N'. 128 1911. Zaterdag 28 October. 98'" jaargang. Donkere Schaduwen. Bij dit do. behoort een Bijvoegsel. Wachtende Arbeid. 45 FEÜILLErON. buitenland. iSlaten-tteneraal. GOESCHE GOIIIUIMT. Telefoonnummer Directeur A. F. A. tan Seters. Uitgave van de Naaml. Vennootschap „Goesche Courant". •e uitgave dezer Courant geackiedt Maandag-, Woenadag- en Vrijdagavond uitgezonderd op feeatdagen. PrS» per kwartaal, in Goe» f 0,7», buiten Goea, franco f 1,25. Afzonderlijk» nonnera S cent. inzending van advertentiön op Maandag en Woensdag vóór 3 uren, op VRIJDAG vóór 12 uren. De prija der gewone advertentiëu ia van l-5jregels50 ct., elke! regel'meerj lOct By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prija aleehtB tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijk- en doodsberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 1—10 regels k f 1,— berekend. Bewijsnummers 5 cent. De vraag ia herhaaldelijk geateld: schenken de vrijzinnigen wei vol doende aandacht aan de propaganda in den zoogenaamden stillen tijd, als er geen verkiezingen op handen zjjn Telkens is die viaag ontkennend be antwoord en... plechtig beterschap belooid. Maar het bleef bij beloven. Wij staan nn wederom voor den winter. Het seizoen bij uitnemenheid, om de propaganda in woord en ge schrift te voeren. De sociaal-democra ten hebben voor het grootste gedeelte hnn winter-campagne reeds voorbe reid. En wij vermoeden zoo, dat de heeren van de rechterzijde in de ko mende maanden ook niet stil zullen zitten. Sinds Maart 1908 is het Kabi net-Heemskerk nn aan het bewind welhaast vier jaren alzoo. Kn alB wij de daden van dit .kostelijk" Mini sterie moeten opsommen, dan zijn we in een vloek en een zucht daarmede gereed. Dit weten de heeren van rechts ook zeer goed en eenige ongerust heid aan die zijde is zonder twijfel begrijpelijk. Wat geven holle frazen en bergen beloften, als men toch voor de kiezers moet komen staan met ledige handen Wat baat een sterke meerderheid, als zij toch niet aan de gestelde verwachtingen beantwoordt Er komt ontevredenheid. En die ontevredenheid moet onder drukt. Alles zal in het werk worden gesteld, om de schaapjes bij elkaar te houden. De fatale termijn, 1913, nadert hoe langer zoo meer. Wat dan, als de reenterzijde, ter verantwoording geroepen, het niet zal kunnen ont kennen, dat er van haar fraaie be loften zoo goed als niets is terecht gekomen Dan is een faillissement onherroepelijk. De fondBen staan nn al slecht. Nie mand toch, zelfs de meest verstokte optimist niet, zal dnrven gelooven, dat vóór Augustus 1912 de Tweede Kamer gereed komt met bakkerswet, herziening van de ongevallenwet, ziekteverzekering, herziening van de armenwet, tariefwet, om nn maar en kele groo.e ontwerpen te noemen. En dat vóór de algemeone verkiezingen van 1913 de invaliditeits- en onder- domsverzekering in het Staatsblad zal z{jn gebracht geloove, wie het wil I De rechterzijde verkeert in een alles behalve aangenaam parket. Zelfs de geduldigste coalitie-aanbidders worden het wachten moe. En dat mag niet. Dat moet voorkomen worden. En daarom zullen in de komende winter maanden de schaapjes bijeen getrom meld worden geestelijke en wereld lijke politiekers znllen den boer opgaan, om in vergaderingen, liefst zonder debat, den lof der coalitie te zingen Naar het Dnitsch, Uit zijn vermoeiend wijdloopig be toog werd dnideljjk, dat bij zich in alle opzichten by Alberti aansloot en in den afzender van den brief iemand vermoedde, die tot den beschaafden •tand behoorde en die tameljjk handig geprobeerd had een verkeerde voor stelling van zichzelf in 't leven te roepen. Nn kwam de slotenmaker Walter aan ds benrt. Deze werd door den officier aan een kruisverhoor onderworpen. De getuige moest bevestigen, dat alleen een heel handig en geoefend mechanicien, die bovendien volkomen op de hoogte was mat de constrnctie van de brandkast, kans zou zien zonder uiteriyke teeke nen van geweld de kast te openen. Rudolf richtte alleen eenige vragen van ondergeschikt belang tot dezen getuige. Hjj vroeg, of iemand voorzien van den waren sleutel der kast in staat was deze te openen zonder veel lichaamskracht aan te wenden en krseg daarop een bevestigend ant woord. De reohter van instructie Alberti, die nn gehoord werd, gaf een aan schouwelijk beeld zoowel van den aanblik in de kamers der vermoorden, a)s ook van dn. verhoeren van den en haar voor een ineenstorting te bewaren. Of bet lukken zal Men keDt de geschiedenis van 1905. Ook toen stond een „christeiyke" regee ring met ledige handen voor de kiezers. Maar het wantrouwen was toen nog niet zoo groot als heden ten dage. Er werd geschermd met de ingediende wetsontwerpeno, als het Kabinet- Kuyper nog maar eens vier jaren aan het bewind had mogen biyven, dan zou het volk van Nederland eens wat hebben gezien Zoodoende is er ver trouwen gebleven bij de kleine luyden. Ais er wederom een .christelijk* Ministerie mocht komen, dan zonden de zaakjes wel beter marcheeren. Die wsnseh is spoediger in vervul ling gegaan, dan men vermoedde. Na den politieken sluipmoord op Minister Van Rappard was voor een „christe- ïyke* regeering de baan weder vrfi. Het Kabinet- Heemskerk trad op. En nn na byna vier jaren de balans wordt opgemaakt, staat het Neder- landsche volk voor een enorm deficit. Om dit goed te praten, het zal een heele toer zijn. Want dit Ministerie kan alleen wijzen op zyn aanbidding van den militairen afgod en op do offeranden, hem geplengd. De gestadi ge stijging der oorlogs-begrootingan, de nieuwe lasten voor de Militiewet, de 46 i/i millioen voor kustverdediging zyn er de bewijzen voor. Maar zelfs met een poseeren als de redder des vaderlands zal dit Kabinet geen buc- ces meer hebben. Deze regeering is tot nu toe een mislnkking geweest. Welnudaarvan moeten wy meer deren en meerderen doordringen. Naast het geschreven woord, het gesproken. Je winter maanden, welke ons wach ten, moeten besteed worden aan een krachtige propaganda. De zaak der vryzinnigen staat er niet slecht voor. Zij, die in 1909 de zijde der .ehristeljjke' regeering kozen, bevreesd voor een financieele politiek, welke het beginsel naar draagkracht zon huldigen, zien thans in, misleid te zyn. Het protectionisme werpt zyn donkere schaduwen vooruit. En die anderen, die van meening waren, dat alleen rechts in staat zon zjjn, een goede sociale wetgeving in het leven te roepen, zien nn in, hoe deerlijk zy zich hebben vergist. En nn is het onze plicht, die talryken tot ons te brengen. Voetstoots zal het niet gaan de .christelijke" leiders en leidertjes hebben al het mogeljjke ge daan, om de vryzinnigen zoo zwart doeniyk af te schilderen en hen, in volle iieflykheid des gemoeds, voor ongeloovigen, heidenen en erger nog uit te schelden. Wy gelooven echter, dat deze infé rieure kracht politiek afgedaan heeft. In ieder gevalzy maakt niet meer zooveel indruk als in 1901 oh 1905. En dannitgestelde hoop krenkt het hart. In de verwachtingen bitteriyk teleurgesteld, zal het Nederlandsche beklaagde en het geheele verloop van het onderzoek. Op een desbetreffende vraag van den president, verklaarde hy volkomen van de schuld des be klaagden overtuigd te zyn. De commissaris van politie Grosser, die hiesop gehooid werd, was het hee- lemaal niet met zyn superieur eens hy verzweeg niet, dat hy twyfeide aan de schuld van den beklaagde. Ook vertelde hy op verlangen van Kndoli, hoe hy den uitdrager Schim met had laten bewaken en vertelde in finesses wat er in den verloopen nacht gebeurd was. Daarop werden eenige winkeliers, vroegere buren van den beklaagde, gehoord. Deze waren het er allen over eens, dat zy met tegenzin Beek eenig crediet gegeven hadden. Den middag van den moord had Beek plotseling tegen ieders verwachting in, zyn schulden betaald. Zoowel de bakker als de kruidenier vertelden verder, dat de beklaagde by ieder hunner een goudstuk had laten wisselen. Eindeiyk kwam Hedwig aan de benrt om ook van haar kant over de omstandigheden by de gevangenne ming van haar vader en over haar ondervindingen in den nacht, die hier aan voorafging, getuigenis af te loggen. De president vroeg haar dadely it by haar binnenkomen, of zy plan had te weigeren getuigenis ai te leggen, maar het meisje schudde het hoofd. By den aanblik vau zyn verloofde had Rudolf al zyn zelf beheorsching noodig, om bedaard te kannen blijven. volk zich van de politiek der reehter- zyde afwenden. Een mooie taak wacht ons. Dezen winter moet de bodem bewerkt wor den. W y behooren geheel en al gereed te zyn, als 1913 ons roept. Dan ook geen tyd verloren laten gaan. Het Nederiandsche volk moet de waarheid leeren kf.nnen, moet het onmachtig coalitie-dom in haar ware gedaante aanschouwen. En danmaar dan ook alleen kan in 1913 een einde worden gemaakt aan een régime, dat ziende blind en hoorende doof is voor do nooden des volks. r. S.n. DE OORLOG. De oorlogscorrespondent van de Berliner Zeitung am Mittag seint we gens de censuur uit Dzjerba in Tunis Maandag was te Tripolis een dag van verrassingen, kwade verrassingen voor de Italianen, die precies als zes tien jaar geleden in Abessinië, de kracht tot aanval en tegenweer van de inboorlingen en de troepen hebben onderschat. De aanval van de Tur ken, die den Italianen zoo groote ver liezen zon brengen, had plaats van twee kanten tegelyk met geheel mo derne ruitery en artillerie. Op dou bloedigen stryd, waartoe zich deze aanvat ontwikkelde, volgde tegen den middag een onverwachte, bnitengewoon hevige aanval van Ara bische ruitery, die ongemerkt tot aan de stadsmuren had kannen doordrin gen, onderweg voortdurend salvo's lossende, hetgeen onder de bevolking een verlammende schrik verbreidde. Alles vluchtte in de hnizen en sloot de deuren. De verwarring werd nog heviger, doordat uit de vensters en van de daken van de huizen ai voort durend werd geschoten. De stelselma tige samenwerking van de Tnrken en de Arabieren heeft onder de Italianen de opvatting van den oorlogstoestand geheel gewyzigd. Het doel van deze actie der Tnrken en Arabieren is ongetwyfeld, om een groote slachting onder de Italianen aan te richten, waarop een algemeene opstand van de Mohammedanen zon moeten volgen. De Italianen hebben, nadat de aan val van de Tnrken en de Arabieren eindelyk was afgeslagen, een groote menigte personen gevangen genomen, onder wie twee inlandsche arbeiders van den veel genoemden Prnisischen huzaren-luitenant von Lochow, die beschuldigd wordt van spionnage. Vier Italiaansche soldaten zyn in de gevangenis door Turksche gevange nen gedood. De strengheid, die de Italianen aan den dag leggen by het onderdrukken van den Tnrkschen tegenstand, is op zichzelf ongetwyfeld gerechtvaardigd, maar zal evenzeer ongetwyfeld de uitwerking hebben, dat het fanatisme van de bevulking tot het kookpunt stijgt. Het doorzoe ken van de Tnrksehe wijken gaat Ook Hedwig was zoo bewogen en ontsteld, dat zy nanwelyks in staat was de vragen van den president te beantwoorden. Byna voortdurend keek zy met tranen in de oogen naar haar vader, die zich ook aan de leaning van de beklaagdenbank moest vast klemmen, om niet in elkaar te zakken van verdriet en pijn. Eindelyk had de getuige haar zelf- beheersching weer teruggekregen. Met duidetyke stem deed zy het ver haal van het aln haar adres verzonden aangeteekende pakje en den inhond daarvan. Haar woorden werden intnsschen door den officier met zichtbaar wan trouwen aangehoord, want deze deed het jonge meisje herhaaldelyk pynlyke vragen. Rudolf deed wel wat hy kon om het haar gemakkelijk te maken, maar hy kon toch niet verhinderen, dat van den kant van den openbaren aankla ger menig woord viel, dat Hedwig pyniyk moest kwetsen. Een korte woordenwisseling ontspon zich over de vraag, of de getuige den eed zon mogen afleggen, hetgeen Rndolf voorstelde. De rechtbank schaarde zich echter weer aan de zijde van den officier van justitie en wilde dat niet toestaan. Daarmee was op den uitdrager Schimmel na het getuigenverhoor af- geloopeo. De agent, die uitgezonden was om laatstgenoemde te sommee- ren dadelijk te komen, was nog altyd niet teruggekeerd. Rudolf vroeg om die reden nogmaals de verdaging der voort. Zelfs in de moskeeën wordt naar vyandelyke wapens gezocht. In goed ingelichte kringen houdt men den toesund voor uiterst hache- lyk. Men vraagt zich af, waarom de in hooga mate belanghebbende mo gendheden Frankryk en Engeland geen schepen staren. De Italianen beschikken niet over voldoende stryd- kraehten en zy hebben er ook vol- strekt geen belang by, om het leven I en den eigendom van de vreemdelin gen, ingeval van een algemeenen op- H stand, te beschermen. De Opstand In China. Toen de nieuwe Tartaarsche gene raal Woensdagmorgen te Kanton arri veerde, werd daar in de Sjansjing- straat, vóór de gebouwen der admi raliteit, met bommen naar hent ge worpen. De bommen werden gegooid van de daken der naburige hnizen. By de ontploffing kwamen een paar matrozen om en verscheiden hnizen vlogen in brand. Het vunr is gehlnscht. De Times verneemt uit Peking, dat de Chineesche regeering by de bniten- landsche legaties het verzoek had gedaan, de maandelyksche aflossingen der schadevergoedingen wegens den bokseropstand, gedurende negen maanden te mogen schorsen. De Chi neesche regeering zon het alsdan achterstallige bedrag ad 2,250,000 binnen enkele jaren aflossen en er 7 pet. rente voor betalen. De buiten- landsche legaties antwoordden, dat zy het verzoek moesten overbrengen aan haar regeeringen. Het geldgebrek der Chineesche regeering neemt toe de regeering is niet by machte de salarissen geregeld nit te betalen zij beschikt nog slechts over ten hoogste een millioen taëls. Zy heeft ziek nn gewend tot de vier hoofdgroepen der bnitenlandsche financiers, met het verzoek een leeuing van 12,000,000 taëls te sluiten, terugbetaalbaar binnen een jaar, tegen een rente van 8 pet. De financiers overwegen dit voorstel, doch stellen eenige voorwaarden, o.a. dat de regeering moet verklaren, waaraan zy het geld zal besteden, en ook, welke verdere verplichtingen by andere bankiersgroepen zyn aange gaan. Ook stelden zy de voorwaarde, dat aan Joean-sji-kai volmacht worde gegeven vredesonderhandelingen met de opstandelingen te openen. De aan hem te geven volmacht moet niet enkel Joean-sji-kai zelf, maar ook den financiers voldoen. Gefortuneerde Mantsjoe-families te Peking verlaten in grooten getale de stad; zy zenden hnn geld en kost baarheden naar Tien sin, Shanghai of zelfs naar Moekden, waar de Ja panners bescherming kunnen bieden. De zetel van het Hof zal, indien de omstandigheden het noodig maken, naar Jehol worden overgebracht. De Daily Telegraph verneemt nit Petting, dat beweerd wordt, dat Kaifengfoe, de hoofdstad van de pro vincie Honan, door de ops :andelingen azak. Wederom echter kwam de publieke aanklager hier tegen op. Hy zag heelemaal geen reden voor een verdaging, zei hy op scherpen toon. De uitdrager had al op den dag na gevangenneming van den be klaagde zyn getuigenis afgelegd, waarbij hy de bewering van Beek, dat deze hem met andere instrumen ten ook het noodlottige graveermes had verkocht, als lengen en verzinsel had gebrandmerkt. Ik stel voor, ging de officier voort, omdat deze bewering, die ook al door den reohter van instructie Alberti bevestigd is, door dezen te schrift ge steld en plechtig bezworen is, af te zien van het herhaald persooniyk ver hoor van den getuige Schimmel en ons met de voorlezing van het onder eede verklaarde getuigenis tevreden te stellen. Vergeefs verdedigde de jonge ad vocaat met energie zyn standpunt. De rechtbank was de meening van den officier toegedaan, dat door een nieuw verhoor van Schimmel geen nieuw gezichtspunt aan den dag kon komen en besloot daarom van het hooren van den getuige af te zien, maar het protocol van de getuigenis van den laatsten voor den rechter van instruc tie te laten voorlezen. Toen dat gebeurd was, gaf de pre sident het woord aan den officier voor zyn requisitoir. Weer heersehte er volslagen stilte in de zaal. Vol ademlooze spanning hingen de blikken van alle aanwezi- is genomen, nadat de regeeringstroe- pen daar aan het mniten waren ge slagen. Het heet, dat met zekerheid vaststaat, dat Joean-sji-kai een extra- trein, die te zijner beschikking was gesteld, naar Peking heeft terugge zonden, waarmede hy heeft willen te kennen geven, dat hy weigerde, naar het Zuiden te vertrekken. De generale staf te Peking houdt zich bezig met de vorming van een tweede Noorder- leger, welke krijgsmacht zou bestaan uit MantBjoe-troepen en soldaten nit de provincie Sjantoeng. De Bew York HercUd laat zich uit Peking seinen, dat de .grondwets party', welke onder de leden der Nationale Vergadering (het vóór-parle ment) een meerderheid heeft, zich met een ultimatum heeft gewend tot de regeering.De .grondwets party" eischt dat onmiddellyk een verantwoordelyk ministerie zal worden gevormd met Joean-sji-kai als minister-president. Ook moet de regeering de onbekwame Mantsjoe-prinsen en anderen, die hooge ambten bekleeden, van het be wind verwyderen. Voorts moet de regeering met zachtheid optreden tegen de rebellen. In dienzelfden geest lnidde een telegram aan de regeering, afgezonden door den onderkoning te Kanton. Anders was, meent deze, de toestand niet meer te redden. Ook seinde hjj, dat de nieuwe troepen niet te ver trouwen zyn, en dat de soldaten van het onde régime gebiek hadden aan schietvoorraad. TWEEDE KA MER. De Militiewet heeft heel wat critiek te doorstaan voor ze in het Staats blad zal pryken en ware de kabinets kwestie niet gesteld, we betwyfelen het of ze er wel ooit zon komen. Nn evenwel zal rechts, ondanks de groote bezwaren, die ook h.i. het ontwerp aankleven, vry zeker voorstemmen en het er door halen, 't komt er min der op aan hoe 1 De militaire werkers of administratietroepen (what is in a name werden Woensdag door dhr. Helsdingen onderhanden genomen. Hij wilde ze maar heelemaal schrappen, te meer wijl dit instituut tot verslapping van de keuring zal leiden. Dhr. Thom son viel hem by, herinnerde er aan, hoe de instelling van militaire wer kers in Dnitschland is mislukt en wilde al evenmin hooren van den naam administratietroepen. Dhr. Hu- genholtz verdedigde het amendement tot vermindering van het getal zee miliciens in verband met de bezetting der kustforten, waarna de Minister van Marine het amendement om de lichting der zee-militie op 600 te hou den overnam. Dhr. Duymaer van Twist bepleitte contingentsverhooging en beval aan den oefentijd der werkers terng te brengen op acht en een halve maand met weglating der herhalings gen aan de lippen van den weispre kenden man, die eerst de bedreven misdaad met alle byzonderheden schil derde en toen den mechanicien Beek vernietigende bewijzen van schuld voor de voeten wierp. Daarop ging hy voort Uit het verhoor van den beklaagde door den heer president heeft n reeds gehoord, dat deze don uitdrager Schimmel van een meineed beschul digt. Hy beweert op den laatsten dag voor den moord eenige zyner instru menten verkocht te hebben. Zoo staat dns de eene bewering tegenover de ander, en wien van heide mannen wij moeten gelooven, dat zal ons da delyk duidelyk worden, als wy be denken, welken wonderlyken vondst de rechter van instructie op de werk bank van den beklaagde deed. Schim mel is een geheel onbevooroordeeld ge tuige, want welke reden zon hy gehad hebben om een man tegenover wien hy als zyn huurder in zeker opzicht zelfs verplichtingen had, in zoo'n on afzienbare ellende te storten Dat zon de daad van een vleeschelyken duivel zyn I Er is dus geen reden om de overigens onaantastbare getuige nis van den uitdrager Schimmel in twijfel te trekken. Daarmee wordt echter ook de laatste twijfel aan den beklaagde opgeheven. Hy heeft de werktuigen niet verkocht, maar hy heeft het graveermes gebruikt om daarmee den zwakken, weerloozen grjjsaard het hart te doorboren I (Wordt vtrvolgd)

Goessche Courant | 1911 | | pagina 1