GOESCiiE GOÜMNT BIJVOEGSEL VAN DE van ZATEKDAG 9 SEPTEMBER 1911. Provinclenieaws. Wilhelminadorp. I. Cornelisse al hier kwam door het opdringen zijner paarden te vallen en kreeg van een der paarden een trap op zijn been, zoodat dit brak. Kloetlnge. By de Woensdag gehou den stemming voor een lid van den ge meenteraad verkreeg de heer W. P. K. Lenshoek 132 St. en Q Trimpe 42 st., zoodat gekozen is de heer W. F. K. Lenshoek. Nlsso- Woensdagavond had in de herberg van C. de Blaoy alhier, de uit reiking plaats van de prijzen, behaald op den j.l. gehouden schietwedstrijd. Op den bond9korpswedstrijd (9 marga- schoten, ieder binnen 5 sec., afstand 20 M.) werden de medailles gewonnen door 's Heer Abt3kerke met 477 p. Nieuwdorp met 432 p.Nisse met 429 p. en Kwadendamme met 420 p Op den korpsbaan (5 niargaschoten, ieder binnen 5 scc., afstand 20 M.) behaalden Wolfertsdjjk, Kwadendam me, 'b Hoer Abtskerke en Nisse de medailles resp. met 262, 2*9, 244 en 234 p. Op den cydnder-korpsbaan (afstand 12 M. Max. 300 p.) verwierven 's Heer- Abtskerke, Kwadendamme, Wolferts- dijk en Heinkenazand het viertal me dailles resp. met 260, 258, 248, 246 p. Het eere-kruis en do eere-medailles vielen ten deel aan de heeren A. de Blaeg en P. Kloosterman, beiden van Nisse, met 58 en 54 p. Do vijf eerste prjjswinners op de pers. baan (afstand 20 11. Max. 120 p.) waren de heeron M. Slabbekoorn, Heinkenszand. met 111 p. J. Osse- waardo, Wolfastdyk, 109 p. Jac. Braam, 's Heer Abtskerke, 108 p., L. J. Dekker, Kloetinge, 108 p., H. Steen blok, Nieuwdorp, 107 p., en op de vrye baan (afstand 12 M. Max. 2 X 60 p.) de heeren P. Kloosterman, Nisse, 116 p. 4 X 66, I Jansen, Nisse, 116 p., P. Drjjgers, 's Heer Abtskerke, 115 p., J. Drijgers, 's Ucer Abtskerke, 114p., B. Bos, Nisse, 114 p. 1 X 56. Heinkenszand Woensdag jl. had een slager alhier oen vet varken naar Goes gebracht. Opzijn terugreis nam hjj twee personen ia zijn kar op, die hem hadden gevraagd een eindje mede te mogen rijden Toen de slager aan den z. g. n. Oranjeboom was gekomen bemerkie hij, dat hij zjjn porteinenaie miste, inhoudende f 120. Daar hij de personen die mede gereden waren, onder wie een zekere D. uit Goes van den diefstal verdacht, reed hjj terug naar Goes en stelde de politie van het geval in kennis. Naar verluidt heeft deze D. opgespoord en aange houden als den vermoedelyken dader. Ellewoutsdi]k. In do raadsverga dering van 5 September werden de nieuw gekozen leden beëudigd en her benoemd tot wethouder dhr J. Nieu wenhuize met 4 tegen 3 stemmen. Verder stelde de voorzitter opnieuw de grintkwestie aan do orde. Als ge volg van de besprekingen werd aan B. en W. met 5 tegen 2 stemmon, die van de heeren SmaUegange en Van Liere, machtiging verstrekt ter zake te doen, wat noodig is, znliende do financiëele aangelegenheden later worden gere geld. Nog werd B. en W. machtiging ver leend, wanneer niet meer in het ge brek aan water kan worden voorzien nadere maatregelen te treffen. De vrouw van A. E. alhier had het ongeluk van den trap te vallen en daarbij drie ribben te breken. Hoedekonakerke. Woensdag ver gaderde de gemeenteraad. Na instal latie der herkozen raadsleden, dhrn. W. C. Groenowege, J. Jasperse en A. Walraven, werden als wethouders her benoemd dhrn. M. G. Verbeek en W. C. Groenewege. Een voorgestelde wijzi ging in de begrooting, dienst 1911, werd onveranderd vastgesteld. De gemeente- begrooting, dienst 1912, werd daarop behandeld en met algemeene stemmen vastgesteld in ontvang en uitgaaf tot een bedrag van f 11671,09. De H. O. is uitgetrokken op f 2800 tegen t2525 in 1911. Post en onvoorziene uitgaven bedragen te zamen f 87,79 i/i, terwijl als inkomsten voor havenverpachting is gerekend op f 1450. Hansweert. Aan den heer C. Her- ketny, opzichter der visscherij alhier, is door don Koning van België de burgermedaiHo lsle klasse toegekend voor betoonden moed en zelfopoffering. Kruidingen. In de Woensdagavond gehouden gemeenteraadsvergadering had de installatie plaats van do nieuw benoemde leden dhrn. J. Wondergem, J. Kostenus, J. Nieuwenhujjse en P. de Smidt. De beide afgetreden wethouders dhrn. J. Wondergem en A. H. v. d. Ende werden opnieuw als zoodanig benoemd. Ingekomen was een dankbetuiging van den rijksveldwachter J. L. Krie- kaart voor ontvangen gr itifloatie voor bewezen politiedienst en een aanvrage van ontslag van raej. J. C. Bouwens als heipBter aan de bewaarschool, wat werd verleend. Vervolgens werd vastgesteld door den raad het reglement op de gaslo vering der beide in aanbouw ziinde gasfabrieken. De prijs van lichtgas en verwnrmingsgas is vastgesteld op en 7 cent terwyl de gebruikers van muntgasmeters 9 cent per Meter moeten betalen. Bij de rondvraag werd besproken de mogeiyklieid van brandgevaar vooral in de bebouwde kom bjj het nijpende watergebrek. Maatregelen znllen wor den genomen om zoo mogelijk van water voorzien te zijn, door het maken van een wel in de vesten „denionwe pnt en het schoonmaken van de vate. Het mogelijke zal worden gedaan om het uitgljjdeu van paarden te voor komen op het gedeelte dorpsstraat, tusschen M. v. d. Boomgaard en J Timmerman. Jot lid van het college van nolabelen der Ned Herv. k irk in eene onlangs ontstane vacature ia gekozen de beer A. Paasse uiot 19 st. terwyl nog werden uitgebracht op C Wisse 7, J. Paley Hz. 5 en O Klap 1 stem. r Rilland-Bath. Waren vroeger de inwoners van Bath, de Stmionsbuurt en de omliggende polders, genood zaakt een overledene te begraven met ten huifwagen, thans is hierin door iet aankoopen eener lijkkoets groote verbetering gebracht. Nu is men ni--t meer afhankelijk van een vrachtrijder ot landbouwer en bovendieu krijn alles een netter, deftiger aanzien. Deze week is de koets voor het eerst in gebruik gesteld. Het watergebrek wordt steeds grooter. lederen dag worden er éé:i ;t twee> j'a zelfs gisteren 3 wagons met water aangevoerd. Ook te Bath, alwaar men zich nog langen tijd heeft kunnen oehelpen, geraken de meeste bakken leeg. Plannen bestaan om het water aldaar per schip te laten komen, daar dit veol voordeeliger zal zyn damnet don trein. Door den Commissaris der Ko- mugin zijn benoemd tot zotters voor s itijks directe belastingen alhier, voor de jaren 1912 tot en met 1915 Je heeren C. van Burg en C. Hirdes belden alhier. Kolijnaplaat. In de Woensdagavond gehouden verg .dering van het Nuts- daparteino»it .Noord-Beveland," deed do secretaris penningmeester de heer A. T. C. Swenne van Wissenkcrke rekening en verantwoording ovor het dienstjaar 1910/11. Daaruit bleek, dat de inkomsten met het batig »aido van i10' ™ri«e iaar hadden bedragen t 132,78 en de uitgaven f 190,98^, zoo dat er een nadoelig slot van f 58 205 is. Dit nadeelig slot is veroorzaakt door de vele kosten voor dit depa: te- ment door de in het voorjaar geuou- den kookschool te Kortgena die dit departement f 67.74 heelt gekost. Vervolgens werd de begrootiug voor hot volgende dienstjaar opgemaakt, ft'aarhy de vermoedelijke inkomsten op t 206,32, de uitgaven op f 154 731 geraamd werden. Onder die uitgaven is weder 5 gld. voor de weezsnver- pleging in Goes en 5 gld. voor sab- sidie aan de vyf werltiiedenvereeni- gingen op dit eiland. Als bestuursleden werd de heer J. do Kater van Kortgene met algemeene stemmon herkozen eu in plaats van den heer H. van Gorsei die deze gemeente metterwoon ver laten heeft, de heer P. C. W. Swemer alhier, eveneens met alg. st. Nog werd besloten dezen winter een spreker van het hoofdbestuur alhier te laten optre den en eene lezing, opgehelde d door sciopticonbeelden te houden. Middelburg. Door den heer J. van Boven, consul van België, werd gister morgen op het consulaat uitgereikt do burgermedailie le klas=,; aan P. Hanegraaf, schippersknecht alhier hem door don Koning van België toegekend voor betoonden moed en zelfopoffering b(j het redden -,an een meisje in Juni 1910 in een der havens van Antwerpen. Alhier is overleden J. E. van Dunne, oud-directeur der registratie en domeinen. Viissingen. H. M. de Koningin heeft aan den burgemeester telecra- phisch hare deelneming betuigd m-t de ramp, die de stad heeft getroff.-n en verzocht ingelicht te worden om trent den omvang van de ramp. Er heeft zich een commissie ge vormd, waarin onder anderen de bur gemeester zitting heeft, teneinde mid delen te beramen om de kerkvoogdij der Ned. Herv. gemeente in staat te stellen tot den opbouw van een nieuw kerkgebouw. Het is gebleken, dat do klokken van net carillon in den verbranden toren grootendeels gesmolten zjjn. o 17, ?p d" .w,rf 'lör Kon- M(j. Ue Schelde" alhier is een werkman, die naar den brand wilde kijken, van een hoogte van 12 M. gevallen en in zeer bedenkelyxen toestand naar het Kath Ziekenhuis vervoerd, waar de man des avonds overleed. Hy laat een weduwe en een groot gezin achter. Stadsnieuw». HftT WATERQKBRKK. In ons nummer van 15 Aug. werd melding gemaakt van de huif .-aardig heid door dhr. S. v. d. Peyi betoond by 't beschikken van water uit de West Vest, in dezeu tjjd van langdu rige droogte. Heden liet hy door een fotograaf de bedrijvigheid van het waterhalon in beeld brengen, a s her innering aan de waterbehoefte, die t„t heden in Goes en omstreken heersc't Waar nu de waterleiding staat ingevoerd te worden, is 't zeker een aardige gedachte om 't nageslacht in beeld en schrift te herinneren wat ui 1911 is getobd om inensch en dier aan water te helpen door allerlei hulpmiddelen. We twyf-len niet, of dhr. v. d. Peyl zal voor 't Stedeiyk Archief ook wel een foto willen afstaan. Bs.kroo.nd. Bjj de op 4 dezer in de Koopmans beurs te Amsterdam gehouden keuring van zaaigranen, zjjn Van den Bosch Co. alhier bekroond voor tarwe en rogge. Afd. Goks v/d Chr. Nat. Werk mansbond. Gisteren hield de afd. Goes van den Christ. Nation. Werkmansbond hare gewone drie maandelyksehe vergade ring. Volgens het verslag van den penningmeester was voor de aldueling ontv mgen f 40,68, uitgegeven f 17 405 goed slot f 23,27-5. Ontvangsten van het ziekenfonds waren f 142,70, uit gaven f94, goed slot f48,70. Als bestuursleden wei den herkozen ihru. H. Kuzee en E. Barbier; in de commissie van toezicht dhrn. E van den Buscb en J. W. van de Weert en gekozen dhr. P. Verburg. Zeeuwsohe landb. maatsoh. Heden had in de Prins van Oranje alhier de algemeene vergadering plaats van de Zeeuwsehe Landbouw MaatBOhappjj. Te ruim kwart over tien opent de voorzdhr. J. H O. Dominions, de vergadering waarby by or allereerst de aaiidacbt op ves tigt, hoe het mond- en klauwzeer oorzaak was, dat de groote provia- ciale tentoonstelling te Middelburg niet kon doorgaan. Dat was wel jam mer, want veel moeite en veel tjjd was tevergeefs besteed eu bovenal veel koi- ten waren voor niets gemaakt, maar een provinciale tentoonstelling, ten doel hebbende een juist beeld te geven van landbouw en veeteelt in zjjn go- heelen omvang, zonder vee zuu im mers niets zjjn geweest, 't Is daar om een verstandig besluit geweest van het Hoofdbestuur om de tentoon stelling uit te stellen tot September 19.2, maar do alg, vergadering te laten doorgaan en daaraan een kleine tentoonstelling te verbinden. Eu zoo zjjn we dau tüans hier in Goes saam- gekouieu, aldus spr., die daarna ecu harte.yk welkom toeroept aan het dagelyksch bestuur dezer gemeente. Spr. ziet in hnnne aanwezigheid een bewjjs van belangstelling in de Maat schappij. Daarna zich richtende tot den Burgemeester, uit spr. den wensch, dat Z. E. A hier in Goes een aange' namen en gelukkigen werkkring zal vinden, waarin het hem gegeven zal zyn heel veel tot nut en voordeel van deze gemeente tot stand te bren gen. Van dhr. Commissaris der Konin gin is bericht ingekomen dat hij hedenmiddag de tentoonstelling en alg. verg. zal by wonen. H.U. ried. St. gaven te kennen, verhinderd te zyn naar hier te komen. Vervolgens overgaande tot een kort verslag van den toestand der Maatsch. deelt spr. mee, dat in het bestuur geen verandering kwam, Van hen die tot de Maatsoh. in betrekking stonden en daarin een eereplaats in namen, zjjn overleden dhrn. B. G. van der Have, eerelid der Maatsch., P. lloeus en C. der Weduwen, eercle-Ieu ouderscheidenljjk der aideelingen Ax )1 en Kruiuingen, J. M Kakebeeke, vroe ger vele jaren vice-voorz der Maatsch. Julius 'Vogelvanger, voorz. van de aid. Hulst. Ook aan dhr. Kommers, den onlangs overleden redacteur-ver slaggever der Middelburgeche Ct. wijdt spr, een hartelyk woord van waar deering. De paardenfokkerij, vervolgt spr gaat ontegenzeggelijk steeds vooruit,' de kwaliteiten zyn door het zuiver drjjvu,, der koudbioedfokkery on in vo -1- van goede jooge merriën nit België merkbaar beter geworden. In 1910 werden 12235 merriën gedekt (d i. ruim 300 meer dan in 1909), allee 1 door koudbloedige hengsten. Voor de as. verplichte hengston- kenring zyn aangegeven 204 hengsten tegen 166 in 1910 en 137 in 1901, het begin dor verplichte keuring. Sommige streken van Z.-Beveland hadden te ljjden van de besmettelijke borstziekte, waaraan vele paarden ba zweken. Een atdoeud middel sehynt nog met gevonden.Opneming van deze zeer besmettelyko ziekte ouder de by de wet genoemde besmettelyke ziekte komt spr. zeer goweusebt voor, wjjl thans geen maatregelen naar buiten kunnen worden genomen ter voorko ming der ziekte. Do handel was levendig, deprjjzen waren hoog. De voehoudery gaf in 1910 finan cieel gunstige nitkomsten. Sedert het begin van 1910 werden 8 nienwe conti óle-vereenigingen en 10 stieren- vereeuigingen opgericht. Het aantal contrölevereeuigingen bedraagt thans 12, met 1160 aangesloten koeien, ter wyl er 21 stieren verenigingen best tan met 1891 exemplaren. Opgericht is een bond van controle- en stieren- vereenigingen. Door de jyverige be moeil'ngen van den zuivelconsulent en diens adsistent breidt de beweging om het geitenras te verbeteren zich voortdurend nit. Het aantal geiten- fokverecuigingeu is van 25 in Juli 1910 thans reeds geklommen tot 43, die alle zijn aangesloten by de ver- eeniging ter bevordering van de geitenfokkerij 'n Zeeland. Alleen voor deze provincie werden in 1910 in Hessen aangekocht 85 Saanengeiten en -bokken. De kippenfokkerij blijft, dank zy de groote werkzaamheid der afd. ZoelaDd van de V. P. N., in bloei toenemen. Omtrent dun akkerbouw deelt spr. mee, dat 1910 niet opleverde, wat mon in het voorj aar verwachtte, al hebben de hooge prijzen veel goedgemaakt. Voor hot klein bedrjji der arbeiders blykt 1910 evenwel een goed jaar te zyn geweest. De cursussen voor landbouw-huis- houdonderwijs te Oostburg en Groede, geven goede resultaten. De Maatsch. roept de medewerking dor aanwezigen in, om ook in andere deelen der pro vincie dergelyke cursussen te kunnen geven. Op meer bescheiden schaal worden nog kortere cursussen voor vrouwen gegeven te Rilland en Wol- faartsdjjk Te Middelburg, Oostburg en Hulst, zyn 2 jarige cursussen in hoefbeslag gegevende gehouden examens gaven een allesbehalve gunstigen uitslag, 'tVolgend jaar worden zulke cursussen gehouden te Goes, Kruidingen en Tbo- len en zal met de wenken der ex unen- eommissie rekening worden gehouden. In 1910/11 werden 30 landbouw- wintercursnssen gehouden met ruim 250 leerlingen, waaraan door tus- scheukomst der Maatsoh. f 8000 Ryks- subsidie werd verleend. Bovendien werden in 1910/11 20 cuisusseu in landbouwkunde gehou den voor volwassenen in landbouw- boekhonden, bemestingleer, landme ten, veevoederen, zuivelbereiding voor meisjes enz. Na tenslotte nog een warme aan beveling te hebben uitgesproken voor de Goescho landbouwwinterschool en om zich aan te sluiten bjj de Zeeuw sehe Landbouw Maatschappy ver klaart spr. de vergadering geopend. De notulen der vorige alg. verg. worden zonder op- of aanmerkingen vastgesteld en de rekening over het afgeloopen jaar goedgekeurd in ODt- vang op f 21136,395, in uitgaaf op f21206,575, nadeelig slot dus f 70,18. Daarna houdt de Zuivelconsulent der maatschappy dh -. C. Zwagerman eene uitvoerige zeer zakelyke voor dracht over: Doelmatige Veevoeding in Zeeland, ook in verband mot den verbouw van suikerbieten in deze provincie. Deze voordracht, die zich niet erg leent voor een verslag in ons blad, zal in den breede in het Zeeuwsch Landbouwblad worden weergegeven. Verschillende der aanwezigen geven hun op- en aanmerkingen naar aan leiding van het gesprokene ten beste, waarop dhr. Zwagerman zyne ziens wijze nader uiteenzet en toelicht. De voorz. dankt dhr. Zwagerman voor z'n voordracht. Dhr. U. G. Schilt'nuis, van Gronin gen, treedt daarna op als inleider van de aanhangige tariefwet. Spr. begint met de voorgeschiedenis van het ont werp uiteen te zetten, 't ls geen kwes tie van politiek maar van economie. Nooit is er een heel afgewerkt ont werp ingediend, het huidige nu is sterk protectionistisch Herhaaldelyk werden de vroeger ingediende ont werpen gewijzigd In 1877 zon men een zuiver fiscaal tarief hebben ont worpen, had de schatkist zulks toege laten. Minister Pieraon wilde de tech niek der wet verbeteren, omdat die niet deugde, niet aan den aard van dien tyd aanpaste. Het aantal artike len werd vergroot, het rubriekental vermeerderd. Dat is de z.g. tabel- Pierson, die evenwel nooit in behan- ling is gekomen. Sprenger van Eyck wilde een eind maken aan de ontdui kingen door het benaderingssysteem af te schaffen. Het volgend jaar werd dan ook al een 2 millioen meer ont vangen aan invoerrechten. Minister Harte nam de tabel Pierson weer ter hand, maar verhoogde de rechten van 5% tot 8'6. Ook deze wet kwam niet in het Staatsblad. En thans staan we dan voor het ontwerp Kolkman, dat nog verder gaat dan 't ontwerp Harte. Wanneer men twyfelt over de ru briek, waarin een artikel zal moeten vallen, wordt het geplaatst in de hoogste rubriek. Dit ontwerp heeft drie bedoelingen: le stijven van de schatkist, 2e protectionistische bedoe ling en 3e de represaille- of retorsie- maatregelen, ook wel weerwraakmaat- regelen genoemd. De vergadering wordt nu geschorst tot half drie. Te rnim 1 uur opent dhr. Domini ons de tentoonstelling in de sociëteit V. O. V. Spr. wyst er op, dat deze tentoonstelling voor leeken een heel bescheiden indrnk zal maken, maar ze maakt dan ook geen pretentie op iets grootsch en schitterends. De re den, dat zy hier wordt gehouden, iB genoegzaam bekend. Door de groote uitbreiding van het mond- en klauw zeer moeBt de Prov. Tentoonstelling te Middelburg worden uitgesteld. Daaraan was ook een afd. Akkerbouw verbonden, niet maar toevallig om eens te laten zien, welke producten Zeeland levert, maar om het door dhr. Kakebeeke, landbouwleeraar, zoo vu rig bepleitte doel, erkenning van onze zaaigranen, te bereiken. Do commis sie voor die afd. Akkerbouw heeft zich veel moeite getroost, waarvoor dan ook een hartelyk woord van dank bier op zijn plaats is. Ook aan de an dere personen, die daartoe hun krachten hebben ingespannen, brengt spr. den dank der Maatsch., in het byzonder aan dhr. Groenewege, de ziel dezer tentoonstelling. Tenslotte deelt spr. mede, dut de jury nit de drie ver schillende variëteiten, Wilhelmiuatar- we (16 monsters, waarvan 8 werden afgekeurd), Witte Monarch (10 mon sters, waarvan 2 afgekeurd) en Ruw harige Essex (3 monBters, welke alle werden goedgekeurd) eea monster had genomen en onder de inzenders daarvan de groote medaille van H. M. de Koninigin had verloot. De uit slag was, dat deze onderscheiding ten deel viel aan dhr. D. Lindenbergh Pz. te 's Heer Arendskerke met de varië teit Witte Monarch. De twee andere inzenders waren dhr. H. Romeyn te Ouwerkerk met Ruwharige Essex en de Wilhelminapolder met Wilhelmina- tarwe. Met den wensch, dat de Maatsoh. in de gelegenheid zal worden gesteld op den ingeslagen weg voort te gaan, wyl dit zeer in het belang zal zijn van den landbouw in Zeeland, ver klaart spr. dan de tentoonstelling voor geopend. Te 2 uur komen ook dhrn. Dyck- meester, commissaris der Koningin in Zeeland, en Fruytier, lid van Ged. St., ter tentoonstelling, die zich in een groote belangstelling, ook van de zyde van het zwakke geslacht, mag ver heugen. De zaal van de sociëteit ziet er gezellig uit, de verschillende zaai zaden en schooven in het midden op gesteld en verder rondom in de zaal bloemen en planten, ter opluistering gezonden. De voorz opent te half drie opnieuw de vergadering en heet den heer com missaris der Koningin hartelijk wel kom,dankt hem voor de belangstelling, die dhr. commissaris steeds voor de Maatsch. aan den dag legt. Daarna roept hy ook dhr. Fruytier het welkom toe, dankt ook hem voor zyne tegen- woorheid en beveelt de belangen der Maatsch. by hem aan. Dhr. CommiBsar .s dankt voor de hem betoonde belangstelling en hoopt, dat de tentoonstelling in 1912 in alle op zichten zal slagen. Dhr. Fruytier sluit zich by den vori- gen spr. aan en geeft de verzekering dat Ged. St. steeds den landbouw znllen bljjven behartigen. Dan hervat dhr. Schijthuis zijne rede. De fiscale bedoeling ligt hierin uitge drukt, dat de regeering 23 millioen nit de wet hoopt te trekken. De be scherming der nyverheid is wensche- lyk, aldus beweren de buitenstaanders. De maatsch. van nyverheid, vertegen woordigende de heele Nederlandsohe nyverheid, wil die wet niet, omdat zy den bloei zal tegenwerken. Die men- schen nu zyn zeker tot oordeelen be voegd, en zy wensehen geen inmen ging van regeeringszyde. Cyfera zal spr. niet noemen, dat heeft de veree- niging .liet vrye Ruilverkeer" genoeg gedaan. De verhooging van invoerrechten zal niet noodzakelijker wyze leiden tot verhooging van de pryzen der producten, beweert de regeering, maar zy zal dat wel, meent apr., al is op deze regel ook uitzondering mogelyk. De regeering vreest de vorming van syndicaten en trusts niet, maar die vereenigingen zullen veel grootere maeht krygen. Het zontsyndicaat en jjzersyndieaat zullen zich onrustba rend uitbreiden. De meelvereeniging zal zorgen de verhooging in haar kas te doen vloeien. Nu tot den landbouw komend wyBt spr. op het feit, dat de Groninger Landbonwbond een commisBie van onderzoek in dezen heeft benoemd. Die comm. rapporteerde vierderlei na- deelendirect, omdat do pryzen der landbonwbenoodigdheden, vallende onder het tarief, zullen stygen. In de eerste plaats kaasstremsel, prikkel draad, koperen zeeven, geschaafd hout, alle timmerwerk voor huizen bouw, klompen en klompenmakers- werk, teen- en mandetimakerswerk, leerwerk, tonw, koord en touwwerk, pak- en zaklinnen, enz. enz dat alles zal nn onderhevig zyn aan invoer rechten of de rechten daarop znllen verhoogd worden. Ook metselsteen zal zwaar worden beiast, waardoor mede de hnizenbouw getroffen moet wo. den. Ook verder haait spr. nog vele voorbeelden aan als bewys van de directe nadoelen van de Tariefwet. Als indireet nadeel noemt spr. de ■oodzakelyke loonsverhooging van den arbeidenden stand. De bescherming van de nyverheid zal oorzaak zyn, dat de arbeider het platteland zal verlaten en zich naar de nyverheidB-centra zal begeven waardoor de landbouwer moeiiyk arbeiders zal kunnen krygen en b> slist veel hooger laonen zal moeten uitkeeren. Bovendien bevindt men zich met dat tarief op een hellend vlak, een volgende minister zal nog verder gaan. De retorsie- of weer- wraakmaatregolen vormen een eroot gevaar, meent spr. Ook invoerrechien op artikelen uit den vreemde naar hier kunnen worden geheven en dan zullen de daardoor getroffen landen

Goessche Courant | 1911 | | pagina bijlage 1