N\ 93 19Ü, Dinsdag 8 Augustus. 989ie jaargang. Donkere Schaduwen. Buitenland. FEUILLETON. Kunst en Wetenschap. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prys per kwartaal, in Goes f 0|7B, buiten Goes, franco f l,£5. Afzonderlyke noinmers 5 cent. Inzending van advertentlën op Maandaggen Woensdag vóór 2 uren, op VRIJDAG vóór 12„uren. mm mt. De prijs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 ct., elke regel meer lOct By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huweljjk- en doodsberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels 1,berekend. Bewijsnummers 5 cent. Telefoonnummer 22. Directeur A. F. A. van Setebs. Uitgave van de Naaml.^Vennootschap „Goesshe Courant". Hoofdredacteur mr. W. S. Kalma. Br is nu alle kans, dat er aan DE MAROKKAANSOHE KWESTIE een vreedzaam einde komt. De Duit- sche regeering heeit met medeweten der Fransche, het bericht doen pubii- eeeren, dat tusschen den Franschen gezant te Berlijn, Cambon, en den Daitschen minister van buitenlandsche zaken, Kiderlen-Wachter, die over deze kwestie beraadslagen, op prin- eipiëele kwesties toenadering heeft plaats gehad. Volgens denParyschen correspondent van den Vossische Zei- tung zou die toenadering hierin be staan, dat als grondslagen van de te slniten overeenkomst het volgende is aangenomen Duitsehland doet politiek volkomen afstand van Marokko en laat aan Frankrijk absoluut de vrije hand in dat land. Maar Dnitschland eischt en krijgt waarborgen, dat de open deur geen bloote formule blyft, dooh dat Duitsehland zich in Marokko, zonder gehinderd te worden, economisch vry kan bewegen. Voor dezen afstand van politiek in grijpen in de Marrokkaansche toestan den krügt Dnitschland, behalve de waarborgen voor vryheid van handel, industrie en landbouw, territoriale concessies. Over den omvang van deze conces sies moet nog onderhandeld worden. Het Seri. Tageblatt bevestigt de mededeelingen van de Matin en de Time», volgens welke de territoriale compensaties bestaan zonden in een afronding van het Duitsche Kameroen- gebied door Fransch Congo-terrein, doch in dier voege, dat bijna de ge- heele kust Fransch blyft en dat Bel gisch Congo niet grenzen zal aan het Duitsche gebied, hetgeen natuurlijk zeggen wil, dat het Duitsche gebied door het Fransche ingesloten zal zijn. De Duitschers schijnen met een der gelijke oplossing maar matig tevreden. En de chauvinisten onder hen, de Al-Duitsehers luchten hun verstoord heid op buitengewoon felle wijze, waarbij zelfs de keizer het ontgelden moet. Zy meenen, dat PuitBChland terugkrabbelt, en dat dit Dnitschland 's eer te na komt. Ook verzetten zij zich by voorbaat tegen het prijsgeven van Marokko.Maar deregeering schijnt, te oordeelen naar de uitlatingen van de officieuze Norddeutsche, niet van plan, zich daaraan te storen. Wanneer nu de verdere onderhandelingen maar even gunBtig verloopen Met de andere kwestie, die de Europeesche vrede dreigde te versto ren, die betreffende Albanië is men nog verder gevorderd, en zij schijnt althans voorloopig in gnnsti- gen zin opgelost. De Turksche regee ring, die aanvankelijk met gestreng heid aan de zaak een einde dacht to maken, heeft op aandringen der mo gendheden, vooral van Oostenryk-Hon- gariie, al meer en meer water in haar wjjn gedaan en ten slotte nu de gestelde termijn verloopen was en de Ma lissoren halstarrig hieven, op de meeste punten toegegeven. Alleen in 12 Naar het Duitseh. Alberti ging naast den commissaris staan, die voor de werkbank stond, welks achterkant vlak tegen het ven ster stond. Verbaasd liet ook hg een korte kreet hooren, toen hij zag, hoe de commis saris verscheidene bankbiljetten, blijk baar van groote waarde, in de hand hield. Wat heeft u daar? vroeg hg. Kyk eens hier, antwoordde de commissaris. Vier banknoten van dui zend mark I Er klonk een schorre kreet; maar de beide heeren letten daar niet op. Bliksemsnel had de commissaris zyn zakboekje te voorschijn gehaald en er een blik in geworpen. Overtuig u zelf eruamby toen op geiemptcn ioon, tei vyi hij op de nummers der vertn.u.:Ienae bankbil jetten wees, nu is de Kt'stetwyiel op geheven. De nummers Ü58, 463 tot 72 zjjn gestolen, en hier ia myn handen heb ik de nutnmers 098,464,65,69, U. Skt rechter ven instructie had zich één opzicht is zy onverzottelyk ge bleven. In den eisch der opstandelin gen, dat een groote mogendheid de beloften van Turkye zou waarborgen heeit zy niet willen toestemmen en de Maiissoren hebben ten slotte dien eisch laten vallen. Maar verder is de Turksche regeering den Albauee- zen op vrg wel alle punten belangrijk tegemoet gekomen. Zoo zal het dragen van wapenen op het platteland ge oorloofd zyn, zullen de belastingen gedurende twee achtereenvolgende jaren niet geïnd worden en die op schapen verminderd, zullen de .Maiis soren, die huu dienstplicht moeten vervullen, dit kunnen doen in het vilajet Skoetari en in Konstantinopel, wordt de Albaneesehe taal erkend en algemeene straffeloosheid aan de op standelingen gewaarborgd, terwyl 10,000 pond, en zoo noodig meer, wordt toegestaan voor den wederop bouw der vernielde huizen en alle vluchtelingen, die uit Montenegro terugkeeren tot den eerstkomenden oogst een pond mais per dag en per hoofd ontvangen. Bovendien heet het, dat de Porte bereid zou zyn een gou verneur-generaal van Albanië te be noemen, wat eveneens een wensch der Maiissoren was. Dezen beginnen thans naar hun land en haarsteden terug te keeren. Behalve het inwilligen van vele hunner eisohen schynt vooral ook tot de verandering in hun houding voor een niet gering deel het feit te heb ben bijgedragen, dat de Koning van Montenegro den uitgewekenen heeft laten weten, dat de opstand thans geëindigd moest zyn en' dat daarom de terugkeer der vluchtelin gen naar hun land door den Koning gewenscht werd. Minder gunstig dan de toestand in Albanië, is althans voor de huidige regeering, die in Perzië. De ex-Sjah wint aan aanhang. Nu heeft ook de Khan vau Maran zich by hem aangesloten en rukt uit het Noorden tegen Teheran op. Moham med Ali zeli nadert van Astrabaduit en zyn broer Salar-eddanleh van Kermarsjah. De regeering kan hier slechts een macht van 1500 man tegen overstellen. Bovendien moet de ex- Sjah uit Teheran verzekeringen ont vangen, dat de bevolking daar bereid is zieh aan hem te onderwerpen. Blykbaar heeft de verdreven vorst ook den steun van Rusland, dat hoopt onder zyn bestuur den vroegeren overwegenden invloed in Perzië weer te herwinnen. Het heet zelf», dat Mohammed Ali beloofd heeft het Noorden van zyn land als vasalstaat aan Rusland af te staan. Engeland zou dan met het Zuideiyk deel te vreden gesteld worden. De Perzen moeten daD ook hun eenige hoop op Duitsehland gesteld hebben. Het liberale Perzische comité te Konstanti nopel heeft aan den Duitschen Ryks- dag een adres gezonden. In dit adres beklagen de Perzische liberalen zieh over het optreden der Russische re geering in hun land en verzoeken zij den beschaafden volkeren van Europa tot den mechanieiën gewend. Deze stond met aschgrauw gelaat over al le leden te beven, een beeld van iemand, die den grond onder zich voelt wegzinken en niet weet, waar aan dat te moeten toeschrijven. Dat is onmogelyk I riep hy nit, nadat men hem herhaalde malen tot spreken had aangemaand. Ik heb geen twee mark in huis, om van zulko bankbiljetten maar niet eens te Bpre- ken 1 Een verachtelijk lachje speelde om de lippen van Alberti, toen hy zieh van den slotenmaker afwenddehy beschouwde blijkbaar de verbazing van den laatste als volslagen huiche- lary, die hem zeer tegenstond. U vergist zieh toch blykbaar, zei hy toen. Dit hier zyn werkelyk en waarachtig eehte banknoten. De commissaris trok hem aan zyn mouw. Met een veelbeteekende uitdrukking op het gelaat, wees hij toen op eenige der op de werkbank verspreid liggende gereedschappen. Hetzelfde monogram „K. B." staat bijna zonder uitzondering op alle Uatidvatseis «as de iLsiru.metn.en bier, fluisterde ny. De rechter had groote moeite om zyn verbazing niet luid kenbaar te maken. Natuurlijk legt u ep dit alles be en Azië aan Rusland's handelingen oen einde te maken. Het zondenregister dat zy opstellen bevat o a. de volgende punten De Russische troepen houden sedert meer dan 3 jaar helangryke Perzische steden bezet onder voorwendsel van de vreemdelingen te beschermen, die volgens de berichten van alle politieke en diplomatieke vertegenwoordigers van Europeesche staten nooit in ge vaar geweest zyn. Het had beloofd zyn troepen terug te trekken, zoodra de orde hersteld was en het wekt hier voortdurend onrust, om een bly vende bezetting mogelijk te maken. Er wordt verder geklaagd over de be gunstiging door Rusland van roovers, die, naar Rusland gevlucht zynde, naar Perzië konden terugkeeren en geheele provincies plunderen en brandschatten eiitneuiuflil. Prins Hendrik te Harderwijk. Vrydagmiddag heeft de Prins een bezoek aan Harderwgk gebracht. In het aan de haven opgerichte pavil- joentje werd hy door den burgemeester ontvangen en toegesproken door den vroegeren predikant van Harderwijk. Ds. Reynders, die veel voor de aan schaffing van het reddingsmateriaal deed. Daarna deed de Prins een tocht met een der ysvletten. 's Middags vertrok de Prins weer per auto naar Soestdyk. Christen-Socialisten. Bij het referendum, uitgeschreven door den Bond van Christen-Socialisten werden tegen de kiesreehtparagraaf 6 stemmen en tegen de deelname aan den „Kooden Dinsdag' 26 stemmen uitgebracht. De groote meerderheid verklaarde zieh dus vóór. De Zeélisdenstaking De bemiddelingscommissic zal on danks dè in de bladen verschenen mededeelingen der directies, dat geen bemiddeling van deze zyde gewenscht wordt, toch de voorgenomen poging niet achterwege laten. Zy stelt zich ook voor, zich tot de commissarissen der groote maatschappijen te wenden, om hen te verzoeken hun hoogen invloed te willen aanwenden om den direotiën van de stoomboot-maatschap pijen alsnog in overweging te geven de bemiddeling te aanvaarden. Een der leden, de heer Beerends, heeft reeds een onderhoud gehad met baron Sweeris, den commissaris der Koningin in Zuid-Holland. Het resul taat van de bespreking was, dat deze hem een particulieren brief ter hand stelde, bestemd voor jhr. Op ten Noort en voor de te vormen commissie. Sport nKind van 4 maanden in een luchtschip. De jongste passagier, die ooit in een luchtschip een tochtje heeft ge maakt, is zeker de kleine Ruth Beyer, vier maanden oud, die dezer dagen met het Zeppelin-luchtschip „Schwaben" te Baden-Badeu opsteeg. Haar ouders gingen natuurlyk mede. Toon de baby op dezen tocht dooi de lucht, welke twee nur duurde, honger kreeg, werd ze door de moeder op natuurigke wyze gevoed, terwijl de andere passagiers zich aan cham pagne, cognac, kaviaar en pastytjes te goed deden slag, zei hy daarop, zich tot den oom missaris wendend. Alles wordt nu volkomen duidelijk. Hier is nog meerriep de com missaris, terwyl hjj een blinkend voor wei p van een hand-aanbeeld af nam. Kijk eens, mynheer, hier is het andere stuk van de halsketting. Met die woorden gaf hy den rechter een stuk gouden ketting van ongeveer een voet lang, dat met byzonder mooie amethysten bezet was. Daarvan hebben wy al twee stuk jas gevenden, antwoordde Alberti, nauwelijks hoorbaar. De beide beambten wisselden een blik van verstandhouding. Toen wend de de rechter zich plotseling met de ketting in de hand tot den mechani eiën en hield dezen het schitterende sieraad vlak voor het gelaat. Hoe komt dit kleinood hier op uw werkbank? vroeg hij. Wy vonden er twee stukjes van in de brandkast van den vermoorden baron v. Engler. Beck was a3chgrauw van kleur ge worden. Dikke zweetdruppels stonden cp zyn voorhoofd. Met versuft gelaat staarde hij naar het bewuste Kleinood, ioon greep ny mei zyn hand naar 't voorhoofd. Neen, neen, het is niets anders dan een droom. Dat kan niet waar zjjn! fluisterde hy. Vergeef,m9,m.gn- heeren, ik..... School en Kerk. Vrouwelijke predikant. Mej. Zernieke, theol. docts., die reeds voor verschillende Doopsgezinde gemeenten in godsdienstoefeningen optrad, is thans beroepen bg de Doops gezinde gemeenten te Mensingeweer (Gr.) en Baard (Fr.) Wy zullen dus mettertgd ook een vrouwelyke predi kante in ons land hebben. Hygiënisch schoeisel. Onder dit opschrift schryft de Vege tarische Bode o. a. het volgende: Indien de tegenwoordige mensch gebukt gaat ouder het juk van ziekte en weedom, van lyden en lasten, dan is dit niet de schuld van moeder Natuur, die hare kinderen in den steek zon hebben gelaten, doch enkel en alleen van den modezieken, onnaden- kenden mensch, die aan de natuur en aan zyn instinct ontrouw werd. Zeer zeker is dit van toepassing op onze talrijke voetkwalen, die we kun nen beschouwen als evenveel bewijzen voor 't geweld dat we onze voortbe wegingsorganen aandoen. Eerstens speelt het verminderd ge bruik een rol ten opzichte van dc meerdere of mindere volkomenheid van den voet. De arbeid is de allesbeheerschende iactor, en waar het nu vaststaat, dat men by liet onbeperkt gebruik van versnelde en gemakkelijke middelen van vervoer oneindig veel minder wandelt dan vroeger, daar kan het niet missen of ook de vorm en be- wegelykheid van den voet moeten hiervan de nadeelige gevolgen onder vinden. Er worden minder zware diensten gevergd, véél minder zelfs dan de norm toelaat, ergo het orgaan blijft beneden het normale peil van ontwikkeling I Hier valt dus een ver lies te boeken. Verderfelijker evenwel dan deze „maatschappelijke rust' is de invloed die, vooral in de latere eenwen, uitgegaan is van het schoei sel, hetwelk aan de nog mogelyk ge- blevene en beslist noodzakelijke be wegingen buigen en strekken van voet en teenen oplichten van binnen- of huiten voetrandspreiden der tee nen voetrollen ernstige belemme ringen in den weg heeft gelegd. In onzen yver om hem te beschermen, hebben we den voet van zijne vryheid beroofd, ompantserd met ondoordring baar leer, nauwsluitend, zoomogelijk zonder plooi of rimpel, het geheele samenstel van beweeglyke gewrichts verbindingen in een gordel omvat en tot werkeloosheid gedoemd. Onze voeten zyn gedegenereerd en vergeleken bij den oerstaat is het Loochenen helpt nu niet meerl zei de rechter kortaf, terwyl hy tege lykertyd met zyn rechterhand zyn schouder aanraakte. In naam van de wet, Karl Beck, neem ik u gevangen wegens den in den verloopen nacht door n aan den baron v. Engler en diens nicht gepleegden dubbelen moord. Een schrille kreet ontsnapte aan de lippen van den ongelukkigen man Zyn oogen schenen nit de kassen te zullen komen, de aders stonden hem dik op het voorhoofd, zgn borst ging krampachtig en zwaar op en neer. Zyn vuisten balden zieh en eenige se conden leek het alsof hy zich vol woede op de beambten storten zou, Zyn wanhoopskreet had een dubbe len weerklank gevonden. Een zwakke jammerkreet kwam van de lippen der doodzieke vrouw, een zacht, pgnlijk snikken deed de gestalte der by de deuropening staande dochter van den gevangene beven. De commissaris van politie was al by de eerste woorden van zyn supe rieur vlug door de woonkamer gesneld en bad de gangdeur opengerukt. Het volgend oogenblik kwam hij al b las tig terug, gevolgd door de politie agenten, die tot op dat oogenblik in de gang waren achtergebleven. Karl Beck, je ziet wel, dat iedere tegenstand nutteloos is. Geef je maar Boeple, bloedrijke orgaan een Btram en stug lichaamsdeel geworden, naar de gangbare meening tot niets anders in staat dan het „op-en-neer bewegen". Rust roest I Aan deze ijzeren wet is ook het lichaam onderworpen. Wat niet arbeidt gaat onverbiddeigk te gronde. Spieren verslappen en verma geren, bandon verstyven en schrom pelen, beenderen worden broos. De Indische Fakirs zijn daar om te be- wyzen, dat wat wy opzettelijk in rust stellen straks zyne beweeglijkheid voor immer verloren heeft. Wie nog moge twyfelen aan de nadeelen, die gepaard gaan aan sty fgesloten schoei sel, trekke eens een parallel tusschen schoen en handschoen. Gg draagt glacé's. Fijnere bewegingen als het oprapen van een naald of muntstuk, het hanteeren van een pen, omslaan van een blad of bespelen van een muziekinstrument zgn ten eenenmale onmogelijk. Als orgaan heeft uwe hand ontegenzeggelyk aan waarde verloren In het sohoeiselvraagstnk is ook de mode een woordje mee gaan spreken en heeit, den voet „mooi" willende maken, niet anders kunnen bewerken, dan zyne wanstaltigheid verder vol tooien. In 't bgzonder is 't de Fran sche hak, die ons hier parten ge speeld heeft en hem om deed groeien in de richting van den miniatuurstomp der Chineesche vrouw. Hy tech heft den hiel eenige centimeters van den beganen grond, terw.. 1 de voorvoet slechts eene zooidikte is opgeheven. We rnsten daardoor op een sterk af- loopende helling, zoodat van een ge- leidelyk afwikkelen van den voet geen sprake kan zijn. De voorvoet flapt neer, zoodra de hak maar even den bodem raakt, terwyl we zien, hoe onder invloed der zwaartekracht de voet in voorwaartsohe richting jyil wegglyden. Evenwel, hy wordt ge vangen in den spitsen voorschoen, loopt hierin vast en wordt zoodanig omkneld dat de teenen worden samen- genepen, gekromd en opgedrukt en op elkaar zitten gepakt als haring in een ton. Dikwijls wordt er één in bovenwaarsehe richting opgeperst en valt door het mes van den chirurg als offer op 't altaar der ydelheid. Doeh er is meer 1 De menseh is nu eenmaal geen steltlooper en het kleine steun vlak van. den Fransehen hak is dan ook niet by machte een rustigen, elastischen gang te verzekeren. Den eersten dag gaat het nog wat, maar niet zoodra beginnen de kanten eenigs- zins af te sehrynen, of daar beginnen de kwellingenzwikken naar links en rechts, zoodra het terrein maar een weinig oneffen is. De spieren, spoedig in een staat van uitputting, missen de kracht óm de voet in 't gareel te honden, laten hem aan zyn lot over; ze kunnen niet beletten dat hy kantelt, den schoen uit zyn ver band rukt en in een verwrongen positie komt. Nog een enkele knanw en hy is onherroepeigk verloren, ont aard in een zwik- en platvoet met de begeleidende verschijnselen van ver moeidheid, zwelling, likdoorns en wat dies meer zy. De inboorlingen nit de WestMu- goedschiks over, vermaande de rech ter van instructie. Neen, het is niet mogeigk I riep de gevangene nit. Zoo'n misdaad kan men mij niet toeschryven 1 Verantwoord je maar voor het gerecht 1 zei nu de rechter kortaf, ik heb myn plicht hier gedaan. Seconden achtereen bleef het stil in de kamer. Smeekend keek Beek naar den be ambte. Heb medelyden met mij 1 kreun de hg toen. By God, zweer ik u, dat ik heelemaal niets van de banknoten of van het halssieraad wist. Ik weet niet, hoe zy hier op myn werkbank te land zyn gekomen ik heb ze zoo even pas voor 't eerst gezien. De rechter van instructie haalde yskoud de schouders op. De politie-agenten waren den onge lukkige genaderd en hadden hem by beide armen gegrepen. Met het hoofd zwaar op de borst hangend liet Beek dst toe zonder eenigen tegenstand te bieden. Daar klonk nit het naaste vertrek een zacht schreien tot hem door, dat hem als in 'tbart scheen te dringen. Een schrille, schorre kreet ontsnapte aan zjjn lippen. (Wordt vervolgij.

Goessche Courant | 1911 | | pagina 1