N#. 17 1912, Douderdag 8 Februari, 99'" jaargang. Donkere Schaduwen. 86 FEUILLETON. GOESCHE COURANT. Telefoonnummer 23. Directeur A. F. A. van Setebs. Uitgave van de Naaml. Vennootschap „Goesehe Courant". Hoofdredacteur W. J. C. van Santen. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, in Goes f 0,75, huiten Goes, franco f 1,25. Afzonderlijke nommers 5 cent. Inzending van advertentiön op Maandag en Woensdag vóór a uren, op VRIJDAG vóór 12 uren. De prjjs der gewone advertentiën is van 1-5 regeisöO et., elke|regel meer 10 ct Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijk- en doodsberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 1—10 regels 4 1,— berekend. BewSsnummers 5 cent. ■V In het volgend nummer zal een aanvang worden gemaakt met een boeienden Amerikaan- •chen romans„De afgebroken Hondentand". Liberaal Strijd- en Werkprogram In zijn Staatkundigen Brief van Februari ontwerpt mr. van Bouten een strijd- en werkprogram voor de liberalen in 1913. Schrijver begint met de aandacht te vestigen op de motie-Troelstra en hg voelt er veel voor, al is het eenigs- zins „twijfelachtig", dat zynenTroel- ftra's einddoel samenvallen, want T.'s motie beperkt zich tot de in het wets- ontwerp-Talma genoemden, hetgeen mr. v'an bouten onbillijk vindt. Maar gewijzigd of ongewijzigd aan genomen, mr. van Houten verwacht van de motie in elk geval een gnnstig gevolg voor een sociale wetgeving en staatkundigen toestand, daar twee vraagstukken gescheiden worden, die enkel „door een sluwe tactiscne bere kening" vereenigd waren. Die vraagstukken zijn o. bevordering door den Staat van het verkrijgen, tegenover betaling van evenredige premie of inleggelden, van kleine lijfrenten ten laste van den Staat en b. bevordering door den Staat van behoorlijke verzorging van hulp be hoevende invaliden en ouden van dagen, welke thans aan de armen zorg en suosidiair aan de gemeenten is overgelaten alzoo aan inricnungen met in den regel zeer schr.de bears. Na aan de hand van Dnitschland de dwangverzekering uitvoerig bestre den te naboen, vervolgt schrijver ,Wat wel het ineesi ergerlyk is bij de tegenwoordige ricnting der sociale wetgeving is, dat men net denkbeeld niet van zich kan zetten, dat de we- zenlyke dryfiraoht daarvan ligt in het vooruitzicht op de baantjes. 'tGaat •ohynbatr voor den werkman, maar werkelyk om hetgeen aan maat en strijkstok blyft hangen. De omslach tigheid der administratie scuynt zelfs voorstanders te winnen. De dwang verzekering is in stryd m t de aaA- revolutionuaire antecedenten en be ginselen. De lezer van de studiën en schetsen van prof. Fabius kau daar omtrent niet in twjjfel zyu. Maar üuy- ,per en Talma onderwerpen zich aan de eisoiien der politiek Politiek nl. In den lagen zin van het streven naar behoud van eleotoralen steun en invloed. Br zyu en worden nog voortdurend heel wat politieke aanhangers van het ministerie met benoemingen beloond. Doch er moeten natuurlijk nog zóó veel meer worden teleurgesteld, dat het voor uitdeelers en sollicitanten een ware uitkomst zal zyu, waarnaar, althans van de zyde der laatsten, reik halzend wordt uitgezien, als een nieuwe verzekeringswet eens weder gelegenheid geeft in massa baantjeB te verkrygen, zooals bij de invoering der ongevallenverzekering. Daarom moet er gejaagd worden om dat tyd stip te doen aanbreken vóórdat wei- licnt de verkiezingen in 1913 een streep door de rekening halen, ik gsef deze verklaring der feiten als Naar het Duitseh. De oude heer Wicheru moest her haaldelijk opnieuw beginnen, vóór hy het rechte woord gevonden bad. Kun je my vergeven, dat ik ook behoorde onder het moeren deel der tnenschrn, dat je veroordeeld beeft De zwaar beproefde man viel z(jn vriend in de rede. Zoo nu en dan twijfelde ik zelf aan myn onschuld, zei hij met bevende lippen, zoo vreeselyk waren de tegen mij opgestapelde bewijzen van schnid, zoo weinig hoopte ik ooit weer vry te komen Maar laat ons het verledene met zjjn treurige schaduwen laten nuten. Nietwaar Hedwig, zoo denk jij er ook over? zei hij tot zijn bin nentredende dochter. Deze begroette den ouden heer, die haar in moeilijke uren zoo onuitspre kelijk veel leed bezorgd bad, vrien- delyk, maar toeh met eenige terug houding. Andreas Wiehera echter liep op hypothesestreng bewijsbaar is zjj natuurlijk niet. Ten slotte haalt Bchrijver met in stemming de laatste brochure van de Tariefvereeniging„Onverdachte getui genissen" aan en speciaal de klacht van den directeur-generaal van den Arbeid, dat het hier te lande ontbreekt aan indnstrieele hoofden De Departe menten van Arbeid en Financiën zul len goed doen, deze klaebt te lezen en te herlezen en de zeldzame indn strieele hoofden niet langer met „ver zekeringsplagerij" te kwellen, want dan zullen steeds meer kapitaalkrach tige jongelui een karig bezoldigd amb tenaars-baantje gaan verkiezen boven een betrekking in de industrie. „Krachtiger argument besluit mr. van Houten dan het door den directeur-generaal van den Arbeid met zijn zaakkennis en ervaring be vestigde, bestaat er wel niet tegen de tegenwoordige politiek der Regeering. Buitenland. De verkiezingen in Beieren. De verkiezingen voor den landdag in Beieren hebben plaats gehad Met een niet geringer spanning dan bij de Rijksdag-verkiezingen werd in heel Dnitschland den uitslag verwacht, daar het er ook hier op toegelegd werd, het Centrum uit zijn positie van meerderheid in de Beiersche Tweede Kamer te verdringen. Tot nu toe be schikte het Centrum met 44 aller stemmen over 98 van de 163 zetels, terwijl het, zyn stemmental in aan merking genomen, slechts op 72 zetels recht zon hebben. Eenige jaren gele den zon een strijd als nu in Beieren gevoerd is, nog niet mogelijk zyn ge weest, daar toen door een indirect kiesstelsel, de deelname van de bur gers aan staatszaken bijzonder be moeilijkt werd. Hieraan werkte niet, het minst de zeer slechte indeeling der kiesdistricten mee, waardoor aan bewoners van het platteland een 40 tot 60 maai sterker kiesrecht werd gegeven dan aan stadsbewoners. In honderden gemeenten had in 't ge heel geen stemming plaats, of namen slechts enkelen daaraan deel. Hinds 1893 streden de Beiersche sociaal democraten een rechtvaardiger kies stelsel, maar het gelakte hun niet «laarbij de hulp der liberalen te ver krijgen. Intnsschen zag het Centrum in, dat hervorming van het kiesrecht onvermijdelijk was geworden en om een hervorming tegen zieh gekeerd te voorkomen, besloot het, zelf met een voor den dag te komen. Dat leidde in 1905, door de vijan delijkheid der liberalen tegenover de invoering van een behoorlijk kiesrecht, tot een samengaan van centrum en sociaal-democraten. Door de zoo gevormde meerdeiheid werd het verouderde indirecte kies recht afgeschaft en door het tegen woordige vervangen. Aan de politieke kortzichtigheid der liberalen heeft het Centrum het in Beieren te danken gehad, dat het zieh tot dnsver in zyn overheerBchende positie kon handhaven. Maar de libe ralen hebben in de laatste jaren hunne tekortkomingen ingezien, zij hebben begrepen, dat een ingrijpende kies- haar toehy greep haar beide banden en keek haar diep in de oogen. Hedwig, fluisterde hg, ik ben een ond man, die niet zoo heel lang meer te leven heeft en daarom valt het my misschien moeielyker dan anderen begaan onrecht te erkennen. Ik heb je leed gedaan, maar, geloof mij, dat het alleen uit lietde voor myn zoon gebeurd is. Je hebt indertijd gezegd, dat, als ik zelf terugkwam om voor myn zoon je hand te vragen, alles vergeten en vergeven zon zyn. Biyft het by de onde afspraak Een zonnestraal scheen het gelaat van het jonge meisje te verlichten. Ja, snikte zjj, en boog zieh over de hand van den ouden heer neer. Andreas Wichern trok zjjn hand terug en kuste haar op het voorhoofd. En nu moet het weer zjjn ais in den goeden, ouden tijd, zeide hjj, terwyl hfj met het blozende meisje op zyn zoon toeliep Hebt elkaar lief, myn kinderen. Niets is kostbaarder dan de liefde. De liefde kan alles, «erdraagt alles en overwint alles. Myn zegen, kinderen I Eerst den volgenden morgen kwam Rudolf er toe, Hugo op te zoeken. rechthervorming noodzakelyk is ge worden, een hervorming, die leidt tot een werkelyk gelijk kiesrecht, dat een volksvertegenwoordiging mogelijk maakt overeenkomstig den wil der kiezers. De Beiersche regeering heeft in den verkiezingsstrijd een oflicieele verkla ring doen afleggen, waarin betooogd wordt, dat de regeering zich beslist onthondtvan partijkiezen voor of tegen eenige party. De regeering bespreekt dan het gerucht, dat zy de staatsambtenaren wil doen partij kiezen voor de socia listische candidatendit gerncht moet beslist worden tegengesproken. De regeering heelt de gronden voor de ontbinding van den Landdag uiteen gezet, waarvan de oorzaak een grond- wetschennis door het Centrum is. De regeering iaat de ambtenaren vry, om geheel en al naar de nitspraak van non geweten te stemmen. De offieieuse Augsburger Abendzei- tung voegt hieraan toe ,De regeering wil op de beslissing der ambtenaren niet de minste pressie uitoefenen. Zy kan niet den schyn dalden, dat de verkiezing van socialisten haar ge- wenscht is, maar zy kan nog minder wenschen, dat bet Centrum gekozen wordt. Dan had zy zien de moeite en 't land de opwinding en de kosten van de landdag-ontbinding en van de nieuwe verkiezingen kannen be sparen. Het niet verkiezen der socia listen Btaat echter in de meeste ge vallen gelyk met de ondersteuning van het Centrum." Wat dus in Pruisen als het ergste staatsverraad wordt uitgemaakt, wordt in Beieren gewenscht. Intusschen heeft de uitslag der ver kiezingen niet heelem.tal aan de ver- waeutingen beantwoord. De samen werkende liberalen en sociaal-demo craten konden het een tram wei een gevoelige nederlaag toebrengen, doch niet de absolute meerderheid veranderen in een minderheid. De vorige Landdag bestond uit 98 centrummannen, 24 liberalen, 21 soci aal-demoeraten, 17 conservatieven en agrariërs en 3 leden van den Beier- seben Boerenbond. De absolute meer derheid bedroeg dus 82. Het centrum alleen had 16 mandaten meer dan de absolute meerderheid, bezette met zyn conservatieve blokgenooten 115 zetels, waartegenover stonden de 48 manda ten van de liberalen, sociaal-deinocra- ten en Boerenbond. Nn zyn gekozen centrum 87, conservatieven en agra riërs 7, liberalen 35, Bociaal-democra- ten 30, Boerenbond 4. Het centrum heeft das nog de absolute meerder heid, bezet met de conservatieven 94 zetels, terwyl de oppositie 69 zetels heeft. Het centrum blykt dus de baas. Doch het heeft 11 zetels verloren. Nog droeviger figuur slaan de con servatieven, die 12 van de 17 zetels kwyt raakten De grootste winst be haalden de liberalen. Ook nu dankt het Centrum alleen zyn vaste positie aan de slechte in deeling der kiesdistricten, daar het slechts '/3 yau h0t aantal stemmen op zich vereenigd heeft. Op den dag der verkiezingen heeit het geheele ministerie den prins regent zyn ontslag aangeboden. De Hy vond hem op zjjn vroegere kamers, druk bezig met pakken. Ik heb al geboord, dat je Europa wilt verlaten, zei hy, hem de hand schuddend. Dat is niet verstandig van je, kerel, want ik moet nog met je afrekenen en met het losmaken van je geld zal nog menige formaliteit gepaard gaan. Ik kan het hier niet langer uit houden, bekende Hugo Al ben ik ook vrijgesproken, de herinnering er aan, dat alleen myn lichtzinnigheid oorzaak geweest is, dat dit vreeselyk ongeluk over my is gekomen, kan ik niet van my atzetten. Ginds in de verte, waar niemand mjj kent, zal ik vrijheid en vrede zoeken. Rudolf hield zyn hand vast. Dat zjjn wakkere, verstandige woorden, die je tot eer strekken, Hngo, zei hy op warmen toon. Maar je vergeet één ding, dat er iemand leett, die heilige aanspraken op je beeft en niet verplicht is, je zoo maar te laten neengaan. Hildegard verlangt naar je. Wil je werkelyk heengaan zonder haar ten minste vaarwel ge zegd te hebben Heeft ze je niets van mfin brie! regeering heeft begrepen, dat bet centrum in den nieuwen Landdag de absolute meerd rheid zou behouden. Daarom heeit zij de nederlaag niet afgewacht. Doch de vraag rijst, waar om de regeering dan niet dadelijk is afgetreden in November, waarom zj den Landdag heeft ontbonden. De prins regent zal het ontslag aan vaarden, terwyl men verwacht, dat in bet nieuwe kabinet alle ministers op twee na weer zitting znllen nemen. Binnenland. De toestand der Koningin. H. M. de Koningin heeft Maandag voormiddag den Minister van Finan ciën, mr. Kolkman, ter gewone con ferentie ontvangen. De Koningin zal aanstaanden Maan dag 12 dezer ten paleize het jaarlyk- sche gastmaal geven voor de militaire autoriteiten der zee- en landmacht te 's Gravenhage. Herstemming in het district Hilversum. De districtsfederatie Hilversum der S. D. A. P. heeft besloten, by de her stemming te steunen de candidatuur van den heer De Jong, nnie-lib. «port. Voetbal. Een circulaire. Door den Neder- landschen Voetbalbond is aan alle toegetreden vereenigingen een circu laire gericht ten einde die clubs op te wekken maatregelen te nemen, waar door in het vervolg aan spelers van bezoekende clubs en aau officials geen overlast meer wordt aangedaan. In den laatsten tjjd bereiken den N. V. B. herhaaldelijk klachten over de bejegeningen, waaraan spelers der bezoekende vereenigingen, supporters van dezen en de by de wedstrijden fungeerende scheids- en grensrechters op sommige terreinen schynen te zyn blootgesteld, wanneer het verloop van den wedstrijd den aanhangers van de ontvangende vereeniging geen bevre diging geeft. De N. V. B. geeft nu alle vereeni gingen in overweging, zulks met kracht te voorkomen bjj v. door het plaatsen van waarsonuwingsborden en het drukken van waarschuwingen op den achterkant der entree-biljetten. Voorts beveelt de N. V. B. in deze circnlaire aan, bij eiken wedstryü eenige orde-commissarissen aan te stellen. Kechtzaken. Kantongerecht te Goes. In de zitting van Maandag werd geëischt tegen J. v. d. P. te Kloetinge, wegens het vervoeren van een huid en vleesch van een gestorven en niet gekeurde koe te Kattendyke, f100 boete subs. 20 d. h. en tegen J. van 't W. en Jb. de J., Ju. de J. en M. de J. allen te Kwadendamme, wegens het vervoeren van een zieke koe te Kattendyke, respec. f 100 boete subs 20 d. h., f 10 b. s. 3 d. h. en f5 en f5 b. b. 3 en 3 d. h. verteld? fluisterde Hugo. Ik heb hem gelezen. En toch kom je hier om Ik kom, om je naar Hildegard te brengen. En denk je werkelyk Ga maar mee, ga maar mee, drong Rndolf aan. Als in een droom volgde Hngo hem hy merkte ternauwernood op, dat de advocaat al by den eersten hoek van de straat een rijtuig aanriep, om hem aan de nieuwsgierige blikken der voorbijgangers te onttrekken. Toen echter, toen zy voor de villa uitstapten en naast elkaar den met sneeuw bedekten tuin doorliepen, toen kon de hevig opgewonden man nanwelyks meer voort. Ik zal je zuster nooit waardig zyn, fluisterde hy, en keek Rndolf ontroerd aan. Deze beantwoordde zyn blik harte- 'P- Probeer h»ar waardig: te worden, antwoordde hij. Hildegard zal je goede engel zyn. Denfc daar aan, maak mijn zuster door en door ge ukkig, ook als je verre van ons zult zyn. Daarop Btonden de nainnenden tegen over elkaar. »t»« 4» U W S. Dz Dooi. Strenge heeren regeeren niet lang. Hoevelen hebben ons dit de laatste dagen niet telkens en telkens weer hoofdschuddend verkondigd 't Was immers al te mal, na een kwakkel- winter, in begin Febmari nog strenge vorst te krygen. En toen dan ook het kwik in den thermometer ging dalen, was men algemeen van ge voelen, dat het wei niet lang zou duren. Maar de daling hield aan, het kwik zakte meer en meer en na enkele dagen van strenge vorst, teekende het metereologisch instituut een zoo lage temperatuur aan, als in jaren in ons land niet was voorgekomen. En de onderen, zy die den winter alleen van den prozaïschen kant bekijken, schud den het hoofd, staken de neuzen bniten, keken naar het blaadje van den scheurkalender en profeteerdendooi, harden dooi, met sneeuw- of regenval. Zy hebben gei ijk gehad. Spoediger dan men had kannen verwachten is de vorst verdreven, en op het oogen- blik, dat wy dit schrijven, klettert de regen tegen de ruiten en zyn straten en pleinen in onbegaanbare modder poelen herschapen. Menigeen heeft Maandag nog van het schaatsenryden geprofiteerd en al was dan ook het ijs nog niet officieel goedgekeurd, men had zooveel ver trouwen in de strenge vorst der laatste dagen, dat een talryke menigte zich op onze Btadsvesten nog in de aloude wintersport heeft kannen verheugen. En de enkelen, die het nog niet heelemaal vertrouwden, maakten een wandelingetje langs de singels, keken eens naar de vrooljjke rijders en namen zich vast voor, den volgenden dag onherroepelijk de yzers onder te binden. Zij hebben de opgezochte schaatsen weer ongebruikt weg kunnen leggen. Langzaam maar zeker nam in den loop van den dag de temperatuur toe j algemeen voorspelde men sneenw, en tegen den avond kwam de groote en voor velen onaangename verrassing in den vorm van een hevige regenbui over strat.en en pleinen schieten. On- midcellyk werden de vensterruiten met een dikke ij slaag bedekt, en glinsterden on ze straatkeien weer even verraderlijk als enkele weken geleden, toen ook, door de gladheid, al onze wegen eeni- gen tyd zoo goed als onbegaanbaar zjjn geweest. Menigeen heeft in den vroegen morgen, na een paar sierlyke danspassen, een rnstplaats, zy het dan ook geen zachte, op den openbaren weg gevonden. O, zoo voorzichtig zochten de dienstmeisjes, met haar mandjes onder den arm, zich de vei ligste plaatsjes uit, waar ze haar voet bjj iederen stap, zonder gevaar van te vallen, zonden knnnen neerzetten en nog veel behoedzamer vonden oude mannen en vrouwtjes hun weg, schuifelend bjj iederen voetstap, steu nende op den nooit genoeg te waar- deeren wandelstok. Maar de gemeente zorgt als een waakzame moeder voor ha»r ingeze tenen. Vroeg in den morgen trokken de zandwagens er al op nit en lieten overal een breed zandspoor achter, terwyl de natnur hen zonder twjjfel krachtig te hnlp is gekomen. Hildegard, myn lieve Hildegard, snikte Hngo hevig aangedaan. Is het dan waar, knn je mij vergeven, wil je de mjjne zyn en blyven? Tot in den dood, fluisterde het jonge meisje, hartelyk zyn hoofd tnsschen haar beide handen nemend. Nn zal niets ons meer scheiden. Ik ga met je mee als je trouwe gezellin. Een lichtBtraal verheiderde de oogen van Hugo. Ik ben zooveel geluk niet waard, Hildegard, stamelde hy met bevende lippen. Het is te veel geluk, te veel opeens. Wil jij je werkelijk aan mjj toevertrouwen, ga je met my naar een ver, onbekend land? Hildegard vleide zich nog des te inniger aan zyn borst. Ja, ik ga met je mee, om nooit weer van je te scheiden, fluisterde zy. Laten wy vol goeden moed hand in hand hei. doel nastreven, goed plicht getrouwe menschen te worden. Ar beiden en strydeD, dat moet ons lot zyn. Want, lieveling, alleen door te werken kun je jezelf terugvinden, het werk is de zegenrijke, vruchtbare bodem, waarop wjj ons blijvend geluk moeten bouwen. EINDE.

Goessche Courant | 1912 | | pagina 1