BIJVOEGSEL GOESCHË COURANT. ZATERDAG 6 JANUARI 1912 No, 3 Ingezonden Mededeelingen. van een geneesheer over de Abdijsiroop. Kunst en Wetenschap. Landbouw, Veeteelt en Visscherij, l'ïflïincienteuws. Ingezonden Stukken. Gemeente- Publication. Itettweedesuppletolr-koliier van den iioofdelijken omslag Belasting op bedrijfs- en andere inkomsten- fetaasnieaws. Rechtzaken. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. In de zitting van heden (Vrijdag) z\jn veroordeeld wegens Diefstal: J. J. M., 24 j., scharen slijper, Middelburg, gedetineerd, tot 2 maanden gevang, met vermindering der preventieve hechtenis. Vrijgesproken: A.M.F., 31 j., veld- arbeidster te Groede, beklaagd van kinderdoodslag en het verbergen van een kinderlijkje. J. S., 17 j., werkman, Borssele, beklaagd van diefstal. Bij beschikking der Arrondissements Rechtbank te Middelburg is verwezen naar de terechtzitting met last tot ge vangenhouding P. A. M., 37 j., handels agent, geboren en wonende te GoeB, thans gedetineerd te Middelburg, be klaagd van oplichting. Eveneens is naar de terechtzitting verwezen, met bevel tot gevangen houding, J. C. v. d. H., 54 j., arbeider, geboren te Goes, zonder vaste woon plaats, thans gedetineerd ter zake van iandlooperij. Binnenland. Kamerverkiezing in het district Hilversum. Men schrijft aan de Residentiebode dat het te^verwachten is, dat de heer A. Colijn de candidaat der rechtsehe partijen wezen zal. Het blad verneemt, dat de anti-rev. kieBvereeniging zich ten gunste van den heer Colijn zal uitspreken. Het bestuur van de districtsfederatie der S. D. A. P. heeft, naar het Volk meldt, als tweetal, waaruit de candi daat gekozen zal worden, aan de af- deeling opgegeven de heeren dr. Th. v. d. Waerden en F. M. Wibaut. Van vrijzinnige zijde zal de keuze gaan tusschen mr. Zwaardemaker, van Bussum, en mr. Hingst, van Hilversum. Gewichtige VerklaiTRg Dr. SURER van de Geneeskun dige Faculteit van Parijs heeft ons den onderstaanden brief ge schreven over de beroemde ABDIJSIROOP, Klooster Sancta Pauio- Mijnheer, In mijne kliniek voor long- en bron- chitislijders was ik speciaal in de gelegenheid om met uwe Abdijsiroop proeven te nemen op verschillende mijner patiënten, aangetast door he vige bronchitis en in het bijzonder door chronische bronchitis van catar- ralen aard of gecompliceerd met asthma (asthmatische bronchitis). De verkregen resultaten hielden gestadig aan en de verschijnselen, waardoor zich de beterschap kenmerkte, waren het gemakkelijker opgeven, de ver mindering en het ten slotte verdwijnen van de benauwdheden, alsook van de pijnlijke verschijnselen van congestie. Deze vooruitgang deed zich in twee gevallen van asthmatische bronchitis op een zoo spoedige en merkbare wijze voor, dat ik niet aarzel om de Abdijsiroop te beschouwen als het aangewezen middel voor deze kwaal. Aangemoedigd door deze gunstige resultaten kwam ik er toe het middel ook bij ernstiger gevallen aan te wenden, zooals tuberculose der long toppen in den eersten en tweeden graad, en ik bad de voldoening te constateeren, dat ook hier een zeer merkbare verbetering viel waar te nemen, door de snelle verwijdering van de stoffen, die de ontsteking ver oorzaakten, waardoor vanzelfde koorts ophield tegelijk met het transpireeren, terwijl d§ eetlust weid hersteld en de krachten toenamen. Ik aarzel dan ook niet stellig te verklaren, dat de Abdijsiroop beslist het aangewezen middel is voor de behandeling van long- en lnchtpijp- kwalenj daar het mij van alle genees middelen, daarvoor aangewend, de voortreffelijkste en steeds aanhouden de resultaten heeft opgeleverd. Ik kan dit geneesmiddel dan ook met warmte aanbevelen aan de talrijke lijders, die te kampen hebben met dergelijke kwalen, welke zoo Bpoedig oen ernstig karakter aannemen. Dr. SURER, van de Geneeskundige Faculteit te Parijs. Parijs, 28 Juni 1911. Helix Dahn f. Felix Dabn, de schrijver van het bekende: „Kin kampf firn Rom", is te Berlijn gestorven. Hij is 77 jaar ge worden. Hamburger van geboorte, had hy te Miinchen gestudeerd en werd in 1865 tot professor benoemd. Oesterhandel. In de maand December 1911 zjjn verzonden van lerseke, Wemeldinge, Krabbendyke, Tholen en Brninisse naar Nederland 796.000 oeBters. België .3.880.000 Duitsehland 2.467.000 Engeland 480.000 Frankrijk 994.000 Rusland 37.000 Zweden en Noorw. 20.000 Zwitserland 1.000 Totaal dus 8.675.000 oesters. In dezelfde maand van 1910 bedroeg deze boeveelheid 10.155.000 stuks. Wilhelminadorp. Voor de afdeeling Wilhelminadorp van den Bond van Staatspensionneering zal Maandag 8 Januari, des avonds te 7 uur, in de Gemeente-herberg als spreker optre den heer W. J. C. van Santen, hoofd redacteur van de Ooesche Courant, met het onderwerpStaatspension neering en nog wat". Toegang en debat vrij. Heinkenszand. In den tnin van den heer J. Vermeulen alhier staan thaDs reeds eenige tulpen in bloei. 's Heer Abtskerke. By den land bouwer G. alhier staan sinds Kerstmis een paar pruimeboomen in bloei. De knoppen aan de bessenstrniken wor den steeds grooter en ook de rozen loopen uitweer een gevolg van den veel te zachten winter. Wolfertsdijk.Donderdagavond trad hier als spreker op de héér Beekman uit 's Gravenhage, uitgenoodigd door de plaatseiyke afdeeling der Maat schappij tot Nut van't Algemeen. Na door den voorz. den heer Wessel, te zyn ingeleid, begon spreker zijn leerzame rede over het onderwerp „de ligging en de wording van Zeeland en in het bijzonder van Wolfertsdyk*. In kleine byzonderheden resumeerde hy de verschillende rampen welke ons ge west hebben getroffen vanaf vele jaren terug; hoe eens Wolfertsdyk groot was, later weer zeer klein en in den toestand kwam waarin het thans is. Aan het slot van zijn rede deelde spreker zijn meening nog mede over de tegenwoordige waterkeering. Hy wees er op, hoe men niet zijn krachten moet wijden aan de verschillende binnendyken, doch met vereenigde krachten moest trachten de bnitendy- ken in een zoo zeewerenden staat te brengen, dat voor overstroomen wei nig of geen gevaar kan zijn. Deze voordracht is by de talrijke belangstellenden zeer in den smaak gevallen. Nisse. Woensdagavond hield de Volksweerbaarheidsvereeniging alhier haar gewone jaarvergadering. In deze bijeenkomst, waarbij 28 van de 88 leden tegenwoordig waren, werd re kening en verantwoording door den penningmeester gedaan over het af- geloopen boekjaar waaruit bleek dat er was ontvangen f 34.29 uitgege ven f28.45 i/a, zoodat er een goed slot was van f5,84. De aftredende secretaris, de heer M. Jansen werd met bjjna algemeene stemmen als zoodanig herbenoemd. Besloten werd om op den feestavond, die op 2 Februari zal gehouden wor den, een piano te huren, om de voor drachten met zang, die alsdan gehou den zullen worden, met muziek te begeleiden Dezelfden avond hield ook de Schietvereeniging „Pro Patria" alhier haar jaarvergadering. Ook daarin werd rekening en verantwoording over het afgeloopen boekjaar door den pen ningmeester gedaan. De inkomsten be droegen f 210.56 en de uitgaven f180 36, zoodat er een goed slot is van f 30.20 Herbenoemd werd tot voorzitter de heer M. Nieuwenhuijse en benoemd tot penningmeester de heer A. Jan sen, in de plaats van den heer Johs. Slabbekoorn, die daarvoor had be dankt. Tot instructeur werd benoemd de heer C. J. Bos, in de plaats van den heer A. Jansen, die niet meer in aanmerking wensehte te komen. Als leden dier vereeniging werden toegelaten de heeren P. Verburg, J. Matthysee, E. Gelok en W. Otte, ter wyl de laatsten als boden werden aan gewezen, zynde de jongste leden dier vereeniging. Besloten werd om op 11 en 13 Jan. a.s. een algemeenen schietwedstrijd te honden. Oudelande. Als bewijs, dat we een zeer zaehten winter hebben en de ooftboomen i reeds werken, kan ge meld: worden, dat bier op Nieuwjaars dag pruim on boo me::) gevonden wer den, waaraan reeds bloesems zaten en dat ook de pereboomen reeds met gezwollen knoppen staan. Men schrijft dit toe aan de vele regendagen en de vrij hooge win ter temper at uur, De cursus voor eerste hulp by ongelukken alhier werd heden be gonnen met 11 leerlingen. Borsselen. Benoemd tot onder wijzeres aan de openbare school te Ouddorp mej. J. J. Bartels, tydelyk onderwijzeres alhier. lerseke. De heer A. D. Cupérij, klerk-telegrafist by de Staatsspoor te Oosterwijk, is geslaagd voor het examen goederenklerk en stations- adsistent. Wemeldinge. Gistermiddag is het op 30 Sept. verleden jaar hier binnen den buitensteiger gezonken vaartnigje van schipper C. van Dordt, met behulp van ledig vaatwerk, drijvende ge maakt, en op de slikken in de buiten haven gebracht. Heden is by hoog water getracht het scheepje nog wat hooger op te brengen. Dinsdag was, met behulp van een stoomlier /an een vrachtboot, de mast er reeds uitgelicht. Krabbendijke. Ds. M. Remijn, pre dikant alhier, is volgens de N. R. Ct. beroepen by de Gereformeerde Ge meente te Kalamazoo, in Noord-Aine- rika. Rilland-Bath. Donderdag verga derde de raad dezer gemeente. Van mej, J. M. Arapt, onderwyzeres aan de O. L. S-, was een schryven ingekomen, met verzoek baar. met ingang van Maart a.s., als zoodanig eervol ontslag te verleenen, op welk verzoek gunstig werd beschikt. Besloten werd tegen dien tyd eene onderwyzeres op te roepen. Door de beide gemeentearbei ders was het verzoek ingediend, hun, met het oog op de dure tjjden, een toeslag op het loon te willen geven. De heer A. de Blok Jz. maakte hierbjj de opmerking, dat by inwilliging van dit verzoek, ook de andere gemeente ambtenaren niet voorbijgegaan konden worden, terwijl de heer C. v. d. Werff opmerkte, dat het wenBohelyker zou zyn, inplaats van den gemeentearbei ders, den ambtenaar ter secretarie eene gratificatie te schenken. De heer Blok meende evenwel dat daarvoor door anderen zorg gedragen moet worden. Na nog eenige bespreking werd tot stemming overgegaan en op het verzoek met algemeene stemmen afwijzend beschikt. Aan den heer C. van Loon, briga dier-titulair der rijksveldwacht werd eene gratificatie van f 50 verleend, voor de door hem bewezen diensten, tijdens de ongesteldheid van den gemeente-veldwachter. De jaarwedde van den gemeente bode werd vastgesteld op f 50. Ook werd besloten van den in 1911 aangekochten bouwgrond opnieuw te verpachten, terwyl de raad er toe overging, in verband met de voorge schoten rente over 1911 en het te storten 3de aandeel ten behoeve van de N. V. Waterleiding My. „Zuid- Beveland",de begrootingen dier dienst jaren te wijzigen, respectievelijk met 1212,05 en f7500. Door het college van B. en W. is tot gemeente-bode benoemd de heer P. van der Jagt, alhier. Koliinsplaat. In eene buitenge wone vergadering van de Groene Krnisvereeniging alhier, Donderdag avond in een van de lokalen der o.l. school gehouden, die door ruim 150 leden bezocht was, werd met algemeene stemmen besloten hier eene yshut te bonwen, die zoo mogelijk aan de strengste eischen moet voldoen. Daarna werd, in verband met de kos ten van de te bouwen yshut, met op ééD na algemeene stemmen besloten de minimum contributie van f 0.50 op f 1 te brengen. Dit is eene aanzienlijke aanwist voor de kas, daar er thans 250 leden zyn die f 0.50 contributie per jaar betalen. Aan het bestuur werden door de vergadering de details der uitvoering van dit bouwwerk op gedragen, welke opdracht door haar aanvaard werd. Zierikzee. Uit den staat der In sulaire Hypotheekbank op 31 Dec. 1911 blijkt dat in 1911 werd verkocht voor f 762550 Pandbrieven, terwyl f156400 werd teruggekocht, gevende dns eene vermeerdering van f 606150. In 1911 werd gesloten aan Hypo theken voor f 1.010700 en f394715, afgelost, gevende dus eene vermeer dering van f 615985. Op 31 December 1911 stond aan Hypotheken uit voor f 3.386345, terwyl voor f 3,306500 aan Pandbrieven in omloop was. In 1911 hebben drie executies plaats gehad; in geen dezer gevallen heeft de Bank eenig verlies geleden. Op 31 December j.l. was er geenerlei achterstand van rente of aflossing. Reclame. Dr. Kunze, de beroemde sehryver van het „Lehrbuch für Studierende der Medizin" schrijftIk laat vrou wen, die jaren lang? aan harden stoel gang lijden, 's ochtends en 's avonds telkens ongeveer '/4 wijnglas echt Franz Josef-laxeerwater gebruiken en wel met uitmuntend succes, zonder dat de patiënt ook maar 't minste on aangename gevolg ondervindt. Door het natuurlijk Franz Josef-bitterwater treedt telkenmale een verhooging van den eetlust in, hetgeen in alle gevallen met een algemeene verbetering in den toestand van den patiënt gepaard gaat. Buiten verantwoordelijkheid der Re dactie. De opname van de in deze rubriek voorkomende artikelen bewijst geenszins dat de Redactie er mede instemt.) Mijnheer de Redacteur 1 Wilt U wel zoo goed zyn my voor het onderstaande een plaatsje in Uw veel gelezen blad te verleenen, by voorbaat dank. Als antwoord op het hoogopheffend schrijven in Uw blad van 4 dezer, van den heer J. Verhaagen te Sehore, wil ik eenige woorden van protest doen hooren, aangezien ik het zeer betreur, dat iemand als de heer V., die zoo duidelijk bljjk geeft totaal uiet met de voorschriften van de Ambtenaren der S. S. op de hoogte te zijn, op eigen dunk, zonder zieh dus vooraf eeas van het een of ander te overtuigen, „Jantje publiek" gaat spelen. Van zeer betrouwbare zijde verneem ik, dat een Stationschef geen treinen in vertraging mag brengen voor de post, evenmin dus een Hoofdconduc teur hiermede valt dus de „waan wijsheid, de eigenwijze en tevens de brutale handeling" zooals de heer V. het optreden van den conduotenr in kwestie allemaal noemt geheel en al weg, de verontschuldiging aan het adres van den heer Stationschef ver valt natuurlijk eveneens. Wat rest nn nog van alles wat meer genoemde heer V. over de handelwijze van dien conducteur verder schrijft? Absoluut niets. Ik constateer zelfs een zeer correcte en nauwkeurige plichts betrachting van dezen ambtenaar. Dat bet Postbestnur wel verstandig zal doen om den raad van den heer V., om er by de S.S. op aan te dringen, den ambtenaar een gevoelige les te geven, wel niet op te volgen, is ge makkelijk te begrijpen. Laat'fevenwel de beer V. er bjj het Postbestnur op aandringen,om wat meer hulpkrachten, want meer dan eens heb ik gezien, dat jnist daarin de oorzaak lag, dat de post achter bleef. U Mijnheer de Redacteur, voor de gereserveerde plaatsrnimte nogmaals beleefd dankend, verblyve inmiddels met hoogachting, Uw dw. dnr., K. Goes, 4 Jan. 1912. Mijnheer de Redacteur Met ingenomenheid las ik in Uw vorig nummer het ingezonden stuk van „Een paar belanghebbenden" omtrent den slechten toestand van den weg voor fietserB van 's-Heer Arends- kerke naar QeinkenBzand, omdat het een poging tot verbetering bevat. Bij het lezen kwamen mij onwille keurig een groot aantal andere wegen in Zuid-Beveland in de gedachte, die voor fietsers aan hetzelfde euvel mank gaan. Het is onnoodig die wegen hier afzonderlijk te noemen, ieder wiel rijder kent ze wel. Toch zou het voor desbetreffende besturen een klein en weinig kostbaar werk zyn die wegen in brnikbaren staat te doen brengen Grindwegen zyn door een fietser in het natte jaargetij zoo goed ais onbe ry dbaar, zoodat hg een pad moet zoeken aan den zijkant van den weg maar dit laat soms eveneens heel wat te wensehen over, terwyl er toeh meestal zulk een goede gelegenheid is om fietspaden te maken, die ten allen tgde behoorlijk bergdbaar zyn. Men heeft slechts den zijkant der wegen hellend af te steken, hoogten en boom wortels weg te nemen, putten te vullen, den aldus verkregen vlakken weg te verharden en door het plaatsen van paaltjes te zorgen, dat een goed pad weer niet wordt bedorven door voer tuigen. Met het uitvoeren van deze verbeteringen zon men den fietsers volstrekt geen gunst bewijzen, maar wel degelijk hen in het genotstellen van een recht want zij betalen belas ting voor hnn fiets. Even goed als de wegen in orde worden gemaakt en gehouden voor ry- en voertuigen, diende dit ook te gebeuren voor fiet sen, die in den tegenwoordigen tyd volstrekt niet alleen luxe-artike len zyn, maar in ruime mate gebruikt worden als vervoermiddel voor men- schen van allerlei stand, leeftijd en betrekking, zoo zelfs, dat velen in hun bedrijf de fiets moeilijk knnnen missen. j Het verzoek van „Een paar belang hebbenden" om verbetering van den weg van j 's Heer Arendskerke naar (Heinkenszand,1 brengt sehryver van Uit artikel daaiom onder de aandacht van alle beBturen, die het beheer van andere wegen tot hun taak hebben. Als ik injj wel herinner, is in dit blad reeds meermalen de aandacht op deze kwestie gevestigd en op enkele plaatsen met goed gevolg, want men zag bier en daar werkelijk eenige ver betering. Moge dit schryven in nog meerdere mate succes hebben in het belang van alle belanghebbenden. U, M. d. R., dankend voor deopuame. Een belangelooze. voor 1911, zooals het door den ge meenteraad in zij tie vergadering van 19 December 1911 werd vastgesteld, is door Gedeputeerde Staten van Zee land bjj hun besluit van 29 December 1911 goedgekeurd en heden aan den ontvanger ter invordering uitgereikt, welk kohier, iu afschrift, gedurende vyf maanden ter secretarie voor een ieder ter lezing zal liggen, kunnende binnen drie maanden na de dagtee- kening der aanslagbiljetten bezwaren tegen den aanslag, op ongezegeld papier, bjj den gemeenteraad worden ingebracht. GoeB, 4 Januari 1912. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. B. DE BEAUFORT. De Secretaris, G. A. HAJENIUS. Het hoofd van het plaatselyk Eestuur te Goes brengt ter kennis van belang hebbenden, dat by hem ingekomen en aan den Ontvanger der Directie Be lastingen verzonden is kohier no. Ill der belastingen op bedryfs- en andere inkomstendienst 1911/1912 voor deze gemeente, invorderbaar verklaard door den Directeur der Directe Be astingen enz. te Breda, den 2 Januari 1912 dat ieder verplicht is zynen aanslag, op den by de wet bepaalden voet, te voldoen, en dat beden ingaat de ter- myn van zes weken, binnen welke daartegen bezwaarschriften kunnen worden ingediend. Goes, 4 Januari 1912. Het Hoofd v/h Plaats. Bestuur voorn. J. B. DE BEAUFORT. Bukgeri.uk Armbestuur. De voordracht voor een lid van het Burgerlijk Armbestuur (vacature L. A. Knitel) luidt als volgt 1. Mr. J. Stieger. 2. W. J. M. Bitter. Tournee Louis Bouwmeester. Zooals door ons reeds met een enkel woord is medegedeeld komt Lonis Bouwmeester a. s. Maandag met zyn ensemble een voorstelling geven in de schouwburgzaal van „De Prins van Oranje". Opgevoerd wordt „Lodewyk XI", het bekende tooneelspel van Casimir de Ia Vigne, vertaald door H. J. Schimmel. Wij wezen er reeds op, dat Lonis Bouwmeester, onze grootste tooneel- speler, uitstekend wordt ter zijde ge staan door een gezelschap, dat zich met de beste in den lande mag meten. Ook over het stuk wordt in de pers met veel lof gesproken. Bouwmeester komt hier dit seizoen slechts eenmaal. Laten alle tooneel- vriendinnen en tooneelvrienden nit Goes en omgeving deze gelegenheid aangrijpen, om den grooten artiest de hulde te doen toekomen, waarop hij recht geeft. En dezen kunstenaar huldigt men het best, door hem te laten optreden voor een volle zaal. Benoemd. Tot ambtenaar ter secretarie in de gemeente lerseke is benoemd de heer C. W. van Oeveren, volontair ter gemeente-secretarie alhier. Nog een bewijs van aotiviteit in de dierenwereld. Spraken wy in ons vorig nnmmer van een levende meikever, die een bezoek aan ons burean bracht, als een tweede merkwaardigheid wordt ons gemeld dat een kanarievogel vanMaart 1911, in het bezit van den coiffeur J. van Dongen alhier, reeds vier jongen te verzorgen heeft. Wel een bewys dat de dierenwereld uit onze tegen woordige winters geen wijs meer kan worden. Wijkverpleging. Met harteljjken dank ontving de wijkzuster voor verleende hulp twee giften van f2,50, één van f5 en één van f10. Doopsgezinde Gemeente. Zondag 7 Jan 's morgens 10 uur, Ds. T. H. Siemelink. Tekst: 1 Sam. 18 18. Onderw.Levensvragen.

Goessche Courant | 1912 | | pagina bijlage 1