Zaterdag 15 Juli. Donkere Schaduwen. Bij dit no, behoort een Bijvoegsel. 2 FEUILLETON. GOESCHE COURANT. Telefoonnummer 23. Directeur A. F. A. van Seters. Uitgave van de Naaml. Vennootschap ,Goesche Courant". Hoofdredacteur mr. W. S. Kalma. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, in Goes 0,75, buiten Goes, franco 1,29. Afzonderlijke nommers 5 cent. inzending van advertentlën op Maandaggen Woensdag vóór 2 uren, op VRIJDAG vóór 12 uren. De prjjs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 ct., elke regel meer lOct Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijk- en doodsberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels h f 1,berekend. Bewijsnummers 5 cent. Keuring van voedings middelen. De taak der overheid heeft zich de iaatste 50 jaren enorm uitgebreid en blijft zich nog voortdurend in deze richting bewegen. Men heeft begrepen, dat haar zorg zich nog verder dient uit te strekken dan tot de openbare veiligheid, het onderwijs enz. De sociale wetgeving in alle landen is er een bewijB van. Maar ook andere onderwerpen dan die tot deze wet geving in den daaraan gehechten meer beperkten zin bebooren, worden langzamerhand binnen den kring der overheidsbemoeiing getrokken. Niet het minst ook begint de zorg voor den algemeenen gezondheidstoestand der bevolking groote afmetingen aan te nemen. Men heeft zich langen tijd haast uitsluitend beperkt tot bestrijding van ziekten. Maar in onzen tijd, na jaist de hygiëne, de maatregelen ter voor koming van ziekten en ter verhooging van den algemeene gezondheidstoe stand, een zoo belangrijke plaats gaan innemen in de werkzaamheden der medische wetenschap, heeft ook de overheidszorg zich in die richting aanmerkelijk uitgebreid. Toch valt te dezen opzichte voor den wetgever van rijk, provincie en gemeente en voor de overheid nog heel wat te doen. En het zjjn vooral de gemeenten, die schijnen aangewe zen, en door den rijkswetgever ook veelal worden aangewezen, als de beschermsters van den openbaren ge zondheidstoestand, wie nog een groote taak in deze wacht. Een zeer belang rijk deel dezer taak bestaat in het invoeren eener meer algemeene keu ring van voedingsmiddelen. Immers zoowel die voedings- en genotmidde len, die direct gevaarlijk zijn door hun gehalte aan schadelijke stoffen of door het daarin voorkomen van ziekte kiemen, als die, welke door hnnne beneden het normale gelegen voedings waarde op den duur als minder ge schikte consumptie-artikelen moeten worden beschouwd, moeten op de volksgezondheid een schadelijken in vloed uitoefenen. De keuring dezer middelen begint dan ook meer en meer de aandacht te trekken. Maar er zijn nog slechts weinig gemeenten, waar een eenigs- zins voldoende keuringsdienst is inge richt en in de kleinere gemeenten ontbreekt die dienst nog vrijwel geheel. Voor de noodzakelijkheid, dat te nuttigen vleeseh en visch van goede kwaliteit zouden zjjn, heeft men blijk baar het eerst oog gehad. Althans de keuring daarvan is reeds sinds langen tjjd zelfs in de kleinste gemeenten Naar het Duit ach. Het bleeke, verwelkte, perkament achtige aangezicht had een angst wekkende uitdrukking. De oogen wa ren half geopend en schenen nog io den dood de binnentredenden met verbaasden blik aan te kijken. Nog waren de lippen als om te schreeuwen geopend. Onwillekeurig meende men nog den l&atsten wegstervenden klank, die hem ontsnapt was, te moeten hooren. De sterk krom getrokken, verkleum de vingers, die nu nog het verkreu kelde hoofdkussen krampachtig sche nen vast te houden, wezen op een hef- tigen strijd tusschen den moordenaar en z(jn slachtoffer, die aan de mis daad moest zjjn voorafgegaan. Een groote donkere bloedvlek was op het kleedje voor het bed zichtbaar en ook de sneeuwwitte, linnen lakens waren bier en daar met bloed bezoe deld. De tweede der heeren ging nn even eens dicht bij het bed staan. Hij be tastte het ljjk onderzoekend, trok de oogleden wat in de hoogte en keerde zich toen naar don rechter van in- •tructie om. Het luk is ai geheel verstijfd, zei hij, zjjn horloge te voorschijn ha- lead. De moord kan op zjjn laatst ingevoerd. Maar ten opzichte van andere levensmiddelen schijnt men het nut eener contróle niet groot ge noeg te achten, om over de onver mijdelijke kosten gemakkelijk heen te stappen. Wel hebben enkele ge meenten, vooral van de grootere, de keuring op levensmiddelen geregeld, maar in het overgroote deel ontbreekt nog elk toezicht op de belangrijkste voedingsmiddelen van ons volk. Dit kan voor den gezondheidstoestand van ons volk niet anders dan nadeelig zijn Want immers de vervalsching van consumptie artikelen neemt nog steeds toe. De tentoonstelling, ter gelegenheid van het te Leiden in 1910 gehouden gezondheidscongres, aldaar georgani seerd, heeft van die vervalsching een allesbehalve aantrekkelijk beeld gege ven. Daar was meel tentoongesteld, ver- valscht met gips, met zand en met mar- mergruis (zelfs 56 pet.) of verontreinigd door de aanwezigheid van insecten of van myt. Suiker bleek minder waardig gemaakt met gips of soda. Zelfs is z.g. Haverlandsch meel aan getroffen, dat dienen moest als ver- valschingsmiddel voor bastaardsui ker en niets dan gips bleek te zjjn. Ook reuzel en margarine, de spijsvetten bij uitnemendheid der min derbedeelden, waren tentoongesteld, vervalseht met groote hoeveelheden water (ca. 20 pet.), terwijl er planten boter met 12 pet. van het onverteer bare paraffine aanwezig was. Om den ouderdom of het aangevangen bederf van melk te bemantelen, bleek men ailerlei conserveermiddelen te gebrui ken, zooals boorznnr of borax, ben- zoëzunr en formaldehyde, waarvan de schadelijkheid bjj voortdurend ge bruik door velen bewezen wordt ge acht, maar die in ieder geval den kooper helpen misleiden omtrent de hoedanigheid der waar ten voordeele van den verkooper. Dat bovendien melk bij de verspreiding van typhus en andere infectie-ziekten een groote rol speelt, is van genoegzame bekend heid. In de verslagen van het boven genoemd Gezondheidscongres werden omtrent brood bizonderheden mede gedeeld, die aantoonen, dat ook dit belangrijk artikel dikwijls niet is, wat het behoort te zjjn. Voornamelijk is, evenalB bij melk, vaak vermindering van voedingswaarde door te groot watergehalte te constateeren. Naast het nadeel, dat door de ver valsching van levensmiddelen aan de gezondheid van den kooper wordt toegebracht, ïb ook het financiëel na deel niet gering te achten. Dr. Lam, de directeur van den gemeentelijken keuringsdienst te Botterdam zegt op grond van de in het tijdperk 1893 tot 1902 geconstateerde stijging van het gemiddelde vetgehalte der melk in genoemde stad, welke stijging waar schijnlijk het gevolg is van de wer king van den keuringsdienst, het volgende: „Becijfert men de vermeer- om één uur vanmorgen geschied zjjn. De dood is ongetwijfeld door dit dolk mes, dat het hart doorboord heeft, veroorzaakt. Juist, dsar steekt het wapen nog I fluisterde de rechter van in structie, die eveneens vlak bjj het bed was komen staan, terwijl de overige beambten meer b|j den in gang vaa de kamer bleven staan. Voorzichtig greep de aris het wa pen bjj het heft, maar hjj moest al zjjn kracht aanwenden, om het uit de wond te trekken. Het wapen is door een bekwame hand gebruikt 1 hernam hg toen, terwijl hjj, na het afgeveegd te heb ben, het wapen aan den rechter van instructie overreikte. Deze bekeek het kleine, alleen aan den punt even gespleten instrument met onderzoekenden blik. Het is een even ongewoon als verschrikkelijk wapen, zei hy, het instrument aan alle kanten bekijkend. Dat is zoo het is blijkbaar een graveermesje, zooals door metaalbe werkers dikwijls gebruikt wordt, zei de arts. Het schjjnt inderdaad uitnemend goed staal te zijn! Wat is dat f vroeg de rechttir van instrnctie plotseling weer. Hij had vol aandacht naar het knn- stig ingelegde heft van het werktuig gekeken. Kom eens hier kijken, dokter. Daarbij wees hij op een klein metalen plaatje aan het einde van het wapen. Hier staan kunstig dooreengeslin- gerd de letten C. B. gegraveerd 1 dering in voedingswaarde van volle melk door haar uit te drukken in de geldelijke waarde, die zy vertegen woordigt, dan leert een matige schat ting, dat enkel de verhooging van het gemiddelde vetgehalte voor Bot terdam jaarlijks een waarde vertegen woordigt van ruim f 120,000, een bedrag, nn in voedingswaarde ge noten, maar vóór do keuring in geldswaarde gerakende in de zak ken der knoeiers. Niet alleen nit een hygiënisch, maar ook uit een sociaal- oeconomisch gezichtspunt zjjn dus nuttige gevolgen aan te wjjzen van de werking van den dienst." Het blijkt derhalve, dat keuring van levensmiddelen in meer dan een op zicht van groot belang is voor de bevolking. Tot het inrichten van de diensten, die zich daarmee belasten, zijn de gemeenten geroepon. Maar voor veel gemeenten, de kleinere vooral, zijn do kosten, aan zoo'n dienst verbonden, te groot om ze volledig te kunnen hebben. Deze moeten zich dus op een andere wjjze zien te helpen, door een keuringsdienst te organi- seeren, die een volledigen dienst het meest nabij komt. Op welke wijze dit kan geschieden hopen we in een vol gend artikel na te gaan. Binnenland. De Zeeliedenstaking. Te Botterdam hebben Woensdag avond de Botterdamsche Bestuurders- bond en de zeemansvereeniging „Volharding" een openbare vergade ring gehouden ter bespreking van de resultaten der Botterdamsche zee liedenstaking. De heer Oudegeest besprak uitvoerig den aanvang, het verloop en het einde van deze staking en op welke wijze zij gevoerd is, onder leiding van een aanvankelijk kleine, doch sedert in ledental sterk toegenomen vereeniging. Spreker zeide, dat de stakers voor het feit Btonden, dat de „onderkruipers" de vaart aan den gang hielden en zelfs groote schepen veilig overbrachten. Wanneer het zoo nog enkele weken doorging, zou men aan die „onderkruipers" de gelegen heid geven, zich meer en meer te bekwamen, en bleven de zeelieden ten slotte op de straat staan. Zoo stond de zaak, toen er van de reeders bericht kwam, dat zij met het bestuur van „Volharding" wenschten te onder handelen. En daar het bedrijf gaande werd gehouden, was het bestuur van Volharding by deze onderhandelingen verplicht, een deel van de eisohen te laten vallen. Hierbij bracht spreker in herinnering, dat de Botterdamsche zeelieden thans weten, wat zij ge wonnen hebben, terwyl de Amster- damsche zeelieden hiervan nog niet kunnen spreken. Voorts sprak hij van het moreele voordeel, dat er behaald is, namelijk de erkenning van de De arts keek er aandachtiger naar. Waarlijk I bevestigde hjj. De ander keek om en wenkte een in 't zwart gekleeden heer nader te ko men. Och, mijnheer de commissaris, wil n het instrument in bewaring ne men zei hij, waarop hij zich van het lijk afwendde en aandachtig de slaapkamer opnam. Deze was in tegenstelling met het van een hevigen strijd getuigend doorwoelde bed netjes in orde. Een verzameling groote en kleine medi- cjjnfleschjeB stond op een naast het bed staand tafeltje. Waar leidt deze deur heen? zei de rechter van instructie weer tot den dienaar. Naar de werkkamer van myn meester, waar ook de brandkast staat, zei deze, vol zichtbare ont steltenis naar het lijk van zjjn vroe- geren heer kijkend. De rechter van instructie ging het kleine kamertje binnen waarvan de geheele stoffeering bestond uit een massieve brandkast, benevens een eikenhouten tafel en eenige leuning stoelen. Ook hier was naar 't scheen alles in de beste orde. De brandkast was op slot, maar op den ondersten rand waren spatten van kaarsvet, die tot op het kostbare Smyrnaasch ta pijt doorliepen. Op de schryftaiel lag niets dan een vloeiboek en een bron zen schrijfgarnituur. Beide voorwer pen maakten echter den indrnk, alsof zjj in langen tijd niet gebruikt wa ren. zeemansvereeniging Volharding door de reeders. Zijn rede en ook die van den heer Spiekman, die na hem het woord voerde, werd telkens onderbroken door gefluit en geschreeuw, komende van een 100 tal mannen, die met het beëindigen der staking niet waren ingenomen. Te Amsterdam heeft de Amster- damsche aid. van den Centralen Bond van Havenarbeiders (vaste veem-arbei ders) besloten het werk neer te leggen, zoodra zij zouden gedwongen zyn onder toezicht en bescherming van politie en militairen te werken. De voerliedenvereeniging „Allen Een" heeft besloten te staken. $tftten-Genera%l. EEBSTE KAMEB. De Eerste Kamer pleegt de zaken vlugger af te handelen dan haar zuster aan de ovorzyde van het Binnenhof. Dat heeft zy ook nu weer gedaan. Het Eedswetje werd zonder debat en hoofdelijke stemmming aangeno men. Het wetsontwerp nopens het merken van kaas, afkomstig van aan geslotenen by een kaascontrölestation, dat onder rykstoezieht staat, was even eens gauw van de baan. Een paar heeren slechts hadden opmerkingen. De heer de Jong achtte de voorge stelde contröle onnoodig, onbillijk en soms onnitvoerbaar. Maar do Kamer bleek het met den minister eens. By het wetsontwerp tot reorganisa tie van het landbouwonderwijs pleitte de heer Tjarda van Starkenborgh voor de splitsing van een Landbouw school in een middelbare Nederland- sche te Groningen en een middelbare koloniale te Deventer. Hy meende, dat dit ontwerp niets besliste over het hooger landbouwonderwijs en achtte toch een hoogere landbouwschool noodig voor wetenschappelijke studie. De heer Woltjer had ook bezwaar, zag geen systeem en wees op het onvast karakter, dat door het ontwerp aan de school te Wageningen zou worden gegeven, waardoor de tot standkoming van een hoogeschool in den waren zin des woords zou worden tegengehouden bij landbouwonderwijs. Na verdediging door den minister werd bet ontwerp zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Dit gebeurde eveneens met het ontwerp tot wering en beBtryding van ziekten van cultuur- gewassen en van voor eultunrgewas- sen schadelijke dieren, waartegen nie mand ernstig bezwaar bleek te hebben. Rechtzaken. Arrondissements-RecMbank te Middelburg. In de zitting van heden (Vrijdag) zyn veroordeeld wegens het belemmeren van een handeling Is de heer Von Engler langen tijd bedlegerig geweest vroeg de rechter van instructie verder. Myn heer lag nu al voor het tweede jaar bijna voortdurend op bed, antwoordde de gevraagde. Hield men hem voor rijk Dat was hy ook. Ik had meer malen gewichtige zendingen voor hem in orde te maken, ik genoot het ver trouwen van myn heer en moest dik wijls belangrijke sommen naar den Justitieraad Braun brengen. De laatste is immers een half jaar geleden gestorven? Juist, edelachtbare. Sinds dien tjjd beheerde mijn meester zyn ver mogen geheel alleen. Altijd als hjj in de brandkast moest wezen, moest ik hem op een ziekenstoel zetten, en dan droegen freule Dora en ik hem samen uit de slaapkamer hierheen. Wij moesten hem altyd vlak voor de kast neerzetten en dan de kamer uitgaan, wij moesten zelfs de deur achter ons op slot doen. Zoo had mijn heer het eens en voor altijd bevolenhy wilde geheel ongestoord blijven. Uw overleden meester was zekor zeer wantrouwend? Hij was de voorzichtigheid zelf En waar was u vannacht? Ik had verlof gekregen Van mijnheer den baron zelf? Neen, edelachtbare, freule Dora zei gisterenavond, dat ik eens eenige uren verstrooiing moest zoeken ik had de laatste nachten door veel waken te veel van myn krachten gevergd; mpnhear de baron bad een van een ambtenaarD. H. 28 j., ar beider, en L. van 't W. 20 j., boeren knecht, beiden te 's-Heer Arendskerke, ieder tot f 10 of 10 dagen hechtenis. Door de arrondissements-Becht- bank te Middelburg is rechtsingang verleend met bevel tot gevangenhou ding en instructie tegen C. J. v. d. B., 32 j,, reiziger en filiaalhouder in naaimachines te Vlissingen, thans ge detineerd te Middelburg, beklaagd van verduistering in dienstbetrekking. Provincie nieuw s. Landbouwtentoonstelling te Middelburg. Het dagelykseh bestuur der Zeenw- sche maatschappij van landbouw stelt thans voor, wegens toenemende uit breiding van het mond- en klauwzeer in Zeeland, de groote provinciale landbouwtentoonstelling, die in Sep tember te Middelburg gehouden zon worden, uit te stellen tot het volgend jaar. Mond- en klauwzeer in Zeeland. Thans komen er weer berichten, dat het mond- en klauwzeer nog is uitgebroken onder het vee van dhr Pol derman te Sint Laurens, van dhr. J. Poppe te Oostkapelie, van dhr. Dees in de gemeente Hoek en van dhr. Lako te Breskens. 's Gravenpolder. De heer L. Hu- bregtse, raadslid alhier, heeft als zoo danig zijn ontslag bij den Baad inge diend. Wolfaartsdijk. Voor het eind examen aan de Bykslandbouwschool te Wageningen is o. a. geslaagd onze plaatsgenoot G. M. J. Komman. Hansweert. Dhr. G. Kok, klerk der Postery'en en Telegraphie alhier, wordt met ingang van 5 Augustus a. s. als zoodunig verplaatst naar Slnis. Driewegen. By een varken van den landbouwer Mattens is vlekziekte geconstateerd. Ook heeft zich weer een geval van mond- en klauwzeer voorgedaan onder het melkvee van den landbouwer W. Nieuwenhuize. Ovezand. Met ingang van 15 Sept. a. s. is benoemd tot onderwijzeres aan een B. C. school te OoBterhout mej. J. P. Groosman alhier. lerseke. De oesterkweekers zyn druk bezig met het uitleggeD van de pannen en het zaaien van schel pen voor den broedvangst. De schel pen hebben de pannen byna geheel verdrongen, dezen zomer zal evenwel van de laatste weer wat meer ge bruik gemaakt worden, men schat ongeveer twee milioen. Het weer iB gunstig. slaapdrank gehad en zou mij zoo doende niet noodig hebben, zei ze. Waart gy anders gewoon, by den zieke te waken Ja, ik sliep op de sofa in de voor kamer. De baron behoefde maar te bellen, dan was ik dadel(jk by hem, want ik slaap heel licht. Hoe laat kwam u vannacht thuis Het zal ongeveer vier uur ge weest zyn. Bemerkte n toen niets bjjzonders Niet het minste. Voordat ik my ter ruste begaf, luisterde ik aan do slaapkamerdeur, maar omdat alles rustig was, ging ik ook naar bed. O, had ik kunnen vermoeden, dat de stilte des doods in dit huis heerschte Er sprak zóóveel oprechte, smarte lijke deelneming uit de gelaatstrek ken van den reeds bejaarden dienaar, dat de rechter van instrnctie voldaan voor zich heen knikte. Waar is de sleutel van de brand kast Mynheer was altyd gewoon hem onder zyn hoofdkussen te bewaren. Was dat bekend Neen Alleen de freule en ik wis ten dat. De keukenmeid niet? Neen, want zy had hier of in de slaapkamer hiernaast nooit iets te doen. Freule Dora en ik waren da eenigen, die den zieke verpleegden. (Wordt vervolgiR

Goessche Courant | 1911 | | pagina 1