N\ 97 1911. Donderdag 17 Augustus. 98"e jaargang Donkere Schaduwen. ie FEUILLETON. r wmmmm GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prfls per kwartaal, in Goes 0,79, buiten Goes, franoo 1,99. Afzonderlijke nommers 9 cent. Inzending van advertentlën op Maandag en Woenadag vóór 2 uren, op VRIJDAG vóór 12 uren. COIIUNT. De prijs der gewone ad vertentiën is van 1-5 regels 50 et., elke) regel meer lOet By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijk- eu doodsberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels k f 1,berekend. Bewijsnummers 5 eent. Telefoonnummer 22. Directeur A. F. A. vak Sktsrs. Uitgave van de Naaml. Vennootschap ,Goesehe Courant". Hoofdredacteur mr. W. S. Kalma. 1»Ë WATERLEIDING. Met een welhaast blij gezicht wan delt men in deze weken van droogte den hoek der Kreukelm&rkt om, om met verlangende oogen te kijken, al naar een zoete belofte, naar het groote, witte bord, waarop in duidelijke let ters te lezen staat, dat in het huis op dien hoek het kantoor der N. V. Waterleiding-Maatschappij Znid-Bove- land gevestigd is. Waterleiding 1 Dat beteekent altyd water, volop water en goed water, zuiver water, geen afspoelsel van da ken, waar in de goten misschien doode musschen te rotten liggen. Dat beteekent een winst aan volksgezond heid, en de zekerheid dat we eeu volgenden zomer, hy moge dan nat of droog zijn, niet meer zoo te tobben zullen hebben en te slepen met emmers langs een zonuigen, ver schroeiden weg. Wat zouden we nu niet geven voor zoo'n kraantje in ons huis, dat we maar te openen hadden! ,'tIs goud, wat er valt", hoorden we dezer dagen een vrouw zeggen, die wat water uit haar emmers morste. Welnu voor min der dan goud zullen we oiib weldra de zekerheid kunnen koopen dit goud altyd in huis te hebben. En hoe eerder we erbij zullen zijn en hoe meer men sehen van de spoedige gelegenheid gebruik zullen maken des te minder zal het ons kosten. De directie der Waterleiding-Maat schappij is van het juiste beginsel uitgegaan, dat het hier geen financiëele onderneming geldt, bestemd in de eerste plaats om winst te maken, maar een maatregel in het belang der Zuid-Bevelandsche bevolking. Daarom wordt de laagBt-mogelijke prys be rekend en is zy by de vaststelling der tarieven over 't algemeen nog ongeveer 50°/q gebleven onder den prijs, dien zfl volgens de concessie voorwaarden zou mogen vaststellen. Die prijs, die uitsluitend afhangt van de noodzakelijke kosten, kan des te lager zjjn, hoe meer huizen zich bij de waterleiding aansluiten. Ook bij den aanleg is met de te maken kosten rekening gehouden. Daarom kan, nn het leggen der huizen dadelijk na het verleenen der concessie door de verschillende gemeenten voor Goes en Kloetinge is die concessie al aangevraagd kan beginnen, voor den eersten tijd reductie op den gewonen prijs van dien aanleg worden toegestaan. Immers de kosten zijn voor de maatschappij, wanneer zij met het leggen der buizen in de straten bezig is, ook lager. Zoo worden nu o.a. voor den a inleg der leiding vanaf de kraan in de hoofdbuis tot in de woning slechts berekend de werke- lyke kosten voor materiaal en arbeids loon zonder eenige vermeerdering van kosten voor toezicht, administatie enz., worden by een lengte der leiding tot 10 M. 25%, voor de volgende 10 M. bovendien 50% en by een lengte van 20 M. en meer bovendien 75% Naar het Duitse h. U vertelt mij niets nieuws, ik kan u meedeelen, dat ik al van andere zyde, namelijk van het bekende Man rits ziekenhuis, dat bij het leven van den vermoorde de toezegging had gekregen, dat het met een belangrijke som in zyn testament bedacht zou worde», de opdracht heb gekregen, onderzoek naar het testament te doen. Ik verbaas mij des te meer over het verdwynea daarvan, omdat de moor denaar daar toch eigenlijk geen be lang bij kon hebben. Baron Hngo doorstond vry en onbe vangen den doordringenden blik van den rechter. Ik weet u werkelijk daarop geen passend antwoord te geven, zeide hy toen op volkomen zorgeloozen toon. Eerlijk gezegd is voor mij de ty'ding, dat er geen testament voor handen is, een meevaller. Ik geloof niet, dat mijn oom my in zyn testa ment noemenswaard bedacht zou heb ben, en tot op dit oogenbiifc heb ik daar ook niet op durven hopen De directeur van het Maurits- hospitaal beweert beslist, dat er een testament voorhanden geweest is, ging de rechter peinzend voort. BI moet het *it den mond van notaris der kosten van hetgeen de leiding langer is dan 20 M. op rekening der Maatschappij gesteld en kan, wanneer een afnemer dit mocht verlangen de Maatschappij de geheele kosten van aanleg der leiding vanaf de hoofdhuis tot binnen het bebouwde perceel met inbegrip van één kraan voor hare rekening nemen, mits jaarlijks bij vooruitbetalling 10% der kosten van aanleg door den aangeslotene betaald wordt. Het is dus in het belang der toe komstige waterverbruikers ziohreods spoedig voor aansluiting op te geven. De prys kan, gezien het belang dat ieder bij goed water heeft een be lang, dat we vooral dezen zomer zoo duidelijk gevoeld hebben daarhy bezwaarlijk een beletsel zyn. Die prijs is min of meer naar draagkracht be rekend d. w. z. naar de grootte der huizen, zooal» dat in veel gemeenten regel is. Voor huiselijk gebruik wor den daartoe de huizen verdeeld in twee soorten arbeiderswoningen en andere. Voor de aerste met één ver trek is de prijs 10 cents per week. met twee vertrekken 13 cents per week en met drie vertrekken 16 cents per week. Voor andere woningen is, wanneer zy minder dan 4 vertrekken hebben, de prys f 10 per jaar met een toegelaten waterverbruik van 17 IIs. per half jaar, hebben zy vier ver trekken, dan is die prys f 12 per jaar met een toegelaten waterverbruik van 20 M3. per half jaar, terwijl voor wo ningen met meer vertrekken tot en met 9 f 3 per jaar voor ieder ver trek meer betaald wordt en wo ningen met 10 eu meer vertrekken f 30 per jaar betalen. Voor industrieel ge bruik is de hoogste prijs, die van 1 tot 249 M3per jaar 20 cents per M3. Daarvan kan in alle bedrijven ook in boeren bedrijven geprofiteerd worden, wan neer tenminste het waterverbruik minstens 250 M3. per jaar bedraagt Wanneer men nu berekent, dat de kosten voor de Maatschappij zelve, in verhonding met gemeenten als b. v. Rotterdam, dat zijn water uit de Maas betrekt, vry aanzieniyk zijn, dan is de prys zeker niet hoog gesteld en kan de vergelijking met andere water- leiding-maatschappyen, die in gunsti ger conditie verkeeren, best doorstaan worden. Voor dien prys is men dan verzekerd van goed water het gansche jaar door en bevryd van alle lasten, als pompen, waterhalen eaz. Men heeft slechts een kraantje open te draaien en het water, dat ons nu zoo schraal wordt toegemeten, stroomt in altyd dnrenden overvloed. Het is alleen maar jammer, dat we er dezen zomer al niet van hebben kunnen proflteeren. B u i t e u 1 a 11 i. Het is der republikeinsche regee ring van Portugal tot nu toe nog niet by ster voor den wind gegaan. Zy heeft met allerlei Braun zelf vernomen hebben. Dan moet er toch een afschrift of iets dergelijks in diens nagelaten papieren zyn. Misschien heeft mijn oom ook een tweede testament by het gerecht gedeponeerd, zei Hugonn haastig. De snel opkomende en even snel weer verdwijnende, bijna loerende blik, dien de ander hem toewierp, ontging Alberti niet. Maar hy vond deze hoopvolle vra gen heel begrijpelijk de jonge baron had hem immers dnidelyk te verstaan gegeven, dat hij wegens de te ver wachten erfenis maar heel weinig om den dood van zijn weinig beminden oom gaf. By het gerecht is geen testament gedeponeerd, antwoordde de rech ter van instrnctie, na eenige seconden gezwegen te hebben. De papieren van advocaat Braun zyn eveneens niet meer onder ons bereik. De oude heer was vrijgezel, zijn ongehuwde zuster deed de huishouding voor hem en deze heeft nn heel onverantwoor delijk in haar onwetendheid de nage laten acten van haar broeder voor het grootste deel verkocht. Al meer las tige processen zyn daarvan het ge volg geweest. Een vluchtig glimlachje speei ie een oogenblik om de lippen van den V rot- Maar om tot de eigen 4jk~ roden van myn verzoek, om n te spieken, te komen, begon Alberti, die intns- achen voor zich uit in de ruimte had oneenigheid onder haar republikein sche vrienden te strijden, onder wie zich de afscheiding tussehen gema tigden en radicalen steeds sterker af- teekent, en nu en dan hevige aanval len in de Constituante te verduren. Maar de meeste zorg baart haar toch waarschijnlijk nog wel de monarchis tische samenzwering, die van alle kanten sehynt te dreigen. Een leider der royalisten heeft aan een verslag gever van het blad Mundo verteld, dat de samenzweerders zeer goed zyn toegerust en bereid zijn Portugal bin nen te vallen. Zy zyn, zoo verklaarde hy, vol goeden moed, en vol vertrou wen, dat de republiek omver gewor pen zal worden. In de republikeinsche party zou een diepe kloof ziju waar te nemen, die alle kraebt tot verde diging van de republiek zou verlam men. In de Kamer zouden de heftige beraadslagingen over de verkiesbaar heid van de tegenwoordige ministers tot president der republiek vooral te gen Bernardino Machado zyn gericht, wiens candidatuur van vele kanten met onwettige middelen zou worden bestreden. De afgevaardigden zouden in twee, byna even sterke kampen verdeeld zyn, zoodat de eindstemming over het wetsontwerp, die men eerst daags verwacht, verrassingen zou kunnen brengen, misschien zelfs hef tige tumulten, omdat, het volk door sociaal-anarchistische elementen is op geruid, zooals tumulten op den twee den dezer maand reeds bewezen zon deD hebben. De propaganda der re publikeinen zon gedeeltelijk met bru taal geweld zyn doorgezet, zooals in Brea de Bornes, waar troepen het volk omsingelden en het dwongen de rede voeringen der volksmenners aan te hooren. Blijkbaar speculeeren dns ook de royalisten op de oneenigheid der re publikeinen en het is dan ook te be grijpen, dat verschillende afgevaar digden alle mogeljjke moeite doen om de dreigende partysplitsing te voorkomen. Alleen in eensgezindheid kannen de republikeinen de vele moeiiykheden overwinnen. Ook in Engeland blijven de moei iykheden dreigen. Dk stakingen in Engeland schijnen maar niet te willen eindigen en nemen een steeds ernstiger karak ter aan. Scheen in Londen alles ge schikt, thans blijkt dit slechts ten deele het het geval. De commissie van de stakers heeft een vergadering gehouden om veie klachten van de stakers aan te hooren, voornameiyk naar aanleiding van het feit, dai vele werkgevers op de eischeu der stakers geen acht willen slaan en blykbaar den vroegeren tóestand wil len herstellen. Maar de transportar beider? weigeren als vee behandeld te worden en weigeren daarom de hervatting van het werk. Vooral in Oost-Londen dreigt het. Het nieuwe aantal stakers wordt er tussehen de 20 en 30 duizend geraamd. Ben Tillett beschuldigt het havenbe- zitten starenik zou zoo graag weten, of u misschien iets van den in houd van het testament hekend is Vermoedens kan ik licht uitspie ken, zei de baron. Het is heel wel mogelijk, dat mijn oom my in zijn testament geheel voorbijgaan is, mijn nicht Dora echter tot universeel erfge naam heeft gemaakt en belangryke sommen voor liefdadige doeleinden heeft vermaakt, maar zooals de zaak er nn eenmaal toe ligt, kan niemand my kwalijk nemen als ik als universeel erfgenaam optreed en de bloedver wanten mijner nicht, die toch pas in den derden graad familie van mjj was, er naar laat fluiten. Dat zijn particuliere aangelegen heden waarover my geen oordeel past, zei Alberti beleefd maar be slist Op welken voet stond u met nw nicht I Oeh, eigenlijk heelemaal niet op een voet. Z(j was een oude jongejuf frouw, wantrouwend en gierig. Aan haar heb ik het hoofdzakelijk te dan ken, dat ik met myn oom gebrouil leerd ben geraakt. Oom en nicht konden het toch goed met elkaar vinden De baron trok de wenkbrauwen samen. Dat zal ik niet stellig beweren, zei hij toen op uitgerekten toon, Mijn oom wa6 wel een beetje bang voor zün trouwe verpleegster. Had n heelemaal geen omgang met uw oom stuur van Londen van schending van de gemaakte regeling, zeggende dat het bestuur de waarborgen van den minister van handel overboord wierp. Ook te Southampton zyn de haven arbeiders begonnen moeilijkheden in den weg te leggen. Maar het ergst is toch wel de toe stand te Liverpool. De stakingscom missie heeft er het besluit van de reeders, waarbij de uitsluiting in bet vrachtverkeer afgekondigd werd, be antwoord met een manifest, waarbij de algemeene staking bevolen wordt voor alle arbeiders in het transport bedrijf. Hierin zyn dns feitelyk alle havenarbeiders begrepen. Staakten er ai reeds zestigduizend man, thans zal het aantal stakers op zjjn minst vijfenzeventig duizend bedragen, daar de spoor arbeiders zich by de Btakers aansluiten. Van overheidswege zyn er in Liverpool zeer krachtige maatregelen genomen om de orde te herstellen en te hand- havon. Zoo zyn er thans drie duizend man cavalerie en infanterie, met de versterkte politiemacht en nog hon derden gaandeweg aangeworven bij zondere constabels. Feitelyk heerscht er burgeroorlog in Liverpool en vol slagen anarchie. Oproermakers barri- kadeeren de straten en vallen niet slechts de politie aan, maar ook de brandweer, wanneer deze tracht aan gestoken branden te blusschen. Brand heeft ook het hoofdkantoor van den reedersbond in de aseh gelegd. De correspondent van de Times bericht dat er een ernstig op roer gewoed heeft in de Great Homerstraat, die de wjjk, waarin de katholieke Ieren wonen, scheidt van die, waarin de proteBtantsche Ieren hun huizen hebben. Tal van winkels zyn vernield en geplunderd. Naar ge gd wordt, moesten de te hulp ge roepen soldaten vuren op de oproer makers, terwyl dezen elders met de bajonet uiteengedreven werden. Heel het verkeer in de haven ligt stil. Reizigers kunnen naar Amerika even min vertrekken als ergens anders heen. De Both-lyn beeft aangekondigd, dat de dienst gestaakt is. De maildienst op Amerika is naar Southampton ver legd. Binnenland. Begrafenis De Mares Oyens. Gisteren had op „Oud Eik en Dui nen" de teraardebestelling plaats van den oud-minister De Marez Oyens. Behalve een vertegenwoordiger der Koningin waren in den lijkstoet aan wezig eenige ministers uit het Kabi- net-Kuyper, n.l. de heeren Loeff, Harte en Ellisuit het tegen woordig Kabinet de heeren Kolkman, De Waal Malefyt en de secretarissen-generaal van Binnenlandsche zaken en oorlog als vertegenwoordigers hunner depar tementshoofden. Verder waren aanwezig vele leden der Eerste Kamer, en van hooge ool- iegiën, en ambtenaars-deputaties. Onze wegen liepen ver uit elkan der nadat hij my zyn huis verboden had, bestond hy eenvoudig niet meer voor mij. U zal natuurlijk nw aanspraken op de erfenis dadelijk laten geiden Dat kan geen mensch my kwalijk nemen, ik zeg het volkomen openhar tig, dat de erfenis mij heel goed van pas komt. Ik zit er van huis uit niet heel goed by, het leven in onze kringen eiseht veel uitgaven, in het vervolg zal het mij natnurlyk gemakkelyk vallen die te bestrijden. Reeds vanmorgen heeft zich een zekere mijnheer v. Gerstenberg bij mij aangemeld, zei Alberti als ter loops. Hy kwam ook wegens het tastament. Hy beweerde de naaste erfgenaam van zyn zuster Dora te zijn en van haar de stelligste verzekering gekregen te hebben, dat zy in het testament van haar oom als universeel erfgenaam was aangemerkt. Een spotachtig laebje speelde om Hugo's lippen. Dus zal ik my vermoedelijk met dezen heer over onze aanspraken hebben te onderhouden; nu, dat kan my koud laten. Hy stond van zyn stoel op. Kan ik u ook nog met iets anders van dienst zijn? vroeg hy minzaam. Alberti stond ook op. Neen, baron, ik zou n graag hee lemaal den pjjnlyker gang naar het gerechtsgebouw bespaard hebben. Ik Algem. Neci. Geheelonthouder sbond Uit het jaarverslag van den Alg. Ned. Geheel-Onthondersbond over 19101911 blykt, dat deze op 30 Juni 1.1. 55 afdeelingen met totaal 2208 leden telde. De oplaag van het orgaan de .Ge heel-Onthouder" neemt steeds toe. Tegenover 10,300 in het vorige jaar, bedraagt ze nu 11,200 exemplaren per week. Ruust eu Wetenschap. De de Genestetbank. Maandagmiddag is te Bloemendaal de bank onthuld, die daar ter nage dachtenis van den jong gestorven dichter de Genestet is geplaatst. Dr. B. J. Schepers, voorzitter van de afd. Haarlem van het Algemeen Neder- landsch Verbond, sprak de feestrede uit. De bank is van Zweedsch graniet in het voorvlak prijkt in goud het gedicht: „De liefste plek", en de ge boorte en sterftedata van den dichter. De achterzijde heeft iu goud de op dracht aan de gemeente Bloemendaal. De begrafenis van Josef Israels. Gisteren heeft de teraardebestelling van Jozef Israels plaats gehad op de lsraëlietischc Begraulplaats aan den Scheveningschen weg. Ontzaglijk was de belangstelling by deze plechtigheid aan den dag gelegd drie rijtuigen beladen met bloemen volgden de lijkkoets; op de begraaf plaats zelve bewogen zich onder de mensohenmenigte vele autoriteiten en bekende persoonlijkheden op kunstge bied. In een hofrijtnig gezeten kwam even vóór de aankomst van den rouwstoet de vertegenwoordiger van H. M. de Koningin, jhr. mr. W. Röell, kamer heer in b. ddie in het lijkenhuis den stoet wachtte. Onder de talloozen, op den dooden- akker en onder hen, die in den stoet waren, werden o. a. opgemerkt de ministers jhr. mr. de MareeB van Swinderen, minister van buitenland- sche zaken en de heer Talma, minister van landbouw, nijverheid en handel. Het woord werd eerst gevoerd door den eerwaarden heer B. de Jongh, plaatsvervangend leeraar der Instel ling Gamiloeth Chasadiem, die het klaaglied dat David heeft gezongen van zyn Koning Saul „O Sieraad Is raels op uwe hoogten ligt gij versla gen", tot uitgangspunt gekozen had vau zyn lijkrede. Daarna sprak minister Talma, die ongeveer het volgende zeide .Het zei my vergund namens de regeering aan he graf van dezen grooten burger, eenige woorden van eerbiedige hulde te spreken. Jozef Israels in zijn lang leven be hoorde tot die genieën, die het leven van een volk blijvend verrijken, die een erfenis van het eene geslacht aan het andere heeft overgedragen en in hoopte u misschien in de villa van wjjlen uw oom te kunnen begroeten Hugo v. Engler maakte een gebaar van tegenzin. O neen, riep hjj haastig uit, niets staat mij zoo zeer tegen als het geziebt van bloed en lijken. Dus zuilen wjj elkaar bij de be grafenis, waarbij ik ook tegenwoordig zal zyn, weer ontmoeten, ant woordde Alberti. De jonge baron nam afscheid. Pein zend keek Alberti hem na. Jong, lichtzinnig bloed, mom pelde hij voor zich heen, maar eerlijk en openhartig. Hjj kan de vreugde over de hem zoo onverwacht ten deel gevallen erfenis nauwelijks verbergen VIL In het woord van den dichter, dat het hoogste geluk en de diepste Bmart geen woarden hebben, ligt veel waar heid, vooral een geheel onvoorbereide schrik heeft evenals de blik van een slang iets verlammends. Hedwig Beck was anders een flink, energiek en helder denkend meisje. In haar eerste jeugd door hartelijke ouders in zekere weelde opgevoed, benijd door haar minder gelukkige mede-leerlingen, had zij zich zonder morren geschikt in den plotsalingen ommekeer, toen het fortuin haar vader den rug toekeerde. Wordl vervolgd.)

Goessche Courant | 1911 | | pagina 1