat hij sleehts drei gen kon. En dit dreigement washet wetsontwerp zal worden ingetrokken, indien het amendement-Nnoeefc Henke- mans wordt aangenomen. Zoo staan dus weer de eoalitie- broederen tegenover elkaar. De eens gezindheid ter rechterzijde is waar achtig roerend Voor Minister Talma is het gisteren geen onfortuinlijke dag geweesthet patroonsverbod en het absoinut verbod van nachtarbeid zyn beide in het ont werp bakkerswet gehandhaafd. Het amendement De Visser (chr.-hist.) om den bakkerspatroons vrijheid tot nacht arbeid te geven, werd verworpen met 46 tegen 32 stemmen, het amende mep.t-Snoeck Henkemans viel met 11 tegen 37. De Minister had het onaan nemelijk verklaard en de Kamer gai hem zyn zin, maar 't ging op het kantje af! De zweep van Troelstra is thans niet op de linkerzijde neer gekomen Mi nister Talma heeft moeten bukken voor den invloed der sociaal-demo craten. En zy zullen hun macht doen gevoelendaar kan men zeker van zijn Een sub-amendement van den vrij zinnig-democraat Hos hetdrieploe- genstelsel werd aangenomen. Alle overige amendementen zjjn verworpen. Arrcmdissements-Rechtbank te Middelburg. In de zitting van heden (Vrijdag) zijn veroordeeld wegens Vernieling: G. v. F., 39 j., huisvr. van J. G., zonder beroep te Goes, tot f 10 b. s. 10 d. h. (eisch idem). Mishandeling: J. K. 32 j., arbeider te 'a Gravenpolder, tot f 15 b. s. 15 d. h. (eisch f25 b. s. 25 d. h.);P. K., 62 j zonder beroep te NIbsc, tot f7 b. s. 7 d. h. (eisch 1 maand gev.) Diefstal: Chr. L. R., 15 j., zonder beroep te Goes, tot beschikbaarstelling der Regeering, zonder strafoplegging, (eisch idem). Overtreding der boterwet bij her haling: A. R., 42 j., en G. J. J. M. v. B26 j., boterfabrikanten te Mid delburg, ieder tot flOO b. s. 25 d. h., met last tot openbaar maken van het vonnis in de Midd. Courant, de Faam, de O ids en de Vlies. Courant op kosten van de beklaagden. Bevestigd werd daarbjj het vonnis van den Kanton rechter te Middelburg van 23 Dec. 1911 voor wat betreft het feit van 9 Juni 1911 en vernietigd voor wat betreft het feit van 12 Aug. 1911. Beklaagden werden door den kantonrechter voor beide feiten vrijgesproken. De moord te Rijswijk. Het gerechtshof heeft mevrouw v. H. te Rijswijk wegens doodslag op haar echtgenoot ontoerekenbaar geoordeeld en plaatsing gelast in een krankzin nigengesticht voor den proeftijd van hoogstens een jaar. School eu Kerk, Acte examens L. O. Woensdag zijn te Middelburg ge ëxamineerd 8 vrouwelijke eandidaten. Daarvan slaagden de dames: M. J. v. d. Hell, II. H. Holm en A. E Roose, allen te Middelburg, A. M. v. d. Linde, te Goes, S. F. Perdufln te Zuidzande, T. Schenk en C. E. M. Schönlau, beiden te Vlisaingen. Donderdag werden te Middelburg geëxamineerd 7 mann. eandidaten. Geslaagd zijn de hoerenC. van Es te ZaamBlag, A. E. Jolivet te Aardenburg, I. J. Luteyn te Retranchement, A, Salomo te Groede en J. P. M. Stijgers te Vlissingen. Ranst en Wetenschap. Bij den uitgever R. M. Bmits te Middelburg is weer de bekende zakgids voor Walcheren verschenen, ditmaal in boekformaat. Het werkje bevat Bpoor- en bootlijsten en verder alle gewenschte inlichtingen voor iederen reiziger. De prjjs is op 7 Va cent gesteld en zal dus voor niemand een bezwaar kunnen zijn. s i a n t e u w s, Paard op hou. Er gaan in den laatsten tyd in onze gemeente nog al eens paarden op den loop. Hedenmorgen kreeg een van die dieren, voor den wagen van den landbouwer C. M. uit Ovezande ge spannen, het in zfln kop plotseling op hol te slaan en rende, met wagen en bestuurder achter zich aan, vliegens vlug de Opril af, de Markt over en het Kerkhof op, waar het echter tot staan gebracht werd. Persoonlijke on gelukken kwamen niet voor. Festival „Eophonia". W{| ontvingen den „Officiëele Feest wijzer" voor het internationaal festi val, te geven door de Harmonie „Eu- phonia", ter gelegenheid van haar 25-jarig bestaan, met medewerking van den Znid-Bevelandsehen Turn bond, op 27 Mei a.tweeden Pink sterdag. Veertien muziekgezelschap pen, behalve het feestvierende, nemen hieraan deelacht turnvereenigingen hebben haar medewerking toegezegd. In het hoekje, dat door deu heer Y. Talsma is uitgegeven en in een keurig gewaad gestoken, vindt de kooper alle mededeeiingen, welke hem op den feestdag van dienst kunnen z{jn. Beter tien honden aan een ketting, dan één aan je broekspijpen. Goes wordt onveilig. Dezer dagen van ons bureau ko mend, troffen wjj op de Opril een goe den kennis aan, die een praatje begon. „Weet je, hoe je nu eens een goed werk kunt verrichten?" vroeg hy. „Dan moet je toch werkelijk eens eer, stukje gaan schrijven over de GoeBChe hondenplaag en ik kan je verzekeren, dat talloos velen er je dankbaar voor zullen zijn.". „Hoe dat zoo vroegen wjj belang stellend. „Wel", zei hy, „bestond er vroeger nog eenige kans, dat je van een boodschapje in do Btad veilig en on geschonden in je familiekring terug keerde, als jo tegenwoordig niet in het bezit bent van een leeren broek, een dikken wandelstok en een paar vlngge beenen, loop je alle kans, eer der by den dokter dan in je eigen buis terecht te komen. Verleden week b.v. kwam ik een vriend tegen met een eigenaardig dier aan een langen ketting. Wjj maakten een praatje. „Zoo, zoo", zei ik, „heb je ook al een hond". Een oogenblik later stond ik op een stoep aan den overkant van de straat, met een treurig gezicht te berekenen, hoe veel een nienwe broek wel zou kosten en of een oude, waarby twee lappen uit de pijpen gescheurd waren, wer kelijk nog eenige kans op een succes volle reparatie zou kunnen hebben. ,'t Is een kwajeriep mijn vriend, hij is nog niet erg aan je gewoon, zie je. 't Spyt me, dat by je gebeten heeft, 't Doet toch geen zeer?" „Wel nee", zei ik, „integendeel", eu uit beleefdheid sprak ik geen woord moer over eenige vergoeding, maar nam me in stilte voor, mjjn broek nog dienzeifden avond voor goed naar de voddenmand re doen ver huizen. ,'t Is toch een aardig boest, als hij je maar eenmaal kent," riep mijn vriend, terwijl hij, nog geen tien meter van my af, alle denkbare pogingen aanwendde om het woedend-blaffende monster aan den ketting in bedwang te houden. Toen ik hem voorstelde even een apotheek binnen te loopen en daar het aardige beest een kleine snoeperij te verstrekken, werd hy zoo kwaad, dat ik werkelijk bang was, dat hij de ketting zou losmaken en daarom, met een dringend beroep op mijn drukke bezigheden en op den barbier, die te wachten zat, een haastig af scheid nam, om met versnelden pas zoo spoedig mogelijk in een sigaren winkel te verdwijnen. Sedert heb ik hier in Goes heel veel van die vrienden ontmoet. Op den hoek van een straat kom je ze tegen, onbewust van eenig gevaar. „Hé, hoe maak jij het kerel, bly dat ik je eens zie. Wanneer kom je eens oploopen?" En voordat je kunt ver tellen, dat je juist van pian was nog dienzelfden avond een bezoek ai te steken, springt er iets zwaars en warms tegen je op, een groote tong glijdt lief kozend langs je neusgaten, of een paar scherpe tanden zoeken zieh een lekker plaatsje uit, vlak onder je enkel. „Maar," vroegen we, „waarom koopt n dan zelf geen hond „Ja", zei hy, „dat zal ik n nou eens vertellen. Een paar weken geleden schafte ik me een „Dobermann" aan en ik dacht, dat 't toen wol beter zou worden. 'tWaB een lief dier. Als hy ja maar iu de ver te thuis zag komensprong hy van blijdschap tegen de ramen op en sleurde met zfln groote nagels al de gordflnen naar beneden en wanneer ik naar zyn hok ging om hem van den ketting los te maken en mee te nemen op een avondwandeling, rolde hij van blijdschap zoo om en om door de modder en sprong daarna, onder vroolyk geblaf, zoo dikwyis tegen my op, dat ik in den regel maar weer van de wandeling afzag en bedacht, dat ik mijn vrijen avond toch eigenlijk ook nuttiger kon besteden, door mfln kleeren, met behulp van benzine en warm water, eons van de modderige sporen van vijf en twintig honden- pooten te ontdoen. Toch heb ik van dien hond heel veel pleizier beleefd. Als ik een goeden vriend tegenkwam en er juist een praatje mee aan zou knoopen, zag mfln hond een collega, waar hfl toch noodzakelijk even naar toe moest en nit vrees hem anders nooit meer terug te zien, was ik dan wel genoodzaakt, mijn vriend in den steek te laten en zoo hard als ik kon mijn viervoetigen kwelgeest achterna te loopen. Soms wandelden wfl heel gezellig aan een tonwtj'e, hy aan 't eene eind en ik aan 't andere. Als ik dan eens veel haast had een brief, die nog juist met de buslichting mee kon kwamen we langs een paaltje, een doodgewoon, steenen paaltje, waar geen Eterveling iets bijzonders aan opgemerkt zou hebben, maar dat de bijzondere attentie van my'n viervoe tigen metgezel scheen te trekken. Na er op zyn dooie gemak om heen ge- loopen te zjjn en 'taan alle kanten beroken te hebben, ging by er dan gewoonlijk naast zitten en was weldra zoo in bewondering verdiept, dat hy de heele wereld om zieh heen vergat en ik de grootste moeite had om hem er vandaan te Bleuren, tot we, vyf passen verder, eon dergeljjk paaltje tegen kwamen en de comedi3 in den regel van vo ren af aan kon beginnen. Iederen hond, die aan den horizon opdook, vlogen we, als een pijl uit den boog tegemoet," hy uit collegiali teit, ik omdat ik toevallig aan 't ander einde van 'ttouw zat. Na een hevige vechtpartij, waarbfl ik dan geregeld tnsschen beiden moest komen en van twee kanten gebeten werd, slaagde ik er dan eindelijk in, mijn viervoetigen vriend een paar huizen verder te sleepen, om, achter volgd door de verwenschingen van den eigenaar van deu anderen hond, op weinig eervolle wflze het strydpeik te verlaten. Sinds eenigen tyd laat ik daarom myn bond thuis, maar wil je nu wel gelooven, dat 'k tegenwoordig bjjna niet meer huiten durf te komen. Al mijn vrienden loopen met 'n hond, de een al grooter dan de ander, geen straat is meer veilig'k heb kennissen van me gezien, die met drie honden nit wandelen gingen en een van myn trouwste vrienden hen 'k juist giste ren kwflt geraakt, omdat hij zich een ongetemden buldog heeft aangeschaft en ik voor geen geld van de wereld zou willen, dat 'k hem er mee tegen kwam. "Werkelijk, 't wordt te gek we ver gaan in Goes van de honden. Je moet er toch eenB een Btukje over schryven, misschien komt er dan nog wel 's een verordening, dat ze allemaal met een muilkorf moeten loopen of anders aan een ketting, een stevigen, onverbreek baren ketting, zie je." Voor we nog konden antwoorden, kwam er een man in 't zicht en een mooie joDge dog schoot blaffend in onze richting. Toenmaakto onze kennis vliegens vlug, dat hfl wegkwam. „In's hemels naam", riep hij, „daar komt myn beste vriend aan houdt hem een oogen blik tegen als je durft, dan zoek ik onderwijl een schuilplaats in de „Zoutkeet". Vandaar, veilig achter de glazen deuren, gebaarde hfl driitig, dat 't toch heUBCh zoo niet langer kon en dat we er nou toch werkelyk eens wat over moesten schryven, hoe eer hoe liever. En hoewel we gelooven, dat hij wel een beetje overdreven heeft, hebben we er toch geen bezwaar tegen, het bovenstaande onder de oogen van onze lezers te brengen en er, met een variatie op een oud spreekwoord, als opschrift boven fe zettenbeter tien honden aan een ketting, dan één aan je broekspijpen. Doopsgezinde Gemeente. Zondag 12 Mei, 's morg. 10 uur, ds. T. H. Siemelink. Tekst: 1 Kon. 19 4. Onderw.Moedeloos. Boterbereiding Wanneer men de kwaliteit der boter, bereid in verschillende streken en op verschillende wyzen, met elkander vergelijkt, bespeurt men daarin heel wat onderscheid. Langen tyd had de Hollandsche boter iu het buitenland een goeden naam, doch er kwam ook een tyd, dat zy dien begon te verliezen, waarom men er zich op ging toeleggen de concurrentie met vreemde boter te weren en wel met goed gevolg, vooral toen het Rjjk, door het uitvaardigen van een boterwet, daarin krachtig de behulpzame hand bood. Dat zij haar goeden naam heeft teruggekregen bly'kt wel hieruit, dat in Engeland het controle-merk werd Dagemaakt om vreemde boter te ver- koopen als gewaarborgde Nederland- sehe natuurboter. Het maken van goede boter is vooral toegenomen door de opricbting van zuivelfabrieken, waarin de boter kunst matig wordt bereid met de beste werk tuigen en met beslist zniver water. Geheel anders is het met zelf ge maakte boter op de boerderijen, die dan ook soms heel wat gebreken heeft. De oorzaken daarvan moeten gezocht wordon in verkeerde behandelingbjj de bereiding; in een Blechte bewaarplaats; in gebreken van de melk en in bot ge bruik van onzuiver water. Tot een ver keerde behandeling by de bereiding moet gerekend wordenhet te langzaam of te vlug, te koud of te warm karnen en het te weinig malen per week karnen, zoodat de melk te lang staat te verzuren. De bewaarplaats, meestal een kelder, is niet zuiver en moet tevens dienen tot bergplaats van sterk riekende stoffen, die nadeelig werken op den smaak van melk en boter. Ook kan de melk zelf de oorzaak zyn van slechte boter, doordat zy afkomstig is van koeien, die onge schikte melk geven, wat men alleen kan te weten komen door de melk te laten onderzoeken. Een der voornaamste en veel voor komende oorzaken van slechte boter is het gebruik van onzuiver water, zoowel by het karnen alB by het schoonmaken dor gereedschappen. Te meer komt dit veel voor, omdat het zoo moeilijk voor velen is, om de kwaliteit van het water te leeren kennen, want alleen een scheikundig onderzoek kan die bepalen en op een boerderij komt men er zoo licht niet toe dit te laten doen, oischoon daartoe vele gelegenheden bestaan. Leerrflk zyn de rosnltaten van het melk- en boteronderzoek aan de Rijks-sernminrichting te Rotterdam. dit de daaromtrent verschenen ver slagen hlykt, dat het bacteriëngehalte in het allernauwste verband staat met de meer of mindere reinheid vóór eu na het melken, terwijl tevens wordt ver meld, dat de bacteriën worden gedood en dus de melkgebreken worden opge heven, door het gereedschap met kalf- melk of kokend water schoon te hou den. Machinaal gemolken melk bleek aanmerkelijk minder bacteriën te bevatten dan de met de handgemol- kene, maar ook dan alleen, als de machine vóór het gebruik goed was schoongemaakt. Een sterk sprekend voorbeeld van de oorzaak, waardoor slechte boter wordt verkregen, willen we hier ver melden. Op een boerderij in Noord- Holland kon men gedurende een paar jaar geen goede boter makenzy had een bitteren schimmelachtigen smaak, die ook in de melk was te bespeuren, en waB in den zomer bijzonder zacht. Men deed al het mogelijke om ver betering aan te brengen; enkele koeien, waarvan de melk niet normaal bleek, werden verkocht; de kelder werd ge- zuiverd en opnieuw gewitalle melk- gereedsehappen werden uiterst zinde lijk gehouden en er werd dikwflls gekarnd. Hierdoor kwam wel eenige verbetering, maar geheel was het kwaad niet geweken. Daarom werd een monster melk en boter gezonden naar een Rflks-Landbonwproefstatlon en daar vond men bacteriën, die de melk hadden besmet en hoogstwaar schijnlijk voorkwamen in het water, waarmede de gereedschappen werden schoon gemaakt, waarom men ook dit water onderzocht en bevond, dat daarin een massa bacteriën voor kwamen, die ook in de melk waren aangetroffen en het gebrek veroor zaakten. Na dien tyd werd zuiver water gebruikt en spoedig was het gebrek verdwenen. Uit het bovenstaando valt af te leiden dat het gebruik van zuiver water bij de bereiding van boter en de behandeling van melk een eerste voorwaarde is tot het verkrijgen van goede boter. Daar echter zuiver water op een boerderij niflt altyd te beko men is, zal onze toekomstige water leiding ook in dezen in een behoefte kunnen voorzien. Kapelle. Als gevolg van de oprich- ting van do vereeniging „Gemeente belang" kan wel vermeld worden het overschrijven en doen drukken van het kohier van den hoofdelflken om slag. De heer Ganseman, die dit deed, kwam met den drukker v. d. Peyi overeen, dat de baten zonden komen ten voordeele van den blinden Din- geman. De heer G. kon dan ook deze week aan den ongeluk kigen een som vau f 12,75 overdragen. Of deze ook blij wasl Dat dit kohier danig becri- tiseerd wordt, kan men zieh voorstel len. Een driejarig kind van J. Op 't Hof bevond zieh met zyn moeder op zolder, terwijl deze aan hot schoon maken was. In een onbewaakt oogen blik kwam het wat kort by het luik van den zolder en viel. Een lichte hersenschudding was het gevolg. Nisse. Er is een vereeniging voor Diakonessenarbeid opgericht in de Hervormde gemeenten 's Heer Arends- kerke, Heinkenszand en Nisse. De statnten der vereeniging zfln deze week door de betrokken kerkeraden in een alhier gehouden gecombineerde vergadering vastgesteld. Het bestuur zal bestaan uit drie plaatselijke com- missiën. Elke commissie beBtaat uit een predikant, twee kerkeraadsleden en twee gewone leden, benevens een commissie van bijstand dor practi- aeerende geneesheeren. Mej. Anna Btruber uit het Haagsch»

Goessche Courant | 1912 | | pagina bijlage 1