GOESCHCOittAMï BIJVOEGSEL VAN DE ran ZATERDAG 13 APRIL 1912. liin 11 eill and. Kamerverkiezing in het diitrict Hoorn. Voor de Tweede Kamer, distriet Hoorn, zijn officieel uandidaat gesteld mr. D. Fock (U. L.), Den Haag L. Hoejenbos (S. D. A. P.) Den HaagW. J. E. H. M. de Jong (U. L.) Den Haag F. Netscher; (Vrijz. Dam.) Santpoort; P. Tennissen, (Agrariër) Amsterdam H. Uh. Vegtel (A. KDen Haag. De heer D. Fock heeft evenwel den volgenden Open Brief aan de kiezers In het district Hoorn gericht: „Uit de dagbladen blijkt mij, dat men mij voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer der Staten Generaal in het kiesdistrict Hoorn officieel candidaat heeft gesteld. Dit ia geschied bniten mijn voorkennis, eu het is mij zelfs onbekend, van wie de candidaatstelling is uitgegaan. Hoe wel ik de goede bedoelingen ten mQnen aanzien van de kiezers, die m|jn candidaatstelling hebben getee- kend, ten zeerste waardeer, betreur ik toch, dat dit geschied is. Iuimers het is ongewenscht, dat de vrijzinnige stemmen zich verdeelen. De vergade ring van de vrijzinnige kiesvereni gingen in het district, to Oosthnizen gehouden, heeft bij meerderheid van stemmen den heer W. de Jong als den candidaat der vrijzinnigen aan gewezen. Ik meen dus, dat de vrijzin nige stemmen op den heer De Jong moeten worden uitgebracht, en ik noodig dus de kiezers in het district dringend uit, geen stemmen op my uit te brengen, maar eendrachtig, ter voor koming van stemmenversnippering, aan den heer De Jong hun stem te geven. Ik verzoek den secretaris van de vrijzinnige kiesvereeniging te Hoorn, dezen brief zooveel mogeiyk in het district te verspreiden*. Ook de heer Frans Netscher heeft den kiezers verzocht, geen stemmen op hem uit te brengen. De .Chef'. Patrimonium had een stukje over de Bakkerswet, waarin met zoovele woorden te lezen stond, dat De Standaard in deze aangelegenheid in eerlijkheid te kort schoot. De Standaard roept nu in een drie star Patrimonium tot de orde. „Mis schien toch" aldus dr. Kuyper „weet men ook aan Patrimonium, dat de hoofdredacteur van De Standaard tevens chef is van de Antirevolution- naire Kamerclub*. Het wordt hoe langer zoo fraaier 1 Dr. Kuyper en het Kabinet. Uit een uivoeriger bericht in De Standaard over den „gedenkmaalt(jd° biykt, dat Minister Heemskerk een heildronk wijdde aan den hootdredac teur van De Standaard. En de Minister van Koloniën zat ook aan. De brochure over het afschuwelij k misverstand" kan nu achterwege blijven 1 Kamerverkiezingen in 1913. Voor den zetel in Beverwijk worden, volgens de O. H. Ct., voor de in 1913 wachtende Kamerverkiezing als voor- loopige candidaten van de S. D. A. P. genoemd de heeren J. W. Matthijsen, dr. Van Leeuwen, A. Nagtzaam en Joh. Vertonde laatste gemeenteraads lid van Schoten. scUool eu Kerk. De voorjaarsexamen der Federatie van Handels- en Kantoorbedienden- Vereenigingen in Nederland zullen plaats vinden op den 26en en 27en Juni e. k. en wel het voorbereidend examen, alsmede de vakexamens in Nederlandsche-, Franache-, Duitsche-, Engelsche en Spaansche handelscor respondentie te Amsterdam en te Botterdam, de vakexamens in boek houden te Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Utrecht, Groningen en 's-Hertogenbosch. sport. Voetbal. A.s. Zondag worden de velgende wedstrijden voor de Zeeuwsche Com petitie gespeeld: VlissingenZeelandla III (M.) E. M. M. H—GOES. Zeelandia I (G.)M. V. V. O. II. 81 a «In i e u w s. Vergadering „Breede Watering". Onder voorzitterschap van den heer C. D. Vereeke werd gistermiddag in de „Prins van Oranje" een vergadering gehouden van de ingelanden van het waterschap „De Breedo Watering be westen lerseke". Tegenwoordig waren ongeveer 90 personen, uitbrengende 157 stemmen. Na opening deelde de voorzitter mede, dat de dykgraaf we gens langdurige ongesteldheid nog steeds verhinderd is, de vergadering hjj te wonen en dat de waarnemende dfkgraaf, de heer A. M. Peman Ka- kebeeke, dia als gezworen aan de beurt van aftreden is, bericht had ingezonden, dat hy zich niet meer als zoodanig herkiesbaar stelde. Door den voorzitter werden aangewezen als leden der commissie voor het nazien der notulen de heeren A. Dekker Jz., I. D. Fransen van de Putte en L. E. A. Lieöert, en in die voor het stem bureau L. Schouten, P. Oele en A. Arnoldi. Voorts werd medegedeeld, dat de notulen der vorige vergadering zün goedgekeurd, dat een leening van i 50000 h 4 is aangegaan met den heer Gulje, te Breda, ten behoeve van het stoomgemaal en dat eenige gronden zjjn verpacht of verkocht. Vervolgens werd een uitvoerig rap port uitgebracht door de commissie tot vaststellen der begrooting voor 19121913 met voorstel tot het aan gaan eener geldleening voor het maken van een betonglooiing. Door deze commissie, bestaande uit de hee ren A. Dekker Jz., E. C. van Dissel, 1. D. Fraasen van de Putte en P. Lindenbergh werd, b|j monde van laatstgenoemde, in den breede be sproken de vele hoogere posten, die in deze begrooting voorkomen, doch die ten volle te billijken zijn, wegeiiB de vele schade, die het waterschap heeft geleden door den storm op 30 Sept. j.l. De commissie gaf gaarne hare goedkeuring aan de plannen, die het bestuur voorstelt, om daarin te voorzien. De begrooting werd vastge steld in ontvang en uitgaaf op f311252,385 met een post voor onvoor zien van f 10868,795. Op advies der commissie werd zy onveranderd goed gekeurd, onder dankzegging aan de heeren, die haar zoo nauwkenrig heb ben nagezien en beoordeeld. Over één post onstond echter onder de aanwezi gen een uitgebreide discussie n.l, over de vraag, wat aanbevelenswaardig is voor beglooiing, beton of bazalt, met het oog op de kosten en duurzaamheid. De heer J. Lindenbergh, die zich op grond van zyn berekeningen en erva ring uitsprak tegen beton, stelde voor, de betonwerken, die in de begrooting zyn voorgesteld, te vervangen door bazalt. Dit voorstel, in stemming ge bracht, werd pchter verworpen met een kleine meerderheid van stemmen, zoodat de werken zullen worden uit gevoerd in beton, volgens het voorstel van het bestuur. Naar aanleiding van den post „In komsten* bracht de heer Joh. Pilaar het onbiliyke onder het oog, het djjk- geschot alleen te heffen naar de opper vlakte eigendom en niet naar de waarde van het bezit. Zonder daarom trent een voorstel te doen, gaf hy het bestuur in overweging, ook de ge bouwde eigendommen naar hun waarde aan te slaan. Met applaus werd dit denkbeeld door de aanwezigen begroet en gaarne verklaarde het bestuur zich bereid, deze opmerking in ernstige overweging te zullen nemen. Het dykgeschot werd vastgesteld op f 14 per H. A. voor gewone gron den en op f5 voor vroonlanden. Ver der werd goedgekeurd, ter herstelling van stormschade en verdere noodza kelijke werken, een leening aan te gaan van f60000, af te lossen in 10 jaar en eene van f 100,000, af te lossen in 25 jaar, beide tegen hoogstens 4 V» procent. Op het verzoek van den heer Lug. Huyghebaert te Assebrouck bij Brugge, om te willen verhoogen het bedrag der toegezegde bydrage voor aanleg van een tramweg op Zuid-Beveland, werd gunstig beschikt door haar van f1370 te verhoogen tot f 1500 ge durende 20 jaar en aan te vangen by het in exploitatie komen van den tram. Op voorstel van den heer W. Ka- kebeeke werd het opmaken van drie aanbevelingen ter voorziening in de periodieke aftreding op 1 Aug. a. s. van drie gezworenen, om verschillende redenen, aangehouden tot een vol gende vergadering. Vriizinniok Kiesvereeniging „Vooruitgang". In de bovenzaal van hötel „Boude- ling" werd gisteravond een algemeene vergadering van bovengenoemde kies vereeniging gehouden. De periodiek aftredende bestuursleden M. den Hol lander en F. J. Thiery werden her kozen, evenals de heer Hollmann, die bedankt 'nad, maar zich, op verzoek van de vergadering, nogmaals ver kiesbaar stelde. In de vacaturen A. C. Boluyt en r Kakebeeke, die zich niet meer be schikbaar stelden, werden gekozen de heeren A. F. A. van Seters en W. Kakebeeke. Tot candidaat voor den Gemeente raad werd gesteld de heer L. Ru|jB- senaers, ontvanger der registratie. Katholieke Kiesvereeniging. Deze kiesvereeniging heeft Don derdagavond in het „Slot Oostende* alhier voor de a.s. gemeenteraads verkiezing den heer A. F. de Paauw candidaat gesteld. De anti-revolutionairen zullen dezen candidaat steunen. Dr. G. J. Vos, Azn. t Te Amsterdam is overleden, na een langdurige ziekte, dr. G. J. Vos Azn., de oudste predikant bij de Ned. Herv. Gemeente aldaar. Ds. Vos is van 1869 tot 1872 predi kant alhier geweest. Hy was in 1886 een der krachtigste bestryders van de doleantie en mocht zich tot zijn dood verheugen in de warme sym pathie van alle vrienden der Ned. Herv. Kerk. Hlikslandbouwwintebsohool. By de heden gehouden overgangs examens zijn bevorderd van het le naar het 2e leerjaar J. C. Moelker, Tholon, L. J. Kostense, Kruininge.n, M. (J. van Dijk, Tholen, M. Janssen, Driewegen (Z.V1), J. Deïst, Zonne maire, C. v. Oeveren, Nieuwerkerk, H. A. Wilton van Reede, Goes, H. Klompe, Wolfertsdyk, C. A. de Zeeuw, Wemeldinge, M. J. Mol, Wolfertsdyk, P. J. Drost, Wemeldinge, A. W. Kloet, Wolfertsdyk, J. C. Butler, Ritthem. Geslaagd. Voor het examen nuttige handwer ken slaagde Donderdag te 's Graven- hage o.a. mej. D. Ossewaarde, alhier. Aangehouden. Donderdag is door do politie alhier zekere C. J., een minderjarige jongen, aangehouden en, op last van den commissaris van politie, naar zyn ou ders te Vlissingen teruggebracht. Doopbgez. gemeente. Zondag 14 April, 's morg. 10 uur, ds. T. H. Siemelink. Zondag 23 April, geen dienst. i'foviiicienieiivtB. Baarland. De postbode G. Haas donk, van hier, is, met ingang van 16 April, verplaatst naar Stavenisse. lerseke. Woensdag kwam hieraan het te Hansweert voor den heer Johs. Mieras alhier nieuw gebouwde oester- korvaartuig „De Hoop". Het heeft een motor van 24 P.K., waarmee met drie korren tegelijk gevischt kan worden. In de Donderdagavond gehouden raadsvergadering werden enkele inge komen mededeelingen voor kennis geving aangenomen. De gemeentebegrooting 1911 onder ging een wijziging. De kohieren voor honden- en straatbelasting werden vastgesteld. Het eerste bedroeg f 289,50 voor 98 honden, het laatste f 1003 voor 700 perceelen, ter gezamenlijke lengte van 5015 M. Tot hoofd van school 2 werd met algemeene stemmen benoemd de heer J. Oom,onderwijzer aan school 1 alhier, met ingang van 1 Juni. De heer E. Hnyghebaert kreeg, op zyn verzoek, een verhooging van f 50 van de hem in 1911 toegestane f 400 voor den aanleg van een tram door Zuid-Beveland. A«n de vroeger reeds gestelde voorwaarden werd nog toege voegd, dat de tram op 1 Juli 1915 in exploitatie moet zyn. By de laatste rondvraag wenschte de heer Willemse terug te komen op de in de vorige vergadering vastge stelde route der buizen voor de water leiding. Spreker had toen sterk gepleit voor den grindweg, zooals de maat- schappy ook wenschte, en tegen den Ouden dyk, dien B. en W. voorstelden. Het eenige bezwaar van dezen tegen den grindweg was, dat deze door den buizenaanleg sterk beschadigd zou worden en veel zou kosten voor herstel Spreker herhaalde zyn meening, dat die kosten te hoog worden geacht, wat de directie der waterleiding met hem eens was, vooral omdat de buizen in 't midden van den weg gelegd worden. Komt de tram tot stand, waarop de kansen Bteeds grooter wor den, dan is het bezwaar van een slechten weg grootendeels vervallen. Langs den Ouden dyk woont geen mensch, langs den grindweg zyn be woners, waarvan er zeker enkelen zullen aansluiten. Een mogelijk voort gaande uitbreiding van het dorp zal hoogstwaarschynlyklangs dien kanten zeker niet langs den Oudendijk plaats hebben. Om deze en andere redenen stelde spreker voor, met intrekking van het desbetreffende besluit, alsnog te bepalen, dat de buizen door en langs den grindweg zuilen gelegd worden. De heer Bom wees er op, dat aanleg van een zfjlyn van den Ouden djjk naar Zoute over particulieren grond zou moeten geschieden, wat bezwaren heeft. De voorzitter koos geen party. De groote onkosten aan den grint waren weg het eenige bezwaar voor B. en W. Met algemeene stemmen werd het voorstel Wiliemse aangenomen. Daarna volgde sluiting. Kapelle. Donderdagavond hield de kolenbond „Ons Voordeel" alhier z(in 20e jaarvergadering in het lokaal Obadja. Uit de rekening oser het afgeloopen dienstjaar bleek, dat de ontvangsten, met inbegrip van te goed op de boehyaa en teruggeschreven geld, hadden bedragen 16071,69 i/i, terwyl de uitgaven beliepen f5647,81 zoodat in kas blijft f 423,88. In het bestuur kwam geen verandering. Uit het verslag aangaande den toestand der vereeniging bleek, dat het leden tal met 19 was vermeerderd, terwyl 5 leden, door overlijden, vertrek naar elders en bedanken, ophielden lid te zyn. By 't einde van 't dienstjaar be droeg het aantal 226. Aangekocht werden 457.500 kilo kolen. Kolijnaplaat. Ten gevolge der rede, oniangs alhier door den hoofdredacteur der Qoesche Couratit, den heer W. J. C. van Santen, over „Staatspensionneering" gehouden, is Donderdagavond eene afdeeling van den Bond voor Staatspensionneering opgericht, met aanvankelijk 63 leden. Tevens werd een definitief bestuur gekozen, bestaande uit de heeren J. Huisson voorzitter, C. Prince secre te», C. Janse Pz. penningmeester, A. P. Meulenberg 2e voorzitter en P. de Looff 2e secretaris. Ten slotte werd het reglement vastgesteld, de contri- bntie op 25 cent per lid bepaald en tot bode der nieuwe vereenigiDg de heer M. P. Siimmen benoemd. Krabbendijke. H. M. de Koningin vernietigde het bevel van Gedeputeer den van Zeeland tot opkisting der scheidingsdyken van den Karei Nieuw- landpolder en Karei Waterschap. De opkisting wordt niet meer noodzake lijk geacht, in verband met het her stel van den zeedijk van den Kareis- polder. Kortgene. Woendagavond hield de Vereeniging „Het Groene KruiB* te Kortgene haar jaarvergadering. Uit het verslag bleek, dat de vereeniging in bloeienden toestand verkeert. Zy telt thans 126 leden. De ontvangsten hebben in het afgeloopen boekjaar bedragen f 389,23 i/j, de uitgaven f 170,21 zoodat er een goed slot is van f 219,021/». De aftredende bestuursle den, de heeren A. Maas en J.L. Ver sprille, werden herkozen. Nisae. Woensdagavond gaf de zangvereeniging „Excelsior* alhier in een der schoollokalen haar tweede uitvoering. De talryk opgekomenen luisterden met aandacht naar de liede ren, die verdienstelyk gezongen wer den. Ook de voordrachten en samen spraken vielen goed in den smaak. Rilland-Bath. In de Donderdag gehouden raadsvergadering werd tot onderwijzer van de O. L. school te Rilland benoemd de eenige sollicitant, de heer J. Waverijn, onderwijzer teWis- sekerke. Op het verzoek van den heer P. v. d. Jagt, gemeenteveldwachter, tot het bouwen eener nieuwe woning voor hem door de gemeente, werd afwijzend beschikt. Tot het benoemen eener commissie, belast met het voor bereidend onderzoek tot oprichting eener gemeenschappelijke gasfabriek voor de gemeenten Waarde, Krabben- djjke en Rilland-Bath, wenschte men nog niet over te gaan. Alhoewel vele leden iets gevoelden voor oprichten eener gasfabriek, wenschte men eerst meer gegevens te verkrijgen, alvorens men in die richting aan den arbeid toog. De zangvereeniging „Excelsior" zal den Sisten Augustus een uitstapje maken naar Dordrecht om aldaar een bezoek te brengen aan de tentoon stelling en tevens aan het festival deel te nemen. Wolfertsdijk. Woensdagnamiddag ontstond een negin van brand by den heer P. Dekker alhier, doordat een der kinderen met een brandend kaarsje te dicht by een der raamgordynen kwam. Dit vatte vlam ea verbrandde geheel. Door spoedig ingrijpen der moeder werd erger voorkomen, Wemeldinge. Donderdagavond liep het opleidingsschip der Kon Marine „Van Goens" op het ijzeren aakschip de „Onderneming" van schipper L. Hooglander. De boegsprieten van beide schepen braken at'. „Van Goens" had nog eenige andere avery. Donderdagavond had de timmer mansknecht F. Lindenbergh het on geluk, by het verrichten van zyn werk van een zolder te vallen en eenige ribben te breken. Hy werd per ziekenwagen naar huis gebracht 'en daar onder geneeskundige behandeling gesteld. tiieiiuMigü Nieuws. Droevig ongeluk. Donderdagmid dag half drie had bij Zwartewaal een treurig ongeluk plaats. De tweede luitenaut R., de serg.-majoor De V. en de torpedist K. waren daar in de Maas zeilende, toen door een rukwind de boot omsloeg. Da officier zonk on middellijk in de diepte, terwyl de majoor en de torpedist zich nog op een riem drijvende konden houden, totdat van uit Zwartewaal iemand met een bootje ter hulp kwam. Deze slaagde er in, den torpedist te grijpen en be houden aan wal te brengen. Terwyl echter de torpedist in het bootje werd gehaald, verdween ook de sergeant- majoor in do diepte. De luitenant was ongehuwd, de sergeant-majoor laat een weduwe met 2 kinderen na. Inbraak. Aan boord van het schip van den beurtschipper M. B., liggende in den Haringvliet te Rot terdam, is ingebroken. Uit de roof zyn van den schipper gestolen een rjjks- postspaarbankboak je, waarop f300 staat ingeschreven, en een bedrag van f100 aan contanten. Lijk gevonden. Te Zoutelande is een l|jk van een ongeveer 50-jarige vrouw aangespoeld, vermoedelijk af komstig van een schipop het l|jk werden Amerikaansche bankbiljetten gevonden. De kleeding wasongemerkt. Krankzinnige ontvlucht. Sedert eenige dagen wordt een verpleegde van het Rijkskrankzinnigengesticht te Medemblik vermisthy was als gezins- verpleoegde opgenomen. Juist had men hem Zondag een nieuw costuum verstrekt; geld had by zeer weinig in zijn bezit. Nader is gebleken, dat de patiënt per trein naar Amsterdam is vertrok, ken. Elk verder spoor ontbreekt. Liefhebbend echtgenoot. By een huiselyken twist heeft de schilder F. van D. te Waalwyk zyne vrouw zoo danig mishandeld, dat de geroepen geneesheer overbrenging naar het R.K. Gasthuis noodig achtte. De vrouw had verschillende hoofdwonden en een ge broken arm. De dader is door den chef van politie in arrest gesteld. Vreemde vondst. Te Beerta (Gr.) zyn gisteren achter de oude woning van het hoofd der school, op een diepte van 1 meter in den grond, op een oppervlakte van slechts 4 vierk. meter, 25 zeer gave menschengeraam- ten gevonden. Oroote echode. Door de zware stormen van de laatste dagen heeft de visschersvloot van Stavoren een nettenschade bekomen van ongeveer f700. Verscheidene visschers z|jn daar door in hoogst moeilijke omstandig heden geraakt, aangezien ze in tijden al niets hebben verdiend en de haring- visschery ook zeer tegen loopt. Doodelijk ongeluk. Woensdagna middag kreeg in eene fabriek aan de overzyde van het IJ te Amsterdam een metaaldraaier een stuk van een houten schijf tegen het hoofd, waar door hy zoodanig werd verwond, dat de dood onmiddellijk intrad. Het lyk iB naar het Binnengasthuis vervoerd. Wat de reden was. De patroon vertelt op het bediendenkantoor een aardigheidvan de vyf bedienden lachen er vier. De patroon vraagt dus aan den vjjfde „Waarom lach je niet? Kende je m'n aardigheid al .Neen, meneer; maar ik ga de volgende week toch weg." Laatsu- tn letfcjSialssLliG beildUrn, Gearresteerd. Men seint ons uit Amsterdam In verband met een hevigen brand, die gisteren te Sliedrecht 6 woningen in de asch legde, is een schilders knecht gearresieerd, verdacht dien brand te hebben gesticht. Raadsvergadering. 's Gravenpolder. In de heden gehenden raadsvergadering waren al de leden op één na tegenwoordig. Besloten werd aan de N. V. Water leiding Maatschappij „Zuid-Beveland" concessie te verleenen tot bet exploi- teeren van een drinkwaterleiding in deze gemeente. By de rondvraag bracht de heer L. Schouten het be kende tramplan door Zuid-Beveland ter sprake, wat tot resultaat had, dat B. en W. machtiging werd verleend ten spoedigste alle pogingen in het werk te stellen, welke er toe kunnen leiden, ook deze gemeente by het tramnet aangesloten te krijgen. Brand. Nisse. Donderdag ontstond by den landbouwer J. Meyers alhier, in een der hooistapels, staande op zSn erf, in de onmiddellijke nabyheid van zyn landbouwschuur, een begin van brand. Met behulp van zyn vrouwendienst- bode werd dezen brand spoedig ge- bluscht. De oorzaak ervan is, het spelen door kinderen met lucifers. SiAiilsioitiij, it kl. Trekking van Woensd. 10 April. 2e 1. ƒ1500: 8926 - 1000: 71 11497 40013267 - 200: 1586 3325 7792 13072 14158 - 100: 1796 5596 6410 675111455 11507 11733 16871 17264 19152 19244 - 30: 37 57 1520 1544 1571 1587 1636 1645 5648 6845 7132 7115 7319 7321 7337 7350 7373 7374 7426 7449 19621 19636 Trekking van Donderd. 11 April 3e 1, 20,00010777 - 2000: 5560 - 1500: 4855 - 100: 12401 - 301603 «iufgcriitki- >si»ini van Van 1012 April 1912. Geboren: 10, Janna Elizabeth, d. v. Mattheus van de Velde en Catalina Maria Kempe8, Leonard Frans, z v. JohanneB CarolUB Hubertus Hollmann en Anna Plaat; 11, Marinus en Neeltje Catharina, tweelingen van Jacob Ma ir- tense en Helena Elisabeth Schryver. H u w. - a a n g.10, Gerrit Hij man, 24 j., jm., en Martina Antonia Ver- meule, 20 j„ jd.11, Jan Stentel, 23 j., jm. te Texel, en Geertruida Schryver, 22 j., jd. te Goes. Wteut, Verwachting tot den avond van 13 dezer matige tot zwakke Noordelijke, later W.stelyke tot Zuid-Westelijke wind, gedeeltelijke bewolkte lucht, waarschijnlijk droog weêr, nachtvorst, zachter over dag. Afloop Aanbestedingen en Verknopingen. Hoedekenskerke. Woensdag werd door het bestuur van het waterschap Hoedekenskerke aanbesteed de leve ring op den wal van dykmaterialen, grind enz Ingeschreven werd voor de 210 S. T. zetbasalt steen doorG. Dekker te Sliedrecht voor f 4 50 per S. T.(gegund), 45 S.T. waalbrikkea door B. Verheli

Goessche Courant | 1912 | | pagina bijlage 1