Uit de Pers. Telegrafisch Weerbericht APVERTENTIEN. STOOKT BRUINKQLENBRIKETTEN Blaas- en Nierziekte. Uitvoering Tiendwet 1907. 1911 over ons gewest zagen gebracht". De ingekomen Koninklijke besluiten tot goedkeuring van besluiten der Prov. Staten en eenige adressen wer den voor kennisgeving aangenomen. Naar aanleiding van een adres van de afd. Vlissingen van „Patrimonium", om aan ambtenaren der provincie een toeslag te geven op het loon, werd verwezen naar het. desbetreffend voor stel van Ged. Staten. Medegedeeld werd o. m. dat over den post,voorkomende onder hoofdstuk IX der uitgaven in de Provinciale begrootingen voor 1910 en 1911 ter bestrijding van behoeften, welke hare omschrijving niet vinden in de arti kelen der bcgrooting, niet beschikt is, dat onderhandsche aanbestedingen niet geschied zijn en dat het verslag der Oommissie voor de verbetering der middelen van gemeenschap tus- schen Zuid- en Noord-Beveland den 19 den September ontvangen en bij Ged. Staten in onderzoek is, die tege- legenertijd een voorstel zullen doen. Deze mededeelingen werden voor kennisgeving aangenomen. Op voorstel van Ged. Staten werd besloten tot aanhouding van het adres van den Gemeenteraad van Middel burg, om den aanleg te willen bevor deren van den verbindingsweg tus- schen Noord-Brabant en Zeeland een adreB van het bestuur der Vereeni- ging „Koningin Sophie der Nederlan den" te Sluis, om subsidie voor eene kantwerkschool en een adres van het hoofdbestuur der Provinciale Vereeni- ging „Het Groene Kruis" om een jaarljjksch subsidie van f 1000 voor de bestrijding der tuberculose in Zee land. Een verzoek om subsidie voor de verbetering van de haven van Brui- nisse zal, op voorstel van den heer Fokker, in de volgende vergadering worden behandeld. Besloten werd een geldleening aan te gaan van ten hoogste f 185.000 voor de inrichting van den stoombootdienst tussehen Schouwen, Zuid- en Noord- Beveland en Walcheren. De verschillende voorstellen gingen naar de afdeelingen. Bij trekking worden de afdeelingen als volgt saamgesteld lste afdeeling de heerenHeyse, Dumoleyn, Gijjam, De Veer, Van Dal- sum, Neeteson, Bolle, IJsebaert, Lou- werae, Erasmus, Kakebeeke en Hom- bach en als leden van Ged. Staten de heeren Dieleman en Siegers. 2de afdeeling de heerenFokker, Moerdjjk, Den Bouwmeester, Van Oe- veren, Houterman, Vogelaar, Mulder, Van Voorthuysen, Maerleveld, Hoeke Hoogenboom, Van der Vliet en Duve- kot en als leden van Ged. Staten de heeren Fruytier en Casembroot. 3e afdeeling de heerenVorsterman van Oyen, Van Dam, Dekker, Noor- djjke, Merckens, Hollestelle, Van de Putte, Wondergem, Gerlach van St. Joosland, Tichelman, Sprenger en Hammacher en als leden van Ged. Staten de heeren Van Rompu en Blum. De heer Bolle wilde de volgende vergadering een week later houden dan, zooals de voorzitter voorstelde, op 18 November a. s., doch na be strijding door den voorzitter en den heer De Veer werd het voorstel van den voorzitter aangenomen. Hierna sluiting. De Duitsche Rijkskanselier en Minister-president Heemskerk. Mr. dr. Van de Laar, redacteur van het christeljjk-sociaal orgaan De Beu kelaar, heeft een overeenkomst gevon den tussehen den Duitschen Rijkskan selier Von Bethmann Hollweg en Minister-president Heemskerk. De eerste miste warmte in zjjn rede voering over de duurte, de tweede eveneens. Er ontbrak de „deernis" met de ambtenaren, die, blijkens het onderstaande, in hooge mate het deel is van den Beukelaar-redacteur. Hij betoogt „En nu is het wel uiterst zonderling, dat een regeering geen gelden be schikbaar zou hebben om den ambte naren, die reeds in haar dienst zjjn, een voldoende bezoldiging uit te rei ken, maar wel bij in te voeren ver zekeringswetten voor tal van nieuwe ambtenaren het geld voor salaris weet te vinden. Zoo een overheid haar ambtenaren niet behoorlijk voor hun arbeid kan beloonen, heeft zjj wel nimmer uit te zien naar een uitbreiding van staatstaak, die een gansch leger van nieuwe ambtenaren eischt. Von Bethmann Hollweg heeft met allen nadruk verklaard pal te staan tegenover ieder streven, dat vermin dering van prijzen zou zien te erlangen door eenige wijziging der handels politiek, eenige wijziging van Duitsch- land's protectionisme. De heer Heems kerk gaat nog wat verder. Met alle kracht wordt door hem aangestuurd op een wijziging onzer handelspolitiek, die zonder twijfel dit wordt van regeeringswege zelf erkend eenige prijsstijging zal veroorzaken. Een prijsstijging, die ook juist de rijksambtenaren zal drukken. Want al wil men nu aanvoeren, wat beslist onjuist is, dat deze prijsstijging, door verhooging van invoerrecht, de nood zakelijkste levensbehoeften niet zal betreffen, dan kan toch moeilijk ont kend, dat deze rijksambtenaren meer dan die noodzakelijkste levensbehoef ten noodig hebben. Zij hebben immers een zekeren levensstandaard. Toch wil men met dat al de tarief- wet straks in behandeling brengen. De heer Von Bethmann Hollweg speelt hoog spel, de heer Heemskerk niet mindei. Voor den rijkskanselier komt de afrekening met het Duitsche volk reeds over enkele maanden, het mi nisterie Heemskerk heeft wellicht tot 1913 den tjjd. Maar dan zal ook aan ons volk verantwoording moeten af gelegd van een wetgeving ter prjjs- stijging bij drukkende duurte. De politieke belangstelling is in Nederland vaak niet zoo groot als wel moest, maar buiten alle politiek om wordt gevreesd voor tarief herziening, wyl men beducht is voor iedere prijs- verhooging, hoe gering dan ook. Waar het reeds njjpt, wordt ook de gering ste vermeerdering van druk gevoeld en met schrik tegemoet gezien. Tariefverhooging is in dezen tjjd in ieder geval een onding. Dat gaat ons volk gevoelen. Zoo blijve de ta- riefwet nog onbehandeld; ons land zal er thans en later wel bij varen. Des heeren Heemskerk's staatsbe leid staat in het teeken van het finan cieel conservatisme, zooals ook de politiek van het Duitsche regeerings- blok. De nederlaag van den Duitschen rijkskanselier, die zeer waarschijnlijk is, zal ons land ten voorteeken zjjn." SUiisnieuws. Lezing-Hoorweg. Een groote massa belangstellenden was gisteravond saamgekomen in de koffiezaal van de sociëteit V. O. V., waar dhr. Hoorweg, arts te Heinkens- zand, eene lezing met lichtbeelden hield overDe Tuberculose. Na met een enkel woord te zijn ingeleid door dhr. Coenen, ving spr. zijn lezing aan met de woordenAls we strijden willen tegen iets, dienen we ons eerst af te vragen of die strjjd de moeite waard is en of daarvan gunstige resultaten zjjn te wachten. De tuberculose nu, waartegen thans strijd wordt gevoerd, maakt jaarlijks over de geheele we reld ontzettend veel slachtoffers, veel meer dan de angstwekkend groote getallen van de in den Fransch-Duit schen ooi log gesneuvelden of van hen, die omkwamen bij de aardbeving van San Francisco, den grooten brand te New-York en de kort daarop ge volgde vloedgolven. Denken we daar bij bovendien nog eens even aan de ellende, waarmee deze ziekte veelal gepaard gaat, dan zal zeker ieder beseffen, hoe noodig het is mee te helpen in dezen strijd, al ware het dan nog maar alleen door de door deskundigen voorgeschreven gedrags lijn te volgen. Achtereenvolgens behandelde spr. daarna de vragenWat is tuberculose Hoe ontstaat ze Hoe bestrijden we haar het best? Tuberculose, aldus spr., beteekent eigenlijk knobbelziekte. De lijders krijgen nl. op verschillende deelen van hun lichaam kleine knobbeltjes. Deze knobbelziekte nu dateert reeds bijna van den oorsprong der menschheid. In de 4e en 5e eeuw voor Christus eischte zij al slachtoffers, maar pas in de 18e eeuw begon men er de noodige aandacht aan te schenken. Toen ook werd voor het eerst over de besmettelijkheid van de tubercu lose gedacht, allerlei proeven werden genomen en eindelijk in 1882 deed professor Koch zijn beroemde, sensa- tiewekkende ontdekking, dat de tuber kelbacil de verwekker is dezer ziekte. Wanneer die bacillen, microscopisch kleine wezentjes, die overal in de lucht rond zweven, in het menBChe- lijk lichaam dringen, onverschillig waar ook, veroorzaken zij daar eene afwijking. Bij het bestrijden van de gevolgen dier afwijkingen was de Kochsiaansehe ontdekking wel van groot belang, maar deze wetenschap alleen waB toch geenszins voldoende om tot gunstige resultaten te geraken. Men dient b.v. wel degelijk rekening te houden met het gestel van den patiënt, daar een zwak gestel veel minder weerstand kan bieden aan de ziekte dan een sterk geconstitueerd lichaam. De deugdelijkheid van een gestel is weer afhankelijk van aller lei omstandigheden of men geboren is uit een sterk geslacht, of men vol doende voeding, licht en lucht krijgt, of men gehuisvest is in een goede woning, enz. Al deze vragen gelden bij het bepalen van de kwestie of een patiënt de ziekte zal kunnen weer staan in meerdere of mindere mate. Onder de verschillende gevallen van tuberculose noemde spr. in de eerste plaats de longtuberculose, den meest voorkomende vorm. Door het binnendringen der tuberkelbacil in de longen ontstaat ontsteking en tenge volge daarvan verwoesting van het weefsel. Verder doen zich ook geval len voor van maagtuberculose, ver oorzaakt door het opnemen van bacil len, die zich in het genuttigd voed sel bevonden, heup- en kniegewrieht- tuberculose, waarbij de tuberkelbacil len zich een weg hebben gebaand door de huid. Deze laatste twee vor men laten gewoonlijk zelfs na de ge nezing nog teekenen achtermeestal toch is stijfheid van de aangetaste deelen het gevolg. Van alle gevallen bijna van tuber culose mag men thans genezing ver wachten, meende spr. Immers, onder honderd menschen zjjn zeker vijf en negentig besmet of besmet geweest met tuberkelbacillen, sommigen heel jong, anderen op rijperen leeftijd. En toch sterven er betrekkelijk maar weinig van die patiënten. Een groot percentage ondervindt dus verder geen nadeelige gevolgen van z'n be smetting en dat geeft moed voor de toekomst, spoort aan om te trachten ook dat kleinere gedeelte krachtig te maken tot weerstand van de tuber- culose-aandoening. Waar men nu ge woonlijk de woorden tering en tuber culose door elkander gebruikt, ze ge heel van dezelfde beteekenis beschouwt, achtte spr. het goed zijn auditorium mee te deelen, dat deze twee begrip pen geenszins hetzelfde aanduiden. Tuberculose is de betrekkelijk goed aardige vorm van wat tering in kwaadaardigen vorm uitbeeldt. Tering is een ver gevorderd stadium van tuberculose, waarbij de long reeds voor een groot deel is verwoest en de lijder zwaar ziek ter neer ligt. Vele gevallen van tuberculose gaan heele- maal niet in tering over. Een nog andere vorm van tubercu lose is het bekende verschijnsel van lupus of wolf, zooals dat veelal in het aangezicht van verschillende personen optreedt. Dank zjj de behandeling met de Finsen-lamp mag men ook daarvan genezing verwachten, al duurt het ook vaak jarenlang, voor men de gunstige resultaten bespeurt. Erfelijkheid bestaat er by tering niet. Wel zullen kinderen van teringachtige ouders vatbaarder zijn voor de ziekte dan kinderen van gezonde ouders, aangezien hun gestel een minder voordeelige conditie tegenover de tuberculose meebrengt. Teneinde zooveel mogelijk nadeeligen stoffen den toegang tot onze inwendige organen te versperren, ried spr. aan steeds door den neus te ademhalen. De fijne haartjes in den neus werken n.l. als een filter, die bij ademen door den mond niet functionneert. Des ondanks komen toch nog stoffen naar binnen, die daar niet behooren, vooral bij mijnwerkers, steenhouwers, enz. o. w. de tuberculose dan ook veel voorkomt. In geheel ons land sterven jaarlijks ongeveer 9000 h 10.000 menschen aan tuberculose, de tuberculosepatiënten vormen ongeveer een zevende deel van alle zieken. In Zeeland kwamen in 1904 348 tubereulosegevallen met doodeljj- ken afloop voor, in 1905 296, in 1908 288 en in 1909 291. In 1909 stierven op Zuid-Beveland 38 personen aan long-tuberculose. Dat de minder gegoeden veel vat baarder zjjn voor deze ziekte, ziet men het best uit statistieken in groote ste den. In Parjjs b.v. staan de sterfge vallen onder de armeren tot die onder de rijkeren in een verhouding van 10 tot 1, in New York zelfs van 14 tot 1. De voornaamste oorzaak daarvan zijn wel de sociale toestandenslechte woningen, gebrek aan licht en lucht, het noodige voedsel, enz. Geheele huizenblokken in dergelijke groote plaatsen zijn vaak aan te wijzen als broeinesten van de tuberculose, zooals spr. duidelijk met cijfers aantoonde. De tuberculose is daar geheel een woningziekte. Het streven nu, dat algemeen merkbaar is, om verbetering te brengen in de sociale toestanden, zal dan ook een machtig midde' blij ken bij de bestrijding der tuberculose. Toen de Vereen, tot bestrjjdingSder Tuberculose de mensehen met deze ziekte nader vertrouwd wilde maken, ondervond zij daarbij tegenwerking van vele medici, die vreesden daar door angst te zullen wekken. Juist het omgekeerde is het do»l 1 Wan neer men immers weet, dat er bij doelmatige behandeling nog een groote kans op genezing is, dat de patiënt zelf zorg kan dragen de bacillen niet op zijn omgeving over te bren gen en zulks met weinig moeite, dan zal ieder gaarne medewerken tot bestrijding der ziekte en zich daar tegenover geheel anders gedragen dan vroeger het geval was, toen men meende, dat een tuberculoselijder on herroepelijk verloren was. Onder de verdere middelen om de tuberculose geen vruchtbaren bodem te bereiden, wees spr. op hygiënisch leven, geen misbruik maken van alco hol, alles in het werk stellen tot ver hooging van het weerstandsvermogen. Met een reeks lichtbeelden, die het gesprokene duidelijk toelichtten, ein digde spr. zijn interessante en leerzame rede. De heer Coenen bracht namens alle aanwezigen den heer Hoorweg een woord van hartelijken dank voor zijne belangelooze toewijding. Het Tuberculose-Museum mag zich tot heden in een druk bezoek ver heugen. Meer dan 1000 belangstellen den kwamen reeds een kjjkje nemen. In ons vorig verslag verzuimden we tot onze spijt de aandacht te vestigen op een der grootste attracties misschien van de geheele tentoonstelling. Eenige aardige dames toch maken zich daar zeer verdienstelijk met het verkoopen van prentbriefkaarten, plaatwerken, enz. en het geven van explicaties, waarvoor haar hier zeker wel een woord van warme hulde toekomt. Vermelden we tenslotte nog, dat de 1500e bezoeker van het museum een huldigingvan bedoelde damesschaar in ontvangst zal hebben te nemen, dan twijfelen we er geen oogenblik aan, of het bezoek zal vandaag en morgen ongekend druk worden. Bevorderd. Te Leiden is gisteren bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap, op Stellingen, de heer J. A. A. Fransen van de Putte, alhier. Te water. Gistermorgen geraakten een twee tal koeien bij het uitwijken voor een kar aan de Kade alhier te water. Al zwemmende ging het de geheele Kade door tot aan de 'Boomkade, waar een der drenkelingen op den wal werd gehaald, Ook nummer twee wist men op het droge te brengen, maar deze scheen nog niet genoeg te hebben van het natte element, al thans zjj stortte zich hals over kop weer te water, in haar val een jon gen meenemende. Deze werd geluk kig heel gauw uit z'n hachelijke positie verlost, wat minder gemakkelijk ging met het nu weer rondploeterende koe beest. Eindelijk Igelukte het, haar een touw om de horens te werpen, waarna zij bij de steenen trap j es opnieuw op den beganen grond werd gesleept. Stevig gebonden werd het meer dood dan levend dier vervolgens op een kar naar de plaats van bestemming, den Wilhelminapolder, vervoerd- Ds. Chr. L, Laan. Ds. Chr. L. Laan, die van 1884 tot 1888 predikant was bjj de Ned. Herv. Gem. alhier, van hier naar Rotterdam vertrok en in 1896 om gezondheidsre denen de Maasstad moest verlaten, heeft thans de directie der stadsevangeli satie te Brussel, door hem sinds 1899 gevoerd, neergelegd. Hoewel hersteld van een ernstige ziekte, meent hjj voor jeugdiger krachten plaats te moeten maken. Ds. Laan is ruim 64 V« jaar oud. Singer-Maatschappij. De naaimachines der Singer-Maat- schappij hebben ook op de Wereldten toonstelling te Turijn weder de hoogste onderscheiding (twee Grand-Prix) ver worven. Hoog bezoek. Hedenmiddag te 1.50 uur arriveerde per extratrein aan het station alhier 2. Exc. de (Min. v. Waterstaat, ver gezeld van nog een achttal heeren, ter inspectie van waterkeeringen op het oostelijk deel van ons eiland. Het gezelschap steeg niet nit en aanvaard de met den sneltrein van 1.56 uur de terugreis. naar waarnemingen in den morgen van 8 Nov. medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 768.4 te Münehen. Laagste barometerstand 734.3 te Stornoway en Lerwick. Verwachting tot den avond van 9 dezer Meest krachtige tot stormachtige Zuidelijke tot Zuidwestelijke wind, betrokken tot zwaarbewolkt, regen buien met kans op onweersverschjjn- selen, zelfde temperatuur. Geboren: PETRUS ALOYSIUS, zoon van P. A. VERVAAT. S. C. J. VERVAAT— van Hove. Middelburg, 7 Nov. 1911. Heden overleed zacht en kalm na een langdurig, doch geduldig lijden, in den ouderdom van 67 jaar en 4 maanden onze geliefde Moeder, Be huwd en Grootmoeder PIETERNELLA MIERAS, Wed. Pi'Gla's. Haar diepbedroefde Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. Kapelle, 7 November 1911. Eenige en algemeene kennisgeving. Heden overleed te Nijmegen onze hartelijk geliefde zoon, broe der en zwager, Jhr W. M. DE MAREES VAN SWINDEREN, gewezen Rijksbetaalmeester te Ter Neuzen, in den leeftijd van 37 jaren. H. J. DE WITT HAMER— Overman. Mr. M. JACQ. DE WITT HAMER. Middelburg. P. J. CALLENFELS— De Witt Hamer. P. C. CALLENFELS. Nieuw-Helvoet. 4 Nov. 1911. Verzoeke van rouwbezoek ver schoond te blijven. I Volstrekt eenige en algemeene ken nisgeving. Voor de talrijke bewijzen van hartelijke belangstelling en innige deelneming ia het smartelijk verlies, dat ons trof door het overlijden van onzen geliefden Zoon en Broeder, betuigen wij door dezen onzen dank. A. WILLEBOER. S. WILLEBOER—FOKKE en Familie. Goes, 8 Nov. 1911. Wie zuinig wil zjjn kachel stoken En zindelijk zijn potje koken. En daarvoor neemt BRÜINKOOL- [BRIKETTEN Kan heel wat op de Spaarbank [zetten. fgjgn TBinnnrrw— Blaasontsteking, pijnlijke, moeilijke, troebele en gedurige Urineloozing, Nieraandoening en geheime Ziekten worden spoedig en volkomen genezen door de Santal-Pillen van Dr. ROBERT. Prjjs per koker met 120 Pil len f 1,20. Overal verkrijgbaar in de Drogistwinkels. Na ontvangst van f 1,30 wordt de koker franco toege zonden door de firma A. M. BOOM, te Arnhem, en te G o e s bij Gebrs, MULDER. Oe Tiendcommissie in hot 7e Tienddistrict ter standplaats Mid delburg, maakt bekend, ingevolge art. 53 der tiendwet 1907, (Staatsblad No. 222), dat zij op den hieronder vermelden datum aan alle aangevers, die bjj het verleenen van schadeloos stelling belang hebben, bij geadvi- seerden brief mededeeling heeft ge daan van de beslissingen der be trokken schattingscommissie, be treffende de hij de tiendeommissie aangegeven en door deze vastgestelde tiendrechten, hieronder aangeduid met het nummer, waaronder zij in het door de tiendcommissie gehouden register van ingekomen aangiften vermeld staan, op 8 November aan de aan gevers van vervallen tiendrechten In het 3e schattingsdistrict No. 357. Perceelen in den Riemers- hoek, gemeente Wolphaartsdijk. No. 409. Perceelen in de tiend- hoeken Het Oosterland, bezuiden de Raafje en het Noordpoldertje, ge meente Heinkenszand. No. 413. Perceel in den tiendhoek „de Tonge", gemeente Wolphaartsdijk. In het 4e sehattingsdistrict No. 359. (Perceelen sectie C nrs. 130, 131 en 133ged., gemeente Borsselen. No. 416. Perceelen in de zooge naamde Drie hoeken, bestaande uit de tiendhoeken Vreeland Veeie in 't Westeinde van de Kamer, gemeenten Baarland en Oudelande. No. 422. Perceelen in Maarten Oliviershoek en 't Oosteinde van den Hugopolder, gemeente Baarland. No. 425. Perceelen in de Weel of Hubrechts Bekshoek, gemeente Borsselen. No. 427. Perceelen in den tiend- hoek Moolhoek, onder de gemeente Borsselen. No. 428. Perceelen in de Gemeene Tienden van Driewegen, bestaande uit de tiendhoeken Het Zuider Hoogland, De Kadam, Oosthoek, Klaaspierhuizen- hoek, Paulushoek, Langemaire, Wolfs- hoek, Scherphoek en Hein Lievenshoek, gemeenten Driewegen en EUewoutsdijk. No. 429. Perceelen in Sint Jan Lienshoek, gemeente Driewegen. No. 430. Perceelen in den Meehoek, gemeente Driewegen. No. 432. Perceelen in de Haam- steetienden, beBtaande nit Dwarshoek, Pieter Aartsenhoek en Moolhoek, ge meente Ellewoutsdjjk. No. 433. Perceelen in Jan van Tevixhoek, gemeente EUewoutsdijk. No. 434. Perceelen in Kraaijenpoel, Havenhoek, Werfhoek en Ooster Gou deland, te zamen het tiendrecht van de Ambachtsheerentienden van Elle woutsdjjk, gemeents Ellewoutsdjjk. No. 436. Perceelen in den tiend- hoek 't Zwint, gemeente EUewoutsdijk. No. 439. Perceelen in Bordenwa- genhoek, Schoorhoek, West Jacob Aartsenhoek, en Oost Jacob Aartsen hoek, gemeente 's-Gravenpolder. In het 5e schattingsdistrict. No. 108. Perceelen in Noordwest hoek Maagspolder, gemeente Krab- bendjjke. No. 136. Perceelen in Stoofhoek, Hoek van Gawege en Kinderen van Groenewegen, gemeente Waarde.

Goessche Courant | 1911 | | pagina 2