GOESCüE COURANT Een Fransche Graaf BIJVOEGSEL Uechtzuken. liigezinden Mededelingen. vertelt een belangwekkend*, geschiedenis. Provincienieuws. Reclame. (seiuengd Nieuws, VAN DE van ZATERDAG 20 JANUARI 1912. Anrondisismenls-Jlechtbank te Middelburg. In de zitting van heden (Vrijdag) tyo veroordeeld wegens: Diefstal: F. J. M., 36 j., werkman Krabbendyko, f 10 b. s. 10 d. h. (de eisch was 118 b. s. 12 d. h.) Door bovengenoemde Rechtbank is rechtsingang veileend, met bevel tot gevangenhouding en verwijzing naai de terechtzitting, tegen J. v. d. L., 57 j., grondwerker, geboren te Borsselc, zonder vaste woonplaats, gedetineerd te Middelburg, beklaagd van land- looperjj. Voor die rechtbank werd ook nog behandeld de zaak tegen J. C. v. d. H., 64 j., zonder beroep, geboren te Goes, zonder vaste woonplaats, gedetineerd te Middelbuig, beklaagd van land looperjj, Beklaagde weru terstond ver oordeeld tot 2 d. hechtenis en 1 jaar en 3 maanden Rijkswerkinrichting. Door M. H., 27 j., grondwerker, geboren te Utrecht, zonder vaste woon plaats, gedetineerd te Middelburg, is hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis der Arrond. Rechtbank aldaar, van 5 Januari j.l., waarbij hy, wegens diefstal van een paar gouden boeren spelden en een paar klokken, werd veroordeeld tot 2 jaren gevangenisstraf, (de eisch was 4 maanden). Ook werd behandeld de zaak tegen C. J. H., 25 jaar, klerk-telegrafist te Kruiningen. üern is ten laste gelegd, dat hy op 38 November 1911 aan het station te Kruiningen, des morgens te ongeveer 8 uur, toen trein no. 337 uit Roosen daal in aantocht was en er nog goe derenwagens voor het station stonden, op het spoor, waarop die trein moest passeeren, roekeloos het toeBtel, waar mede net afstandsignaal wordt bediend en dat staat voor het stationsgebouw, dus Juist vóór de piaatB waar de goederenwagens stonden, op „veilig" heeft getrokken, buiten weten van deH •t-.tlonschef, die alleen hiertoe toestem ming mocht geven. Daaidoor is de machinist van trein 337 doorgereden en de locomotief van dien trein is in botsing gekomen met de goederen wagens twee goederenwagens zyn vernield, een wagen is ontspoord, een reiziger is gekwetst en in het alge meen is gevaar ontstaan voor alle menschen en alle goederen, die zich in dezen trein bevonden. Door het O. M. waren 3 getuigen gedagvaard. De beklaagde bekende het hem ten laste gelegde, riep de clementie der rechtbank in en voerde als verschoo- ning aan, dat het den bewusten mor gen zeer druk was geweest aan het plaatskaartenbureau van wege den toondag te Goes. De eisch luidde f 40 boete of 40 dagen hechtenis. stadsnieuw». Drijvend Bioscoop-theater. Zjjn wij goed iDgeiicht, dan zal het drijvend bioscoop-theater het „Al- Iiambra flottaat* hier de volgende maand eenige voorstellingen komen geven. Voetbal. Voor de Zeeuwsohe Competitie speelt n. s. Zondag „Zeelandia", van hier, tegen het tweede elftal van E. M. M. Onze andere plaatselijke vereeniging, ,Goes", gaat naar Middelburg, om daar met M. V. V. O. II den strijd aan te binden. In dezelfde stad wordt nog gespeeld: „Zeelandia UI" tegen Vlissingen". Geïmproviseerd LIbvkrmaar. Er bulderde een oaderwetsehe storm in dan naeht van Woensdag op Don derdag en voor hen, die warm onder de dekens lagen, was het, of de hagel boosaardig tegen de ruiten kletterde. 7(j vergisten ziehhet waren regen- droppels, die onmiddellijk bevroren en een ondoordringbare ijskorst aan de buitenzijde der ramen vormden. Straten en wegen, zy waren in een ommezien in ijsbanen herschapen. Vooral in de eerste morgenuren, toen er nog geen zand en aaoh gestrooid was, maakte menigeen op minder zachte wijze met de straatsteenen kennis. Voor de jeugd was 't een feest 1 Nau welijks waren de scholen uit, of gauw werden thuis de schaatsen voor den (lag gehaald en het Marktplein was weldra in een ijsbaan gemetamorfo seerd. Er is genoten, dat laat zich verstaan 1 En zulke schaatserryders Uat men met een gerust geweten be gaan i voor verdrinken biedt het Markt- ple l- geen gelegenheid I Toch zien honderden en honderden Uit naar de gelegenheid, om schaatsen te rijden dtó", waar deze mooie en gezonde sport zieh eerst recht laat fceoetvnen Zou het weer een kwakkel- winter olijven? Wg geven den moed nog niet op. Overplaatsing. De heer J. C. Smid, commie: der posterijen en telegrafie 4a klasse, tl ana alhier gedetacheerd, keert 29 Januari naar zjjn standplaats Breda terug Eervol Ontblao. De heer J. A. van Heel alhier heeft eervol ontslag verzocht ais lid van de commissie tot wering van schoolver zuim. Ongeschikt voor de consumptie. In de afgeloopen week zjjn door den gemeente keurmeester 2 slachtkoeien voor de consumptie ongeschikt ver klaard, welke beesten onschadelijk gemaakt en onder politietoezicht be graven zijn. Doopsgezinde Gems» nte. Zondag 21 Jan., 's morgens 10 nu Ds T. II Siemelink. Onderwerp: „Een drievoudig Chris tendom." Wij ontvangen het volgende schrij ven van Graaf Félix du Rietz de 8erny, wonende Place dn Rietz te St. Sauveur, Arras (Frankrijk), met ver zoek dit op te nemen. Ik stam af in de rechte lijn van een der oudste grafelijke geslachten, die onze landgoederen hadden rond de Fransch-Belgische grens, tusschen Condé en Peruwelz. In 1893 trof my een vreeselyke slag, ik verloor al mijn goederen en fortuin, waardoor ia thans als vertegenwoordiger in wijnen in mijn onderhoud voorzie. Ik ben daarenboven oudheidkundige, schrij ver en archivaris. Toen mij in 1893 Graaf Felix du Rietz de Serny, dat hevig ongeluk trof, werd ik ten gevolge der ontsteltenis voor langen tjjd aan het ziekbed gekluisterd, nit welke ziekte ik overhield een bron chitis, gepaard gaande met laryngitns (keelziekte), waarbij zieh later griep (influenza) voegde. Behalve dat ik voortdurend hoestte en pijn had op da borst en in de lendenen, had ik steeds hartkloppingen, keelpijn en pijn tnBsehen de schouderbladen, die ver gezeid gingen van ondragelijke hoofd pijnen en maagkrampen. Zoo heb ik geleden gedurende 16 jaar. Jaarlijks moest ik weken lang het bed houden eu daar vele middelen, die ik ter ge nezing aanwendde, niet baatten, wan hoopte ik aan mijne genezing. Op merkzaam gemaakt op de vele gene zingen door de Abdijsiroop, Klooster Sancta Paulo, liet ik een fieschje ko men, welks inhoud my onmiddellijk na het gebruik veel verlichtte. Ik heb na dien tijd nog eenige fleschjes Ab dijsiroop gekocht en thans kan ik verklaren, dat ik, dank zy het ge bruik van de voortreffelijke Abdijsi roop, totaal van mijne ziekte geuozen ben. Borsselon. Vrijdagmiddag hielden de leden van de beide weegbruggen „Ieder 't zyne" en „de Automaat" ecu algemeene vergadering. De voorzitter deelde mede, dat de ontvangstee had den bedragen f 1053.88 en de uitgaven f 558.03, zoodat er een goed slot is van f 495.85. Ieder aandeel krygt nu f5.75 divi dend. Een voorstel van het bestuur, om den prijs voor suikerbieten en aard appelen van 7 cent op 5 cent per 1000 K.G. te brengen, werd met 34 tegen 21 stemmen verworpen. Eveneens werd het verzoek van oen weger, om verhooging van salaris, niet aangenomen. Gravenpolder. Donderdagavond trad alhier in het kerkgebouw uar Herv. Gom, op de heer Van de Roest, oud-zendeling der Utrechtsche Zen- dingsvereeniging. Aan de hand van talrijke lichtbeelden behandelde spre ker een en ander nit het leven dei- Papoea's, inboorlingen van Nieuw Guinea en Halmaheira. Met volle aan dacht werd spreker door het drnk opgekomen publiek gevolgd, maar, door het onklaar worden der project ie- i an tiara moest de samenkomst wor den bekort. Driewegen Woensdagavond hield het alhier bestaande musschencilde haar gewone jaarvergadering. 18 le den waren aanwezig. Uit het verslag van den boekhouder bleek, dat in 1911 ingeleverd waren 1006 musschen, waarvan er door den heer J. Steke- tee 325 warer. ingeleverd, wien dan ook een premie toegekend werd. De rekening sloot met een goed slot van i 'm-1'*' De aftredende commissaris J. Timmerman werd weder herkozen. Na afloop der vergadering werd nog menig uurtje gezellig doorgebracht. ^ls een zeldzaamheid mag wor den gomeld, dat de heer v. d. M. al hier dezer dagen radijs heeft ge plukt. 6 lersoke. Donderdag zyn hierdoor de gladde straten taliooze menschen gevallen. Een meisje brak een sleutel been. Deze week hield „Het Zieken fonds", onder afdeeling der werkman: - vereeniging „Eendracht maakt Macht", haar jaarvergadering. Uit de uitge brachte verslagen bleek, dat het aantal leden met 10 vermeerderd was en op het eind van t jaar 237 bedroeg, on gerekend 28, die geen lid waren van E. M. M. De ontvangsten bedroegen, met inbegrip van het saldo 1910, f2936,54, de uitgaven f2811,67, waar van f2700,60 aan ziekengeld. De contribneie werd opnieuw op 21 cent per week bepaald, terwy'l be sloten werd, den leden van E. M. M. twee weken van contributie vrij te stellen. Kats In de laatst gehouden ver gadering der liandboogsehuttery „De Kroonprins" alhier is besloten, In de maand Juni e. k. een concours voor den lossen vogel te houden. De juiste datum zal in de Aprilvergadering vastgesteld worden. Kattendljko. De raad dezer ge meente benoemde Woensdag de leden der stembureaux. Eenige af- en over schrijvingen op de begrooting van 1911 hadden plaats. Tevens werd be sloten tot het aangaan van een geld- leening voor reparatie aan den toren. Voor de afdeeiing Kattendyke van den Bond voor Staatspension- neering zal Maandag 22 Januari a. s., in het koffiehuis van J. F. Feleus, in een openbare vergadering als spreker optreden de heer W. J. C. van Santen, hoofdredacteur van de GoescheCourant, met het onderwerp: „WaaromStaats- pensionneering ?u Toegang en debat vrij. Aanvang 7 i/i uur. Kapelle. Het gebruik van kunst- mest neemt in onze omgeving sterk toe. Deze week werden toch in de landoouwvereeniging opgegeven circa 61 waggons of ruim 6100 balen. Hel meer telen van handelsgewassen zal daar wel de oorzaak van zyn. Binnen kort zal hier een spreker optreden over groenteteelt. Deze teelt neemt reeds meer en meer land in beslag. Een maatschappij alhier tot het kwee ken van groenten enz., had verleden jaar 500 ramen om haar planten te kweeken, maar aangezien zy dan nog duizenden planten van elders moest betrekken, besloot ze nog 1500 ramen te plaatsen, om op deze manier in hare behoeften te kunnen voorzien, Het bestuur van de weegbrug kou deze week, na afschrijving van haar reservekapitaal, en na afdoening van de gemaakte onkosten, toch aan de aandeelhouders voorstellen, om 32 procent rente uit te keeren. Voorwaar een mooie rente, aangezien door het oprichten van een tweede weegbrug concurrentie was gekomen. Donderdagavond zal de alhier gevestigde afdeeiing voor staatspen- Bionneering oen propaganda vergade ring houden in het café van den heer Vervaat. Daar zal als spreker optreden de heer W. J. C. van Santen, uit Goes, terwijl verschillende leden voordrach ten znllen houden en anderen de aan wezigen zuden vergasten op muziek Dit belooft oen prettige avond te wor den. Aangezien dienzelfden avond een propaganda vergadering voor Esperan to in Gbadja zou gehouden worden, is deze laatste vergadering op een anderen datum gezet en zal denkelijk in Februari plaats hebben. Kloetinge. Door de gladheid van den weg gleden de paarden voor den vrachtwagen van den heer Duvekot uit eu gei aakten daardoor in de sloot. De goederen werden overgeladen op een andoren wagen. Met den vracht wagen, die, na met moeite op den wal gebracht te zyn, zeer gehavend bleek, kon de reis niet voortgezet worden. Een paard is na het modder bad naar huis gebracht. De jeugd gebruikte inmiddels den straatweg als ijsbaan. Het ijsvermaak is in vollen gang. De vereeniging tot aankoop van k unstmeststoffen Landbouwbelang hield Woensdagmiddag haar jaarver gadering Na een openingswoord van den vooizitter, den heer S. Noteboom, las de secretaris, de heer C. G. v! Liere, de notulen voor en bracht ver slag uit over hot afgeloopen jaar. Hieruit bleek, dat de vereeniging iu bloei toeneemt, eu de oudervinding leerde, dat het hoogst noodzakelijk is de kunsimetsstoffen aan te koopen onder openbare eontröle. H«t verslag van den penningmeester, den heer W. T. Liere, toonde aan, dat over 1911 de uitgaven f 3290a,56 beliepen, en de ontvangsten f83142,79, en het batig saldo dus f234,23 bedroeg. Het bestuur had, beuevens statutes, een nieuw huishoudelijk reglement ontworpen, met het doel om voor de vereeniging rtoiitspersounlijkheid te verkrijgen. Na vaststelling van een en ander was men, om de koninklijke goedkeuring te verkrijgeD, genood zaakt, de vereeniging te ontbinden en opnieuw op te richten. Dientenge volge was het ook noodig, dat het bestuur aftrad, waarna overgegaan werd tot het verkiezen van vyf be stuursleden. Van de 83 uitgebrachte stemmen verkregen de hteien S. No teboom 81, Q Trimpe 79, C. Zandee 75, C. G. v. Liere 71 en W. v. Liere 66 stemmen. Allen namen de benoe ming aan. Na behandeling van zaken van ondergeschikt belang en de gebruike lijke rondvraag werd de vergadering gesloten. Weineldinye. Door den brigadier Butejjn is b{j een opkooper een par tijtje ijzeren pennen, atkomstig van van diefstal, in beslag genomen. Wollertadijk.In do Donderdagavond gehouden raadsvergadering waren alle leden tegenwoordig. Verslag werd ge daan van ontvangBt en uitgaaf van L. G. Overbeeke, omnibus-ondernemer van Wolfertsdyk op Goes. Op verzoek werd, met ingang van 1 April, eervol ont slag verleend aan den heer Leempoel als onderwijzer aan de O. L. S. Tot afgevaardigden naar de vergadering der drinkwaterleiding werden be noemd de burgemeester, de heer 0. Koert en de heer P. Koeman, en alB plaatsvervangers de heeren J. Linden- bergh en C. Zuidweg. Tot een volgende vergadering werden aangehouden de aanvragen van de plaatselijke afdeeiing van het dep. tot N. v. 't Alg., om een jaarlyksche subsidie van f 500 ii 1 600, tot het oprichten van een tweetal nuts bewaarscholen. In een gecombineerde vergadering van de verschillende Burgeljjke- en Kerkbesturen te dezer plaatse, werd besproken, in samenwerking met de afd. „Het Groene Kruis", een diacones- wijkverpleegster aan te stellen, tevens tot bestryding der tuberculose. De aanwezigen zullen, na raadpleging der door hen vertegenwoordigde lichamen, over 4 weken wederom samenkomen om tot een beslissing te geraken. Door de zangvereeniging „Hoop Op Beter" alhier werd gisteravond een propaganda-aitvoering gegeven. De verschillende zangnummers weiden zeer goed uitgevoerd, en ook de voor drachten liepen goed van stapel. Na afloop- werd nog menig dansje gedaan. Toen de kinderen van A. den Engelsman aan het sleetje rijden waren, raakten beide kinderen met slee en al in de waterleiding, die het water nit de verschillende puidei s naar zee voert. De kinderen schoten geheel onder het ijs. Zakere F. de Back bedacht zich geen oogenblik, maar begaf zich geheel gekleed te water en bad het geluk beide kinderen spoedig op het drooge te brengen, zoodat zy met een nat pak en den schrik vrjj kwamen. Een woord van hulde aan den redder is hier zeker niet misplaatst. - De Omnibus van Wolfertsdyk op Goes beeft, door de gladheid der wegen, niet gereden, zoodat de reizigers, welke gebruik wilden maken van de omnibus, zieh van andere vervoer middelen moesten bedienen. Wiasenkerka. Woensdags vond werd door de werkmansvereeniging „Hulp in Nood", alhier, de jaarlyksche alge meene vergadering in de openbare school gehouden. Uit het door het bestuur uitgebracht verslag bleek, dat het aantal leden was geklommen tot 60. Uit de gedane rekening bleek, dat was ontvangen van donateurs 1 38, contributie over 9 mnd. t 224.90, rente f 14.76, te samen dus f277 57; uitgegeven is voor 232 ziekendagen over 9 mnd. f 208 80, de overige uit gaven bedroegen f 41.79, te samen dus f 250.59. Het goed slot op 31 Dec. 1911 bedroeg dus f 26.98, dat van vorige jaren f 876.36. Het totaal bezit is alzoo f 903.34. Wegens periodieke aftreding werden als bestuursleden herkozen de heeren A. de Moor en C. Goulooie. Het voorstel tot uitkee- ring eener vaste som bjj kortstondig overlijden, in plaats van de rest d r 8 weken uitkeering, werd, na bespre king, ingetrokken. Het voorstel tot verlenging van den termijn van uit keering voor ziekendagen tot 7 heele en 6 halve weken, of wel tot 10 heele weken, en dat tot aanvulling uit de kas tot de verdienste in gezonden staat, ingeval de Ongevallenwet ook uitkeeriDg doet, werden verworpen. Het laatste vond echter reeds meer aanhangers dan een vorig jaar. Jam mer dat de adviesgevers te dezer zake niet eenstemmig waren, wat zeker den voorstanders en dienten gevolge den leden, die het enkel uit „Hulp in Nood" moeten krygen, ten goede ware gekomen. langdurig maaglijden, hardnekkige constipatie, opzwelling van de lever en aambeien voor Om deze kwalen te verdrijven bewijzen noch medische praeparaten noch andere minerale wa toren zulke b yvend gunstige diensten als een kuur van eenige weken met het echte Franz Josef-bitterw&ter. In geen gezin, in geen enkel huishou den mag het van onds beproefd ge bleken natuurlijke Franz Josef-water ontbreken. De gemeente geneesheer der stad Weenen, Dr. Granichstaedten, meldt: Bij peronen die niet de noodige lichaamsbeweging nemen, doen zich na korter of langer tijd gebrek aan eetlust, ongemak na ieder on maaltijd, an~r ,IJs- ,D® vorst schijnt weer «f- hui j bobben genomenuit ver schillende gedeelten van ons land komen berichten van sneeuwstormen en regenbuien. Te Hoorn o.a. regen de het by vier graden vorst. In het noord-oosten sneeuwt het sterk. Toch heeft de vorst haar invloed op tal van wateren doen gevoelen. Uit Gouda, Haarlemmermeer, Kampen Bussem en Naarden wordt gemeld! dat de scheepvaart gestremd is. Uit Enkhuizen bericht men, dat groote Ijsvelden zieh langs de kust hebben vastgezet. De haven- en geleidevureu zyn gebiuscht, de lichtboeien nit zee gehaald. Ook het eiland Vlieland on dervindt de nadeelen van de vorst: de postdienst kon wegens ijsgang niet nitgevcerd worden. De bekende Friesche Elfsteden-tocht is uitgesteld. Zon het een afstel moe ten zyn Toeh hebben in tal van plaatsen de liefhebbers van schaatsen rijden, zy het dan ook kort, kunnen proüteeren. En wie weet, wat de winter aog in zyn schild voert U*on9elukken. Deden wjj in ons vorig nummer ïeeds mededeeling van enkele ongelukken, het ijs heeft n idien nog meerdere slachtoffers ge vraagd. 8 Een u-jarige zoon van den land man J. Mooy, te Veld (N.-H.) is door het ys gezakt en verdronken. n het Achterdiep te Sapnemeer zakten twee 20-jarige meisjes door het ys en verdronken. Onder Hennaard (Fris het zoontje van den timmerman H., te Spijk, door het ys gezakt en verdronken. Het iyk werd gevonden in een toe- gevroren wrak. En te Tweede Exloërmond is de 1 jarige zoon van den smid Winter in een wrak verdronken. Dood gevroren. Te Culemborg is vermoedelijk, doordat zjj door de strenge koude bevangen was, eene behoef: ïge oude vronw plotseling op straat overleden. Hetzelfde overkwam den bekenden Alkmaarschen zwerver, Apie bijge naamd, wien Dinsdagavond naehtio- gies verleend was in een turfschuur van een landbouwer te Heilo. Den volgenden morgen, toen men naar den zwerver ging omzien, vond men den ongelukkige dood. De strenge kon had hem bevangen. Ongeluk of misdaad Te Ooster- dyk (gemeente Enkhuizen) is iemand dood aan den weg gevonden. Daar zyn portefeuille, beurs en gouden bril worden vermist, denkt men aan mis daad. T,P®^éne wortel! Te Voorschoten (Zuid-Holland) i» opgericht een roomsch katholieke eieren veiling. Eie ren van protestantsehe, joodeche en paganistische kippen zullen ten streng ste worden geweerd. Door de machine gegrepenDoor de machine van een personentrein van den Bosch naar Nijmegen is tus schen wachtpost 36 en 37 een land bouwer, zekere G. van Ravestein, ge grepen. De borstkas van den man werd ingedrukt en zyn bovenkaak verbrijzeld. Hy overleed spoedig*. Bekneld.. Zekere B. de L. moest met een met twee paarden bespan nen wagen op den 's Gravelandsebe Weg by Hilversum een auto passeeren. De paarden schrokken en sloegen op hol, met het gevolg, dat de wagen tegen een paal van de electrisohe geleiding stiet, waardoor de bestuur- der zoodanig bekneld raakte, dat de dood spoedig intrad. Geschaakt. Op verzoek van den Utreentschen officier van Justitie is te Rotterdam een slagersknecht aan gehouden, die in Maart 1911 een meisje uit Woerden geschaakt had. Gok het meisje is te Rotterdam opgespoord waarna beiden naar Utrecht overge bracht zyn. Brand. In de stoomkistenfabriek van den heer F. L. Hofman te Amster dam is Woensdagnacht een hevige brand uitgebroken waarvan de oor zaak nog niet bekend is. De boven verdieping, waar de kistenmakerswerk- plaats gevestigd is, is totaal uitge brand, terwy'l de geheel» fabrieks- rnimt» door het vuur verwoest is. Werk van een ontoerekenbare. Woensdagmiddag, omstieeks 5 nur, hield een auto stil bjj het hóiei „Het State Wapen" te Breukelen De chauf feur verzocht te mogen stallen, doch daar de eigenaar van het hö'el hem voor niet recht Bnik hield, weigerde deze aan het verzoek te voldoen. De cnaufl'enr ging toen op zyp manier aan het repareeren en wel zoo, dat de auto in brand geraakte. Met zand en water trachtte men het vuur te blusschen, wat echter niet gelukte De brandweer heeft toen het brandend voertuig met lange haken op straat gehaald, waai' alle», water brandbaar

Goessche Courant | 1912 | | pagina bijlage 1