N*. 118 1911. Donderdag 5 October 98"ce jaargang. Donkere Schaduwen. 36 FEUILLETON. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prjjs per kwartaal, in Goes f O.ÏS, buiten Goes, franco f 1,25. Afzonderlijke nommers 5 cent. Inzending van advertentiën op Maandag en Woensdag vóór 2 uren, op VRIJDAG vóór 12 uren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 1-5 regels50 ct., elke' regel meer' XOct Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huweljjk- en doodsberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels 4 1,berekend. Bewijsnummers 5 cent. Telefoonnummer 22. Directeur A. P. A. van Seters. Uitgave van de Naaml. Vennootschap „Goesehe Courant". Buitenland. DE OORLOG. Er is weer een nieuw gezichtspunt geopend inzake de drjjfveeren, die Italië geleid hebben tot zyn haast met de actie tegen Turkije, terwijl het toch, gezien de bereidwilligheid van de Porie tot economische concessies, vrij zeker langs diplomatieken weg ook z'n doel wel zou hebben bereikt. Een Engelsch blad weet nl. uit beslist betrouwbare bron, naar het heet, dat er tusschen de departementen van Buitenlandscbe Zaken van Dnitschland en Turkjje onderhandelingen zijn gevoerd betreffende den afstand van Tripolis aan Duitschland tegen een belangrijk bedrag. Daar moet Italië achter zijn gekomen en teneinde zich het begeerde land niet voor den neus weg te laten snoepen, meende bet niet beter te kunnen doen dan maar ineens handelend op te treden. Wat bet daarmede zal bereiken ligt nog in het onzekere, hoewel de geruchten, dat de oorlog van korten duur zal zjjn, langzamerhand een vasteren vorm aannemen. Duitschland en Oos tenrijk zouden als bemiddelaars optre den, terwijl ook Engeland een duit in he'. zakje heet te zullen doen. Keeds zou een regeling getroffen zijn, waarbij Tnrkye Tripolis tegen een belangrijke som als schadevergoeding aan Italië afstaat onder voorwaarde, dat Turkije de snzereiniteit over de afgestane provincie behoudt. Italië moet zich met dit plan wel knnnen vereenigen omtrent de houding der Porte is even wel nog niets met zekerheid bekend. Van den strijd zelve iB overigens weinig te vertellen, dank zij de buiten gewoon strenge censuur, die in de beide oorlogvoerende landen wordt toegepast. Hoe ver men daarbij gaat, blijkt duidelijk genoeg uit het volgende staaltjeDe Romeinsche correspondent van de Stcolo was Zaterdagavond bezig de prijzen der staatsloterij aan zijn blad te Milaan te seinen, toen hij plotseling bevel kreeg daarmee op te honden. De eensor bleek nl van meening, dat hij oorlogsnieuws vol- genB een particuliere code overseinde. Desniettemin is er nogal iets uit gelekt omtrent het bombardement van Tripolis. Onmiddellijk nadat de termijn van overgave was verstreken braakten de Italiaansche vuurmonden hun dood en verderf aanbrengenden inhoud over de stad nit en of men nu al z'n best deed de openbare gebouwen te spaten en alleen het vuur op de forten te richten, zoo werd niettemin reeds bij het begin het paleis van den gouver- nenr getroffen. Lang heeft het vuren evenwel niet geduurd. De kanonnen der Tnrksche forten waren niet opge wassen tegen het ver dragend geschut der Italiaansche oorlogsbodems en de belegerden hebben blijkbaar het nut- telooze van een krachtige verdediging der stad ingezien en deze maar liever aan den vijand prijsgegeven. Van veel grooter beteekenis dan het bombardement van Tripolis is Naar het Duitse h. Ik kom op stel en sprong bij u, mijnheer, zoo begroette hij den binnen tredende, terwijl hjj hem hartelijk de hand drukte. Myn rijtuig wacht voor de deur, om mij dadelijk naar de stad terug te brengen. Ik beschouw het echter als mijn plicht u een gewichtige ontdekking mee te deelen, die mij toevallig ter oore gekomen is, zoodat Ik u het vertellen kan zonder mijn ambstgeheheim te schenden en ik aan den anderen kant weet, hoezeer iedere bijzonderheid in zake Beck u interes seert. Als ik mij niet vergis, las ik op uw kaartje den naam „Schimmel", zei Rudolf vol verwachting, nadat hy den commissaris had uitgenoodigd plaats te nemen. Ja, zei deze, behaaglijk in den leuningstoel achtover leunend, terwijl hij een sigaar aannam uit het hem voorgehouden kistje en deze aanstak. Juist met het oog op dezen man van twijfelachtige reputatie kom ik bij u. Het zal u stellig interesseeren te boo ten, dat dit heerschap in geheime de zeeslag bij Preveza. Hiermee tooh heeft Italië den strijd naarEoropeeseh Turkije overgebracht, niettegenstaande het by herhaling met nadruk had verzekerd de integriteit daarvan ongerept te zullen laten en de rust op den Balkan te handhaven en te waarborgen. Tot welke gevaar lijke complicaties dit optreden, by de bestaande gisting op den Balkan, aanleiding kan geven, behoeft wel niet uiteengezet. Te Saloniki heeft Zondagavond reedB een talrijke menigte haar woede ge koeld aan het Italiaansche consnlaat aldaar, onder het oog en met mede werking van de autoriteiten. De gou verneur van de Btad en de directeur van politie haalden zelf, onder het goedkeurend gejuich van een talrijke menigte, de Italiaansche vlag naar beneden, rukten het Italiaansche wa penschild van den muur en vertrapten het daarna onder het uitstooten van woedende kreten en allerlei hatelijk heden aan het adres van de Italianen. Daarna herhaalde zich hetzelfde too- neel aan het Italiaansche postkantoor en andere gebouwen. Over den zeeslag zelve vinden wij nog de volgende uitvoeriger bij zonderheden, in een telegram, door den hertog der Abrnzzen, commandant der aanvallende vloot, aan den Itali- aansehen minister van marine gezon den. Dit telegram luidt aldus„Heden (29 Sept.) te Preveza aangekomen, heb ik myn eskader in slagorde geschaard. Om drie uur meldde de bevelhebber van bet eerste eskader, door een draadloos telegram, dat twee Tnrksche torpedobooten in aantocht waren. Het eerste eskader maakte jacht op de eene torpedoboot, die naar het Noor den trachtte te ontvluchten. Slechts weinige kanonschoten werden gewis seld, waarop de Tnrksche torpedo boot naar het land koers zette en strandde. Aan boord brak brand uit, waardoor dit schip geheel onbruikbaar werd. De tweede torpedoboot, die door twee torpedojagers achtervolgd werd, keerde dadelijk naar Preveza terug, zonder schade te hebben be- loopen. Ik heb aan de bevelhebbers per telegram myn vreugde genit over de wijze van uitvoering mijner maat regelen". In Oostenrijk is men evenwel alles behalve verheugd over die maat regelen. Men gelooft onvoorwaardelijk Italië's verzekering, dat ai de ge ruchten van landing op de Albanee- sehe kust door Turkije met tenden- tiense bedoelingen verspreid werden, maar het Italiaansche bombardement van twee Tnrksche torpedobooten by Preveza en het dreigend Italiaansch vlagvertoon aan de Albaneesohe kast honden de OoBtenryksche pers bezig. Zoo seint men nit Weenen aan het Berliner TageblattIn diplomatieke kringen te Weenen is men over de actie van de Italiaansche vloot aan de Albaneesche knst zeer verontrust en men vreest, dat deze actie in Albanië, dat eerst kort geleden ge pacificeerd is, maar waar 't nog steeds gist, nieuwe onlusten zal doen ont staan. Ook vreest men, dat deze actie der Italianen een ongnnstigen terug- cyfereorrespondentie met een onbe kende staat. Merkwaardigriep Rudolf als geëieetriseerd uit. Dat is in elk geval iets heel ongewoons j Scbimmel is niet meer in de jaren, waarop men in 't geheim' met een geliefde correspon deert. Nu, verliefden zyn ook meestal niet gewoon door middel van een courant met elkaar te correspondeeren, want dat wordt op den dnnr te kost baar, bromde de commissaris droogjes, terwijl hjj eenige krachtige trekken aan zijn sigaar deed. Door de courant Ja. Ik had den rechercheur Pohl opdracht gegeven op den uitdrager te lett-n. Deze deed dat ook uiterst voorzichtig, zonder intusschen weken achtereen eenig resultaat te kunnen melden Schimmel ging nu vanmiddag uaar het postkantoor in de Kai3er- strasze en vroeg naar een brief met oyfeis op het adres. Polh was zoo voorzichtig:, dadelyk na bet vertrek van den uitdrager met een markstuk in de hand terloops naar het adres te vragen. Het luiddeS. P. 14. Er was geen brief met dat adres voorhanden geweest. Gelukkig zag de beambte, die haastig den uitdrager achterna liep, kans hem in te halen. Deze stond, juist op het punt tiet slag op de overige Balkanstaten, Servië, Buig. rye en Montenegro, zal hebben. De Oostenryksehe regeering heeft daarom niet nagelaten de Italiaansche regeering te kennen te geven, dat zjj met groote verwondering de bewegin gen der Italiaansche vloot by de Alba neesche kust gadeslaat en tevens werd medegedeeld, dat, als Italië op deze wjjze voortgaat en het tot een ongnnstigen terugslag op Albaneezen en de overige Balkanvolken komen zal, Oostenryk-Hongarije zich gedwon gen zal zien, militaire maatregelen bij de Adriatisohe kust te nemen. Een reeks van bladen, welke met toonaangevende kringen in verbinding staan, spreken eveneens hun verwon dering uit over het optreden der Italianen aan de kust der Adriatisohe Zee. i n ii e D f a n ii. De Koningin te Bruinisse. H. M. de Koningin heeft gisteren een bezoek gebracht aan Brninisse, welks bevolking zoo verschrikkelijk is getroffen door den jongsten storm. De N. B. Ct. meldt dienaangaande Tegen twaalf uur kwam het be richt, dat de Koningin in haar auto uit de Zjjpe in aantocht was. Een man kwam den burgemeester vragen, of ze de vlaggen niet halfstoks uit zou den steken. Met bleeke gezichten kwamen de menschen nit hun wonin gen en toen de Koningin passeerde, werd menigeen de ontroering te mach tig, barstten vrouwen in snikken uit, rolden stoere visseherlui de tranen langs de wangen en een enkele riep in vervoering al smeekend om hulp aan vorstin en volk. De Koningin was te kwart voor zeven van het Loo gegaan, per trein over Rotterdam en Dordreeht naar Oudenbosch, waar de auto's gereed stonden, die H. M. met gevolg naar Nienw-Vossemeer brachten, waar mr. Dykmeester, de commissaris der Ko ningin, de vorstin verwelkomde en haar voorreed over den dyk naar St. Philipsland. Daar ging de Koningin op het veer over naar de Zjj de en wandelde toen langs den doorsijpelden dijk om de schade daar in oogenschouw te nemen. Ter hoogte van den Stoot- polder kwam burgemeester Hage Uaar met den djjkgraaf tegemoet, aan wie H. M. belangstellend inlichtingen vroeg, terwjjl het gezelschap langs de gestrande schepen ging, waar de Ko ningin de ontdane schippers herhaal- delyk toesprak. Weldra kwam een groot deel van de bevolking ernstig zwijgend achter Haar aan zonder jui chen, zonder eenigen groet dan hel ontblooten van de hoofden. Op het Raadhuis werden de Raadsleden voor gesteld, wien de Koningin bjj herha ling Haar deelneming betuigde. Schip per Bouwens, wiens zoon in den storm is gebleven, werd ontboden en toen hy afwezig bleek, kwam de diep be droefde moeder, door een dochter ondersteund, de troostwoorden van H- M. vernemen. Daarop is de Koningin, vergezeld van burgemeester, dijkgraaf en ge volg, teruggewandeld naar de Zype advertentiebureau van een courant binnen te gaan. U kent natuurlijk het bureau met mooie spiegelruiten, dat men van de straat af geheel overzien kan. Hier herhaalde zich het vorige spelletje, alleen met dit verschil, dat de uitdrager nu een advertentie op gaf, die dadelyk door Pohl werd ge noteerd. Zjj luidde onveranderd aldus L. ontgaan. Kan heimwee niet langer bedwingen, is over acht dagen de beslissing niet gevallen, dan spreek ik met St. Het een of het ander B. K. 3. S. P. 4. Met die woorden had de commis saris een briefje uit zyn portefeuile genomen en aan Rudolf gegeven, die het met steeds grooter wordende ver bazing nauwkeurig overlas en het toen a.n len beamote teruggaf. Om kort te gaan, ging de com missaris voort, de reehereneur ver volgde den uitdrager nog verder, Schimmel keerde echter langs den koristen weg, zonder opgemerkt te hebben dat hij achtervolgd was, naar zjjn eigen huis terug. Hoe luidde het opschrift ook weer? zei Rudolf. L. ontgaan, niet waar Is u daarin ook iets bijzonders opgevallen Zeker, herhaaldelijk heb ik een dergelijke advertentie ia de kolommen voor de boot van één unr, steeds met den stoet van de verarmde Bruiaisser visBChersgezinnen achter zieh aan. H. M. heeft bij het afscheid aan burgemeester Hage te Zijpe een gift van f 6000 toegezegd, in vertrouwen, dat het Nederlandsehe volk ook nu niet achter zal blijven om den nood te lenigen. H. M. hoopte, dat zoodoen de de gevolgen van de ramp gauw hersteld zullen zjjn. Toen de burgemeester daarna van de pui van het gemeentehuis deze Koninklijke boodschap overbracht aan de burgery, werd gejuichtLeve de Koningin, Leve de Prins, Leve Prinses Juliana, Leve de burgemeester. Eerste Kamer. In de gisteravond gehouden zitting der Eerste Kamer werden de geloofs brieven van het nieuw benoemd lid voor Noord-Holland dr. J Kraus onderzocht en daarna tot zjjne toelating besloten. De voorz. stelde daarop voor heden in openbare behandeling te nemen bet wetsontwerp inzake den spoorweg Gouda—Schoonhoven, daarna de Ar beidswet en vervolgens de Steenhou- werswet. Nadat de leden zich hiermee hadden vereenigd werd de vergade ring verdaagd tot hedenmorgen 10 unr. Tariefwet en represaillemaatregelen. De Nederl. Vereeniging van Kaas handelaren wendde zich tot de com missie van voorbereiding van het wets ontwerp tot vaststelling eener nieuwe tariefwet naar aanleiding van een door haar ontvangen schrijven door de Kamer van Koophandel te Santiago de Cuba, gericht aan den staatssecre taris te Havana. In dat schrijven wordt voorgesteld verhooging der invoerrechten op Ne derlandsehe kaas te Havana, voor het geval het ontwerp-tariefwet, waarbij honing en was met een invoerrecht bedreigd worden, wet mocht worden. Lamibouw, Veeteelt en isscherij. De tentoonstelling te Eist. Naar aanleiding dezer tentoonstel ling schrijft men o. a. nog aan de N. li. Crt. Ter volmaking van het programma volgde nog een rij kisten en schotels, elk met vruchten van één soort, en zoo werd een aantal van de beste soorten gevraagd. Hierbij kan men nu ook z en, welke soorten het meest in aankweek zjjn, want op de vraag naar zure Bellefleur is door 26 per sonen ingezonden, naar Goudreinette door 20 menschen, Sterappel door 8, Jodenpeer en Maagdepeer door 7 en de overige door minder inzenders. Van die soorten werd echter 25 KG. gevraagd in een normaal-kist der Ned. Pomologische Vereeniging, doch van de fjjnere tafelvrucbten maar 10 stuks, maar die dan van allereerste hoe danigheid. Hieraan is rnim voldaan. De vruch ten waren zeer goed en konden met het beste van elders wedjjveren, wat zeker mee aan den warmen zomer te der courant opgemerkt. Juist, ik kan u zelfs als het u interesseert, eenige advertenties met hetzelfde opschrift laten zien, want ik heb de verschillende uitknipsels by mij. Met die woorden haalden de com missaris meteen eenige stukken van bet „Dagblad" te voorschijn en wees eenige met blauw potlood omhaalde advertenties aan, die allemaal tot op schrift hadden„L. ontgaan." Zie eens hier, mijnheer Wichern, ging de commissaris voort, zjj vormen met elkaar een liefdesroman. Hier is een verzoek om op een tête-4-tête te verschijnen. De volgende advertentie, die twee dagen later verscheen, be treurde de onmogelijkheidomte komen, zegt echter, dat er op de bewuste plaats een brief ligt. Kijk hier het Romeinsche cijfer VI en daarna S. P. 14. Dat beteekentop het postkantoor VI in de Langenstrasze ligt een brie! onder bet nummer S. P. 14. De ont vanger moet echter, zooals nit de volgende advertentie blijkt, die weer van hem uitgaat, niet met den inhoud van den brief tevreden geweest zjjn, want hij dringt op een ongeduldigen toon aan op een spoedige beslissing. De daarop volgende advertentie, die zoogenaamd aan een vurig minnaar ge richt is, is in werkelijkheid echter voor danken was. Witte Wintercalvillen nit de open lucht in Cnlemborg gegroeid konden tegen Tyroler-„kabinetwaar" aan en de fyne Engelsehe soorten waren onverbeterlijk. Bjj deze kleinere inzendiDgen van kweekers heeft de kweeker Engel de Jonge, nit Ierseke, verreweg het grootste aantal prijzen behaald25 medailles, waaronder 13 eerste prijzen en nog een zilveren beker ais eereprjjs voor zijn groot aandeel in het welslagen der tentoon stelling. Daar deze kweeker niet zooals zoovele anderen den particulieren han del vaarwel-zegde, zullen deze be kroningen een groote bekendheid aan zyn naam geven. Rondwandelend in zyn Zeeuw8oh oostnnm, werd hjj aan velen aangewezen en het behaagde H. M. de Koningin en H. M. de Konin gin-Moeder dezen kundigen Zeeuw by zieh te doen roepen om hem in het bijzonder geluk te wensehen. Breede velgen. Toen indertijd een reglement werd vastgesteld voor het berijden van Rijks- en Provinciale wegen, is daarbij bepaald, dat de velgen van de wielen der voertuigen een bepaalde breedte moesten hebben en wel breeder dan de gewoonlijk gebruikte. Dit wekte onder de landbouwers en voerlieden nog al wat ontevredenheid, eerstens om de kosten, die verbonden waren aan het aanschaffen van nieuwe wie len en ten andere, omdat men meende, dat breede velgen zwaarder trekken dan smalle. Dit laatste was echter niets meer dan een meening, die door ondervinding niet was bewaarheid, want had men zich door proefneming overtuigd, dan zon gebleken zijn, dat breede velgen in de meeste gevallen het pleit zouden gewonnen hebben. Die proefnemingen zyn later ge houden, o a. bij gelegenheid van een landbouwtentoonstelling te Deventer in 1909. Men nam een wagen met twee stel wielen, een met breede en een met smalle velgen, de wielen waren overigens volkomen gelijk, zoo dat er geen verschil van wrijving om de assen kon bestaan. Om de trek kracht te bepalen heeft men een kracht meter genomen, zooals die teParys voor dergelijke proeven te bekomen zyn. De uitslag van alle genomen proeven sa men genomen was, dat breede velgen de minste trekkracht eischen.Het verschil, dat gezien werd, hing af van de soort en gesteldheid der wegen. Smalle vel gen wonnen het op verharde, vlakke wegen, omdat de wielen daarin geen spoor knnnen maken, maar op slecht onderhonden grindwegen, op zand- en natte kleiwegen voldeden de breede heter, en by het oprijden van hellende wegen (oprils) was het verschil vry aanzienlijk ten gunste van de breede. Een paar der genomen proeven willen we uitvoeriger beschrijven. Als voortzetting der proeven, op genoemde tentoonstelling genomen, werd in het voorjaar van 1910 op een vlak terrein, dat den vorigen winter onder water had gestaan, zoodat de zand- en klei wegen drassig waren, nogmaals nage gaan, welke velgen de meeste trek kracht eisehen. Men belastte een wagen met smalle velgen met een gewicht, dat langzamerhand toenam. Toen de onzen wakkeren vriend Schimmel bestemd, zoekt dezen te troosten en meldt het afzenden van een brief onder hetzelfde nummer, die ditmaal op het hoofdpostkantoor ligt. Onze Schimmel wordt steeds onge duldiger in zjjn antwoorden. Over terughoudendheid van zjjn correspon dent, die in werkelijkheid niemand anders is dan de medeplichtige van den uitdrager en de ware moorde naar van den baron Lndwlg v. Engler en zijn nicht. Kndolf voelde zich beklemd op de borst. Wat de commissaris hem daar ver telde, klonk zoo eenvoudig en vol overtuiging, en daarbij bevatte het voor hem zoo n buitengewoon belang rijke boodschap, dat hjj bijna zjjn ooren niet kon gelooven. Myn hemel, zou 't mogelijk zijn, zou werkelijk nog in het laatste uur de hoop bewaarheid worden, dat er een spoor ontdekt zou worden mom pelde hij ontroerd. Dan dan heb ik misschien ook in gedachte een ander zv» aar onrecht aangedaan De commissaris lachte hem, van zijn overwinning zeker, toe, terwijl er een eigenaardig licht in zijn oogen op vlamde. f Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1911 | | pagina 1