GOESCHE GOUHANÏ BIJVOEGSEL VAN DE van ZATERDAG 22 JULI 1911. fócclilzaki'ii Arrondisssmcnts-Rechtbank te Middelburg. In de zitting van heden (Vrijdag) zijn veroordeeld wegens Ontuchtige handelingen A. 1'. D., 31 j., banketbakkersknecht te Goes, tot 1 maand gevangenisstraf. Naar het Huis van Bewaring zijn overgebracht C. v. d. B., 45 j geb. te Colynsplaat en A. T., 45 j kleermaker, geb. te Kruiningen, thans zonder vaste woonplaats, verdacht van landloopery. Door de ArrondiBseinents-recht- bank te Middelburg is rechtsingang verleend met bevel tot gevangen hou ding en instructie tegen E. J. de J., 18 j., o iperman, geb. en won. te Vlissingen, thans gedetineerd te Mid delburg, beklaagd vaD zware mishan deling, gepleegd te Vlissingen in den nacht van 15 op 16 .Juli Jl. Provincie nieuws. Polderbenoemingen. Benoemd tot gezworene van den Oostpolder (Krabbendijke) J. van Gor- sel Krabbendjjke, van 't waterschap Kruiningen C. van Iwaarden Kruinin- gen, van den Reigersbergschen polder W. T. van Gorsel Rilland, van den Westerlandpolder C. Rentmeester Wol phaartsdijk, van den Westkerkepolder G. Heijnsdijk Wolphaartsdijk, van 't waterschap Oud Wolphaartsdijk A. op 't Hoff Wolphaartsdijk, van den Oost- Nieuwlandpolder C. van Nieuwenhuy- zen Wolphaartsdijk en van den Nieuw Olzendepolder De Mol Iorseke. Kloetinge- De weerbaarheids- gymnastiekvoreeniging „Sport staalt Spieren" Benoemde dhr. C. Klooster man tot voorzitter en A. A. Meulen- d(jk tot secretaris. Deze benoemingen hadden plaats tengevolge van het vertrek der vorige fuctiunarissen. 's Heer Hendrikskinderen Na vergelijkend examen is kOBtelooze opleiding toegezegd tegen 1 Sept a. s. aan de kweekschool voor zeevaart te Amsterdam aan W. Joziasse Jr. Kattendijke. Donderdag ontving de heer J. van Waarde Jz alhier het bericht, dat hjj geslaagd is voor het te Arnhem gehouden examen voor ambtenaar bij de directe oelastingen. Eilewoutedijk. Geslaagd voor het "examen van commies bij 's rijks di recte belastingen dhr. P. van der Bliek alhier. Ovezand. Voor de met 1 November a. s. vacant komende betrekking van hoofd der o. 1. school alhier hebben zich 4 sollicitanten aangemeld. Toen Woensdagavond dhr F. van Driewegen met zijn auto op den Nieuw Kraaiertsehendyk onder deze gemeente een beladen mestwagen passeerde, sprong een der paarden met zijn voorpooten in de auto, waarbjj dhr. van Dr. een paar lichte kwetsuren opliep en de auto beschadigd werd De paarden sloegen op hol, maar werden een eind verder tot staan gebracht, zoodat een en ander be trekkelijk goed afliep. Onder deze gemeente is bjj den landbouwer A. van den Dries het mond- en klauwzeer onder het vee uitgebroken. 's Gravenpolder. Onze plaatsge noot dhr. Joh. Karelse slaagde te Arnhem voor het vergelijkend examen voor kommies bij de directe belas tingen, invoerrechten en accijnsen. Hansweert. De kommies 2e klasse J. Slabbekoorn alhier wordt met in gang van 1 Augustus e. k. als zoo danig verplaatst naar Brouwei haven Aan de firma T. V. de Groof alhier is door den Commissaris der Koningin in Zeeland vergunning ver leend tot vervoer van netto 1000 KG dynamiet in patronen van Bath naai Ritthem per schip „Zwaluw*, schipper Santifort. Dit dynamiet zal gebruik! worden ter opruiming van twee wrakken op de reede van Vlissingen. lerseke. Het verdwijnen van den Iersekschen schippersknecht ge schiedde op de Lek. Er waren 3 man aan boord, maar twee lagen te slapen Toen zij weer boven kwamen, was de jongeling nergens te zien. Als hjj werkelijk verdronken is, wat men voor vast houdt, dan zal de oorzaak wel nooit aan het licht komen. Ook van de andere Ierseksche vaartuigen, die tegelijk opgesleept werden, is niets gezien of gehoord. Woensdagmorgen zou een land bouwer alhier zijn knecht wekken, omdat deze tegen zijn gewoonte wat lang sliep, maar hij vond zijn bed leeg en onaangeroerd. Hij ging toen naar zjjn ouders, die hier wonen, maar daar was de knecht niet geweest. De ouders schrokken natuurlijk nog erger dan de baas Nu ging men overal aan 't vragen en zoeken, tot in de Iersche Moer toe, alles te ver geefs. Eindelijk vond men den jonge ling slapende op de hooitas in de schuur. Hjj was daar tegen zijn be doeling 's avonds in slaap gevallen. Rilland-Bath. Met 1 Aug. a.s. zijn tot kommies bij de Rijks directe be lastingen, enz. alhie; benoemd dhrn. Adr. van Baaien en Jacs. Korstanje, resp. te Strjjbeek en Sas van Gent. Krabbendijke. In de jongste raadsvergadering dezer gemeente werd met ingang van 1 Aug eervol ontslag veiieend aan dhr. P. de Rjicke. Tot onderwijzer werd benoemd dhr. IT. J.-Tolhoekte 's Heer Arendskerke. Op dhr. C. Hartog te SeherpeDisse werden 3 stemmen uitgebracht. I a 't b II t C U S. De nieuwe Burgemeester. Onze nieuwe burgemeester bracht Woensdag en Donderdag met zijn eehtgenoote een bezoek aan deze ge meente. Z. E. A. vertoefde o. a. eenigc oogenblikken ten stadhuize Maandagmiddag zal de installatie plaats hebbben, na afloop waarvan gelegenheid zal worden gegeven ken nis te maken met dtn benoemde. W atkri.kidingmaatsch. Naar ons van bevoegde zijde wordt medegedeeld heeft de minister van binnenlandsche zaken goedgekeurd, dat de aanleg der Zuid-Bevelandsohe Waterleiding zal worden opgedragen aan de firma Carl Franeke voor een som van f1 270.816 52, zoodat binnen een jaar na heden de waterleiding zal werken te Goes en op de plaatsen ten oosten van Goes, en binnen achttien maanden op geheel Zuid-Beveland Benoemd. Naar ons gemeld wordt is tot bn reeiambtenaar voor de Waterleiding maatschappij „Zuid-Bevelaud" be noentd do heer Moerman, geboortig uit Ellewoutsdijk, laatstelijk onderolli oier der Genie. Op de voordracht. Onze plaatsgenoot dhr. A. C. J. A Greebe, vroeger leeraar aan de R. H. B. S. alhier, komt als no. 1 voor op de voordracht voor leeraar in de Ned Taal aan het gymnasium te Schiedam. •Toegelaten. Tot de kweekschool voor de Zeevaart te Amsterdam zijn zonder examen toe gelaten uit de vierde klasse der R. H. I! 1. alhier, C A. Duvekot van hier en W. Joziasse uit 's-Heer Arendskerke. Openb. les Toonkunst. Een groote schare belangstellenden was Woensdagavond saamgokomen in de glüoie zaai der sociëteit V. O. V waar eenc openbare les werd gebou den van de leerlingen van Toonkunst, onder leiding van dhr. Otto Lies. 't Was een leuk gezicht, dat grut, alle natuurlijk feestelijk uitgedost en waar vau de meesten, anders op straat heele helden, nude bedeesdheid zelve waren, vooral in den beginne. Langzamer hand evenwel klonken de een- en meerstemmige liedjes helder op, wat het auditorium een daverend applaus ontlokte, waarop de kleinen met een dankbaar buiginkje overgelukkig ant woordden. Im ganzen groszen werd er aardig gezongen en hadden leeraar en leerlingen succes van hun werk. Leger des Heils. Woensdag a. s. worden bijna alle Nederlandsehe Heilsofficieren weer van standplaats verwisseld, waaronder ook Adjudant Zondervan, die eenige maan den hier ter stede gestationeerd was. Zondag 23 Juli, n.m. 5 uur, zal daar toe door dien adjildant een afscheids- demonstratie worden gehouden in den boomgaard van dhr. De Jong te Kloe- linge. Onderwijzers-vergadering. Heden werd in de „Prins van Oranje* alhier do 74e algemeene vei- gadering gehouden van de leden der onderwyzers-vereeniging in hot arron dissement Goes. Zij werd bygewoond door 56 leden en genoodigden, waar onder 8 dames, benevens door den Districtsschoolopziener. De voorzitter, dhr. Elenbaas, arrondissementsschool opziener, opende haar met de opmer king, dut gelukkig in het afgeloopen jaar geen verlies van leden door overlijden of vertrek is te betreuron, liet aantal leden bleef ongeveer het zelfde. Dhr. A. R. Breetvelt, die als lid van hot bestuur aan de beurt van aftreden was, werd met bijna algom. stemmen herkozen en nam de her benoeming aan. Vervolgens werd verslag uitgebracht der verrichtingen van het bestuur, dat tot geeu bijzondere opmerkingen aanleiding gaf, evenmin als dat der boekerjj. De rekening over 19J0 werd goed gekeurd in ontvang op f66 98 in uit gaaf op f37,13 i/j en sloot dus met een batig sa'do van f 29,84 terwijl op de sp it bank is geplaatst een som van 1 3U7,14. Hierna werd een lezing gehouden door dhr. H. de Priester, H. d. S. te Borsele, over „Do waarde van het leesboek voor onderwijs in de moe dertaal". Spreker ving aan met er op te wijzen, hoe weinig gunstige resul taten er blijken op lateren leeftijd der leerlingen, als'zij de school verlaten hebben. Verschillende oorzaken wer den daarvan genoemd, zooals geringe ontwikkeling, gemis van aanleg cn lust bij dc leerlingen en eindelijk liet nog steeds heersehende schoolverzuim. Goede kennis der moedertaal achtte Bpr. de grondsi .g voor verdere studie en voor net gebruik der taal in het dagelykseh leven, redenen waarom op de Lagere School het onderwijs in de moedertaal hoofdzaak moet zijn en er naar gestreefd moet worden, daarvoor uitmuntende leesboeken te gebruiken. Vervolgens behandelde hij uitvoerig de wyzu, waarop een leesles dient gegeven te worden, wil zy lesuitaten op leveren. Tevens wees spr. op oefeningen, die in leerboeken voorkomen en die dikwijls den leer lingen eer na- dan voordeel aanbren gen. Ten slotte besprak hijjde methode bij hel taalonderwijs Van de gelegenheid tot bespreking der lezing werd geen gebruik gemaakt. Alleen de voorzitter merkte op, dat men als onderwijzer niet moet willen, dat de leerlingen alles begrijpener blijft steeds, toet alleen voor kinderen, maar ook voor volwassenen, omtrent elke zaak iets over, dat eerst later duidelijk wordt. Een leesles moet leesles blijven. Overig .ns betuigde hij zijn volkomen instemming met hot door dhr. De Priester gesprokene en dankte hem voor zijn leerrijke en voor het onderwijs ingrypende rede. Door luid applaus gaven de aan wezigen blijken van instemming. Tot het houden eeuer lezing op de eerstvolgende vergadering werden uit- genoodtgd dhr. Potter, II. d. S. te Uudelinde en tot zijn plaatsvervanger dhr. De Graaf, H. d. S. te 's Heer Uendrikskinderen. Zy verklaarden zich bereid. Na de pauze trad als spreker op dhr. J. Stamperius, arroudissements sehoolopz. te Baarn. Hy gaf een boeiende improvisatie over een bezoek aan volksscholen in Zuid-Tirol, be nevens een beschrijving van de rots daarheen. Een bezoek aan jongens- en meisjesscholen in het Saca-dal werd in bijzonderheden verhaald en een vergelijking gemaakt tusscken het onderwijs daar en in ons land, hierbij kwamen verder ter sprake de examens voor onderwijzer in dat land, de sala rissen, die er even matig zijn als bij ons, de leer- en leesboeken, die er gebruikt worden.de zindelijkheid, die op veel plaatsen veel te wensehen overlaat, en talrijke belangwekkende bijzonderheden meer. Tijdens zyn voordracht vlocht spr. hier en daar eenige opmerkingen en raadgevingen iu, die voor den hoorder van praotisch nut konden geacht worden. Met de meeste belangstelling werd de voordracht gevolgd, en ruimschoots was de dank verdiend, die spr. dooi den voorzitter werd gebracht Goed Afgeloopen. Gisteravond kwam op den Stations weg alhier een van de twee voor een koets gespannen paarden te vallen, de andere viervoeter begon daarop te slaan en te dringen met het ge -olg dat zy weldra in het tuig verward geraakte en ook tegen de straat sloeg. Spoedig toegeschoten hulpvaardige, handen spanden de dieren nu veilig heidshalve maar af, waarna bleek, dat het ongevalletje boven verwach ting goed was afgeloopen. Persoon lijke ongelukken kwamen niet voor. Dat een groote m migte een en an der met buitengewone belangstelling vereerde, laat zich denksn. Er gebeurt hier immers nooit eens iets, waaraan het publiek z'n nieuwsgierigheid kan bevredigen. Doopsgezinde Gemeente. Zondag 23 Juli, 's morg. 10 uur, Ds. T. H. Siemelink. Tekst: 1 Cor. 1 19, Onderw.Fausts klacht en de Wijs heid, die van Boven is. Gemengd Nieuws. Gul. De Btand. vertelt als ge beurd Twee heeren uit Gouda maken een wandeling buiten dc stad. Dorstig geworden door de warmte, stappen zij een boerderij op en vragen daar aan de boerin een glas water. „Willen de heeron niet liever een glas melk Er is genoeg." Beiden vinden dat nog beter. Na het gebruik van de melk vraagt een van hen, wat zij schuldig zijn. I-in het antwoord luidt „O 1 niets, heeren. Onze koeien hebben allen tongblaar en nu kunnen wij de melk niet kwijtraken. Of 't zal helpen In een van de steden van ons land is een teeken- sehool. De directeur van die school heeft gemeend een paar beeldjes (af gietsels in gips) voor goed aan het oog te moeten onttrekken. Om nu vootal zeker te zjjn, dat niemand het zal wagen naar deze beeldjes t kijken, heeft hij, volgons L en V het volgende bedacht Op dett zolder van genoemde school heeft hy do beeldjes op laten bergen en daarvoor oen teekenplank geplaatst waarop met wit krijt geschreven staat: „Deze beeldjes zij onzedelijk „Hier mag niet naar gekeken wor den." „De directeur'. Een kindje verbrand. Tijdens af wezigheid van de moeder geraakte in de Zusterstraat te Den Haag een kind van ongeveer drie jaar in een kuip kokend water. De moeder, bij haar terugkomst hut onheil bemerkend, schreeuwde zoo hevig, dat de buren oogeublikkelijk toeBnelden.Direet werd dc kleine door dezen naar de in de onmiddellijke nabijheid gelegen ba rakken gebracht, waar een voorloopig verhand werd aangelegd. Hierna ging het terstond naar het ziekenhuis. Kort nadien werden de ouders opgeroepen en moesten het kind zien sterven. Vreemde toestanden. Men schrijft uit Ankeveen In onzen polder heerscht thans een verwarde toe stand. Het is n.l. gebleken dat ver schillende akkers, die sommigen reeds jaron in gebruik hadden en als de hunne beschouwden, aan anderen toebehooren. Anderen hebben eertijds akkers verkocht, waarvan nu blijkt, dat zy hun slechts ten deele toebe hooren. Weer anderen bezaten geen eigendomsbewijzen voor 't geen zij reeds jaren als het hunne bescltouw den en behandelden. De polder zelf had verschillende stukken aan zieh, die nu blijken andere eigenaars te hebben. Om verbetering in dezen chaos te brengen is nu door 't polder bestuur opmeting geschied en elk 't zjjne zoo nauwkeurig mogelijk aan gewezen (geheel nauwkeurig zou in onzen polder ondoenlyk zijn) Do pol der zal nu een 50 bunders ongeveer aan verschillende eigenaren moeten afstaan. De ontvluchte boeven. Omtrent de twee voortvluchtige uitbrekers meldt de 's-Hert. Ct. nog het vol gende Woensdagavond circa 10 uur kwam de heer F. Sdie aan den Konings weg woont, uit de Berewoudstraat gewandeld op weg naar huis. Hij liep de recht daartegenover liggende voet brug over de Dommel over en sloeg toen links den Van der Does de Willebois-sittgel in. Vervolgens rechts willende oversteken naar den Konings weg, bemerkte hij midden op het nog onbebouwde en open liggende terrein daar twee personen van verschillende grootte, van wie de kleinste, toen het tweetal genoemden heer zag, een beweging maakte naar de voeten, alsof hy zjjn schoenen uittrok eu iets onder den arm verborg. De heer S. hoorde ook den grooten tegen den kleinen zeggen„Ga-de gij nou zóó (hy wees hem den weg langs de gracht), ik zal 't wel met 'm afspinnen". Naderbij gekomen, werd de heer S. staande gehouden door den groot sten persoon, die hem vroeg, hoe laat hot was, waarop geantwoord werd „Bijna 10 uur". „O, zei de ander, dan is het te laat voor een logement, maar krijg ik niet wat geld van oe, dan kom ik wel ergens anders te recht. De heer S. antwoordde hierop, dat hy geen geld by zieh had. Intusschen kwamen er een veld artillerist en zyn meisje aangewan deld, die eveneens het onbebouwde terrein overstaken. Toen de persoon, die den heer S. had aangesproken, dit zag, sloeg hij met zjjn kameraad plotseling op de vlucht en liepen beide den Van der Does de Willebois- singel op in de richting van den Vughterdijk. Deze plotselinge vlucht wekte bij den heer S. achterdocht op en het vermoeden, dat het twee ge vaarlijke personen, misschien wel de twee uitbrekers waren, lag voor de hand. De beer S. liep hen achterna, de rustieke brug over en den Vugh- terweg op, waar de vluchtelingen den weg insloegen naar het Fort Isabella, om dan rechts af te slaan en in de hei te verdwijnen Hier staakte de heer S. de achter volging, bedacht op eigen behond, daar hjj geen personen ter hulp kon roepen en tegenover het tweetal alleen toch niets kon uitvoeren. Naar de stad teruggekeerd, deed hy onmiddellijk aangifle bij de politie. Naar wij hoorden, trokken er nog gisternacht eenige inspecteurs op uit en zochten de Vughterheide en den omtrek van Vught af, zonder echter eenig spoor van de vluchtelingen te ontdekken. Hun signalement luidt aldusde een is iets grooter dan de ander. De grootste was gekleed in pilot-broek en blauwe werkbuis of boezeroen, die tusschen den broek was gestoken. Daaroverheen had hy een colbertjasje, terwijl hy een deukboek diep over de oogen had gedrukt. De kleinste was gekleed in jas en broek, van welke stof kon de heer S. niet waarnemen. Hy was blootsvoets en had een pet op, terwijl bij z'n vlucht de heer S. kon constateeren, dat om de rechterband, die vermoedelijk verwond was, een doek was gewikkeld en dat zij tus schen de kleeren was gestoken, om ze zoo te doen dragen. Eeri noodlottigs les De directeur van de chr. Normaalschool te Putten was Maandagavond met zijne vier leerlingen bezig met het doen van een natuurkundige proef. Plotseling had er eene ontploffing plaats. Met een hevigen knal sloeg het toestel uit elkander en allen kregen de bijtende vloeistoffen over gelaat en handen De directeur en zijn zoon zyjn er het ergst aan toe. Eerstgenoemde werd gewond aan zijne oogen, zoodat hij den volgenden morgen naar Utrecht moest. Zijn zoon ligt met een dik ge zwollen gezicht te bed. De overigen kregen brandwonden aan hoofd en armen, van twee meisjes verbrandde zelfs gedeeltelijk de bovenkleeding. De ontsteltenis was natuurlijk buiten gewoon. Geknipt. Met weergalooze bruta liteit werden in den laatsten tijd te Loosduinen en omstreken rijwielen gestolen, soms met drie, vier en vijf tegelijk. Het regende aangiften. Thans schijnt de politie termen genoeg ge vonden te hebben een smid van de Westlandsche Stoomtram aan te hou den en geboeid naar Den Haag over te brengen. Ook te Monster zjjn leden van het dieveneomplot gearresteerd. De vergiftiging te Oldenmarkt. Bij de justitie te Heeren veen is een briefje gedeponeerd, geschreven door vrouw O., die onder verdachte om standigheden overleed. Zy schrijft daarin, dat het leven haar een last geworden is. Dit briefje werd gevon den in de bedstede. In een kast is een tweede briefje gevonden, meldende dat de vrouw voor een jaar of drie arsenicum gekocht had van een schip per. Verdronken Aan het strand te Huisduinen is een pakje kleeren ge vonden, dat by onderzoek bleek toe te behooren aan den zoon van den heer W. K., te Den Helder. Men vreest, dat de jongeling verdronken is. On danks het ijvrig dreggen, is het lijk niet gevonden. By het zwemmen tusschen de pieren is aan den Hoek van Holland de 17-jarige E. op 't Hof verdronken. Hoewel men den knaap spoedig op het droge had en een lid der reddingsbrigade de middelen tot opwekking van drenkelingen ruim een half uur toepaste, kón dr. Rijken slechts den dood constateeren. Inbraak. Woensdagavond laat is te Gorsel ingebroken. Tusschen tien en elf uur was de familie van den slager Scholten afwezig, toen onge- noode gasten door middel van een ladder en na verbrijzeling van een dakraam zjjn binnengedrongen. Het geheele huis is doorzocht, kasten zijn opengebroken, enz. Ongeveer f 150 aan geld, een gouden horloge met dito ketting en eenige gouden ringen heb ben de dieven meegenomen. Toen de familie S. weer terugkwam, vond ze haar huis in onbeschrijflijke wanorde. Hoewel het pand midden in het dorp staat, is er jtydens de inbraak niets van vernomen. Van de daders geen spoor. Door de tram gedood. Mej. Pronk, te Amsterdam, was Woensdagavond ongeveer half zes met haar neefje aan het fietsen nabij Halfwog. Zij reed vooruit en haar neefje achteraan. Vermoedelyk doordat zij omkeek naar den knaap, geraakte zij een oogenblik het stuur kwyt en dit geschiedde juist toen er een electrisehe tram uit Haarlem kwam aanrijden. Zjj viel er onder en was onmiddellijk dood. Het zwaar verminkte lyk werd per tram naar Arasterdam vervoerd. De overle dene is moeder van twee kinderen. Haar man, die schipper is op het Haagsche veer, was juist, toen de droeve tijding bekend werd, uitge varen. Branden. Gisternamiddag is er brand ontstaan in de boerderij van den landbouwer H. van Kasteren op den Hoek te Cromvoirt. De brand ontstond waarschijnlijk op den hooi zolder. In een oogwenk stond de heele hoeve in lichte laaie. De boer had nauwelijks den tijd de koeien en het paard iD den stal los te snijden, ter wijl de vrouw met de kinderen het huis moest uitvluchten, zoo haastig greep de brand om zieh heen. Vijf mestkalveren, drie varkens en een koe kwamen in de vlammen om7 koeien werden nog gered. Het vee is niet verzekerd. Het hnisraad, dat mede geheel verbrandde, is laag ver zekerd. Ook al het hooi verbrand. Van de boerderij en stallen is niets meer overgebleven. De hoeve behoorde in eigendom aan de familie Mallingré te Hensden. Te Marum, Groningen, is door onbekende oorzaak de boerderij van P Gjaltema met den hooioogst afgebrand. Niets werd gered, alles was laag verzekerd. Ellndig. Uit Delfzijl wordt aan de Eemsbode gemeld Van Muntendam kwamen ze, man en vrouw, om hier met vlas iets te verdienen. Zij verkeerde in een toe stand, waarin werken hoogst bezwaar lijk gaat en een verblijf in het veld niet geraden is. Maar de omstan digheden noodzaaktenze had van de ellende ruimschoots haar deel ge kregen, waarvan de drank weer de hoofdoorzaak was. Maandagmiddag schonk ze zonder eenige hulp in de schaduw van een hooge heg op een half uur afstands van hier het licht aan een jongen wereldburger, dien ze daarna kleedde en voedde. Een medelijdende vrouw uit de buurt kwam toen eens kijken eu bood haar later de behulpzame hand. De man deed aangifte van het geval aan de secretarie en tegen den avond werden de vrouw en de jonge spruit in een wagen herwaarts gehaald en onder dak gebracht in het arres tantenlokaal. Onder dames. By de muziek in den Haarlemmer Hout passeeren een

Goessche Courant | 1911 | | pagina bijlage 1