N\ 112 191 Donderdag 21 September. 98'w Bij dit oo. behoort een Bijvoegsel. «eiiieenteraail rati Goes. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Pr{js per kwartaal, in Goes f 0,75, buiten Goes, franco «,25. Afzonderlijke nommers 5 cent. Inzending van advertentlën op Maandag en Woensdag vóór 2 uren, op VRIJDAG vóór 12 uren. Telefoonnummer 23. Directeur A. F. A. van Seters. Uitgave van de Naaml. Vennootschap „Goesche Courant". Hoofdredacteur mr. W. S. Kalma. COURANT. De prij3 der gewone advertentiSn is van 1-5 regels 50 et., elke'regel meer'lOct Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prys slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijk- en doodsberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 1—10 regels h 1,— berekend. Bewijsnummers 5 cent. Zij, die zich met ingang van 1 October op ons blad abonnee- ren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. TttOOitKËOS. Gistermiddag opende de commissie van ministers vanwege de Koningin de zitting der Staten-Generaal met de volgende troonrede: De Koningin heeft ons opgedragen deze zitting der Staten-Generaal te openen. Onze betrekkingen met de andere mogendheden zijn van den meest vriendschappelykeu aard. Kon 1910 voor land- en tuinbouw over het algemeen tot de gunstige jaren worden gerekend, zoo is te vreezen dat 1911 ten gevolge van de buitengewone droogte en het heerachen van het mond- en klauwzeer voor verschillende takken van het bedrijf een verre van gunstig resultaat zal opleveren. Handel en Nijverheid bleven zich in het afgeloopen jaar over het algemeen op bevredigende wjjze ontwikkelen. Het scheepvaartverkeer nam opnieuw in niet onbelangrijke mate toe, ter wijl ook de resultaten, met het ree- derjj-bedryf behaald, verbeterden. De uitkomsten van de verschillende takken van visscfierij zijn behoudens enkeie belangrijke uitzonderingen niet zeer bevredigend. In Oost-Indië valt in ruime mate te wijzen op welvaart en voorspoedtegen de epidemische ziekten, welke in sommige streken de bevolking bedreigen, werd doortastend opgetredenbezwaren, ondervonden by de uitvoering van het grenstrac- taat van 1904 met Portugal, heb. ben tot eenige spanning op het eiland Timor geleid, waardoor de noodza kelijkheid zich deed gevoelen tot krachtig optreden ter bescherming van onze onderdanen in het om liggend grensgebied. Burgerlijke en militaire landsdienaren, zoo hier te lande als in de koloniën, vervullen hunne taak op lofwaardige wijze. Dank zij het rnim vloeien van 's Rijks middelen laat de flnaneieele toestand des lands zich eenigszins gunstiger aanzien dan ten vorigen jarej duurtame versterking der mid delen, waartoe outwerpeu zijn inge diend, blyft echter dringend noodza kelijk, zoowel tot het herstel van het evenwicht tusschen de uitgaven en de ontvangsten, als met het oog op on vermijdelijke nieuwe uitgaven, waar onder die voor de kostbare maatre gelen op sociaal gebied, welke aan hangig zijn. Dit zittingsjaar zal van groot gewicht kunnen zijn door de behandeling van de bij u aanhangige wetsvoorstellen, waarbij van uwe krachtsinspanning en toewijding on getwijfeld veel zal worden geëischt. Ook andere onderwerpen van wetge ving blijvende aandacht eischen. Eene wettelijke regeling inzake de pansionneering van gemeentelijke ambtenaren en van hunne weduwen en weezen is in bewerking, wetsvoor- drachten worden in gereedheid ge bracht tot regeling van het levens- verzekeringsbedrijf en tot technische herziening van de woning- en van de leerplichtwet. Aan de bevordering van het tot stand komen van spoorweg- lijnen voor het locale verkeer en aan de verbetering van wegen naar de tegenwoordige eischen zal bijzondere aandacht worden gewyd. Ontwerpen zullen u worden aangeboden in ver band met de regeling van de pen sioenaanspraken van het spoorweg personeel. Uwe medewerking zal worden gevraagd om de particuliere locale ielefoonexploitatie door rijks- exploitatie te vervangen. Een wetsontwerp, bedoelende de verkrijging door landarbeiders van land net woning iu eigendom of van los land in paent, zal worden inge diend. Wetsontwerpen tot herziening van de jachtwet en van d" regeling van het landbouw- en veearlsenijkun- dig onderwijs zijn in bewerking. Een wetsontwerp ter verzekering van arbeiders tegen geldelijke grvolgen van beroepsziekten zal u bereiken. Maatregelen word m tot verbetering van den flnancieelen ecouomiochen toestand van Suriutme getroffen. in voorbereiding is eene harvor ming van de politierechtspraak in Nederlandseh-Indië. Een wetsontwerp zal u worden aangeboden tot wijzi ging van art. Ill van het reglement op het beleid der regeling van Neder- landsch-Indië. Moge op nw veel omvattenden ar beid Gods zegen rusten. In naam der Koningin verklaren wjj de gewone zitting der Staten-Generaal te zyn geopend. Er valt van deze troonrede niet bijster veel te zeggen. Zj is als alle andere en de aangekondigde wets ontwerpen znllen wel niemand ver rassen. Een christelijk cachet valt er niet aan te ontdekken. Integendeel de plannen getuigen van een voort gaan op den weg, reeds lang geleden door het li neralisme ingeslagen, al zal dan waarschijnlijk de volvoering wat meer conservatief uitvallen. Alleen zal zeker de duurzame versterking der financiëele middelen een geheel nieu wen weg moeten openen. Maar of die christelijk is, valt te betwijfelen. Een onevenredig belasten van de minder bezittenden ten bate van de rijkere broeders kan toeh maar moeilijk dien naam dragen. En met deze verster- kiug kan toch in verband met de regeeringsplannen weinig anders be doeld zyn, dan het nemen var protectionistische maatregelen. Uit de opbrengst daarvan zullen dan ook „de kostbars maatregelen op sociaal gebied, welke aanhangig zyn", moe ien betaald worden. Bovendien wor den nog nieuwe sociale maatregelen in uitzicht gesteld: een wetsontwerp ter verzekering van arbeiders tegen geldelijke gevolgen van beroepsziek ten, een ontwerp, bedoelende de ver krijging door landarbeiders van land met woning in eigendom of v*d los land in pacht, een technische herzie ning van de woning- en de leerplicht wet enz. We kannen deze plannen slechts toejuichen. Of we Bet de uit voering eveneens zullen kunnen doen, zal de tjjd moeten leeren. Ook de meeste andere ontwerpen, die in uitzicht worden gesteld, ktm- aen onze sympathie hebben, zoo de wettelijke regeling inzake de pansi onneering van gemeentelijke ambte naren en van huune weduwen eu weezen, het vervangen van de par ticuliere locale telefoouexploitatie door ryksexploitatie enz En een afwach tende houding tegenover de toekom stige daden der regeering blyft ook na al deze beloften dus geboden. Dinsdagavond vergaderde de Raad onzer gemeente. Voorzitter dhr. De Beaufort, burgemeester. Afwezig dhr. von Schmidt auf Altenstadt. De notulen der beide vorige ver gaderingen worden onveranderd vast gesteld en daarna mededeeling ge daan van de volgende ingekomen stukken a. Verzoeken om afschrijving H. O. Worden ingewilligd. b. Sehrjj ven van Ged. Staten inzake wijziging der gem.-begrooting 1911. Daaraan zal worden voldaan. c. Kohier van schoolgeld der Meis jesschool voor den cursus 1911'12, houdende 33 contribuabelen met een totalen aanslag van f 1130. Goedgekeurd. d. Idem van school A over hetzelfde tijdvak, hondende 120 aangeslagenen voor de totale som van f1368. AlBvoren. e. Goedkeuring door Ged. St. van het le suppl. kohier H. O. 1911. Voor kennisgeving aangenomen. Verder deelt de voorz. mede, dat dhr. van Poelgeest, directeur der wa terleiding, op verzoek aanwezig is om zoo noodig inlichtingen te vei schaffen inzake de waterleidingkwestie (punt dat op do begrooting voor het bag geren der vest f80 is uitgetrokken, welk werk wegens den lagt a wa r- stand nu werdt uitgevoerd, waa.bjj blykt, dat bet. uit,get rokken .dr-t, wel zal wordeu overschreden, en dat f 525 >s uitgegeven voor c.qb aanvoer ran drinkwater. Dhr. Donner vraagt of er ook eer maximum voor het baggeren is vast gesteld. De voois antwoordt daarop out «ennend Alleen de voornaamste ge deelteu zullen worden gedaan. Ook dhr. v. d. Leeuw vraagt in- liohtingej omtrent deze kwestie, die eveneens door den voorz. worden verstrekt. Daarna worden dhrn. P. Kakebeeko en F. G. C. Rothuizen met alg st. benoemd tot assistent-leerareu aan de avondschool voor ambachtslieden, cursus 1911—'12. Aan een aanvrage om afschrijving van belasting hecht ae Raad nog zjjn goedkeuring en neemt dan punt 4 onder handen Concessieverleening aan de N. V. Waterleiding-maatschappij Zuid-Beve land tot het leveren van water en het leggen en hebben van waterleiding buizen in, onder, over en boven den openbaren gemeentegrond en het openbaar gemeentewater. Op verzoek van den voorz. leest de secretaris een alsnog ingekomen adres van de vereaniging, Handelsbelangen" vooi, dat wegens te late inzending niet meer ter visie kon worden ge legd. Adressante geeft daarin te ken nen, dat zij in het voorgestelde tarief op onoverkomelijke bezwaren stuit, waardoor, naar zij vreest, eene alge- meene aansluiting zal uitblijven, waarom zy den Raad verzoekt de aangevraagde concessie niet te ver- leenen tenzjj wordt gebroken met het kamerstelsel. De voorz. acht de concessievoor waarden genoegzaam bekend en vraagt of nog iemand bezwaar heeft ze goed te keuren. Dhr. Dekker, 't Is toch zeker de be doeling ze artikelsgew(jze te bespre ken De voorz. vreest, dat het dan wel Woensdag zal worden, voor men aan het eind is. Dhr. Dekker bedoelt, alleen de arti kels achtereenvolgens even te noe men, opdat men zijne bezwaren tegen enkele artikels dan kan te berde brengen. De voorz. heeft daar geen bezwaar tegen en handelt dan in dien geest. By art. 6 deelt dhr. Dekker mede ook over andere artikelen het woord te znllen voeren, maar vooraf wenscht hy even te kennen te geven, dat hy geenszins spreekt als tegenstander van de waterleiding. Hy juicht de oprichting ten zeerste toe, zal zelf ook aansluiten, maar meent het belang van de gemeentenaren te dienen met zijn aanmerkingen op de voorwaarden. By al. 2 van genoemd art. dan vestigt spr. er de aandacht op, dat volgens de vigeerende redactie van die alinea B en W. niet kunnen beletten, dat de buizenaanleg eventueel tot ontsiering van eenig stadsgedeelte zou leiden. Dhr. v. Poelgeest licht toe, dat daarop al heel weinig kans zal zyn. De voorz is ook van meening, dat zulks niet zal plaats vinden,' waarop dhr. Dekker zich by deze redactie neerlegt. Art. 12 doet dhr. Dekker vragen of het beslist is uitgesloten, dat aan een vakman kan worden toegesman als particulier binnenleidingen te leggen. De voorz. antwoordt, dat de aan- leggers volkomen vertrouwd moeten zyn met hun werk, opdat geen slechte coinpositiebuizen zullen worden gebe zigd, die ziekten zonden kunnen ver oorzaken, terwyl de oorzaak dan in het water zou worden gezocht. Zooveel mogelijk zullen bekwame particuliere vakmcnsc'ien in de gelegenheid ge steld worden zich met dien aanleg te belasten. Dhr. v. Poelgeest bevestigt deze woorden van den voorz. en zou graag nu reeds de namen van die vakman- schen kennen. Dhr. Dekker zon verder by dit art. nog gaarne willen weten of men van plan is de bepaling, dat de maatsch. het recht heeft den watertoevoer af te snijden voor een aangeslotene, die den vertegenwoordiger der maatsch. op een passend tijdstip weigert toe te laten, strak toe te passen. Wie bepaalt dat „passend", de maatsch. of de aan geslotene Dhr. o. Poelgeest oordeelt, dat zulks wel in der minne geschikt zal worden. De mantseh. beoordeelt het passen of niet pas en, maar zal hsuach niet middmnacni een passend tydstip voor opus,me. hteu. Daarna wordt het art. evenals alle voor :,,uade ongewijzigd aangenomen. Art. 13 uicielt over de meterhunr, die voigsns dhr. Van de Ven wel wat hoog is gesteld. 'Dhr. v Poelgeest zegt, dat dit moeiliik is uit te maken. De duurte hangt ge heel af van het systeem-meter, dat tuen neemt en waar hier nog geen systeem ,'s vastgesteld, is de huurprijs niet vast te bepalen. Dhr. Donner wenscht de kosten van het meteronderzoek, f 10, verminderd te zien, waarop dhr. v. Poelgeest voorstelt te bepalen, dat die kostens hoogstens f 10 zullen mogen bedragen. Dhr. Dekker wil de meterhouders alleen den kostenden prijs van het onderzoek laten betalen. Bljjktby een onderzoek, dat de leiding defect is, dan moet de betrokkene niets behoe ven te betalen. En als zoo iemand later meent, dat het defect zich her haalt, wat zeer goed mogelijk zou zyn, maar bij onderzoek blykt zulks niet het geval te zijn, dan acht spr. het hoogst onbillyk hem daarvoor f 10 te laten betalen. Dhr. v. Poelgeest licht toe, dat zoo'n toestel voor onderzoek een f 1000 kost. Stelt men nn, dat het 6 pet. rente moet alwerpen, dus f 60, en er is in een heel jaar maar één onderzoek ge daan, dan zou, volgens het voorstel- Dekker, de houder van den onder zochten meter die f 60 moeten betalen, dus heel wat meer dan f 10. Daarom acht spr. de lezing hoogstens f 10" beter. Dhr. Dekker oordeelt zij ne lezing beter en licht die nogmaals toe. Dhr de Witt Hamer brengt in het midden, dat klachten over eene onbil- ïyke behandeling van de zyde der maatschappij in de vergadering van aandeelhouders thuis behooren. Dhr. Dekker repliceert daarop in den breede, dhr. Donner spreekt van vech ten tegen de Bierkaai, dhr. v. Poelgeest vindt zijne lezing het beste, dhr. Dek ker licht nog met een voorbeeld van een winkelier, die zegt, dat zyn waar zooveel most kosten, omdat z'n huis zoo en zoo duur is, toe, dat de zijne het beste is, dhr. Pilaar meent, dat de lezing-v. Poelgeest veel aan de bezwaren tegemoet komt en wil de beoordeeling der kosten aan den Raad van Beheer overlaten, waarop tenslotte dhr. Dekker zich bij de lezing-v. Poel geest wil aansluiten, als dhr. v. Poel geest hem de verzekering geeft, dat die f 10 niet geregeld zal worden ge heven. Dhr. v. Poelgeest zegt, dat dit afhangt van den loop der zaken. Is 't niet noodig, dan znllen we het natuurlijk niet eischen. Dhr. Dekker verklaart zich met die toezegging tevreden, waarop het art., gewijzigd in den door dhr. v. Poelgeest aangegeven zin, wordt vastgesteld. By art. 13 geeft dhr. Van de Ven te kennen, dat hy het water per M3. wil goleverd hebben, waarvoor feitelijk ook toezegging en toestemming is gegeven. Dhr. v. PoelgeestMoet dan iemand, die 10 M3. per jaar gebruikt, ook maar 10 M3. betalen? Dhr. Van de VenJa Dhr. v. Poelgeest betoogt dan, dat de opzet indertyd anders geweest is dan dhr. v. d- Ven het voorstelt. Dhr. Van de Ven herinnert aan de destijds gemaakte berekeningen en vraagt of die dan niet goed waren. Dhr v. Poelgeest antwoordt, dat die berekening is gebaseerd op precies dezelfde tariefmaatstaf, nl. die der waterleiding te Delft, waar ook het kamertarief naar draagkracht vigeert. By eene berekening per M3. zon men nooit tot die slotsom zyn gekomen. Dhr. van de Ven kan zich hiermede niet vereenigen, 't Is vroeger anders besloten. Dhr. de Witt Hamer beweert, dat de concessievoorwaarden geheel de zelfde zijn als destyds ingediend. Ook toen gold deze maatstaf. Dhr. van de Ven leest uit het art, dat er wel een aDdere opzet is geweest. Dhr. de Wilt Hamer antwoordt, dat alleen de mogelijkheid daartoe wordt geopend. Dhr. van de VenIk heb het altijd anders begrepen Dhr. Dekker juicht het tarief voor arbeiderswoningen toe. Daar heerscht geen kamerstelsel. En nu mag dhr. de Witt Hamer beweren, dat dezelf de maatstaf worat aaDgelegd ais vroeger, maar daarmee gaat spr. niet accoord. Indertijd heeft aten beloofd watei te zullen leveren tegen f0.3(| it fO.iO hoogstens per M'. Nu is dat geheel anders. Stel b. v. iemand heeft een winkel, een kenk n, zolder kamertje, waschhok, benevens 4 ka mers, alle mintens 6 M2 groot, dan betaalt hy daarvoor 124, met de me terhunr minstens f 28. Wanneer zyn gezin dan bestaat uit 5 personen, die per dag ieder 20 Liter water gebrui ken, das samen 36 V» M3 per jaar, zoo betaalt die man in werkelijkheid f 0.60, j heeft hy een k'einer gezin al gauw f0.70 per MA By meerder gebruik i wordt het wol is waar goedkooper, maar men gebruikt toch niet meer dan men noodig heeft. Daarom heeft spr. groot bezwaar tegen art. 14 en zou hy een minimum gebruik met een som van f 1 per kamer en maxi mumprijs van f 0.40 per M3 water willen inlassehen. By het art., zooals het nu luidt, zou iemand met een groot huis en een klein gezin meer dan f 1 per M' moeten betalen. Dat is hoogst onbillyk 1 Volgens spr. meening zal de maatsch. geheel mis rekenen men zal niet aansluiten en regen bakken en welputten blyven gebrui ken. In het Volksblad heeft spr. een art. gelezen, dat byna geïnspireerd leek, waar het een soort dreigement bevatte, dat men door afkeuring van regenbakken en welputten geprest zon worden tot aanslniting. Tot znlk een draconische maatregel hoopt spr. niet, dat de Raad zich ooit zal leenen. Dhr. Van der Leeuw deelt volkomen de zienswijze van dhr Dekker. Dhr. v. Poelgeest zal het tarief nader toelichten. In ons land zyn totaal circa 100 waterleidingen met tarieven van verschillenden aard. Haarlem ging pas na 40 jaar over tot het me tertarief en hier doen we dit direct. Willen we evenwel de onderneming doen rendeeren, dan moeten de aan geslotenen zich verbinden voor een minimum gebruik, welk gebruik by de berekening is gebaseerd op het kamerstelsel. Niemand wordt gedwon gen meer te gebruiken dan hy noo dig heeft, maar we moeten een mini mum gebruik vaststellen. Bij een me tertarief zonder kamerstelsel zouden alle woningen over één kam worden geschoren. Dhr. Dekker is nog niet overtuigd en waar hy dit ook wel niet zal worden, stelt hy voor, gezien het late uur, zyn lezing in stemming te brengen. Dhr. Fransen v. d. Putte meent, dat tegen art. 14 geen oppositie kan wor den gevoerd. Dat is een zaak, die geheel de maatseh. betreft, zoodat spr. het al inooi vindt, dat de Raad daar over zyn oordeel mag zeggen. De daarbjj gegeven wenken kunnen mis schien hun nnt hebben. Dhr. v. d. Ven moet, naar spr. meeDing, toeh ont dekken, dat niet van het vroegere tarief wordt afgeweken, dan voor arbeiderswoningen, dus in het voor deel der aangeslotenen. Aan een minimum kunnen we ons niet ont trekken, aldus spr. Dit stelsel is daar mee geheel iu overeenstemming. Waar dus niet wordt afgeweken van het oorspronkelijk plan, daar meent spr. tevreden te kunnen zyn. De onder neming moet toch rendeeren. Dhr. v. d. Ven zegt nu wel per M3. te willen betalen, maar hoe stelt hy zich dat dan voor We hoorden heelemaal geen cijfers en dat is zeer gevaarlyk. Spr. wenseht dan ook art. 14 te behouden en geen oppositie te voeren tegen dit tarief. Dhr. Dekker zegt, dat er wel op positie gevoerd kan worden en dat in dien prijs van f 0,40 per M3. alle andere cyfers liggen opgesloten. Spr. hand haaft zjjn voorstel, dat daarop wordt verworpen met 8 tegen 4 stemmen. Voor stemden dhrn. Van der Leeuw, Van de Ven, Donner en Dekker. Het art. wordt dan ongewijzigd aan genomen. Dhr. HoUmann wil nog hooger be roep mogelijk zien by de opvatting van het begriparbeiderswoning, het welk volgens toelichting van dhr. v. Poelgeest evenwel reeds bestaat. Dhr. Dekker spreekt zijn spyt uit, dat de concessievoorwaarden zoo aan genomen zyn, hoopt, dat hij mis ge zien heeft en zal voor de voorwaarden in haar geheel stemmen. Deze worden daarop aangenomen met 10 tegen 2 st. Tegen dhrn. v. d. Leeuw en v. d. Ven. By de rondvraag informeert dhr. Dekker, hoe het nu eigenlyk met het carillon zit. Moet Goes daar altijd mee blyven sukkelen? Dhr. de Witt Hamer zou graag zien, dat dhr. Dekker tot de volgende ver gadering op antwoord wilde wachten. Wel kan hij nu reeds meedeelen, dat volgens de laatste berichten de nog ontbrekende klok eerstdaags klaar zal komen. Dhr. Dekker dankt alvast voor deze mededeeling. Dhr. HoUmann wyst nog op de gladheid der straten, waardoor her haaldelijk paarden komen te vallen. Hij raadt aan de straten met rivier zand te bestrooien. Dat stuift niet en is een afdoend middel. De voorz. zegt overweging van een

Goessche Courant | 1911 | | pagina 1