N°. 32 1912 l'onderdag 14 Maart, 99*u jaargang. Van Houten's Cacao Van deze krachtige cacao is zoo weinig noodig voor een heerlijken kop Chocolade. Daarom zoo voordeelig. i4 FEUILLETON. DE AFGEBROKEN H01IUD. GOESCHE Telefoonnummer 33. Directeur A. F. A. van Seteks. Uitgave van de Naaml. Vennootschap „Goesche Courant". Hoofdredacteur W. J. C. van Santbn Do uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond Uitgezonderd op feestdagen. Prjjs per kwartaal, in Goes f 0(75, buiten Goes, franco 1,25. [Afzonderlijke nommers 5 cent. Inzending van advertentlön op Maandag en Woensdag vóór 2 uren, op VRIJDAG vóór 12 uren. De prijs der gewone advertentiên is van 1-5 regels 50 ct., elke|regei meer 10 ct By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechtB tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijk- en doodsberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 1—10 regels A 1,— berekend. Bewijsnummers 5 cent. RONA Zij, die zich met ingang van 1 April a. s. op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende num mers gratis. tfuitenlaud. De staking in de steenkolenmijnen. In Engeland. In de Engelsche staking is weinig verandering gekomen. Deze week zal Asquith beide partijen tot een samen- kornet brengen. Het liet zich aanzien, dat beide partijen gisteren aan die samenkomst zonden deelnemen en dat morgen een schikking zal getroffen worden. Het aantal arbeiders, dat nu in verschillende bedrijven werkeloos is, vermeerdert intusschen met don dag, het loopt reeds in de honderd duizenden. Bovendien ondervindt het publiek veel ongerief. Verschillende spoorweg-ondernemingen bekrimpen haar diensten. Hen groot aantal treinen is reeds uitgevallen. Bad huizen en fabrieken worden gesloten en door den geringen aanvoer stijgen de prijzen van allerlei levensmiddelen. Een bericht, als zou er onder de mijn eigenaars in Zuid-Wales een strooming zijn ontstaan om aan de eischen der mijnwerkers toe te geven, wordt weer tegengesproken. Zij blijven op hun standpunt staan en zullen zich alleen voor wettelijke maatregelen buigen. Intusschen heeft de bijeenkomst van de vertegenwoordigers der mijneige naars en die der mijnwerkers, onder voorzitterschap van Asquith, zich, na 3uur beraadslaagd te hebben, Dinsdagavond om halfzeven tot heden verdaagd. De ambtelijke mededeeling zegt alleen, dat een algemeene be spreking van den toestand heeft plaats gevonden en de samenBpreking tot morgenochtend verdaagd is. In Duitechland. Zooals wij reeds meldden, is de ■taking ook in het Ruhrbekken uit gebroken. Deze beslissing doet verwachten, dat In een aantal mijnen in het Ruhr- bekken de arbeid zal worden neer gelegd; slechts de christelijke myn- werkersvereenigingen, hoewel over tuigd van de noodzakelijkheid der gevraagde loonsverhooging, besloten met tot staking over te gaan. Naar aanleiding van de eischen der mijnwerkers hebben de mijneigenaars zich bereid verklaard over de wen- sohen der werklieden met de arbelders- comité's te onderhandelen. Een deel der mijnbesturen heeft reeds znlke onderhandelingen aangeknoopt, en anderen zijn geneigd om besprekingen te honden. Ook de regeering heeft met nadruk dien weg aangewezen. Onder die omstandigheden kon ver- waeht worden, dat de onderhandelin gen tol een resultaat zouden leiden, vooral daar de staking voornamelijk een ioonquaestie is en de mijneige naars niet ongeneigd zijn, een kleine verhooging toe te staan. In het ant woord, dat van alle mijnbesturen ge lijkluidend is, hebben zy gezegd tot de leiders der mijnwerkers bonden „Wij moeten weigeren met u over de door n gestelde eischen in onder handeling te treden, daar alleen de wettelijk gevormde arbeiderscomité's geroepen z|jn, voorstellen, wensohen en bezwaren ter kennis van de mijn besturen te brengen." Hieruit spreekt de neiging, om die wenschen en bezwaren weg te nemen, niet. Integendeel, de werklieden zeg gen, dat hun wenschen en bezwaren reeds lang bij de mjjndirecties bekend zijn, zonder dat deze iets deden om ze te verhelpen. De mededeeling, dat de eomité's die wenschen ter kennis kunnen brengen, is, naar de mijnwer kers meenen, geen belofte om ze te vervullen, en ook geen neiging om er over te spreken. En daarom hebben de drie verbon den, zjj het dan ook niet met algemeene stemmen, besloten de staking te be ginnen. Zondag werden overal in het Iiuhr- bekken vergaderingen gehouden, en op 70 plaatsen werd de beslissing bekend gemaakt. De drie bonden, die tot de staking besloten, stelden zich op het stand punt, dat van nieuwe onderhandelin gen tooh geen heil te verwachten is, en dat er geen mogelijkheid is, de staking tegen te honden. Een der voornaamste Duitsohe bla den meent, dat van deze staking voor de mijnwerkers weinig te hopen is. Na de staking van 1905 was de regee ring in de gelegenheid, verschillende wenschen langB wettel ij ken weg te re gelen. Ditmaal is een ioonquaestie de inzet, en daarin kan de regeering geen regeling treffen. Zonder de verhooging der kolenprijzen op 1 April en de daarmede samenhangende loonsver hooging af te wachten, zonder onder handelingen tusschen de mijnbesturen en de mijncomité's wordt deze strijd begonnen. In het geheele Knhrbekken werken ongeveer 360,000 man. De drie ver bonden vereenigingen, die tot de sta king besloten, tellen 100,000 man, de christelijke vereeniging 45,060 tot 50,000 man, niet georganiseerd z|jn 200,000 man. Het effeet van de sta king zal dus in de meeste gevallen afhangen van de niet-georganiseerden. In 1905 liet de bescherming van arbeidswilligen alles te wenschen over. Zij werden troepsgewijze door politie agenten van en naar de mijnen ge bracht, doch dat vervoer maakte meer den indruk, dat gevangenen werden geleid naar de strafplaats, dan vrije mijnwerkers naar hun werk. In dit jaar zal voor de bescherming der arbeidswilligen beter worden ge zorgd. De regeering heeft daarvoor uitgebreide maatregelen genomen. De wegen van de woningen der mijn werkers naar de m|jn zullen overal door gendarmerie worden bezet. In de mijnen, waar de staking van groo- ten omvang is, zal slechts een ploeg werken van 's morgens 8 tot 's namid dags 4 uur, zoodat de werklieden nog b\j dag naar hun woningen kunnen teiugkeeren. Overal zijn de politiecorpsen uitge breid door politietroepen uit Noord- Dnitschland. Zoo is in Dortmnnd een afdeeling politie nit Holstein aange komen,Uit Keulen vertrokken eergiste ren groote afdeelingen politieagenten naar de kolendistrieteu. De cavalerie uit Krefeld moet dienst doen als be reden politie. Er zijn dus uitgebreide maatregelen genomen om de arbeids willigen te besehermen. Van de 266,835 mijnwerkers in het Roergebied zijn Dinsdagmorgen 110,107 aan den arbeid gegaan. Er staken das 58.74 procent. In het geheel hebben heden 200,000 arbeiders, d. i. 57,23 procent, gestaakt. Tengevolge van de mijnwerkers staking in Westfalen ligt nu alle ver keer in de kolenhaven van Hamburg stil. De sjouwerlieden hebben verzocht om toelagen nit de ondersteunings kas van de importeurs van kolen, daar de dunr van de werkloosheid niet te voorzien is. Aan bunkerkolen heerscht groot gebrek. Zij worden slechts afgegeven aan firma's, die vaste contracten hebben en de prijzen zjjn bovendien van M 16.50 tot M. 35 per 1000 kilo gestegen. Het centrum heeft in den Rijksdag de volgende interpellatie ingediend Is de rijkskanselier bereid over den stand van de staking in het West- faalsche kolengebied inlichtingen te geven? Wat denkt de rijkskanselier te doen om onder eerbiediging van de gerechtvaardigde wenschen van de mijnwerkers ervoor te zorgen, dat» aan de staking, die een ernstig gevaar oplevert voor de welvaart in Duitsch- land, een einde komt Tot nu toe hebben de stakers zich ordelijk gedragen. Alleen in Bchmidt- harst kwam het tot een treffen tus schen stakers en arbeidswilligen, waarbjjleen dezer laatsten een messteek kreeg, waaraan hy overleden is. In Recklinghausen hebben politieagenten en 400 stakers het aan den stok ge kregen. Zeven personen werden door sabelhouwen ernstig gewond. Vier mannen werden gevangen genomen. In Saksen. De mijnbesturen der mijnen in de Saksische distrieten Zwiekau en Oels- nitz—Lugau hebban geweigerd over de gestelde eischen te onderhandelen met de vertrouwensmannen der mijnwerkers. Zy wijzen er op, dat zij alleen met de daartoe aangewezen arbeiderscomité's besprekingen wen schen te houden. In de Saksische mijnwerkerskringen heerscht een zeer opgewonden stemming. In de vergaderingen is men echter overeengekomen, nogmaals een poging te doen om tot een overeenkomst te geraken. De mijnwerkers zijn in den laatsten tijd in grooten getale tot de organisaties toegetreden. De mijneigenaars nemen echter niet aan, dat de mijnwerkers hu eischen krachtig zullen weten door te zeiten. Het uitdagend optreden van veie mijaambtenaren tegenover de mijnwerkers draagt er natuurlijk ook niet toe bij, de vooruitzichten te ver- beteren en een vredelievende oplos sing mogelijk te maken. Men verwacht dan ook, dat in Sak sen de vrede niet zal zyn te handha ven, zoodra in Rijnland en Westfalen de staking nitbreekt en de Saksische mijneigenaars zich niet geneigd too- nen, aan de wenschen der mijnwerkers tegemoet te komen. In Roeland is thans ook de staking uitgebroken in de kolenmijnen van liet Dombrowa- bekken, waar de werklieden der vier grootste mjjnen in staking zjjn gegaan, wjjl hnn looneischen niet werden ingewilligd. In bet departement van handel te Petersburg wordt beraadslaagd over de wijze, om in den kolennood te voorzien. De kolenvoorraden in de Oostzeehavens en in Petersburg zyn over veertien dagen op. De minister president hield een bijeenkomst met Russische kolenindustrieelen over de maatregelen tot verzorging van de stad Petersburg en de Oostzeehavens met Russische kolen. .Binnenland. De verkiezing te Hoorn. Te Purmerend is een vergadering gehouden van afgevaardigden der afdeelingen van den Bond voor Staats- pensionneering in het district Hoorn, welke door ongeveer 50 personen was bezocht. Aan het slot werd met algemeene stemmen eeu motie aangenomen, die verzonden zal worden aan de bestoren van alle kiesvereenigingen in het distriet Hoorn, waarin er bij de kies vereenigingen van alle kleur in het Op weg naar het station ging ik een ijzerwinkel binnen en kocht een grooten troffel. Daarna nam ik den trein naar Pinemont, waar de chauffeur der Vorices mjj met den kleinen wagen wachtte. Edwards studeerde iederen avond in zijn wetboeken en zoo kon ik ongemerkt om negen uur het huis verlaten, nadat ik den huisknecht order had gegeven, de deur alleen maar met het slot te Bluiten, zoodat ik ze weer met mjjn sleutel kon openen. Het hnis van Chisholm was op nog geen mijl afstand, maar ik dacht, dat het misschien de aandacht kon trekken, als ik na negenen de deur uitging. Ik droeg den troffel en den gummiezak in papier gewikkeld in de hand. De avond was donker, maar helder. Een wandeling van twintig minuten bracht mij op de plaats van samen komst en daar ik nog langer dan oen uur moest wachten, zocht ik een gemakkelijk hoekje onder eenige strui ken op, waar ik met myn rug tegen het ijzeren hek kon leunen en haalde myn pijp nit mijn zak om te gaan rooken. Mijn schuilhoek was maar een paar el van den hoek af, waar de laan uitloopt op den weg en ik had jnist een pijpje gerookt, toen ik het geluid van voetstappen hoorde, die denzelfden weg afkwamen, dien ik gekomen was. district met klem op aangedrongen wordt, om een overtuigd voorstander van Staatspensionneering candidaat te stellen voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer en waarbij besloten wordt, zich voor te behouden, om, na het bekend worden der namen van de gestelde candidaten, te doen, wat in het belang te achten is van het gronddenkbeeld van den Bond voor Staatspensionneering. De salaris-eisch der christelijke onderwijzers. De Standaard heeft nu, zoo schrijft het unie-liberale Vaderland, een mid deltje gevonden om zich te redden uit de moeilijkheden, waarin zjj zich gebracht ziet door den eisch der chris telijke onderwijzers: .achttienmiliioen voor verhooging der onderwijzers traktementen, en wel nog dit jaar." Dit heet nn „een eisch van de onder wijzers van links", en daarmede wordt het tweeledig effect bereikt, dat le. de Bchuid gesehoven wordt op de openbare onderwijzers, en 2e. het gevaarlijke wordt aangetoond van besmetting der christelijke paedagogen door hun col lega's van het openbaar onderwys. Natuurlijk is van de bewering geen woord waar. Maar dat komt er by de De Standaard minder op aanhet doel heiligt de middelen. De waarheid is, dat deze eisch van achttien miliioen is geuit door den r.-k onderwijzer Baron in de salaris- meeting te 's Gravenhage op 17 Febr. jl., en dat zy vervolgens met de toe voeging nog dit jaaris overgenomen en aangescherpt door de christelijke onderwijzers in hun blad De school met den Bijbel no. 35, door De Stan daard zelf aangehaald in haar nummer van 7 ilaart j.l. Dit worde geconstateerd vóór de Een oogenblik later zag ik de gestalte van een man, die snel in het midden van het pad liep. Zelfs in het donker werd ik getroffen door iets bekends in stapen honding entoen hy voorbijging, herkende ik de forsche gestalte en de vierkante schouders van Edwards. „Wat doet die voor den duivel hier in de buurt?" dacht ik. „Bespionneert h(j mg?" Maar een oogenblik nadenkens maakte mij duidelyk, dat, als ditzgn bedoeling was geweest, hy niet op het midden van den weg zou hebben ge- loopen en een kwartier later dan ik zon zynweggegaan. Neen, hij was voor eigen zaken op stap. Deed hg alleen maar een wandeling, zooals op den avond van den moord Daar ik nog heel wat t|jd had, voor ik Agrvs kon verwachten, besloot ik eens in(jn eigen houtje hem te gaan bel >eren. In een zaak als die, waarin ik na be trokken was, mocht geen eDkele moge liikheid, om tot klaarheid te komen, verzuimd worden. Daarom liet ik Edwards eerst een twintig meter vooruit komen, legde toen mgn pakje neer, sloop nit myn schuilhoek en volgde hem, waarby ik vlak langs den muur der Dalziels J iep, onder de schaduw van een ry boomen. Hy liep door tot het inryhek der Dal- ziels; toen liep hg daar, tot myn ver bazing, zonder aarzelen -in. (Wordt vervolgd Amerikaansche Roman. „Hoe hebt n dat klaargespeeld vroeg ik. Ik zag, dat zg een klenr kreeg van kwaadheid. Maar vóór zy kon ant woorden, vervolgde ik ,Ik vraag dat niet uit pure nieuws gierigheid; ik wilde het alleen maar weten, omdat ik u won verzoeken er met my een te regelen als u dat doen kan zonder n te eompromitteeren. Ik wil Jeff opgraven. Kunt u het zoo schikken Agnes liet haar hoofdje op haar hand rasten en haar ellebogen op de tafel. Zij keek my scherp aan door haar halfgesloten oogleden. „Ja", antwoordde zy' langzaam, „ik denk van wel. Ik kan het huis uit- loopen, nadat de anderen naar bed zijn gegaan. Alleen zit de moeiiykheid daarin, dat 't nogal laat zal worden en de tuinman sluit het hek van het landgoed van Chisholm tegen tien uur. Wy zouden er over heen moeten klimmen." Ik dacht aan de groote, ijzeren «pyien, tien voet hoog en met seherpe punten. „Voor zou het gemakkelijk genoeg zyn," merkte ik op, „maar voor u zon dat niet gaan. Misschien zou het beter zyn, als n mij by' daglicht de plaats zondt aanwijzen, wanneer wy er eens een middag zyn om thee te drinken. Dan kon ik alleen gaan". Agnes schndde het hoofd. „Neen", zei ze, „dit zon misschien by Clarence achterdocht wekken. Ook schijnt hij ons in den laatsten tyd liever niet in het atelier te hebben. Hy werkt in de namiddagen en dan heeft hy er een hekel aan gestoord te worden. Bovendien wil ik het achter den rug hebben, dat zal een pak van myn hart nemen. Neen, ik ga van avond met u mee. Het is niets. Ik kan klimmen als een jongen en nu is 't een goed tydstip, omdat vader voor een paar dagen met een vriend nit visschen is. Mary en moeder gaan altyd vroeg naar bed. Ik zal vauavond met u meegaan, dokter". „Het stuit my tegen de borst, dat u over dat miserabele hek moet klim men", merkte ik op. „Loopt het om bet heele landgoed heen?" „Ja, maar in de laan staan een paar boomen, die er vlak tegen aan groeien. Ik kom er best overheen. Ik zal n om half elf ontmoeten aan den hoek van de laan, die tussetieii ons buiten en dat van de Chisholms loopt. U zou goed doen, eon schop mee te nemen'. „In orde", zei ik, „en ik sul ook een gummizak meebrengen, om den hondekop in te doen". Agnes stond op. 1 „Nu moet ik gaan". „U bent een moedig, flink meisje", zei ik, de denr voor haar openend. „Het is zonde en jammer, dat gy in deze zaak gemengd zyt, maar onge- twyteld zal het wel ten goede zyn. Tot vanavond dan om half elf. Aan den hoek van de laan". En ik begeleidde haar tot de huis deur. Toen ze weg was, begon ik er over te denken of ik wel verstandig ge handeld had. Het plan scheen veilig genoeg, want er waren maar weinig mensehen op den weg tegen dat uur van den avond en bovendien kon Ag- nas, door haar vaders tuin dwars door te loopen, direct op het eind van de laan uitkomen. Eenmaal over het ijze ren hek heen, was er weinig kans, dat wy gestoord zouden worden, want het park der Chisholms was zwaar begroeid met boomen en rho- dodendronstrniken, en nu Jeff dood was, hielden ze geen hond meer. Van de heele onaangename geschiedenis was het de bekentenis van Agnes, dat zy een „afspraakje" had gehad met een of anderen man, wat my het meest hinderde Ik begon een heel groote belangstelling van zeerbyzon- deren aard voor dit allerliefste kind te koesteren.

Goessche Courant | 1912 | | pagina 1