BIJVOEGSEL GOESCHE COURANT. 3 FEBRUARI 1912 ZATEHDAG No. 14 B i n ii e n 1 a ii <l. De Kamerverkiezing in Hilversum. De uitslag van de Woensdag j.l. gehouden stemming voor een lid van de Tweede Kamer in het distriet Hilversum, (vacature baron Van Heem stra, antirev.), is alB volgtuitgebracht 8300 geldige stemmenmr. H. Th. 's Jacob, (chr.-hist), verkreeg 1737 W. de Jong, (unie-lib.) 2092mr. V. H. Rutgers, (antirev.) 3584; Th. van der Waerden, (S. D. A. P.) 784 en D. Wijnkoop (S. D. P.) 103 stemmen. Er moet dus een herstemming plaats hebben tusBchen de heeren Oe Jong en Rutgers. In 1909, toen baron Van Heemstra bij eerste stemming werd gekozen, verkreeg deze 4913, de heer Van Rog gen (vr(jz. dem.) 1657 en de heer Van der Waerden 824 stemmen. Uit de stemmen-cijfers, op 31 Januari j.l. behaald, blijkt, dat de inspanning der vrijzinnigen in Hilversum niet zonder aanvankelijk succes is gebleven. Wat in het district tot dusverre nog niet was gelukt, is nu gebeurdde candidaat der vrijzinnigen is met een aanzienlijk stemmencjjfer in herstem ming gekomen met den candidaat der antirev olntionairen. Ongetwijfeld is deze uitslag vooral te danken aan het onvermoeide vlag vertoon van den vrijzinnigen candidaat. Uit alles blijkt,dat dit de belangstelling gaande gemaakt en het politiek leven onder de vrijzinnigen in het district weder opgewekt heeft. Allereerst heeft deze uitslag in dit door de linkerzijde reeds opgegeven district dan ook moreeli' beteekenis. Vergeleken met het voor de coalitie gunstigste jaar in Hilversum, 1905, ftoen er slechts één candidaat van rechts was gesteld), is haar stemmen- aantal niet noemenswaard vooruitge gaan, ja, zelfs verhoudingsgewijze achteruitgegaan, n. 1. indien men in aanmerking neemt, dat het aantal kiezers sedert met circa 1400 gestegen is. Ook de sociaal-democraten zjjn niet in getalsterkte toegenomen. Alleen de vrijzinnigen namen in stemmenaantal toe. Of het mogelijk zal zijn, den candidaat van links bij herstemming gekozen te krijgen, is een vraag, waarop het antwoord door verschillende factoren wordt beheerscht. VooreerBt is niet te veronderstellen, dat al de 1736 stemmen, die op den heer 's Jacob zjjn uitgebracht, zullen overgaan op den antirev. candidaat. Men mag aan nemen, dat onder hen ook een aantal elementen zjjn, behoorend tot de kleur- looze middenstof, voor welke de antirevolutionaire candidaat te veel naar rechts, de vrijzinnige te veel naar links stond. Wat dezen bij de herstem ming zullen doen, is allereerst de vraag. En verder zal het van belang wezen, wat de ruim 3100 kiezers doen, die Woensdag niet aan de stembns zijn verschenen. In hun handen berust de einduitslag. Hoe deze echter moge zijn, het Woensdag behaalde aanvankelijk suc ces stemt tot tevredenheid. Het is meer dan wij durfden verwachten. De motie-regen. Het houdt maar niet op. Nu heeft weer het provinciaal comité van anti-revolutionaire kiesvereenigingen in Friesland een motie aangenomen, om „hartelijken dank" te betuigen aan Dr. Kuyper voor diens „optreden voor onze beginselen, inzonderheid bij de jongste begrootingsdebatten.Ditmaal komt er de verzekering bij, „dat onze partij in Friesland U even hartelijk als altijd ais haren van God gegeven leider volgt." Dergelijke moties komen niet te onpas, zegt de N. R. Ot. Dr. Kuyper kan ze op het oogenblik best gebruiken. De Standaard houdt ze dan ook ge regeld bij. De Militiewet. In de gistermiddag gehouden zitting van de EerBte Kamer is de Militiewet zonder hoofdelijke stemming aange nomen. In de zitting van heden (Vrijdag) zjjn veroordeeld wegens Mishandeling: P. M Cz. 20 j., werk man, 2 maanden gev." eisch idem.) Poging tot huisvredebreukW. D. 25 j. werkman, Wemaldinge f 10 of 10 d. hech enis (eisch f20 of 20 d.h.) Vrijgesproken P. A. M., 37 jhan delsagent te Goes, beklaagd van op lichting (eisch 6 maanden gevangenis straf.) X- i» L a ii 1 <1 li VI s. Rechtzaken. Arrondissements-Sechtbank te Middelburg. Bij bevelschrift der ArrondiBse- ments-Rechtbank te Middelburg is verwezen naar de terechtzitting, met bevel tot gevangenhouding van den beklaagde, H. V., 37 j., kapitein van de Bleepboot „Carolina", geboren en wonende te Dordrecht, thans in hech- teniB te Middelburg, ter zake van den diefstal bjj een stranding te Wemel- dinge. Bij bevelschrift dier Rechtbank is rechtsingang verleend, met last tot instructie, tegen H. B. v. S., 19 jaren, sjouwerman, geboren en wonende te Goes, verdacht van diefstal. Ter civiele openbare terf chtzitting der rechtbank te Middelburg is Woens dag beöedigd als advocaat en procu reur, de heer mr. H.C. J. Zaaijer aldaar. Concert Toonkunst en Symphonie. Do afdeeling Goes der maatschappij tot bevordering der toonkunst heeft Woensdagavond, met medewerking van het Goesche Symphonieorkest, onder leiding van den heer Otto Lies, een uitvoering in de concertzaal der sociëteit V. O. V. gegeven, In verband met het programma, dat in hoofdzaak religieuze stukken vermeldde, was ook het tooneel in een kerkelijk interieur herschapen, waarop zich de zangver- eeniging aan beide zijden van de Sym- phonielcden had opgesteld. Het „Ave Verum* van Mozart zette den avond in en werd door zangeres sen en zangers, met begeleiding van strijkorkest, op verdienstelijke wijze ten gehoore gebracht. Dan volgden na een uittocht van Symphonieleden, die blijkbaar niet langs de achterzijde van het tooneel verdwijnen konden, een drietal balla des. Van een Ruiter en een Konings dochter, de treurige geschiedenis van een mislukte liefde, van trouw, het verhaal van den trouwen minnaar, die na jarenlange afwezigheid tot zijn bruid terugkeert, en van twee konings kinderen, heeft Toonkunst dien avond gezongen. En ze deed het uitstekend, zoodat de talrijke aanwezigen met belangstel ling deze ballades hebben aangehoord. Toen volgde Psalm 95. Een waag stuk van Toonkunst en Symphonie orkest, om daartoe over te gaan. Om dit goed te kunnen uitvoeren moet wel langdurig en met ernst ge repeteerd zjjnom dit werk van Mendelssohn met eigen krachten aan te durven, moeten solisten, koor en orkest volkomen op elkander vertrou wen kunnen en de dirigent in staat z(ju, uit al die onderdeelen een vol maakt geheel samen te stellen. In aanmerking genomen, dat zangers en orkest niet gewoon waren hier samen te werken, mag ook de uitvoering van dit zware stuk met recht een succes ge noemd worden. Zeker, er werd met ambitie gewerkt, er waren wel eens momenten, waarop we, zooals in het duet, wat meer kracht gewenscht haddener waren wel eens oogen- blikken, waarbij we, zooals in het allegio vivace, het \„Kommet herzu*, voor koor en orkest met paukenslag, de concertzaal driemaal zoo groot gewenscht hadden, om het machtige geluid niet opgesloten te houden in die veel te kleine ruimte, maar de uitvoering van het werk zelf is een feeken, dat Toonkunst en Symphonie iets aandurven, dat ze vertrouwen stellen in elkaar en dat vertrouwen is, we herhalen het nogmaals, niet beschaamd geworden. Als een zeer goed solist deed zich hierbij de tenor, de heer P., kennen, die met zijn mooie, klankvolle stem zjjn moeilijke taak in alle opzichten goed heeft vervuld. Na de pauze een wijziging in het programma: eerBt de 100e Psalm, daarna Marialiederen. De 100e Psalm van Handel is nu juist niet het succes van den avond geweest, al mag ook hier weer de nog korte samenwerking van Toonkunst en Symphonie niet uit het oog verloren worden. Mooi was het duet van mevrouw B. de J. en den heer A. K. Z., minder goed het terzet, waar zan gers en orkest elkaar een oogenblik loslieten, waardoor in het „Denn der Herr ist freunillich onmiddellijk afge tikt en het terzet moest overgezongen worden. Jammer voor het mooie werk, dat aan solisten, koor en orkest een zeer zware taak op de schouders ge legd heeft. Het feit, dat op het laatste oogenblik een der koorleden voor een niet opgekomen soliste moest invallen, kan hier mede ter verontschuldiging strekken. De Marialiederen, hoe religieus ze ook zün mogen, hebben ons niet in de vereischte stemming mogen brengen, terwjjl het effect van een hunner totaal bedorven werd, toen by het wegster ven van den laatsten toon een andere, op gelijke hoogte, maar veel luider, weerklonk, die blijkbaar afkomstig was van een der toehoorderessen, die op dat ongelukkige moment juist haar neus snoot. Het meest heeft ons nog het Viva Maria" geboeid, waarin mevr. VanB. op verdienstelijke wijze de solopartij heeft gezoDgen. Een woord van hulde brengen we gaarne den kranigen pianist-organist, den heer C. van E., die een zwaren avond had, en den heer F. X. Mann- hardt, die, zoo spoedig het bekend werd, dat Symphonie en Toonkunst zouden samenwerken, al het mogelijke gedaan heeft, de Symphonie op haar moeilijke taak voor te bereiden. De heer Risch, voorzitter van Toon kunst, dankte, uit naam van alle aan wezigen, de medewerkenden voor hun streven, om ook dit concert weer tot een goed einde te brengen, iiij wees op het leeuwenaandeel, dat do Goesche Symphonie daarin gehad heeft en sprak de hoop uit, dat Toonkunst nog vele malen met haar zou mogen sa men werken. Na een woord van hulde aan zan gers en solisten, dankte de heer Risch last not least den heer Otto Lies voor de moeite en krachten, door hem steeds weer belangeloos aan de mede werkenden gegeven, waardoor zij in staat gesteld worden, op muzikaal gebied steeds weer wat nieuws en wat goeds voort te brengen En met een dankbaar applaus heb ben de talrijke aanwezigen met deze woorden hun instemming betuigd. Gouden jubileum. De oudBte predikant der Ned. Herv. Gemeente te Amsterdam, as. G. J. Vos Azn., zal 11 Mei a.s. zijn vijftig-jarige ambtsbediening herdenken. Vóór ds. Vob naar Amsterdam vertrok, was hij predikant alhier en te Middelburg. Eervol vermeld. De directeur-generaal der maat schappij tot exploitatie van staats spoorwegen heeft een eervolle ver melding wegens betoonde eerlijkheid toegekend, o. m. aan den ladingmees- ter der S S. U, T. v. Doorn, alhier. Looddiefstal. Gisteren werd op het dak van school B door een loodgieter ontdekt, dat daar door onbekende personen een bezoek was gebracht en een groote hoeveelheid lood was gestolen. Aan de ijverige nasporingen van den hoofdagent van politie is het ge lukt, de daderB J. M. van B. en H. B. van S. op te sporen en voor den commissaris te leiden. Van een en ander is proces-verbaal opgemaakt. Doopsgezinde Gemeente. Zondag 4 Febr., 's morg. 10 uur, Ds. T. H. 8iemelink. TekstJoh. 14 2. Onderw.: Verscheidenheid, geen ver schil. Toegekend pensioen. Aan den heer P. Goedbloed, op zijn verzoek eervol ontslagen onderwijzer, is een pensioen toegekend van f767. Bouwvereeniging „Help a zelvrn". In de gisteren gehouden vergade- dering der alhier gevestigde bouw vereeniging „Help u zeiven" is reke ning en verantwoording afgelegd over het dienstjaar 1911. De ontvangsten bedroegen f 26708,16, de uitgaven f 26357,35 Vi; het goed Blot is alzoo f 350,80 De rekening werd onveranderd goed gekeurd. In 1911 werden tien nieuwe wonin gen gebouwd aan den Heernissenweg, welke alle door leden zijn gehuurd. Twee gingen in particulier eigendom over, zoodat er thans 35 in exploitatie zjjn. Het aantal leden bedraagt 187. Aan de beurt van aftreding (perio diek) waren de bestuursleden M. F. van den B rge en P. L. den Boer. Zjj werden herkozen. Tot commissaris werd herkozen de heer M. Kok Jr. Allen namen hun benoeming aan. Algemeens rekenkamer. Bij koninklijk besluit van 1 dezer is benoemd tot secretaris van de Alge- meene Rekenkamer te 's-Gravenhage onze oud-Btadgenoot, de heer A. Osse- waarde, thans referendaris bjj dat college. Alhambra flottante. Dat is gistermiddag een vreugde en een pret geweest in het drijvend bioscoop-theater! De directie had een kindervoorstelling georganiseerd met een pracht-programma en de lieve jeugd was vooral op tweeden en der den rang talrijk aanwezig. Door de kinderen, maar ook door de begelei ders, iB vol-op genoten van de fraaie films. Leerzaam was „De exploitatie van het zout op Sicilië"bewonderens waardig de snel stroomende rivier in Japan, indrukwekkend de storm aan de kust van Bretagne, schitterend van kleur- en lichteffecten de „Japan- sche goochelaar". De ernstige films als „Slachtoffers van den Alcohol" en „De ceintuur van den matroos" vielen eveneens zeer in den smaak van de kleine en groote aanwezigen. En hoe werd er gegierd om de komische num mers „Meneer koopt een buldog", „Poupette heeft bij het spel verloren", de verrassingen van het fotografie toestel en het automatische speelgoed I De geheele voorstelling was één doorslaand succes. Aan het einde werd aan ieder kind een prentenboekje uitgereikt. Des avonds was de ruime zaal uit verkocht en menigeen moest worden afgewezen. Een bewijs, dat het „Al hambra flottante" trekt en het publiek van Goes en omstreken goede biosco- pisohe voorstellingen op prijs weet te stellen. Zaterdagmiddag heeft nogmaals een kinder-matinee plaats. Een aangename tijding voor de kleinen 1 De afscheids- voorstelling woidt Zondagavond ge geven. Wij verwacbton, dat telkens het „Alhambra flottante* tjok-vol zal zijn. Het verdient dit trouwens ook ten volle. Voordracht. De voordracht voor de benoeming van een onderwijzeres aan school B. alhier, vacature Mej. P. Muolman, be staat uit de dames 1. A. J. Goedbloed, thans tijdelijk onderwijzeres aan school B. 2. A. M. J. Zwitselaar te Wemel- dinge. 3. S. Willemsen, te Nieuwdorp. t' t V i 11 41 1 O It 1 U M S. Hansweert. Donderdagavond had op het kanaal eene aanvaring plaats tusschen de sleesschepen „TeDce)18* en „Nebo", schipper Dalmeyer, waarbij laatstgenoemd schip belangrijke averij opliep. Heinkenszand. Donderdag verga derden de leden van de vereeniging „KinderherBtelling- en vacantiekolo- nies" alhier. Tegenwoordig waren het bestuur en twee van de 27 leden. In 1911 was ontvangen f 33,26 en uit gegeven f 5,50, goed slot f 27,76. Besloten werd om aan de drie school hoofden de vraag te richten, of er onder hun leerlingen zjjn, die in de termen vallen naar de kolonie gezon den te worden. Donderdag j.l. werd door 22 leden der an tirev. kiesvereeniging alhier een vergadering gehouden. De ver gadering werd door Ds. Bramer g - opend met gebed en zingen van Psalm 89. Goedgekeurd werd een voorstel om het bestuur, dat uit vijf leden bestaat, met twee te vermeerderen. Als nieuwe bestuursleden werden ge kozen de heeren L. van Vessem en W. Allewjjn. Uit het jaarverslag bleek, dat van 32 leden aan contributie f 27 was ontvangen. Uitgegeven was f 12, zoodat er een batig slot is van f 14,50. Aan de beurt van aftreden was Ds Bramer, die met groote meerderheid werd herkozen en zijn benoeming aannam. Daarna werd de kiezerslijst ter hand genomen en verschillende namen van personen genoemd, die waarschijnlijk voor 15 Febr. op die lijst konden geplaatst worden. Staande de vergadering gaven zich nog twee personen ais lid op. Kloetlnge. Door den heer Chr. Welleman, den gekozen en door kerk voogden niet toegelaten kerkvoogd, is b(j het Prov. College van Toezicht in Zeeland te Middelburg protest aan- geteeken J tegen het besluit van kerk voogden, die de geheele stemming hebben vernietigd, met eerbiedig ver zoek, dat beslnit te vernietigen en zijn toelating te willen bevorderen. Daarentegen heeft de herkozen en ook niet toegelaten kerkvoogd J. Oele te kennel gegeven, liever deze kerke lijke betrekking neer te leggen, dan op deze wijze voor zes jaren als kerk voogd zitting te nemen. Kruinlngen. Woensdag 31 Januari hield de atd. Kruiningen van de Vereeniging voor Volksweerbaarheid in Hotel Korenbeurs haar algemeene jaarvergadering. Uit het verslag van Volksweerbaarheid, uitgebracht door den heer WJ. Hoencamp, bleek, dat het aantal leden van 100 tot 108 is geklommen. Het 10-jarig bestaan werd in het afgeloopen jaar feestelijk herdacht. Uit de rekening van den penning meester bleek, dat -de ontvangsten f106,12, de uitgaven f92,025 bedroe gen. De rekening sloot met een batig saldo van f 14,095. De aftredende bestuursleden H. C. Baarens Jr. en W. J. Hoencamp wer den herkozen. Tot afgevaardigde naar de alge meene vergadering werd benoemd de heer W. J. Hoencamp. Van de schietvereeniging „Christi- aan de Wet* daalde in het afgeloopen jaar het aantal leden van 64 tot 53. In dat jaar nam de schietvereeniging deel aan 3 wedstrijden, terwjjl hare leden 2 huishoud, wedstrijden hielden. De Gymnastiekvereeniging „Louis Botha" verkeert in bloeienden staat. Thans is het aantal gewone leden 13 en telt de aspirantenklasse 12 leden. „Louis Botha" mocht het genoegen smaken, op het turnfeest te Wol- faartsdjjk 2 medailles te behalen. Krabbandijke- Donderdagavond hield voor de werkliedenvereeniging „Onderling Belang" de heer W. Ge leedst uit Waarde een lezing over het ontwerp Landarbeiderswet. Duideljjk zette spreker dit wetsont werp uiteen. Hjj behandelde de voor waarden, waarop de landarbeider in het bezit kan komen van een stukje grond, Het plaatsje, dat hij verkrijgen wil, mag niet meer kosten dan f2500 en het moet gunstig gelegen zjjn. Zelf moet de arbeider J/io van de koopsom bezittenhjj kan dan de rest krijgen tegen 3% en moet zfin kapitaal aflossen in 30 jaar. Daarna gaf spreker de voorwaarden aan, die noodig zijn om los land in pacht te krijgen, o. a. dat de pacht prijs niet meer mag bedragen dan f 30 en dat de pacht niet te hoog mag zjjn. De leeftijdsgrens van 50 jaar wordt hierbij niet gesteld. De heer D. Jacobusse meende niet, dat deze wet voor de landarbeiders een verbetering zal worden, hjj ge loofde, dat door die wet de verlenging van den arbeidsduur, kinderexploita tie en onverschilligheid voor de vak organisatie in de hand gewerkt zal worden. De heer Welleman bepleitte, dat deze wet juiBt van groote econo mische beteekenis zil wezen voor de landarbeiders. In Groningen b. v. heb ben de arbeiders een stuk land en daar juist is de arbeidsduur korter dan hier. Na een woord van dankzegging door den voorzitter werd de verga dering gesloten. Kapelle. Donderdagavond hield dc Goesche Esperanto-club een propa- gandavergadering in het lokaal „Obadja" alhier. Een 80 man was opgekomen om het nut der nieuwe wereldhulptaal te hooren verkondigen. Een kleine tentoonstelling van ver schillende voorwerpen, prentbriefkaar ten uit verschillende werelddeelen enz was er aan verbonden. Na de lezing werden een paar liedereu in 't espe ranto gezongen, die zeer in den smaak vielen, vooral een duo door den heer en mej. D. Voorloopig gaven zich een 8-tal personen op, om een cursus by te wonen. Wilhelminadorp Woensdagavond vierde de Zangvereeniging „Excelsior" haar vijfjarig bestaan. Na opening door den voorzitter, die allen welkom heette, bracht de secretaris een keurig ver slag uit in rym. Uit dit verslag bleek, dat de vereeniging in ledental was toegenomen, zoodat zjj thans 18 leden telt. De penningmeester had ook geen reden tot klagen. Verder werd de avond doorgebracht met samenspraak, voordracht en zang. Rilland-Bath. Tot lid van het kies college der Ned-Herv. kerk, vacature J. P. J. Verplanke, is gekozen de heer J. de Noojjer fnet 16 van de 24 uit gebrachte stemmen. Het aantal sollicitanten voor de met 1 Maart a. s. vacant komende betrekking van onderwijzeres aan de O. L. school te Bath bedraagt slechts 3. Het christelijk fanfarekorps „Ho sanna" te Rilland is deze week ont bonden. De instrumenten, 12 in getal, zjjn gekocht door de fanfare „Rillan- dia" voor den prjjs van f 140, zoodat laatstgenoemd gezelschap thans onge veer 40 instrumenten bezit. Met het leggen der betonglooiing tegen den djjk van de Bathpolders zal naar alle waarschijnlijkheid 12 Febr. begonnen worden. Het werk geschiedt in eigen beheer, onder hoofd toezicht van Jhr. de Muralt, terwijl de heer Johs. Nieuwdorp, bouwkun dige alhier, met de uitvoering ervan belast is. Het le. vaartnig met bouwstoffen n.l. ijzer, cement, tras, enz., is Woens dag reeds aangekomen. In 't geheel zijn ongeveer 60 vaartuigen noodig, ieder ter grootte van circa 200 ton, om deze stoffen aan te voeren. De betonglooiing, die over eene lengte van ongeveer 3000 M. gelegd wordt, zal eene oppervlakte beslaan van 16910 M2., terwijl bovendien nog een betonmuur van 1250 M. lengte geplaatst wordt. Voor het werk is verder noodig 9000 M2. metaalgaas, terwijl het staaf- jjzer, voor het gewapend beton, eene gezamenlijke lengte van 332755 M. bezit. tieuiengd Nieuws. Een oplichter onschadelijkgemaakt. Zaterdagmiddag is op last van de justitie te Breda gearresteerd de be kende oplichter J. H. Njjssen, 30jaar oud en geboortig van Roermond, die den laatsten tgd verbljjf hield in ten logement in de Keizerstraat. Aan tal van firma's buiten Breda deed hjj bestellingen en als deze bestellingen afgezonden waren, nam hij ze in ont vangst, doch zonder te betalen. Onlangs nog ontving hy van een firma uit Nijmegen 2 violen ter waarde van f 40. Hy deed ze voor een tientje van de hand. Volgens zijn eigen beweren moet hij gedurende het afgeloopen jaar verschillende firma's voor een bedrag van ongeveer f6000 hebben opgelicht. Om 't noodig cachet aan z'n zaak te geven had hjj 'n box gehuurd in het postkantoor te Prin- cenhage. De politie heeft hem ter beschikking van de justitie gesteldhjj is over gebracht naar het huis van bewaring. Door onvoorzichtigheid. Woens dagmorgen om half negen werd door het locaaltreintje van Deventer naar Apeldoorn, bij wachtpost 3, aangere den de 9-jarige H. van de Kraats.

Goessche Courant | 1912 | | pagina bijlage 1