N\ 80 1911. Zaterdag 8 Juli. 98"" jaargang. Bij dit üo, behoort een Bijvoegsel. is FEUILLETON. göesüe Da uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, in Goes 0,75, buiten Goes, franco 1,85. Afzonderlijke nommers 5 cent. Inzending van advertentlën op Maandag "en Woensdag vóór 2 uren, op VRIJDAG vóór 12 uren. "courant. De prijs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 ct., elke) regel meer lOct Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prys slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huweljjk- en doodsberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels 1,berekend. Bewijsnummers 5 cent. Telefoonnummer 23. Directeur A. F. A. van Sstess. Uitgave van de Naaml. Vennootschap ,Goesche Courant". Hoofdredacteur mr. W. S. Kalma. LandbouwcurxHësen voor boerendochters. Den vorigen zomer wezen we in een artikel, opgenomen in het nnm- mer van 6 Augustus, op het belang van landbouwonderwijs voor boeren dochters en gaven aan, hoever zieh dat ontwikkeld heeft en wat er voor gedaan wordt. Dit onderwijs bleek nog vrijwel uitsluitend in cursussen gegeven te worden, zooals er ook in onze provincie enkele gehouden wor den. Het onderricht is natuurlijkwijs iets anders dan hot gewone landbouw onderwijs voor toekomstige landbou wers. De boerendochter en boeren vrouw behoeft niet in al de finesses van het landbouwbedrijf te worden ingewijd. Maar wel moet zjj eenig inzicht hebben in dat bedrijf, wat haar belangstelling verhoogt en ver stand van ooft-, groenten-, bloemen- en hoenderteelt en op vele boerderijen ook van zuivelbereiding en veevoede- ring. Bovendien is onderwijs in het koken en de huishoudelijke bezig heden voor boerendochters, evenals voor andere meisjes, meestal zeer ge- wenscht, opdat zjj met eenvoudige middelen een smakelijker pot leeren bereiden en het voor man en kinderen wat aangenamer leeren maken in huis. Het onderwijs, dat op de cursussen gegeven wordt, houdt dan ook daar mee rekening. Deze cursussen, waarvan we in ons bovengenoemd artikel het bestaan in onze provincie vermeldden te Wol faartsdijk, Nienw- en St. Joostland, Koewacht en Niauwerkerk, worden dezen zomer gehouden te Oostbnrg, Groede, Wolfaartsdijk, Rilland en Kruiningen. Die te Oostburg en Groede zjjn de uitgebreidste. Zjj hebben respectievelijk 28 en 22 leerlingen en hun leergang duart 2 zomer-halfjaren. Een onderwijzeres, gediplomeerde van de huishoudschool, die bovendien een •pecialen cursus in België bijwoonde, geeft er les in huishoudelijke vakken on zuivelbereiding. Het hoofd van den cursus, een landbouwonderwijzer, onderwijst er de beginselen van schei en natuurkunde en veevoedering, wat voor de boerenvrouwen in Zeeuwsch- Vlaanderen van veel belaag is. Door een tuinbouwonderwijzer wordt er les gegeven in ooft-, groenten- en bloementeelt. Het totaal lesuren over de twee halfjaren bedraagt 325. Met deze cursussen komt die te Wolfaartsdijk ongeveer overeen. Hij «trekt zich ook uit over twee zomer halfjaren en heett in totaal 270 lesuren. Het aantal leerlingen bed raagt er 12. Door maj. Huizlnga wordeu er de huishoudelijke vakken onder wezen en de heer van der Slikke, land- en tuinbonwonderwjjzer, die als hoofd der cursus fungeert, geeft do landbouwle3sen, die over ongeveer dezelfde vakken loopen als te Oostbnrg en Groede. De cursus te Rilland duurt maar 6 maanden met totaal 7lesuren. Voorts is hij ingericht als de cuisus te Wolfaartsd. Mej. Huizinga onderwijst er weer de huishoudelijke vakken en de heer van der Linde, landbouw onderwijzer te Rilland, de landbouw- vakken. Het aantal leerlingen be draagt er 18. Eenigszins anders is de cnrsns te door MARYLLE MARKOVITCH. Naar het Fransch. Op zekeren morgen kwamen bewo ners der vlakte belangrijke tijdingen brengen. De Tsaar noodigde de Tscherkessen uit om da wapens neer te leggen. Aan ieder, die zich wilde onderwerpen, zouden de vruchtbare akkers en de vette weiden weder worden teruggeschonken. Overal zou den de dorpen worden herbouwd, al leen onder voorwaarde, dat de Cir- cassiers het oppergezag van den Tsaar over geheel Kaukasië, van af de Zwarte tot aan da Kaspische Zee, ■ouden erkennen. Door deze beloften uitgelokt, stelden eenigen, vooral «ader de vrouwen, voor, naar de door Kruiningen, die 17 leerlingen telt, ingericht. Er worden hier in het ge heel maar 8 lessen, ieder van 2 uur gegeven, die meer het karakter van voordrachten hebben. Het landbouw onderwijs, gegeven door den heer Verhage, landbouwonderwijzer, be perkt zich hoofdzakelijk tot zuivel bereiding. Daarnaast geeft mej. Hui zinga er 3 voordrachten over huis houdkunde. Ons duDkt dit niet de meest ge schikte wijze om boerendochters eu -vronwen te onderwijzen. Van wat men in een voordracht hoort, blijft meestal zoo weinig hangen en vooral bjj mensohen, die niet aan luisteren naar voordrachten en studie gewend z{jn. Men krijgt veelal slechts een indruk, maar houdt moeilijk de feiten vast, waaruit men de noodzakelijke kennis kan opbouwen. Aan cursnsseo alB die te Wolfaartsdijk zonden we daarom de voorkeur geven. Maar zoo moesten er nog eenige meer zjjn. Vijf cursussen voor geheel Zeeland drie die te Kruiningen medege- rekend voor Zuid-Beveland, is zeker niet te veel, wanneer men bedenkt, dat de leeftijd der leerlingen gaat van 18 tot 30 jaar. Want dit land bouwonderwijs aan boerendochters is van belang niet alleen om de kennis, die het brengt, maar ook door de opwekking tot zelfdenkeD en de zucht naar zelfontwikkeling, die het tenge volge kan hebben. En het komt niet alleen de boerin zelve, maar gansch den landbouwersstand en zoo voor zeker ook een streek als de onze, die van den landbouw leeft, ten goede. B u i t e n 1 a 11 d. Da toestand in Portugal. Overal heersoht rust, zeggen de republikeinsche bladen, en toch bljjven de meest onrustbarende berichten Lissabon binnenstroomen. Zoo gaan de troepenverplaatsingen naar het Noorden maar geregeld voort, en heb ben vele gewone treinen vertraging, wijl oorlogsmateriaal op de ljjnen ver voerd wordt. Maar die troepen worden niet alléén naar de grens verzonden, ze bezetten ook geheel Noord-Portugal. Zelfs bij het Palaeio Crystal te Oporto zal een batterij bergartillerie opgesteld worden. Door het geheele land is nu de eerste reserve (van 1907 af) opge roepen. Uit Oporto wordt gemeld, dat een majoor der artillerie van Paira Cou- ceiro een brief ontvangen heeft, met het verzoek, zieh bij de tegen-revolu tie aan te sluiten. Nog van .enkele" andere dergelijke brieven is bericht ontvangen. Maar wat meer verontrust, is, dat de meeste commandanten be weren niet zulke brieven ontvangen te hebben. De correspondent der Mundo telegrafeert uit Oporto, zeker te weten, dat de monarchisten van plan zjjn, den löden Jnli Portugal binnen le vallen. Het unr en de plaats meldt hij niet I De priesters in het Noorden zonden wapenen verborgen houden, die ze twee uur tevoren onder de be volking willen uitdealen 1 Overal in den lande worden de priesters nog gevangen genomen. Soms gaat dit zonder rustverstoring, maar vaak ver zet de bevolking zieh. Op andere plaatsen willen de republikeinen den gevangen genomen priester lynchen. Aan de grens rond Verin (Spanje) sehjjnt een wonderlijke toestand te bestaan. De troepen van Coneeiro de Russen bezette dorpen terug te keeren en in de handen dei gonver neurs den eed van trouw af te leg gen. In edele verontwaardiging hief Thamar zich op Ziedaar dns, riep zjj uit, ziedaar, waarvoor wjj zoo lang gestreden heb ben Gjj, grijsaards, gjj hebt uw zonen afgestaangjj vrouwen, uw echtge- nooten en uw broeders, die huu bloed vergoten, opdat wij ten slotte laf eu laaghartig hun werk zouden verloo chenen door aan de gehate overwin naars den eed van trouw af te leggen Neen, dat nimmer. Ons vaderland en onze vrijheid hebocn tvJ ver!area welnu, iaat ons dan van hier gaan. Laten wjj allen vertrekken naar andere "treken, waar man on3 gastvrij zal ontvangen en waar wjj zullen leven en sterven te midden onzer broeders van onzen Islam Eiders hadden ook anderen in dezen zin gesproken en vergunning gevraagd om het land te mogen verlaten. Van alle zjjdeu gedrongen en er aan wan- legeren daar, en zjjn weer omringd door carbonarios, om ze op de vingers te zien. Paira Coneeiro schijnt zieh door een vijftigtal monarchisten te laten bewakenzijn leven is geen oogenblik zeker, men vreest dat de carbonarios ook op hem een aanslag willen doen! Zeer zeker wekt het verwondering, dat de Spaansche re geering het vormen van een leger met kanonnen maar op haar gebied toelaat. Maar minstens even wonderlijk is het, dat men onder zulke omstan digheden nog durft spreken van de rast, die overal in den lande heerscht. Gkoote uitsluiting in Noorwegen. Het centrale bestnnr der Noorsche werkgeversvereeniging heeft na aan het secretariaat van de landsorgani- satie der arbeiders gesehreven, dat in 139 bedrijven, behoorende tot het ijzer- en papierbedrijf, de arbeiders met 15 dezer de dienst wordt opge zegd. Door deze uitsluiting worden ongeveer 13,000 arbeiders getroffen, waaronder 8000 georganiseerden. Reden natuurlijk meer loon I Men verwacht, dat vóór de uitslui ting in werking treedt men nog zal trachten tot een vergelijk te komen er z(jn te groote belangen mede ge moeid, dan dat men alles op het spel zou zetten. De arbeiders hebben een gunstigen tijd tot agitatie gekozen eenige weken van werkeloosheid zou den zij best kunnen dragen nijpt het, zoo bestaat er in dezen tijd te lande nog genoeg gelegenheid om bij den landbouw werk te vindenin den oogsttijd komt men vaak rappe handen te kort. Velen trekken er ook in het hooggebergte op de vischvangst uit eu vrouwen en kinderen kunnen door den oogst van boschbessen en andere boschproducter. genoeg ver dienen, dat zjj, met wat het onder steuningsfonds uitkeert, leven kunnen, zonder gebrek te lijden. Deze om standigheid kan er misschien toe bij dragen, dat de arbeiders zullen trach ten hun eisehen zoolang mogelijk te stellen. Turkije en Bulgarije. Men verzekert dat de verhouding tusschen Turkije en Bulgarije iu don laatsteu tyd weder gespannen is. Sinds eenigen tjjd worden door de Bulgaren aan de grenzen in het gebied van Dgjoemaja Bala reeksen nieuwe wachthuizen opgericht. Ook zijn zij druk doende met het aanleggen van allerlei verschansingen. De Turksche troepencommandant daar in de bnurt heelt over een en ander zenuwachtige telegrammen naar Konstantinopel gezonden, met verzoek om instructies. Men heeft hem geantwoord dat er ten deze langs diplomatieken weg naar oen schikking zou geBtreefd worden. De troepencommandant had er slechts voor te zorgen dat het tot geen bot singen aan de grens zon komen. De Zeeliedenstaking. Tegenover verschillende berichten omtrent beëindiging van de zeelieden- staking. komen nit Manchester tijdin gen, dat de ongeregeldheden aldaar voortduren, zoodat de politie charges moest uitvoeren. Te Birmingham werd politieversterking aangevraagd, die onmiddellijk is gezonden. De scheep vaart te Leith ligt vrijwel geheel lam, nu ook- de kolentremmers het werk hebben neergelegd. De maat schappij voor petrofeuuitransport te Antwerpen heeft aan alle eisehen van h*ar personeel toegegeven, zoodat de hopend deze onbnigzame bevolking ooit voor Rusland te winnen, gaf de Tsaar eindelijk toe. Toen begon de groote uittocht. Van alle hellingen van den Kankasus daalde het overschot der Tscherkes sen met hun have en goed beladen en hun vee voor zich uitdrijvend naar de moerassige kasten der Zwarlo Zee af. Steeds flink en kloek, ge leidde Thamar haar stam en onder de ijskoude regens van deu winter trok de havelooze horde langs onbe gaanbare paden of dwars door' het si'jk dar ravijnen naar het Wasten. BieeK, vermagerd, in armzalige lom pen gehuld, gelyaeade op de zwer ven Ie stammen uit de vroegste tijden, vervolgden zij onder scareeu- wea en tieren hun tocht. Door uit putting gal wangen hield de troep van tjjd tot tjjd halt en nam een dag rust om daarna weder verder te trekken. Weldra werd hun weg door lijken aangeduid, die, ternauwer nood begraven zpnda, spoedig aan staking bij die maatsch. geëindigd is. De aanmonstering voor het stoomschip „Hesbaije" had zonder stoornis plaats. Binnenland. De Zeeliedenstaking en de onlusten te Amsterdam. Het aantal stakers breidt zich te Amsterdam en Rotterdam uit. Ook te Delfzijl doet de staking zieh gevoelen, de wekelijksche booten op Engeland en Schotland komen er niet meer. Het bij het Partijbestuur der S. D. A. P. door den heer Wibaut ingediende voorstel, dat de party een oproep zou doen omsteun voor de zeeliedenstaking en de ingekomen gelden bestemmen voor alle stakende zeelieden zonder onderscheid van organisatie, is ver worpen. Te Amsterdam is, geljjk wjj reeds bu bulletin bekend maakten, in den nacht van Woensdag op Donderdag vry hevig gevochten tusschen stakers en politie, bygestaan door soldaten. Aan de N. R. Ct. wordt daaromtrent bericht Ongeveer half twaalf zy'n de onge regeldheden begonnen. De eerste aan leiding was, dat stakers trachtten, een werkwillige, die van de Handelskade onder sterk politiegeleide naar huis werd gebracht, te molesteeren. Geiyk men weet, zjjn alle toegangen tot de Handelskade streng afgezet door ge meentepolitie, marechaussee en infante risten. Zoodra de werkwillige met de hem begeleidende politiemannen deze afzetting vóór de brug by het Mari niersplein gepasseerd was, drong de groep stakers dermate op, dat de agenten zieh genoodzaakt zagen, hen zieh van het ïyf te houden door de sabels te trekken. Dit was voor de stakers het sein om hen met keien te bekogelen, waarop onmiddeliyk de in de nabjj- heidstaande soldaten, naar ons van de zyde der politie werd verzekerd, na behoorlgke sommatie, doch volgens de stakers zonder te hebben gesom meerd, vuurden. Bjj deze gelegenheid werd een jongen in de knit getroffen en een man in de hiel. De stakers, die intnssehen waren aangegroeid tot een oproerige menigte, trokken zich torug in de Kleine Kattenburgerstraat, waar onmiddellijk alle lantaarns waren uitgedraad, evenals op de Kattenbnrgerkade en in de andere nauwe straten, zoodat de heele wyk in volslagen duisternis lag. Het is te verwonderen, dat er slechts één gewonde aan den kant van po litie en soldaten is gevallen. Half twee was de commissaris vau politie, de heer Van Asperen, op het terrein. Onder zgn leiding werd het zeer moeiiyke werk van het herstellen der orde voortgezet. Kort na dat uur werd in de Oranje-Nassau-kazerne alarm geblazen, en geen half uur daarna was een aanzienlijke troepen macht, onder commando van de kapi teins Blom en Kotting, op Kattenburg op de heen. Op het knallen van de eerste scho ten was onmiddeliyk een compagnie soldaten, die onder commando van den eersten luitenant Daalmejjer de wacht had, aan den kop van de Handelskade komen aanmarcheeren en drong met de politie onder den inspeo- Tinholt de nanwe straten binnen Van alle kanten werd op de soldaten en politie met revolvers gevuurd uit het roofgedierte ten prooi vielen. Zoo bereikten zy eindeiyk de Mingreli Bche vlakte, waar zy met moeite door de moerassige rijstvelden heen bag gerden, met verwarde haren en ver wilderd uiterlijk, door koorts en melaatsehheid uitgeteerd, zieh haas tende om het geheimzinnige en onbe kende doel van den tocht te bereiken. OndertusBchen kwamen hun lotge- nooten in steeds talrijker scharen op dagen. Van alle heuvels daalden zy af, uit elk boschje kwamen zij te voorschgn. Binnen weinige maanden hadden zieh meer dan honderd duizend Muzelmannen uit alle deelen van den Kankasus aan de oevers der Zwarte Zee verzameld en by den stam van Hamarzat bek, wiens zoon nimmer was teruggekeerd, aangesloten. "Was Has san door een Russische patrouille ge vangen gemaakt Was hy in een hinderlaag gevallen? Niemand wist het en op geen enkelen weg had men zgn lijk gevonden. En Mohammed- AÏi-bekr vu s'Jn eigendommen et alles bleek, dat de bevolking in het bezit was van een groot aantal vuur wapenen. Zoo ging het op de Katten bnrgerkade en in de Kleine Katten- burgerstraat. De politie en de soldaten liepen er met den looppas door en werden dan telkens onder een tame lijk hevig vuur genomen. Het heele kwartier was toen in de macht der stakers. Het eerst werd een aanvang gemaakt met het schoon vegen van de Kattenburgerkade. Zoowel van de zyde van het Mariniers plein als van het Kattenburgerplein drongen de militairen door. Overal werden zy met revolvervuur nlt de ramen en van d» daken ontvangen. Steeds werd er gesommeerd om de ramen te sluiten en binnenshuis te gaan. Als hieraan niet onmiddeliyk voldaan werd, en vooral als na die sommatie toch werd doorgeschoten, legden de infanteristen aan en gaven vuur terug. Het langst duurde het, voordat de Kleine Kattenburgerstraat onder den duim was. De commissaris van politie, de heer Van Asperen, had ook cavalerie tot zyn beschikking gekregen, doch in overleg met de officieren werd er besloten, deze zeer nanwe straat, waarin het volslagen duister was, niet binnen te dringen, voordat het daglicht er was. Oin drie nur drongen politie en militairen van weerszyden binnen en kregen toen spoedig, links en rechts vurend, de straat schoon. Geheel hield het schieten uit de huizen eerst om vyf uur op. Het schijnt al lang te hebben ge broeid op de eilanden. (Kattenburg, Oostenburg eu Wittenburg). De be volking bestaat er voor een groot gedeelte nit gezinnen van zeelieden en bootwerkers, elementen dus welke sympathie voor de staking hebben, en vandaar dat er langzamerhand een toestand van spanning was ont staan, welke binnenkort tot een uit barsting moest leiden. De voornaamste reederijen te Am sterdam hebben in eene advertentie in de bladen, de arbeidswillige zeelie den en bootwerkers opgeroepen om den arbeid aan hare schepen en eta blissementen te verrichten. De soheeps- en bootwerkersvereeni- ging „Recht en Plicht", afdeeling Amsterdam, heeft op groote Behaal in de stad eene kennisgeving doen ver spreiden, waarin er op wordt gewezen, dat niemand zich mag aanbieden voor en aleer daartoe het sein van het be stuur komt. Aan het slot van de kennisgeving sohryft het bestuur „Vanaf morgenochtend wordt niets geen werk meer verricht in de Am- sterdamsohe haven, en moet dus ook al het particulier werk stil staan. Bezoek van president Faiüiires. Woensdagmorgen 10 uur reden de president en prins Hendrik nit naar het Rijksmuseum. Op het Museumplein werd den president hulde gebraeht door de leerlingen van de Waalsche „Eooles du dimarche libéraleB", die hem de Marseillaise toezongen terwfll een klein meisje een toespraak in het Fransch hield. Vervolgens vertrok de president met het koninklijk paar naar den Haag, waar men om kwart na 12 arriveerde. De belangstelling langs den weg uitte zieh in geestdriftige toejuichingen en uit de duizenden, die voor het paleis byeenstonden, steeg by aankomst van den stoet een spon taan gejuich omhoog, 's Middags be zocht de president het Museum Mes- zyn kindereu beroofd, ontvluchtte het overwonnen vaderland, zelfs in het binnenste van zyn geloovig hart den naam van Allah niet meer durvende aanroepen, zoo groot waren zyn on geluk eu zyn vertwyfeling. Niet ver van Poti bereikten zy eindeiyk de oevers der Zwarte Zee en de blauwe golven van den be- vrydenden oceaan voor zieh nit ziende, wierpen zy zieh allen aan het strand op de knieën om Allah te danken. De geforceerde marsehen, de slapelooze nachten en de ontberingen hadden den ouden Hamarzat evenwei geoeel uitgeput. Op den arm van Thamar geleund, schreed hy nog slechts met moeite voorwaarts. Zon hij de beloofde stranden nog bereiken of zou zyn gebeente in dit voortaan vijandige land moeten achterbly ven (Slot volgt.)

Goessche Courant | 1911 | | pagina 1