GOESCHE COURANT BIJVOEGSEL Rechtzaken. Stadsnieuws. tiemengd Nieuws VAN DE van ZATERDAG 23 SEPT. 1911 ontwerp'zoo spoedig mogelijk wil door zetten. Maar thans staat wel reeds vast, dat de becijferingen, die de minister over de resnltaten van het uien we tarief bij de memorie van toe lichting heeft overgelegd, op verschei dene punten foutief zgn. Komt onver hoopt het thans voorgestelde tarief tot stand, dan bl(jft dus toch nog waar schijnlijk, dat de daaruit voorgere kende 1.5 millioen illusie zal zijn. Lnchtkasteelen ziedaar hetgeen de minister ter bescherming van het evenwicht der begrooting te hulp roept. Ten slotte begint de minister dat ook eenigermate te begrijpen. Al verder aan zjjn nota schrijvend, aomt de gedachte b\j hem op, dat de nieuwe inkomstenbelasting toch heel misschien wel eens niet in 1912 in werking zou kunnen treden. Op het tot stand ko oien van die wet, zegt hij, mag niet „te zeer worden gerekend. Zekerheids halve zal de minister dus nog maar een ontwerpje indienen, om 10 opcen ten op bedrijfs- en vermogensbelasting te innen, „hetwelk uit den aard der zaak slechts in werking zal moeten treden, wanneer de betrokken belas tingen niet middelerwijl zjjn afge schaft of gewjjzigd door de meer in grijpende nieuwe regeling van het onderwerp". Dusopcenten, daaróp komt het voor het volgend jaar neer. De minister zal opcenten heffen, en laat verder het deficit deficit. Hg zal op zien komen spelen. „Mochten onverhoopt ook de andere bovengenoemde belastingont- werpen niet tijdig tot stand komen om in 1912 een noemenswaardig be drag aan de middelen toe te voegen'', dan zal in den zomer van 1913 eons gekeken worden, of het afgeloopen jaar goed of kwaad is geweest. In het laatste geval zullen voorsteilen worden gedaan, b.v. een om weer een nieuwen aanval op het suikerfonds te gaan doen. Resnmeerend, mogen wij dus zeg gen, dat met deze begrooting eene nieuwe richting in onze financieele politiek ingeluid wordteene politiek van komt tjjd komt raad. Alles zal reg kom, wordt de leus. Het is weer het oude, optimistische Kamerlid Kolkman, die in de millioenennota het woord voert. Het pessimisme, waardoor de eerstejaren van het beleid van minister Kolkman zich hebben gekenmerkt, hoeft dezen bewindsman wear gansch an al verlaten. Zoo gansch, dat wie uiet beter wist, haast zou gaan den ken, dat de heer Kolkman den tijd reeds ziet naderen, waarop hg weer in de banken van de oppositie zal zitten, en daartoe de voorbereidende maatregelen treft. li&ndbouw, Veeteelt et» Visseherij. Oogstoverzicht van 10 September 1911. De zomer van 1911 heeft zich ge kenmerkt door weinig neerslag en weinig regendagen, door hooge ge- m'ddelde temperatuur, zoowel als tal rijke zeer warme dagen, door veel zonneschgn, door gering vochtigheids gehalte van de lueht en door weinig onweersbuien. Volgens de gegevens van het Kon. Ned. Meteor. Instituut te de Bildt was de temperatuur in Mei en Juli 2°, in Augustus 3° boven normaal. Het aantal dagen dat de temperatuur boven 25° steeg bedroeg in Juli 12 (normaal 6), en in Augustus 13 (noimaal 4). Het aantal uren zonne schijn was in alle maanden, in 't hij- zonder in Mei, Juli en Augustus, verre boven normaal. De neerslag bedroeg in de maanden April—Juli iu totaal slechts 145 mM., tegen normaal 225 mM., terwg'L in Augustus slechts 1/5 van de normale hoeveelheid viel. Het aantal dagen met meer dan 1 mM. regen bedroeg in de maanden April Augustus in totaal 23 tegen normaal 49. Het voehtigheidsgehaite van de lucht was over 't geheel beneden, in sommige perioden buitengewoon ver beneden het normale, zoodat de ver damping zeer sterk was De uitwerking, die de abnormaal droge en warme weersgesteldheid van den zolner van 1911 op de ontwikke ling der gewassen, alsook op de uit komsten van het bedrijf heeft uitge oefend, is zeer verschillend, al naar den aard van den grond en de ge teelde gewassen. Op de goede kleigronden van gun stige physisehe gesteldheid, zooals die in Groningen, Friesland, verschillende polders in Noordholland, alsmede op op de Zuidholiandsche en Zeeuwsche eilanden en in het Westen van Noord brabant worden aangetroffen, hebben de meeste akkerbouwgewassen goede opbrengsten gegeven, terwjjl de hoe danigheid van alle producien, dank zij het voortdurend gunstige oogst- weer, buitengewoon goed is. Daar bovendien de prijzen over 't geheel hoog zijn, zal voor den akkerbouw in deze streken 1911 tot de gunstige jaren kunnen worden gerekend. Daar waar de kleigronden ten opzichte van de watereiroulatie mi.ider gunstig van structuur zijn, dus op de lichte zoo wel als op de zware, ondoorlatende klei hebben de gewassen reeds aan merkelijk meer van de droogte gele den. Voorts zgn de uitkomsten des te ongunstiger naarmate de veehouderij in het bedrijf eeue meer belangrijke plaats inneemt. Voor de eigenlijke veehoudergstreken is deze zomer van 1911 buitengewoon ongunstig geweest en wei op allegrond- i soorten en in alle deelen des lands. Het I voortdurende droge weer mei, feilen zonneschijn heeft den groei van het gewas in hooga mate belemmerd. Reeds in begin Juni word over gerin gen grasgroei geklaagd tengevolge van de droogte. De regenbuien in het laatst dier maand brachten daarin slechts lijdelijk eenige verbeteringen in de laatste weken is de grasgroei zoo gering geweest, dat men algemeen de dieren in de weide krachtvoer moest geven. Zoowel ten gevolge van het mond- en klauwzeer als van het gebrek aan voedsel verkeert het vee veelal iu slechten toestand eD geeft slechts weinig molk. Vermoedelijk zullen de dieren reeds vroeg gestald moeten worden en daar de booivoor- raad niet groot is, zal men algemeen veel krachtvoer moeten aankoopen. Een tweede snede gras voor hooi of ensilage is bijna nergens gewonnen. In vele streken had men voorts groote moeite om het vee van voldoende en vooral van deugdelijk drinkwater te voorzieD. Tegenover al deze nadeelen vinden de veehouders slechts een ge ringe vergoeding in den hoogen prijs der producten. In de zandstreken zjjn eveneens de uitkomsten ongunstig. Wel is waar heeft de rogge een goed beschot ge geven en sonjjnt ook het aardappel- gewas zich vrij good te hebben ge houden, maar met de veehouderij, den belangrijksten tak van het bedrijf, is het treurig gesteld. De weiden hebben hier uit den aard der zaak nog minder gras gegeven dan in de vruchtbare weiderg streken. Zjj zijn reeds sedert weken geheel kaal. Voorts leveren de voederbieten en koolrapen een ge ringen oogst en tot overmaat van ramp is er ook van de stoppelgewassen na genoeg niets terecht gekomen. Terwijl men in gewone jaren het vee daarvan tot laat in den herfst kon voeren, zal men nu aan het vee, dat reeds eenigen tijd krachtvoer in de weide ontvangt, uitsluitend hooi, koeken en meel moe ten voeren. Ook ia de gemengde bedrijven op de klei zijn de uitkomsten van de veehouderij lengevolge van den ge ringen Toederoogst ongunstig. Afgezien van de pereeelen, die om streeks half Juni door de nachtvorsten sterk zijn beschadigd, heeft het aard appelgewas over het geheel zeer goed weerstand geboden aan de droogte. Bovendien is het gewas vrij gebleven van de gewone ziekte, zoowel als van de krnlziekte. Op de klei verkrjjgt men algemeen zeer goede opbrengsten van puike qualiteit. In de belangrijke eentra voor den verbouw van klei-aardappe- len, als Friesland, de Zuidholiandsche en Zeeuwsche eilanden en de Betuwe, wordt de aardappeloogst, wat op brengst zoowel als wat qualiteit be treft, dan ook zeer goed genoemd. Doch ook elders op de klei is de aar dappeloogst zeer goed oi goed. Op het zand hebben de aardappelen uit den aard der zaak meer van de droogte geleden. In tegenstelling met den oogst van consumptie-aardappelen laat die van de fabrieksaardappelen veel te wen- schen over. Nachtvorsten en aanhou dend droog weer hebben samenge werkt om den grond te belemmeren. Ofschoon de bieten wel onder de droogte geleden hebben, blijkt toch, dat zij over het geheel vrjj goed heb ben stand gehouden. Op de lichtere gronden zijn de bladeren dikwjjls on tijdig geel geworden en zal de op brengst gering zijn. Daarentegen zul len zg op de goede kleigronden nog wel eene matige hoeveelheid wortelen met zeer hoog suikergehalte leveren. De stand is in Zeeland goed. De Btand der cichorei is in Zeeland matig, die der uien vrij goed. Van de karwij schijnt al zeer wei nig terecht te zullen komen. In Zee land is de stand vrjj slecht. De klavervelden hebben na de eerste snede alleen op de beste gronden nog eene zekere hoeveelheid groenvoeder geleverd, elders was de productie mi niem. De stand was op de klei in Zeeland vrij goed. Zooals reeds werd opgemerkt, is de grasgroei gedurende den geheelen zo mer en in 't bijzonder in de laatste maanden zeer gering geweest. In Zeeland zijn de weiden zonder gras en de andere voedergewassen heb oen zich onvoldoende ontwikkeld. Op vele plaatsen wordt reeds bijge- voederd. Aan drinkwater, vooral van goede hoedanigheid, is gebrek. Een mooi Raadslid. Voor de rechtbank te Arnhem stond deze week terecht zekere J., bierbotteiaar en Raadslid te 's Hee- renberg, beklaagd, dat hg, toen de marechausaee's, op last en met mach tiging van den burgemeester, zich aan zijn woning vervoegden om een onderzoek in te stellen naar overtre ding der drankwet, die beambten on der den uitroep: „Kom er maar eens in als je durft", met een bjjl heeft gedreigd en toon de beambten daar op dien bgl in beslag wilde nemen, zich heftig heeft verweerd. Het schjjnt dat het verzet nogal heftig is geweest. Zelfs beki's kindoren namen er aan deel. Een dezer heeft de marechaus see^ met een pook geslagen. Bekl., die het feit erkende, meende, dat de politie is zgn huis niets te maken bad, daar dit een gesloten huis is, dus geen drank- of verlof-lokaliteit. Desgevraagd zeide de brigadier der marechaussee's, dat hij bekl. moest booren- en tevens een onderzoek moest instellen iu zgn woning, om dat hij werd verdacht aan kinderen bier te verknopen. Met behulp van getuigenverklaringen, is dat feit thans vastgesteld. Te dier zake zal beklaag- de's eehtgenoote voor den kanton rechter verschijnen. Herhaaldelijk was bekl. nitgenoo- digd een verhoor te ondergaan, maar hjj weigerde pertinent. De officier van Justitie legde een lijstje over van het aantal vonnissen, dat het edel-aehtb. raadslid reeds heeft ondergaan, 't Zijn er vele voor dron kenschap, politie overtreding, drank wetovertreding, enz. Het O. M meende dan ook dat hier een flinke straf gewenseht is en re- quireerde beklaagde's veroordeeling wegens wederspannigheid tot 3 maan den gevangenisstraf. School en Kerk. E>. O. 0. Tot leden van het hoofdbestuur van het Nederiandsch Onderwijzersgenoot schap zijn de 4 aftredende hoofdbe stuursleden, de heeren H. J. Bon, M. II. v. d. Horst, Th. Lancée en J- B Wolthuis bg enkele candidaatstelling herkozen. frovincienteutts. Kloetinge, Daartoe in staat gesteld door de vrijwillige bijdragen van eenige ingezetenen trad de goochelaar Prof. Mullens uit Meppel Woensdag namiddag voor de schoolkinderen ai- bier op. In de voorstelling, die anderhalf uur duurde, werden zeer interessante goocheltoeren uitgevoerd, die zoo in den smaak vielen, dat de kinderen „tranen met tuiten" moesten lachen. De wijze, waarop de heer M. het jonge volkje bezighield, was dan ook eenig. Kapalle. Toen de mannfaeturier BI. deze week '8 avonds half negen van Ierseke kwam, ontmoette h(j op den postweg een kudde sehapen zon der herder en zonder hond. Daar er maar een persoon alhier woont, die schapen houdt, werd besloten den herder van een en ander kennis te geven. Deze lag reeds te bed, kwam er uit en ging naar den stal kijken en jawel de schapen waren gaan wan delen. Nu spoedig den anderen herder geroepen en den baas en dan op weg om bet verlorene weer te vinden, geen gemakkelijk baantje bij deze donkere avonden. Eindelijk vonden ze de kudde midden in den polder achter de wed. J. Markusse, brachten ze weer naar den stal terug, en de herder kon zijn gestoorde nachtrust hervatten. Schore. Ds. IJbema te Nieuwkoop heelt toezegging van beroep gekregen naar Sehore. Kruiningen. Onze plaatsgenoot M. van Nienwenbuijzen slaagde voor het examen ter verkrijging van het gewoon poiitiediploma. Rilland-Bath- Voor de op 1 Nov. a. s. vacant komende betrekking van onderwijzer aan de O. L. school te Rilland heeft zich slechts één sollici tant aangemeld. Donderdag is men in den Bath- polder reeds begonnen met het steken van suikerbieten. In den Zimmerman- polder zijn bietenbladeren verkocht aan enkele veehouders voor f 12 per gemet. Kolijnsplaat. Door vrijwillfge bij dragen door vele ingezetenen in en onder deze gemeente hield de heer L. Muller van Meppel Donderdagna middags als handig goochelaar en prestidigitateur de leerlingen der open bare school allerprettigst bezig. Niet weinig wist hij handig de meeste attentie en den gullen laeb bg de kinderen op te wekken. Met dankbe tuiging van bet hoofd der school ook namens de aanwezige leerlingen aan den heer Maller, eindigde deze voor de kinderen zoo aangename namiddag. Nieuwdorp. Toen de molenaar v. E alhier op den molen werkzaam was, geraakte hij met zgn hand tusschen de steenen bekneld, waardoor drie vingers geheel geplet werden. Door het hevige bloeden was het slechts mogelijk een voorloopig verband aan te leggen. In hoeverre de hand nog terecht kan komen, zal eerst na een paar dagen kunnen onderzocht worden. Kortgene. Gisteren werd door Gebr. Schippers van hier, onder deze gemeente bij den landbouwer Moerland met goed gevolg oen ^orthonpomp geslagen. Dit ia de tweede in deze gemeente. Kats In den loop der week werden door de gebroeders Schippers van Kortgene voor rekening dezer ge meente een tweetal Norlonpompen geslagen. De eerste, op het k irkeinde der Voorstraat, gaf op 20 M. diepte wel voldoende, doch zout water. De andere in de Achterstraat gaf op 17 M. diepte zoo goed als geen water, ook van een hoog zoutgehalte. De laatste is er uitgenomen, terwijl de eerste blijft staan, wegens gemis aan een brandput. Vlissingeri. H. M. de Koningin heeft voor herstel van de afgebnnde kerk alhiet een gift van f300 gezon den. Zlerikzee. Bij de gisteren alhier gehouden tentoonstelling van zaaigra nen, enz. zjjn de volgende prijzen behaald Kuwarige Essex Tarwe. Ie prijs. J. W. Romegn, Ouwerkerk; 2e pr. Van den Bosch CoGoes3e pr. J. W. Romegn, Ouwerkerk. Wilheimina-Tarwe. Ie, 2e en 3e pr. J. W. Romegn, Ouwerkerk. Diverse Tarwe. Ie pr. Van den Bosch Co., Goes, voor roodkaf; 2e pr. J. W. Romegn, Ouwerkerk, voor Monarch. Rogge. Ie pr. Van den Bosch Co. Goes, voor Zeeuwsche 2e pr. J. C. Pilaar, Goes, voor Petkilsser3e pr. J. W. Romegn, Ouwerkerk, Zeeuwsche 4e pr. Van den Bosch Co., Goes, voor Petkilsser. Wintergerst. Ie pr. J. W. Romegn, Ouwerkerk j 2e pr. Van den Bosch Co., Goes. Het Groene Krdis. Gisteravond werd in de „Prins van Oranje" alhier eene vergadering ge houden van do leden der afdeeling „Goes" van het Groene Kruis. De voorzitter, dr. Coenen, deelde na opening mede, dat een som van f 728,11 was ontvangen als aandeel in de nalatenschap van Mevr. de Wed. Van der Bilt—La Motthe, door haar aan deze vereeniging vermaakt. De begrooting voor 1912 werd vast gesteld in ontvang en uitgaaf op f 450. Na eenige discussie werd met bijna algemeene stemmen besloten een som beschikbaar te stellen tot het dekken der onkosten, die verbonden zjjn aan het houden van een tentoonstelling alhier van het Tuberculose Museum, dat tegenwoordig op verschillende plaatsen in ons land ter bezichtiging wordt gesteld en bestemd is om in den strgd tegen de tuberculose te doen zien, welke verwoestingen de tuberkelbacil in het menschelijk lichaam kan aanrichten. Met het oog op het groote nut van zulk een ten toonstelling acht de afdeeling de ga rantie in de onkosten gerechtvaardigd. Ten slotte nam het bestuur op zich te overwegen in hoe verre de af deeling aansluiting aan de waterleiding kan bevorderen. Motordienst. Naar we vernemen zullen dhrn. M. Ossewaarde en J. Dekker alhier bin nen enkele dagen hun 14-daagschen zeildienst GoeB- -Dordrecht-Rotterdam v. v. vervangen door en wekelgkschen motordienst. Hosanna. De muziekvereeniging „Hosanna" hoopt Maandagavond nog een tuin- ooncert te geven in V. O. V. Bg on gunstig weer zal het concert in de zaal worden gegeven. We hopen, dat velen van dit zeker laatste concert in dit seizoen zullen proflteeren. Paardencursus. Voor den cursus in het monsteren en voorbrengen van paarden, dezen winter te geven vanwege de Afdeeling Goes der Zeeuwsche Landbouwmaat- schappg, hebben zich 10 deelnemers aangemeld, zoodat deze cursus door gaat. Ongelukken. Een ruim 3-jarig arbeidersdochtertje te Smilde is tijdens afwezigheid harer moeder in brand geraakt en aan de bekomen brand wonden overleden. Onder Gasselte heeft een amateur-jager een collega met een schot hagel in het oog ge troffen, waardoor dat lichaamsdeel voor altjjd verloren is. Te Berkhout is de 82-jarige S. uit zgn schuit ge vallen en verdronken. Straatroovcrs. Op den Soestdjjker- straatweg bg Hilversum Is een incas seerder van zijn fiets gesleurd en van z'n portemonnaie beroofd. De politie zoekt de daders. Spionnen Te Embden zgn twee Engelschen aangehouden, die de haven werken aldaar en te Delfzijl photogra- feerden. Men meent in hen spiouuen te moeten zien. Overspannen. Een korporaal van het 4e reg. vesting-artillerie, gede tacheerd bg de pontonniers te Dor drecht heeft na een berisping van kapitein Eijken z'n karabijn voor diens voeten stuk geslagen en den kapitein gedreigd en uitgedaagd alleen met hem mee te gaan naar de overzijde. De arme kerel, die zeer zenuwachtig van nature is, hetgeen er niet heter op geworden is nadat hij ohiangs ge tuige was van het verdrinken van een collega, is onmiddellijk in arrest ge steld. Een aardige reclame. De hoofd vertegenwoordiger van Thomas Bee- cham's Piilenfabriek zendt ons een pakket Beecham's „Oracle", een hoogst pakkende reclame, die op aanvrage gratis en franco wordt toegezonden door het hoofdkantoor Overtoom 341, Amsterdam. Inbrekers. Mijnheer en mevrouw waren met hun kindje hij familie gaan Uit rie Pers. Het Volk schreef aan den vooravond van de kiesrechtbetooging over het Petitionnement en de betooging voor algemeen kiesrecht. Zg (de betoogingj vormt het slot van het volkspetiiionement, dat met 316.808 handteekeningen aan de re geering zal worden aangeboden. Dat is de macht van degenen die voor het kiesrecht strijden. Nooit is in Nederland een dergelijk cijfer op eenigerlei petitionnement bereikt. En wat is er niet gedaan om deze aktie tegen te gaan. Met welke razernij heeft men ons elke handteekoning betwist I Hoe is dat volkspetitionnement niet uitge maakt 1 Met welk een nijd zag men onze mensehen gaan van makker tot makker, om ben te bewegen deel te ■emen aan den strgdHoe grinnikten zfl van genot als wij, om verslapping in dezen moeilijken zomer tegen te gaan, opwekkingen plaatsten ter aan sporing! Zij waanden de heele bewe ging reeds mislukt, reeds vermeiden zij zich in de schamperheden die zij in de pen hadden voor den dag waarop het kleine cijfer wat wij zouden moe ten bekennen, hun ter oore kwam. Welnu, hier zijn wij met 316,808 handteekeningen. Een cijfer, zooals reeds gezegd, in ons land nooit voor of tegen eenige zaak bereikt. Hoe heeft men niet uitgebazuind dat het petitionnement een sociaal- demokratisch petitionnement was. Dat de inhoud van het adres alleen door sociaal-demokraten kon worden onder teekend. Zg die in de politiek het naast bij ons staan in den wensch naar algemeen kiesrecht, de vrgzinnig- demokraten, hebben een eigen petiti onnement op touw gezet, zoodat naar dien kant de grens soherp afgebakend was. De christelijke arbeiders bleken op enkele uitzonderingen na nog tegen hun belang in op de hand van hun leiders te staan. Het zijn dus schier uitsluitend onze eigen menschen in en buiten het kiezerskorps, die het petitionnement hebben geteekend. En toch bereiken wg een cijfer grooter dau het stemmental der geheele chris telijke koalitie bij de jongste ver kiezingen, dat nog even beneden de 300,000 bleef, terwijl dat der liberalen de 200,000 niet bereikte. Zoo is het petitionnement de uit drukking van den meest ernstigen, onverzettelijkeu wil van het ontwaakte deel der Nederlandsohe arbeiders klasse, om het algemeen kiesrecht, voor mannen en vrouwen, te verkrij gen. Want ook dit is een prachtig verschijnsel, goed om te doen zien hoe groote kuituurgedachten het eerst en het diepst ingang vinden in de arbeidersklasse, deze handteekeningen zSn alle verkregen op een adres voor algemeen kiesrecht voor mannen en voor vrouwen. Eet tekort op de begrooting. Over de millioenennota in verband met het tekort op onze begrooting schrijft de N. R. Ct.: Het kunstje, dat nu door den minis ter van financiën te verrichten valt, is het tekort op den gewonen dienst weg te cijferen Hij doet dit, met talent, volgenderwijs. In de eerste plaats ko men de zoogenaamde „besparingen" op het appèl, d. i. het bedrag, dat op verschillende posten minder wordt uitgegeven, dan als erediet toegestaan is. Daarvoor wordt 13 millioen ge nomen. op grond van de jongste op dit cebxed opgedane ervaringen. Rest, om in te voorzien, 9 milioen. Ook hier weet de minister voor een groot gedeelte gemakkelijk weg mee. Hjj neemt eenvoudig alle ingediende belasting-ontwerpen ter hand, en handelt ermee, alsof het reeds wetten waren. Dit is inderdaad wel de ge makkelijkste manier, om eene begroo ting sluitend te maken. Het teekent wel aardig de politiek van het gan- sche kabinet. Plannen, goede voor nemens worden als afgewerkte zaken in de weegschaal gelegd. Kekent den uitslag niet, maar telt het doel alleen. Het is het oude systeem, waarin het Staatsblad van de firma Nederbragt voor het officioele dienst doet. Uit het debietrecht op tabak komt 2 millioen, n.b. de opbrengst, bg' de indiening van het ontwerp voor een geheel jaar begrooteen gedeelte van de opbrengst van het nieuwe tarief komt met 1.5 millioen helpen j en dan doet de juist ingediende inkomsten belasting nog voor 3 millioen h-iar best. Zoo vindt de minister 6.5 milli oen van de 9, waarnaar hij aan het zoeken was. Om de 2.5 millioen, die dan nog te dekken blijven, bekommert hjj zich niet. Daar spreekt hij verder niet over ende begrooting sluit. Fantaisie, anders niit. Nog het debietrecht op tabak, noch de In komstenbelasting komen in 1912 tot behandeling gereed, laat staan, dat die belastingen ingevoerd zonden worden- En het tarief Het schijnt, dat de tageerlttg de behandeling van dit

Goessche Courant | 1911 | | pagina bijlage 1