DE UBNFs Klwliiig-llagszijiieo. f P. A. DE LIGNY, Goes, Telef. no. 10. Laatste en Telegrafische Berichten, Burgerlijke Stais»! van does. Telegrafisch W eerbericht Gemeente - Publicatiën. Atiuup Aanbestedingen on Verknopingen. Verkoopiagen en Veijtaeiiiisgea. "aDVKKTKMTIEN. appelen, peren en noten, bekendmaking. l. Schouten. Zomermantels met 20 en meer pet. rat>at. Alle gekleurde Tussehenrokken en Zomer- Blouses met 15 pet, rabat. - Gekleurde Rokken van af 75 et. - Witte Babtiste Blouses van af 45 ct Kinderjurken. sten doen. Zich nu en dan besproeien met frisch water verdient aanbeveling. Bemerkt men bij den een of ander tfldens een marseh, of op de straat of in de spoorwegcoupé, symptomen, die wjjzen op een aanstaande zonnesteek, dan is het zaak zoo spoedig mogelijk verkoeling van het lichaam te bewerk stelligen. Men maakt de kleeren los, besprenkelt het lichaam met koud water, laat den patient water drinken als een onmacht te verwachten is, geeft men hem aether of ammoniak te luiken, in het kort, men doet alles, wat dienen kan om de verstoorde werkzaamheid van het hart weer in den juisten gang te brengen en het hart op te wekken tot hernieuwde werkzaamheid. In geen geval mogen mensehen, die een dergelijken aanval doorstaan hebben, met lichaamsarbeid doorgaan. Nog uren na den aanval vertoonen zieh soms zeer onaangena me stoornissen in het centrale zenuw stelsel. Warmte in het buitenland. In Duitsehland valt bijna geen stad te noemen, waar de hitte Zaterdag en Zondag niet verscheidene slachtoffers heelt geëischt of geweldige bosch- branden tengevolge heeft gehad. Te Berljjn ging het nog eenigszins; daar zjjn althans geen dooden ge vallen. Opmerkelijk wordt het ge noemd, dat het Berljjnsqhe publiek zeer spaarzaam gebruik maakte van de badinrichtingen, waarvan het blijkbaar geen verfrissching hoopte. Wel stroomden de metropool-bewoners bij duizenden naar de „Freib&der" aan Spree en Havel, waar het krioelde van vroolijke badgasten. De verbazende droogte in de bos- sehen, waar de bladeren al verwelken en afvallen en het hout uitdroogt, veroorzaakte op vele plaatsen brand. Zoo werd in de Küningaheide, bij Berlijn, het prachtige bosch op twee plaatsen door brand verwoest, over een uitgestrektheid van ongeveer 10 morgen. Urenlang duurde het blus- schingswerk. By Brandenburg brak eveneens een brand nit in een der fraaie bosschen in de buurt. Daar dit bosch geheel afgezonderd lag, en er aan blusschen in de verte niet te denken viel, liet de brandweer maar branden wat brandde en rukte niet eens uit. Het geheele bosch verging tot asch. Te Dessau stierven twee personen van de hitte. De Elbe en de Mulde kunnen daar ter plaatse doorwaad worden. De oogst der suikerbieten in Anhalt is als totaal mislukt te beschou wen. Hier en daar zijn de appels aan de boomen zoo goed als gaar gestoofd. De hitte in het Rheinland wordt steeds onverdraaglijker. In verschei dene plaatsen wees de thermometer Zaterdag in de schaduw S9 tot 100 graden Fahrenheit aan. Alleen in Keulen zijn in de afgeloopen week 40 menschen om het leven gekomen door zonnesteek of door verdrinken bij het baden. Door zelfontbranding had in een vuurwerkfabriek te Rons- dorf een ontploffing plaats, waardoor verscheidene werklieden zwaar ge wond werden. In het Ni derrhah iseho stierven Zaterdag 19 menschen aan zonnesteek. Een werkman werd door de hitte krankzinnig. Talrijke personen zyn door de onuitstaanbare warmte zwaar ziek geworden. Bjj het baden ver dronken 14 menschen, waaronder 5 schooljongens, terwijl er bovendien nog verscheidene onbekende lijken door den Rijn op den oever werden geworpen. De bliksem doodde ten slotte nog 4 personen. In verscheidene kolenmijnen ont brandden de voorraden, terwijl de schade aan oogst, groente, tabak en vruchten niet te schatten is. Ontelbare bronnen droogden op, en zeer veel gemeentelijke waterleidingen hebben het bedrijf tot 't allernoodzakelijkste moeten beperken. Het reizigersverkeer vermindert zichtbaar. Te Aken steeg de thermometer Za terdag in de schaduw tot 102 graden, dat is de hoogste stand, sedert 1838 in de stad opgeteekend. Bij Duisburg verdronken dienzelf den noodlottigen dag 4 personen in den R{jn. Te Oberhausen stierven 3 menschen van de hitte, terwijl een vierde gek werd. Men vreest, indien de droogte blijft aanhouden, en dus het gebrek aan water zal toenemen, voor zeer ernstige gebeurtenissen. Voorts komen er uit alle andere streken van Duitsehland gelijkluidende jobstijdingen. Te Parijs wordt 's nachts de ge meentewaterleiding afgesloten, drink water wordt schaarsch. Op de Seine drijven talrijke vischlijken, daar het water door de bedorven afwatering verpest is. Voor schoonmoeders t Een jongo vrouw te New-York, of zooals we elders lezen, een jonge man en echtgenoot, heeft eenige dagen geleden haar of zjjn schoonmoeder voor den rechter gedaagd. Schoonmama had zich te veel met het jonge huishouien bemoeid, haar te veel en te dringend raad gegeven. De rechter vond het geval ernstig, schudde zjjn wjjze kuif, en kwam tot de volgende slotsom Schoonmoeders zijn een min of meer noodzakelijke instelling, zij zijn in slechts weinige gevallen constitutio- neele vorsten. Zjj vergeten, dat zy zelf schoondochter zyn geweest en moe iten, dat haar zeer bizondere rechten zijn voorbehoudeno.a. de gevoelens van haar schoondochter (schoonzoon) te overheerschen en met voeten te tre den. Zij zyn alles minder dan beschei den en do wet moest mijns inziens haar verbieden langer by haar schoon dochter (schoonzoon) verblijf te houden, dan gedurende tien achter eenvolgende dagen. We meonen te mogen aannemen, dat de schoonmoeder van dezen moedigen rechter sedert goruimen tijd het tijdelijke met het eeuwige hoeft verwisseld. Zelfs een jonggezel, die nog altijd kans heeft op een Schwiegermama, durft dergelijke vrij moedigheden op z'n bost te droomen en dan zeker niet hardop. De strenggeloovige roeiers In de haven van Piraeus speelde zich on langs een niet oninteressant tooneel af. De dochter van den niet heel lang geleden te Constantinopel vermoorden Zeki bey had zich laten schaken door een rijken, jongen Griek, die haar naar Griekenland bracht om het meisje na Christelykon doop te trouwen. De vlucht was echter spoedig ont dekt en een detective ging op vervol ging uit. Deze wist het jonge paar ook op eon stoomschip in de Piraeus op te sporen. De gewaarschuwde vluchtingen namen echter onmiddollyk de wyk op een bark, die nu vlug naar land koers zette. De detective, niet minder vlug, sprong in een boot en beloofde de roeiers een flinke be looning, wanneer zy er in slaagden de bark in te halen, wat ook spoedig het geval was. Toen riepen echter de schippers van de bark hun kameraden in de roei boot toe: „Zy is een Turksche, die zich wil laten doopen 1 Wilt gij haai den Turken weer in de handen spe len Dut zeggende werkte als een toover- woord op mannen, die anders voor 10 lepta naar het mes grijpen. Zy lieten de roeispanen zinken en noch de drei gementen, noch de beloften van den detective konden hen bewegen nog één slag te doen. Het jonge paartje landde snel, na tuurlijk niet op de plaats waar do telegraphisch ingelichte Turksche consul wachtte om de minderjarige ontvoerde in ontvangst te nomen. Prettige correspondentie. Mevr. Harriman, de schatrijke weduwe van den bekenden spoorwegmagnaat, ont vangt zooveel bedelbrieven, dat zjj ze niet meer zelf kan overzien. Zij heeft zich nu gewend tot het New-Yorksche Bureel of Municipal Research om haar bij het afdoen van do bedelcorrespon- dentie te helpen en raad te geven over het eventueels inwilligen van belang stelling verdienende verzoeken. Men moet over den omvang van de pakken bedelbrieven niet gering denken. Zoö is het bekend, dat de eveneens zeer gefortuneerde miss Helen Gould in het afgeloopen jaar 50.000 bedelbrie ven heeft ontvangen. Bjj de weduwe Bussell Sage is het nog erger, maar het ergst wordt toch wel mevr. Har riman met verzoeken overstelpt. Tot dusver bereikten haar smeekbrieven om geld tot een totaal bedrag van 250 millioen gulden. Tegen de mode. De Berlynsohe president van politie zet den strijd tegen de lange hoedespelden met kracht voort. Nu de in de tramwagens aangeplakte manifesten, waarin der dames wordt verzocht geen lange hoedespelden te dragen, niet schjjDen te helpen, heeft de president een nieuw manifest uitgevaardigd, waarin hy er op wijst, dat uit onvoorzichtigheid toegebrachte verwondingen volgens de wet strafbaar zjjn met boeten tot 900 Mark en gevangenisstraffen tot twee jaren. Zoo hoopt de heer v. Jagow de dames thans bang te maken. Maar of dit helpen zal, nu immers de mode gebiedt Vrijheidsberooving. 'Een ergerlijk feit van vrijheidsberooving is te Neu- Otting in Beieren aan het licht ga- komen. Een echtpaar aldaar heeft een 44-jarige geesteszwakke zuster der vrouw in een klein, ongemeubileerd, donker vertrek, dat de3 winters onver warmd bleef, jaren lang opgesloten gehouden. Het voedsel werd de onge lukkige door een gat in de deur toe geworpen. De politie vond de vrouw, die het daglicht niet meer verdragen kon, naakt, hulpeloos en verlamd op vuil stroo liggen. Sedert 16 jaar was aan het echtpaar geregeld geld voor onderhoud en verpleging uitbetaald. De bevolking is ten hoogste veront waardigd en treedt tegen het echtpaar dreigend op. Treinenbotsing. In de nabijheid van Bangar in den Amerikaan schen staat Maine kwam een pleiziertrein in botsing met een goederentrein. Een aantal wagens werden vernield; acht personen werden gedood en hon derd gewond. Ongeval met doodeiijken afloop. Te Grand-Quévilly, bjj Rruaan, werd tengevolge van een met onweer gepaard gaanden storm, het dak van een in aanbouw zijnde fabriek op gelicht. Het gebouw, een spinnerij, stortte onmiddellijk in met een ver vaarlijk geraas. Tien leidekkers wer den op slag gedood, terwijl tien andere gewond werden. Vier daarvan liepen ernstige kwetsuren op. Een ongeluk in de bergen. Bij het neerdalen van de Gleiwitzer-hut naar Bad Fusch in het Kapruner Tal stortten Donderdag de 15 jarigo gym nasiast Walter Gabessam uit Brünn en de 19-jarige Elsa Schijn, eveneens uit Biilnn, van een 1200 meter hoo- gen wand naar beneden. Beiden ble ven op de plaats dood. Ook de moe der van den gymnasiast, mevrouw Marie Gabessam, viel in een gletscher- spleet, waarin zy den nacht moest doorbrengen. Zy werd Ijjdende door een zwaren zenuwschok gevonden en Vrijdag naar Zeil am See gebracht. Eindexamen R, H. B. S. Middelburg, 2 Aug. Van de 5e groep slaagden A. S. Ittmann, H. R. J. van der Veen, J. J. Wabeke, P. Kosten, M. Bajjens, allen te Goes. H. C. de Smidt, J. Joosse, A. it. C. van SluiB, J. A. Gabrielse, allen te Middel burg. J. J. de Rjjke, te Zierikzee. Teruggetrokken 1, afgewezen geen. Kloetinge. Een knecht van den landbouwer Padmos alhier reed met een voer graan de schuur binnon. Juist voor de mendeuren schrikten de paarden en het voer sloeg om. De knecht werd op den grond ge worpen, waarbij hij een heen beneden de knie brak. Van 1—2 Aug. Geboren: 1, Jacob, z. v. Adriaan Jobse en Jacomina Dekker. H u w e 1 ij k s - a a n gi f t e 2, Jo hannes van den Berg, 29 j. jm. te Rotterdam, en Catharina Francina de Jonge, 22 j. jd. te Goes. Overleden: 2,MaatjeBookelaar, 80 j., vr. van Anthony Vermeule. naar waarnemingen in den morgen van 2 Aug. medegedeeld door het Eon. Ned. Meteor. Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 769,9 te Visby, laagste 758.9 te Valentia. Verwachting tot den avond van 3 Augustus, zwakke tot matige Zuid Westelijke tot Zuidelijke wind, gedeel telyk bewolkt, waarschijnlijk droog weer met geringe kans op onweer, koeler. L A M D W E K R Bewijzen van ontslag uit den dienst. De Burgemeester der Gemeente Goes brengt ter kennis van hen, wier dienst bij de Landweer den 31 Juli j.l. is geëindigd, dat de bewijzen van ont slag door hem zyn ontvangen en vóór 15 Augustus a.s. ter gemeente secretarie kunnen worden afgehaald. Goes, den 2 Augustus 1911. De Burgemeester voornoemd, J. B. DE BEAUFORT. Voor de eerste maal wordt bekend gemaakt dat de Loting voor de Nationale Militie voor deze gemeente, lichting 1912, door den heer Commissaris der Konin gin is bepaald op Maandag 4 Sep tember 1911, des voormiddags te 10,15 uren, te Goes, en dat die zal plaats hebben in de ZAAL BOVEN DE KORENBEURS. De militieplichtigen worden opge roepen ten gestelden dage, ure en plaatse daarbij tegenwoordig te zijn, en redenen van vrijstelling hebbende wegens broederdienst, op Woensdag 6 September d.a.v., des voormiddags tnsschen 9 en 12 nren, ter Secretarie der gemeente daarvan opgaaf te doen, teneinde intyds de bewjjzen en ge tuigschriften tot vrystelling te kannen aanvragen en opmaken. GoeB, den 2 Augustus 1911. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. B. DE BEAUFORT. De Secretaris, G. A. HAJENIUS. Kopalle. Gisteren werd door not. Liebert voor de weduwe C. Hage en kinderen alhier publiek verkocht een hofstede, bestaande in huis, schuren, erf, tuin, boomgaard, bouw- en wei land, groot 5,72,62 H.A. Kooper werd dhr. H. P. Ganseman alhier voor f 950 per 39 24 A., den hoop f13873,13 pl. f 60 voor access.0,76,74 H.A. c bouwland, kooper dhr. Adr. de Groene alhier voor f 985 per 39.24 A., den hoop f 1926.57, pl. fl,50 voor access Samen f 15851,20, pl. 81/., pCt. on- i.' kosten. Goes. By de gisteren door den architect J. W. v. d. Weert alhier ge houden aanbesteding van een nieuw woonhuis op de hofstede bij den pach ter P. Bujjsrogge onder Kloetinge werd ingeschreven door C Chamuleau, Kwadendamme voor f 4125A. Drygers, 's Heer Abtskerke, f 4090J. Dekker, Kloetinge, f 4049 A. en L. Beenhakker, Kloetinge, f 4032; JohB. Eckhardt, Hoedekenskerke, f3989; T. Rozemond, Middelburg, f3915; J. C. van 'tVeer, Kapelle, f3900; J. Luteyn, Ierseke, f3875; H. J. Hubrcchtse, Goes, f3874; A. Wa beke, Krabbeudijke, f3809; J. Goed- bloed, Kloetinge, f3793; J H.Jacobs, Goes, f 3660M. Jacobs, Goes, f 3630 A. Jansse, Aisse, f3520; W. Westveer, 's Gravenpolder, f 3488 G. van Riet, Goes, f3397. Gegund aan den laag- sten inschrijver. Marktberichten. GOES, i Aug. 1911. Oude tarwe zoo goed ala opgeruimd. Nieuwe tarwe enkele partij'jes ter markt, van zeer goede kwaliteit. Karu y minder aanvoer. Erwten waren de eerbte monsters ter markt en werden om het nieuwtje tot deze pryzen verkocht. Oude Tarwe, per Heet. f 9,50 a f Nieuwe Tarwe, per 100 K.G. f 10,a - Nieuwe Rogge - 5.25 a - 5,50 Winter gerst, per 100 KG. - 8,25 a - 8,oU Haver - 7,— - 7,50 Kookerwten -13,50 a - Kroonerwten - 12,a -14,— Winterkoolzaad - 17,-— - 17,50 Karwijzaad -10,25 d - 10,25 Eieren, per 100 stuks - 3,80 a - 4 .0 Boter per K.G. - 1.30 a - 1,50 Middenprys eieren per 25 stcks f 1,— idem boter f 0,70 per halve kilo. Eieren aan particulieren verkocht voor f per 25 stuks. Boter idem f per halve kilo. Aanvoer boter en eieren gering. Opgave van den Markt zet ter der Mij. v. Landbouw, afd. Ileinketmand Boter f 1.30 a f 1,50 per K.G. Rekenprijs f 1,40 per K.G. Aan particulieren verkocht voor f 0.— per K.G. Eieren f3,60 a f4,20 per 100 stuks. Rekenprijs f 4,— per 100 stuks. Aan particulieren verkocht voor f O,— per 100 stuks. E ie en v er k o op. Onder afd. Zuid-Bev. V. P. N. Aangevoerde eieren 10165 stuks. Prijs f 4,20 per 100 stuks. Veilingsvereenlging ,,Zuid-3eveland". Van Diasdag i Augustus Groote aanvoer van fruit. Oomskinderenpeer 20 a 25 ct. Spuitjespereu 186 a 30 ct. Madeleine 18 a 22 ct. Duchesse d'Oldenburg 16 a 22 ct. Pruimen 18 a 22 ct. Zomer Aagt 10 a 15 ct. Lord Suf- fïeld 10 a 14 ct. Cotlin Reswick 10 a 12 ct. Zoete Ko>lappel 10 a 15 ct. Diverse Peren 10 a 40 ct. Diverse Appels 8 a 35 ct. Morellen 20 a 25 ct. Alles per KG. Perziken 3 a 10 ct. Komkommers 2 a 4 ct. Roode Kool 4 a 7 ct. Alles per stuk. Aard appels f 1. per zak. Groote Veiling. Aardappels f2,30 per 100 KG, Peren f 8,70 per 100 KG. ROTTERDAM, 1 Aug. 1911. Op de veemarkt waren aangevoerd48 marden, 0 veulen, 0 ezel, b32 magere en 532 vette runderen, 212 vette, 286 nuch tere en graskalveren, 2 schapen of lammerenvarkens, 244 biggen, 0 bokken of geiten. Koeien en ossen 37 tot 43 a 44 c., stieren 29 tot 34 a c., kalveren 45 tot 55 a c., vette export-kalveren c., schapen tot c., fokschapen c., 1-jarige lammeren f tot f varkens tot c. en lichter varkens voor export a c., alles per V, kilo. Melkkoeien f 150 a f 2G0, kalfkoeien f155 a f 285, stieren f 100 a f 375, pinken f 90 af 110, graskalveren f a f vaarzen f 120 a f160, alles mager vee biggen f 7, af 13,slachtpaarden f 40 a f150, werk paarden f 50 af 250, hitten f50 af 250 Nuchtere kalverenfok- f 12 a f 26, slacht- f7 a flO. Biggen f 1,20 a f 1,50 per week. Voor Di sdag ivas er geringe aanvoer van vette runderen. De beate soorten gingen ving van de hand de verkoop gaf geen reden tot ontevredenheid, ook de afwijkende sotr- ten, hoewel niet t/tug, vonten behoorlijk kocpevs. titi iren minder aangevoerd dan de laatste 11 eken hetgeen echter geen reden t t viug- gei en hanchn gaf, de omzet was hang Vette kalveren middelmatig aurtg> voard. De beste quahteiten waren zeer goed ver koopbaar, inferieure langzaam te plaatsen. In melk- en kalfkoeien en in jong vee was zeer weinig handel, het warme aroge weer en gebrek aan grus zyn wel de voor naamste oorzaken. Magere ossen minder aangevoerd, met goeden handel. Nuchter fok' en slach/kalveren aanvanke lijk zonder handellater iets beter voor het geheel was de omzet zeer traager was geen animo tot koopen voor eccport wegens hel wat me weer. In paarden was weinig flauwer In biggen was de handel sl?cht. Op de botermarkt werden aangevoerd 63/8 en 21/16 vn. en 214 stukken d l/t kilo. Prijs le quul. f57, 2e qual. f 54, 3e qval. f 52. Per kilo 75 a 80 ct. Aug. 3 KapelleBoereninspan, Liebert. 3 Kapelle, Veldvruchten, Liebert. 3 Ranswecrt, Meub,lai? eyoeeteren, Schram. 4 Oudt lande, 2 Huizen, Schuur en erven, Neervoort. 4 Oude/ando- Tarwehaver en aardap pelen, Neervoort. 7 Kapelle, Opper vruchten, v. Dissel. 7 Kicetinge, Oppervruchten, aardappelen, bruine boonen en haver. Verpachting bouw- en weiland en boomgaard, v. Dissel. 8 Gces, Opper vruchten, Pilaar. 9 Nisse, Paardenvaarzen, landbouw werktuigen, Hollmann en Verhoek. 9 KapelleAppelen, peren en noten, Liebert. 10 's Gravenpolder, Bouw- en weiland Neervoort. 11 Goes, Kapitale hofstede Landlost 3 perceelen grond, J. W. Verhuist, H W Neervnort en J Pilaar. 11 Ierseke, Café Maastr. bierhuis, Liebert. 14 Kloetinge, Afbraak, onderwyzerswoning, Hollmann en Ve>hoek 15 Goes, Appelen in den Riezelingschen- polder, Hollmann en Verhoek 16 'a GravenpolderBoereninbpan, Holl mann en Verhoek. 17 Ierseke, Kapitale Boereninspan, Pilaar 18 heinftenszand, Boereninspan, Pilaar. 23 Kattenaijke, Huizen en bouwterrein Pilaar. 25 Wolfertsdyk, Huizen en erven en inboe del, Pilaar. Aanbestedingen. Aug. 5 Wilhelminadorp, het bouiuen van een paardenstal, Direct. Vrxlhelminapotder, 5 Nisse, Het bouwen van een woonhuis G. Rottier. 11 Kloetinge, Nieuwe aanbouzo bij café Tol, H. de Jonge. Heden behaagde het de Heere van onze zjjde weg te nemen ons eenig' geliefd dochtertje en zusje MACHALINA, In den ouderdom van bijna 18 maan den. M. DE SCHIPPER. J. DE SCHIPPER—Schipper. J. J. DE SCHIPPER. 's-Heer Arondskerke, 31 Juli 1911. V Vaarwel aan familie, vrienden en bekenden b(j ons vertrek naar Noord-Arnerika. K. C. DALEBOUT, Echtgenoote en Kinderen. A/b. a s. „Rijndam". V Voor dc vele blijken van deel neming, ondervonden gedurende de ziekte, en na bet overlijden onzer ge liefde Echtgenoote en Tante, betuigen wij bij deze onzen welgemeenden dank. M. v. D. HAGE. S. GANSEMAN—baas. H. P. GANSEMAN. Kapeile, 2 Aug. 1911. Bij akte 31 Juli 1911 verleden voor Notaris J. C. PAAP, te VLissingen, is dooi den heer A. E. DUDOK VAN HEEL, in kwaliteit van Direc teur der Naamlooze Vennootschap „Stoombierbrouwerij en Mouterij „De Meiboom", ALGEMEENE VOLMACHT verstrekt aan den heer A. E. Dudok van Heel Jr., om ge melde Vennootschap in alle zaken te vertegenwoordigen. J. C. PAAP, Notaris. Notaris LIEBERT, te Kapelle, zal op Woensdag den 9 Augustus 1911, des avonds 6 ure, in de herberg van Mejuffr. E. Hanson, te Kapelle, publiek verkoopen wassende in verschillende boomgaar den onder Kapelle, Goes, Kloetinge en Schore De ONTVANGER-GRIFFIER van hot waterschap Baarland c. n. zal tot ontvangst van dijkgeschot zit ting houden op Maandag 7 Augustus I9II, des voormiddags van half 11 tot 12 uur te Baarland by dhr. B. Traas en des namiddags van I tot 2 uur te Oudelande bij mej. de wed. J. Lous. De Ontv.-Griffler vd., AANBIEDING VAN

Goessche Courant | 1911 | | pagina 3