N#. 114 1911 Dinsdag 26 September. 98Me jaargang. Donkere Schaduwen. FEUILLETON. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prjjs per kwartaal, in Goes 0,75, buiten Goes, franco f 8,05. Afzonderlijke nommers 5 cent. inzending van advertentiën op Maandag en Woensdag vóór 2 uren, op VRIJDAG vóór 12 uren. COl De pr'gs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 et., elke' regel meer' lOct Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijk- en doodsberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels h f 1,berekend. Bewijsnummers 5 cent. Telefoonnummer 22 Directeur A. P. A. van Setebs. Uitgave van de Naaml. Vennootschap „Goesehe Courant". Hoofdredacteur mr. W. S. Kalha. Buitenland. Nauw is de storm van berichten omtrent een dreigende botsing tns- Bchen Doitsehland en Frankrijk een beetje aan h6t bedaren, of daar doemt van andere zijde een kwestie op, die te oordeelen naar de ellenlange tele grammen in de gi'oote pers, bijna onvermijdelijk tot een oorlog zal moe ten leiden. Itauk en Turkije hebben het nu aan den stok over Tripolis. Italië kan nietlijdelyk toezien, dat Frankrijk Marokko inpalmt, en Dnitsehland een groot stnk van den Congo, en wil nu beslag leggen op Tripolis, een Turksehe provincie, 't Spreekt als een boek, dat Turkije daarmee niet zoo maar aeeoord gaat en thans is do kwestie reeds een zoo ver gevorderd stadium ingetreden, dat Italië reeds z'n troepen mobiliseert en de vloot weldra zai laten volgen. De Turksehe regeering zit ook niet stil en momenteel begint bet er beuseh op te gelijken, dat bet op een klop partij zal uitloopen. 01 't inderdaad zoo ver zal komen De Homeinsebe correspondent van de Vorwdrts ziet in het geheel niets anders dan BEN SCHIJNBEWEGING omdat de bezetting van een deel van Tripolis door Italië reeds een diplo matiek afgedane zaak is. Er moeten nl. door een Italiaansche maatschappij van de Turksehe regeeriug voor 125 millioen lire concessies in Tripolis zijn verkregen. Daar echter Turkije tot heden officieel van zulke conces sies niets wilde weten, waarbij oor zaken van binnen- en buitenlandsche politiek den doorslag gaven, is het noodig een gewelddadige bezetting ten minste voor te wenden. Daarom kannen spoedig Italiaansche oorlogs schepen naar de kusten van Tripolis gestuurd worden en een of ander con flict uitlokken. Het einde zal dan zijn, dat Turkije z.g gedwongen datgene toestaat, wat het reeds vroeger tbgkn klinkende munt verkocht heeft. Als die zienswijze de juiste is, is het toch wel een beetje heel kras. De ,Tag' zoekt Engeland achter de sohermen. De Tnrksohe renaissance is z. i. voor Engeland gevaarlijk. Men vreest te Londen minder een gewapend ingrijpen van Turkije in de Engelsehe m&chtssfeer, dan de terugwerking van 't sterker wordende Mohammedanisme op de Islamitische bevolking in Egypte en Indië. Voor Engeland kan 't niet aangenaam zijn Egypte door twee militair sterke gebieden, Syrië en TripoliB, geflankeerd te zien. De Brit- sehe garnizoenen aan den Njjl zijn op dit oogenblik niet grooter dan 4000 man, al heeft men de bedoeling dit 33 Naar het Duitse h. Vader, smeekte hij met aandrang, ik ben werkelijk nu niet in de stem ming om daar antwoord op te geven. Overigens moet ik u nogmaals ver zekeren, dat u zich vergist. Geheel afgezien van mijn particuliere betrek king tot Beek en zijn dochter is het mijn plicht als advocaat, den naar mijn overtuiging onsehuldigen man bij te staan Ik zou mij aan groot plichtverzuim schuldig maken, als ik m® nu vlak voor de beslissing terug trekken wilde, om er maar niet van te spreken, dat mijn hart mij dit ook verbiedt. De oude heer fronste de wenk brauwen, toen keerde hij zich om en liep heftig opgewonden de kamer op en neer. PlotBeling bleef hij vlak voor zijn zoon staan. Rudolf, riep hij met steeds grooter wordende drift uit. Ik heb lang con sideratie gebruikt, omdat ik weet dat je hart er in gemoeid is, maar ik kan mij niet voorstellen, dat je de keuze moeilik kan vallen. Aan den eeneD kant is je met eere grijs geworden vader, je zuster, je eigen levensgeluk, het vooruitzicht op een eervolle toe komst en dit alles wil je opofferen ter wille van oen meisje dat een moor denaar tot vader hoeft, van een meisje, dat van jouw niets meer weten wil, omdat zij verstandiger is dan jii, om- «Ut *jj inziet, dat op zoo'n verbintenis getal te verdubbelen. Daarenboven is een aanzienlijk deel dier troepen voor politie-toezicht aan de kast noodig. Engeland heeft er das groot belang bij, in plaats van Turkije Italië als heerscher in Tripolis te hebben. Op deze wijze kan men verklaren, dat de Italiaansche aspiraties te Londen aangemoedigd worden. Uit Maita wordt aan de .Daily Chroniclegemeld, dat het bericht, dat Italië een inval in Tripolis voor bereidt, groote bezorgdheid aan de Afrikaansche kust veroorzaakt. Wel gestelde Tripolitanen zenden hun fami lieleden naar het buitenland. Te Malta kwamen reeds 53 vluchtelingen uit Tripolis aan en andere schepen moeten er nog meer aanvoeren. Volgens een mededeeling uit Kon- stantinopel aan de Neue Freie Presse zal de Porte aan het Kabinet te Rome een nota richten, waarin het een ondubbelzinnige verklaring omtrent Italië's bedoelingen ten opzichte van Tripolis verlangt. Wel twijfelt de Porte niet aan de loyauteit van de Italiaansche regee riug, maar de bladen hebben de openbare meening in Turkije zoo opgezweept, dat.het voor de verdere handhaving van vriendschappelijke betrekkingen dringend noodig is dat er klare wijn worde geschonken ten opzichte van de bedoelingen van Italië. Met de Staking in Ierland schijnt het niet naar wenseh te gaan, d. w. z. niet naar den wenseh dei- stakers. Blijkens de berichten in de Engel sehe bladen schijnt lang niet alge meen te worden voldaan aan den oproep van het bestuur der A. S. R. S. tot de algemeene staking. Integendeel, bfj de Great South-rn Railway, die in den aanvang wel het ergste getroffen werd, wordt thans de toestand zelis iets beter. Onder de Ieren heersoht veel ont stemming over het feit, dat de staking alleen tot Ierland is beperkt en dat de Engelsehe kameraden er niet aan mede doen. Maar al is de staking dan ook verre van algemeen, zij brengt toch last en nadeel genoeg mede. Ook wordt nog weer melding gemaakt van nieuwe gevallen van sabotage. Een telegram aan de Berl. Lokal Anz. meldt, dat er in Oostenrijk een algemeene staking in zicht is. De spoorwegambtenaren en -arbeiders hebben der Regeering hun definitieve eischen overhandigd en tegelijkertijd een ultimatum tot 1 October gesteld. De Regeering zal in het gunstigste gei al slechts enkele van de onbelangrijkste eischen kunnen inwilligen, zoodat het vrijwel zeker is, dat met I October de staking zal worden geproclameerd. geen zegen rusten kan 1 Ga, ga heen, ik begin aan je gezond verstand te twijfelen. Dat noem ik geen liefde, dat noem ik verregaande stijf hoofdig heid 1 Vader het spijt mij, dat u dit ge zegd heeft en n zal er zelf ook nog spijt van hebben, antwoordde Rudolf op vasten toon. Mijn liefde voor Hedwig daargelaten, staat toch mjjn ver trouwen op de onschuld van haar vader onwrikbaar vast in mijn hart, en zoo zeker ais ik tegenover de ygehcele wereld bezweren zon, dat zij loog, wan neer men u van een misdaad besehui digde, even zeker sta ik voor uw voor maligen vriend in en zeg zelfs tot mjjn eigen vader, die aan de schuld van den ongelukkige gelooft: u vergist zich, die man is onschuldig en de dag zal komen, waarop u berouw heeft van deze onrechtvaardigheid. Hoog opgericht, met trotsehe beslist heid in zijn energieke trekken stond de jonge advocaat daar. Maar dit ge zicht was voor de opgewondenheid van den onden heer olie in het vuur. Een somber besluit scheen plotseling bjj hem op te komen. Goed dan. goed, stiet hjj uit. Ga je eigen gang, maar vergeet niet, dat ik den mijnen bewandel. Bjj deze woorden keerde hij zich ora en vertiet, zonder zijn zoon nog een blik te gunnen, het vertrek. Al een kwartier later ging hy het huis uit en haastte zich door de val lende duisternis naar de stad. Hedwig Beek was niet weinig ver baasd, toen haar hospita haar te onge veer acht uur berichtte, dat er een heer was om haar te spreken. Haar B i r ii 0 it 1 ft. n tl. Een verklaring van Dr. Kuyper. Dr. Kuyper, in ons land terugge keerd, heeft aan een verslaggever van de Nieuwe Courant, een mededeeling gedaan omtrent het voorgevallene te Brussel. Hy vmg aan met mede te deelen, dat hy in een sanatorium te Dresden zes weken lang verbiyf heeft gehouden om, in verband met zijn keelaandoe ning, welke steeds maar niet wijken wilde, een kuur te ondergaan. De eenige remedie was, zoo zeiden de doeioren, kouvatten te voorkomen en daarom werd een soort hardingskuur voorgeschreven, waarby de patiënt twee keer per dag geheel ontkleed eenlgen tjjd in de frissche lucht moest vertoeven. Ook na zijn vertrek uit het Dres- lener sanatorium moest dr. Kuyper deze kuur voortzetten, want anders zou zyn verbiyf in het sanatorium geenerlei nuttig efieet meer behouden en bleef de vatbaarheid om koude op te doen bestaan. Vandaar dat dr. Kuyper, van Dres den naar Brussel gaande, de kuur volhield en in zjjn hotel aldaar op zjjn kamer zich ontkleedde en, ter verdrijving van de koude, eenige gymnastische oefeningen uitvoerde. Dat moet de aandacht getrokken hebben, aldus ongeveer dr. Kuyper, van een bewoner van een der huizen tegenover flótel Métropole op de Plaee Brouckère. Ik had er geen erg in, dat men my op zoo'n afstand in mijn kamer op do derde verdieping zou kunnen zien en ik zelf trouwen» kon aan den overkant niets bijzonders onderscheiden. Maar de gymnastiek- bewegingen schijnen de aandacht ge trokken te hebben van dien persoon, die toen de politie is gaan waar schuwen. Een agent is daarna den directeur van het hotel komen in kennis stellen met hetgeen de politie gerapporteerd was, verzoekende den logeergast te vragen maatregelen te nemen, opdat men hem van buiten af niet meer zou kunnen zien. Van een arrestatie en een verhoor by de politie was geen sprake geweest. Landbuaw, Veeteelt en Visscherij. Oogstoverzicht van lb September 1911. Ten gevolge van de langdurige droogte, gepaard aan hooge tempera tuur, is de ontwikkeling van bijna alle warmoezerygewassen zeer onbe vredigend geweest. Met name geldt dit voor die gewassen, die veel water noodig hebben, als sla, andijvie, kool, enz. Vooral in de hooger gelegen streken, in het noorden, oosten en verbazing werd nog grooter en ging merkbaar in sehrik over, toen zy in den by haar binnentredende den vader van Rndof herkende. Plotseling steeg er een donkere bloB in haar gelaat op en keek zij ver ward voor zich neer. De oude heer keek haar lang en uitvorsehend aan, monsterde toen de schamele stoffeering der kamer zoo wei als de eenvoudige japon van het verlegen voor hem staande jonge meisje Byna was het, ot er een zach tere uitdrukking over zijn strenge trekken gleedtoen echter zyn blik viel op het gouden bandje, dat den ringvinger van de linkerhand van Hedwig versierde en waarvan hy wist dat het het symbool was van een eed van trouw van zijn eigen zoon, werden zyn trekken dadelijk weer hard. Een pjjn ijke aangelegenheid voert mij hierheen, juffrouw Beek, begon hy, terwijl hjj op de uitnoodiging van het jonge meisje om plaats te nemen, niet scheen te letten. Ik zal u maar dadelijk vertellen, dat ik niet in opdracht van mijn zoon kom, ja, dat hy zelfs niet eens weet, dat ik hierheen ben gegaan. Verder zeg ik vooruit, dat ik u niet wil krenken en beleedigen, u schijnt my integendeel een flink, dapper meisje toe, zoodat het mij oprecht spijt, dat u in uw vader zooveel ellende moest treffen. Maar, mynheer Wiehern, ik be grijp werkelijk niet zoo viel Hed wig hem in de rede. Laat mii uitspreken, ging Wi ehern voort. Myn zoon beschouwt zich nog altijd, als uw verloofde, ofschoon zuiden van ons land, zyn verschil lende teelten zelfs geheel mislukt. Ging de droogte de ontwikkeling der gewassen tegen, zy bevorderde het optreden van sommige schadelijke insecten, als rupsen en luis, die veel schade hebben aangericht. Zeer ongunstig werkte de droogte vooral ook in dit opzicht, dat zy het onmogelijk maakte, nadat de vroege aardappelen, bloemkool en andere vroege gewassen geoogst waren, nog andere gewassen op het vrijgekomen land te telen, zooals te doen gebrui kelijk is. In de groentenkweekerijeu vindt men dientengevolge thans reeds groote kale perceelen, welke in nor male jaren nog een opbrengst aan najaars- of wintergroenten zouden geven. Het gevolg van een en ander is groote schaarsehte en in verband daarmee hooge, veelal zelfs ongekend hooge prijzen. Hoewel de quantitatieve en ook de qnalitatieve opbrengst meestal beneden of ver beneden een middelmatige is, zyn de finaneieele resultaten veelal nog zeer goed. Van witte en roode kool en savoye kool is de teelt op Zuid-Beveland mislukt. Op het fruit heeft de droogte lang niet dien nadeeligen invloed gehad als op de groenten. Uit Noordhoiland wordt zelfs gemeld, dat van vele soor ten, welke doorgaans weinig gezonde vruchten opbrengen, dit jaar gave vruchten worden geoogst. De opbrengst zal daar dan ook de verwaehtinge die men eenige maanden geleden had, overtreffen. Ook in het Westland zyn de vooruitzichten hier en daar zeer goed. Uit byna alle andere deelen van ons land, met name nit de belang rijkste frnitcentra, als Gelderland, Zee land en Limburg, wordt gemeld, dat ten gevolge van de droogte de appelen en peren to vroeg rijp worden en sterk afvallen. In een deel van Zuid-Beve land klaagt men dat de noten zwart worden en verdrogen op het hout. De stand der appelen loopt in de verschillende streken vrij sterk uiteen. Op Zuid-Beveland is hy vry goed. Ook de stand der peren loopt zeer uiteen. Hy is op Zuid-Beveland, met uitzondering van het oostelijk deel, vry slecht. De stand der noten is op Zuid- Beveland goed. Uit de Pers. De aanbieding van het Petitionnement. De liberale Nieuwe Arnhemsche Ct. schrijft Welke bekende staatsman heeft ook weer gezegd, dat men er zieh geen begrip van kan maken, hoe gemakke lijk het is een land te bestaren als m inister hy weet, dat ik om hem bekende redenen mijn eerst gegeven vaderlijke toestemming heb moeten intrekken. Het jonge meisje werd plotseling doodsbleek in 't gelaat. Haar tot nn toe versehrikte oogen namen een trot sehe, zelfbewuste uitdrukking aan en zy richtte zich hooger op. Nog begrijp ik u altijd niet recht, mynheer Wiehern, zei ze op licht bovenden toon. U weet vermoedelijk, dat ik Rudolf uw zoon, verbeter de zij dadelijk daarop al in het Btervensnur van myn lieve moeder zyn woord heb teruggegeven. Ja, dat weet ik. Mijn zoonheeft het mij zelf gezegd, maar hjj Zei mij ook, dat n op zyn smeeken en aan dringen besloten was, hem hoe zal ik 't zeggen een uitstel toe te staan Voor zoover ik weet, hing uw toe stemming af van het eerherstel van uw vader. Hedwig knikte toestemmend. Rudolf verzocht my dat, antwoord de zy, ik zal niet loochenen, dat ik hem liever heb dan mijn eigen leven... ook weet ik van hem, dat hy tei wille van my alles met een blij ge moed zon opofleren, daarom gaf ik gehoor aan zyn verzoek en gaf myn toestemming, ofschoon ik niet geloof, dat alles voor myn vader nog terecht kan komen. Plotseling kwam er een uitdrukking van verlichting op het gelaat van den ouden heer. Dat noem ik een woordje op zyn pas. Zoo'n verhouding kan wer kelijk nooit tot een gelnkkig einde eiden. Laat my openhartig met u lpreken, ik zie, dat ik mjj niet ver- De heer Minister van Binnenlandsche Zaken heeft er heden het bewijs van geleverd. Een schare van minstens 20.000 men- schen, nit alle deelen des lands samen gekomen te Den Haag, gevolmachtig den van 317.000 ingezetenen, begeeit zich in plechtigen optocht tot bij het Binnenhof, om den minister het ver langen dier honderdduizenden, tevens dat van honderdduizende andere man nen en vrouwen, te kennen te geven, dat Nederland eindelijk plaats zal nemen in de rij der beschaafde volken, die het eerste burgerrecht, het kies recht voor allen, bezitten. Een dergelijke betooging behoort zeker tot de gewichtigste gebeurte nissen in de geschiedenis van een volk. De beteekenis er van wordt nog verhoogd door de waardige houding dier 20 000. Het is geen schreeuwende, joelende, door drank opgewonden bende, die daar wacht op de Plaats, nabjj de historische plek, waar eens de moord op de De Witten werd ge pleegd; neen, de tred dier duizende mannen en vrouwen is die van lieden, zieh bewust van de hooge beteekenis van dezen dagdie weten dat zij de voorhoede vormen van het groote leger der toekomst, dat ten slotte het Algemeen Stemrecht zal veroveren. Men zou allicht meenen, dat op een dergelijk belangrijk moment het hoog ste staatsmans beleid niet mocht wor den gemist. Dwaasheid. De heer minister, voor zitter van den raad van ministers, de eerste raadsman der Kroon, toont het wel anders. Hy draagt eenvoudig den portier van zijn departement op, in zjjne plaats de ministerieele funktie waar te nemen en de Regeering te verte genwoordigen bij de ontvangst der deputatie. En zyne Excellentie de Portier heeft zich op uitnemende wijze van zyn gewichtige taak gekweten. Met de minzaamheid en hoofscbheid welke hjj den minister, wiens plaats vervanger hy is, heeft afgekeken, spreekt hij de gedenkwaardige woor den, thans door de historie geboek staafd „Zet de dooze daar maar neêr." En daarmee uit. Zijne Excellentie de Portier heeft gesproken. Gesproken in naam der Nederlandsche Regeering. En de de putatie, die de handteekeniugen van 317000 ingezetenen deB lands heeft opgestapeld in het voorportaal, kan heengaan. Nietwaar, het is inderdaad gemakke lijk een land te besturen als minister. Zelfs de portier kan het doen. 'tls maar te hopen, dat da minis ter, in 't haliduistar van zyn.departe- tnent, niet nog eens struikelt over „de dooze", welke zfjn dubbelganger daar heeft laten neerzetten. 'tZou giBt heb, u is toegankelijk voor een verstandig woord, itel het onwaar schijnlijke geval, dat ik mij in uw belang moet voorstellen, dat uw vader wordt vrijgesproken, wat volgt daar uit? Men heeft hem bij gebrek aan bewijzen vrijgesproken, de verdenking blyft echter als een verachtelijke vlek zijn geheeie leven lang op zyn eer rusten die wordt door geen vrij spraak meer afgewassen. U is echter zijn dochter. Mijnheer Wiehern stamelde het jonge meisje, terwijl zy doodelyk bleek werd. Laat my uitspreken. Ik zal u niet krenken, maar alleen openhartig met u spreken. U ziet een ouden, wanhopigen vader voor n, die, al zyn overredingskracht vergeefs tegenover zyn zoon verspild heeft en nu geen anderen uitweg meer ziet, dan het met het meisje, waarvoor zjjn zoon vader, eer en toekomst wil opofferen, eens te worden. U had u dezen gang kunnen besparen, antwoordde Hedwig met doffe stem, terwijl zy den ouden heer met een langen, trotscheb blik mat. Ik heb n zooeven al gezegd, dat ik mij niet meer als de verloofde van mijnheer uw zoon beschouw. Het was niet noodig geweest mij deze verne dering aan te doen ik heb zonder dat alles al gonoeg te dragen. Andreas Wiehern kreeg een kleur de woorden van het jonge meisje troffen hem meer dan hij zichzelf wilde bekennen. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1911 | | pagina 1