Provincienieuws. Gemeente- Publicatiën. Hoofdelijke Omsla». AÖVERTENTIËN. Holland zijn in buitengewone verga dering bijeengeroepen tegen Donder dag 22 Februari, ter verkiezing van een lid van de Eerste Kamer, om te voorzien in de vacature, ontstaan door het ontslag-nemen van jhr. mr. J. Röell, ten gevolge van zjjn benoeming tot vice-president van den Raad van State. De motie-Troelatra. De vrijzinnig-democratische kiesver- eeniging Arnhem" heeft, naar aan leiding van een ingekomen verzoek der plaatselijke afdeeling van de S. D. A. P., besloten, om ter ondersteu ning van de pensioen-motie-Troelstra (om, b(j noodwet, allen 70-jarigen een pensioen van f 2 per week toe te ken nen) een sympathie-betuiging met die motie aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal te zenden. Een voorbeeld voor talrijke vrijzin nig-democraten ter navolging I Ingetrokken. De beperking op het vervoer van vrachten over de wegen in deze pro vincie, ingegaan te middernacht tus- scheu 7 en 8 Februari j.l., is weder ingetrokken te middernacht tusschen 10 en 11 Februari. '8 HeerAbtskerke. In de gemeente raadsvergadering van j.l. Zaterdag waren alle leden tegenwoordig. Eenige af- en overschrijvingen hadden plaats op de begrooting voor 1912. Na twee vrije stemmingen werd de heer De Graag voor onbepaalden tijd aange wezen als afgevaardigde naar de bijeenkomsten der N. V. Waterleiding „Zuid-Beveland". De heer Nieuwen- huize verkreeg 3 stemmen. Als plaats vervanger werd gekozen de heer Meijaard. Op een verzoek omtrent het plaatsen van een straatlantaarn werd afwijzend beschikt. Het kohier honden belasting werd vastgesteld op f 38 met 19 honden en het kohier H. O. op pl.m. f 1000. Een reclame-H. O. 1911 werd ingewilligd. Bij den districtswedstrijd in het schieten, uitgeschreven door den Zeeuwschen Schietbond, verwierf de de heer P. C. Drjjgers alhier (van de 143 deelnemers) het diBtrictsmeester- schap. Van de schietv. .Nimrod" alhier mogen naar het gewestelijk meester schap negen schutters mededingen. Deze kampen zullen vermoedelijk op de eerstvolgende bondswedstrijden plaats hebben. Hoedekenskerke. In de Vrijdag gehouden raadszitting waren alle leden tegenwoordig. De gemeentebegrooting dienst 1912 werd gewijzigd. Tevens werd goed gekeurd een door het burgerlijk-arm bestuur voorgestelde af- en over schrijving op haar begrooting, dienst 1911. Aan enkele personen werd afschrij ving van hoofdeljjken omslag en hondenbelasting over 1911 verleend, wegens vertrek uit de gemeente. De hoofdschotel der agenda, „Op making kohier hoofdeljjken omslag dienst 1912", werd in besloten zitting behandeld. In openbare zitting werd dit kohier vastgesteld, zooals het in besloten zitting was opgemaaktdit besluit werd met 6 tegen 1 stem, die van den heer J. v. d. Linde, genomen. Bjj de gewone rondvraag wenschte de heer A. den Dekker, dat zou wor den overgegaan tot opruiming van sljjk van de haven. De voorzitter zeide, dat B. en W. hieraan gevolg zullen geven, zoodra volgens hun inzien die slijk vervoer baar is. Heinkenszand. Enkele dagen ge leden had een arbeider alhier van een landbouwer een varken gekocht en in een hok opgesloten. Het beestje, dat blijkbaar de voorkeur gaf aan zijn oud hok, wist uit zijn verblijfplaats te ontvluchten en was langs dijken en wegen naar zijn ouden baas terug gekeerd, een afstand van twintig minuten gaans. Uit een en ander blijkt dus wel, dat een varken nog zoo dom niet is. De heer J. Beaufort, geboren alhier, thans Commies 2e klasse bjj de Dir. bel. enz. te Venlo, is met ingang van 1 April benoemd tot veri ficateur met standplaats Kerkrade, (Limburg). lerseke. Dat de heer Abraham de inter zijn oude aantrekkelijkheid niet verloren heeft, bleek hier gavond, toen bjj op een soirée gymnastiekvereniging Voor- zjj ons streven" optrad. De as buitenge woon groot, zoo- overvol was. De heer De ditmaal vergezeld van bekende mevrouw Pros- t, die eveneens veel en gaven vier ko- eeniging verdient dank voor het enot. -ad hier voor n Bond voor eer W. J. C. der Goesche 'e tot onder- neering en recht, in tot het dacht aan- :n wonder was, want z(j was boeiend door vorm en inhoud, bevatte geen opeenstape ling van moeilijk te bewaren cijfers en duurde niet overmatig lang. Het was een woord uit het hart en miste, in overeenstemming met den geest van den Bond, iederen politieken achtergrond. De opkomst had grooter kunnen z(jn. Er traden enkele nieuwe leden toe. Hansweerd. Van de werf .Zee land" liep Vrijdag met goed gevolg te water een ijzeren Motor-Korboot, gebouwd voor rekening van den heer J. Mieras te lerseke. Kloetinge. Zaterdagmorgen viel een jongen alhier in een vrjj breede sloot en verdween in de diepte. Op eenigen afstand bevond zich de ge meentewerker P. K., die niet zonder moeite den drenkeling redde. De zangvereeniging „Crescendo" alhier hoopt op den tweeden Pink sterdag deel te nemen aan het muziek feest te Middelburg. Kwadendainme. Alhier zijn op de hofstede van den landbouwer H. J. wederom borden geplaatBt, als ken- teeken, dat mond- en klauwzeer op die hoeve heerseht. Kattendijke. Vrijdag 1.1. gaf de Rederijkerskamer „Nut en Genoegen", met medewerking van het muziekge zelschap „Oefening en Uitspanning", alhier in de openbare school haar 2de uitvoering in dit seizoen. Opgevoerd werd het tooneelspei„Manus de Snor der" van Rosier Faassen en het blij spel „Kleine Leugens" van Karei van Ham en tot flot de humoristische voordracht„Jongen, gjj moet trou wen". Uit het applaus van het talrijk opgekomen publiek bleek wel, dat het zich zeer goed geamuseerd heeft. De spelers hadden dan ook flink hun best gedaan. Ook het muziekgezel schap kweet zich zeer goed van zijn taak. Men kon zien dat het goed was vooruitgegaan. K abbendijke. Vrijdagavond trad alhier voor een stampvolle zaal op de heer Herman Snijders uit Middelburg, met het onderwerp „tariefwet". Duidelijk zette spreker het nadeel van deze wet uiteen en toonde aan, dat wanneer deze wet wordt aange nomen, dit diep zal ingrijpen in onze volksbelangen. Meer dan 64% van de beroepen zullen wel de nadeelen, maar niet de voordeelen ervan ondervinden, vooral de werklieden, ambtenaren en de kleine middenstanders. Dat de oppositie dan ook groot is, gaf spreker te kennen door eenige citaten voor te lezen van personen, die tot de chris telijke partijen behooren. Meer dan 300 adressen zijn bjj de Tweede Kamer ingekomen om deze wet niet aan te nemen. Van de gelegenheid om te debattceren werd gebruik gemaakt door den heer C. P. Vogelaar. Deze zette uitvoerig de goede zijde van deze wet uiteen. Nadat de heer Snij ders hem hierop geantwoord had, werd de vergadering, na dankzegging aan den spreker, gesloten. Kortgene- Vrijdag vergaderde in het hotel „Graaf van Buren", onder presidium van den heer L. van (leve ren, de vereeniging „Landbouwbe lang vcor Noord-Beveland". Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat over het dienstjaar 1911, door de leden dier vereeniging voor gemeen schappelijke rekening, aan hulpmest stoffen en pootaardappelen, was aan gekocht tot eeu bedrag van f 59827.24. Op denzelfden dag werd door den gemeenteraad alhier een besluit genomen tot vergrooting der haven. Hierdoor zal voorzien worden in een sedert jaren reeds gevoelde behoefte. Mocht zulk een besluit navolging kunnen vinden ook in andere gemeen ten van dit eiland, dan zou, naar ons werd verzekerd, zulks zeer ten goede komen aan een vluggere verscheping der vele aangevoerd wordende bieten in het najaar. Kapalle. Ds. N. Postema alhier is beroepen te Beilen. Voor een talrijk gehoor heeft de heer W. J. C. van Santen Vrijdag avond in het lokaal „Obadja" een rede gehouden tegen de voorgestelde tariefwet. In een gloedvolle improvi satie somde spreker alle nadeelen van die wet, in het bijzonder voor de arbeiders, op en wees er op, dat juist die artikelen in de eerste plaats belast worden, welke onontbeerlijk zijn in het huishouden van iederen werkman. Wel wordt beweerd, dat door invoering der tariefwet de ar beiders flnancioel zullen vooruitgaan, maar tegenover dat zeer onzekere vooruitzicht staat de zekere en dage lijks wederkeeremde belasting op de meest voorkomende verbruiksarti- kelen. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd gebruik gemaakt door den heer Ganseman, die eenige inlichtingen verzocht, betreffende loon- toestanden van Nednrlandsche arbei ders in het door een tariefwet ge drukte Duitschland, terwijl de heer A. van der Bruggen, in aanvulling van de rede van den heer Van Santen, nog eenige interessante voorbeelden uit eigen omgeving aanhaalde. Een krachtig applaus heeft teD slotte den heer Van Santem den dank der vergadering gebraeht voor zijn boei ende en alleszins leerzame rede. In deze gemeente doet zich een geval van vlekzieke voor, iets waar men in dezen t(jd zelden van hoort. Wemeldinge. Da Goesche Esperan- tisten-vereeniging legt een lofwaardi- gen ijver aan den dag. Werd eerst, door haar bemoeiing, te Kapelle een afdeeling gesticht, thans zal men hier pogingen in het werk stellen, om tot een zelfde doel te geraken. Woensdag 14 dezer toch wordt alhier een propa- ganda-vergadering gehouden; eenige zangnummers zullen daarbij ten ge- hoore worden gebracht. Aan de bijeen komst is bovendien een kleine tentoon stelling verbonden. Door den brigadier P. Buteijn en de beide onbezoldigde rijksveldwach ters H. en J. Eversdijk is bij M. Wisse, onder de gemeente Kattendijke, een plank van 5 M. lengte in beslag genomen, behoorende aan den polder „de Breede Watering." Vrijdagavond trad alhier voor de nutsvereeniging op de bekende goochelaar Van Kinsbergen, uit Nij megen. Met een zeer afwisselend programma wist h(j het talrijk opge komen gezelschap ruim drie uren aan genaam bezig te houden. Wissenkerke. In de jaarlijksche algemeene vergadering der schietver- eeniging „Koningin Wilhelmina" al hier werd rekening gedaan over het jaar 1911. Daaruit bleek, dat was ontvangen f107.115 en uitgegeven f 81.965, terwijl staande de vergadering nog werden uitgeloot 8 aandeelena f 2,50 van het renteloos voorschot tot oprichting, zoodat alB goed slot over bleef f 5,15. Tot voorzitter werd her kozen de heer C. N. van der Hejjde en tot commissarissen de heeren Th. Wolse en J. A. Gaanderse. Uit de door het bestuur gedane mededeelin- gen bleek, dat A. M. van Damme, secretaris dezer vereeniging, de eenige uit dit eiland is, die de schietvaardig heid toonde, noodig tot deelname aan den gewesteljjken wedstrijd, uitge schreven door den Zeeuwschen Bchiet- bond. Bfl de onderlinge wedstrijden, in de vereening zelve, behaalde voor oor- logsehieten G. de Rijder de verguld zilveren medalje voor 57 punten, N. D. v. d. Heijde, P. M. den Boer en A. Oele de zilveren medalje voor 55 punten en A. M. v. Damme en K. Imanse de bronzen medalje voor 53 p. Voor juist schieten P. M. den Boer de zilveren medalje voor 59 p., Th. Wolse, A. M. van Damme, N. D. v. d. Heijde, G. A. Bras en K. Imanse de bi onzen medalje voor 57 p., alles met scherp op 150 M. afstand. Besloten werd deze wedstrijden voort te zetten en buitendien in de zomermaanden een ouderlingen wed strijd om prjjzen te houden. Waarde. Vrijdagavond vergaderde alhier de plaatselijke afdeeling der vereeniging „Het Groene Kruis". Tegenwoordig waren 26 leden. De rekening van den penningmeester be droeg in ontvang f 144,84 i/i, in uitgaaf f82,21 en Bloct alzoo met een goed slot van f 62,63 Ui. Tot bestuurslid werd herkozen de heer M. Allewjjn, terwijl de heer A. Koops te Krab- bendijke bjj acclamatie candidaat ge steld werd voor lid van het hoofd bestuur der Zuid-Bevelandsche ver eeniging „Het Groene Kruis". »ta<j8Bieun s. N. O. G. J.l. Zaterdag hield de afdeeling „Goes" van het Nederlandsch Onder wijzers-Genootschap in de „Prins van Oranje" alhier een vergadering, waar in, na afdoening van eenige huishou delijke zaken, door den heer A. v. d. Bruggen verslag werd uitgebracht als afgevaardigde in de commissie voor salaris-actie, die op audiëntie is ge weest bij Gedeputeerde Staten van Zeeland, met het doel, van dit college medewerking te verkrijgen tot ver betering van de salarissen der onder wijzers. De commissie, waarin tevens zitting hadden de heeren Vreeken en De Zeeuw, hoofden van scholen te Middelburg en te Veere, heeft uitvoerig de ambtelijke, maatschappelijke en financiëele positie der onderwijzers in het licht gesteld en er op gewezen, dat voor een hun passende leefwijze, voor de opvoeding hunner kinderen en voor het bekostigen van leerboeken en studie-gelden de tegenwoordige bezol diging over het algemeen veel te gering is. Dit klemt nog meer ten platte lands dan in grootere- gemeenten. De salaris-regeling van 1907 be vredigde het overgroote deel der onderwijzers niet. Zij hadden de regeering gevraagd een afdoende regeling, waardoor het mogelijk zou worden, hun een behoorlijk bestaan te geven, zoodat zij op fatsoenlijke wijze, zonder al te groote geldzorgen, een huisgezin zouden kunnen onder houden, doch hieraan voldeed de nieuwe regeling niet. Nauwlifks was zij vastgesteld of op verschillende plaatsen ontstond een actie, om nog iets meer te krijgenmen hield zich aan de uitspraak van den Minister, datde regeling alleen betrof de kleinste gemeenten in ons land. Er worden tegenwoordig dan ook alle krachten ingespannen, om tot een afdoende regeling te komen. Medegedeeld werd een ingekomen schrijven van het hoofdbestuur van het N. O. G., ter kennis van de leden der afdeeling brengend, dat a s. Zater dag te 's Gravenhage een vergadering zal worden gehouden, belegd door het „Gemengd Comité voor salaris-actie". In deze vergadering zal door sprekers van verschillende richting de nood zakelijkheid worden betoogd van de wijziging der wettelijke regeling van de salarissen der Nederlandscho onder- wijzers. Tot afgevaardigde daarheen werd benoemd de heer A. v.d.Bruggen. Ten slotte kwam in behandeling de motie der afdeeling Waalwijk, waarin verzocht wordt adhaesie te betuigen aan het reeds lang in ons land ge koesterde denkbeeld, het onderwijs Rijkszaak te maken. Na de voor- en nadeelen hiervan tehebben overwogen, werd besloten, aan deze motie geen adhaesie te verleenen. Biljart-seance. Vrijdagavond heeft de bekende pro fessor 'tls-me-edso in het hötel „Du Commerce" van den heer J. A. L. Q. Fukken alhier een biljart-Beance ge geven, die, naar men ons meldt, zeer veel belangstelling getrokken heeft. De professor toonde den loop der ballen volkomen in zijn macht te hebben, maakte verschillende series, hypnotiseerde zijn ballen, liet ze huwelijksreisjes maken en maakte ten slotte in 8 minuten 100 caramboles. Met een opwekking tot het aanwezige publiek, z(jn stooten to bestudeeren en zich in de edele biljartkunst te blijven oefenen, werd de zeer goed geslaagde voorstelling om tien uur gesloten. Ensemble Solser en Hesse. Gelijk bekend, komt het ensemble Solser en Hesse a. s. Woensdag in de schouwburgzaal van „De Prins van Oranje" een voorstelling geven. Het programma ziet er zeer aanlokkelijk uit. Bijzonder in den smaak zal vallen w(j zijn er van overtuigd „De gebroken spiegel", een stuk, dat tal rijke malen en met het grootste suc ces te Amsterdam en andere groote steden vertoond is. Verder bevat het programma eenige komische spelen.' „Een lief studentje",kluchtspel in één bedrjjf van Jan Holleman, „Op slag van twaalven", „Theaterpraatjes". In de verschillende stukken treden op de damesmevr. Solser, mevr. Hesse, mej. Van der Wei ff; de heeren Solser, Hesse, Pilger (de beroemde Foezel uit Rejjding's onvergetelijke revue „De Doofpot") Kiihn, enz. Een avond van licht en lucht amu sement staat ons te wachten. De naam Solser en Hesse is in ons geheele land gevestigd En waar hier gerui- men tjjd op tooneelgebied niets is te doen geweest, zullen velen de gelegen heid aangrijpen, zich eens een avond kostelijk te vermaken. Een vondst. BE het doorbreken van een muur op het Raadhuis vond men in een muurkast, die sinds 1777 afgesloten was, een gevelbeeld, voorstellende Keizer Maximiliaan, gekleed als ridder van het Gulden Vliesslechts één hand en één voet ontbreken. Het huis aan de Kade, thans B 16, staat bekend als het huis, waar een maal deze Keizer bij eeu bezoek aan Goes logeerdein vroeger dagen, vóór de cementlaag op dit huis gemaakt werd (ouderen van dagen zullen het zich ongetwijfeld nog herinneren), stond in den gevel van dit huis een dubbele (jzoren arend. Vermoedelijk is dit thans teruggevonden gevelbeeld het beeld, dat aan dit huis heeft be hoord. Vóór men wijkverdeeling en nummering der huizen bezat, had elk huis z(jn naam. Wasch- en Badinrichting. WE waren gisteren in de gelegen heid, de teekeningen van den platten grond der op te richten Goesche wasch- en badinrichting te bekijken. Afgaande op hetgeen wij zagen, mag worden geconstateerd, dat het inder daad een grootsche inrichting zal worden, een aanwinst voor onze stad. Er zal worden gewaBschen, gedroogd en gestreken met de allernieuwste machines de sorteering der goederen heeft plaats op een wijze, welke on verbeterlijk is. De badinrichting is verdeeld in twee afdeelingen: eerste en tweede klas. In de eerste klas bevinden zich twee kuipbaden en een Btortbad.in de tweede klas twee stortbaden en een kuipbad. Blgkt de lust tot het nemen van een bad in Goes groot en wp kunnen ons niet anders voor stellen dan bestaat er gelegenheid tot uitbreiding. Tusschen de beide afdeelingen in bevindt zich een ruime wachtkamer, waar goede lectuur aan wezig zal zjjn om den wachtenden den tijd te korte». Het front belooft zeer fraai te wor den. Met ingenomenheid maken wij gewag van een instelling, welke voor Goes een groote aanwinst mag ge noemd worden. Uitvoeriger bijzonder heden hopen wij binnenkort te geven. Weezen-vsrpleging. De vereeniging tot weezen-verple- ging voor Zuid- en Noord-Beveland zal alhier op Zaterdag 17 Februari a.s., des namiddags te 2 uur, een algemeene vergadering houden in het hótel „Centraal". Op de agenda komt o.m. voorbenoeming van twee be stuursleden. Een benoeming. De heer J. C. van Heel, agent van politie 3e klasse alhier, is, met ingang van 21 Februari, benoemd tot agent van politie 3e klasse te Vlissingen. Ontvangen gift. In dank ontvangen door den pen ningmeester der wijkverpleging f 10, voor bewezen hulp der Wijkzuster en aan giften f2,50, fl en 50 cent. 398(3 Staatsloterij, 5a bl. Trekking van Vrydag 9 Feb. 17e I. 70 en premie van ƒ3000: 14884 - 40014051 - 200: 9516 Nieten 1888 8860 17903 Burgemeester en Wethouders dezer gemeente herinneren de ingezetenen aan hunne verplichting om de uitge reikte beschrijvingsbiljetten van den Hoofdeljjken Omslag, wanneer deze niet binnen 14 dagen na de uitreiking zyn teruggehaald, ter gemeentesecre tarie te bezorgen. Tevens wordt aangedrongen op volledige beantwoording der daarop gestelde vragen, in het bjj zonder om trent het bedrag en die omtrent de kinderen. ZE die geen aangifte heb ben gedaas, zullen ambtshalve worden Goes, 12 Februari 1912. Burgemeester en Wethouders, J. B. DE BEAUFORT. De Secretaris, G. A. HAJENIUS D ii A i\ K W T. Burgemeester en Wethouders van Goes brengen, ingevolge art. 12 der Drankwet, ter openbare kennis, dat bp hen is ingekomen een verzoek om vergunning tot den verkoop van sterken drank in het klein, van CORNELIS OVERBEEKE voor het perceel Oostwal, C 182a. Binnen twee weken nadat deze be kendmaking is geschied, kan ieder tegen het verleenen van de vergunning schriftelijk bezwaren inbrengen. Goes, den 12 Februari 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. B. DE BEAUFORT, De Secretaris, G. A. HAJENIUS. H 1 N D E R W Ui T. Burgemeester en Wethouders van Goes brengen ter openbare kennis, dat door de MaatschappE tot detail verkoop van petroleum „de Automaat" een verzoek is ingediend om ver gunning om in de benzine-bcwaar- plaats, in het perceel Sectie A no. 491, gelegen aan den WesthavendEk, tot de oprichting waarvan vergunning werd verleend bjj besluit van 8 Januari 1909, in het vervolg VATEN BENZINE te mogen bergen, tot een maximum van 1000 Liter. Voorts dat het verzoek met bjjlagen op de Secretarie is ter visie gelegd en dat op Maandag 26 Februari 1912, des voormiddags 10 uur, in het ge meentehuis gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen het ver zoek in te dienen en toe te lichten. Goes, 12 Februari 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. B. DE BEAUFORT. De Secretaris, G. A. HAJENIUS. 4 Zoo de Heere wil en zg leven ji A hopen op Vrijdag 16 Februari a.s. 2 onze geliefde ouders, behuwd- en grootouders WILLEM MINNAARD en GEERTUUID DE BACK hunne 25 jarige Ecbtvereenlglng te herdenken. J Hunne dankbare kinderen, behuwd- en kleinkinderen. c Sinoutskerke, Febr. 1912. A. s. Donderdag 15 Februari 1912 hoopt onze geliefde vader, be- huwdvader, grootvader en overgroot vader JOHANNES ECKHARDT, zijn 80sten Geboortedag te her denken. 's-Gravenpolder, 10 Februari 1912. Zijne dankbare kinderen, behuwd- kinderen, klein- en achterkleinkinderen. Heden overleed, na een kort stondige ziekte, onze waarde broeder ADRIAAN VAN OOSTEN, in den ouderdom van 64 jaar en ruim vier maanden. Namens de Familie, M. VAN OOSTEN Pz C. VAN OOSTEN Pz. Wemeldinge, 8 Febr. 1912 1

Goessche Courant | 1912 | | pagina 2