AANBESTEDING. en Verpachtingen. Telegrafisch Weerbericht Gemeente- Publicatiën. Marktberichten dienstregeling .Spoorwegen. AD VERTEN TIEN.' Op Dinsdag 1 Augustus a.s., verder nog daardoor verhoogd, dat de matrozenkraag aan de voorzijde met wit is algezet, wat een bijzonder goeden indruk maakt. Sommige der vertegenwoordigde naties waren wat slordig gekleed en waar dit viel op te merken, scheen het gepaard te gaan met een minder streng in acht genomen dicipline het maakte inderdaad den indruk, dat de best gekleede manschappen be hoorden tot de landen, die de hoogste discipline in hun zeemacht handha ven". En ten slotte „De indruk, gewekt by hen, die zich er op toelegden het karakter, gedrag en houding van de bemannin gen der vreemde oorlogsschepen na j te gaan, die alle aan wal vertegen woordigd waren, was hoogst gunstig. Allen schenen zich er op toe te leggen, een goeden indruk te maken, en zieh zoo te gedragen als tot eer van hun land kon strekken, en vol gens de meening van ieder, die tot oordeelen bevoegd was, werd dit doel door de gasten onzer natie geheel bereikt, zoodat luister werd bijgezet aan de belangwekkende gebeurtenis, waaraan zü kwamen deelnemen, en de eerste vlootrevue van koning Geor ge V er des te opmerkelijker om werd. Een hardhandig schuldeischer. Op den Bosschen weg, te Tilburg, is een logement gevestigd, alwaar behalve reizigers, die gaarne zoo goedkoop mogelijk onder dak trachten te komen, ook nog al eens gepensionneerden van het Oost-Indisch leger hun intrek nemen. De eigenaar der inrichting schynt bekend te staan, om vooral aan deze laatsten geld te willen voor schieten op hun pensioen, echter niet zonderdaarby een hoogen woekerwinst te bedingen. Wanneer nu de betrok kenen hun pensiöen in handen kragen, tracht de logementhouder, genaamd T., de ongelukkigen, die in zijn han den zyn gevallen, van de door hen zoo met smart verwachte penningen te ontlasten, wat niet steeds even vlot van stapel loopt. Verleden Zaterdag nu, toen er weder uitbetaling had plaats gehad, scheen hy zich gezwo ren te hebben goedschiks of kwaad schiks tot afrekening te komen. Op den Bosschen weg ontmoette hy een zyner schuldenaars, dien hij met een gummistok terdege aan het lijf trok, en die zich door eene overhaaste vlucht voor verdere mishandeling wist te viijwaren. Daarna trok T. er op uit om ver der zijne klanten op te zoeken, waar van hy er twee ontmoette in een café in de l'aulownastraat. Onmiddellyk trek h(j een revolver en begon zon der veel woorden te verspillen op de onwilligen te vuren. Gelukkigerwijze ging het schot niet af en werd hy onschadelijk gemaakt door hem by de armen te grijpen om den revolver in de opgeheven hand in de hoogte te houden tot de politie aanwezig was om hem te arresteeren. By on derzoek bleek, dat het vuurwapen geladen was met zes scherpe patronen. Een mislukte redame-bidlontocht Zondag steeg de Amerikaanscho luchtschipper Roberts van het dak van het New-Yorktche theater met een stuuroallon op, met het doei om naar Philadelphia te stevenen, alwaar hy in dienst eener reclameonderneming, op 't dak van het Keith-theater wilde neerstrijken. Maandagmorgen nu is Roberts by Dealboaeh, aan de kust van New- Yersey bewusteloos op het strand ge vonden. Onmiddellyk werd getracht, hem in het leven terug te roepen hetgeen na zeer veel moeite ten slotte gelukte. Roberts verhaalde toen, dat hy op zyn luchtreis naar Philadelphia her haaldelijk in ongunstige iuchtstroo- mingen geraakte en dat zyn ballon veel gas verloor. Laat in don avond dreef het luchtschip tot vry ver in zee af. Toen Robert begon in te zien dat de toestand van den ballon hope loos was, sneed hy het omhulsel stuk en sprong, toen de ballon nu snel begon te dalen, van het smalle loop plankje, waarop de motor gemonteerd is, in zee. De stuurballon viel onmiddellijk na ham in het water. Het omhulsel spreid de zieh over den met de golven wor ateionden luchtschipper, wien het slechts met inspanning van alle krach ten gelukte, zich uit het gewarrel van balloDstof, touwen en andere ballon onderdeelen te bevrydea. Hy trachtte nu zwammend de kust te bereiken, maar was reeds zoo uit geput, dat hy niet meer in staat was, tegen de golven te kampen, en ten slotte het bewustzijn verloor. De vloed wierp den bewusteloos op de golven dryvenden drenkeling op de kust, waar hy pas den volgenden morgen werd ontdekt door den bekenden va riété-athleet De Forest, die aan hot strand met zyn training bezig was. Roberts gebruikte, zooals thans be kend is geworden, by zyn gewaarvolle onderneming een van die zeer kleine ballonnetjes, zooals zo reeds geruimen tyd by dozynen door do Amerikaan scho industrie vervaardigd worden Zij bevatten tur.schen de 4 en 5 hon derd kubieke meters gas en hun be weegkracht wordt uitsluitend geleverd door een kleiaen, zwakkou motor, die dezen stuurballon een eigen snelheid van vjjf tot hoogstens acht meter per seconde verleent. Ook de verdere inrichting is uiterst primitief. Zoo wordt de hoogtestuur- inrichting geleverd door den bestuur der zelf, die zyn gewicht naar het achterste gedeelte van het loopplankje verlegt als hy den ballon naar boven wil sturen, en naar voren loopt, als hy den punt vau het luchtschip naar beneden wil richten. Het gevaar by 't gebruik maken van 'n dergelyken „stuurballon schuilt hierin, dat zy slechts zelden voldoende ballast kunnen meenemen om aan een plotselinge hoogtewyzi- ging by snelle temperatuursverande ring der verschillende luchtitroomen tegemoet te komen. Het gewicht van omhulsel, motor, loopplank en bestuurder bedraagt ongeveer precies de hefkracht der in den ballon besloten hoeveelheid gas. Ernstig spoorwegongeluk. De D. trein Elzass—Frankfort—Berlijn is Maandag by Müllheim ontspoord, fwee derde klasse wagens werden in elkaar geschoven, waardoor twaalf reizigers werden gedood en een twin tigtal zwaar gewond. Een ooggetuige, die in een derde klassewagen zat, verhaalt, dat hy op het oogenblik van de botsing een vreeseljjke schok voelde. Toen zag hy hoe het dak van den wagen naar beneden viel en hoe de wanden tegen elkander schoven, waartusschen zijn medereizigers voorzjjn oogen werden verpletterd, terwjjl hij zelf, als door een wonder zich ongedeerd uit depuin- hoopen kon loswerken. Alles gebeur de in een ongelooflijk korten tyd, zoodat de passagiers uit de achterste wagens slechts konden waarnemen dat het voorste gedeelte van den trein plotseling tot een verward kluwen werd tezamen geperst. Het grootste aantal slachtoffers werd gemaakt on der de passagiers tweede klasse, want de eerste van de verbrijzelde wagens bevatten slechts compartimenten twee de klasse en van de zich daarin be vindende personen heeft bjjna niemand het leven er af gebracht. De machinist, die evenals de stoker en het overige treinpersoneel, op een paar kleine kneuzingen na, ongedeerd bleven verklaart, dat hij onmiddellyk toen hy het gevaar tegenstoom heeft gegeven, ver der alles heeft gedaan, om de machine tot staan te brengen, doch tevergeefs. Daarom meent hy, dat de automatische rem moet hebben geweigerd. Volgens een mededeeling van den bagagemeester Mann, die met den hoofdconducteur in den wagen achter de locomotief van den ongelukstrein zat, en slechts licht gewond is, schijnt inderdaad de ramp te moeten worden geweten aan te groote snelheid. De trein reed met een vaart van 90 tot 95 kilometer het station binnen, terwijl de instructie der machinisten iuidt, dat zij by het binnenkomen van stop plaatsen niet harder dan '25 kilometer mogen rijden. Mann verhaalt als volgt de toe dracht van het ongeluk „Wij waren om 8 uur uit Bazel vertrokken en naderden het sein X „Langzaam rijden", by de eerste stop plaats Müllheim, toen de hoofdeondue- teur tegen my zeide: „Ik weet niet, maar de machinist rydt me veel te hard!" Meteen haalde hij de rem in den waggon over, maar toen was het al te laat. Wij werden als kegels door elkaar geworpen, toen stond de wa gen stil. Het gelukte mjj, naar buiten te klauteren en ik hielp daarop zoo spoedig mogelijk den conducteur uit den wagen, die op zij was gevallen. De locomotief had zich van den trein losgerukt en stond verscheidene me ters van de in elkaar geschovon of omvergeworpen waggons verwijderd op de rails. „De eerBte porsonenwaggon was omgevallen en versperde het zjjspoor, terwijl de derde den tweeden waggon geheel had samengedrukt. Ook de volgende waggons waren allen uit de rails geworpen. „De gedoode passagiers zaten allen in den tweeden waggon, en waren door de ontzettende kracht der bot sing zeo verminkt, dat zy onherken baar waren. Binnen een kwartier tyd waren er elf dooden uit den trein ge haald. Uitnemende diensten werden verricht door de Müllhoimer militai ren, die in den looppas uit de kazerne kwamen aanrukken en dadelijk met het reddings- en ruimingswerk be gonnen. „Een voorloopige inspectie van de plaats dos onheils bracht aan het licht, dat de rails öf door be-, snelle ryden (het spoor maakt bij Müllheim een bocht) Of door de hitte waren uitgezet, zoodat de eerste waggon derailleerde. Mijnramp in N.-Amerika. Uit Dubois in Pennsylvanië wordt gemeld, dat in de Kaskadenmyn by Sykes- ville een ontploffing van mijngas heeft plaats gehad, waardoor 22 mijnwer kers werden gedood. Reeds zyn 13 lijken naar boven gebracht. Een dwaas. Een zonderling ver haal komt uit Pausa, in Voigtland. Tijdens de begrafenis van het 7-jarig dochtertje van een fabrikant vertelde de geestelyko in zijn grafrede, dat hy 'b nachts gedroomd had dat het meisje schijndood was Hij spoorde do dragt. s aan, de kist te openen, opdat hy het kind van den dood zou kunnen redden. Dit gebeurde en de geestelijke ur derde de kiBt, zeggende: „Meisje ik zeg je, t a op 1" Eerst toen de doode zich niet verroerde gal de geestelijke verlof om te begraven. Er is een klacht tegen hom ingediend, maar de man Behynt niet goed bij het hoofd te zyn en is in zyn ambt geschorBt. Tegen den broekrok. In Napels heeft de geestelijkheid een strijd tegen den broekrok aangehouden doordien van den kansel te prediken, een tus- schenkomst, die treurige gevolgen gehad heeft. Het go eupel toch, door de woorden der priesters opgezweept, scheurde de dochters van een pro fessor do kleederen van het lijf. Socialisten ijlden de meisjes te hulp en verjoegen de aanvallers, terwijl zij daarop de hen tegenkomende priesters uitfloten. Een der geeste lijken, Don di Lorenzo, kapelaan van de hertogin van Prcsenzano, waande zieh beleedigd, trok zijn revolver en loste drie schoten, met het gevolg dat een jonge man door een kogel in 't oog getroffen en doodelyk gewond werd. De politie kon den kapelaan slechts met moeite tegen een lynch partij beschermen. Rusland en de Joden. Vooreeni gen tijd was in Tomaszof een coöpe ratieve winkelvereeniging opgericht, met het doel, den handel in levens behoeften, enz. aan de handen der daar gevestigde joden te ontrukken. Dat doel werd bereikt, de joodsche ban delaars in Tomaszof werden door de winkelvereeniging ernstig benadeeld. Een viertal personen, een advocaat, een geneesheer, een schoenmaker en een apotheker, die zeer hard hadden gewerkt voor de stichting van die winkelvereeniging, werden daarop door de Joden geboycot, wat voor die vier weer nadeelige gevolgen had. Uit wraak maakten nu die vier personen het plan op, een progrom uit te lokken. Zy huurden eenige opge schoten jongens, om op het Russisch- orthodoxe kerkhof een aantal graven te schenden en dan aun de Joden de schuld te geven. Hierdoor zou een woedende oploop tegen de Joden ont staan, en een vervolging kon dan niet uitblijven. De jongens gingen 's nachts naar het kerkhof, vernielden en beschadig den een aantal graven, en gingen den volgenden morgen naar den commis saris van politie om te verklaren, dat zy gezien hadden dat Joden die ver woesting hadden aangericht. Maar de bom sprong verkeerd. De commissaris van politie, een flinke man, kende zijne „Pappenheimers", en nam de jongens in zulk een streng verhoor, dat zy tenslotte door de mand vielen en alles bekenden. Inplaats van de Joden werden nu de daders en de vier personen, die tot de daad hadden aangezet, in hech tenis genomen en voor den rechter gebracht. Vreeselijk Een jonge Engelsehe vrouw, een zekere mrs. Livesaydeed by haar aankomst te Plymouth, uit Eugelsch-Indië, het volgende schrik wekkende verhaal. Zij was drie maan den geleden gehuwd en woonde met haar man te Cawnpore. Kort na haar huwelijk zou bet echtpaar naar Bom bay vertrekken. Den avond voor hun vertrek nam mrs. Livesay met haar man deel aan een boottochtje op den Garges, aan welks oevers gepicknickt zou worden. Door 'n onverwachte be weging sloeg echter het bootje om, met het gevolg, dat alle inzittenden te water geraakten. De aanwezigheid van een groot aantal alligators maakte het gevaar nog grooter. Mrs. Livesay werd met veel moeite gered door een zekeren mr. Scott, maar haar echt genoot en vier andere personen van het gezelschap verdwenen in de golven eu werden een prooi der alligators. Verkoopiogen Juli. 20 Goes, Inboedel, Pilaar. Hemkenszand, Paarden, wagens, land' bouwwerhtuigen, v. Gleef. Colijnsplaat Veldvruchten, Pilaar, 's Gravenpolder, Nieuwe houtwaren, Neervoort, liloetinge, al braak woning, Hollmann en Verhoek. Kruiningen, Erwten en hai er, Schram, lerseke. Twee huizen met erven, Schram, lerseke, Vrachtrijders-insp n, tv. o. 4 paarden, waoen*, Hollmann Verhoek. KapeUeHoefje, veldvruchten en boeren- inspan, Lieberl. Aug. 2 Ierseke, Veldvruchten, Pilaar. Goes, kapitale hofstede „Landlost'' en 3 perceelen grond, J. W. Verhulst, H. W Neervnort en J Pdaa -, Ierteke, Café Maastr. bierhuis, Liebert. Nisse, Boereninspan, Netrvoort. "10 21 26 27 li 11 Juli. 20 Aanbestedingen. Kloetinge, Het bouwen van een onder- wijzerswoning, Burgemeester en Wet houders Kloetinge. Ellewoutsdijk, Herstellenvernieuwen en onderhoud, waterschap Ellewoutsdijk. Aug. Goes, Het bouwen van een nieuw woon- huis, J. W. van de Weert. naar waarnemingen in den morgen van 19 Juli medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De HM. Hoogste barometerstand 765,5 te St. Mathien, laagste stand 748,9 te Haparanda. Verwachting tot den avond van 20 dezerzwakke tot matige meest Znid Westelijke wind, half tot zwaar bewolkte lucht, mogelijk enkele regenbuien, zelfde temperatuur. GOES, 18 Juli 1911. Van het nieuwe gewas was een e nkel partijtje gerst aangevoerd. Karwij was van zeer verschillends kwali teit en vcor dit artikel is geringe kooplust wegens te hoogen vraagprijs. Nieuwe Tarwe,per 100 K.G. f 10,—a - 10,25 Essex Tarwe - 11,—' a - 11,50 Wintergerst, per 100 KG. - 8a - O,— Haver m - 1,60 a - 1,80 Winterkoolzaad - 18,— a -18,50 Karwijzaad f 40,d f 10,50 Eieren, per 100 stuks - 3,60 a - 4, Boter per K.G. - 1.32 a - 1,36 Middenprijs eieren per 25 stuks f 0,95 idem boter f 0,64 per halve kilo. Eieren aan particulieren verkocht voor f 0,— per 25 stuks. Boter idem fO,— per halve kilo. Opgave van den Marktzetter der Mij. v. Landbouw, afd. Heinkenszan d. Boter f 1.32 a f 1,36 per K.G. Rekenprijs f 1,34 per K.G. Aan particulieren verkocht voor f 0,— per K.G. Eieren f3,60 a f4,per 100 stuks. Rekenprijs f3,80 per 100 stuks. Aan particulieren verkocht voor f 0,00 per 100 stuks. Ei er en v er ko op. Onderafd. Zuid-Bev. V. P. N. Aangevoerde eieren 11415 stuks. Prijs f4, per 100 stuks. Veilingsvereeniging „Zuid-Beveland". jjuftistr m ieiegralistlif tterickten. Eindexamens R. H B. S. Middelburg, 19 Juli De uitslag van het op 17, 18 en 19 Juli alhier gehouüen eindexamen R. H. B. S. is dat van de eerste groep slaagden J., L. Bruinier, leerling der R. H. B. S. te Goes, K. Deos, J. J. Fanoy, P. F. van Dorst, P. Kronenburg, A. F. K. Mets en J. Erasmus, allen van de lt. H. B. S alhier, en H. G. de BruijDO, M. W. de Bruijne, W. O. de Graaf en J. Ramaer, atlen van de R. H. B. S. te Zierikzee. Een candidaat trok zieh terug, afgewezen niemand. Riliand-Bath Hedenmorgen werd alhier aanbesteed de verbouwing v/h gemeentehuis, waarvoor ingeschreven was ais volgtJ. v. d. Sande, f 898, J. Nieuweuhuyse, f945, G. Windhorst, f 996, alien te Rilland. Gegund aan J. v. d. Sande. Polderbenoemingen. Benoemd tot gezworene van den Oostpolder (Krabbendijke) J. van Gor- sel Krabbendijke, van 't waterschap Kruiningen C. van Iwaarden Kruinin gen, van den Reigersbergschen polder W. T. van Gorsel Rilland, van den Westerlandpolder C. Rentmeester Wol- phaartsdijk, van den Westkerkepolder G. Heiiusdylt Wolphaartsdjjk, van 't waterschap Oud Wolphaartsdyk A. op 't Hoff Wolphaartsdyk, van den Oost- Nieuwlandpolder C. van Nieuwenhuy- zen Wolphaartsdyk en van den Nieuw Olzendepolder De Mol lerseke. *targ.,'f.;;kc tu&aü van öots. Van 17 19 Juli. Huw aaa^ifto: 19, Johannes J003- soua, 2J j., jm. en Johanna Catharina B&arends, 26 j., jd. Van 18 Juli 1911. Pruimen 18 a 22 ct. Pereu 18 a 22 ct. Appels 12 a 24 ct. Morellen 14 a 18 ct. Aardappels 3 a 6 ct. Alles per K.G. Perziken 4 a 10 ct. per stuk. Ajuin 2 a 3 ct. per bos. Boonen 30 a 50 ct. per mand. ROTTERDAM, 11 Juli 1911. Op de veemarkt waren aangevoerd: 40 paarden, 1 veulen, 0 ezel, 870 magere en 579 vette runderen, 238 vette, 282 nuch tere en graskalveren, schapen of lammerenvarkens, 178 biggen, 3 bokken of geiten. Koeien en ossen 31 tot 43 a 44 c., stieren 30 tot 35 a c., kalveren 45 tot 55 a c., vette export-kalveren c., schapen tot c., fokschapen c., 1-jarige lammeren f tot f varkens tot c. en lichter varkens voor export a c., alles per li2kilo. 'Melkkoeien f 155 a f215, kalfkoeien f165 j a f 295, slieren f 120 a f 400, pinken f a f f graskalveren f a f vaarzen f a f alles mager vee biggen f 8, o f 14,—,slachtpaarden f 40 a f 180, werk paarden f 50 af 250, hitten f 40 af 300 Nuchtere kalverenfok- f 15 af 20, slacht- f 10 a f13. Biggen f 1,30 a f 1,60 per week. Door ruimer aanvoer was de handel in vette runderen iets langzamer dan vorig3 weck. Alleen beslist puike cjualiteit was, of schoon duur, zeer goed gewild en u-erd vlug verkochtook de afwijk inde soorten zullen stellig opgeruimd worden. Stieren belangrijk ruimer aangevoerd, waardoor minder vlottende ontzet. Vette kalveren naar verhouding der be staande behoefte te ruim aangevoerd. Uit sluitend daardoor was de handel kalm en minder opgewekt tot lagere noteering. Op de magere markt wordt de toestand gaandeweg beter, er is vermeerdering vbn aanvoer, meer handel en bedrijvigheid, de omzet was echter niet bepaald vlottenddaar voor was alles te duur. Van jong vee is door te geringen aanvoer nog geen noteering op te geven. Magere ossen flink ter markt, handel willig. Nuchtere fok- en slathtkalviren beperkt aangevoerdlage omzet. Handel in paarden voor alles vlug. In biggen was de handel iets beter tot stijgende prijzen. Op de botermarkt werden aangevoerd 95/8 en 25/16 vn. en 204 stukken d */a kilo Prijs le qual. f54, 2e qual. f 50, 3e qual. f 98. Per kilo 67a 72* ct. Burgemeester en Wethonders van Goes maken bekend dat ter secretarie dezer gemeente ter inzage zijn neder- gelegd de ontwerpen voor de winter- dienstregeling 1911'12, aangeboden door de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen en de Holland- sehe IJzeren Spoorweg-Maatschappij. Eventueele opmerkingen moeten vóór of op 1 Augustus 1911 recht streeks worden ingezonden aan het Departement van Waterstaat. Goes, den 18 Juli 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. DE WITT HAMER J.Gz., l.b. De Secretaris, G, A. HAJENIUS. Geboren: GRIETJE, dochter van JOH. KIKKERT en M. KIKKERTv. Maldegem. Texel, hoeve Rozenhout, 16 Juli 1911. Heden overleed onze veel ge liefde Echtgenoot, Vader, Behuwd- en Grootvader DINGENIS VAN STEE Mz., in den ouderdom van 76 jaar en bijna 3 maanden. Wed. Ds. VAN STEE— de KoEIJER en familie. Ierseke, 15 Juli 1911. Op den 16 Juli overleed te Breda mijn zeer geliefde zuster, Mevrouw de Wed. C. SLINKERT— COOMANS. Ch. C. COOMANS. Goes, 17 Juli 1911. Ondergeteekende betuigt mits- deze zijn hartelyken dank aan allen, die bewijzen van belangstelling gaven op den 17en dezer, en in het bijzon der aan de familie Van Heei,. J. STEUTEL. Goes. Bij Arrest van het Gerechtshof te s-Gravenhage, d.d. 13 Juli 1911, is bevestigd het vonnis der Arrondisse- ments-Rechtbank te Middelburg, d.d. 19 April 1911, waarby Bastiaan iVlarcusse, zonder beroep, wonende te Wilhelrninadorp, gemeente Katten- dyke, ter zake van onnoozelheid, is gesteld onder curateele. 's-Gravenhage, 19 Juli 1911. Mr. J. WOLTERBEEK MULLER, Procureur. zal de Architect J.W. VAN DE WEERT W.Jz., te Goeij voorden WelEd. lieer FR. GULJÉ, te Breda, trachten aan te besteden het bouwen van een nieuw Woonhuis op de hofstede bij den pachter P. BUIJS- ROCrGE, onder de gemeente Kloetinge. AANWIJZING in loco geschiedt op Vrijdag 28 Juli a.s., des nam. 3 ure. Het bestek met teekening is voor zoover de voorraad strekt tegen be taling van 11,25 verkrijgbaar en in lichtingen te bekomen bij genoemden architect, bij wien ook de inschrjj- vingsbiljetten ingeleverd moeten wor den vóór des namiddags te 1 ure.

Goessche Courant | 1911 | | pagina 3