BIJ VOEGSEL GOESCHE COilHAUr ingezonden Mededeelingen Lijders aan Suikerziekte VAN.DE van ZATERDAG 20 APRIL 1912. Binnenland. Congres voor Staatspensioen. Op aanstichting van den Bond voor Staatspensionneering zal den ilden en 4den Augustus van dit jaar te 's-Gra- venhage een internationaal congres voor Staatspensioen worden gehouden. Op dat congres zullen sprekers van verschillende nationaliteit het woord voeren. Buitenlanders hopen er de voordeelen van de Staatspensionnee ring, die zy nit ervaring kennen, uit een te zetten, of, zoo noodig, te wijzen op de schaduwzijden van de dwang verzekering, waarvan zjj de nadoelen hebben ervaren. Sprekers uit ons eigen land zullen bepleiten, wat in dezen rechtvaaidig en wenschelyk is voor het Nederlandsehe volk. Nederlandsehe Bond voor Vrouwenkiesrecht. De propagandiste van den Bond voor Vrouwenkiesrecht, mej. Christine Staas, hoopt dezer dagen in Zeeland te spreken over doel en streven van genoemden Bond. Ter inleiding deelen wy mede, dat er in ons land bestaat een Bond en een Vereeniging van Vrouwenkiesrecht. Aan de hand van een door mevr. M. van Eeghen-Bois- sevain geschreven vlugschriftje willen wy even wijzen op de verschilpunten van beide lichamen. In de statuten van dem Bond voor Vrouwenkiesrecht staat als doel aan gegeven .Het vormen van een ver- eenigingspunt voor allen die Vrouwen kiesrecht, hetzjj actief, hetzij passief, hetzy beide, voorstaan, en het doen ingang vinden van de meening, dat het kiesrecht niet onthouden mag worden op grond van sekse-verschil alleenhet bestudeeren en verspreiden van kennis omtrent het geheele vraag stuk „Vrouwenkiesrecht", en voorat het voorlichten der vrouw ten aanzien van alle vraagstukken die voor haar met het oog op hare toekomstige burgerschapsrechten van belang zijn". De statuten van de Vereeniging geven als doel alleen aan: het verkrijgen Tan Vrouwenkiesrecht. Men ziet terstond het verschil 1 De Bond beoogt als mede-doelpuit de opvoeding der vrouw als burgeres, vast overtuigd, dat, als de meerderheid der vrouwen is voor het kiesrecht, het kiesrecht er z|jn zal voor do vrouw. Langzaam maar zeker wordt volkswil eindelijk volkswet. Het tweede verschilpunt is dit. Als middel tot dit doel geeft de Vereeniging aanalinea 5. „Het medewerken aan elke wettige beweging die leiden kan tot Vrouwenkiesrecht". Hieronder is dus ook bedoeldhet steunen als Vereeniging van zekere candidalen by verkiezingen, enz. Art. van den Bond zegt echter, „dat de Bond als zoodanig zich nooit in een politieke actie mengt". Alle leden, zoowel bestuursleden als gewone leden, zijn persoonlijk geheel vry om voor een politieke partij pro paganda te maken. Dus kan een chriB- telyk-historisch bestuurslid of een vrijzinnig-democratisch Destuurslid als Bondslil niets doen bij verkiezingen. Als individu kan hy echter vry in eigen richting werken. Verder is het derle verschilpunt ditIn de Vereeniging mogen wel mannen toetreden als gewoon lid, maar mogen niet in het bestuur gekozen worden. In den Bond weldaar be staan voor mannen en vrouwen de zelfde rechten en plichten. Scbool en Kerk. De Min. van Binn. Zaken brengt ter kennis van belangheb oenden, dat dit jaar de examens ter verkrijging van akten van bekwaamheid tot het geven van lager onderwijs in de Fran- sehe, Hoogduitsche en Engelsche talen zullen worden gehouden in de maand Augustus, zoo noodig ook in het laatst van Julide examens lager onderwijs inland entuinbouwkundeindemaand Augustus, en, zoo noodig, in Septem ber. s o r t. Voetbal Zeeuwsche Competitie. A. s. Zondag worden de volgende Wedstrijden gespeeld E. M. M. H M. V. V. O. II. Zeelandla III Vlissingen, waarvan vooral de eerste met het oog op het kampioenschap van veel belang is. Vriendschappelijk spel. Van onze Goesche vereenigingen, speelt Zeelandia tegen het eerste elftal van haar Middelburgsche naamge noot, terwijl GOES don strijd met Zeelandia II M zal aanbinden. Frovin filenieuws. Borsaelen. Tot aanvulling van 5 leden voor hot kiescollege bij de Nederl Herv. Kerk zfin gekozen: L. M. de Vos met 30, M. Krijger met 28, P. Schipper met 25. A. Ko- mejan met 25 en W. de Regt met 24 stemmen, zoodat het kiescollege than b compleet is. Heerenhoek. Benoemd is tot postbode alhier de heer P. Parré, zulks met ingang van 16 April j.l. Heinkenszand. Maandag a. s. zal by de ingezetenen alhier, vanwege de vereeniging „Het Groene Kruis", de Emmabloem ten verkoop worden aan geboden, ter bestrijding der tubercu lose. Eenige dames hebben zich bereid verklaard, zich met den verkoop te belasten. Slechts een paar jaren geleden werd alhier een R. K. zangvereeni- ging opgericht. Eerst ging het goed, spoedig week echter de lust en ver schillende omstandigheden leidden er toe, dat reeds eenigen tjjd geen zang oefeningen meer werden gehouden. Thans is de vereeniging ontbonden verklaard. leraeke. Eenige mosselvisschers te Zoutkamp zullen een proef nemen met het kweeken van oesters in de Lau werzee. Daartoe hebben zij ten partij Zeeuwsche zaaioesters, ter waarde van f3500, aangekocht. Kapalle. Gisterenavond is de ver eeniging tot behartiging van gemeen tebelangen definitief tot stand geko men, aanvankelijk met 40 leden. Een volgende vergadering zal er een bestuur worden gekozen. Nleuwdorp. In de plaats van den heer Jac. Stroosnjjder, die op verzoek eervol ontslag heeft gekregen; is als onbezoldigd Rijksveldwachter be noemd de heer J. de Dreu van Oude- lande. Nlaae. By deWoenidag plaats gehad hebbende verkiezing voor een lid van den raad alhier werden 76 geldige stemmen uitgebracht, waarvan de heeren Kallewaard en De Knijper er ieder 38 verkregen. (Nader seinde onze correspondent, dat de heer De Knijper gekozen is. Wy verstonden het telegram aldus, dat, by herstelling, de heer De Kuy- per een stem méér bleek te hebben. Nu dit niet het geval is, moeten wjj even doen opmerken, dat, blijkens art. 133 van de Kieswet (zie ook artikel 10 der Gemeentewet) bij eerste stem ming niemand kan worden benoemd dan met volstrekte meerderheid van stemmen. Daarenboven zegt genoemd artikel „Bjj herstemming, noodzakelijk, wan neer de volstrekte meerderheid van stemmen by eerste stemming niet is verkregen, wordt men benoemd met de meeste stemmen. Indien (dan) de stemmen staken, is de oudste in jaren de benoemde. Wij gelooven dus, dat de heer De Knijper niet gekozen is, waar de vol strekte meerderheid niet werd be haald. Red.) Woensdagavond waren de fruit en groententelers uit deze gemeente in de herberg van den heer C. de Blaey bijeen, teneinde een fruit- en groentenkweekvereeniging op te rich, tan. Nadat door den heer A. Geill alhier de voordeelen van zulk een vereeniging uiteen waren gezet, werd er dan ook een opgericht met aan vankelijk 18 leden. Uit hun midden werd een definitief bestuur benoemd, n.l. de heeren A. van der Poest Clement, C. Wattel en C. Boogert, respectievelijk voor zitter, secretaris en penningmeester, die belast zyn mot het maken van een concept-reglement. Voorts werd besloten om in contact te treden met de „Zeeuwsche fruit- en groenten kweekvereeniging", gevestigd te Mid delburg, terwijl ook besloten werd om voor degenen, die lid van deze ver eeniging wensohen te worden, gedu rende 14 dagen de gelegenheid open te stellen om zich als lid aan te melden by het bestuur dier vereeniging. Ovezand. Woensdagavond had de 14-jarige dienstbode van den bakker Pr. het ongeluk, van den zolder te vallen en zich dermate te bezeeren. dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Oudelande- Ofschoon de kruis bessen overal in bloei Btonden, komt men thans tot de ontdekking, dat de oogst zeer slecht zal zfin. Velen mee- nen, dat de nachtvorsten daarvan de oorzaak zyn, doch anderen schrijven dit met recht toe aan de groote scharen mnsschen, die thans in en door de aanplantingen vliegen en alles ver nielen. In een paar bosschen moet de schade enorm zyn. Rllland-Bath. Twee vrouwen te Rilland kregen dezer dagen zoo'n hevigen twist, dat ze weldra hand gemeen werden en een oogenbiik later samen over den weg rolden. De twist was veroorzaakt door haar kin deren. Behalve de zangvereeniging „Excelsior" zal op 31 Aug. ook aan het doorloopend festival te Dordt deel nemen het faniare-gezelschap „Vroo- l(jk Voorwaarts". Sixavnleuws. Prinsen-jaardag. Vandaag, ter gelegenheid van den zes-en-dertigsten verjaardag van Z K. H. Prins Hendrik der Nederlanden, wapperde van de officieele gebouwen en nit tal van particuliere woningen de nationale driekleur. Vanmorgen van 8 tot 9 en des middags van 12 tot hall één werd het carillon bespeeld. Hodenavond, omstreeks 8 i/i uur, zal de harmonie „Euphonia" een rond gang maken. Aangetreden wordt bjj oaiè „Maartense". Verg Z. Bev Tramweg Comité Woensdag werd een algemeene vergadering van het Zuid-Beveland scLe Tramweg-Comité gehouden in Café „Centraal" alhier. Aanwezig waren een zestiental hee ren nit Goes en verschilt >nde andere gemeenten van Zeel&Dd, benevens de concessie-aanvrager, de heer E. Hrygbebaert te Kortrijk, met den heer f\. Paiona, ingenieur te 's-Gravenhage, die het geheele tramplan heeft ont worpen en gereedgemaakt. Door den heer Van Heel, als voor zitter, werd medegedeeld, dat het kapitaal van de op te richten Neder landsehe Maatschappij is toegezegd, doch dat gelegenheid gegeven worden zal om daarin deel te nemen. Door enkele polders en gemeenten werd reeds gunstig beschikt op de door het comité aangevraagde sub sidies of verhoogingen, maar eerst wanneer alle antwoorden toestemmend znllen zyn, zal het door de provincie gevorderde bedrag van f8090, gedu rende 20 jaren, zjn bereikt. De voorzitter deed een beroep op de gemeenten in Noord-Beveland om de gevraagde subsidies toe te staan, waar de ljjn naar Wolfertsdyksche Veer in de eerste plaats aan de be woners van dat eiland een goede ver binding met Goes en met de spoor zal verschaffen. Er werd besloten, tot spoedige op richting der maatschappij over te gaan; het maken der statuten is reeds aan een rechtskundige opgedragen. Algemeen was men overtuigd van het groote belang eener spoedige totstandkoming der lyn en menige inlichting werd gevraagd en gegeven o. a. over de Decauvilletram Hans- weert-Vlake, die men in 1909 begrijpen kon, maar nn in 1912 met den ge- wyzigden toestand door den aanleg der nieuwe tramhaven onnoodig oor deelde. Ook werd besproken het vormen eener Centrale Commissie voor de te onteigenen gronden voor de trambaan. Binnenkort zal een tweede vergade ring worden gehouden, waarin de voorloopige statuten znllen worden behandeld en verderen voortgang met de plannen zal worden gemaakt. Het Emmabloempje. Uitgaande van de vereeniging voor personeel in dienst der Nederlandsehe Spoorwegen tot beBtryding der tuber culose, zal op Maandag 21 en Dinsdag 22 dezer het „Emmabloempje" door eenige meisjes hier ter stede worden verkocht. De opbrengst is ten bate van de Centrale Vereeniging tot bestrijding van tuberculose eu van bovenver melde vereeniging. De prijs is f0,10, doch een grooter bedrag zal gaarne worden aanvaard. Vergadering „Edphonia". De jaarlyksche algemeene vergade ring van de kunstlievende en wer kende leden der Harmonie „Euphonia" werd gisteravond gehouden in het „café Maartense" en, by afwezigheid van den voorzitter, gepresideerd door den eere-voorzitter, den heer I. G. J. Kakebeeke. Naar aanleiding van de notulen der vorige vergadering, waar in een, niet in alle opzichten gunstig jaarverslag, werd uitgebracht, deed hy opmerken, dat die klacht dit jaar niet geuit behoeft te worden. De ver eeniging heeft het afgeloopen jaar meerderen steun der ingezeten onder vonden en het aantal knnstlievende leden nam met 14 toe, terwyl een aantal concerten en muzikale oplnis- teringen werden gegeven, waarvan de kas de goede gevolgen ondervond. Het aantal werkende leden vermin derde met 5, voornamelijk doorvertrek. De concerten in den tuin der Sociëteit V. O. V. werden slecht bezocht, wes halve beBloten is, die niet meer te geven, doch in plaats daarvan 2 of 3 volksconcerten tegen een laag entrée. Door den penningmeester, den heer P. A. de Ligny, werd de rekening over 1911 overgelegd; zij werd goedge keurd, onder dankbetuiging voor het accuraat beheer,in ontvang op f950,38, in uitgaaf op I 844,18 'k en sloot dus met een batig saldo van f 106,19 i/». De begrooting voor 1912 werd vast gesteld in ontvang en uitgaaf op f 671,19 i/i, waaronder een poBt van onvoorziene uitgaven van f 95,04 'fa. De heer J, Z. Risch, die als be- stunrslid aan de benrt van aftreden was, werd met algemeene stemmen als zoodanig herkozen. Ten slotte werd een voorloopig programma medegedeeld van het op den a s. 2den Pinksterdag te houden festival en turnfeest. Er hebben zich 15 muziekgezelschappen en 9 turn- vereenigiDgen aangemeld Voegt men hierbij, dat de festiviteit besloten wordt met vuurwerk, dan mag men aan nemen, dat die dag voor Goes een ware feestdag belooft te worden en heel wat vreemdelingen trekken zal Een begravenis. Een lange, treurende stoet trok hedenmorgon door onze straten De heilsoldaat J. de Jonge, die Dinsdag overleed, werd door broeders en zus ters van zijn afdeeling grafwaarts gebracht. Met ontplooide banier eu het plaatselijk muziekkorps aan het hoofd, gingen de zusters twee aan twee in uniform, van lange witte Bjerpen voorzien, voor de lijkkoets uit, terwyl daarachter bloedverwanten, vrienden en heilsoldaten zich aange sloten hadden. Natuurlijk trok de lange stoet zeer de aandacht en begaven zich velen naar het kerkhof, om daar de plech tigheid bij te wonen. Aan het graf spraken de adjudant Tolhoek, een ka pitein uit Middelburg, de weduwe van den overledene en eenige heilsoldaten, terwyl bjj afwisseling verschillende liederen ten gehoore werden gebracht. Vóór het slotgebed wekte de adjudant alle aanwezigen op, zich by het heils leger aan te sluiten en den plechtigen dienst, die hedenavond gehouden zal worden, in grooten getale bjj te wonen. Daarna keerde de stoet, met de muziek aan het hoofd, naar het sterf huis terug. „zosterhdlp". De afdeeling Goes van de vereeni ging „Znsterhulp" zal Maandag a.s., des avonds 8 uur, in de Sociëteit V. O. V. alhier, een openbare ver gadering houden, waar mevr. Van RiemsdijkVan der Leeuw, presidente van de vereeniging, het woord zal voeren. Wy wekken onze lezers en lezeressen op, deze bijeenkomst by te wonen. Het doel der vereeniging „Zusterhulp" is: te ondersteunen alleenstaande vrou wen en meisjes. Overtredingen. Door de rijkspolitie is tegen J. de K. en P. R. alhier proces-verbaal op gemaakt wegens het verkoopen van sterken drank zonder vergnnning, en tegen zekeren M., wegens het verkoo pen van bier zonder verlof. Onder een Slbeperbwagen. Woendagavond geraakte een doch tertje van den heer S. alhier in de Nieuwstraat ondereen sleeperswagen, waardoor een der wielen haar over de beenen ging. Hoewel men voor ernstige kwetsuren vreesde, bleek, nadat de kleine was thuis gebracht, dat zij zoo goed als geen letsel had bekomen. Of hol geslagen. Een landbouwersknecht uit den „Wilhelminapolder" kwam hedenmor gen met kar eu paard door de Wijn gaardstraat. Het paard schrok door een breuk aan de kar, de geleider viel van de bok, zonder zich ernstig te bezeeren, het paard sloeg op hol en kwam te vallen tegen een boom aan 't begin van de Spiegelstraat. Kar en tuig waren erg beschadigd, zoodat een en ander onbruikbaar was, om huiswaarts te kunnen gaan. vraagt dadelijk aan de Export Cy. Nederland, N.Z.. Voorburgwal 232, Amsterdam, of aan Dr.,C. Damman, ?6 Rue dn Trone Brussel, België, zijn nieuwe Brochure No. 15 hetgeen U bewijzen zal dat zyn behandeling, U geheel kan genezen Gratis behande ling. tieinengd Nieuws, Tusschen de buffers. Aan het Spoordok te Dordrecht geraakte Woensdagmorgen een man nit Putters hoek tusschen de buffers van een wagen en een stootblok. De man werd bedenkelijk aan henp en buik verwond en naar het ziekenhuis vervoerd. Auto te water. Misleid door de duisternis, stuurde in den naeht van Maandag op Dinsdag een chauff ur een auto, waarin twee dames en twee heeren, in de Lissertocht nabij Liaser broek te Haarlemmermeer. De reizi gers konden slechts met moeite worden gered. De weg maakt by LisBerbroek een scherpe bocht cn het mag wel een wonder heeten, dat hier, daar er veel auto's bjj donker passeeren, niet meer dergelijke ongelukken voorkomen. Zedelijkheidswet. Door de zeden politie te 's Gravenhage is aangehou den een vrouw, die niet alleen zichzelf overgaf aan prostitutie, maar ook anderen daartoe aanzette en de ge< legenheid daarvoor gaf. Zij werd naar het Huis van Be waring overgebracht. Een onbeheerd postkantoor. Zon dagnacht heeft het Dordtsche Post kantoor eenigen tijd onbeheerd ge staan, met open deuren, en er is niets ontvreemd. Te 12. uur n.l. werd de poort van het kantoor in het Achterom geheel geopend gevonden. Hoe men ook klopte, er werd van binnen geen toe ken van leven gegeven En toch moest er een bewaker in zijn. Van slapen kon geen sprake wezen, want het lawaai, dat de reeds speurende politie mannen maakten, was heusch sterk geDoeg, om een eventueel ingodom- melden bediende te wekken. E9n der politiebeambten probeerde, of de houten hoofddeur op de achter plaats wel gesloten was. Dit bleek wel het geval, doch de sluiting was niet al te soliede, want na eenig wrin gen opende zij zich. De postzakken, bljjkbaar bestemd om den volgenden morgen per eerste gelegenheid ver zonden te worden, lagen er onmiddeL Hjk achter, zoo voor het grijpen. Natuurlijk bleef de politie haar be scherming aan het onbeheerd staande gebouw vorleenen, vooral daar geble ken was, dat er geen waker aanwezig was. Onmiddellijk werd naar dezen geïnformeerd en het bleek dat hy zich thnis verslapen had. Hy had de bewaking heelemaal vergeten Toen was de kwestie spoedig opge lost, en gaf de politie de bewaking van gebouw en poststukken weder over aan bevoegde handen. Sabotage. Een ernstig geval van sabotage moet zich in den loop der vorige week in de machinekamer der Chicago Bioscope te 's Hertogenbosch hebben voorgedaan. In de laatste dagen haperde voort- durend het licht, hetgeen echter niet zoo ernstig was, dat de voorstellingen niet konden doorgaan. Zondagmiddag om 2 nnr, toen de machinist de machine in beweging had gezet, weigerde de dynamo electrici- teit te geven, zoodat de voorstellin gen, die 's Zondags van 2 tot 11 uur gegeven worden, niet konden plaats vinden en de bezoekers, na hun geld te hebben terug ontvangen, moesten vertrekken. Van 2 tot 8 uur was het geheele personeel in de machinekamer bezig met het ontdekken der fout, die men meende te vinden in de machine en geenszins in de dynamo, daar in deze geen storingen kannen komen, tenzij men ze opzettelijk veroorzaakt. Al bet werken werd door geen succesje, hoe klein ook, bekroond. De directie besloot de deuren te sluiten. Maandagmorgen was aanstonds een monteur aanwezig en woldra werd de font in de dynamo ontdekt. Gebleken is, dat een magneet der dynamo door een scherp voorwerp, vermoedelijk een ijzeren bout, die precies in het gemaakte gat paste, onklaar is geworden. De yzeren bout werd in de machinekamer gevonden en behoorde aan de directie Men vermoedt, dat de dader de machine kamer is binnengeslopen, althans men heeft nergens sporen van braak weten te ontdekken. Vermeldenswaard is, dat in den nacht van Zaterdag op Zondag een der buren zyn hond meer malen heeft hooren aanslaan, waaraan hy echter verder geen aandacht schonk, totdat het geval van sabotage hem ter oore kwam en hy cr kennis van gaf aan de directie en de politie, die de zaak in Handen heeft en een ernstig onderzoek heelt ingesteld. Algemeen is men er van overtuigd, dat de storing opzettelijk is veroor zaakt. Aan een toeval kan niet ge dacht worden. Uitgebroken. Toen men Dinsdag morgen een Duitscher uit het arrbs- tantenlokaal te Heerleu wilde halen, om hem naar zijn Heimath ut te leveren, bleek de man te zijn ver dwenen. Hy had met een zakmes het hout om het slot weggesneden en wist zoodoende te ontkomen. Van een zuigeling. Aan een wo ning aan de Juliana van Stolberg laan te Dea Haag belde Woensdag een bejaarde vrouw aan en verzocht de dienstbode, toen deze de straatdeur opende, even de zuigeling vast te houden, die zy bij zich had, daar zy een pakje in haar zak had, bestemd voor de kameraad van het dienst meisje, en zij dit niet voor den dag kon halen, als zy het kind op "den arm hield. Het dienstmeisje voldeed aan het verzoek, waarop de vrouw het op een loopen zette. Uit het door de politie ingesteld onderzoek is gebleken, dat de vrouw het kind iu verzorging had van de moeder. Beiden zijn echter niet te vindendaarom wordt door de politie haar opsporing verzocht. Dieven aan 't werk. Dieven heb ben te Wassenaar huu slag weer geslagen Op de villa Berkenrode van graaf de la Grelle zyu ze Woensdag nacht door het raampje van het pri vaat naar binnen gekomen en hebben zich meester gemaakt van ongeveer f 90, Op het kasteel Oud Clingendaal van den heer D. Haagmans was het op het tafelzilver gemunt. Blijkbaar heb ben ze er veel van hun gading ge vonden. In de eetkamer lag alles overhoop. Aangezien de bewoners echter afwezig zijn, kan nog niet worden opgegeven, wat vermiBt wordt. Een duel. Woensdag had voor de poorten van Halherstadt in Duitsch- land een dnel met doodelyken afloop plaats, tusschen twee Dnitsehe officie ren, n 1. Von Heeringen, een neef van den minister van Oorlog, en luitenant Von Puttkammer. Von Heeringen werd gedood. Als motief noemt men een liefdes affaire. Mijnwerkersstaking in Siberië. Uit Irkoetsk wordt gemeld, dat ln de goudwaBschingen der Lena-Gesell- schaft ernstige onlusten onder de arbeiders zijn uitgebroken. Soldaten, die opgeroepen zijn om d n opstand te onderdrukken, hebben op de arbeiders geschoten. 107 arbeiders werden ge dood en 80 gewond. Reeds eenigen tyd geleden is er onder de Siberische gouddelvers een staking uitgebroken, die ten doel had betere arbeidsvoorwaarden, o m. ver hooging van loon en verkorting van den arbeidstöd. De staking duurt j thans reeds langer dan een maand.

Goessche Courant | 1912 | | pagina bijlage 1