AANBESTEDING. Openbare Verkooping. BEHANGSELPAPIEREN en RANDEN. ADVERTENTIEN. STOOKT BRUINKOLEN-BRIKETTEN I VRAAGT jnui uu 51 Rurup JtUrUp S haargroeimiddel OPjMMMAG f «OVfMKB 1911, Openbare Verkooping. Vrijdag 3 November 1911, LOOPVARKENS en 10 GRASKALVERS. Geldbelegging. Openbare Verkooping DIKSBA& 31 OCTOBER 1911, WOONHUIS EN ERF, 2e een WERKPLAATS en ERF, Een Pakhuis en Erf, ZATERDAG 4 NOVEMBER 4911, Kanadaboomen 17 Dito's 2 D i t o 's 6 Dito's 11 D i t o 's 11 Kanadaboomen. Kanadaboomen 41 D i t o 's Abeele Boomen Olmeboomen Oirneboomen 8 Essckenboomen, Kanadaboomen 3 D i t o 's Olmeboomen 8 gave Olmeboomen Kanadaboomen J. VAN VIJVEN Gz., en landweeroefeningen. Dan wordt er f131000 bespaard, waarvoor 300 cor- veeërs kunnen worden aangesteld. Dhr. Eland is voor contingentsver- hooging en oordeelt het bezwaar van minderwaardigheid der militaire wer kers denkbeeldig, waarop dhr. Troel stra de debatten nog eens naging om tot de conclusie te komen, dat bijna alle spr. het nieuwe instituut hebben veroordeeld. Spr. keurde het verder sterk af, dat de minister om zoo'n kwestie de rechterzijde het mes op de keel heeft gezet. Minister Colijn beantwoordde in den breede zijn aanvallers en handhaafde daarbij zjjn standpunt omtrent mili taire werkers en contingentsgrootte. Verschillende sprekers van rechts en links dienden daarop weer van repliek. Na dupliek van den Minister v. Oorlog, waarbij deze het amendement. Van Veen, strekkende tot niet ver vanging van de vrijgestelde Indische studenten, over nam, werd het debat over art. 4 gesloten en de amende menten-Ter Laan c.s. in stemming gebracht en alle verworpen le. om het contigent te verminde ren van 23.000 tot 17,500, met 60 tegen 25 stemmen. Tegen stemden de rechterzijde (be halve de heer Janssen) en van links de heeren De Jongh, Dolk, Tydeman, De Beaufort, Eland, Van Karnebeek, De Kanter en Van Doorn. 2e. Om te voorkomen, dat het con tingent boven 23,000 man man stijgt. Verworpen met 79 tegen 6 st. Vóór alleen de socialisten. 3e. Om de kaderreservisten in het contingent te begrijpen en dus voor hen geen anderen in te lijven. Ver worpen met 79 tegen 6 st. Vóór alleen de socialisten. 4e. Om de militaire werkers niet in te voeren. Verworpen met 56 tegen 29 st. Tegende rechterzijde en van links dhrn. Eland, Tydeman en Van Karnebeek. Tenslotte heeft de Kamer het ge- heele artikel, bevattend de uitbreiding van het contingent tot 23.000 man en de instelling van 1500 militaire wer kers, met 57 tegen 26 stemmen aan genomen. Alle tegenstemmers behoor den tot de linkerzijde. Hiermede zijn dus twee punten van gewicht ten gunste van den Minister uitgevallen. Boeken en Tijdschriften: Pak me mee. Het pas verschenen nummer bevat een tweetal foto's vande overstroo ming bij Durgerdam, de voornaamste forten van Tripolis, de overstroomin gen in Amerika, waarbij duizenden menschen het leven verloren, de revolutie in China, inval van de monarchisten in Portugal, portret van den Italiaanschen gouverneur van Tripolis, de Fransche Opera, met een tweetal portretten, bezoek van de Koningin aan de Residentie, een ge pantserde vliegmachine, kinderen, spelende op het platdak van een school, het stoomschip „Medusa" te Rotterdam, de Marokkaansche kwes tie met 2 foto's, de verdwijnende Zandstraat te Rotterdam, de dieven taal, met belangwekkend artikel, op geluisterd door 10 foto's, benevens portretten van landgenooten, rubriek van Redacteur X en het Kindernum mer „Ons Prinsesje", de vervolgroman „Het Geheim van X", en de uitslag van de puzzles van „Redacteur X" en „Tante Louise", waarbij een der tigtal witmarmeren Klokjes werden uitgeloofd. Sportbulletin. Bij den uitgever van ons geïll. Zon dagsblad „Pak me mee" verschijnt 's Maandagmorgens een geïllustreerd Sportbulletin, dat tegen den geringen prijs van 5 cent per nummer ver krijgbaar zal worden gesteld. De abon- né's op „Pak me mee" kunnen het Sportbulletin franco per post tegen 25 ets. per 3 maanden ontvangen. Modern-Bibliotheek. De bekende uitgeversfirma Van Holkema en Warendorf te Amsterdam is de uitgave begonnen van een serie nieuwe en oorspronkelijke lec tuur van de meest bekende en gewilde auteurs, zulks onder den titelModern Bibliotheek. Jaarlijks verschijnen 6 afzonderlijke deelen, alle gebonden in keurigen stempelband h f0,90. We ontvingen dezer dagen no. 1 der uit gave Om papa's principe, Humoris tische Roman van F. de Sinclair. Als alle in deze bibliotheek te verschijnen nummers zoo goed zijn als dit werk, durven we de uitgevers reeds nu ge rust succes verzekeren. „Om papa's principe" is een verhaal om het te verslinden, lichte kost, tintelend van humor en met vermakelijke typen, hier en daar ietwat overdreven mis schien, maar waard om door oud en jong te worden gelezen, een juweeltje van reislectuur. Verder zijn reeds verschenenDe drie dames Cnussewinckel door mevr. Minea VersterBosch Reitz en De Zwaluwen neer gestreken door Leuis Couperus, terwijl in begin 1912 zal uitkomenNiki, groote stadsverhaal door Samuël Falkland (Herman Heij- ermans). Kalenderiana. De fa. La Rivière en Voorhoeve, Zwolle, zond ons een exemplaar harer kalenders Neerlandia, De Elf Provin ciën en Kinderkalender. Alle drie zijn een waar sieraad voor de huiskamer, schild en kiekjes zijn onberispelijk uitgevoerd en geven een getrouw beeld van allerlei mooie plekjes en punten in ons eigen land. De kalen ders zullen ongetwijfeld hun weg wel weer vinden. Ingezonden stukken. Buiten verantwoordelijkheid der Re dactie. De opname van de in deze rubriek voorkomende artikelen bewijst geenszins dat de Redactie er mede instemt.) Wilhelminadorp, 27 Oct. 1911. Mijnheer de Redacteur 1 'tZich noemend Christelijk Histo risch blad De Zeeuw schijnt met zijn berichtgevers) den laatsten tjjd weer erg gepikeerd te zijn op de gezag- hebbenden van de Maatschappij „De Wilhelminapolder" en inzonderheid op ondergeteekende. Zou ik, in verband daarmede s. v. p. wat plaatsruimte van U mogen vragen in Uw blad In een stuk van ruim zeven ko lommen, vol verdachtmakingen, leu gens en ander vuil, belaagt en be lastert het z.g. christelijk orgaan de gezaghebbenden en vooral onderge teekende. Het beweert dit stuk te schrijven in 't algemeen belang en zegt, dat de schrijver niet op ons dorp woont. Nu heb ik goede gronden voor de meening, dat het heele geschrijf niets is dan een persoonlijke wraak neming van een z.g. Christen, dat de gegevens aan De Zeeuw wel verstrekt zijn door iemand uit het dorp en dus de geheele strekking van het stuk leugenachtig is. De Opzichters van den W.P. slach ten coöperatief en hadden steeds een slager, een goed vriend, die dat werk voor hen deed a f2,25 per varken van pl.m. 200 K.G. levend. Als boek houder der vereeniging ontvang ik, na afloop der slacht, de verdeelings- lijst, waarnaar ieder later betaalt. Nu bevatte de slachtlijst van 8 Maart j.l. de mededeeling, dat 't varken een poot gebroken had (dit moet gebeurd zijn onder 't slachten vóórdien was 't beest vlug ter been, waarvoor ge tuigen aanwezig). Nu is het daardoor ontstane verlies voor ons zessen, op zichters, een klein bezwaar, maar dat er door den slachter 22 pond voor uitgesneden was, leek ons wat veel en toen we vroegen, waar dat z.g. onbruikbare vleesch gebleven was. had de slachter het gegeven aan zijn hond. De leden der vereeniging waren daarover niet tevreden er werd be sloten een buitengewone vergadering te beleggen en daarby onzen goeden vriend, den slager, uit te noodigen, teneinde te trachten met hem te over leggen, wie die 22 pond vleesch zou betalen. Hoewel hy thuis was, is de slager niet gekomen, zoodat wy ge noodzaakt waren, zonder hem een besluit te nemen. Met algemeene stem men is toen besloten onzen slachter schriftelijk te sommeeren 20 pond vleesch te betalen (bewuste punt 1 van De Zeeuwof, zoo hy zou weige ren, voortaan een anderen slachter te nemen. Als boekhouder was het myn taak het briefje te schrijven en zoo ben ik vooral het mikpunt voor de giftpylen uit het christelijk pamflet. Op ons schrijven kwam te elfder ure nog een onmogelijk briefje in... maar het slot is geweest dat wij een anderen slager hebben en.... tot heden nog geen gebroken varkenspooten. Op 3 Mei j.l. ontving ik van onzen ex-sla- ger een briefkaart, waarin woordelijk „Beleeft verzoek ik u, om als man van eer op de vraag, in het schrijven van 18 April aan u gedaan, en hier mede herhaald, of u motieven en gronden van punt 1 van uw sohryven van 15 April 1.1. my zoudt willen be kend makenMocht u dit niet doen, dan zal ik u oproepen in de bladen. De grond van de veroordeeling moet de rechtbank melden. Achtend, enz.... Wilh'dorp 3 Mei 1911." Is het nu niet vreemd, dat na deze briefkaart De Zeeuw een opwelling kry'gt tot 't kapittelen van de menschen hier en dat toch de schrijver niet onder de Christenen van ons dorp moet ge zocht worden En hoe kan die redactie dan zeggen: „Deze correspondentie is door ons gezien en is voor belangstel lenden volledig te controleeren" {De Zeeuw 5 Sept. 4de kolom). Twee menschen zijn in 't bezit van die corre spondentie de ex-slager en ik. Van wien krijgt De Zeeuw dan zijn inlich tingen Maar dat de schrijver niet op ons dorp woont, zal weer een van de bekende christelijke waarheden zjjn of misschien anti-revolutionnaire onna denkendheid. Wie 25 jaar niet weet of hij Christelijk Historisch is of anti- revolutionnair, raakt een beetje ver lengend. Als nu al dat geschrijf van De Zeeuw geen persoonlijke wraakneming is, maar een oprechte poging tot verbete ring van z.g. misstanden, past het dan familiezaken daarin te betrekken Ieder fatsoenlijk mensch acht zich onbevoegd, zich ongevraagd daarin te mengen, doch bp uitzondering wil ik De Zeeuw en zijn berichtgever wel inlichten omtrent hun onbescheiden vragen, maar dan vraag ik eerst hun eerewoord, dat zy het hun toevertrouwde eerlijk zullen overbrengen. Familie zaken zyn teere zaken en vragen daaromtrent zyn zeer onbescheiden. Stel u vóór, dat men ging vragen „waarom is u getrouwd dan zal, wil ik hopen, by velen het antwoord zyn: „Uit liefde!" bij sommigen zal het zyn „om een goede positie te krjj- gen,"by anderen „om kapitaal te ver overen om zich uit zijn netige positie te reddenenz., enz. Nietwaar, onbe staande berichtgever van De Zeeuw, ook die laatste menschen zyn erMaar zulke zaken bespreekt men niet in een krant I Hoe ik als werkgever tegenover de arbeiders sta, schijnt meer een publieke zaak. Ik ben barsch, kortaf en.ik vloek, zegt de berichtgever. Kijk, mijn heer de Redacteur, ik kan moeilijk mijzelf hier gaan verdedigen, maar wy hebben hier z. g. voormannen of wiedbazen, die in de eerste plaats met ons in aanraking komen. Eén van hen is een onverdacht anti-revolutionnair. Laat nu DeZeeuw dien man eens vragen, hoe ik met de menschen omga 1 En als De Zeeuw dan ook andere Christelijke arbeiders van mijn hoeve wil onder vragen, zal ze iets anders hooren dan de wraakzuchtige inblazingen van den ex-slager. En waarom komt die berichtgever niet wat openlijker voor den dag Als het om verbeteren te doen is, kan men vry sprekenEen lasteraar alleen bedient zich van uitdrukkingen als men zegt, er wordt beweerd, men fluistert, enz. Als ik zóó begin „men zegt, dat er een z.g. christelijke ad ministratie is, die één van haar arbei ders zóó behandeld heeft, dat de man in een krankzinnigengesticht is opge nomen en die. nu meent te mogen afgeven op een werkgever, die zijn oude werklieden een klein pensioentje geeft!" Is dat nu een manier om scheeve toestanden recht te zetten 't Is laster en niets andersZoo iets legt een fatsoenlijk mensch naast zich neer en een verpolitiekte Christen ook En van dat vuil heeft De Zeeuw nog een volle portefeuille, beweert ze. Dat zal waar zjjnze heeft er een huis vol vanze zwemt er in en wie zich zet om het te lezen, voelt golven van ongerechtigheid over zich heen gaan. U zult ook in dit Btukje er wel iets van gewaar worden, mijnheer de Re dacteur, maar daarvoor vraag ik U excuus, het is van de weeromstuit. Gelukkig voor mij ligt de waarheid voor ieder duidelijk zichtbaar op dien poel van Zeeuwschen modder. De berichtgever vertelt, dat er in den Polder geen stukje grond te huren is en tegelijkertijd beklaagt hij zich, dat men hem geen grooter vrijheid laat om de vrouwen en schoolkinderen te eeploiteeren op zijn land. Hij vertelt, dat het voor alle menschen, maar z.g. Christenen vooral, geen leven is in den Polder en hy laat de Redactie in een volgend stuk beweren, dat hij die leugens en lasterpraatjes niet bezorgd heeft, omdat hy anders vreest uit den Polder te worden gezet. Zulke tastbare te genspraak zal toch den kleinen luyden van De Zeeuw wel opvallen Of nemen die maar alles aan, wat hun lijfblad hun verkiest voor te zeggen, gelijk de kermisbezoekers de orakeltaal ver slinden van andere bekende marktfi guren? Maar hoe kan een blad ook waar zyn, als het op bakerpraatjes afgaat Als De Zeeuw iets vertelt van een door my aan derden geschreven briefkaart, laat ze mij spreken van een anti-re volutionnair blad, terwijl ik geschre ven had, dat ik liefst niet roeren ging in een Kris-Historischen vuilnisbak. Zij begint blijkbaar zelf te dolen, maar als het haar nu onmogelijk is den kop van haar blad heelemaal te verbete ren, laat ze dan, terwille van de waar heid, 2 letters veranderen en voortaan heeten 't Kras-Histerisch dagblad voor de Zeeuwsche Christenen. Ik maak me heusch bang voor de gezondheid van De Zeeuw. Verbeeldt U, dat ze mij openlijk aanbeveelt het voorbeeld van Boaz te volgen Zou De Zeeuw nu al niet meer we ten, dat onze z.g. christelijke regeering pas een heel stel zedelijkheidswelten heeft gegeven, ook om zaken, als na den Korenschoonmaak geschiedden, te keeren V Hoe durft De Zeeuw de eerzame burgers zóó iets aan te raden Doch de wetenschap, dat men voor zyn vrienden wat moet over hebben, zal haar zoover gebracht hebben. En de belooning zal niet uitblijven 1 Een vurig bewonderaarster van het laatste staaltje van Christelijke liefde is al op weg om nieuwe muurbordjes te koopen met teksten alsKen-je zeiven", en „Toont u in alles een voorbeeld." En de niet bestaande be richtgever te Wilhelminadorp krijgt er dan ook een paar. Mjjnheer de Redacteur, mijn stuk is lang geworden, maar ik wilde vooral aan toonen, hoe leugenachtig doel, opzet en strekking zijn van 't jongste christelijk geschrijf. Ik dank U zeer voor de mjj verleende gastvrijheid en noem mij, Hoogachtend, Uw. dw. J. MINDERHOUD. Opzichter Wilh. polder. Heden overleed tot mijne diepe droefheid na een langdurig lijden mijn geliefde Echtgenoote ELENA VERSPRILLE, in den ouderdom van 83 jaren en 8 maanden. A. KUISS AARD. Oudelande, 23 October 1911. Heden overleed plotseling, onze geliefde Moeder, Behuwd-, Groot- en Overgrootmoeder HENDRIKA LOUISSE, Wed. M. Ruijsaard, in den ouderdom van 81 jaren en 4 dagen. Uit aller naam, M. RUIJSAARD Mz. Baarland, 21 Oct. 1911. Heden overleed tot onze diepe droefheid in het Diaconessenhuis te Rotterdam, onze innig geliefde man, vader-, behuwd- en grootvader, de Heer JOHANNES BLACKSTONE, in den ouderdom van 66 jaar. Wed. J. BLACKSTONE— Brketvelt. A. STAAL—Blackstone. H. STAAL. J. BLACKSTONE. J. M. BLACKSTONE— Van Gobns. J. J. BLACKSTONE en Kleinkinderen. Eenige en algem. kennisgeving. Goes, 22 Oct. 1911. Voor rjjk en arm Heerljjk warm Zuinig en net Is de BRUINKOOL-BRIKET. Rliriip'S Exoe'8'or Haargroei-^ 1 middel f2,—, f 1,25. RllPlin'c Acomalfque ontha- ring8middel f 2,50. Haarverf in blond, s bruin, zwart f 1,50, f 0,75. r, Perfecta Kinder- Verkrijgbaar bij Gebrs. VAN AN- KOOIJ, en H. M. BRUGGEMAN, Coiffeurs te Goes. SÉkr des voormiddags 11 i/j uur in het Hotel „Zoutkeet" te Goes, is de heer W. S. de Vlieger, wonende te Nieuw- en St. Joosland, voornemens AAN TE BESTEDEN Het bouwen van een Woonhuis, Schuur, Veestal en een dub bele Arbeiderswoning- in den Jacobpolder, nabij den Zuid-Kraa- ijert, g-emeente 's-H. Arendskerke. Het bestek met teekeningen ver krijgbaar h f 2,50 by de ondergetee- kenden, die ook inlichtingen verstrek ken. J. J. en A. LE CLERCQ* Kruiningen, Oct. 1911. De Deurwaarders HOLLMANN VERHOEK, te Goes, zullen des voormiddags om 11 Vi uur, aan de herberg van dhr. Wabeke, te Bors- sele, verkoopen EENE GROOTE PARTIJ nieuwe Planken, Lat ten, Ribben, EN EENE PARTIJ Op zeer gemakkelijke en voordee- lige voorwaarden is beschikbaar een GROOT KAPITAAL, uitsluitend voor belegging als Ie hypotheken op land. Br. fr. motto „Geldbelegging", bur. van dit blad. OP des avonds te 8 uur te Goes, in de „l'rins van Oranje", ten overstaan van den Notaris JOH. PILAAR te Goes, A. voor den heer A. Matthijssen, wegens vertrek, van le. een ruim, goed doortimmerd te Goes, zeer gunstig gelegen, op den hoek van de 's lieer Hendrikskinderen- straat en de Stoofstraat, wijk D no. 97 (ingericht tot Kuiperij) te Goes, aan de Stoofstraat, wijk i) no. 147 annex het vorige perceel De peroeelen zullen ook gecombi neerd geveild worden, de gezamen lijke grootte bedraagt 1 Are 70 cA. Grondbelasting f26,99. Op gebruik 1 December a.s. B. voor den heer C. Pover, van te Goes, aan de Agnesgang, wijk A. nos. 182 en 183, samen groot 38 Centiaren. Grondbelasting f5,70 Op gebruik nh de betaling. De Notaris II W. NEERVOORT te 's Gravenpolder zal ten verzoeke van zijn principalen, op des voormiddags 10 uur, in de herberg bij dhr. L. Verbeek te 's Gravenpolder IN HET OPENBAAR VERKOOPEN In de gemeente 's Gravenpolder: 3 STUKS omgewaaide en afgebroken (aan het land van Boudens tegen de Weel) aan de Borselsche zijde in Ooster Zwake aan het Weeg je op de hofstede „Zwake" in de achter ste weelweide op de hofstede Zwake" in de voorste weelweide. staande op de hofstede „Zwake" in de voorste weelweide 4 STUKS omgewaaide en afgebroken aan den sluisdijk aan den Molendijk 9 STUKS omgewaaide aan bet Galgeveld tegen den Sluisdijk 10 STUKS omgewaaide in Ooster Zwake aan het weegje In de gemeente Hoedekenskerke 2 omgewaaide in den Noordpolder staande in een weide by den Noord polder j 21 omgewaaide en afgebroken aan den Noordpolderschen djjk aan den dijk by P. Woutersen 2 omgewaaide op de hofstede van P. Woutersen staande aldaar en 2 STUKS omge waaide en afgebroken aan den boomgaard bij Mevr. Van Weel. De boomen zijn gemerkt, terwijl aanwijzing geschiedt door de heeren A. Karelse en L. de Kraker ie 's Gravenpolder en P. Woutersen te Hoedekenskerke. TOTALE OPRUIMING VAN Goes.

Goessche Courant | 1911 | | pagina 2