N*. 108 Dinsdg 12 September. 98"e jaargang. Donkere Schaduwen. FEUILLETON. (iOESCHE Do uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Fr ijs per kwartaal, in Goes f 0,7S, buiten Goes, franco f 9.23. Afzonderlijke nou.mers 3 cent. Inzending; van advor'.entiën op Maandag; en Woensdag; vóór 2 uren, op VRIJDAG vóór 12 uren. mm% De prijs der gewone advertentiën is van 1-5 regels50 ct., elke regel meer lOct Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs Blechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijk- en doodsberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 1—10 regels A 1,berekend. Bewijsnummers 5 cent. Telefoonnummer 22 Directeur A. F. A. van Seters. Uitgave van de Naaml. Venaootsehap „Goesche Courant". Hoofdredacteur mr. W. S. Kalka. Buitenland, De Marokko-kwestik. De Marokko kwestie houdt de bin nen- en buiretilaudsche pers nog steeds bezig, maar terwijl men bijna alge meen de Frausehe er. Duitsche kan sen in dezen weegt, vergeet men Spanje, dat ook wil meedeelen en daarom maar vast begonnen is in Marokko zelf te ageeren. Frankrijk vindt dat natuurlijk allesbehalve aar dig, ziet in dit optreden alweer de hand van Duitschland en zou zijn zuidelijke buur reeds een ultimatum hebben gesteld betreffende de bezet ting van het stadje Ifni, welke plaats Frankrijk als schadeloosstelling aan Duitschland had willen geven. Iu hoeverre dit waar is, kunnen we hier niet beoordeelen, maar uit de berich ten, dat de Spaansche regeering be sloot 3003 man naar Melilla te zenden en drie oorlogsschepen in gereedheid laat brengen om naar Albueemos te vertrekken, blykt voldoende, dat het er broeit. Maar er zijn meer, die mee willen aanzitten aao den Marokkaanschen disch en daartoe behoort in de eerste plaats Italië. Wanneer Frankrijk zich het protectoraat over Marokko zal weten te verschaffen, wenscht Italië ook schadeloos gesteld te worden. Hoeveel dat verlangt, is nog niet recht duidelijk, maar als het eenmaal aan deelen toekomt, zal het zeker Sink nit den hoek komen. Zooals men ziet, 'tis een heeie jan boel, al gaat het er momenteel dan ook nog vrij wat kalmer toe dan in sommige streken van België en Frank rijk, waar het huisuoedersoproer hoogtjj viert. Vooral te Charleroi moet het er Donderdag Spaansch van door zijn gegaan. Vanaf negen uur 's mor gens was het zoo rumoerig op de markt en in de aangrenzende straten, dat de autoriteiten ter plaatse ver schenen om de leiding der ordemaat regelen op zich te nemen. Samen scholingen waren reeds den vorigen avond bij proclamatie verboden. Om tien uur kwam bericht, dat honderden betoogers uit de omliggende gemeen ten naar de stad optrokken. De Sam- brebrng werd door politie en gendar men te paard bezet. Berst liet de menigte zich door deze machtsont plooiing ontzag inboezemen. Maar langzamerhand drongen de achtersten op, de politie en gendarmen trokken de sabel en tegen elf nnr was het straatgevecht overal in vollen gang, zoodat de winkeliers ijlings hun zaken sloten en luiken voor de vensters plaatsten. Want het regende allerwege keisteenen. Toen werd order gegeven aan de brandweer om een woordje mee te spreken de slangen worden aangesloten en in een oogenolik was de strijdlust der betoogers bekoeld 27 Naar het Duitseh. Het onbehrlpen handschrift daarvan scheen zjju wantrouwen op te wekken, want langzamerhand kwam er een ongeloovige, sceptische uitdrukking om zijn mondhoeken. Eindelijk liet h(j het briefje zinker, knikte eenige malen achtereen en wendde zich toen tot den advocaat. Waarvoor hondt ge dit gekrab bel, vroeg hjj. Hij schijnt iemand nit de laagste volksklasse te zijn, dat zou men ten minste nit dit schrijven opmaken, ant woordde Rndolf Alberti knikte. Ja, maar toch is er in dst onbe holpen handschrift iets gemaakt, at mij doet dennen aan een moedwillig verdraaien der letters. Ik moet openhartig bekennen, dat dergelijke twijfel ook al bjj my is opgekomen, zei nude advocaat. Tenslotte past ook het signalement, dat mij gisteren in Kreuzlingen aan het station werd opgegeven, heelemaal niet op iemand uit de laagste volks klasse. Alberti knikte zwygend, toen keek hQ den jongen advocaat vol verwach ting aan. Misschien mag ik uit naam van 4» dochter van den gevangene nu wel druipnat en half verblind door de krachtige waterstralen zocht iedereen een goed heenkomen en dekking voor dit watervuur. De burgemeesters in de provincie leuegouweu hohben vergaderd, ten '-inde gezamenlijk maatregelen te ..enicn met het oog op den steeds ernstiger wordendoif toestand. Zij he sloten o.a een adres aan do regeering te zenden met het dringend verzoek aan te si uren op opheffing van de invoerrechten en openstelling van de grenzen voor slachtvee. Mogelyk dat dat helpt by de hooge oomes, die do lakens hebben nit te deelen 1 Io hoeverre die uitdeeling gewoon lijk naar behooren geschiedt, is niet aan ons te beoordeelen, maar dat er wej eens misbruik wordt gemaakt van de hnn gegeven uiacht, blijkt wel degelyk uit het optreden van den Rus- siBchen generaal Seyn, den gouver neur van Finland. Toen dat heer be greep, dat de gedeeltelijke inlijving van het gouvernement Wiborg bij het rijk van Vadertje aanleiding zou geven tot protesten, gaf hij onmiddellijk alle gouverneurs bevel iedere protestverga dering met geweld te beletten. Nu is den Finnen echter het vrije recht om te vergaderen by de grond wet van 1906 uitdrukkelijk gewaar borgd en de belemmering van dat recht is een grove schending der grondwet. Toch werden vergaderin gen door de politie verhinderd, onder andere eene van de sociaal-democrati sche party te Wiborg, die ern protest meeting in het Arbeidersbuis had oyeeDgeroepen. Nog voordat de ver gadering geopend was, drong de poli tie het huis binnen, en bezette alle lokalen. Do menigte, die de vergade ring wilde bijwonen, stond voor de deuren en kon niet worden toegelaten. Toen klom de redacteur van het s.-d. blad Tijd Arbeidop het dak van het Arbeidershuis, hield, van rts.ar een toespraak en las een wez niyk zeer gematigde motie voor, die door de menigte met luide toejuichingen werd aangenomen. De politie, zich dus in haar plan om de vergadering te beletten bedrogen ziende, begon nu tegen de menigte op te tredende commissaris een tot tuchthuisstraf veroordeelde Rus, die echter op verzoek van Seyn gsatio kreeg en tot commissaris te Wiborg werd benoemd gaf laBt er met de blanke sabel op te slaan. Een ontzet tend tumult was het gevolg daarvan. Een troep jongens trok flaiiend, joe lend en schreeuwend door de straten. En dit was het teeken voor de gen darmes om ook op te treden. De vestingeommandant van Wiborg, ge neraal Petrof, gaf last dat door de bereden troepen met de blanke sabel zou worden gechargeerd. Een groot aantal personen werd gewond en in de hospitalen opgenomen. Indirrz»lt- de hoop uitspreken, begon deze met eenigszins onzeker klinkende stern, dat de l'jdenstyd van den laatste nn spoedig een einde nemen zal? Alberti keek den advocaat met groote oogen aan. Neem _uii niet kwal jk,waarde myn heer Wichern, autwoorine hy toen ou afgemeten toon, maar van een ontslag nit de gevangenis Waarom ik als verdediger van den heerBeck 'oy deze in allen vorm wil verzoeken, viel Rudolf hem, van zyn stoel opstaande, in de rede. Kan geen sprake zijn, voltooide Alberti en stond eveneens op. De zaak is helder als de dag dat Beek medeplichtigen gehad heeft, heb ik van den beginne af al gedacht, daarop wyst ook al het raadselachtige bloedspoor. Buiten allen twylel staat het echter, dat hy aandeel gehad heeft in do misdaad. Nu, misschien is b gerechts hof van een andere meaning ov g 'iet onls'ag vau recno «et v iging v< Jïeck. antwobiddc Rndo'if d nt.g, niet |f bedenkend, dat het zyn eig»a be langen geen goed zon doen, als hij den rechter tegen zich innam. Ik zal nog heden myn verzoek schriftelijk indienen en by een weige ring zal ik het hooger op zoeken. Alberti glimlachte. Het is natunrlyk uw plicht voor nw cliënt te doen wat in uw macht siaat. Heeft u anders niets mee te deelen Ik kan u alleen nog medzdeelen, hoezeer het m$ spijt, dat ik tot na den nacht werd de redacteur Airola van TijO gearresteerd, en naar Peters burg overgebracht. Dit geheele optreden van de politie was onwettig en toont alleen op welke krasse wjjze deRussioclie autoriteiten oulusieu pogen te verwekken, om er dan te kunnen opslaan, en de invoe ring van den staat van beleg te kun nen aikondigen. De Finsche bladen manen aan tot rust en kalmte, doch proteBteeren tevens op krachtige wyze tegen de wederinvoering van het stelsei-Bobri- kof, dat evenmin als voor tien jaren het gewenschte resultaat zal hebben, doch slechts zal strekken, om de ver bittering tegen de onwettige Russische maatregelen te doen toenemen. Wanneer Rusland dat zelf eindelijk eens zal inzien i si n e si i a u a. Mobilisatie-maatregelen Uit Utrecht wordt gemeld, dat daar Vrijdag een groot gedeelte der pio niers van het regiment genietroepen gemobiliseerd werd en in de kazerne geconsigneerd. Het betrof de detache menten voor de brugvernieling, die gereed staan om ieder oogenbiik naar de groote spoor- en voetbruggen te vertrekken. Zjj zyn geheel en al uit gerust, ook met scherpe patronen. Gok zijn de detachementen voor do inundatie van de Hollandsche Wa terlinie klaar. Ook deze manschappen zjjn in de kazerne geconsigneerd. Te Brielle werd Donderdagavond, na ontvangen orders, het korps tor- pediaten te Brielle gemobiliseerd. Reeds deuzellden avond vertrokken de mili tairen, welke Hellevoetslnis tot stand plaats hebben, daarheen. Den volgen den morgen gingen de overigen, per eerste gelegenheid, naar hunne stand plaatsen, Hoek van Holland, Willem stad en den Helder. Aan do Oostergrens, o. a. in de omstreken van Roermond en Venlo worden alle maatregelen genomen alsot een oorlog met Duitschland elk oogenbiik te wachten is. Alles wat militair is, te voet of te paard, is dag en nacht in de weer. Algemeene Nederl. Geheelonthou- dersbond. De Alg. Ned. Geheelonthoudersbond heelt te 's-Gravenhage zyn algemeene vergadering gehouden. Uit het jaarverslag bleek, dat de Bond 55 afdeelingen heelt met in het geheei 2148 leden en 60 algemeene leden j er vielen in het afgeloopen jaar 2 afdeelingen af en 12 kwamen erbij het geheele aantal leden steeg daardoor met 492. Het orgaan De Qeheelonthouder ging in oplaag vooruit van 10,3ü0 tot 11,200. De altredende leden van het hoofd bestuur, prof. dr. J. van Kees en mevr. C. van Anrooy-Gallé, beiden te Hilver sum, en de heeren W. v. d. Berg te Arnhem en C. de Jong te Zuid-Schar- woude, werden met groote meerderheid herkozen. toe in weerwil van mijn herhaalde pogingen geen toegang tot den ge vangene heb gekregen, antwoordde Rudolf Tot mpn spyt bon ik ook nu nog niet in staat u die toestemming te geven antwoordje Alberti met koele beleefdheid. Niet, dat ik ook maar eenig wantrouwen jegens u koester, maar voor den verstokten aard van den gehangene komt het mij heilzaam voor, dat hy tijdens het vooronderzoek door eenzaamheid en gebrek aan aan raking met de buitenwereld tot ernstig nadenken wordt gedwongen. Ontstemd en terneergeslagen kwam Rndolf thuis, waar hy in den tuin zyn zuster aantrof. Deze zat met een handwerk in het priëel en knikte den naderenden broe der vriendelijk toe. Rudolf meende op te merken, dal ook haar gelaatstrekken een ernstige uitdrukking hadden. Hij gi'ig naest l'irr zit'.on en veegde zich met den ..ik'io zweet van fut 7001 hoofd. Nu, Rudolf, je ziet er heel afge mat uit, -- zei zyn zuster. Hebje onaangenaamheden in de stad gehad Ik kan het my wel voorstellen, het proces laat je gedachten zeker geen oogenbiik met rust. Rndolf vertelde haar in 'tkort de laatste gebeurtenissen. Toen zei hy, haar oplettend aankijkend Ook myn vroolyk zusje schijnt onder zorgen gebukt te gaan? Hildegard ging dichter by hem zitten Ik heb zooeven een onderhoud met vader gehad; hjj ia zeer uit ajjn Landbouw, Veeteelt issclurij. en Pootaardappels. Zoo het zaad, zoo de vrucht. Deze waarheid moge door by-omstandighe- den gedurende den groei niet altyd opgaan, goed zaad is toch een eerste eisch voor een goede opbrengst. Wil men dus een bevredigenden aardappel oogst, dan moet men goede poters gebruiken. Daarvoor wordt niet altijd in tijds of voldoende gezorgd. In het voorjaar toch bepaalt men zich er ge woonlijk toe van den hoop wat kriel uit te zoeken, of maar van den voor raad consumptie aardappelen te nemen en ze voor plantgoed te bestemmen. Dat deze op goed geluk afgenomene niet de beste zyn is te begrijpen, als men bedenkt, dat zjj den naam van goed moeten waard zyn, door goede Boort, afkomst, grootte en opbrengst. De vraag, welke soort de beste zyn, behoeft tegenwoordig niet onbeant woord te blyven. In de laatste jaren zyn op de landbouwproefvelden en ook door particulieren variëteitsproe- ven genomen, die voldoende aanwijzen, welke soort voor een bepaalde streek en voor een bepaald doel de voorkeur verdient. Vervolgens heelt men te letten op de afkomst der poters. Men kan hierby, evenals by dieren, den stelregel vol gen, dat goede ouders gewoonlijk goede kinderen voortbrengen. Als men aan een aardappelstruik vele en goede knollen vindt, zyn deze ook te ver kiezen als pootgoed. Het is b(j het rooien, dat men daarop letten moet en ze afzonderlijk moet houden zeker nogal een werk, maar het zal de moeite loonen. Ook zal de plaatselijke herkomst van invloed zyn. Een zelfde variëteit zal, naar een andere streek overge bracht, daar beter willen dan in de streek, waar ze gegroeid zynver wisselen van pootgoed geeft dikwyls goede resultaten, maar toch weer niet altyd. Toen iudertyd een proefje pnike aardappelen, afkomstig van Wolvega in Friesland, door de Afd. Goes van de Zeeuwscbe Landbouwmaatschappy werden verloot, vielen die ten deel aan een landbouwer, die ze plantte. De uitslag was, dat hjj een enormen op brengst kreeg van bijzonder grootte knollen, maar zoo slecht van kwali teit, dat ze alleen konden dienen voor veevoer. Alle soorten schijnen dus voor verwisselen van streek nog niet geschikt te zyn. Wat de grootte der poters betreft, men neme daarvoor middelmatige deze bevatten een voldoend aantal oogen en de noodige voedingsstof voor de jonge plant. Kriel als poters te gebruiken is verkeerdblijkens hun kleinheid zyn ze tijdens den groei achterlijk gebleven en zullen ze ook wel geen krachtige nakomelingen knn- nen voortbrengen.Evenmin z(jn groote poters geschikt. De ondervinding leert, dat ze niet meer schot geven dan middelmatige en daar de knollen over het algemeen ook groot worden, zgn ze ais eetaardappelen minder ge wild. Heeft men gebrek aan goede poters, dan kunnen groote nog wel dienen als men ze doorsnijdt, waarbij men ook met overleg moet te werk gaan. De meeste en krachtigste oogen bevinden zich aan het topeind, dat is de kant, tegenovergesteld aan de plaats, waar de aardappel aan den Btengel heeft gezetendat gedeelte is dus het best voor de voortplanting. Wil men toch den geheelen aardappel gebrni- ken, dan snydt men hem overlangs door, zóó dat aan de beide helften ongeveer evenveel oogen zitten. Heeft men by het rooien zijn voor raad byeen, dan zorge men voor een goede bewaarplaats. Als zoodanig dienen een droge kelder of een kuil, waarin de vorst niet kan doordringen, maar waarin ze ook niet te warm liggen. By het dekken van den kuil houde men rekening met de soort van grond, waarmede gedekt wordtlicht, zandige grond vriest gemakkelijk door. Als deksel gebruikt men rogge- of tarwestroodit vangt het best het uitgewasemde vooht op. Is het by strenge vorst noodig de bedekking te verzwaren, dan legt men op den kuil een nieuwe laag Btroo en daarop een tweede laag aarde, want verzwaart men alleen de aardlaag, dan belet men den aanvoer van frissche lucht. Een luchtkoker, die by strenge vorst kan ge sloten worden, bewyst goede diensten. Volgens de landbouwverslagen van 19071909 is het bewaren van poot- aardappels in kelders de meest aan bevelenswaardige, omdat de opbrengst daarvan beduidend grooter bléék dan van die in kuilen geborgen. Provincienieuws. humeur over ion, en toen ik hem zei, dat ik je geen ODgelyk kon geven, maar meende, dat ieder weldenkend uiensch zyn liefde niet op mocht geven en verraden, toen draaide hy my den rug toe. Je bent mijn goede, trouwe zuster, nep Rudolf. Het spyt my alleen maar, dat je om mijnentwille harde woorden van vader hebt moeten hooren Och, vader is een oud man en heeft zyn eigenaardigheden. Hy hangt nn eenmaal met hart en ziel aan zyn welverdienden goeden naam, waarop hy zich in stad en land kan verheugen, dat alleen al de gedachte, dat hem iets van zyn aanzien zou kunnen ontnomen worden, hem meer dan pijnlijk is. Maar je had je dat niet zoo moeten aantrekken, Hildegard, antwoordde Rudolf zacht verwijtend. naar ik begrijp het wel, zoo viel hij zichzelt in de rede. Je zon is vandaag ver weg, roet waar Oen kom, lachte Hildegard, maar dadelijk daarop ernstig worden de, voegde zy er by Eigenlijk heb je gelijk. Ik heb Hugo meer lief dan myn leven. Toen ik hem leerde kennen, hield ik hem byna voor een oppervlakkig menseh, hoe nader wy elkaar echter kwamen, des te meer merkte ik, dat hij werkelijk een goed en edel menseh is. Hy is in waarheid de zonneschijn van mijn leven ge worden, als hy my niet meer liefhad, dan zou ik ook niet meer willen leven. Het gelaat van den jongen advocaat was ernstig geworden. Nadat het ge- Bergen op Zoom. Vrjjdag werd in „Thalia" alhier de alg. verg. van onderwijzeressen en onderwijzers in het arrondissement Tholen gehouden onder voorzitterschap van den arr.- sehoolopziener Mr. J. W. A. Wagtho. By de opening begroette hy in de eerste plaats den heer Mr. C. de Witt Hamer, schoolopziener in het district Goes, dankte hem voor zijne tegen woordigheid en daarna de vele aan wezigen (ongeveer 100) voor hnnne trouwe opkomst. Na eenige huishoudelyke werkzaam heden gaf de voorzitter den heer J. Vreeken van Middelburg het woord voor het onderwerp„Handenarbeid". Duidelyk wees spr. aan, wat hy onder handenarbeid voor kinderen verstaat, n.l. sljöd, en betoogde, dat handigheip ten zeerste by de jeugd moet aange bracht en aangewakkerd worden en aprek op Hugo gekomen was, moest hy onwillekeurig aan het altyd nog niet opgehelderde voorval denken, dat zich een uur geleden by het vertrek van den jongen baron aan het station had afgespeeld, en eene plotselinge opwelling deed hem besluiten, het geval 'aan zyn zuster mee te deelen. Daar valt my een eigenaardig toeval in, dat mij eergisteren over komen is, begon hij. Ik wilde het je gisteren al vertellen, kwam echter door mijn reis naar Krenziingen pas laat in den avond hier aan, en toen was je al naar bed. Betreft het Hngo? Zooals je het nemen wilt, zei de advocaat en vertelde toen wat hem op het station overkomen was. Hildegard schudde het hooid, toen haar broeder had uitgesproken. Dat is wonderlijk, zei ze, jammer, dat Hugo niet hier is, hy zon je antwoord hesbon kunnen given. In elk geval is het een komisch toeval, ik heb gisterenmorgen een briefkaart van hem nit E gekregen, waarin hij mij zjjn behouden aankomst zelf be richt heeft. Dat is inderdaad vreemd, lachte Rudolf. Ik vergis mij anders zeiden, heb goede oogen en meende Hugo herkend te hebben. Op hetzelfde oogenbük knarste het grint van het tuinpad onder snel naderende voetstappen. Broer en zuster keerden zich om en Hildegard liet het volgend oogenbiik een kreet van blijdschap hooren. (Wordt vervolgd}.

Goessche Courant | 1911 | | pagina 1