BURGERWONING BÓEREN-INSPAN le lDgezomleu Stukken. i'eiegrahsch Weerbericht Gemeente - Publication. Stremming Passage. ADVERTENTIEN. WOENSDAG DEN 19 JUL11911, publiek verkoopen Reisseizoen. Café Restaurant „Centen A. Slabbekoorn, "Yoorloopig bericht. De Verkooping De Verkooping op Woensdag 19 Juli 1911 Agenten gevraagd. Gedurende de maan den JULIen AUGUS TUS zullen onze kan toren des Zaterdags (beursvacantie) na 12 uur GESLOTEN zijn. De Kanter Hordijk's Bank. een Woon- en Winkelhuis TE HUUR een Winkelhuis, Esi] ijeerljjke verfrissende f: KORFF öi Co. EEN DAGMEID WESSANEN LAAN, Wormerveer. UJNZAA3K0EKEN merk „STER" en „WL" SOmONENKOEKEN merk „WL", Reclame. Bij uitstek proefhoudend gebleken Voedsel. De klnderengroelen er flink en voorspoedig van op en lijden niet aan srechla spijsvertering. (Buiten verantwoordelijkheid der Re- dactie. De opname van de in deze rubriek voorkomende artikelen bewijst gemszins dat de Redactie er mede instemt.) H. B. S. en M. U. L. S, Naar aanleiding yan het ingezonden stuk: „de Uoogere Burgerscholen", voorkomende in Uw blad van 4 en 6 Juli 1.1., zij het mg vergund enkele gegevens te mogen publieeeren. De besehuldiging tooh, dat door de uit breiding der Chr. School (Wijngaard straat) het aantal leerlingen der li H. B. S. zoodanig zou zyn gedaald, dat de splitsing dor klassen daardoor wellicht onmogelijk werddat door mijn toedoen mijne collega's finanticcl nadeel lijden een tinantieel nadeel dat, van de vaste leeraren, mij zeiven misschien wel het meeste treft wordt door onderstaand statistiekje vol doende weerlegd. Aangifte van leerlingen van de R. H. B. S. in het jaar; van sch. A; van de Chr. Seh. 1906 17 6 1907 15 9 1908 11 8 1909 8 4 1910 8 5 Sch. W.Btr. Sch. N.str. 1911 5 2 2 Dat ik de twee leerlingen van de Chr. School uit de Nieuwstraat hier bijvoeg, is duidelijk. Beide waren, tot aan de oprichting der nieuwe school, leerlingen van de bestaande. En er is geen enkele reden om aan te nemen dat dezen anders zouden gehandeld hebben, zoo zij op de oude school gebleven waren. Immers ook nu konden zij worden toegelaten tot de 7de klasse der M. U. L. School. En wil men toch blijven vasthou den aan het cijfer 2, dan moet daar bij in rekening worden gebracht, dat bij de oprichting der school in de Nieuwstraat een groot aantal de school in de Wijngaardstraat heeft verlaten. Een kleinere school zal toch noodwen dig minder leerlingen afleveren. Eerst dus als de Lagere School in de Wijn gaardstraat wederom ongeveer 300 leerlingen telt, gelijk in de jaren 1907—1908, kan een juiste gevolg trekking gemaakt worden. Voorts moet ik op het volgende wijzen. Ongeveer twee en een half jaar geleden werden de Chr. N. lessen opgericht. De geheele bevolking dezer inrichting bedraagt thans lste kl. 9 leerlingen 2de kl. 20 3de kl. 9 te samen alzoo 38 leerlingen. Mocht men nu meenen dat dezen onttrokken zijn aan de R. N. lessen, dan is dit al evenmin te bewijzen. Immers de Voorb. Klasse dezer op leidingscursus, telt 19 leerlingen waarvan 17 nieuwe. De eerste klasse telt 19 leerlingen, terwijl mij verze kerd werd dat aan alle aanvragen tot plaatsing niet voldaan kon wor den. En als ik daarbij mededeel dat voor een vacature als onderwijzer(es) zich 46 sollicitanten aanmeldden, dan volgt uit het een en ander dat de lust om bij het onderwijs te ko men, nog even groot is als 4, 5 of 6 jaar geleden. Een objectieven kijk op deze cijfers zal noodwendig tot een andere con clusie moeten leiden, dan waartoe de ongenoemde schrijver schijnt te ko men. De dahng van het aantal aspi ranten iB na 1906 regelmatig, speciaal dat van school A, terwijl dc opl"idings- cursussen van onderwijzers goed, zelfs zeer goed bevolkt zijn. Welk verband hier nu bestaan moot met de M. Ij. L. school, die pas opgericht is in Oct. 1910, is mg met daidelijk. Het wil mij dan ook voorkomen dat, alvorens een beschuldiging werd uit gebracht, die van zulk een ingrijpen den aard is, een uitgebreid onderzoek noodig zou geweest zijn, een onderzoek waarbij het bovengenoemde van zelve was te voorschijn gekomen; dat ook andere inrichtingen van onderwijs hier ter stede waar eveneens reeds enkele jaren daling van het leerlingental te constateeren valt zou moeten om vatten ja, zich zou moeten uitstrek ken tot andere steden. Immers ook te Middelburg is naar mij van be voegde zijde werd medegedeeld de aangifte lager dan andere jaren. Dit wat het heden betreft. Te voorspellen hoede toekomst zij n zal is zoowel mij. als elk ander, on mogelijk. Alle berekeningen op grond van dit of dat, falen. We zien het aan de Normaallessen. Duidelijk zou bet geweest zijn, zoo na de oprichting van de Chr. inrichting, de aangifte voor de bestaande zouden gedaald zijn. Dit is allerminst het geval. Zoo zou ik kunnen wijzen op de bevolking van de H. B. S. te Middel burg vóór en né de oprichting der H, B. S. te Vlissingen. Genoeg. Het blijkt én hier én elders dat elke berekeningjjfaalt. Ikjvoor mij geloof |dat jvele) ouders Jdie^hun kin deren in gewone omstandigheden Dé het zeBde leerjaar van de school na men, zonder er zelfs aan te denken ze ,op de H. B. S. te doen, nu nog één of twee jaar aan hun opleiding zullen toevoegen. jtfln elk geval zie ik geen concur rentie en dit eerste jaar Btaaft mijne maeningde cijfers spreken te dui delijk. Nog andere punten zijn niet vrij te pleiten van tendentieus licht. Maar het lust mij niet hierop verder in te gaan, opdat daardoor de hoofdzaak het niet splitsen der klasten niet uit het oog verloren worde. Tot mijn verbazing las ik heden avond dat de heer Z. zijn naam niet noemen wil. Dit spijt me, omdat hem daardoor den lof ontgaat die hem toekomt. Als alle verdedigers der R. H. B. S. echter zooveel moed toonden als deze heldhaftige heer Z., dan zou het er droevig uitzien. „Bewaar mij voor mijn vrienden, met mijn vijanden zal het wel gaan", is hier het passend spreekwoord. Adr. D. F. v. d. WART. Goes, Juli 1911. Mijnheer de Redacteur. Beleefd verzoek ik U plaatsing van het onderstaande. Eenigen t(jd geleden, gelukkig voor me dat de wet op het wedden er nog niet was, anders had ik behalve het verlorene door de weddenschap me nog een boete op den hals gehaald, heb ik gewed over het salaris, dat de agenten van Politie hier genoten. Ik dacht werkelijk dat ze meer hadden dan ik vernam. Nu was ik het bijna vergoten, doch nu in de Raadsvergadering van 8 Juni 1.1. een verzoek van de agenten is ingekomen om loonsverhooging, hoop ik, en met mij beslist velen, dat hun zulks wordt toegestaan. Een Politieagent derde klasse ver dient namelijk f 475.per jaar, waar nog afgaat voor Pensioenfonds en hoofdgeld f 34,56, zoodat er schoon overblijft f 449,44 per jaar of acht honderd zeven en veertig Hollandsche centen per week, als ik het goed uit gerekend heb. Nu komt in Uw courant van 11 April de berekeningvoorvan een huisvrouw, die ik hier even wil herhalen, omdat het ook juist was van een gezin, be staande uit man, vrouw en twee kinderen, en onze agenten zich ook geen hoogere luxe permitteeren. Voor vleesch, spek en vet f 1,05 per week nota bene. Per dag 4 mid dagmalen b. 5 ct per hoofd is f 1,40 per week. Per week voor brood f 1,40. Per week voor koffie 28 cent, voor thee 16 ct., voor suiker 33 ct., voor zeep 10 ct., voor zout, peper, azijn 10 ct., voor boter 35 ct., voor melk 49 ct voor huishuur f2, voor tabak 20 ct., voor steenkolen en petroleum fl. Nu zou ik verder gaan voor kleeren en andere benoodigdhedenvoor een gezin, maar ik ben al aan f 8,86 en er is maar over f 8,47 te beschikken. Wij zullen dus de post suiker als genotmiddel schrappen, de koffie en thee zyn toch al sterk genoeg en ook de post tabak wordt dan terugge bracht op 6 cent, waarvan dan zoo'n agent in de 180 nachten nachtdienst per jaar eens een heerlijk pijpje kan Btoppen voor verzet. Ik zou Bomtjjds sarcastisch of komisch worden, maar het is geen zaak om er den gek mede te houden. Ik hoop dan ook, en zonder twy fel met mjj elk weldenkend mensch, dat de Raad een gepaste verhooging zal toestaan. Men dient toch die weinige agenten, welke Goes er op nahoudt, fatsoenlgk te laten leven 1 Met dank voor de plaatsing verblyf ik, mijnheer de Redacteur U Ed. dw. dn. M. F. Burgerlijke Statu) van Goes. Van 10 12 Juli. Geboren 10, Cornelia, z. v. Fran- ciscus Schrijver en Maria Margrita Schrijver. 11, Jan, z. v. Jan Gorsse en Blasina Catharina Leuntje de Fouw. ^eikoopingeii en Verpachtingen. Juli. 13 Ierseke, Paarden, wagens, landbouw werktuigen enveldvruchten, Hollmann Verhoek. 14 Kloetinge Groe), Paarden, runders, wagens, landbouwwerktuigen, meubi lair en veldvruchten, Hollmann en Vethoek. 14 Kloetinge (Groe), Huizen, erven, tuin schuw, v. Campen. 14 Veere, Hofstede, Slmve. 14 Hans veert, Bouwland, v. L.ocel. 15 's Grr.r npolder, Vruchten le velde Neervoort. 18 Goes14 gemeten aardappelen, Holl mann Verhoek. 19 kapel 2, V el 0 vrucht en, Lxcbfrt. 19 Nisse, Vruchten te velde. Neervoort 191*20 Goei, Inboedel, Pilaar. 20 Hein'ten .zand, Paarden, wegens, land bouwwerktuigen, v. Gleef. 21 Colyti\olaat Veldvruchten, Pilaar. 21 's Gravenpolder, Nieuwe houtwaren Neervoort. Ierseke, Vrachtryders-insp n, w. o. 4 paarden, wagens, Hollmann f Verhoek. Kapelle, Hoefje, veldvruchten en boer en- inspan, Liebert. Aug li Goes, kapitale hofstede „Landlost en 3 perceelen grond, J. W. Verhuist, H. W. Neervoort en J Pilaa*. Nisse, Boereninspan, Necrvoort. Aanbestedingen. Juli. 20 Kloetrnye, li- l bouwen van een onder wijzerswoning, Burgemeester en Wet houders Kloetinge. 26 Ellewoutsdijk, Herstellen, vernieuwen en onderhoudwaterschap Elleu outsdijk. MarHtlierltiHen. GOES, 11 Juli 1911. Oude Tarwe f 9,50 d f 10,50 Karwijzaad f 10,50 a f 11, Boter per K.G. -1.20 a - 1,36 Eieren, per 100 stuks - 3,60 a - 4,— Middenprijs eieren f 0,95 per 25 st-ks, idem boter f 0,64 per halve kilo. Eieren aan particulieren verkocht voor f 0,— per 25 stuks. Boter idem f 0,— per halve kilo. Aanvoei eieren ruim. Aanvoer boter gering. Da eerste monsters nieuwe karwij waren ter marktkwaliteit valt niet mede. Opgave van den Marktzetter der My. v. Landbouw, afd. Hcinkenszand. Boter f 1.24 a f 1,36 per K.G. Rekenprys f 1,30 per K.G. Aan particulieren verkocht voor f 1,36 per K.G. Eieren f3,60 a f4,— per 100 stuks. Rekenprys f 3,80 per 100 stuks. Aan particulieren verkocht voor f 0,00 per 100 stuks. Ei er e-n verkoop. Onderafd. Zuid-Bev. V. P. N. Aangevoerde eieren 11125 stuks. Prys f4,— per 100 stuks. Veillngsvereeniging „Zuid-Beveland". II Juli 1911. Roode Bessen 10 a 15 ct. Zwarte Bessen 14 a 20 ct. Witte Bessen 8 a 12 ct. Kersen 15 a 20 ct. Kruis bessen 8 a 12 ct. Appels I2a24ct. Alles per K.G. Doperwten 15 a 20 ct. per 5 kop. Aardappels f 0,80 a f 1, per mand. ROTTERDAM, 11 Juli 1911. Op de veemarkt waren aangevoerd42 jaarden, veulen, 0 ezel, 084 magere en 368 vette runderen, 162 vette, 272 nuch tere en graskalveren, schapen of lammerenvarkens, 149 biggen, bokken of geiten. Koeien en ossen 39 tot 43 a 45 c., stieren 33 tot 38 a c., kalveren 45 tot 57' a c., vette export-kalveren c., schapen to t c., fokschapen c., 1-jarige lammeren f tot f varkens tot c. en lichter varkens voo> export a c., alles per i/tkilo. Melkkoeien f 150 a f270, kalfkoeien f160 a f 290, stieren f 150 a f 340, pinken f af graskalveren f a f vaarzen f a f alles mager veebiggen f 7, f 12,50, üachtpaarden f 80 a f 140, werk paarden f lOO a f 300, hitten f 60 a f 250 Nuchtere kalveren: fok- f 15 a f 22, slacht- f 9 a f13. Biggen f 1,20 a f 1,50 per week. De aanvoer ter vette markt u>as iets be neden het middelmatige. Prima qualüeit spoetingvee weinig ter markt en duur, tot zelfs 45 c. per pond, overigens handel traag. Over 't algemeen was de summing lusteloos. Stieren met kleinen aanvoer en vluggen omzet. Vette kalveren met gewonen aanvoer, naar beste was zeer goede vraag, deze wer den vlug verkocht infer, soortenofschoon net verkoopbaar, werden toch langzaam verhandeld. Op de magere markt was iets meer aangevoerd en aanvankelijk met meer levendigheid. Ook de handel breidt zich, hue wei langzaam, uit. In ossen was aan nemelijke handel. Jonj vee zeer weiuig acngeoerd en is gee i noteering op le g -ven. Nuchtere fok- en slachtkalveren aanvoer beperkthandel sleepend. Buitenlanders af wezig. Handel in paarden vlug. Biggen met geringen aanvoer en bijna zonder handel. Op de botermarkt werden aangevoerd 121/8 en 13/16 vn. en 214 stukken a kilo Prys le qual. f54, 2e qual. f 50, 3e quul. f f8. Per kilo 67a 72* ct. naar waarnemingen in den morgen van 12 Juli medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. I iztituut te De BiU. Hoogste barometerstand 777.2 te Stornoway. Laagste barometerstand 761.7 te Riga. Verwachting tot den avond van 13 dezer, meest matige Noordelyke wiDd, half tot licht bewolkt, waarsehyulyk droog weer, zelfde temperatuur. Ten behoeve van het vernieuwen der brugdekken van de draaibrug over de haven wordt de afsluitiug van bedoelde brug voor het verkeer verlengd tot 15 Juli 1911. Goes, den 12 Juli 1911. Burgemeester en Wethouders van Goes, D. D. VAN DEN BOUT, 1. b. De Secretaris, G. A. HAJENIUS. dat de kiezers in hen hebben willen stellen door de benoeming tot leden van den gemeenteraad, zeggen onder- geteekenden dank aan allen, die daar toe hebben medegewerkt. Ellewoutsdijk, 10 Juli 1911. E. A. VAN DER BENT. J. NIEUWENHUISE. W. M. JANSEN VAN ROSENDAAL. J 3? Hedenj overleedj'plotseling, tot I onze diepe droefheid, inden ouder- I dom van 72 jaar en 10 maanden, onze geliefde Moeder, Bohuwd-, Groot en Overgrootmoeder CORNELIA REMIJN, weduwe van Jacobüs Boonman Danielszoon. Hare Kinderen, Behuwd-, Klein- en Achterkleinkinderen. Heinkenszand, 6 Juli 1911. Ondergeteekende betuigt bij deze zjjn hartelyken dank aan allen, die blgken van belangstelling hebben betoond by het herdenken van zyn 80sten geboortedag. J. BRUINOOGE Az. Borssele, Juli 1911. deze zyn hartelyken dank aan al de kiezers, die hebben medegewerkt tot zyne herbenoeming als lid van den gemeenteraad, voor het geschonken vertrouwen, hem met deze betoond. C. VAAR. Driewegen, Juli 1911. hartelyken dank aan de kiezers by zyn herbenoeming tot lid van den gemeenteraad. Baarland, 10 Juli 1911. H.SCHOUT *t* Myn hartelyken dank aan de kiezers, die opnieuw hun vertrouwen in mij stelden, by myne verkiezing als lid in den gemeenteraad. JAN ROTTIER. Biezelinge. Notaris LIEBERT te Kapelle, zal op des avonds 7 ure, in de herberg van mejnffr. E Hanson te Kapelle, ten verzoeke van de weduwe C. Ha go en Kinderen Onder KAPELLE 015 69 Heet. Wintergerst 0.1988 Rogge 0 68.61 Tarwe (essex) in 3 perceelen 0 50.75 Kroonerwten 0 24.85 Haver 0.77 01 Aardappelen (bonte en eigenheimers) in 5 perceelen 1.19.90 Hooigras Voor den heer S. Dekker te Ooes. Onder KAPELLE in Kloosterhoek 0.39 24 Heet. Rogge 0.49.70 Aardappelen (eigenheimers en bravo's) in 3 perceelen. Voor den heer Eduard Vervaatte Kapelle. Onder KAPELLE 0.29.43 Heet. Haver aan den Biezelingschen weg. Alles breeder by biljetten omschre ven. GEVRAAGD I AUG. Brieven met opgave van huurprys en beschryving der indeeling onder motto „woning" aan het bureau van dit blad. Hang 13 ROTTERDAM. Voor gezelschappen en schoolkin deren gelegenheid aan zeer billyke pryzen voor dineeren. Aanbevelend, CHR. W. LINSE. Ondergeteekende, de SMEDERIJ van wylen den Heer C. VAN BOVEN overgenomen hebbende, beveelt zich beleefd aan, belovende door een vlugge en nette bediening zich het vertrouwen waardig te maken. ^Ryks- gediplomeerd hoefsmid, Wolphaartsdijk. van den KAPITALEN van dhr. M. van Liere te Nisse, (Mooie Staak), zal plaats hebben in de eerste helft van AUGUSTUS 1911. H. W. NEERVOORT, Notaris. VAN te Nisse, zal in plaats van 27 Juli a.a. plaats hebben. H. W. NEERVOORT, Notaris. Voor den verkoop van een reeds met succes ingevoerd Verlichtings middel, speciaal ten dienste der be woners van het platteland, worden alom goed gesitueerde Agenten of Vertegenwoordigers gezocht. Vakkennis onnoodig. Alleen komen in aanmerking personen, die kunnenbewyzen over uitstekende rela- tiën in hun woonplaats en omgeving te beschikken en die als waarborg voor hun activiteit, minstens een aan deel van f 5O0 in de hier te lande te bouwen fabriek willen nemen. Voor elke plaats of district zal slechts één Agent worden aangesteld. Voor ernstige reflectanten zeer gemakke- Igke en lucratieve by verdiensten. Br. fr met opgave van maatsch. positie enz. onaer no. 11 bureau van dit blad. lEKOOP GEVRAAGD: op één der beste winkelstanden te Goes. Onsoliditeit van het pand is geen bezwaar, daar door vestiging eener nieuwe zaak het pand moet ge sloopt worden. Aanbiedingen onder lett. A. M., Bureau van dit blad. waarin sedert jaren achtereen een Blagersvak uitgeoefend is. Gelegen op een der beste standen van Goes. Te bevragen by F. J. B O O N E Vlasmarkt, Goes. 'opdl gedronken mei koude melk of spuitwater. Eenicje Fabrikanten: AMSTERDAM ^*~~r n m i mimi mil— uiimhsI^ Tegen Augustus gevraagd. Mej. BLANKER, Keizer straat, Goes. Opgericht 1765. KONINKLIJKE FABRIEKEN. VOEDERT UW VEE MET DE ZUIVERE MURWE EN uitmuntende door hoog eiwit- en vetgehalte cu grootste voedingswaarde. ISere-Diploma Parlis 1900. .Negen Gouden Medailles. Verkrygbaar by den heer J. A. STEKETEE, te Goes.

Goessche Courant | 1911 | | pagina 3