N", 82 1911 Donderdag 13 Juli 989te jaargang. Donkere Schaduwen. i FEUILLETON. G0ESG1IË De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prjjs per kwartaal, in Goes 0,75, buiten Goes, franco 1,25. Afzonderlijke nommers 5 cent. Inzending van advertentlön op Maandag jen Woensdag vóór 2 uren, op VRIJDAG vóór 12 uren. COURANT. De prijs der gewone ad vertentiën is van 1-5 regels 50 ct., elke regel meer lOct Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, hnweljjk- en doodsberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels h 1,berekend. Bewijsnummers 5 cent. Telefoonnummer 22. Directeur A. F. A. van Seters. Uitgave van de Naaml. Vennootschap „Goesche Courant". Hoofdredacteur mr. W. S. Kalma. OVER ZUID-BEVELAND. Het oudste gedeelte van Zuid-Beve land vormt oen groot geheel, door eon aaneengesloten dijk omringd, waar binnen geen dijken gevonden worden, en dat met elkander in waterstaat kundig opzicht den Polder de Breede Watering bewesten Ierseke uitmaakt. De onregelmatige verdeeling des bo dems, bestaande nit door elkander liggende stukken lands, veel door ge bogen lijnen ingesloten, van bochtige wegen doorsneden, wijst dit gedeelte van het eiland aan als een streek van zeer vroege bewoning, toen de ver deeling der gronden nog plaats had zonder plan, zonder geregelde toepas sing der meetkunde. Een groot ge deelte van dit vruchtbaar gebied wordt gebruikt als grasland, terwijl de bodem zieh ook uitmuntend leent voor de ooftteelt. De schoone weiden met fri8ch groen, de talrjjke mooie boomgaarden, welke nog steeds wor den uitgebreid, de fruitteelt, die daar mede vereenigd wordt, de wegen overal met statig iepengeboomte be groeid, daarnaast de bouwlanden met heerlijk koren en suikerbieten, dit maakt het oude gedeelte van Zuid- Beveland werkelijk tot een paradijs, zoodat de eerenaam, om welke reden er ook aan gegeven, niet ongepast is. In de later ingedijkte gedeelten van Zuid-Beveland heeft het landschap een ander karakter. De afzonderlijke pol ders zijn er kleinerdit wijat er op, dat ze bij kleine gedeelten zijn aan gewonnen. Verder treedt daar het bouwland meer op den voorgrond. Maar daaren boven is hier het land meer regel matig ingedeeld, volgens rechte lijnen en in regelmatige rechthoeken, zooals de nieuwere, planmatige landmeet kunde die heeft ontworpen, en even eens van rechtlijnige wegen door sneden. Alleen de hooge dijken slin geren met bochten door het landzij waren in hun aanleg nog eenigermate aan de grenslijnen gebonden, die de natnnr hier aanwees bij de vorming van den bodem. Ook in do nieuwe polders heeft overal de ooftteelt naast den akker bouw een groote verbreiding. Aan zienlijke boomgaarden verheffen zich in grooten getale in schier alle polders. De dorpen in de jongere polders hebben over 't geheel ook een anderen bouw dan die van het oudere land. Kloetinge, Kapalle, 's Heer-Arends- kerke en Biezelinge vormen hoofd zakelijk geconcentreerde komdorpen, de huizen in een centrum vereenigd. Doeh de dorpen in de jongere polders zijn meestal ontstaan langs dijken en wegen, en vormen in de lengte uit gebouwde nederzettingen, z.g. streek- dorpen. Zeeland, bestaande nit eilandengroe pen, die voor de landbewoners een zeker isolement gaven, heeft daar door eigenaardige volkstypen bewaard. Als men door Zuid-Beveland rond wandelt, valt dit spoedig in het oog, in de eerste plaats bjj de vrouwen. Naar het Duitse h. Warm en hel vielen op een voor middag in Juli de zonnestralen in de straten der stad neer. In den afgeloopen nacht had zich een zwaar onweer ontlast over het niet heel groote dal, waarin de stad gelegen was. Nog hingen aan de tak ken der hoornen en struiken de zware regendruppels, maar blauw en veel belovend lachte de hemel alweer de aarde tegen. Alleen aan den uitersten rand van den horizon, daar, waar de fabrieken in een wijden gordel de stad omsloten en hun zwarte rook zuilen uit de hooge sehoorsteenen naar boven zonden, scheen een vale nevel de stad van de buitenwereld af te sluiten. Voor een in voornamon stijl ge bouwde villa van twee verdiepingen in de Koehstrasze bleven twee rijtui gen stilstaan. Eenige donker gekleede heeren, benevens een paar politiebe ambten in uniform stapten er uit. De eerste was een slanke, ongeveer vijftigjarige man van hooge gustalte, met een grjjzenden baard om zp.i ver standig gelaat, waarin de koude en scherpe oogen achter twee met goud umranda brillenglazen half verborgen Wie de Zuid-Bevolandsohe meisjes be schouwt, mot de fijn besneden gezich ten, de donkere haren en oogen en den vroolljken, levendigen geest, zal al spoedig tot de overtuiging komen, dat hier typen wonen, welke van de overige in Nederland voorkomende verschillen. Dit verschijnsel heeft aan leiding gegeven tot het veel verbreide sprookje, dat in Zuid-Beveland een sterke vermenging met Spaansch bloed zou hebben plaats gegrepen gedurende den tjjd van onzen worstel strijd met Spanje. Hoewel die mee ning geheel ongegrond is, kan toch op anthropologische gronden worden aangetoond, dat in Zuid-Beveland een vermenging bestaat van verschillende volkselementen. Het sterk voorkomen de brunette type wijst op overblijfse len van het Alpine ras, ook wel Kel- to-Slaviseh ras genoemd, een ond volk, met donkerblond tot zwart haar en oogen, die nuances vertoonden van groen tot donkerbruin, welk ras nit het Oosten hier doordrong. Niet on waarschijnlijk hebben van dit ras, het welk misschien de oudste bevolking van West Europa en ook van Neder land uitmaakte, doeh dat door blonde Teutonische volken naar het zuiden verdrongen werd, zich groepen staan de gehouden op de eilanden van Zee land. Maar al bleven de Alpinen hier in aanzienlijker getal bewaard, toch losten zieh hierin later andere elemen ten op. De leden van het Teutonische ras, die uit het Noorden de Neder- landsohe gewesten overstroomden, de ondere volken verdrongen of gedeel telijk in zieh opnamen, kwamen be trekkelijk laat op de Zeenwsche delta eilanden, en drongen er op het eene eiland meer, op het andere in kleiner getal door. Daardoor ontstond er een vermenging, die op het eene eiland het Tentonische element, op het an dere het Alpine meer doet uitkomen, terwijl alleen een kleine minderheid van personen de typische kenmerken van een der beide rassen vrij zuiver heeft bewaard. Door dit proces vindt men in geen deel van ons land van gelijken omvang een zoo groote ver scheidenheid in gelaatsvorm en phy- sionomische uitdrukking als op de Zeeuwsche eilanden, zegt prof. Bolk toreeht. In Znid-Beveland komen de elemen- teo van het donkere Alpine-ras nog duidelijk aan het licht, en heeft de vermenging een mooi vrouwentype gevormd. Het behouden der schilder achtige nationale kleeding doet de raskenmerken bjj de landmeisjes des te beter uitkomen. De bewoners der Zeeuwsche eilan den hebben door hnn isolement over 't geheel de nationale kleederdraeht lang bewaard. Bjj de mannen ver- dwjjnt die wel meer en meer, zoodat men schier alleen bij de onderen van dagen nog de volkseigene kleeding enkele malen kan zien, doch de vrou wen op het land, en ook gedeeltelijk in de stad, honden met zekeren trots het mooie nationale costnum in eere, waren. Hp was het ook, die zieh tot den politieagent wendde, die onmiddellijk achter den dienaar, die de voordeur der villa opende, te voorschijn zwam en op militaire wijze groette. Hoe lang ben je hier al? vroeg hjj hem. Een uur, edelachtbare heer. Mijnheer de inspecteur is hier zelf ook geweest; hij heeft alles afgesloten en my de sleutels gegeven. Ga m(j dan voor en maak de ver schillende kamers open 1 luidde het antwoord. Toen wendde hjj zieh tot den die naar, die voor hem stond te buigen. Ik ben de rechter van instructie Alberti, zei hjj kort en afgemeten. Wij komen hier op grond van de hedenmorgen bij ons ingekomen in lichtingen. De dienaar knikte vol ijver. Willen de heeren zoo goed zjjn, binnen te komen zei hij op go- smoorden toon. U is hier terecht i Daarop deed hij da vestibule-deur wijd open en ging toen eerbiedig ter zjjde staan. Do rechter van instructie, gevolgd door de overige heeren, trid de ru'- ïne, smaakvol gestoffeerde hal bin nen. U heoft het misschien zelf aan gegeven? vroeg hg aan den die- uaar, toen deze de deur achter de binnengekomenen gesloten had. De aangesprokene boog. Het kan na misschien twee nor zelfs al vestigen zij zich elders. In den Haag en Botterdam ziet men veel Zeeuwsche dienstmeisjes, die door haar kleeding, en vooral door don hoofdtooi, algemeen de aandacht trekken. En onder deze staan die van Zuid-Beve land bovenaan. De Goesche muts, met haar naar beide zijden breed uitron- dende kant, die de .jonden hoeken en knoppen aan de zjjden en op het voorhoofd omsluit, omlijst het donkere, tijne hoofd met een adellijken tooi, geeft aan het geheele uiterlijk iets opgewekts. De Goesche muts staat veel bevalliger dan de zedige van Walcheren; zjj laat van achteren, doordat zij rond is uitgesneden, den hals goed zien, hoewel men aan den oostkant van het eiland neiging heeft om haar van onderen meer te doen sluiten. Aan het achterhoofd is die muts min of meer vierkant gemaakt. De Katholieken op Znid-Beveland volgen wel het nationale costnum, dooh zjjn door eenige bijzonderheden te onderscheiden, misschien onder den invloed van Brabantsche of Vlaamsche drachten. De muts der Roomseh-katholieke vrouwen ea meis jes is veel grooter, de lange, van de schouders afhangende kant toont u aanstonds het kerkgenootschap aan. Wij zullen hierbij niet verder stil staan het gezegde was genoeg om op die typische kleeding te wijzen, welke zoo geheel past bij dit volk en in dit land. Zuid-Beveland is door den vrucht baren kleibodem hoofdzakelijk een eiland van akkerbouw, en bestaat voor het grootste gedeelte uit bouw land, hoewel in het land van Goes ook schoone graslanden voorkomen, gelijk wij opmerkten. Wegens de grootere opbrengst wordt in de laat ste jaren het bouwland ten koste van het grasland uitgobre.d. lil 1900 be sloeg de oppervlakte bouwland op het eiland 21549 H. A., en nam toe tot 22002 H. A. in 1910. Het grasland nam er af van 7787 H. A. In 1900 tot 7368 H A. in 1910. Dooh daarnaast is Zuid-Beveland meer en meer een tuinbouwland ge worden, namelijk, van ooit- en fruit teelt. In 190U vond men er 367 H.A. tuinen, met inbegrip van boomgaarden voor eigen gebruik, in 1910 391 H.A. Nemen wij nn alleen de ooft- en fruit teelt voor den handel, de boomgaar den en bessentninen, dan zien wij, dat die in 1900 een oppervlakte inna men van 979 H.A., in 1910 van 1123 H.A. De boomkweekerijen namen toe van 41 H.A. in 1900 tot 66 H.A. in 1910; de warmoezorjen van 16 tot 36 H.A., in dienzelfden tijd. Daaren boven zijn er in 1900 nog ingevoerd bloemkweekeiij en bloembollenteelt, welke resp. 120 H.A. en 1100 H.A. in beslag nemen 1 Zuid-Beveland is van ouds in de eerste plaats een land geweest van akkerbouw. Tot voor een dertigtal jaren waren de hoofdgewassen: gra nen, vooral tarwe, meekrap, vlas, boonen en aardappelen. Doeh de geleden zijn, zei hp. Was n het ook, die de misdaad het eerst ontdekte Ja, ik kwam in de slaapkamer van mpn gceerbiedigden heer, ant woordde de dienaar, terwijl hp nog bp de herinnering daarvan scheen te beven. Het was een afschuwelijk gezicht.... O, mijn arme arme mees ter I Hoe laat was het ongeveer, toen n de slaapkamer binnenkwam Precies kwart voor negen. Hoe weet u dat zoo nauwkeurig Ik had eens voor al de opdracht van mijn meester gekregen, om hem zijn ontbijt precies op dit uur te brengen. Heeft u bij die gelegenheid de ontdekking gedaan Jnist. De rechter van instructie liep ver der. Hp scheen de localiteit grondig op te nemen. Er is nog een tweede aangifte ingekomen, zei hp toen weer. Is de ontdekking, die daarop betrekking heeft, eveneens van n afkomstig Neen, van de keukenmeid Anna, antwoordde de dienaar. Zij wil de volgens haar gewoonte de zit kamer van de freule gaan opruimen, en vond freule Dora uitgestrekt dood op den vloer liggen. Zp snelde door de verbindingsgang naar mij toe; ik had intnsschen al het afschuwelijk schouwspel in de kamer van mjjn meester achter den rug. Waarheen leidt deze deur? teelten veranderen met de prpzen der landbonwprodueten. De teelt van meekrap, die voor Zeeland en de Zuidhollandsche eilanden zulk een belangrijk handelsproduct opleverde, is vervallen, doordien chemisch be reide verfstoffen de kleurstof, welke meekrap opleverde, vervingen. Om streeks 1890 was de meekrapteelt er zoo goed als geheel opgehouden. Ook de tarweteelt gaf in dien tijd niet veel voordeel wegens de lage tarweprijzen, die een gevolg waren van het over- stroomen der Europeesche markt met Amerikaansche tarwe. Doeh gelukkig voor den landbouw was de teelt van een nieuw handelsgewas in opkomst, n.l. die van suikerbieten. Voor deze teelt hebben de Zeeuwsche eilanden en ook Zuid-Beveland een uitstekenden bodem. In 1861/70 werd in geheel Zeeland gemiddeld per jaar nog slechts 1649 H.A. met suikerbieten beteeld, dooh die oppervlakte nam geregeld toe, tot 4078 U.A., in de jaren van 1871/80, 6874 H.A. van 1881/90, 11845 H.A. van 1891/1900, 13659 H.A. van 1901/05 en 19329 H.A. in 1909. De teelt van wintertarwe is in Zee land over het geheel afgenomen in 1860/70 besloeg die nog 23.580 H.A. per jaar (in g iheel Zeeland), in 1909 12786 H.A. Doeh de teelt van haver nam daarentegen toe van 4802 H.A. in 1861/70 tot 10.302 H.A. in 1909. De teelt van boonen nam af, dooh die van erwten nam ongeveer in dezelfde mate toe. Ook de teelt van koolzaad nam er af in de laatste veertig jaren; in 1909 werd 1813 H.A. geteeld, on geveer het vierde gedeelte van voor een halve eeuw. Karwpzaad is er van beteekenis gewordenhet beslaat in Zeeland 1131 H.A. Teelt van groen- voedergewassen als klaver en lucer ne neemt er toe. Deze laatste cijfers van de toeneming, vermindering en de voortbrenging van eenige produc ten gelden voor geheel Zeeland, doeh in Znid-Beveland zag men ongeveer hetzelfde verloop. Wordt vervolgd.) Buitenland. Castro op marsch naar Caracas De te New-York verschijnende Daily Expres" meldt, dat volgens telegram men nit Caracas, Castro zich met een leger van 2000 man op 700 K.M. af stand van de Venezolaansche hoofd stad bevindt. Te Caraeas heeft zpn verschijning een ware paniek doen ontstaan en men ziet een nieuwe dictatuur van Castro als zeker tege moet. Castro heeft op de Antillen een groote hoeveelheid amunitie geborgen, terwijl zjjn leger op de meest moderne wijze bewapend is. Men veronderstelt, dat Castro, door een algemeene amnestie te verleenen, een groot aantal ontevredene Venezo- lanen in en buiten Venezuela tot zpn partij zal overhalen. Een broeder van den tegenwoordi- Naar den tnin. En die lage ingang links onder het trappenhuis schijnt naar den kel der te gaan Juist, edelachtbare. De ambtenaar knikte met het hoofd. Zjjn de woonkamers in het sous terrein of op de eerste verdieping ge legen Boven. Hier beneden zpn maar enkele leegstaande kamers, die echter bijna nooit door de familie gebruikt zijn. Breng ons dan naar boven 1 De dienaar snelde, gevolgd door de gerechtelijke commissie, over de met een looper belegde trap naar boven. Op het eerste plateau der trap stond hen een tamelijk oude vrouw met beschreid gelaat op te wachten. Onder het voorbijloopen keek de rechter van instructie haar scherp aan. Is n de keukenmeid vroeg hij. Om n te dienen. Is er nog meer dienstpersoneel in hnis Neen. De rechter van instructie knikte en zette zijn weg voort. Boven aan de trap bleef hp weer staan. Het trappenhuis kwam uit op een klein, eenvoudig gestoffeerd portaal met één venster. Aan de rechterhand was een door een portière half ver borgen deur. Daar tegenover strekte zich een lange van bovenlicht voor ziene gang nit, waarop aan beide kanten deuren uitkwamen. gen president, generaal Gomez, is met egeeringstroepen op marsch naar het Maracaïbo-gebied om met Castro af te rekenen, alvorens hp binnen meer bewoonde streken zpn intocht doet. De gezant van Venezuela te Berlijn verklaarde, dat hp in het algemeen do berichten, die gedurende de laatste dagen over het jongste avontuur van Castro in de Amerikaansche en Enro peesohe pers de ronde doen, als sterk overdreven beschouwt en waarschijn lijk afkomstig van de Antillen, waar een groot aantal ontevreden uitgewe ken Venezolanen gevestigd zijn. Met name noemt de gezant het een onmo gelijkheid, dat Castro in een woeste streek als het Maraeaïbo gebied een legermacht van 2000 man zou kannen onderhouden. Bin nenla n d. De Zeeliedenstaking. De te Amsterdam geproclameerde schuitenvoerdersstaking is geheel een solidariteitsstakingzij gaat niet om bepaald geformuleerde eischen. Er zijn ongeveer 4000 schuitenvoerders, die stakenalleen aan de Wester-suiker- raffinaderp, de suikerraffinaderij van Spakler en aan het Vriesseveem wer ken er nog gezamenlijk een veertigtal. Behalve in het kantoor van Recht en Plicht heeft de justitie ook een huiszoeking gedaan in het lokaal de Jong aan den O. Z. Achterburgwal, waar de stakers gewoonlijk bijeenko men en in het kantoor van het sta kingscomité der zeelieden, gevestigd in het onderhuis van perceel Gelder- sehekade 65. Ongeveer 25 daar aan wezigen zijn geconfronteerd met 2 werkwilligen, die Zaterdag mishandeld zpn door de stakers, en de subst.-offi- cier, mr. Peereboom, nam een aantal stukken en beseheiden in beslag. Van het stakingscomité zpn 3 per sonen in verzekerde bewaring geno men. Het aantal stakende zeelieden be draagt thans te Amsterdam 876. Minister Talma heeft opnieuw een onderhond gehad met de bestuurders van de seheeps- en bootwerkersver- vereeniging „Recht en Plicht." Het gesprek liep over hun in de vorige bijeenkomst afgelegde verkla ring omtrent de daden van terrorisme en intimidatie, waaraan „Recht en Plicht" al of niet zou schuldig staan. Meor in het bijzonder werd hierbij behandeld de beschuldiging door een werkwillige geuit, als zou deze op het bureau der vereeniging zijn mis handeld. De werkgevers hebben echter verklaard de bemiddeling niet te kannen aanvaarden. Zjj möesten haar afwijzen, zoo vertelde minister Talma, omdat naar hunne meening een beëin diging der staking door bemiddeling het terrorisme en de intimidatie, door weke invloeden de staking haar tegen woordige uitbreiding kreeg, zonden wettigen, hetgeen op de toekomstige verhoudingen in de haven, naar hunne meening, verderfelijk zou werken. Wp zjjn in de voorkamer helderde de dienaar fluisterend op. Hier aan den rechterkant is de slaapkamer van mp'n waarden heer gelegen. De blik van den ambtenaar viel op den naast de denr in militaire hou ding staanden politiedienaar. Is het lpk in dit vertrek vroeg hp den politieman. Om u te dienen, edelachtbare. Maak de denr open I Dadelijk daarop ging de rechter van instructie, weer gevolgd door de overige heeren, een tameljjk groot, donker vertrek binnen. Een bedompte lucht van scherpe medicamenten kwam hen uit deze ruimte tegen. In het in de kamer heersehende schemerlicht was maar onduidelijk het met het hoofdeinde naar den wand staande bed te zien, waarover dwars een onbeweeglijk uitgestrekt liggende gestalte was waar te ne men. Trek de gordijnen eens weg en maak een raam open 1 zei de be ambte tot den politieagent. Dadelijk daarop Btroomde het hel dere zonlicht het vertrek binnen, waardoor cn duidelijk te zien was, dat daar het levenloos omhulsel van een grijsaard op het bed lag uitge strekt. Ook zonder het in de borst stekende dolkmes zon men dadelijk hebben knnnen opmerken, dat hier een misdaad was begaan. (Wordt vervolgd}.

Goessche Courant | 1911 | | pagina 1