N\ 131 1911. Zaterdag 4 November 98"" Donkere Schaduwen. Bij dit no. behoort een Bijvoegsel. Militiewet-Lolijn. 48 FEUILLETON. Oe uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- ei Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prjjs per kwartaal, in Goes 8,75, buiten Goes, franco f 1,21. Afzonderlijke noamers 5 cent. Inzending wan ad vercentlën «p Maandag en Woensdag vóór 2 uren, op VRIJDAG vóór 12 uran. COIRAN De prijs der gewone advertentiën is van l-5;regels50 ct., elke! regel'meer lOct Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordl de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijk- en doodsberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110' regels h 1,berekend. Bewijsnummers 5 cent. 83. Dtecur A. F. A. - mtg», v,»ooBctap Au ar aanleiding van de Indien het waar is, dat bij den voor zitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal het voornemen bestaat, het kiesrecht-debat Dinsdag 7 Novem ber a.s. aan de orde te stellen, dan zou er bjj hem alzoo de verwachting bestaan, dat de behandeling der Mi- litiewet vóór dien datum zou kunnen zijn afgeloopen. Gezien de breedheid van de debatten, den regen van amendementen en sub-amendementen, gelooven wij niet, dat er voor dit optimisme plaats is. En wel merk waardig mag het genoemd worden, dat ter zelfder tijd in de Kamer het gerucht loopt, dat de behandeling der Militiewet zal worden voortgezet i> Januari van het komend jaar, na afloop der begrootingen. Laten wij rustig afwachten, wie gelijk zal krijgen. Maar dit staat wel vastin conserva tieve kringen wordt men reeds onte vreden, dat de behandeling alles be halve vlot van stapel loopt. Men zou er daar liefst in een vloek en een zacht de Militiewet doorgeja-.t zien. Want, evenais elders, huldigt het militairisme ten onzent de leuzealles voor mg, en wat er overbljjit voor de anderen. By de behandeling van do Militiewet is van zelf de kwestie van het volks leger wederom te berde gebracht. Rechts, het is bekend, wil men daar niemendal van weten j en als men, zooals dr. Kuyper, zijn liefde aan hel volksleger verpandt, dan is dit een liefde van zeer korten duur. Men heeft dan ook thans wederom den laag by - den-grondschen dooddoener kunnen hooren, dat men een volksleger zoo maar niet uit den grond stampen kan. Volkomen waar. Doch de heeren vergeten, dat op het vrijzinnig con centratie-program van 1905 deze clau sule voorkwam er zal worden gestuurd in de richting van een volks leger. Hetgeen dus zeggen wil, dat men langs den geleidelijken weg, zonder groote schokken, bereiken wil het weerstelsel, hetwelk men voor ons land het beste acht. Is er in die richting nu niets gedaan Wie geen vreemdeling is in het politieke Jeruzalem zal het voor de hand liggend antwoord op die vraag weten te geven. Wjj behoeven niet eens ver terug te gaan en kunnen bij een korte beschouwing van enkele punten der Militiewet 1901 de wet van Minister Eland volstaan. Het leger in ons land is te lang een instituut geweest buiten het volk om. Het was in zekeren zin een klasse instituut, dat de sympathie van wei nigen had. De heer Thomson herin nerde in de Kamer nog eens aan de bekende advertentie, waarin een anti revolutionair vader God den lieere dankte, dat de laatste van zijn vijf zonen even gelukkig was als de vier anderen, door vrij te loten. En even bekend is het, dat velen de laatste contanten bijeen schraapten, om zoon- Naar het Duitseh. Gij moet echter altjjd bedenken, dat het een liefhebbende dochter is, die ten gunste van haar vader heeft gesproken. Op mijn aandringen is zij niet onder eede gehoord. Ik had mijn goede redenen daarvoor, edelachtbare jury, want ik zeg het onverholen de gedachte, dat ik daarmee misschien de jonge dame onrecht aan doe, kan m(j er niet van terughouden ik vertrouw deze geheele geschiedenis van het aaugeteekende pakje niet recht. Wie zal het ten slotte de dochter kwalijk nemen, als zy een ongeoor loofd middel gebruikt, alleen om haar vader voor een eerloozen dood onder beulshanden te bewaren Ik hecht heelemaal heel weinig waarde aan deze omstandigheid, anders ion ik de huisjuffrouw van deze damo als getuige hebben laten uitnoodigen, om haar uit te hooren, of de jonge dame op den dag van het bezorgen W dit pakje misschien niet eenige lief, die er ingeloot was, vrjj te koopen van den dienst. Beter bewijs is niet denkbaar, om aan te toonen, dat het leger de sympathie des volks miste. Herinneren wjj er voorts even aan, dat de roomsch-katholieke staatspartij bet nog in 1901 uitsprak, dat zij het verblijf in de kazerne zóó zeden-be dervend vond, dat zjj zich op dien grond tegen den persoonlijken dienst plicht moest verzetten. En nu is het de verdienste van Minister Eland geweest, dat hij de klove tusschen leger en volk heeft overbrugd, en wel door de afschaffing van het remplay inten -stelsel. Van toon af begonnen alle klassen der maat schappij belang te stellen voor die kazerne, welke hun zoon ettelijke maanden tot verblijfplaats strekken zou. Minister Eland heeft meer gegaan. Het instituut der viermaanders gaf den gewenschten prikkel, om van het voorbereidend militair onderwijs zoo veel mogelijk te proflteeren Aan den aDderen kant bood het reservekader den op ander terrein bekwamen jon gen man, die over leidende talenten had te beschikken, gelegenheid, in liet leger de plaats in te nemen, welke hem toekwam. Dezen gewichtigen arbeid van Mi nister Eland kan niet genoeg op prijs worden gesteld. Doen 1901 bracht het Kabinet- Kuyper aan het bewind, met generaal Bergansius als Minister van Oorlog. De leger-autoriteiten haalden verlicht ademzij beseften drommels goed, dat onder een conservatief-clerieaal bewind aan de Militiewet van den heer Eland, de wet 1901, geen fair trial zou worden gegeven. Zjj hebben het bij het rechte eind gehad. De tegenwerking begon, werd hoe langer zoo krachtiger, op het brutale af. Waarom ook niet De leger-autori teiten wisten maar al te wel, dat een reactionair man als generaal Bergan sius hun geen spaak in het wiel steken zou. Men heeft met de Militiewet van Minister Eland op hoogst afkeurons waardige wijze de hand gelicht. En dit strekt het Kabinet-Kuyper zeer zeker niet tot eer. Om dit te bewijzen, kunnen we ons beroepen op een onverdacht getuige, op den anti-revolutionairen afgevaar digde Duymaer van Twist. In dn ver gadering der Tweede Kamer van Woensdag 18 October j.l. zeidedeze ,Het is bekend, dat het voorbereidend militair onderricht nooit de sympathie, van het leger heeft gehad, men hoeft alle moeite gedaan om dat instituut te knakken, het was iets nieuws en daarom.... verkeerd. Ik vestig hierop bijzonder de aandacht van den Minister om hem aan te toonen hoe goede denkbeelden, doch die in vooruit strevende richting gaan, in het leger steeds groote tegenkanting onder vinden" (Handelingen der Staten- Generaal, pag. 113, le;,kolom). En elders liet dezelfde afgevaar digde zich aldus uit: „De Kamer zal zich herinneren, hoe dezerzijds van 1901 af er jaar op jaar op gewezen is, dat de instelling van het reserve kader, die tot zegen van het leger uren van huis is geweest. Overigens is het ook lang niet onmogelijk, dat zy bjj het verzenden van het pakje ge bruik heeft gemaakt van de bemidde ling van een ander, die zwijgend van natuur is. Stel echter, dat werkelijk een mede plichtige van den beklaagde aan diens niets kwaads vermoedende dochter het pakje verzonden heeft, dan bewjjst dat zelfs nog niets meer en niets minder, dan de meening, die ook door mjj gedeeld wordt, dat Beek een mede plichtige heeft. De toestand wordt er zelfs nog in zooverre door verzwaard, dat 't nu duidelijker laat zien, vaD welk een lang voorbereide en omzichtig uitge voerde misdaad hier sprake is. In elk geval is er geen reden wegens het begeleidend briefje of den inhoud van het pakje eenigszins aan de schuld van den beklaagde te twijfelen. Ik geef toe, edelachtbare jury, dat er veel in dit proces in 't duister ge huld is gebleven, dat wij over de eigen lijke toedracht van den moord nog in 't onzekere z(jn. Maar de eenige oorzaak daarvan ia het verstokt ont kennen van schuld van den beklaagde, die met een stalen voorhoofd ook heden voor u staat en nietB van den geheelen moord weten wil, maar be- had kannen strekken, door tal van officieren op allerlei wjjze werd tegen gewerkt in plaats van aangemoedigd. De militaire autoriteiten hebben alles gedaan om de bloeiende instelling te vermoorden. Wjj weten hoe de reser visten, als zjj bij den troep onder de wapenen kwamen, op a.lerlei maniereE werden tegengewerkt en in welke moeilijke omstandigheden zij vaak werden gebracht, zoodat het vertrou wen in dat reservekader verloren ging". (Handelingen der Staten-Gene raal, pag. 112, 2e kolom). Men ziet dus, dat de leger-autori teiten alles hebben gedaan, om het door Minister Eland tot stand gebrachte waardeloos te maken. En dezo plicht verzakers durven thans den voorstan ders van een volksleger nog hc-t ver wijt voor de voeten werpen, dat men dit instituut niet uit don grond stampen kan I Zooals de zaken thans staan, ziet het er voor de voorstanders van een volksleger niet zeer bemoedigend uit. Minister Colijn toch heeft verklaard, dat van de regeering op dit tijdstip geen enkele concessie in de richting van het zoogenaamde volksleger is tv wachten. Het zou ook jammer zjjD, als leger en volk dichter bij elkander kwamen Het landsbelang is opgeofferd aan het politiek belang. Daarom zal van de wet-Colijn gee nerlei kracht uitgaan en blijven wij zitten irt het militair moeras, waaruit dit Kabinet het benauwde vaderland zou redden. ïi u i t e n I a ii d DE OORLOG. De vraag, wie nu eigenlijk heer en meester is in de stad Tripolis, is on danks de ellenlange telegrammen met met zekerheid te beantwoorden. Uit Coustantinopel meldde men aan de verscnillende Duitsche bladen, dat buiten twijfel de Turken Tripolis hebben heroverd en te gelijk dat de Italianen in den hieraan voorafge- gauen strijd een nederlaag hebbed ge leden, die aan de geweldigste cata strofen, welke het Engelsche leger in den Boerenoorlog troffen, herinnerde, ja deze nog overtrof. Niet minder dan 5000 Italianen zouden zjjn gedood, en 900 gevangen genomen, terwjjl door de Turken 95 kanonnen, 37 mi trailleuses en 1700 kisten ammunitie zouden zijn buitgemaakt. De Con- stantinopolitaansehe correspondent van de Lok. Anzeiger sprak zelfs van 7000 dooden en 5000 gevangenen aan Italiaansche zijde. Een andere vraag is, of deze over- winningsberichteu, althans in dezen vorm, juist zijn. Om maar eens een klein voorbeeld te geven van de betrouwbaarheid der officieele berichten, laten we hier een Turkseh en een Italiaansch bericht volgen omtrent eenzelfde geb urtenis De Turksche gezan: te Berlijn deelde Woensdagmorgen officieel mede: „In den nacht van 24 en 25 October vielen de Turksche troepen, door vrij willigers ondersteund,de Italianen aan. De vijandelijke linie werd op verschil lende punten doorbroken. Bjj dit ge- weert onschuldig te zjjn. Het kan zjjn, mijne heeren, dat hy alleen maar de verleide is, dat hjj gevallen is, ten offer aan een duivelachtigen invloed Maar óp ons rust de taak niet, dat alles te onderzoeken. Voor u, mijne, heeren, is alleen de vraag van beiang is Karl Beck alleen schuldig aan moord of heeft hij daarbjj een of meer mede- plichti on gehad? Ik geloot volkomen zeker, dat u maar korten tjjd noodig zal hebben, om eenstemmig de eerste van de u ter beantwoording voorge legde vragen, die op moord doelt, bevestigend te beantwoorden. Maar zelden is een bewijs zoo in alle deelen overtuigend en onbetwist baar als hetgeen hier is geleverd. Laat u, edelachtbare jury, door alle uitweidingen, die zeker van den kant der verdediging aangewend zullen worden, niet tot ontijdige zachtheid en toegevendheid verleiden. Bedenk, dat u met een heiligen eed gezworen heeft naar uw beste weten en willeu recht te spreken 1 Op u ligt de plicht het nog onge wroken bloed te wreken en de wereld te beschermen tegen een menater, dat al te lang reeds ongestraft in ons midden is gebleven. Als ge uw plicht wilt doen, mjjne heeren, dan moet uw besluit een een- vecht, dat tot den volgenden middag 4 uur duurde, werd de vijand terug gedrongen tot de voorstad Mahalla. In den nacht van 27 cp 28 October werden de aanvallen hervat. De Ita lianen werden op de vlucht gedreven en gaven de forten Seido, Misri en Henni op, waar zij een grooten voor raad munitie en muilezels achterlieten. De verliezen der Italianen z(jn zeer belangrijk, die der Turken bedragen 40 dooden en 100 gewonden. Volgens de laatste berichten zjjn de Italianen genoodzaakt zich te bepalen tot do verdediging van de stad zelve. De herovering van de stad is binnenkort te verwachten." Nauwelijks had de Turksche gezant deze mededeeling gedaan, of de Ita liaansche gezant te Berlijn kwam met een antwoord, dat als volgt luidde: „In verband met de fantastische ver halen, die over den toestand van het Italiaansche expeditiecorps in Tripolis gepubliceerd zjjn, acht de ltal'aansche ambassade het gewenscht de volgende mededeeling te doen „De Italianen hebben gezegevierd in alle veld- en zeeslagen. Zy hebben Tripolis, Bengbasi, Derna, Homs en Tobroek bezet, den vijand verslagen en hem gedwongen zich terug te trekken. Sedert dien zijn nog verschil lende aanvallen van den vijand terug geslagen en werden hem zware ver liezen toegebracht. De Italiaansche troepen hebben een groot aantal ka nonnen en twee vaandels buit ge maakt. Na den slag van den 26sten heeft geen gevecht meer plaats ge had." Bjj een dergelijk dol rondspringen met de waarheid is er natuurlijk wei nig peil ;e trekken op de oorlogsbe richten. Het officieele militaire blad in Italië bevat de oproeping van de reserveklasse 1888, de Alpenjagers en de reserve-officieren van 1888 van alle wapens. De ministerraad moet be sloten hebben de vijandelijkheden uit te strekken tot de Aegeïscha Zee. Het Qiornale d'Italia schrijft dienaan gaandeHet is volstrekt noodzake lijk, dat wij tot een verschrikkelijken aanval overgaan, die Turkije in het hart treft, opdat het eindelijk gedwon gen wordt toe te geven. Van Euro- peeschen kant zal ons geen hinder paal in den weg gelegd worden, in dien wij tegen Turkjje een oorlog tot het uiterste voeren. Wy zouden de Europeesche mogendheid wel eens willen zien, die aan een bondgenoot schap of een vriendschappelijke ver houding met Turkije de voorkeur gHf boven een bondgenootschap of een vriendschappelijke verhouding met Italië". Zullen de mogendheden dan nog niet toonen, dat zy eenig rechtvaar digheidsgevoel bezitten De opstand in China. De New-York Herald ontving via Honrkong het volgende telegram uit KantonDe zaken bevinden zich hier op het doode punt. Het vuur der op standelingen is gedoofd door de vrees, dat de Mantsjoes de geheele stad zul len verwoesten. Een krachtige ver- eeniging tot handhaving van den vrede, samengesteld uit invloedrijke zakenmenschen, is gevormd en oefent stemmig doodsvonnis zjjn 1 Onder ademlooze stilte had de offi cier vau justitie gesproken. Zyn woor den hadden diepen indruk gemaakt op alle aanwezigen. De gelaatstrekken van de leden der jury hadden zonder uitzondering een diepe, sombere en vastbesloten uit drukking. Rudolf meende er niet veel goeds voor zijn cliënt in te lezen, zjjn hart sloeg bang, en hij was daarom dank baar, toen de president de zitting voor een kwartier ophief. XVII. Niemand van de toehoorders ver liet de zaalallen bleven zitten en spraken op fluisterenden toon met elkaar. Rudolf was gelijk met zijn cliënt, die de zaal uitgebracht werd, heengegaan. Hy was een oogenblikje in twijfel, of hy de korte rustpoos gebruiken zou om te probeeren Hedwig te spreken te krijgen, toen echter gaf zyn plichts gevoel den doorslag. Zoo ooit, dan had Rudolf zeker nu wel noodig zijn zinnen goed bij elkaar te houden, want hij verheelde het zich geen oogenblik, dat hy het heel zwaar te verantwoorden zou hebben. De juryleden waren uit hun banken al haar invloed aan beide zijden uit om een ramp te verhoeden. De leden dezer vereeniging zyn voornemens de Mantsjoes te Kanton te laten blijven, onder voorwaarde, dat zy hun betrek kingen opgeven en hun wapenen uit leveren. De Mantsjoes, die geneigd zyn den vrede te bewaren, zjjn echter achterdochtig en weigeren hun wa penen af te geven Zy bezitten 2000 moderne geweren en hebben snelva rende Kruppkanonnen op de binnen muren van de stad opgesteld, en ver klaren liever de geheele stad Kanton met hen te doen sterven dan hulpe loos vermoord te worden. Zes hunner afgevaardigden hebben met evenveel leden der vereeniging een samenspre- king gehad, doch men is niet tot een besluit gekomen. Enkele geestdriftigen hebben Dinsdag de vlag der opstan delingen geheschen, doch op bevel van den onderkoning, die de daad voor voorbarig verklaarde, werd het doek neergehaald. Enkele personen zyn in hechtenis genomen. Uit Peking wordt dd. Dinsdag aan de New-York Herald geseind, dat de politieke omwenteling, waarvan het lot van den troon afhangt, belang rijk bevorderd is door de ontwikke ling, die zy genomen heeft door de gebeurtenissen in Sjantoeng en Pets- jili. De Sjantoeng-troepen hebben het Tsjechouarsenaal in hun macht, dat a'leen het Noorden van China van schietvoorraad voorziet, en zoowel deze troepen als die van Petsjili heb ben zich by het Legerverbond aan gesloten. De leiders in de Nationale vergadering hebben gedurende een langdurige bespreking met prins Tsjing met nadruk gewezen op de gebiedende noodzakelijkheid om het geheele program van het Verbond aan t.e nemen als grondslag voor een constitutie. Zij hebben den prins ver zekerd dat, indien deze eischen niet onmiddellijk werden ingewilligd, zy niet in staat zouden zyn het leger van een onttroning der dynastie te rug te houden. De keizerlijke familie is zeer ver toornd over den loop van zaken en de andere prinsen, die bittere verwij ten richten tot den Regent, achten hem verantwoordelijk voor een ver lies van den troon voor de Mantsjoes en zeggen, dat de eenige wijze, waar op hy zich verzoenen kan met zijn keizerlijke voorvaderen, het plegen van zelfmoord is. Binnenlan a. Evenredige verteg /nwoordigïng. Naar ons wordt medegedeeld, zal spoedig het initiatief worden genomen tot de oprichting van een grooten bond voor evenredige vertegenwoor diging in Nederland, waarvan het doel zal zyn, niet alleen voor de go- meenteraden, maar ook voor de Pro vinciale Staten en bovenal voor de Tweede Kamer tot een zuiver even redigevertegenwoordiging te geraken. In het voorloopig bestuur, dat de op richting van den bond voorbereidt, zyn alle politieke richtingen verte genwoordigd, en hebben o.a. eenige bekende Kamerleden zitting. (N. li. Of.) gekomenzy stonden groepsgewijze by elkaar en hielden yverig gedachten- wisseling. Zoo verliep er een kwartier. De president kwam, gevolgd door de leden der rechtbank, weer in de zaal terug Vlug zochten de juryleuen hun plaatsen weer op en de oorzitter gaf bevel den gevangene weer in de zaal te brengen. Dadelijk werd daaraan gehoor ge geven en doodelyke stilte heerschte opnieuw in de rechtzaal. Ik geef den geachten verdediger het woord, zei de president nu op afgemeten toon. Aller oogen vestigden zich vol ver wachting op den jongen advocaat, die hoog opgericht, met hleeke en ernstige gelaatstrekken achter zyn katheder stond. Nu liet Rudolf ook vluchtig zyn blik over de toehoorders glhdcu als een belofte van iets goeds b na kwa.u het hem voor, toen hy het tot nu toe vergeefs gezoehte beminde gezicht van Hedwig opmerkte, Hedwig, die de getuigenbank verlaten had en een verborgen, onopgemerkt plaatsje tns- schen de toehoorders had gevonden. Wordt verwlgd

Goessche Courant | 1911 | | pagina 1