N\ 101 1911. Zaterdag 26 Augustus. 98"* jaargang. Donkere Schaduwen. Bij dit no. behoort een Bijvoegsel. 20 FEUILLETON. wmmm GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, in Goes 0,79, buiten Goes, franco 1,85. Afzonderlijk» nommers 5 cent. Inzending van advertentlën op Maandag vóór 2 uren, op VRIJDAG vóór 12 en Woensdag uren. COURANT. De prijs der gewone ad vertentiën is van 1-5 regels 50 ct., eikel regel meer lOct Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijk- en doodsberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 1—10 regels i 1,berekend. Bewijsnummers 5 cent. Telefoonnummer Directeur A. F. A. van Setebs. Uitgave van de Naaml. Vennootschap „Goesehe Courant". Hoofdredacteur mr. W. S. Kalka. ZELFKENNIS. (Slot). Die zelfkennis, waarover we in ons vorig artikel schreven, het weten wat men wil, en weten wat men kan, maar ook wat men niet kan en waar onze fouten en gebreken liggen, is niet alleen noodig om zich een weg te kiezen, inaar zjj blijft noodig bjj iedere schrede op dien weg, bjj elke omstan digheid, die zich voordoet, bjj elke levensgebeurtenis. Ons eigen wezen moet als een opengeslagen boek voor ons liggen, willen wij den invloed begrijpen, die het leven op ons uit oefent, en de oorzaken kennen van onze stemmingen, van onze droefheid en vrengde, en liefde en baat, van onze verveling ook en onze opgewektheid, onze humeurigheid en prikkelbaar heid. De meeste menschen zoeken ook de oorzaken van dergelijke voor bijgaande stemmingen en gewaarwor dingen gewoonlijk uitsluitend buiten. Maar zj) zouden ervan verbaasd Btaan, wanneer ze werkelijk die oorzakeu tot op bet diepste konden naspeuren. En de wezenlijke oorzaak te kennen is toch een eerste vereisohte om een kwaal, iets, dat ons hindert, te kun nen wegnemen. Zoo blijven ze dan hun leven lang sukkelen met allerlei onaangenaams, met driitbuien, met gedruktheid, met ontstemming, wat ze vrjjzeker hadden knnnen genezen, wanneer ze de werkelijke oorzaak ervan gekend hadden en zich ernstig moeite hadden willen geven die weg te nemen. Maar naast deze waarde van zelf- kennis voor de praktijk van ons ,l»ven, is ze ook vooral noodig voor het begrijpen van menseben en din gen, van de wereld en bet leven. Van ons zeiven uitgaande alleen kunnen we het leven leeren begrijpen. Want immers in ons is een onzicht bare band naar de dingen buiten ons. Wanneer we eenmaal ons zei ven ken nen, dan kunnen we ook andere men schen leeren begrijpen, en verstaan we hoe langer hoe beter de mensohe- lflke samenleving, die door de betrek kingen en voortdurende aanrakingen van de mensehen onderling gevormd wordt. En langs die kennis kunnen we opklimmen tot een hoogere wijs heid, die boven het leren is, maar toch uit dat loven is omhoog gegroeid. In die wijsheid alleen znllen we de rust vinden, waarnaar wij allen zoeken. Het is dus wel wat waard, dat we ons inspannen om tot zeltkennis te geraken. Dat is altijd niet gemakke lijk en langs verschillende wegen zullen we ze bereiken. Maar er is één eigenschap, die wij daarvoor beslist noodig hebben, omdat zij alleen de poort erheen altijd doet opengaan. Dat is eerlijkheid. Eerlijkheid, de meest volstrekte eerlijkheid tegenover ons zeiven en anderen, tegenover eigen Haar het Duitseh. Een smartelijk snikken verstikte haar stem. Diep bewogen, nauwelijks in staat te spreken, ging Rudolf dichter bij Hedwig staan. Vrees niet dadelijk het ergste, probeerde hjj gerust te stellen. Ik zal licht aansteken, het is hier zoo heel donker geworden, sta melde Hedwig en snelde de kamer tut. Dadelijk daarop keerde z(j al weer met een brandende lamp in de haDd terug. Haastig, met knikkende knieën ging zij weer voor het bed van haar moeder staan. Zij is dood, Kudolf. De jonge advocaat knikte haar treurig toe. Zij is gaan slapen, de arme ljjderes 1 Hedwig, zjj zal nu wel gelukkiger zyn dan bij haar leven, fluisterde bij. Hedwig had de lamp op de tafel gezet. Nu zonk zij naast het ontzielde lichaam van kaar moeder op de knieën neet. Het namelooze verdriet, dat al dagen achtereen in haar binnenste gewoeld kaè, vond au «m uitweg. en anderer daden, is een absoluut vereischte om ons zeiven te leeren kennen. Wy moeten ons zeiven en onze daden en de motieven daarvaa willen zien in volkomen zuiverheid, zonder er ons om te bekommeren, hoe wy daarby zullen blijken te zijn. En dan in de tweede plaats moeten we ons geen moeite besparen om ons zeiven aa te rekenen. Onze daden en wen- schen en neigingen moeten we voor het gericht trekken. Daar moeten we de getuigen hooren, de getuigen van de beschuldiging, maar ook de getuigen van de verontschuldiging. Want het is nergens nut voor zich zeiven donkerder te zien dan men is, en het schaadt ons evenzeer. En in dat gericht zitten wy alleen als reehters. Wjj hebben niet te vragen wat anderen zouden zeggen, maar wat ons zeiven blykt. Zoo zul len we uit de beweegredenen van onze daden, wanneer we die zniver naspeuren, onze persoonlykheid leeren kennen. Maar niet alleen ten opzichte van onze daden moeten we dat doen. Evenzeer tegenover iedere neiging, te genover iedere ontstemming. Probeer het eens, wanneer ge nit nw bnmeur zyt en u weet wat ten opzichte van de menschen meent te beklagen te hebben. Maar eeriyk 1 Gij zuit in ne gen van de tien gevallen ontdekken, dat de oorzaak voor een groot deol by n zelf ligt. Misschien bebt ge slecht geslapen of steekt uw eksteroog of wat dan ook. En gewoonlyk hebt ge als direct voordeel nog, dat ge uw humeurigheid in een ommezien kwyt zyt. Zoo zal het leeren kennen van n zeiven uw leven vergemakkelijken, u tevreden en gelukkiger maken en u ten slotte doen glimlachen over veel wat u nu verontwaardigt of ontstemt. Buitenland. De Makokko-kwestie. De Marokko-kwestie brengt nog steeds alle mogelijke pers-organen in beweging. Zoo weet b.v. de Wiener Aügemeine Zeitung naee te deelen, dat thans te Pat-ys tusschen Cambon en het Franache Kabinet het volgende voorstel in overweging genomen wordtSpanje staat aan Frankryk de kolonie Kio Mnni at, die tusschen Fransoh Kongo en Kameroen gelegen is en het eiland Fernando Po, dat voor Kameroen ligt. Frankryk doet deze bezittingen aan Doitschland over en staat verder een streek van de Fransche kolonie Middel-Kongo aan Dnitsehland af. Frankryk erkent het noordelyke deel van Marokko, waar van de Zeboe de zuidelyke grens vormt, Tandzjer inbegrepen, als Spaansch gebied van invloed. Een dergelijke schikking, waardoor Tand- zjer niet in handen zou vallen van een groote mogendheid, zou ook met Engeland'» weuaohen overeenkomen. Het overige gebied van Marokko wordt tot Fransoh gebied van invloed ver- Zy luisteide niet naar de troost woorden van haar zelf terneer ge slagen Kudolf; ook merkte zy niet, dat hy een oogenblik wegging om een arts te halen. Eerst toen hy met den dokter terug keerde, sprong Hedwig op en ging den arts tegemoet Myn moeder is dood, zei ze met vermoeide stem. Rudolf schrok, toen hy de starre uitdrukking op haar gelaat opmerkte. Hedwig, lieve Hedwig I smeekte hy. Een bitter, pynlyk lachje van enkele seconden was het eenige antwoord. Zy wendde zich weer tot den arts, die intusschen vluchtig naar de doode gekeken had. U had zich de moeite kunnen besparen, dokter, myn moeder is dood, zei ze weer. Zy is zonder pyn gestorven, zei nu de arts, alleen om maar wat te zeggen. Haar ziekte was absoluut doode- lijk en het is in zekeren zin een geluk voor baar dat ze uit haar lyden ver lost is! Hy keerde zieh om, om been te gaan. De jonge advocaat ging met hem mco tot aan de deur. Toon h(j i in de woonkamer terng kwam, vond kfi Hedwig onbeweeglyk naast het sterfbed van haar moeder staan. Hedwig, begon hij, geef je na «iet heeleotsal ui je verdriet klaard. Duitschland zou door deze sehikking in Afrika ongeveer 230,000 vierkante kilometers met ongeveer 1,200,000 inwoners winnen. De Kolniache Ztg. verklaart dat niet te loochenen valt, dat er op het oogenblik onder een groot gedeelte van de Duitsche party en een uiterst opgewonden stemming heerscht, waarin zich de, in den loop der jaren ontstane, opvatting uitspreekt, dat Duitschland, voomamelyk door de schuld van zyne diplomaten, in elke internationale verwikkeling by voor baat bestemd is om de toegevende party te zyn. Het zou beter zyn, indien de verantwoordelijke mannen in Duitschland de openbare meening bytyds in behoorlijken omvang aan gaande bet beloop van de Duitseb- Fransehe onderhandelingen op de hoogte gesteld hadden. Biykbaar zyn deze onderhandelingen thans op het doode pnnt gekomen. Men zal moeten afwachten, of men erin slagen zal, verdere samensprekingen te beginnen, voor overijling bestaat er echter voor Duitschland geen reden. Duitschland kan kalm afwachten. Zijne belangen dwingen het niet om haast te maken. De politieke toestand is niet van dien aard, dat Duitschland gedwongen zou zyn, om vandaag of morgen een defi nitieve beslissing over zyne houding in de Marokkaansehe kwestie te treffen. Wy kunnen, zegt de Kölnische ten slotte, de gebeurtenissen op ons laten aankomen en misschien is het wel een voordeel, dat de opschorting de mogelykheid biedt, dat de openbare meening in Duitschland tot klaarheid komt. De Matin zegt, dat Cambon vier kant de bedoelingen van Frankryk kenbaar zal maken en Frankryks standpunt ten opzichte der schade loosstelling aangeven. Duitschland zal daar tegenover moeten verklaren, dat het voortaan de Fransche actie in Marokko goed zal kenren en dat het zyn hulp zal verlsenen om deze schikking door de andere mogend heden te doen goedkeuren. De Echo de Paria zegt van bevoegde zyde te vernemen, dat de militaire overheid in Duitschland tegen de ge woonte in begonnen is de reservisten uit Elzas-Lotharingen en de Ryn- provincie op te roepen, 't Zou er dan dus ernstig beginnen uit te zien 1 Vaak komt er dan evenwel spoedig uitkomst. Dat blykt nu weer met de GROOTE STAKING I» NoORWEGBN. Sedert 29 Juli waren daar reeds onderhandelingen gaande inzake het arbeidsconflict, en eerst thans zyn de partyen het eens geworden. Deze tytling zal allerwege in den lande met blijdschap begroet worden. Men begon zieh angstig af te vragen waar het heen zou moeten wanneer de onderhandelingen gestrand waren. Men wist toch, dat de arbeiders op den duur het hooid niet hadden kun nen bieden aan de economische ge volgen van het conflict en dat ten slotte de weerstandskas uitgeput zou rakenmaar men wist ook, dat wan- over, bedenk, dat er nog een hart voor je slaat, dat N een, neen viel Hedwig hem in de rede, het is alles, alles dood. Ik heb het al lang gevoeld, dat ik niet voor het geluk geboren ben 1 O, moeder, moeder, hoe gelukkig zyt gy nu 1 snikte zy opeens en zonk naast haar op de knieën neer. Hoe be- nyd ik n deze rust en vrede o, waarom hebt ge my niet meegenomen, moeder De jonge advocaat boog zieh tot haar over. Hedwig, by onze liefde smeek ik je, kom tot jezelf, wees moedig I fluisterde hy teeder. Hy wilde baar zacht omarmen, maar byna met geweld rukte zy zieh los. Toen zy zag, hoe hy daarvan schrok, begonnen haar lippen te beven Zy greep zyn beide handen en keek hem langen tyd diep in de oogen. Kudolf, begon zy toen. Je bent een goed, edel menseh, jouw vrouw te zijn, zou het hoogste geluk van myn leven geweest zyn, maar het nondlot heeft het anders gewild, ik kan, ik mag je vrouw niet worden 1 Vpn dit oogenblik af moeten onze wegen scheiden 1 Wat zeg je nu, Hedwig? riep haar verloofde uit, haar verschrikt aanstarend. Je kunt zelf nietmeenen wat je zegt 1 Neen, neen, Rudolf, ik heb van daag al den geheolen dag tegen dit «•geaUik eigenen ook om nuMdw neer de gedwongen stilstand in de Noordsehe industrie voort zou moeten duren, daarmede tevens gepaard ging een ondermijning van 's lands wel vaart, waarvan de gevolgen niet zoo gemakkelyk te herstellen zouden zyn. 'sLandB welvaart begon op het hel lende vlak te staan, daarvan was iedereen overtuigd, zoowel de arbei ders, de werkgevers, als de overige leden van de kleine Noorschs samen leving. Koning Baakon heeft dan ook een brief aan de bemiddelaars gericht, waarin hy zyn dank betuigt, en waar in hy eveneens de hoop uitspreekt, dat hun voorstel door de beide par- tyen moge worden aangenomen, en dat ten minste in de eerste toekomst zulke scherpe conflicten als deze niet zullen kunnen voorkomen. In Portugal zal het den een of ande ren tjjd nog wel eens weer op een botsing uitloopen, zoo men de berich ten van daar tenminste mag gelooven. Nu is te Lissabon weer groot opzien verwekt door een aanval op ben gevangenis met het doel om 400 politieke gevan genen, die daar opgesloten zaten, te bevryden. De aanvallers overrompel den den by de gevangenispoort ge- posteerden schildwacht. Toen zy op het punt stonden de yzeren poort met geweld open te breken, kwamen mili taire versterkingen aanrukken, die de aanvallers op de vlucht joegen- De bewaking van de gevangenis is thans opgedragen aan eene groote troepen- afdeeiing. De Portugeesohe regeering is ook min of meer verontrust door de gedragingen van een groot deel der onder-officieren in het leger. Voorna melyk onder de sergeanten is de stem ming al zeer onvriendelyk, daar zy met de behandeling, die zy van de zijde der regeering deelachtig worden, niet tevreden zyn, en steeds nieuwe eisehen stellen. Het dagblad Novidader meldt, dat een der laatste nachten 77 sergeanten, behoorende tot verschil lende regimenten van het Lissabonsehe garnizoen, in het twee mylen van de hoofdstad gelegen stadje Belem een geheime vergadering hielden, teneinde te beraadslagen over de houding, tegenover de regeering in acht te nemen. De Minister van Oorlog, die van dit complot kennis kreeg, zond een afdeeling cavalerie met twee mitrailleurs naar Belem en liet tegen middernacht het gebouw, waarin de sergeanten vergaderden, omsingelen. Het mocht echter niet gelukken, de oproerigen te arresteeren, daar zy, toen de cavaleristen het gebouw bin nen droneen, allen, op vyf na, langs een geheimen uitweg konden ontsnap pen. De 5 gearresteerde sergeanten werden in de gevangenis geworpen. De president van Portugal. Arriaga is tot president der republiek gekozen met 121 stemmen. Machado kreeg 86 stemmen. Na bekend maken der stemming heeft Arriaga den eed op de grondwet afgelegd. Binnenland. viel het my zoo zwaar het beslissende woord te spreken, dat my terneer- drukte als een doodzonde Laat my uitspreken, ging zij haastig voort, zonder op zyn smeekend handgebaar te letten. Je bent jong en begaafd, het leven staat voor je open, je hebt rekening te bonden met jezelf en je naaste familie, je kunt en moogt geen meisje tot je vrouw nemen, wier familienaam bevlekt is. Neen, neen, zeg maar, wat je wilt, je weet wel dat ik je lief heb, dat ik om jouwentwille myne laatste hartebloed geven zou, maar ik heb ook myn trots. Als onze verloving bleef bestaan, dan zou dat een groot offer zyn, het vervloekende oordeel van de wereld zou ons beiden treffen, en ik wil niet de oorzaak van dat offer zyn. Ik wil den man, met wien ik my verbind, gelukkig maken eu niet vroeg of laat een remmende, drukkende last zyn. In tegenwoordig heid van myn overleden moeder zeg ik het jega, Rudolf, je bent vrij 1 Maar hy liet haar ternauwernood uitspreken. Byna onstuimig greep hij haar beide handen en met een lan gen, verwijtenden blik keek hij haar aan. Hedwig, ik heb eerbied voor je verdriet; anders moest ik boos op je worden om je kleinmoedigheid, zei hjj diep bewogen. Ik heb gezworen, mijn levenlang een trouwe vriend voor je te uilen zyn, hetzij dat vee- De Trckhondenwet. 1 September a.s. treedt de Trek- bondenwet in werking, waarom we hier de voornaamste bepalingen er van laten volgen. Het is den houder van een honden kar verboden die te gebruiken of te doen gebruiken, tenzy hy als houder is ingeschreven in een register, aan gelegd door Burgemeester en Wethou ders der gemeente, waarin hy woon plaats heeft. By de inschrijving geven deze een nummerbewys af. De zegel- kosten van zoodanig bewys bedragen 75 cent. liet is den geleider van eene hon denkar verboden deze te gebruiken zonder voorzien te zyn van een num merbewys. Dat bewysnummer moet hy op de eerste vordering aan de politie vertoenen. Het is verboden als trekhonden te gebruiken of te doen gebruiken le. kreupele, schurftige, gewonde, zichtbaar drachtige of zoogende hon den 2e. nog niet volwassen honden 3e. honden met eene geringere schou derhoogte dau zestig centimeter. Tot het tuig moeten behooren een borstriem van minstens vier centi meter breedte van zacht leder, rei kende tot achter de voorpooten en met strengen verbonden aan een spoorstok, onder de kar vastgemaakt tusschen de twee uiteinden van de boomen, een draagriem van minBtens zes centimeter breedte en een bnik- riem van minstens vier centimeter breedte. De hondenkar moet voorzien zijn van steunsels, bijv. een steunblok onder de kar, die voorkomen, dat zQ den hond drukt, wanneer hy in rust is, eu van een drinkbak. Op de kar moeten de naam van den houder en van de gemeente, waarin hy woon plaats heeft, alsmede het nnmmer van de kar goed leesbaar voorkomen. Als geleider van de hondenkar mag niet optreden een persoon, die den leeftyd van 14 jaren nog niet heeft bereikt. Indien de hondenkar met meer dan één hond is bespannen, moeten de honden naast elkander worden gespan nen. Voor de kar mogen niet meer dan drie, onder de kar niet meer dan twee honden worden gespannen. On der de kar mogen geen honden wor den gespannen, die, te rekenen naar de schouderhoogte, niet rechtop onder de kar kunnen staan. Het is verboden, dat meer dan twee personen op de hondenkar plaats nemen. De lading, met inbegrip van den persoon, of de personen, op de kar gezeten, moet zieh in evenwicht bevinden en haar gewicht mag niet zoo groot zyn, dat het trekken bovenmatige inspanning vereiseht De snelheid mag niet groo- ter zyn dan van een paard in draf. De Ziekteverzekering. Naar Het Volk verneemt, is de com missie van voorbereiding voor de Ziekteverzekering weder byeengeroe- pen tegen 7 September a.s. driet ons bezoekt, hetzy gelnk ons toelacht of de wereld ons vervloekt. Ja, in tegenwoordigheid van uw moe der, wier laatste woord een zegen- wensch voor ons was, zweer ik je dat Neen, neen, zweer niet 1 viel hem het jonge meisje in de rede. Ik kan je offer niet aannemen, martel ons niet, Rudolf. Myn rader is ge vangen genomen onder de verdenking een afschuwelyke misdaad bedreven te hebben. Zoolang ik geen reinen en onbevlekten naam mee ten huwe lijk kan brengen, zoo lang mag ik niets meer voor je zyn! Heb je my lief, acht je my werkeiyk hoog, buig dan voor dit onwrikbaar besluit. Zy stond met hoog opgericht hoofd voor hem. Goed, zei hy hoogst ernstig. Ik acht je om deze woorden des te hooger en inniger en gaarne geef ik je je woord terug. Maar in tegenwoordig heid van je moeder zweer ik je, en je mag er niet tegen op komen, dat ik je dezen eed wil doen, dat ik myzelf niet van myn woord ontslagen be schouw. Ik ben en blyf je verloofde, je vriend, raadgever en beschermer I Juist nu, nu tegenspoed je deel is en je een ander tehuis zal moeten zoe ken, nu is het eeu plicht van eer voor my je helpend en met raad en daad ter zyde te staan 1 i Wordt oerooigd).

Goessche Courant | 1911 | | pagina 1