N\ 3 1912. Zaterdag 6 Januari. l)9'w jaargang. Donkere Schaduwen. Bij dit no, heiiowt sen Bijvoegsel. 72 FEUILLETON. i.OKSIHK comm. Telefoonnummer 32. Directeur A. F. A. van Setebs. Uitgave van de Naam!. Vounootschao .Goasthe Courant". Hoofdredacteur w. j. C. van Santen. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. jPrjjs per kwartaal, in Goes f 0„7S, buiten Goes, franco 1,25. Afzonderlijke nemmers 5 cent. Inzending van advertentlhn op Maandag en Woensdag vóór a uren, op VRIJDAG vóór 12 uren. De prjjs der gewone advertentiën is van 1-5/egels 50 ct., elke regel meer lOct BS directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijk- en doodsberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 1—10 regels k f 1,— berekend Bewijsnummers 5jcent. werd, een aantal indirecte belastingen te verhoogen en nieuwe in het leven te roependaarnaast, om ook het liberale element te bevredigen, wat meer geld uit de successie-belasting te kloppen. Toen had men echter de poppen aan het dansen. Ü3 conservatieven herin nerden zich plotseling, dat ze.con servatief waren en daarom reeds ge kant tegen de meest billijke van alle belastingeneen belasting op de lachende erfgenamen. De ciericalen vonden het ook niets aangenaam, door hun samengaan met de socialisten vaD regeerings-party tot oppositie gedegra deerd te zjjn, en zjj gingen opnieuw -- en met succès met de conservatieven konkelen. Het gevolg was, dat de sue cessie-belasting onmogeiyk doorge voerd kon worden. En Von billow meende, na deze beslissing niet langt r Kykskanselier te kunnen blyven. Hj ging dus. Zijn opvolger werd Von Bethmann Hollweg. En deze herstelde het zwart olauwe bloo, de reactionaire combi natie van clerieaal en conservatief. Aan een verhooging van de successie belasting werd natuurlijk niet meer gedachthet groot-grondbezit werd op alle mogelijke wyzen bevoordeeld en het Pruisische joukerdom vierd i hoogty. Met het gevolg, dat de gi - vulde buidel der kapitalisten wera ontzien en uit de platte beurs van den kleinen man nog dat weinigj werd gehaald, wat er in zat. De be ruchte verterings-belastingeu, waai onder die op levensmiddelen, bier, tabak, lucifers en dergelijke kwamen tot stand. Belasting naar draagkracht men dacht er niet aan I Geen wonder, dat onder het volk een felle tegenstand tegen het blauw zwarte bloc ontstond, een teger. stand, waarvan vooral sedert 1910 biyk gegeven is. Bjj elke tusscbeu tydsche verkiezing brokkelde de cle'i eaal-conservatieve meerderheid af. lil October 1911 viel zelfs Düsseldorf in handen der vryzinnigen, Düsseldorf, dat altyd voor één der heohtste bol werken van het clericalisme gold. Von Heydebrand, de leider van he Pruisische jonkerdom, spottend wei eens „de ongekroonde koning" gc- heeten, heeft, het naderend gevaar beseffend, samenwerking met de vrjj zinnigen althans by de herstem mingen gezocht en hun een drietal vraagpunten voorgelegd. Het groote gewicht werd vooral op de laatste vraag gelegd: of de vryzinnigen be reid zyn, de burger-maatschappij te beschermen tegen de sociaal-demo cratie, door eiken maatregel te onder steunen, welke deze bescherming ten doel heeft. Wat Von Heydebrand hiermede op het oog heeft, is duideiyk uitzonderings-wetten tegen de sociaal democraten in het leven te roepen, zooals, tot schade en ten schande van het Duitsche ryk, onder Kykskanselier Von Bismarok is geschied. ,^De vryzinnigen hebben hierop bet eenige antwoord gegeven, dat zü konden geven: „Wy denken er niet aan". Zy zullen, by de herstemmin gen, de sociaal-democraten steunen, terwyi in sommige provincies zelfs een overeenkomst tnsschen de vry- zinnige volksparty en de sociaal-de mocraten tot stand is gekomen, om eikaars candidaten wederzyds te steunen. Algemeen wordt nu verwacht, dat de sociaal-democraten by de verkie zingen voor den Ryk=dag op 12 Ja nuari a. s. heel wat zetels zullen ver overen en een groote opschuiving naar links zal plaats heoben. Zoo is de kans buitengewoon groot gunstiger stond zij nimmer dat na jaren onder het elericaal-conser- vatief regime te hebben gezucht, oin- deiyk de dageraad der vryheid voor het Duitsche volk zal gloren. De opstand in China. Nu de stryd na den wapenstilstand weer uitgebroken is, gaat het niet langer tnsschen de revolntionairen en de keizeriyken, maar tusschen de monarchisten en de republikeinen. De toestand in het Chineesche ryk is dus nu eigeniyk meer normaal geworden. Wellicht zal eenmaal de tyd aan breken, dat de rollen zyn omgekeerd en de keizer als rebel tegen de jonge republiek zal optreden I Met het Mandsjoe-despotisme is nu voor goed gebroken. China, dat zoo lang, onverschillig voor wat bniten het hemelsehe ryk gebeurde, heeft geslapen, is nu ontwaakt. De weg ter ontwikkeling ligt voor het geheele ChineeBche volk open en van de wijze, waarop deze ontwikkeling zal worden geleid, hangt het at, of deze uitge strekte reusachtige landstreek niet spoedig zyn alles-overheersehenden invloed op de omliggende staten zal doen gevoelen. Het is nu byna een oorlog van Noord tegen Zuid ge worden. In het noorden telt do monarchie de meeBte aanhangers. Niet zoo zeer de persoon van den Pekingschen kei zer is het, waarvoor men wil vechten, als wel het beginsel, dat deze ver tegenwoordigt. De commandanten der noordeiyke troepen, die bijna allen de monarchie zjjn toegedaan, zonden de zer dagen een request aan de regee ring, waarin zy eischen, dat de ryk- dommen der prinsen en edelen be3teed zullen worden vooi het voortzetten van den oorlog In dat geval zyn de noor delijke troepen bereid, hun leven voor de goede zaak te offeren. Stemmen echter de prinsen hierin niet toe, dan znllen zy als verraders beschouwd en behandeld worden. Eerbied voor de leden van het keizerlijk huis bestaat dus feitelyk niet meer. De keizer is de drager van bet monarchistisch beginsel, en alleen voor dit beginsel en niet voor den persoon van den keizer is men bereid, zyn leven in de waagschaal te atellen. Bcgiusel-verzakiiijj;. Het afdeelings-verslag c.er Eerste Kamer, over het door de Tweede Ka mer aangenomen ontwerp-Militiewei uitgebracht, is een merkwaardig stuf. Daaruit blykt toch, dat tal van sena toren het ontwerp niet ver genoeg gaatzy achten een eersten oefening»- tyd van 8 maand te kort ja, twaaü maanden is hun feitelyk nog niet lang genoeg, en om die reden gevoelen zy weinig voor de wetsvoordraeht. Na tuurlyk is het dezen reactionairen er alleen om te doen, Minister Colyn de belofte af te dwingen, de militaire lasten, zoowel persoonlijk als financi eel, nog meer te verzwaren. Het tui litaire monster is nu eenmaal de aigod geworden van het verpolitiekte Chris tendom. ^Nu is het frappant, dat de rechter- zyde den vryzinnigen telkens en te,- kens weer verwyt, op het stuk onzer defensie beginselloos te zyn. Een dergelyke beschuldiging wordt ge- makfcelyfc uitgesproken, doch als het op bewijzen aankomt, geven de heeren van rechts liever niet thuis. Dau hullen zy zich in zwijgen en meenen a's onze mannetjes maar den indruk krygon, dat de vryzinnigen beginsel loos eijn, dau is zulks ons reeds vol doende. Tegenover onze politieke tegenstanders is immers elk wapen toch geoorloofd?.... Waaneer man nu zegt, dat er, waar het onze defensie betreft, met begin seleu gegoocheld wordt, gaan wy mot deze uitspraak volkomen aecoord. Al leen men zoeke die goocaelaara dan aan de rechterzijde. De reomseh-ka- tholieke staatsparty li ooft da epdry vinj der militaire aitgaven eenmaal mei zorg gadegeslagenis het niet haar program, waarin d3 bekende clansu voorkomt, dat men wel eens ernstig mag overwegen, of de geldelijke offsrs, aan het Nederlandsehe volk voorOor log en Marine opgelegd, niet op den naam van buitensporigheid mogen aanspraak maken, zoo zy de twintig millioen overschreden Dat alles is voorbijhoewel bet program gebleven is. Soms hoort men nog een bekenden klank, doch meer dan een ydole klank blykt het niet te zyn. Het wis by da algemeene beschouwingen over de Miiitiewet, >lat de heer Arts oieda namens nenige rooinseb-kalholiefce vrienden bezwaren ontwikkelde tegen de omstandigheid, dat de Oorlogs-bagro ting ia tien jaren van 22 tot 29 mil lioen galden steeg. Doch... tegen een Oorlogs-begrooting stemmen de heer Arts deakt er niet aan Dan maar liever het beginsel verzaakt. Do heer Arts is daarbij gedach tig aan het program zyner party Naar het Duitseh. Het stond geschreven, dat ik aaD d« straf voor mijn misdadige liebt- zir.uigbeid niet zou knnnen ontkomen My'i neef Gerstenborg begon een proces. Nog heden is het niet beslist M jn hoop verdween. Schimmei strekte «yn vuist steeds dreigender en met mnar oegearte naar mij uit. Ik zocht h«£U au te vermijden, in de hoop, dat hy het niet tot het uiterste zou dry- ven, daar zyn waarachtig voordeel meebracht te wachten, tot ik getrouwd was. Ik was voor hem niet meer thuis, nam geen brieven meer van kern aan, al was het alleen, omdat ik my niet voor myn hospita wilde eoinproraitteeren Maar hy liet my tuut los, hy dwong mij, nadat ik alle andere uitvluchten ha 1 gebruikt, eea brietwisseling in cyferschrift met hem te "O'sren. O, het waren leeiyke brieven, die hy my schreef, iedere nieuwe maakte mij weer angstiger en nog altijd werden de berichten over den voort gang v.m myn proces niet beter. Schimmel wa« te weten gekomau, dat Hu ook van de zijde der stichtingen, dis in hot testament genoemd heetten te zjjn, bezwaar werd gemaakt over myn recht op de eriunis, en daarop verklaarde hy plotseling, niet langer te willen wachten, maar uit veiligheid tegen verbooging van het continger.'. Men begrype ons goed: hy spreekt'T tegen. Doch toen hem artikel 4 vaa het ontwerp-Militiewet werd voorj I- legd, waarby het contingent van 17.000 op 23.000 man wordt gebracht stemde hy er voor. Nietwaar; beginsel-vsst- heid zal men hier tevergeefs zoen. v Van het eenmaal zoo mooie roomsrb katholieke program is weinig meer overgebleven. Zelfs een afgevaardigde als de heer Arts, een man zonder eenige militaire neigingen, stemt vóór iedere verhooging dor uitgaven hij durtt de consequenties van zyn pro gram niet langer aan Inderdaad wie beginselloosheid vinden wil, hy zoeke rechts. Zy is een gevolg van het tegenwoordig politiek bederf, van de huidige partjj- formatie. De coalitie, door geen enkel beginsel saamgebonden, en nadet i- standkoming van de schoolwetten- Kuyper zelfs geen enkel gemeenscha pelyk doel meer najagend dan li"t hebben van de macht en het begev n van de ambten, is in haar leden en in haar fracties telkens genoodzaakt tot de meest krasse beginsel-verzaklr om in stand te knnnen blyven. Wy hebben het gezien by de behandeling van de vraagpunten over de ziekte verzekering, hoe ter wille van de machts-coalitie een wet zal worden geaccepteerd, welke tegen de wenseheu der rechterzijde zelve geheel ingast; die ziekteverzekering, zonder regeling der geneeskundige hulp. Doch Minister Taltna zegtdon ga ik hstn, en de leden der coalitie bnigen allen dee moedig het hoofd. Wanneer Minister Kolkman tijd heeft, om met zyn tariefwet te komen, dan zal men deze wet uit politieke overwegingen zien aannemeD, omdat verwerping van deze nationale ramp de val van het Kabinet zou beteekenen, niettegenstaande vele mannen Tan rechts slechts schoorvoetend hun stem znllen kunnen geven aan hetgeen zy zeiven verkeerd achten, aan hetgeen de handel, de industrie, de landbouw, de middenstand en de arbeiders in Nederland eenparig veroordeeld heb ben. Waarlyk: de coalitie is hetgr-if voor de eigen overtuiging, voor de beginsel-vastheid harer leden. En tegen zulk een coalitie zou men niet beslist party mogen kiezen, zonder het verwyt op zich te laden, dat mrn zou voeren negatieve, bloot anti- clericaic politiek Togen deze coalitie, welke alle staatkundige waarachtig heid ondermijnt, allo gezonde her vorming tegenhoudt, omdat zy den stryd van het terrein, waarop hy hoort, overbrengt naar het terrein van den geloofsstrijd, waarvan hy in de aller eerste plaats moet worden geweerd, tegen deze coalitie zon men niet met alle kracht en te allen tyde moeten opkomen Wie hervormings gezind is, wie de overtuiging bezit, dat het niet langer de wissels by de autoriteiten te wil len aanbieden. Met de grootste moeite gelukte het my hem nog eenmaal tot andere gedachten te brengen. Hii verklaarde nog te willen wachten, of er gisteren een beslissing zou worden genomen, waar wel kans op was. Ik had hem moeten beloven, nog dien zelfden avond zekerheid omtrent het resultaat te zullen melden als ik dat niet deed, kon ik overtuigd zyn, d-t hy den volgenden dag de wissels zou aanbieden, waardoor ik meteen ge ruïneerd zou zyn. Tusschen vrees en hoop bracht ik dan dag door. Het bericht van myn advocaat trof mij als een bliksemslag, ik was ten einde raad en wist niet meer, wat te doen. In elk geval moest ik nog eens naar Schimmel gaan en ham smeeken, my niet doodongelukkig te maken. Daarom ging ik gisteravond vroeger dan gewoonlijk by myn meisje vandaan, om nog bytyds by Schimmel te zyn. Hy wist al, dat de beslissing van het proces weer uitgesteld was, hy toonde zich volkomen van alles op de hoogte. Myn verzoek om toe gevend tegenover my te zyn, beant woordde hy met spot, eindelijk vergat ook ik my zelf, eu schold hem uit. j Het kwam tot eene woordenwisseling tusschen ons beiden en het tragische j slot daarvan is u bekend. Nu zweeg Hugo, met groote moeite I zyn snikken bedwingend. Waarom riep u geen arts vroeg Alberti. Ik heb u pas al gezegd, dat ik daaraan dacht. Maar verplaats a eens gaan kan, niet langer gaan mag, zoo als het thans gaat, zal niets onbe proefd kunnen en mogen laten, om een einde te maken aau de onnaiuur- lyke, voor ons land zoo verderfelijke coalitie. Die eisoh iB nummer één. Doch hy mag geen eiseh zyn, welke ons zon kunnen dienen, om aan eigen uitspraak over de groote vraagstukken van den dag te ontkomen. Dit vóor- zeker niet Meer dan ooit is juist, omdat die leuze nog niet gemist kan worden, daarnaast noodig, dat wy ons zoo duidelijk mogelijk over eigen wenschen uitspreken on daarvoor pro paganda voeren. Doch even gebiedend moet als eisch gesteld, dat onze stryd nooit op zulk een wijze zal worden gevoerd, dat hij het zeer ondemocratisch resultaat van een versterking der coalitie zou heb ben. Daartegen kan nimmer voldoende worden gewaarschuwd. Buitenland. De a. s Rijksdag-verkiezingen. Nog slechts enkele dagen scheiden ons van de zeer gewichtige verkie zingen, welke voer den Duitschen Ryksdag zullea plaats hebben. En van links is de inzet: weg met het blauw-zwarte bloo, het reactionair bondgenootschap van ciericalen en conservatieven. Een klein stukje historie mag aan dezen stembusstrijd, welke in geheel Europa met spanning wordt tegemoet gezien, voorafgaan. Kykskanselier Von Bfilow stond ar..D het hoofd eener regeering, die steunde op een Ryksdag-meerderheid van cen trum (de roomsch-katholieke staats party in Duitschland), conservatieven en vrij-conservatieven. Het ging alles goed trouwenseiericaal en con servatief zyn altoos goede maatjes in Duitschland, zooals elders eveneens, geweest totdat de stichting van een afzonderlijk departement van koloniën aan de orde kwam. De roomseh-katholieken, hoewel tot de regeerings partyen behoorend, waren tegen deze stichtingzy weigerden, mét de sociaal-democraten, de daartoe benoodigde gelden te voteeren. En bij de ontbinding van den Kyksdag, welke dairop volgde, zag men het ongewone schouwspel, dat roomsen- katholieken en sociaal-democraten arm in arm naar de stembus trokken. De uitslag van den stembus- 6tryd gaf echter een meerderheid aan natlonaal-liberalen, conservatie ven, en vrij-conservatieven en Von Bfilow meende met den geest des tyds mede te gaan, door op deze meerder heid te steunen. Aanvankelijk leek het goed te gaan, doch daar voor militaire doeleinden steeds meer geld geëischt werd, moest het nieuwe „bloc" de regeerings-meerderheid in den fi- nancieelen nood voorzien. Voorgesteld even in myn toestandhoe zou ik myn aanwezigheid bij den uitdrager hebben kannen verklaren 1 Bovendien had de vreesalijke schrik over mijne onvoorzichtigheid my ge heel zinnelooos gemaaktik wist zelf ternauwernood, wat ik deed. Alleen een onbeschrijflijk gevoel van ang-1 domineerde alle gemoedsaandoenin gen. Ik sidderde voor hot moment, waarop ik mij voor het gerecht zou moeten verantwoorden, of ook maar aan zou moeten geven, wat er ge beurd was. Daarom kwam ik op het waaczinn ge plan, den uitdrager uit to kleodeu en in bed te leggen, om den schyn te wokken, alsof hem een beroerte getroffen had. Toen kwam my ook in de gedachte, dat de wis- sols in zijn boedel gevonden ZGnden kunnen worden en mij ten verderve brengen. Ik begon met de bezittingen van den uitdrager door te zoeken. Uren lang heb ik gezocht, maar ik vond de aeoepten niet. Onverrichter zake moest ik eindelijk weggaan. De rechter schudde het hoofd. Uw verhaal klinkt zeer roman tisch, antwoordde hy toen. U zal echter moeite hebben, het gerecht laarvan te overtuigen, vooral om lat al zoo goed als bewezen is, dat gij nw nicht Do-a v. Gerstenberg met het zelfde ve-gifc vermoord hebt. Mynheer Alberti, u heeft het recht niet, my deze ongehoorde be schuldigingen Hugo v. Engler, begon de rechter met aandrang, zou u werke lijk niet bet verstandigst doen, de volle waarheid te spreken 1 Wil u nu nog langer hardnekkig ontkennen, terwijl een berouwvolle bekentenis uw hart zou verlichten en u rust geven Dus u gelooft mjj niet kreun de Hugo. Wat moet ik dan nog zeggen? Ik hen onschuldig, ik weet niets van dat alles, waarmee u my wil brandmerken. Rudolf ging plotseling naar den rechter toe, boog zich tot hem over, en fluisterde hem eenige woorden in het oor. De ambtenaar» keek verbaasd op, toen knikte hij haastig toestemmend en haalde zijn horloge nit den zak. Het is acht uur, zei hy pein zend, misschien kunnen wy de zaak nn toch beslechten. Hy stond op en drukte op het knopje van de bel. Wy zullen u nu bewyzen, dat ge gelogen hebt, zei hy tot den ge vangere. Er bestaat iemand, die u In den vooravond van den moord op uw oom in bet huis van den uit drager gezien heeft. Hugo verdroeg kalm den blik van Alberti. Behalve in den laatBten tyd ben ik toch meermalen bij den uitdrager geweest, zei hy toen, maar toe vallig weet ik precies, dat ik er dien avond niet geweest kan zyn. Ik was van vyf uur af in gezelschap en ging toen om half elf naar huis. Er kwam een dienaar binnen. De beden veroordeelde Karl Beck moet uit de voorloopige gevan genis hierheen gebracht worden. beval Alberti hem. Ik heb uw cliënt naai een aangenamer cel laten brengen, dan waar hij eerst was, ging hy tot Rudolf gewend voort. Ik vertrouw daarmee in uw geest gehandeld te hebben. Hartelyk dank. Beide heeren wisselden een hand druk, toen bleef het minuten achtereen stil in de kamer. Eindelyk waren er van buiten af voetstappen te hooren. Dadeiyk daarop werd de deur geopend, dn de gerechts dienaar kwam met Beek binnen. Een blyde trek gleed over het gelaat van den laatste, toen hij Rudolf zag. —Vergeef mij,dat ik vandaag nog niet by u kon komen, zei de jonge advocaat tot hem. Maar er is zooveel onver wachts gebenrd, u zal morgen alles van my hooren. Kom alstublieft wat dichter by, zei Alberti op beleefder toen, dan hij tot nn toe tegenover Beek gebezigd had. Kom wat meer in het licht, zoo beval hjj daarop Hugo. Een hevige blos steeg in zyn ge laat op, maar gehoorzaam deed hy wat de rechter zei. Kjjk dien man nn nog eens goed aanzei Alberti tot Beek. Her innert n zich dien man al meer in uw leven gezien te hebben Een angstige pauze ontstond; vol verwachting keken nn allen naar Beek. (Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1912 | | pagina 1