N\ 84 1911. Dinsdag 18 Juli 98™ jaargang. Donkere Schaduwen, 3 FEUILLETON. GOESCHE COIUUNT. Telefoonnummer 33. Directeur A. F. A. van Seters. Uitgave van de Naaml. Vennootschap „Goesche Courant". Hoofdredacteur mr. W. S. Kalma. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, in Goes f 0,7a, buiten Goes, franco 1,85. Afzonderlijke nommers 5 cent. inzending van advertentlën op Maandag en Woensdag vóór 2 uren, op VRIJDAG vóór 12 uren. De prijs der gewone ad vertentiën is van 1-5 regels 50 et., elke regel meer lOct Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijk- en doodsberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 1—10 regels ft f 1,— berekend. Bewijsnummers 5 cent. OVER ZUID-BEVELAND. In Zuid-Beveland vindt men een bloeienden boerenstand, die zich steeds op de hoogte stelt van de eischen des t\jds, om daarnaar het bedrijf in te richten en te wijzigen. De landbouw, die voor een halve eeuw nog geheel handbedrijf was, enkel met paarden als hulparbeidsvermogen, maakt thans meer en meer van de moderne tech niek gebruik. Ook de stoomkracht en benzine-motoren leveren reeds het arbeidsvermogen bij menigen tak van arbeid op het land, maar toch blijft in Zuid-Beveland het paard nog be langrijk voor het leveren van arbeids vermogen. Al vroeg begon men met de invoe ring van allerlei nieuwe werktuigen bij den landbouweenvoudige zaai- machines, strooi- en wortelsnijders werden ingevoerd, en het paard leverde daarbij het arbeidsvermogen. In 1854 werd in den Wilhelminapolder de eerste stoomdorschmachine in gebruik genomen. Het dorscben geschiedde vroeger nog meest met de dorschvle- gels, door de hand gedreven. Lang zamerhand begon men ook op andere hoeven dorschmaehines in te voeren, eerst aan een rosmolen verbonden, door paarden getrokken. De karn werd op Zuid-Beveland toen nog veelal gedreven door een hond, die in een tredmolen liep. Hoe anders is dit thans geworden. De stoomploeg wordt sedert 1873 reeds gebruikt om den zwareu klei bodem om te woaLen, waartoe anders op zijn minst drie paarden noodig zjjn, die daarbjj een nueiljjke taak hebben. Cultivatoren worden gebruikt om hot land van onkruid te zuiveren. De dorsehmaohine, door stoom of een motor gedreven, vervult op gemakke lijke wijze en in korteren tijd de taak, die vroeger door tal vau arbeiders moest verricht worden. Zij kan beter van geschikt weer partij doen trekken door de boeren. Van beteekenis is nog de vlasteelt op Zuid-Beveland, hoewel die geen groote oppervlakte meer in beslag neemt. Zuid-Hollanders pachten hier land om vlas te verbouwen, maar zij verrichten een deel van het werk met eigen werkvolk, zoodat men op Zuid- Beveiand vrij geregeld arbeiders ziet verschijnen nit Zuid-Holland, om in het vlas te werken, bet te wieden en vooral te plakken, als het rijp is. Ten slotte zij nog gewezen op de klaverteelt en lucerneteelt. Zuid-Beve land heeft zoo weinig grasland, dat het zelfs niet voldoende is voor het rundvee en de paarden. Daarom werd de klaverteelt en lucerneteelt inge voerd, om zoo door groen voeder het gemis van grasland eenigermate aan te vullen. fe^Gaan wij thans over tot de vee houderij Naar het Duitseh. De rechter van instructie ging weer naar de slaapkamer terug en naderde het ledikantmet assistentie van den commissaris van politie zoeht hij onder het verkreukelde hoofdkussen een poosje tevergeefs naar de sleutels. Er is geen sleutel aanwezig. Heeft uw meester misschien ook nog een andere bewaarplaats voor de sleutels gehad? vroeg hjj aan den dienaar. Stellig niet I antwoordde de ze. De baron was immers verlamd, zonder hulp van anderen kon hj niet eens in bed overeind komen. De rechter ging weer naar de werk kamer terug. De kast is gewoon op slot, er is geen spoor van geweid aan te zien. Wil mijnheer de rechter mij toe staan een opmerking te maken zei na de dienaar, Gisterenmiddag moest mijnheer de baron nog in de brandkast wezen - waaioOhijnijjk ge makshalve bad h\j na het openen de sleutels voor zich in da kast gelegd toen overkwam hem hot ongeluk dat de deur toevallig in hot slot viel. Hij ri p mij er bij, eu ik moest hier vlak bij naar den mechanician Beek.... De rechter van instructie keek ver-, baasd op. De naam is my met onbekend, zei h\j. Dat is wel mogelijk, edelachtbare. Zeeland is van de provinciën van Nederland betrekkelijk het i jjkst aan paarden, hoewel het in absoluut aan tal door Zuid-Holland, Gelderland, Noord-Brabant en Groningen, alle grootere provinciën, wordt overtroffen. Het aantal paarden in Zeeland be droeg in Juni 191032568 stuks, en van deze kwamen 6680 stuks op Zuid- Beveland voor. Zeeland heeft per 100 H.A. cultuurgrond gemiddeld 22 paar den daarop volgen Groningen met 20 paarden, Znid-Hoiland met 19 paar den, Gelderland met 16 paarden, enz., en beneden aan staat Friesland met 13 paarden per 100 H. A. Het gemid delde van Nederland is 15 paarden per 100 H.A. Naar de tairpkheid der bevolking gerekend heeft Zeeland 140 paarden por 1000 bewoners, en daarop volgt Groningen met 117, terwjjl gemiddeld voor Nederland het aantal paarden 56 per 1000 bewoners bedraagt. Deze cyfers toonen beter dan woorden aan, dat Zeeland het paardenlaud van Ne derland iB. Bestond vroeger de paardenstapel van Zeeland voor verreweg het groot ste gedeelte uit werkpaarden boven de drie jaren, in den laatsten tijd is het aantal jonge paarden beneden drie jaar sterk toegenomen, evenals het aantal dekhengsten, iets wat wijst op de toeneming der paardenfokkerij voor den handel. Aan die beweging heeft ook Zuid-Beveland deel. Het vervan gen van paarden als arbeidskracht door motoren of stoom heeft hierop eenigen invloed geoefend. De Zeeuwsche paarden, door de behoefte des lands bestemd tol zwaren trekarbeid, vormen dientengevolge een sterk ras, nitstekend geschikt voor trekpaarden, minder voor rijpaarden. Het zyn dieren groot van geBtalte, zwaar en sterk gebouwd, met breeden, doch fraaien kop, korten, vleezigen hals, zware manen, breede borst, dikke vleezige schouders, kort ineengedron gen van romp, met breeden, dikwjjls ingebogen zadelrug, zware, laag aan gezette staart, en zwart of bruin van kleur, terwjjl er ook vossen onder gevonden worden. De runderhouderij in Zeeland is niet belangrijk. Naar het volstrekt aantal runderen staat Zeeland beneden aan de rij der provinciën; het had in Juni 1910 in totaal 83800 runderen. Zuid- Beveland telde 16070 runderon, waar van 4596 melkkoeien en 874 stuks mestvee. Zeeland telt slechts 56 run deren per 100 H.A. cultuurgrond, alleen Groningen met 55 per 100 H.A. staat in Nederland daar beneden, terwijl voor Nederland bet gemiddelde 94 per 100 H.A. is. De runderhouderij heeft op Zuid- Beveland, wegens het overheersehen der economische waarde van het bouwland, niet de groote bolangstel- Mjjnheer Beek had vroeger de groote brandkasten fabriek voor de Zuidelijke Poort. O ja, dat herinner ik mij. Hij heeft tegenspoed gehad en is aan lager wal geraakt. Hy is een zeer bekwaam mecha- nieiën, ging de dienaar voort. Als ik mij niet vergis, is ook deze brandkast afkomstig uitzijn vroegere fabriek. Omdat hij bier vlak tij woont, riep ik hem er bjjhj had niet meer dan twee miuuten noodig om de kast te openen. Dan zou het wel het verstandigst zijn hem weer hier te roepen, be sloot de rechter van instructie, na zich even bedacht te hebben. Woont hij hier heel dicht by U kan zyn hnis van de achterka mers uit zien. Wil u hem dan laten roepen Het zou opzien baren, als wj er een gerechtsdienaar heen zonden, en ik zou dat vooral wel willen vermijden. Ik beu dadelijk weer hier terug, zei de dienaar. Verruimd ademhalend snelde hij weg, blijkbaar in zyn schik, dat hy het afschuwelijke gezicht van de doo- deukainer en de bedompte lucht, die daarbinnen beerschte, eentje oogen- blik ontloopen kon. Het riunrde maar onkele minuten, voor ny terug kwam. In dier tussohentyd had de rechter van instructie met den commissaris van politie de doodenkamer op en neer geloopen. Zij waren begonnen een spoor t» volgen, dat ongeregeld op het vloe. kleed gedropen kaarsvet hun aanwees. Dat spoor volgend, waren zy uit de slaapkamer van den vei ling gevonden als elders. De opbrengst van het rundvee aan zuivel was er op vele dorpen dan ook enkel bestemd voor de benoodigdheden van moeder de vrouw in de huishoudingzy kon daarover beschikken, terwijl de maD, als heer des gezins, de opbrengst van den akkerbouw beheerde. Een meisje, dat huwde, lette er niet 4elden mede op, hoeveel koeien de toekomstige echtgenoot had, eo om den welstand van de toekomstige vrouw bij het huweljjk uit te drukken, werd wel gezegd„zy krijgt zooveelkoeien'. Op een boerderij van 5 h 6 koeien ziet men dikwijls 6 h 10 werkpaar den evenwel vindt men er ook ver scheidene boeren met dat getal paar den, die sleehts een tweetal melkkoeien hebben, enkel voor eigen behoefte. De schapenhouderij is in Zeeland niet aanzienljk. Terwijl gemiddeld in Nederland op 100 II. A. bouw-, gras- en tuingrond 41 schapen voorkomen, is dit bedrag voor Zeeland sleehts 21. Zuid-Beveland telt totaal 11679 scha pen. De schapen zyn van groot ras en worden hoofdzakelijk gehouden om de mest en de wolgemolken worden zy niet. De dieren worden in kudden gehoed, en vinden voedsel op de uitgestrekte schorren en uiterwaar den, langs djjken en wegen, en in den herfst ook op de stoppelvelden. In het betrekkelijk aantal varkens staat Zeeland, dat gemiddeld sleehts 30 varkens per 100 H.A. bouw-, gras- en tuinland heeft, het laagst in de rij der Nederlandsehe provinciënge middeld heeft Nederland 50 varkens per 10!) H.A. In totaal telt Zuid-Beve- land 8727 varkens. (Slot volgt). Buitenland. De boschbranden in Canada. Honderden dooden. Keeds maakten wy in het kort melding van de geweldige bosch branden, die op het oogeublik in Canada woeden. Volgens nadere be richten tart de ramp alle beschrijving. Niet minder dan vijfhonderd personen zouden den dood in het vuur of in het water gevonden hebben. De hitte der laatste weken had alle bosschen van North Bay tot Porcupine, een afstand van tweehonderd mijlen, in een reusachtige dorre vlakte veran derd. Toen dan ook eenmaal de brand was uitgebroken, was het zoo goed als zeker, dat alle steden en dorpen, door deze bosschen omgeven, een prooi der vlammen zouden worden. Nauwelijks was het bekend geworden dat een boschbrand woedde, of een paniek greep de bewoners der be dreigde steden en dorpen aan. Men had slechts één doel, de groote meren bereiken, waar men in de nabijheid moorde het portaal overgegaan en stonden ju'st op het punt om langs het trappenhuis de lange gang in te loopen, toen de dienaar ademloos terugkwam. Wel, komt ge alleen vroeg de rechter van instructie. De dienaar knikte. Mynheer Beek kon helaas niet met mij meekomen, berichtte hij de toestand van zjjn vrouw, die al heel iang ziek is, is sinds gisteren veel erger geworden. Ongeduldig schudde de beambte met hoofd. Dat komt heel ongelegen. Misschien zouden wij een bood schap kunnen zenden naar onzen ge wonen deskundige, den heer Walter, bracht de commissaris van olitie in het midden. Hy woont niet zoo heel ver weg. De agent kan in een half uur met hem terug zijn. Doe dat, antwoordde de rech ter van instructie. Wy hebben in dien „uspchentijd hier werk in over vloed. Een politieagent kreeg de noodige bevelen on snelde weg. Een man blijft hier ter bewaking achter, beval de rechter van in structie. Wy zullen intusschea naar de kamers van de vermoorue dame g ,.n. Onderweg maakte de commissaris "ar politie den rechter opmerkzaam op eenige druppels kaarsvet, die bier en daar op den vloer zichtbaar wa ren. Hier is beslist iemand in groote haast langs gegaan, zei hij fluis terend. De rechter van instructie wendde van het water veilig zou zijn. De brand had zich echter met zulk een ontzettende snelheid uitgebreid, dat vele vluchtelingen in een ring van vnnr werden ingesloten en in de vlammen den dood vonden. Maar ook zy, die de knst der meren konden bereiken, waren niet altyd in veilig heid. Nabjj Porcupine greep de vol gende ontzettende catastrophe plaats. Een zeshonderdtal personen, door den brand nit bun woonplaatsen verjaagd, was gevlucht naar de kust van het meer, in de overtuiging, dat het vuur de bosschen in de onmiddellijke nabijheid ran het water niet zou aan tasten. Eerst toen het te laat was om nog te vluchten, kwamen zjj tot de overtuiging, dat ook het bosch, waar in zy zich bevonden, in vlammen opging. Om aan den dood door het vuur te ontkomen, wierpen zy zich in het meer, dat reeds aan de kust zeer diep is. Voor uit Porcupine hulp op kwam dagen, waren reeds twee honderd personen in de golven ver dronken. Volgens de verhalen der vluchte lingen, is het op het oogenblik nog onmogelijk de afmetingen van de ramp te overzien, maar zou men het aantal slachtoffers op ten minste vijf honderd moeten stellen. Behalve de bosschen tusschen North Bay en Por cupine, heeft de brand ook de kolen velden van Dome tot Whitney aan getast. Alleen in Porcupine zouden honder den personen den dood in de vlam men gevonden hebben, onder ben een geheele familie, bestaande uit vader, moeder en twaalf kinderen. Aan bet Huron-meer zijn aobt kleine steden geheel in aseh gelegd. Eveneens is geheel verwoest het stadje Cochrane, dat 3000 inwoners telde. Een groote paniek ontstond by het uitbreken van den brand te Tawas City, een stad, die ook zoo goed als geheel verwoest werd. Vele vrouwen en kinderen vie len bewusteloos in de straten neer of vluchtten naar de kerken en openbare gebouwen, die eehter weldra door het vuur omsingeld waren. De ramp zon hier niet te overzien zijn geweest, zoo niet een stoomschip het grootste aantal der inwoners aan boord had genomen Van het schip af zagen de geredden, hoe geheel hun eigendom opging in de vlammen. Tot het laatste oogen blik liepen de treinen van den Onta- rio-spoorweg om zooveel mogelijk personen aan het bedreigde gebied te ontvoeren. Op het oogenblik zijn de meeste spoorwegbruggen verwoest, zoodat van treinverkeer geen sprake meer kan zijn. De tooneelspeelster Doris Diamond, van het Iroquois-theater te Chicago, die zich tijdens het uitbreken van den zich tot den dienaar. Deze gang is de eenige verbin dingsweg tusschen de verschillende woonvertrekken, nietwaar vroeg hij. De eenige. Dan is het zeker wel meer voor gekomen, dat men 's avonds met een brandende kaars heen en weer ge gaan is O ja. Welnu, dan zijn die kaarsvet- vlekken hier van geen beteekenis, zei de commissaris van politie. Ik vraag excuus, viel hem de dienaar in de rede, maar gisteren avond waren de vetvlekken er nog niet. Dat zou ik kunnen zweren. Hoe weet n dat zoo precies vroeg de rechter van instructie ver baasd. Freule Dora was altyd zeer streng, helderde de gevraagde op, zy kon het minste vlekje niet uit staan. Nog gisteren beb ik de geheele gang moeten boenen. Dat is wat anders, zei de rechter van instructie peinzend voor zich neer kijkend, het iB hierin de gang tamelijk donker, breng eens een lamp. Toen de dienaar het bevel uitge voerd had, zetten de beide heeren hun onderzoekingen voort. Onmiskenbaar waren de kaarsvlekken een eindweegs iang de gang te volgen. Plotseling greep de commissaris zijn geheel in de vervolging verdiepten superieur bjj den arm. Pardon, mijnheer, waarvoor houdt u dit? Hij wees op een plek in den lieht- geklaurdon ganglooper, die by opper- brand in een der steden aan het Uuronmeer bevond, verhaalt, dat zij zag, hoe mannen, vrouwen en kinderen dood in de straten neervielen. Ouders wierpen hun kinderen in het meer om hen voor den dood in de vlammen te behoeden. Volgens een telegram uit New-York zouden alleen in de mynen van West- dóme en Bigdöme tweehonderd mijnwerkers gestikt zijn. Latere telegrammen melden By den brand in Porcupine hebben vijfhonderd tot duizend personen het leven verloren. Het is de grootste ramp, die Canada in de laatste jaren getroffen heelt. Onder de slachtoffers, die in de DOme- mijnen gevlucht waren, en die daar den dood vonden, zijn een dertigtal Europeanen. Meer dan vijfduizend personen zijn dakloos. In de distrieten Nipissing en Snd-Bury, die midden in het door brand geteisterde gebied liggen, bevonden zich twee ontzag lijke wonden, waarvan geen boom is blijven staan, en die thans een onme telijke rookende massa vormen. In het geheel zijn zestien steden en een groot aantal mijnwerkerskampen af gebrand. Alleen in het district Porcu pine werden veertien mijnen verwoest. De verhalen der overlevenden be vatten afschuwelijke bijzonderheden over de tooneelen, die zich in het ge teisterde gebied afspeelden. Door smart waanzinnig geworden, trachtte de een den ander te beletten, zijn hnisgezin en goed te redden. Voor bruggen en by booten in de rivieren of aan de kust werd formeel Blag geleverd. De angst en de vuurgloed hadden de toch reeds zeer ruwe mijnwerkersbe- volking als het ware in wilde dieren veranderd. Een windvlaag wierp twee- en-twintig personen, die zich op een vlot bevonden, in het meer, waar zy allen den dood vonden. Honderden stonden gedurende vijf en meer uren in het water, terwjjl de golven hen over het hoofd sloegen en terwjjl de rook hen dreigde te verstikken. Uit geput zonken velen weg in de golven en vonden den dood op den bodem van het meer. Anderen grepen deze tooneelen van verschrikking zoo aan, dat zij krankzinnig werden. Het meerendeel der ly'ken, die gevonden worden, is onkenbaar verminkt. Het vuur woedt thans in de omstreken van Matheson, waar de 2300 inwoners van deze stad zich in het grootste gevaar bevinden. Gevreesd wordt, dat het vuur nog op andere pnnten zal uitbreken. Binnenland. De Zeéliedenstaking. Aan elk der stakende voerlieden vlakkige beschouwing alleen vuil scheen te zyn. Op een wenk van den beambte kwam de dienaar met de lamp naderbjj. Dat is een bloedspoor, ant woordde de rechter van instructie, na eenige oogenblikken zwjjgens. Het is ongetwyfeld de afdruk van een hand, zei nu de commis saris. De moordenaar is van zyn slachtoffer in de slaapkamer door deze gang naar het andere deel van het huis gegaan. Hy heeft zeker vlug geloopenhet flikkerende kaarslicht heeft misschien niet genoeg licht ver spreid, daarom heeft hij onder het voortloopen met de vrije hand om zich heen getast, opdat hjj niet zou vallen. Misschien is hy toch gestruikeld, want de afdruk doet denken, dat hjj met zijn volle gewicht met de met bloed bevlekte hand tegen het tapijt is terecht gekomen. Het moet een heel kleine, fijn- gevormde hand geweest zijn, merk te de arts op, die intussohen ook na derbij gekomen was, de vingers tamelijk lang en puntig uitloopend; vermoedelijk zat er een ring aan een zijner vingers. Juist, bet is de linkerband van den moordenaar 1 bevestigde de rechter van instructie. Wil u zoo goed zjjn er precies de maat van op te nemen zei hjj tot den commis saris van politie. De commissaris boog en gaf dade lijk een agent order by het spoor de wacht te houden. Toen vervolgde de commisBie haar weg. (Wordt vermlgA),.

Goessche Courant | 1911 | | pagina 1