jhr. mr. L. F. H, Michiels van Kes- ssnich, inspecteur van het lager on derwijs in de eerste inspectiete Roermond. Op 1 Mei 1912 kunnen bjj de Rgkskweeksehool voor onderwijze ressen te Apeldoorn en hij de Rijks kweekscholen voor onderwijzers te Nijmegen, Haarlem, Middelburg, Deventer, Groningen en Maastricht ten hoogste 24 kweekelingen geplaatst worden. Voor bijzonderheden zie men de Stct. (no. 15). Uit de Pers. Christelijk-historischen en antirevolutionairen. De Nederlander, het ohristelijk-histo- rische hoofdorgaan, zet uiteen, waarom de christ.-historischen overgingen tot het stellen van een eigen candidaat in het distriet Hilversum. „Oud zeer" blijkt do oorzaak. De Nederlander zet dan uiteen, hoe het in Hilversum gegaan is in de jaren 1894, 1897, 1901,1905 en 1909. In 1894 werd mr. T. baron Mackay (ehrist.- hist.) ondanks bestriding der „fractie- Kuyper" herkozen. In Januari 1897, een tusschentijdsche verkiezing, poog den de antirevolutionairen het district „af te kapen" tevergeefs. Quarles van Ufford (christ.-hist.) werd gekozen. In Juni 1897 werd van Heemstra (antirev.) gekozen en in 1901 herko zen De chriBt.-historischen besloten toen aanstonds, later andermaal een poging tot herovering van het district te wagen. In 1905 trok men echter liever één ljjn en in 1909 werd de strijd evenmin opnieuw aangebonden, maar wél bleef men echter voornemens om, te zijner tyd, vooral wanneer in het district een vrije vacature zou ontstaan, het „afgekaapte" te herove ren. „Hoewel de Hilversumsehe chris- telijk-historischen ten gevolge van deze geschiedenis zeer geneigd waren b(j de huidige tusschentijdsche ver kiezing een eigen candidaat te stellen, zijn zjj niettemin begonnen met onder zekere voorwaarde den antirevoiu- tionnairen hun steun aan te bieden. De antirevolutionnairen meenden die voorwaarde niet te moeten inwilligen. Dit was hun recht, maar de christelyk- historischen meenden daarop ook van hunne vrijheid te moeten gebruik maken. Vóóraf informeerden zij in- tusschen nog bjj het hoofdbestuur, of die vrijheid inderdaad beBtond, m.a.w. of z\j als deel der chr.-hist. party niet door eenige afspraak gebonden waren. Want tegen de coalitie ingaan wilden zy niet. Toen bevestigend geantwoord moest worden, werd de eigen candi daat geproclameerd. Ons komt het voor, dat in deze de zelfstandigheid van het district be hoort te worden geëerbiedigd en dat, nu de candidaat eenmaal gesteld is, al onze vrienden het aan de eer der vlag en aan den persoon van den candidaat verschuldigd zyn, hem met warmte te steunen en alle geoorloofde middelen aan te wenden, om hem met een zoo hoog mogelijk cyfer in her stemming te brengen." De Nederlander beveelt dan warm mr. 's Jacob aan en critiseert verder eenige „wonderiyke uitlatingen", die De Standaard over Hilversum ten beste gaf. De „onderstbovenkeering der feiten" in de «Standaard-driestar dunkt De Nederlander een reden te meer, om den christ.-historischen can didaat te steunen. De Splijtzwam. In de roomsch-katholieke Geldersche Koerier sehryft een roomsch-katholiek modewerker De bladen berichten, dat er te Voorschoten is opgericht een Roomsch-Katholieke eierveiling. Voortgaande in deze lün, zullen we krijgen Roomsch-Katholieke groentenvei- [lingen, Roomsch-Katholieke uitverkoopen, Roomsch-Katholieke koopdagen, Roomsch-Katholieke veemarkten [enz. enz. Wordt het nu waariyk niet al te dwaas Deze vermenging van aardsche belangen met oen godsdienstig adelteeken begint bedenkelijke overeenkomst te vertoonen met het binnendringen van de geldwisse laars in Jeruzalems heiligdom. Wie dreef hen ook weer er uit En hoe? Het behoeft onzerzyds wel geen be toog, dat wjj met den schryver in de Qeldersche Koerier volkomen accoord gaan. ChristelijkeJournalistiek. Het Vaderland schrjjft „In de roomsch-katholieke Limbur ger Koerier lezen wy de volgende ontboezeming „„Troelstra naar vrouwenkiesrecht gewindvaand, Tydeman zelfs bereid om wierook te branden op den drie voet der suffragettes""... Een van beide moet nu waar zijn öf het Limburgsche blad weet niet, dat de beweging der Nederlandsche vrouwen voor Vrouwenkiesrecht niets te maken heeft met die der Engel- sche suffragettesöf het weet dit wel, maar gebruikt met opzet den Engel- schen naam, om die beweging in een verkeerd daglicht te stellen. Het eerste is niet slim; voor het' laatste ontbreekt in ons woordenboek de juiste qualiiicatie." Rechtzaken. Arrondissenwnts-Kechlbank te Middelburg. Bjj beschikking der bovengenoemde Rechtbank is rechtsingang verleend met verwjjzing naar de terechtzitting tegen E. A. C., 35 jaren, gemeente veldwachter, geboren te Axel, wonen de te Hulst,verdacht van mishandeling. Vrijgesproken. De rechtbank te Leeuwarden heeft vrijgesproken van S., arts, vroeger te Wirdum, tegen wien voor het misdryf genoemd in artikel 242 van hetW. v. S., zes jaar was geëischt. ft t a <t si 1 e w w bakkersconourkentie. Met de Goesehe broodbakkers gaat 't, zooals 't spreekwoord zegttwee honden vechten om een been, enz. Ze zyn het allen goed eens, wat de prijs van hun brood betreft. Doch men is van elders gekomen om te concurreeren, eerst een uit Middelburg, met 1 cent verlaging van prijs, en nu een uit Wolfertsdjjk, die ook weer een cent lager is dan de eerste; per kilo dus nu 2 ets. minder dan de „Goesehe". Velen zullen het een welkom ver schijnsel noemen, daar men algemeen van gevoelen is, dat de prijs te hoog wordt gehouden. Esperanto. De alhier gevestigde Esperanto-ver- eeniging zal Donderdag 1 Februari een propaganda-vergadering houden te Kapelle. Aan de bijeenkomst zal een tentoonstellinkje verbonden zijn. Esperanto-liederen zullen gezongen worden. Bedankt. Ds. G. H. Kersten, predikant bjj de Gereformeerde Gemeente te Rotter dam, heeft voor het beroep naar hier bedankt. Neeltje Lokerse. Naar wy vernemen, zal Neeltje Lokerse alhier Vrijdag 2 Februari as. in „de Prins van Oranje" een lezing komen houden over de zede- ijjkheidswetten. Eervol ontslag gevraagd. Naar wy vernemen is door den heer J. de Bruyne, commies by 's Rjjks directe belastingen alhier, tegen Mei a.s. als zoodanig eervol ontBlag aan gevraagd. Benoemd. De heer M. B. van der Bliek, onder wijzer aan school B alhier, is benoemd tot onderwyzer aan de Weesinrichting te Neerbosch. l'rofinclenieuws. 'a-Heer Arendskerko. Het fanfare gezelschap „Excelsior" besloot met Pinksteren deel te nemen aan het concourB te Barend recht. Krabbendijke. Volgens bericht in de N. R. Ct. heeft c 3. M. Remyn, alhier, bedankt voor het beroep naar de Ge reformeerde Gemeente te Kalamazoo (Noord-Amerika.) Kloetinge- Dinsdagavond vergaderde de plaatselijke afdeeling van de ver- eeniging „Volksweerbaarheid". Na een openingswoord van den voor zitter werden verschillende jaarver- Blagen uitgebracht. Uit de rekening en verantwoording bleek dat in 1911 ontvangen was f28,07 en uitgegeven f24,12, zoodat het batig slot f3,95 bedraagt. De aftredende bestuursleden de heeren J. Oele, L. Dekker Cz., J. Tnmpe Pz, en J. v. d. Plasse werden herkozen en namen de benoeming aan. Een voorstel van den heer Van Liere, tot afvaardiging van een lid naar de hoofdbestuursvergadering werd aangehouden tot de volgende leden vergadering. De heer W. Leys werd by acclamatie herbenoemd tot Dode en nam de benoeming aan. De vereeniging „Volksweerbaarheid" heeft hier twee onderafdeeliugen n. 1. een schietvereeniging en een gymna stiekvereniging. Kattendijke. Maandagavond hield de afdeeling Kattendijke van den Bond voor Staatspensionneering een open bare vergadering in de zaal van den heer Feleus. De opkomst van het publiek was goed. Na een inleidend woord van den voorzitter, den heer P. J. de Wilde, werd het woord gegeven aan den heer W. J. C. van Santen, hoofdre dacteur van de Goesehe Courant, die tot onderwerp had gekozen„Waarom Staatspensionneering Spr. zette uit een het groote nut van dit stelsel, en wees op de talrjjke bezwaren en grove onbiliykheden, aan een pensi oenwet met verplichte premie-betaling verbonden. De staatspensionneering is in ieder opzicht een rechtvaardige eisch; zy, die beweren, dat staats pensionneering onrechtvaardig, onze delijk en in stryd is met het Chris- telyk beginsel, hebben nooit eenige studie van dit zoo belangrijke onder werp gemaakt. Uitvoerig bepleitte de spreker het hoog-noodige van ver zorging der ouden van dagen, een verzorging, welke alleen dan geschie den kan volgens recht en billykhoid, als zy gegeven wordt in den vorm van staatspensionneering. Ook toonde spr. aan, dat, als de Staat maar wil, het geld voor het ouderdoms-pensioen zeer goed is te vinden. Aan het slot zijner rede Bpoorde de heer Van Santen allen, die nog geen lid zyn van den Bond, aan, tot de afdeeling Kattendijke toe te treden. Dit had ten gevolge, dat 20 nieuwe leden toetraden en de afdee ling thans meer -dan 100 leden telt. In de pauze werden eenige liederen uit den bundel „Geen oud en-arme meergezongen. Daar niemand zich voor debat opgaf, nam de heer Van Santen nogmaals het woord en zette de verschillende stelsels van gedwongen verzekering (met premiebetaling) uiteen, zocals wy die in ons land kennen van de Ministers Lely, Kuyper, Veegens en Talma. De systemen van verzekering in Duitschland (gedwongen) en in België (vrywillig) werden vergeleken met de staatspensionneering in Dene marken en Engeland. In alle opzich ten wonnen de laatste het. Nadat nog een lied was gezongen uit den bundel, sloot de voorztiter de byeenkomst met een woord van dank aan den spreker voor diens gloed volle rede en aan het publiek voor het zeer aandachtig gehoor. De af deeling kan met voldoening terugzien op dezen goed geslaagden propa- ganda-avond. Kamperland. By de voorjaarspei lingen aan den Onrustpolder is tus- sef ;u 'U Veerdam en het oeverwerk eeu oo rafsehuiv ng opgemerkt, die echter van gering.) beteekenis is. De lengte bedraagt ongeveer 40 M., de inscharing bedroeg 18 en de diepte 4.5 M. Kortgene, Maandag hield de On derlinge Veeverzekering Mij. Noord- Beveland in het café „de Korenbeurs" alhier hare jaarlyksche algemeene vergadering, onder presidum van den heer G. P. N. Moerland. Uit de rekening over 1911 bleek, dat het nieuwe boekjaar zal worden aan gevangen met een goed slot van f 1057,68 y» en een reservefonds van f 2299,43i/i. Het afgeloopen jaar kenmerkte zich door buitengewone verliezen, toe te schrijven aan de besmettelijke long en borstziekte onder de paarden, wat tengevolge had een premieheffing van 3®?%. Als directeuren werden herbenoemd de heeren Joh. van Maldegem te Kort- gene en C. A. Heyboer te Kolynsplaac en als texateurs de heeren M. de Regt te Kats en Joh. de Fouw te Kolyns- plaat, terwyl als speciaal comité voor de regeling van administratieve zaken aan het bestuur werden toegevoegd de heeren 1. P. v. d. Weele te Kolijns- plaat en E. C. Priester te Kats. Wilhelminadorp. Maandagavond werd alhier eene vergadering gehou den van het begrafenisfonds Van de twee sollicitanten voor lykdienaar werd H. Weststra te als zoodanig ge kozen. De benoemde zal de tarieven, welke de vereeniging gesteld heeft, niet mogen oversohreiden. Verder werd besloten hem uit de kas van de daar toe benoodigde kleeding te voorzien. Na het sluiten der vergadering kwam de vraag ter sprake of het niet wen- schelyk zou zyn, hier eene afdeeling van het „Groene Kruis" te stichten. Hierover zal later beraadslaagd worden. Wolfertsdijk. Door den heer W. J. C. van Santen, hoofdredacteur van de Goesehe Courant, zal Zaterdag 27 Januari een rede worden gehouden over staatspensionneering, met het doel, om ook alhier een afdeeling op te richten. De lezing zal plaats hebben in het café van den heer S. Berrovoet. Toegang en debat zjjn vrjj. Rilland-Bath. Door den heer C. Zwagerman, zuivelconsulent te Mid delburg, werd Maandagavond in de zaal van den heer J. Rottier eene lezing gehouden over het onderwerp „De verbetering van het Rundvee". Alhoewel deze lezing voor iedereen vrij loegankelyk was, was de belang stelling niet grootslechts 18 per sonen waren aanwezig. Spreker ving zyne rede aan met aan te toonen, in welke verhouding alhier het houden van vee staat tot den akkerbouw, waaruit hy de conclusie trok, dat de veehouderij niet zoo belangrijk was. Vervolgens wees hjj er op, dat het toch wel loonend is, wanneer goede zorg aan het vee besteed wordt, wat hy nader toelichtte door eflfers, ont leend aan landbouwverslagen. Ook gaf spreker aan, hoe door eene be paalde wjjze van fokken de veestapel kan verbeterd worden, om tenslotte aan te dringen op het oprichten van eene fokvereeniging en een controle- vereeniging. Wissenkerke. In de dezer dagen gehouden vergadering van de com missie tot wering van schoolverzuim alhier werd, in de plaats van don heer A. T. C. Swenne, die voor eene her benoeming bedankte, benoemd de heer A. te Gussinklo, hoofd der byz. school alhier, die do aanneming van deze benoeming nog in beraad wenschte te houden. Ctamengc Nieuws. IJs-ongèlukksn. Nog altoos hoort men van ys-ongelukken. De iyst der slachtoffers moet met een drietal worden aangevuldte Steenwyker- wold gleed het 6-jarig zoontje van den herbergier B. van dsn gladden oever, kwam in een byt terecht en verdronk. Te Elshout is het 12-jarige zoontje van den landbouwer A. de B., te Seharwoude de 8-jarige D. H. door het jjs gezakt en verdronken. Op de hoogte. Aan De Standaard schijnt men nog niet te weten, wat de afkorting S. J. beteekent, schrijft het roomsch-katholieke Huisgezin. Althans, de promotie van den wel- eerw. heer A. P. M. A. Slijpen S J. tot doctor in de klassieke letteren berichtend, heeft zy, met dat S. J. geen weg wetend, er van gemaakt S.Jz. en aan Simon Janszoon of iets dergelyks gedacht. En dat na zoo veel jaren coalitie! De eerste Ooievaar. Te Haarlem is al een ooievaar gezien. Dood gevallen. In de fabriek van den heer Van den Bergh, aan de Roentgenstraat te Rotterdam, waar men aan het verbouwen is, reed de stukadoor C. S., uit Haarlem, Dinsdag namiddag met een kruiwagen met zand over een stelling, die zich vyf meter hoven den beganen grond be vindt. Door mis te stappen, is de ulan met z^n kruiwagen gevallen. Hii kwam met het hoofd op een yzeren bint terecht, en de kruiwagen viel boven op hem. Een dokter constateerde den dood tengevolge van schedelbreuk. Een messteker. Door de Haagsche politie is opgespoord een man, die iemand uit Loosduinen met een mes in de borst en de armen had gestoker By zyn arrestatie werd een bebloed mes op hem gevonden. Do verwonde, wiens toestand nic.„ levensgevaarlijk is, werd in het roomsch-kath. ziekenhuis verbonden en kon deze inriehting weder ver laten. Ammoniak-vergiftiging. Een los werkman aan de gemeente-<asfabrie.L te Brielle was in een bijgebouw van deze fabriek, waarin zich verschillende fiessehen, gevuld met ammoniakwater, bevonden, aan het werk. Vermoedeiyk door het inademen van ammoniak- dampen stortte hy plotseling bewus teloos neer. De ontboden geueesheeren achtten zjjn overbrenging naar het ziekenhuis te Brielle noodzakelijk. Het bewustzyn is nog niet terugge keerd. Een meevallertje I Ongeveer 14 dagen geleden bevonden zich in een Bioscooptheater te Amsterdam een dame en een heer, te vviens nadeele een week te voren eeu portefeuille in de badinrichting aan den Heiligen- weg aldaar was ontstolen. Vóór hem in het theater zat een persoon, in wien hy den dader ineendo te her kennen, welk vermoeden hy zijn vrouw mededeelde. Zyn vrouw riep toen uit„Geef hier de portefeuille, die je myn man hebt ontstolen De man schrikte hevig, overhandigde den heer de be wuste portefeuille en nam daarop tilings de vlucht. Naar den bestolene, die geen aan gifte van het geval deed, wordt yve- rig gezocht, ten einde met den te Rotterdam aangehouden persoon te kunnen worden geconfronteerd. Een spook gepakt. Eenigen tyd liep op Haïnk by Rozendaal het bange gerucht, dat het er spookte. Tal van personen zwoeren, dat zy de akelige verschijning gezien hadden, liefst by nacht en ontjj. 't Kon niet anders, 't was de verloren ziel van hem, die zyn schatten daar begraven had, en nn geen rust meer kon vinden, meen den bygeloovigen. Eenige mannen van meer positieven aanleg wilden er meer van weten en legden zich in een hin derlaag. En met succes, want zjj snapten het spook. Het bleek eeu antiquair te zyn, die reeds meermalen tevergeefs geld voor aldaar gevonden munten geboden had en er nn zelf naar delven won. Na deze onverwachte hardhandige ontmoeting gelooft men echter niet, dat de oudheidkundige verder aan 't spoken zal gaan. Een schietpartij. Maandagnacht te 4 uur heeft in de Koolsteeg te Haarlem groote opschudding ge- heerseht, Een adjunct-inspecteur van politie wilde een beschonken man, die de orde verstoorde, arresteeren, maar de arrestant werd door enkele kame raden ontzet. Deze lieden trokken zich in een pakhuis terug, waarna enkele revolverschoten klonken. De adjunet-inspectenr, die hulp van drie agenten gekregen had, liet nu met losse patronen schieten om vrees te wekken. Na dit schieten werd van de daken der woningen met kopjes en andere projectielen naar de politie agenten gegooid. Door het schieten en gooien werd gelukkig niemand getroffen. Alleen een politie-agent kreeg een ontvelling aan de hand. Brand bij een zenuwlijderes. Te Maasland bjj Brielle is Maandagnacht brand uitgebroken in de woning van v. D., in een kamer bewoond door een onderwyzeres mej. L., een zenuw- ljjderes. Van D. die den brand bemerkte, moest met een bijl de dear openhak ken en vond toen in een hoekje op den vloer in ontoonbaren toestan mej. L., wie de kleederen van hetlyf waren gebrand. Zy is per eerste ge legenheid naar Rotterdam vervoera. Het brandje was spoedig gebluscht. Een eigenaardige opvoeder der jeugd. B. en W. van 's-Gravenhage hebben den openbaren onderwyzer Wanink, werkzaam aan de school aan de Nieuwe Havendwarsstraat al daar, voor een maand geschorst. Deze straf is uitgesproken naar aanleiding van herhaaldelyk brutaal optreden van den onderwyzer tegenover het hooid der school, die hem wegens het slaan van schoolkinderen moest be rispen. De klachten hebben ten slotte aanleiding gegeven tot een voordracht van den arrondissementsschoolopzie ner tot schorsing. Doodgevallen. Op een in aan bouw zyud pand in de Herdorstraat te 's-Gravenhage is Zondag een be jaarde man, die het toezicht hield op de voor het droogstoken bestemde kachels, van de trappen gevallen. Hy was dadelyk dood. De moordaanslag te Groningen. Betreffende den moordaanslag te Gro ningen blykt, dat men hier te doen heeft gehad met iemand, die zonder twyfel geesteiyk minderwaardig is. Hy deelde mee, dat diefstal de dryf- veer van zyn misdaad is geweest. Om dien diefstal te kunnen plegen, nam hy niet minder dan twee geladen re volvers, een fleachje vergif en een partij touw met proppen en stroppen mee. Toen het meisje hem op zyn bellen opendeed, loste hy onmiddellyk een revolverschot op haar en verwond de de heeren Polak in den linker arm en de lies. Dadelijk daarop nam hy de vlucht en Klom over een drie meter hooge schutting, waarbij hy zjjn voet verzwikte en gearresteerd werd. De toestand der patiënten is bevredigend. De kogels heeft men nog niet in de wonden kunnen vinden. Moord te Vught. De Bossche Rechtbank veroordeelde Dinsdag den arbeider Van R., uit Vught, wegens moord met voorbedachten rade, over eenkomstig den eisch, tot 20 jaar ge vangenisstraf, met aftrek der preven tieve hechtenis. Gevaarlijke liedjeszangers. Te Gestel (N. B.) kwamen eenige liedjes zangers in het caté van den heer Bjjnen aldaar. Toen zjj om geld rond gingen, merkte een der aanwezigen op, dat zjj beter deden, aan degelijken arbeid te gaan, dan op dergclyke wyze te trachten aan den kost te komen. Tot antwoord trok een der zangers een dolkmes en bracht den opmerker een ernstigen steek in den arm toe. Hierna kozen zy het hazenpad. Verdronken. Maandagnacht wil den eenige zeelieden zich aan boord begeven van het Deensche stoomschip „Ellen", dat in het Oosterdok te Amsterdam gemeerd ligt. Daar er zich geen vlet bevond, die hun aan boord kon zetten, taegaf één hunner zieh te water om zwemmende het schip te bereiken, met het noodlottig ge volg, dat hij verdronk. Spoorwegongeluk. Dinsdagmorgen om half 7 ztin nabii het spoorweg station Hardegiyp (Fr.) twee treinen op elkaar geloopen De markttrein voor Groningen, die om ongeveer 6 uur uit Leeuwarden vei trok, reed den goederentrein op het station aan. Persoonlyke ongelukken hadden niet plaats. De materieele schade is belang ryk. Aan de beide kanten van den weg liggen deelen van de rytnigen, zoodat de dienst groote vertraging ondervindt. Het signaal, dat op onveilig moest staan, omdat de personentrein nog niet kon passeeren, stond, volgens be wering van den stationschef, op onvei lig, volgens den boofdcondueteur en het maehinepersoneel op veilig. De justitie begaf zieh onmiddellyk naar het terrein der botsing. Gelukkig bevonden zieh, zooals gewoonlijk in dezen vroegen trein slechts weinig reizigers. Hoeveel veeren heejt een kip Aan een Amerikaansch blad dankt men de niet genoeg te waardeeren wetenschap, dat een veerenkleed van een gewone kip van middelbare grootte uit precies 1820 veeren bestaat. Het blad had een prysvraag uitgeschreven, waarin het tot zjjn lezers de uitnoo- diging richtte, het aantal veeren van een kip te raden. Degene, die het werkelyke aantal het meest naby kwam (één was er, die 50.000 raadde), kreeg een prijs van 100 dollar. Het blad wees er met rechtmatigen trots op, dat hot had bygedragen tot de oplossing van een „brandende quaes- tie" en daarmee aan het wetenschap pelijk onderzoek een buitengewonen dienst bewezen 11 (Avicultura.) Eigenaardige bedriegerij. Door den Italiaansehen minister van oorlog is met goed gevolg een onderzoek ingesteld naar vermoede oplichtingen, die gepleegd werden door veehande laars by het leveren van slachtvee voor het leger in Tripoli. Daaruit is gebleken, dat de Staat voor duizenden franken is benadeeld door water te koopen in plaats van vleesch. Vóórdat de dieren werden afgeleverd, gaven de verkoopers ze eerst sterk gezouten haver te eten, waardoor ze natnnrlyk erg dorstig werden daarna lieten zy ze water drinken zooveel zjj wilden en brachten ze toen onmiddellyk naar de slachtplaatsen. Dit levend gezouten vleesch woog dus zooveel meer als de groote hoeveelheid water, die ver zwolgen was, en een hooge prjjs word den bedriegers uitbetaald.

Goessche Courant | 1912 | | pagina 2