s Levering van alle Drukwerken. Vlug, netjes, goedkoop. Correspondentie. Marktberichten 9 N.V. Stoom Boek-, Courant- Handelsdrukkerij v.h. Firma F. ILleeuwens Zn. en J. A, Ross Boek-, Courant- Handelsdrukkerij. Boek- Papierhandel. Drukkers voor de Gemeente Goes en voor Gemeente-, Arm-, Kerk en Polderbesturen. pakte geneesmiddelen worden aan een hoog invoerrecht onderworpen. Slaeht- paarden (heuBch geen weeldeartikel) moeten 148000 opbrengen. Waariyk, wie zich aan de tariefwet wil ont trekken, moet moedernaakt op een open veld kampeerendie dit niet doen worden belast. De toestanden in Twente zfin niet zoo slecht, dat arbeiders naar Gronau moeten gaan. Vroeger wel, maar dat kwam juist door de differentieels rechten, die zoo verslappend werkten, dat ondanks deze rechten de buiten lander de katoentjes in Indiê even goedkoop kon leveren als de Twent- sche fabrieken. Na opheffing van die rechten kwam de Twentsche nijver heid er echter weer bovenop en is nu 12 maal zoo uitgebreid als in den tijd der protectie. Vlak by de grenzen hebben de Duitschers fabrieken ge bouwd, omdat ze daar voordeeliger werken dan b. v. in Hannover, omdat de werklieden in Nederland kunnen wonen, waar het leven f 2 V» A f 3 per week goedkooper is dan in Duitsch- land. De kwestie is dns juist anders om als men dikwijls aanvoert. Wat betreft het trekken van Neder landers naar Duitschland, men ver zoekt nooit naar Frankrjk of Italië te kjjken, waar het invoerrecht bedroe vend gewerkt heeft en die zich als gevolg daarvan op de kusten van Afrika werpen, om van daaruit ten minste de goederen nog onbelast te kunnen betrekken. Wanneer zich een maatschappelijke crisis voordoet, werkt ze in Duitschland het diepste in, wat spreker met voorbeelden aantoonde, zoodat zelfs een oorlog kan afstuiten Op gebrek aan financieele middelen. De staatsschuld in DuitBchland is verdubbeld, in Engeland is in de laatste 30 jaar de belasting niet ver hoogd, uitgezonderd in den Trans- vaal-oorlog, en de staatsschuld is af genomen. De Nederlanders z(jn in Duitschland zeer gezocht. Vandaar dat b. v. melkknechten er een goed loon kannen verdienen, terwijl men er ook voor den machinebouw, de graphische en chemische nfi verheidien de electro-techniek goede werkkrach ten kan gebruiken. In Nederland heeft men vreemdelingen aan de mijnen geweerd. In Duitschland niet, maar tegenover één Nederlander die daar in de mijnen werkt staan 10 Italianen of Oostenrykers, eveneens daar werkzaam, als evenveel argu menten tegen 't protectionisme. Daar- by komt nog een eigenaardige kwestie, nml. de dichtheid van bevolking. Ne derland is veel dichter bevolkt dan Duitschland. Hen noodwendig gevolg daarvan zal zyn, dat op den duur mensohen van hier zich zullen vesti gen in Duitschland, daar men het menscheljjk arbeidsveld In Nederland niet willekeurig kan uitbreiden. Italië, het beschermde Italië, zendt jaarlijks 500.000 man in den vreemde. Waarlpk, wie zjjn land omgeeft met een tariefmuur wekt den indruk, dat men de buitenlanders moet beschou wen als vijanden. Laten we zorgen een economisch systeem te hebben, laten we voortbrengen, dat, waarvoor de natuurlijke aanleg van ons land en ons volk ons heeft voorbeschikt en laten we de wollen stoffen van Engeland, de steenkolen van Duitsch land met onze Hollandsehe kaas en onze Zeeuwsche boter betalen. Provincienienws. Waarde. De heer Jac. WeUeman te Krabbendyke gaf Vrijdagavond in een openbare vergadering van de vrijzinnige kiesvereeniging alhier een uiteenzetting van de tariefwet-Kolk- man. Hetnkenszand Vrijdag kreeg in de Dorpstraat alhier een ingezetene, R., uit 's-Heerenhoek een toeval, met het gevolg dat hy eene bloedende hoofdwonde opliep. De man, die be wusteloos was, werd by een inge zetene binnengedragen en gewas- sehen, waarna hy weer huiswaarts kon gaan, Een en ander bracht natuurlijk heel wat volk op de been, 'a Haar Abtakerke. Zaterdag vergaderde de Raad dezer gemeente. Afwezig met kennisgeving de heer van Liere. Een kleine fout in het kohier van den H. O. werd verbeterd. Een af- en overschryzing op de be grooting 1911 werd goedgekeurd. Het Gemeenteverslag werd den Raad aan geboden. Concessie werd verleend N. V. Z.-B. Drinkwaterleiding, Een voorstel om de graven voortsan plat te leggen, om het gras beter van onkruid te kunnen zuiveren, kon geen genade vinden in de oogen der vroede vaderenwel werd be sloten, den grafdelver een instructie te geven, dat ze netter gelegd moeten worden. BJ de rondvraag vroeg de heer Nieuwenhuize plaatsing van eenige paaltjes aan 't eind der straat, omdat het vee het pad daar zoo stuk trapte. Daarna sluiting. Donderdag zyn hier de «erste eieren gevonden van wilde eenden door G. J, de G., nl' 5 stuks Zater dagmiddag vond dezelfde persoon er weer één. Heer Arendskerke. Vrijdag avond gaf de zangvereeniging .Har monie" alhier in het oude schoolge bouw baar tweede uitvoering in dezen winter. Eenige zangnummers werden ten gehoore gebracht, afgewisseld door een vyftal tooneelstukj es. Zoowel de zang als de tooneelstmk- Jes oogstten veel byval van het aan dachtig gehoor, dat niettegenstaande het ongunstige weder vrfl goed was opgekomen. Kattendljke. In de Raadsverga dering van Vrijdag werd opgemaakt het kohier hondenbelasting Eenige af- en overschrijvingen op de begroo tingen 1911 en 1912 hadden plaats. Schore. Zaterdagavond hield de heer W. J. v. C. Santen, hoofdredacteur van de Ooesche Courant, een boeien de rede over Staatspensionneering, met 't resultaat, dat alhier een aidee- ling werd opgericht met 21 leden. Binnenkort zal een nadere verga dering worden altgeschreven tot het kiezen van een voorloopig bestuur. Nlaae- Woensdag heeft de heer M. van Llere deze gemeente metter woon verlaten om zich te vestigen in de gemeente Hilvarenbeek. Ongetwij feld zullen veleinwonersdezer gemeen te zijn vertrek betreuren, niet alleen omdat dit een verlies zal zyn voor de gemeente, maar ook omdat wij aan hem zullen moeten missen een man van humaniteit. Sedert September 1902 was hy als lid van den gemeenteraad, en sedert November 1910 &1b wethou der dezer gemeente werkzaam. Ver volgens was hy kerkvoogd der Ned. Herv. kerk alhier, dykgraaf van het waterschap de Buitenpolders vanNisse, lid van het college van zetters van 's Kyks directe belastingen en voorzitter van de landbonwvereeniging .Een dracht maakt Macht" alhier. Wlasekerke. Ds. C. Waardenbnrg, predikant by de Ned. Herv. Kerk te Bruinisse, heeft voor het beroep naar deze gemeente bedankt. Weinrnirtl Nieuw». In (<en kelder gevallen. Toen Zater dagnacht de onder Delttshaven dienst doende politieagent J. Joben niet op tyd van zyn ronde was teruggekeerd, ging men hem zoeken. Eerst om half vyf werd hy gevonden, op het hoofd staande in den kelder van een in aanbouw zijnde pand in den Bosch polder. Men vermoedt, dat de agent, dit huis binnengaande, door de duisternis niet heeft gezien, dat er nog geen vloer in lag en gevallen is. De polltie-medicus constateerde schedelbreuk. Gesn fuif in dienst. By de indee ling bleven Donderdag te Haarlem 8 lotelingen weg, nl. 5 uit Haarlem, 1 uit Schoten. Procesverbaal is opge maakt. Slag van een paard gekregen. Te Weert heeft de landbouwer H. Koppen Donderdag een zoodanigen slag van zyn paard gekregen, dat hy gisteren aan de gevolgen is overleden. De invloed der mijnwerkersstaking. Wegens stilstand van het kolenver- keer heeft de directie der H. S. M. te Winterswyk drie goederentreinen per dag uitgeschakeld. Het losse personeel, remmers etc., ondervindt daarvan de gevolgen na- tuuriyk. De gascommissie verzoekt den in gezetenen, om niet méér dan het boog- noodige gas te verbruiken, met het oog op den geringen steenkolenvoor- raad. Enkele dagen geleden nog ver spreidde dè plaatseiyke pers precies een tegengesteld bericht, om de in woners gerust te stellen. De gasfabriek te Sittard heeft nog sleehts voor enkele dagen kolen in voorraad. De straatverlichting is be perkt geworden enkel de nachtlan taarns worden ontstoken. Den chef gasmeester is het gelukt nog een 4-tal wagons te bemachtigen nit de Limbnrgsche mijnen, tegen verhoogde prjjzen. De invloed der mjjnwerkersstakin gen doet zich ook in de Friesche gemeenten Hemelumer, Oldepbaert en Noordwolde voelen. 'Het stoomgemaal te IJ atookt reeds met vaamhont nit de Gaasterlandsehe dennewonden en by verschillende znivelfabrieken is de kolenvoorraad ook niet groot meer. Aanranding. Vrydagavond werd de koemelker Kranenburg wonende aan het Eemskanaa! te Groningen, terwijl hy op een melkwagen reed, aan het Damsterdiep onverhoeds door eenige personen aangerand. Hem werden vier messteken toegebracht in buik en borst, die nadat de getroffene in bet Academisch Ziekenhuis was behandeld niet levensgevaarlijk bleker.De politie heeft als vermoedeiyke daders gearres teerd een koopman uit Enschedé en een stoélenmatter nit Assen. Zjj ver keerden in beschonken toestand. Naar andere medeplichtigen wordt nog gezocht. Abonneert U op „PAK ME MEE", Geïllustr. Zondagsbl. van de Uoesche Courant. Raadaverlag Wlasekerke volgend nr. Red. 1 eiet raAscli W eerbrricht. naar waarnemingen in den morgen van 15 Maart medegedeeld, door het Ned. Kon. Meteor. Instituut te De Hilt Hoogste barometerstand 767.0 te Horta. Laagste barometerstand 728.5 te Scilly. Verwachting tot den avond van 19 dezer Krachtige wellicht tydelyk storm achtige Zuidoostelyke tot Zuidweste- ïyke wind, meest zwaarbewolkt, regen buien, zelfde temperatuur. Afloop Aanbestedingen Verknopingen. en Goes. De uitslag van de Zaterdag door Burgemeester en Wethouders alhier gehouden aanbesteding van schoonmaakwerken aan de verschil lende gemeentegebouwen, is dat voor het le perceel inschreven de heeren J. A. v. d. Mark f 178, J. de Bruline f 175, J. de Graaf en A. Schryver f 165, W. Kok f159 en M. Buitendijk f164. Gegund aan M. Buitendyk. Voor het 2e perceel schreven in de heerenM. Buitendyk f 269, J. de BrnOne f199, W. Kok 1195 en J. de Graaf en A. Schryver f 185 Gegund aan J. de Graaf en A. Schryver. Voor het 3e perceel schreven in de heerenM. Buitendyk i 274, J. de Graaf en A. Schryver f254, J. de Bruyne f205 en W. Kok f200. Gegund aan W. Kok. lerseke. Vrydagavond werd hier door de Weikmansvereeniging aanbe steed, het bonwen van een bakkerij met aanhoorigheden. Ingeschreven werd als volgt: A Laban f1498. J. Dronkers te Kapeüe f 1525, Gebrs. Luteyn f1535, J. Ridderhof f1537, Wed. A. Martejjn f 1550 en W. Goeman f 1689. VerfwerkJ v. Willigen f94,75, J. Kramer f83,40 en A. Goeman, f66. Gegund aan de laatste lnschryvers. Alle gegadigden,behalve J. Dronkers, wonen te lerseke. Schore.Vrydagavond werden alhier, in de herberg van C. de Jonge, ten overstaan van Notaris Pilaar, publiek verkocht een aantal perceelen bouw land en boomgaard, totgezamenlyk be drag van f41161,45. Zy werden gekocht door de heerenJ. G. van Nieuwen- huyzen, Johs. Glerum Chrzn., P. Kole Jz., M. Karelse, J. de Puit, C. Stroo- snyder en Wed. M. Stols allen te Schorede heer C. D. Klos, Jb. Salm, P. J. Poley en de Wed. A. Zuidweg, allen te lerseke en door den heer A. Dek Azn. te Krnininingen. Driewegen. Donderdag zyn door kerkvoogden der Ned. Herv. Kerk alhier in het openbaar verpacht 28 perceelen bouw- en weiland. De pryzen varieerden van f 27 tot f 86 per gemet. De totale opbrengst bedroeg per jaar f 1909,801». Rotterdam, 18 Maart 1912. Vlas op het land goede handel, varige pryzen. Marktaanvoer 11180 st. blauw 44 a 64 St., flink gevraagd, 600 st. Groningen door hooge vraagprijzen onverkocht, 1150 st. geel 58 a 65 st., 500 st. wit 38 a 44 st. Koolzaad geen aanvoer. Aardappelen tsmelyke vraag, weinig aanvoer, pryshondend. Ajuin geen aanvoer, seizoen geëindigd. Granen bnitenlandsche zeer stil. Meel f 12 kalm. Bouwman onveranderd, stil, noteeringen onveranderd. Overi gens geen noteeringen, lnstelooze stemming. Binnenlandsche 9,40 Af 10,50 Tarwef Haver - Rogge - Chevalier - Erwten - Koolzaad Karwyzaad Lynzaad (voer) Lijnzaad (zaai) Mais, nieuwe oogst Eieren Zeeuwsche Overmaasche Varkensmarkt Rotterdam. Veeaanvoer varkens 1476, 30 k 27 ct. Licht soort 24 A 22 ct., goede handel. - 16,25,- 16,50 - 18,25 - 20,— - 14,-,- 14,50 - 162,- - - 4, - - 4,20 4.40 - 4,60

Goessche Courant | 1912 | | pagina bijlage 2